In deze bewogen tijden NUTSSPAARBANK PHILIPS RADIO ELECTROHUIS BAKKER 3 de enige op Texel Jo of René VERGADERING „HUMANITAS" Oudeschild. De afdeling Texel van „Humanitas" heeft te Oudeschild een bijeenkomst belegd om meer bekendheid te geven aan het doel en streven van de vereniging. De voorzitter, de heer W. Wassenaar, begon met te zeggen, dat het Humanis tisch Verbond en Humanitas nogal eens verward worden. Het zijn echter afzon derlijke verenigingen. Het Humanistisch Verbond beweegt zich op geestelijk ge bied en richt zich door radiolezingen etc. tot de buitenkerkelijken. Humanitas is de vereniging voor maat schappelijk werk op humanistische grondslag en stelt zich ten doel hulp te verlenen aan alle buitenkerkelijken, die daaraan behoefte hebben. Vroeger vrees de men in kerkelijke kringen, dat het de bedoeling was de mensen van de kerk te vervreemden. Deze gedachte is thans wel grotendeels verdwenen. Humanitas wil alleen hulp verstrekken aan die mensen, die buiten de kerk staan en er bezwaar tegen hebben in tijd van nood bij de kerk om steun aan te kloppen. En daar de groep buitenkerkelijken in Nederland vrij groot is, heeft „Humanitas" zeer ze ker reden van bestaan. Humanitas is pas na- de oorlog opgericht en had met vele moeilijkheden te kampen. Maar het werk dat is aangepakt kan de toets der kri tiek beslist ten volle doorstaan. Zo beweegt de vereniging zich op het gebied van de gezinsverzorging, kinder verzorging, reclassering, bejaardenzorg, bouw van bejaardentehuizen, bejaarden- complexen etc. Hiervoor is veel geld no dig en uitbreiding van het ledental is dan ook zeer gewenst. Vooral op het gebied van de gezinsverzorging bestaat een zeer grote achterstand. Het is een ramp, wan neer in een arbeidersgezin de vrouw langdurig ziek wordt. Meestal gaat deze dan weer eerder aan de gang dan wen selijk is, met alle gevolgen van dien. Goede gezinshulp kan hier veel moeilijk heden voorkomen. De overheid geeft sub sidie voor de gezinsverzorging, maar stelt de eis dat de vereniging dan een bepaald aantal leden telt. Men kan ook alleen lid worden van de gezinsverzorging zonder lid te worden van Humanitas, hoewel wij dit natuurlijk gaarne combineren, aldus spreker. Er volgde een levendige discussie op deze inleiding. De voorzitter verzocht de aanwezigen het gesprokene nog eens rus tig te overdenken en daarna een besluit te nemen. Een sterk „Humanitas" is zeer zeker voor velen van groot belang S.V.C.-nieuws Morgen speelt het eerste elftal, na een paar weken rust, thuis tegen DWOW, aanvang 1,30 uur. Laten we hopen, dat het weer nu eens meewerkt. De adsp. be ginnen volgende week zaterdag tegen De Koog. NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA Het opperhoofd heeft plezier om Pimba's verhaal Ga in Zuidelijke richting langs de kust. Je komt dan bij een haven. Daar van daan varen schepen naar de havenstad, vanwaar wij vertrokken zijn. Op de hoek van de haven is een herberg. Daar woont een man, die je voor veel geld te paard naar Holahoeti wil brengen. Mag ik nu gaan? Ja, zegt Pimba, maar ik vertrouw je nog niet. Ik zal zeggen wat je doen moet. Je loopt langs het strand in die richting Wij blijven hier en als je je om wilt draaien, schieten we. De bootsman springt op en rent in de door Pima aan gegeven richting. Als de afstand tussen hem en de jongens groot genoeg is, dra ven Pimba en Woh terug naar het kamp. Daar gaan ze onmiddellijk naar het op perhoofd en vertellen zij, wat hun is overkomen. En, zegt Pimba, nu zou ik toch wel graag naar huis willen! Natuur lijk Pimba, jij huis toe. Woh's vader zal je te paard naar de haven brengen. Ik j geef genoeg geld mee. MENS EN DIER, EEN NIEUW MAANDBLAD Van Gorcum, Assen, zond ons het eer ste nummer van een gloednieuw tijd schrift, een maandblad voor dierenvrien den, getiteld „Mens en Dier". Over alle soorten dieren, huisdieren en wilde die ren, wordt en zal daarin worden ge schreven. Soms zullen wij er de vreed zaam herkauwende schapen in aantref fen, andermaal geconfronteerd worden met de diep gebogen nek van een woeste neushoorn. Wij vragen uw bijzondere aandacht voor dit mooie blad, omdat onder de vele periodieken, die in ons land verschijnen, dit tijdschrift ongetwijfeld een uitzon derlijke en eigen plaats zal gaan innemen. Het doel dat dit unieke tijdschrift na melijk beoogt is: in de ruimste zin be langstelling wekken voor het dier en voor de relatie: mens - dier. Deze ruime doelstelling maakt het mo gelijk, in rijke schakering en talrijke va riaties artikelen op te nemen, die een zeer breed publiek zullen interesseren. Boeiende, in vlotte stijl geschreven reportages, instructieve rubrieken, prach tige illustraties en een fraaie verzorging zullen er toe leiden, dat dit blad met graagte gelezen zal worden door jong en oud, door vakman en leek, door hen die van dieren houden en ook door hen die aan dieren nimmer aandacht besteedden. Een dierenarts beantwoordt vragen van lezers en geeft raad bij moeilijkhe den bij behandeling, verzorging, voeding enz., van bekende en ook van minder be kende dieren. De enthousiaste redacteur, Jan A. Niemeijer, heeft nog vele interessante artikelen in petto. Wij zijn er van overtuigd, dat dit mooie tijdschrift een welkome gast in zeer vele huisgezinnen zal zijn, naar wiens komst ieder steeds weer verlangend zal uitzien. De abonnementsprijs bedraagt 7,50 per jaar, of 4,25 per half jaar. Het blad ligt ter inzage bij Boekhandel Parkstraat BALLONNEN AAN DE GROND De eerste berichten over gedaalde bal lonnen, behorend tot de „IJsbeer-wed- strijd", zijn binnengekomen. Recordhou der is tot dusverre de ballon, die door Marjon Peetoom werd opgelaten, want die kwam in Groningen terecht. Verder kwamen drie meldingen uit Friesland binnen. Gezien de windrichting was eerst de algemene opinie, dat de ballonwed strijd letterlijk in het water zou vallen, maar blijkbaar is de wind naderhand meer uit noordelijke richting gekomen. Over een week of vijf volgt de uitslag S.V.O.-nieuws Zaterdagavond, aanvang 8 uur, geeft de toneelvereniging uit De Waal een op voering van het succesvolle toneelstuk „De tante van Charley" op de zolder in de o.l. school te Oosterend ten bate van de kas der Sportver. „Oosterend". Gezien het succes, dat bovengenoemd stuk reeds boekte, verwachten wij, dat ook de Oosterenders de opvoering niet willen missen. Bovendien is er een verloting met zeer vele en goede prijzen, zoals taarten, cakes enz. Daar er niet zoveel ruimte is raden wij U aan Uw kaart vroegtijdig te kopen bij G. Kuiper, C. Timmer, „De Luifel" of KI. Burger. De entree is zo laag mogelijk gehouden, zodat dit geen onoverkome lijke moeilijkheden zal opleveren. S.V. Texel Programma voor zondag: Limmen- Succes; Hollandia T-WGW; DTS-BKC; Texel 2-Watervogels 2. Hotel „Texel" Balmasqué. Texel 1 heeft rust en kan met spanning de verrichtingen volgen van de clubs die wel spelen. Aan An en Gerrit onze hartelijke ge lukwensen met de geboorte van hun zoon „Rudi". Dat hij gezond mag opgroeien en eenmaal de trots van z'n ouders mag worden. Bij Bob en Ruud thuis is het feest, har telijk gefeliciteerd, allemaal. Na een zeer lange rustperiode is Texel 2 weer eens aan de beurt en komen we in de gelegenheid onze nieuwe clubleden aan het werk te zien. We zijn vol ver trouwen, lui! U weet het nu allemaal: zondagavond naar Hotel „Texel" èn gemaskerd na tuurlijk. We vertrouwen dat het weer 'n ,,knal"avond zal worden met dans en vele attracties. WON GOUDEN VULPEN Als deelnemer aan de Kinderzegelactie het oplossen van een rebus won de heer T. v.d. Heerik, Houtweg, Den Burg, een gouden vulpen, merk l'Ami. WENKEN VOOR DE VOEDING VAN EEN ZIEKE THUIS Het Voorlichtingsbureau voor de voeding meldt. Dat aan de voeding van een zieke extra aandacht besteed moet worden en dat een juiste voeding belangrijk kan bij dragen tot herstel, is vanouds bekend. De opvattingen over wat goede ziekenkost is, hebben zich echter in de loop der tij den min of meer gewijzigd. Wij weten dat de voeding van de zieke zowel als van de gezonde mens voldoen de bouwstoffen, beschermende stoffen en brandstoffen moet bevatten. De behoefte aan brandstoffen, die nodig zijn voor de arbeidsverrichting en het op temperatuur houden van het lichaam, is soms lager tijdens ziekte. De behoefte aan bouw- en beschermende stoffen, die onontbeerlijk zijn voor het herstel van weefsel, is daar entegen tijdens ziekte gewoonlijk ver hoogd. Treedt er koorts op, dat verbruikt het lichaam extra veel brandstoffen en ver liest het veel vocht en zout door transpi reren. Een koortspatiënt moet veel drin ken en soms is het goed wat extra har tigs te geven. Heeft de dokter daarvoor voorschriften gegeven, dan is het zaak die stipt op te volgen, zoals trouwens ook eventuele andere dieetvoorschriften. Het is niet belangrijk dat een zieke veel eet maar wel dat, wat hij eet met zorg is gekozen en klaargemaakt. Hier volgen wat algemene richtlijnen voor de voeding van een zieke, die geen bepaald dieet behoeft te houden. Volg de adviezen van de dokter, ook wat de voeding betreft, nauwkeurig op. tV Houdt rekening met de smaak en de eetlust van de patiënt, maar zorg daarbij voor veel variatie. Gééf meermalen per dag een kleine hoeveelheid lichtverteerbaar voedsel, dat de spijsverteringsorganen betrekkelijk vlug en gemakkelijk kunnen verwerken. Dus liever geen vette en gebakken ge rechten, sterk gerookte levensmiddelen (behalve rookvlees), peulvruchten met schil en hard brood: zij zijn zwaar ver teerbaar. Kies vooral levensmiddelen, die rijk zijn aan bouw- en beschermende stoffen: melk, karnemelk, yoghurt, hangop, kaas, mager mals vlees, vis, ei, lever, verse groenten, fruit (vooral sinaasappel, ci troen en grapefruit, aardbeien, bessen en tomaten), vers vruchtesap, rozebotteljam en rozebottelsiroop. -fr Zorg voor verse levensmiddelen. Werk bij de bereiding zindelijk. Doe restjes, die de zieke heeft overgelaten, weg. Veel liggende patiënten hebben last van obstipatie. Het kan dan nodig zijn regelmatig laxerend voedsel te geven, zoals vruchten, vruchtesap, karnemelk, stroop, ontbijtkoek en gestoofde gedroog de pruimen en peren. Bruinboord, roggebrood en rauwe groente zijn, hoewel ze een laxerende werking hebben, niet altijd aanbevelens waard als de voeding licht-verteerbaar moet zijn. Zorg voor voldoende drinken. Laat o.a. steeds een glas fris water binnen be reik van de zieke staan, afgedekt met 'n schoteltje tegen stof. -fr Besteed extra zorg aan het opdoen van het eten. Zorg, dat alles er gezellig uitziet, opgedaan op een passend schaal tje of bordje. De kleurcombinatie van 't voedsel en de temperatuur zijn belang rijk. Verwarm zonodig van te voren het bord in warm water of op stoom Soep in een kop blijft langer warm dan op een soepbord. Een kopje bouillon, ongeveer een half uur vóór het eten gegeven, kan de eetlust opwekken. Dat is overigens ook het voornaamste, waaraan bouillon zijn waarde in de ziekenvoeding ontleent! Let er op, dat de bedlegerige patiënt een goede houding heeft om te eten. Snijd zonodig voor hem het vlees van te voren fijn, een boterham in blokjes. Het eten mag niet te veel inspanning vergen. Moet de zieke liggend gevoerd worden, wees dan geduldig. Een drinkschuitje of theepotje kan het drinken zeer verge makkelijken. -fr Tenslotte: presenteer alles op een vriendelijke manier. Wordt niet boos als het zorgvuldig klaargemaakte hapje niet wordt gewaardeerd. Dwing de patiënt niet tegen zijn zin te eten. is het dan niet het verstandigst uw gelden niet „vast" te zetten doch toe te vertrouwen aan een Spaarbank, waar uw tegoed terstond op eisbaar is? Kies hiervoor de Spaarbank met de grootste liquiditeit (terstond be schikbare middelen); de Spaarbank, waar bovendien uw geld steeds daags na inleg rentegevend wordt er. welke reeds meer dan een eeuw, door alle tijden heen heelt bewezen te zijn de Spaarbank voor duizenden. DEN HELDER - SCHAGEN - TEXEL - TERSCHELLING H 4 x 74 A f 498,- een prima apparaat in zeer fraaie kast met inge bouwde platenspeler 4 sn»lheden, uitstekende ge luidsverdeling door 2 luid sprekers aan de zijde, een apparaat wat in alle op zichten af is. B 6 x 72 A f 438,- een klasse apparaat „Bi Ampli" met meer dere luidsprekers prima toonregeling, houlen kast, 9 buizen L\ B 5 x 74 A f 385,- „Bi Ampli" Kast in moderne stijl in lichte of donkere kleur (kersen, noten of teakhout) 9 buizen. B 5 x 72 f 298,- F.M., midden, korte en lange golf, houten kast, 9 buizen, uniek in deze prijs klasse B 5 x 73 A f 298,- hetzelfde apparaat doch met visserijband. B 4 x 72 A f 258,- Bijzonder handig en fraai model. F.M., midden- en lange golf. 8 buizen. Bakelieten kast. DE SPECIAALZAAK Tot 1 maart verhoogde inruilv/aarde van Uw oude apparaat feuilleton H. Westenberg 25. Maar op dit ogenblik vindt hij het noodzakelijker bij Helga te blijven. Wat moet er in haar hebben omgegaan, dat hij haar hier voor het huis van zijn zuster aantreft! „Laten we teruggaan", zegt hij vrien delijk en neemt haar elleboog in zijn hand. „Een eindje verderop staat mijn wagen, laten we naar Cit-Cat toegaan". Helga kijkt langs hem heen, dan naar hem op en met een glimlach zegt ze: „Zo? En - in deze stemming?" Maar Hans heeft voor haar vraag geen antwoord. Als een kind neemt hij Helga mee, brengt haar naar zijn auto, waar hij haar zorgzaam in helpt en met een lichte plaid toedekt. Het restaurant ligt aan de Nijl, aan de andere zijde van de city, onder hoge boompalmen, die door rijen lampions met elkaar verbonden zijn. Er zijn altijd veel vreemdelingen, maar het is ook een ge liefd rendez-vous van de inwoners van Cairo, die er graag de eerste avondkoelte opzoeken als 't in de stad nog broeiend heet is. „Maar op een stil plekje", verzoekt Helga zacht. Hans Eckhart knikt glimlachend. Na tuurlijk zo ver mogelijk van de drukte vandaan. De kellner helpt hem het tafel tje nog een beetje verder in de schaduw te schuiven. Nu zitten zij onder een grote palm, een klein schemerlampje staat op het tafel tje. Verderop wordt onder het licht van veranderde schijnwerpers gedanst. De muziek is prettig: goede, verzorgde mu ziek voor de veeleisende vreemdelingen, die het seizoen moeten brengen. Nadat de kellner, die hen bediend heeft, vertrokken is, legt Hans met een bijna liefkozend gebaar zijn hand op Helga's arm: „Vertelt U eens: ik zie dat er iets gebeurd is". En Helga, verwonderd over zichzelf, vertelt; van het aanbod van de advocaat, van de opzegging van haar betrekking, van haar angst, van de plotselinge druk kende zorgen om Jo's toekomst, van haar twijfel, of zij goed deed, van - alles. Hans Eckhart luistert met gebogen hoofd. Als zij 't voorstel van de bloed test aanroerd, kijkt hij op. „Zal ik het doen?" vraagt Helga adem loos. „Tenminste dat?" Hans Eckhart knikt nadrukkelijk. „Doet u dat! Het is de enige redding!" Ademloos leunt Helga in haar stoel terug. Maar dan krijgt zij het gevoel als of een loodzware last van haar is afgeno men. Ja, zij zal het doen. Als deze man hier het haar aanraadt, zal het goed zijn „Maar Jo? Denkt U, dat hij zich voor een bloedtest zal lenen, als hij niet weet waarvoor?" „Vertelt u hem waarvoor het gaat! Misschien begrijpt hij het beter dan u denkt!" Een ogenblik staart Helga voor zich heen. „Aangenomen", zegt zij dan, „dat Jo tot dezelfde bloedgroep zou behoren als uw zwager, zou het dan vaststaan, dat hij zijn zoon is?" Hans Eckhart buigt zich voorover. „Niet absoluut. Maar aangenomen, dat hij niet tot de bloedgroep van mijn zwager zou behoren, dan zou het wel vaststaan, dat hij niet zijn zoon is! Dat is onze kans, Helga!" Hij weet niet, dat hij haar voor naam noemt. Ook Helga heeft het ternauwernood opgemerkt. Maar dat hij zegt: „Onze kans", dat doet haar van geluk en dank baarheid de tranen in de ogen springen. Dus is er toch iemand in de wereld, die met haar meevoelt. Dus is zij toch niet helemaal alleen? „Zeg dus uw zuster", begint zij zacht, met half gesloten ogen en achteroverge leund in haar stoel: „Zegt u haar, dat ik tot de bloedtest toestem, op voorwaarde, dat mijn jongen het er ook mee eens is". En, zich oprichtend: „Maar haar geld kan ze houden niettegenstaandt alles! Mijn besluiten zijn namelijk niet te koop!" En na een poos waarin geen van beiden een woord gesproken heeft: „Zo en nu voel ik mij opeens een heel stuk opge lucht. Al is er dan ook nog niets beslist! „Maar misschien zegt uw gevoel u, dat de proef te uwen gunste zal uitvallen!" „O nee", zegt Helga glimlachend. „Maar ik geloof, dat het komt, dat ik het gevoel heb de verantwoording niet alleen te dragen", laat zij er spontaan op volgen. Ook hij glimlacht nu. Een ogenblik ontmoeten hun ogen el kaar over het kleine schemerlampje, dan moeten zij weggaanMisschien kan ook vriendschap het hart tot in iedere vezel doen ontroeren wie zal het zeggen? LEOTINE LEGT HAAR HANDEN te gen de slapen, alsof zij niet geloven kan aan het grote geluk. „Doet zij het voor jou?", vraagt zij glimlachend, terwijl zij voor haar broer blijft staan. „Ze wil jou niet zoveel verdriet doen", is het ontwijkende antwoord. „Dus uit edelmoedigheid? Dat lijkt me anders niet zo moeilijk toe, als ze er drie honderd Egyptische ponden mee ver dienen kan" Haar broer fronst het voorhoofd. „Soms ken ik je niet meer, de laatste tijd, Leotine. Mevrouw Frank maakt geen aanspraak op dat geld Hoe kon je het haar overigens op een zo smakeloze ma nier aanbieden?" Leotine bijt op haar lippen. Ja, het was smakeloos. Maar wat heeft dat er mee te maken? Zij wil verder komen, het gaat toch allemaal veel, veel te langzaam „Zo, wil zij het geld niet hebben? Wat wil zij dan?" „Dat je haar nooit en nooit meer die afschuwelijke advocaat op haar hals stuurt. Dat je mij in het vervolg als middelaar zult aanstellen. En ook ik ben van mening, dat een bloedtest op het ogenblik voor beide partijen de beste op lossing is". „Dan mo«Un wt •nmlddellijk Tom

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4