fro en 'fwarL-Jexels in het karL, eugdcorps Koninklijk Texels Fanfare in actie Dit is voor ons een historische dag Het bal-masqué van S.V.T. Jh£co?i Gezellige avond met veel belangstel lenden, maar percentage gemaskerden bleef beneden de verivachting t ;NSDAG 12 FEBRUARI 1958 72e JAARGANG No. 7222 r E X ELS E® COURANT 7- 0 N.V. »-h- Lanqeveld de Rooij handel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbu» 11 - TeL 11 Verschijnt woensdags en xaterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn. pr 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm 1 geleerdoud gedaan. Deze toto is enkele jaren geleden genomen. Deze m, Zijm en Schrama, blazen „sinds mensenheugenis" een voorname partij et bestaande korps. Zaterdag volgt een plaatje van het jeugdkorps, genomen ns de uitvoering van vrijdag j.l. Hedenavond komen ze opnieuw voor het tlicht. Dit is voor ons een historische dag", is de heer A. J. Vonk, directeur van Koninklijk Texels Fanfarekorps, toen hem na afloop van de zeer geslaagde te winteruitvoering, die vrijdagavond De Oranjeboom" gegeven werd, met succes feliciteerden. Maar de heer k doelde niet op het succes van zijn amd korps, doch op het eerste offi- optreden van het jeugdkorps. Het els Fanfare bestaat al meer dan zestig maar nog nooit was het initiatief >men tot de stichting van een jeugd- )s. Aanvankelijk, in de eerste jaren, daar uiteraard volstrekt geen bij- iere aanleiding toe, want wie muzi- was en zich tot het beoefenen van de laremuziek voelde aangetrokken, kon Ier veel bezwaar in het grote korps den opgenomen. Na de begin-oplei- natuurlijk. De eerste tijd zal men aankomend muzikant nog wel enige ilijkheden te overwinnen hebben ge- maar de eisen waren niet al te ar. Allengs wist het korps echter tot ;ere hoogte te stijgen en toen eenmaal ideling uitmuntendheid was verlaten ;n tot het niveau van de „ere-afde- doorgedrongen was, rezen de moei- ,eden voor wie als aankomend rnuzi- in de gelederen wilde plaats ne- i. Men voelde er zich nog lang niet is en mocht men wel eens meeblazen ie winteruitvoeringen, deelname aan ooncours was er voorlopig niet bij. alles werkte de animo tot toetreding raard niet in de hand. ugd zoekt jeugd. Ook op het terrein de muziek, waar persoonlijkheid wel degelijk van invloed is. Daarom Et men de laatste tijd naar middelen ezien om onder gunstiger voorwaarde benodigde nieuwe bloed aan te trek- Men kwam toen dus op het idee |een jeugdkorps te stichten. Maar met- diende zich het probleem van de .ingen aan. Ook nu werd gelukkig t niet vergeefs een beroep op de bur- j gedaan en de onlangs gehouden ecte ten bate van het jeugdkorps had prachtig resultaat. it zagen wij vrijdagavond geooncre- d op het ruime toneel, dat door het dkorps bijna geheel in beslag werd omen. Het korps stond onder leiding de voorzitter, de heer P. J. Koorn, een enthousiast muzikant. Aanvan- jk lag het in de bedoeling om het op- ien van het Koninklijk Fanfare zelf te i afwisselen met het optreden van de jd, maar om praktische bezwaren (een leden van het korps arriveerde pas de laatste boot op het eiland, werd programma door de jeugd geopend. ze hebben het heel aardig gedaan er behoorlijk afgebracht, want wat te horen kregen was de vrucht van Welijks vier maanden studie. U be- pt, dat alle kruisen en mollen nog l niet aan hun trekken kwamen, maar eder geval is hiermede de eerste ken- aking volbracht en wij willen hun ime een tot weerziens toeroepen, ds beter zullen ze voor het voetlicht gestimuleerd door de prestaties het beproefde korps! e heer Koorn merkte op, dat de be ing van het jeugdkorps nog eniger- e eenzijdig is wegens een tekort aan Jlnemers. Wie zich tot dit korps voelen igetrokken gelieven zich dus even te Iden. Ze zullen er geen spijt van heb- en financiële bezwaren kunnen er t bestaan. let korps volwassenen speelde daarna Ier leiding van de heer A. J. Vonk een (ental nummers, waarvan vier marsen n afwisselend programma, waarop vel muziek van Rossini als van A. Izmann werd uitgevoerd. Na de met irtuiging uitgevoerde mars „In Vrij- d" werd „Die Czérdés Fürstin" ver- li t 'r&chtig werden de tere passages weergegeven, verrukkelijk klonken de onsterfelijke melodieën. Een bijzonder mooi werk, rijk aan nuances. Dat mag eveneens van „II Ttalienna" gezegd wor den. Ons trof de zuiverheid. Ons trof de wijze, waarop de als het ware aarzelende inleiding werd vertolkt. Genotvol was het beluisteren van de diverse „solo"- partijen. „The Teddy Bears" was ook een num mer, dat prettig in het gehoor ligt of zit, zoals U altijd het meeste plezier geniet van Uw weekend-shirt. Een werk, waarin de schrijver zich geen problemen heeft willen stellen, waaraan teddybeertjes zich overigens ook de hersens wel niet zullen pijnigen. Na een korte pauze werd vervolgd met de pittige „Imperial echoes". Fors en strak, een stuk, dat het „wij zijn er ook nog!!" accentueert. De zeer bekende „Postkoets" leent zich, zoals we woensdag begrepen, niet alleen voor een accordeonorkest maar in niet mindere mate voor de fanfaremuziek. Voor de wijze waarop dit nummer werd uitgevoerd een extra compliment en een extra applaus van de zaal, die vrij dagavond jammergenoeg vrij spaarzaam bezet was, gezien echter de zee van uit voeringen, die de laatste tijd weer eens over het eiland worden losgelaten, ver wondert het ons wel eens, dat aangekon digde voorstellingen altijd nog voldoende belangstellenden trekken! „De Donausagen" werden goed ver tolkt, waarbij ons eveneens de grote zui verheid opviel. Dat was ook weer tot in de puntjes verzorgd, je stoot dan onwil lekeurig je buurman aan „Knap hè!" Ja, wij mogen trots zijn op het bezit van zulk een korps. Jammer, dat dit werk zelf enige minder geslaagde passages bevat. Althans, naar ons persoonlijk ge voel. Besloten werd met de bekende „Ame rican Patrol" en „Blaze Away", twee nummers, die het korps altijd weer met verve weet uit te voeren. Hierna was, zoals gemeld het woord aan een aantal leden van de rederijkers kamer UDI, die „Oma knapt het op" voor het voetlicht brachten. Het verhaal draaide om de chantagepoging van een op zwart zaad zittende timmerman, die zijn aangebedene een kostbaar horloge wilde aanbieden. Er werden intussen al lerlei onschuldigen verdacht en dat leid de tot dol-komische situaties. Dit blijspel letje, dat twee bedrijven omvatte, werd bijzonder goed vertolkt. Mej. M. Kreu- mer, die nog niet eerder op de Texelse planken had gestaan, bleek een goede kracht te zijn, die wij ongetwijfeld nog wel meerdere malen in de UDI-gelederen opgesteld zullen zien. Besloten werd met een dansje onder leiding van de Ritmische Eilanders. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 12 februari Den Burg, Contact-avond Texelse Coö peraties. Donderdag 13 februari Den Burg, Contact-middag en -avond Texelse Coöperaties. De Koog, „Witte Huis", de heer M. Man- tje spreekt voor „Oranjevereniging" over Denemarken. Vrijdag 14 februari Oosterend, o.l. school, Forumavond. Zaterdag 15 februari Den Burg, „Oranjeboom", Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Den Burg, „Texel", Feestavond paarden sportvereniging. Midden-Eierland, o.l. school, opvoering kinderoperette „Repelsteeltje". 40 JAAR DIERENARTS Zaterdag 8 februari j.l. was het veer tig jaar geleden, dat de heer E. Noordijk aan de rijksuniversiteit te Utrecht tot dierenarts werd bevorderd. Dit feit is in huiselijke kring herdacht. FEESTAVOND „DE VRIENDENKRING" Zaterdag hield sociëteit „De Vrienden kring" haar jaarlijkse feestavond. Om 8 uur opende voorzitter De Graaf met een woord van welkom aan de to neelvereniging „De Duinkanters", die deze avond zouden verzorgen, en na tuurlijk ook de leden van „De Vrienden kring" en hun dames, die Hotel „De Hoop" zaterdagavond bevolkten. Iedereen genoot van het mooie stuk En de bossen zingen hun lied". De spanning was soms haast voelbaar. Voorzitter De Graaf sprak dan ook namens allen, toen hij „De Duinkanters" bedankte voor dit wel zeer mooie en bo venal ook goed gespeelde spel. Natuurlijk ontbrak ook de verloting niet om de kas van De Vriendenkring enigszins te stutten. Het heel gezellige bal stond onder leiding van „The Nuts Crackers", die tot laat in de nacht doorspeelden. Ook gaf de heer Adr. Boon nog enige zangnum mers ten beste. De heer D. Bonne uit De Koog vertelde verder nog een staaltje van bestedingsbeperking. Al met al was dit weer dè avond van het jaar door „De Vriendenkring". De Voorzitter sprak ze ker uit naam van allen toen hij de wens uitsprak, dat wij „De Duinkanters", het zij voor de Vriendenkring, hetzij voor 'n andere vereniging nog eens in De Cocks- dorp zullen mogen ontvangen. BRIDGEN Uitslag comp.-wedstrijd 5 februari: A: 1. Bakker-Brücher 58.93°/o 2. mevr. Wonder-Stolk 55.36°/o 3. Mantje-Veenema 54.17% 4. Dam-Dros 53.57% 5. Echtpaar Jouwersma 50.60% 6l/a. Vennik-List 44.05% 6Vt. Bruin-Blom 44.05% Backer-Raven 39.29% B: 1. Gebr. Van Sambeek 2. Muller-Wessels 3V2. Bos-Gieze 3V2. Beemsterboer-Wieten 5V2. Roeper-v.d. Werf 5V2. mej. Hattuma-Kok 59.17% 54.17% 48.33% 48.33% 45.00% 45.00% Volgende drive woensdag 19 febr. a.s. VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE PROVINCIALE STATEN Deelnemen aan de stemming in een andere gemeente 1. De burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een kiezer op zijn verzoek kan worden toe gestaan te zijner keuze aan de a.s. stem ming ter verkiezing van de leden van de provinciale staten deel te nemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij 't indienen van dat verzoek aan te wijzen andere gemeente. Beide gemeenten moe ten in dezelfde provincie gelegen zijn. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiezer, aan wie is toegestaan bij vol macht te stemmen of die is opgenomen in het centrale bevolkingsregister. 3. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan uiter lijk op de veertiende dag vóór de dag der stemming (dus uiterlijk op 12 maart 1958) in persoon mededeling ter secreta rie ener gemeente aan de burgemeester of de door deze aangewezen ambtenaar. Hij geeft daarbij op: a zijn naam en voornamen of voor letters; b. de datum, het jaar en de plaats zijner geboorte; c. de gemeente in welker kiezersregister hij is opgenomen; d. zijn adres of laatste adres aldaar; e. de gemeente, benevens een adres in die gemeente, waar hij aan de stemming wil deelnemen; f de gemeente en het adres, waar hij de verklaring, welke van de mededeling wordt opgemaakt, wenst te ontvangen. 4. De verklaring wordt door de kiezer en door de burgemeester of de door deze aangewezen ambtenaar ondertekend. Een ekemplaar van de verklaring wordt aan de kiezer verstrekt. Nadere inlichtingen worden verstrekt ter gemeentesecretarie. Texel, 11 februari 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. S.V.C.-nieuws Doordat de KNVB alles afgelastte, viel er de afgelopen zondag niets te voetbal len. A.s. zaterdagmiddag gaan de adsp naar De Koog a, aanvang 3 uur. We vertrekken om 2 15 uur van het dorp. Zondag gaat het eerste bij WGW op bezoek, vertrek 10.30 uur bij Barends, Groot was de belangstelling voor het gemaskerd bal van de S.V. „Texel" wel, maar de verhouding ge- tot ongemasker- den was zodanig, dat de voorzitter van de sportvereniging, de heer D. Dapper terecht zijn teleurstelling uitsprak over het geringe aantal gemaskerden. Men was blijkbaar helemaal niet onder de in druk gekomen van het feit, dat de ge maskerden een veel geringer entreegeld behoefden te betalen dan de niet-ver- momden. Inderdaad: dit léék er niet op. Op zo'n avond moet iedereen deelnemen. Wie geen rake rariteit in elkaar weet te zet ten, plaatse desnoods een masker voor het gelaat en trekke desnoods een merk waardig kleed-zonder-meer aan en zegge dan maar tegen de jury, dat het geen moer voorstelt, maar naar een bal- masqué trekken in je colbertje of je snoe perig baljurkje en maar kijken of het wat zal worden nee, dat moeten wij toch niet hebben! Al bent u zelf verkleed, dan kunt u nog even veel van Uw ge maskerde eilandgenoten zien, dus U be hoeft ook als gemaskerde niets te missen. Er waren maar 48 gemaskerden, ter wijl de zaal toch behoorlijk bezet was met belangstellenden. Dit bal-masqué was dus een kleine vergissing, een in zinking, zullen we maar zeggen en vol gend jaar wordt het balmasqué weer oké?! D'r waren nu amper gemaskerden genoeg om de grote voorraad (Amstel) bier soldaat te maken, moeizaam door twee plattelandsmannen aangesleept. Die heren dachten ook „Wat jezelf meeneemt is het lekkerst en wat je van ver (zelf) haalt idem", 't Ging blijkbaar niet van wege de ping-ping, want iedereen werd uitgenodigd een glas te drinken. Blijk baar hadden ze een flinke kas!! Ergens midden in de zaal botsten de plattelands mannen tegen een dame, die met kro- ketjes gewapend was. Op haar rug ben gelde een bordje, waarop we lazen „Laat niet als dank voor 't aangenaam verpo zen, de eigenaar van de zaal de kroket- tenlucht en de dozen". Weer een andere figuur maakte er een complete krokettenoorlog van. Wij heb ben er smakelijk om kunnen lachen ep begrepen, dat er fouten zijn gemaakt. Wij gaan daar niet verder op in. Want dan krijgen wij ruzie. Met wie? Met de Bond van Plattelandsvrouwen? Met de directie van het betrokken hotel? Zeggen we lek ker ook niet. Wij houden ons er maar liever buiten. Wij hebben alleen maar mèt de vele eilandgenoten smakelijk ge lachen. Veel dank daarvoor!! Maar terwijl wij smakelijk lachten, keek voorzitter Dapper de zaal nog eens rond dat was omstreeks negen uur. Nee, nog steeds een gering aantal sun- derklazen. Over het algemeen wel stuk voor stuk leuke lieden, diè er waren, diè zich de moeite hadden getroost om het feest op poten te houden. Wij kregen ineens zomaar het idee, aat de speellustigen op Ouwe Sunder- klaasavond al hun kruid verschoten hadden. Of. is er de laatste tijd wat al te veel te doen?! Omdat het bal-masqué wel wat tegen viel, zocht men wat meer contact met de obers en de serveersters, die het aardig druk hadden. De stemming was werke lijk tip-top, wat mede en voor een groot deel te danken was aan het voortreffe lijke aanpassingsvermogen van de Rit mische Eilanders (de gebroeders Van der Wulp en de heren Kievits en Kingma). Dit viertal was geweldig op dreef en wij hebben ons er over verbaasd, waar zii ineens de bijpassende muziek vandaan haalden, toen de gemaskerden voorstel- lingsgewijs voor de jury aantraden. Kwam er een oud paartje dan hoorde je meteen „Over 25 jaar, zal ik jou nog steeds beminnen. Schreed er een zee meermin naar voren, dan speelde de mu ziek „Zeeman, oh zeeman!", kwamen er (even lieftallige) haremdames om zich te laten beoordelen, dan hoorden wij klan ken uit het land van de duizend-en-één nacht. En zo maar voorts. De jury bestond uit de dames Sok- Moerbeek, Ran-Kievit, Ten Cate-Kloos- terman, Kiljan-Jellema en de heren De Wilt en Sok. De prijs voor het best verzorgde cos- tuum ging naar Piet van der Wulp, die als een kranige cowboy iedereen met een angstinboezemende blaffer op een af stand hield. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 10 februari 1958 30 biggen 3545; 25 nuchtere kalveren 40—60. Enkelingen: 1. Zeemeermin met 60 punten; 2. De sportman van het jaar (53); 3. Uitverkoop (52). Paren: 1. Noormannen (53); 2. De sport in de mottenzak (50); 3. Haremdames; 4. Plattelandsmannen (48). Groepen: 1. Drie televisiedames (58); 2. Kaartspel (53). Want ook die kaarten waren keurig voor de dag gekomen. Hetgeen de voor zitter van de jury de opmerking ontlokte, dat hij die kaarten best eens even door wou schudden. De televisiedames stelden de omroep- sters voor, die zich er over verheugden, dat ze eindelijk eens meer bekendheid gingen genieten, dank zij de voorzienin gen van overheidswege (En als wij straks in de kop van Noordholland een extra steunzender krijgen, wordt het helemaal een briljante ontvangst red.). „Steeds betere programma's", ,1958 wordt het te levisiejaar", zo luidde haar propaganda. Op de permanent troonde een miniatuur- televisiemastje. Ja, die uitverkoopvoorstelling ver diende ook een prijs. Het was grappig hoe zij vooral ook de heren op deze unieke, maar ieder jaar opnieuw opdoe mende stunt wees. De uitverkoop vroeg de heren, doch de heren lieten wel eens duidelijk merken, dat zij om die uitver koop helemaal niet gevraagd hadden. De sportman van het jaar was een man, die zijn figuur dan ook méé had. Bijzonder goed geslaagd en toch had de vervaardiging van deze voorstelling maar weinig werk gevraagd: je moet maar op het originele idee komen, niet waar! Een goed idee is goud waard. De zeemeermin oogstte de meeste punten. Ook dat was geen wonder, want het costuum zat als gegoten en de kleu ren waren met de meeste zorg en vak manschap gekozen. De Noormannen waren indrukwek kend. 't Leek of de klok een kleine dui zend jaar was teruggezet, want als wij ons goed herinneren deden de Noor mannen hun invallen van 900-1000. Wij zagen hen even later bij de bar een glas gerstebier ledigen. Ze vonden het bier nog even best als vroeger, maar het drinken uit de schedels van verslagen vijanden vonden ze maar een on-cultu- reel gedoe en de Noorman onwaardig. De prijzen bestonden dit keer uit taar ten, wijn en advocaat. Wij noemen verder nog: de juffrouw, die met ballonnen ventte; de zomer van 1958, onder de pomp (waar onzes inziens veel meer van te maken was geweest. „Eef Breeuwer" zo had er moeten staan „Eef Breeuwer keek ok op z'n neus: bee de uutvoering van de oud leerlingen van de landbouskool werd de „t" deur de drukkeree von de Texelaar verzorgt". Nu ging de clou van het geval verloren. Wel een pluim voor de wijze waarop pomp en costuum verzorgd wa ren. (Wij dachten altijd met achterlating van de bruine hoed er te zijn, maar ook windvesten schijnen en masse in dezelfde kleur op de markt te worden gebracht. Langs de jury schreden verder twee geisha's, die de groeten uit Japan kwa men overbrengen, Dorus en Dollefie, bloemenmeisjes voor de kas van de SVT, een sheik en zijn dame, die de bestedings beperking van een vraagteken voorzagen; prikkebeen en Ursula, een visser en zijn wederhelft, gerepatrieerde Indonesiërs en een televisie-race. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 7 februari: Jeugd: T. Verheijen-J. v.d. Bout 02 P. v.d Wulp-J. Moerbeek 02 W Laan-P. Roeper 02 P. Roeper-T. Verheijen 02 A.: Jac v. Heerwaarden-C. Dijker 02 S. v. Heerwaarden-C. v. Heerwaarden 0—2 Joh. D. Bakker-W. A. v. Zeijlen 11 B.: A. Vinke-A. v.d. Slikke 02 C. P. Burger-J. Vinke 11 C.: J. A. v. Enst-P. Bruijn 20 L. Keijser-C. Vinke 02 C. Barhorst-J. Hillen 02 De jeugd was weer wat beter ver tegenwoordigd. En zo moet het ook. Overigens was de bezetting gering, wat niet weg nam, dat A. v.d. Slikke de lei der van B. versloeg. Voor beiden een be langrijke uitslag. In C. blijft C. Vinke winnen. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONING T-"-

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1