rocn wa in het harL, 503 Scène uit de revue Contacten en Contrasten J%i£con~ NSDAG 18 FEBRUARI 1858 fEXELSE 72e JAARGANG No. 7224 COURAN e N.V. »-h Lcmqeyeld de Rooi] mandei -• Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbu» 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdaqs Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Het optreden van de Tirolerstijdens de feestelijke bijeenkomstengeorga- ïiseerd door de Texelse coöperaties, vormde een der hoogtepunten van het vogramma. Niet alleen de costuums, ook dê décors waren een lust voor het )oq. Aan deze revue moet dan ook een zee van moeiten zijn besteed. Gelukkiq vas de animo daaraan evenredig! VERKEERSONGELUK EISTE SLACHTOFFER Saterdagmiddag is de 18-jarige Feitje ijver, Oosterend, het slachtoffer ge iden van een verkeersongeluk. Feitje tste in de richting van Den Burg. Een vige rukwind drong haar naar het dden van de weg op het ogenblik, dat r personenauto passeerde. Het meisje sloeg tegen de voorruit van auto en moest zwaar gewond naar 'n ekenhuis te Den Helder worden ver- erd. In de nacht van zaterdag op zon- g is zij aan de gevolgen overleden. NUMMER 1 BIJ TEKENWEDSTRIJD De 10-jarige Dik Vinke, Weststraat, Burg, is sinds kort de gelukkige be iter van een elektrische trein, gewon- •n door een landelijke tekenwedstrijd scholieren van de Hervormde zon- igsscholen in Nederland. Kinderen van n bepaalde zondagsschool mochten be- issen wiens inzending het mooiste was Gefeliciteerd, Dik. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 19 februari en Burg, „Texel", bijeenkomst Alg Ver. )or Bedrijfsvoorlichting. Spreker de ier C. Zijdewind. Cocksdorp, Gemeenteavond, Ned. erv. Gemeente. Donderdag 20 februari en Burg, „Oranjeboom", Toneelver. Het Masker" speelt „Op Hoop van ïgen" voor de Texelse bejaarden, en Burg, „De Zwaan", R.K. Ontwikke- ngsclub, mej. Hasselberg, conservatrice an het spoorwegmuseum houdt een :zing. (osterend, „Het Wapen van Amsterdam" ontactavond afd. Texel „Humanitas". Vrijdag 21 februari Burg, „Oranjeboom", Toneelver. Het Masker" speelt „Op Hoop van egen" voor de Texelse bejaarden. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 14 februari: Jeugd: A. v.d. Slikke-J. Moerbeek 02 T. Verheijen-P. v.d. Wulp 11 v.d. Bout-W. Laan 20 A.: lac. v. Heerwaarden-S. Ros 11 V .A. v. Zeijlen-J. Hooijberg 02 v. Heerwaarden Jzn.-C. Dijker 11 Bakker-C. v. Heerwaarden 11 B.: D. v.d. Werf-C. v.d. Werf 0—2 I J. de Beurs-G. Dros 20 P. Burger-C. v.d. Werf 20 A. Vinke-Jn. Stam 2—0 J. Vinke-R. Zijm 20 Jo Schoo-A. v.d. Slikke 20 C.: J. A. v. Enst-Jb. Koorn 02 P. Bruijn-C. Vinke 20 J. Lafeber-C. C. Barhorst 0—2 C. C. Barhorst-F. v. Sambeek 11 J. Moerbeek komt bij de jeugd steeds vaster aan de top te staan. Nog steeds blijft J. A. v.d. Slikke de grootste bedrei- ging. C. Dijker aanvaardde een opsluiting aan de lange kant, teneinde z'n tegen stander voor complikaties te plaatsen. Dit gaf ook hem moeilijkheden, waarbij Siem door een stukoffer een eindstand kon forceren, die remise 'liep! S. Bakker noteerde de derde achtereenvolgende ïemise en bevestigt daarmee zijn betere vorm. W. A. v. Zeijlen verloor enkele tempi in de opening en toen zwart daar na eveneens een opsluiting accepteerde, bleek dit op tempo ook winst op te leve ren. In C. zorgde P. Bruijn weer eens voor een verrassing „OP IIOOP VAN ZEGEN" Het schijnt nog met helemaal duidelijk te zijn, dat de toneelgroep „Het Masker" voor alle bejaarden van het eiland op treedt. Sommigen denken, dat ze aange sloten moeten zijn bij een of andere ver eniging of sociëteit. Dat is helemaal niet nodig: alle bejaarden zijn van harte welkom. De eerste avond is al volgeboekt, maar voor vrijdagavond zijn nog stoelen onbe zet gebleven. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 17 februari 1958 2 koeien 8501050; 6 graskalveren 350— 400; 15 schrammen 5565; 25 biggen 35 45; 25 nuchtere kalveren 4060. S.V.C.-nieuws De afgelopen zondag heeft SVC het weer eens tot een overwinning weten te brengen in haar uitwedstrijd tegen WGW 10. Voor de rust wisten zij tegen de wind in de stand gelijk te houden, 00 Na de thee, met de wind in de rug, ging het wat gemakkelijker, er werd een heel aardig partijtje gespeeld. Met een aanval op het WGW doel wist Jan, die goed mee was opgetrokken voor ons het enige doelpunt te scoren, 10. A.s. zaterdag spelen de adsp. thuis te gen de Texelse Boys. Het eerste speelt thuis tegen Vesdo, aanvang 1.30 uur. Denken de spelers van het eerste er om dat zij allen een wit shirt aantrekken, want Vesdo draagt ongeveer hetzelfde tenue. S.V.O.-nieuws Zo kwamen wij sinds twee maanden weer eens in het veld. De stormachtige wind deed veel afbreuk aan het spel. Met de wind in de rug waren we steeds in de aanval, maar schotloosheid en voor al te kort spel over rechts was de oor zaak, dat de rust met 00 in ging. Na de rust zijn we tegen wind de eer ste tijd sterker, maar JVC is een paar maal gelukkig door een paar maal vrij voor het doel te komen. Het wordt zelfs 40, pas dan gaan wij op de aanval en uit de verdediging en met een 41 komt het einde. De scheidsrechter leidde zeer goed. A.s. zondag gaat het eerste naar HRC 6, Adsp. a gaat naar Tex. Boys b, 4 uur, en b gaat naar Texel c, 4,15 uur. Nog even een terugblik op de uitvoe ring van de sport, welke door ,,'t Amateurtje" uit De Waal werd ver zorgd. Deze uitvoering is een succes ge weest voor ons. Maar als er dan een stukje in de Courant komt zoals dit door de Correspondent is opgemaakt, doet dat niet prettig aan; men moet geen gekregen paard in de bek kijken, maar waarom worden de goede kanten niet belicht maar juist dat kleine foutje dat er sloop! Wij zien de Waalders hier gaarne weer terug en hopen, dat ze het stukje uit de krant vergeten (hier sprak mis schien een beetje jalouzie uit) en steeds denken „Wij zijn amateur". Wij roepen U een tot weerziens toe. ZDH-nieuws Ons eerste elftal heeft zondag op eigen veld de kleinst mogelijke nederlaag gele den tegen de leider SVW SVW was de beste ploeg en paste zch het beste aan met de harde wind. Wij speelden voor de rust tegen wind en wisten, na een goede eerste helft, de rust slechts met 1—0 ach terstand te laten ingaan. Maar daarna speelde SVW tegen wind prima. Toch bleef de spanning, want wij hebben het niet cadeau gegeven. Er kwam geen verandering en SVW heeft de sportieve strijd verdiend gewonnen. Zondag gaan we naar Duinranders. De adsp uit tegen De Koog a, aanvang uur. VERENIGING DE PAARDENSPORT Vereniging „De Paardensport" zou in januari de traditionele feestavond hou den, maar door omstandigheden werd be sloten het feest uit te stellen. Het bestuur zag later geen kans meer om behalve de muziek een of meer artiesten van de overkant te engageren. Toch moest deze avond worden gehouden, want nog altijd stond de prijsuitreiking op het program ma. De avond werd dus aangekondigd, maar men zag helaas geen kans om ar tiesten naar het eiland te krijgen. Dat moet nu eenmaal maanden tevoren in kannen en kruiken zitten. Op de avond zelf die door veel min der personen werd bijgewoond dan wij gewend zijn nam men contact op met Koos van Splunter en Leen Kuiper, die dadelijk bereid waren om mede te wer ken. Koos als Dorus en Leen als de peet oom van Bart je, de wonderpop. Of Dorus te vroeg van wal stak? Waarschijnlijk wel, in ieder geval lukte het hem niet de zaal mee te krijgen en een artiest heeft nu eenmaal het publiek nodig, wil hij op toeren komen. Men zat de imitatie Dorus aan te staren met een gezicht van Móeten we lachen?" Dit was erg jam mer voor Koos temeer omdat hij een paar dagen tevoren zulk een reuze succes had en daarom ook was het idee opgekomen om hem te verzoeken in „De Lindeboom- Texel" voor het voetlicht te komen. De buiksprekende eilandgenoot, die Dorus afloste, had wel wat meer succes, maar een zaal-afbreek-reactie vermocht ook hij niet te ontketenen. Wellicht heeft men de laatste weken te veel gefuifd en al het fut uit de lachspieren getrokken. De balmuziek en men danste al heel vroeg werd verzorgd door het trio Ge zelschap Van Beek. De avond stond onder leiding van de vice-voorzitter, de heer R. W. Stoepker, die na opening een minuut stilte ver zocht ter nagedachtenis van het verschei den van mevr. Keesom-Witte en mej. Gré Bakker. Het was bijzonder tragisch, dat door het heengaan van mej. Bakker, die plotseling overleed, een prijs nooit meer aan de winnares kan worden uitge reikt De voorzitter merkte op, dat er geluk kig nog Texelaars zijn, die zich bij het paard thuis gevoelen en dat de kwaliteit van de warmbloedpaarden op ons eiland in de na-oorlogse jaren belangrijk voor uitgegaan is. De ambitie van de zijde der jeugd voor het paard neemt echter af op een aantal uitzonderingen na! want men schijnt zich meer en meer aan getrokken te gevoelen tot de motor. Die motor kan het paard echter nog niet in alle gevallen vervangen en zeker niet op de weidebedrijven, waar de motor abso luut economisch niet verantwoord is. Intussen heeft een der tróuwste deel nemers aan de concoursdagen, de heer D. Witte, Molenstraat, Den Burg, zijn paar- dentractie opgeruimd. Een tijdsverschijn sel, waar de mechanisatie een succesvol concurreren door dit ploegbedrijf niet meer mogelijk maakte. FILMNIEUWS: „EENS SPREEKT HET GEWETEN" 1943. Op een eiland, waar Amerikaanse troepen gelegerd zijn. 800.000 man en een handvol vrouwen, waarvan de meeste Rode Kruis-helpsters zijn. Lee Ashley is een van deze helpsters, die in het hospi taal assisteren als de verpleegsters het werk niet aan kunnen en zij zorgen voor de exploitatie van een clubhuis, waarin de mannen afleiding kunnen zoeken. Zij maakt kennis met kolonel Black, die di rect avances gaaf ontketenen. Zij denkt aan haar gesneuvelde man en ergert zich, maar tenslotte moet zij ontdekken, dat zij verliefd op hem is. Kort voordat hij op manoeuvre moet, vraagt hij haar ten huwelijk. Zij stemt toe, maar verneemt later, dat Black getrouwd is. Hij bekent haar dit bij zijn terugkomst, maar zijn huwelijk blijkt mislukt te zijn en zijn vrouw aan de drank geraakt. Lee is in verwachting en haar liefde (zelf) veran derd in minachting en haat! Maar als hij naar het echte front is vertrokken, brengt een soldaat die haar (eerste) man heeft gekend, haar tot andere gedachten, mede doordat hij over Lee (hij weet niet dat dit dezelfde vrouw is, weinig vleiende dingen vertelt. Als Black haar om vergiffenis smeekt, schenkt zij hem deze var\ ganser harte. OP NAAR HOLLYWOOD Zoals wij ons duo Walden en Muyse- laar hebben, bezit Hollywood in het kop pel Dean Martin en Jerry Lewis een stel komieken, van wie men steeds mallere dingen verlangt dan zij de vorige keer vertoonden. In „Op naar Hollywood" stellen zij ons niet teleur. Bij de verloting van een auto komen zij beiden met een lot op de prop pen, dat het winnende nummer draagt, waarbij de ene winnaar minder eerbare bedoelingen heeft en de eigenlijke bezit ter een poets hoopt te bakken om zo de dure auto alleen in zijn bezit te krijgen. DENEMARKEN IN ZON EN SCHADUW Als wij goed geluisterd hebben, toen de heer M. Mantje donderdagavond j.l. in het Witte Huis te De Koog zijn lezing over Denemarken hield, dat ligt de „zon zijde" van dat land zo ongeveer in de buurt van Kopenhagen de hoofdstad en in het zuiden, waar gelijk men ver wachten kan het klimaat heel wat mil der is dan aan de andere kant van het land-, de „schaduwzijde". En die andere kant, dat is dan de Noordzeekust en de onmiddellijk daarachter gelegen heide velden van Jutland; gelijk men weet het gedeelte van Denemarken, dat nu eens geen eiland, maar wel degelijk Europees asteland is. Wist U overigens, dat Dene marken niet minder dan vierhonderd en negentig eilanden telt? Vergis U overigens niet in dat Deense klimaat. Aan de Noordzeekust is het bepaald guur, maar ook elders doet het voortdurend aan ons eigen landje den ken. Al zijn dan volgens de heer Mantje de volkskarakters volstrekt verschillend, klimatologisch is er wel de gelijk enige verwantschap. De enige ver wantschap vrijwel, want een enkele uit zondering daargelaten, is ook het Deense landschap meerendeels het tegengestelde van Nederland. Jutland bijvoorbeeld be staat langs de Noordzeekust voorname lijk uit lage, verwaaide duinen, die vrij wel geen spoor vertonen van enige be planting, en grote heidevelden, welks ontginning men nog nauwelijks ter hand genomen heeft. En dan belangrijke factor de eenzaamheid. In deze stre ken is het geen zeldzaamheid, dat men urenlang dwaalt zonder een menselijk wezen tegen te komen. Epn groepje van vier of vijf huizen noemt men hier al dorp". Fel kontrast hiermee is de hoofdstal Kopenhagen, of in goed Deens: Koben- havn. Moderne en mondaine stad met brede straten, royale pleinen Radhus- platzen en vele fraaie gebouwen, waarvan er vele door Nederlandse bouw meesters zijn ontworpen. Kortom: Ko penhagen draagt niet ten onrechte de naam: Parijs van het noorden. Kopen hagen is dat namelijk qua allure; het kent ook zij het onder andere naam zijn „Folies Bergère". En eigenlijk is het, bezien door de birl des vermaakt, méér dan Parijs, want Tivoli is immers voor Kopenhagen wat de befaamde Prater is voor Wenen? En dat heeft Parijs toch maar niet! Denk overigens niet, dat de Denen zich aldus op de borst kloppen en hun hoofdstad bovenmate gaan prijzen. Chauvinisme kennen zij niet en de waarde van propaganda en overdreven reklame wordt in Denemarken niet hoog aangeslagen! Hetgeen te waarderen valt. Waaruit zonneklaar blijkt, dat de Denen, hoewel zij er een ware „lichtstad' op na houden letterlijk en figuurlijk, want de hoofdstad baadt 's nachts in een zee van licht! toch zeer nuchtere men sen zijn. En bijgevolg ook zakelijk. Deze laatste eigenschap is de vermoedelijke drijfveer van hetgeen de coöperatieve be weging in de Deense economie zulk een belangrijke plaats heeft gegeven. Dit naast het ingeboren saamhorigheidsge voel, hebben in Denemarken ook aan het Volkshogeschoolwerk de allure van een bijna nationale drang naar ontwikkeling en kennis verstrekt. „Samen bouwen" een plattitude, die in Denemarken echter onbetwist een levend woord is! Typeren de bijzonderheid: wist U, dat het woord „ruzie" in de Deense taal niet bestaat? In schijnbare tegenspraak met de „za kelijkheid" van dit volk een zakelijk heid, die ook in de meubilering en stoffe ring van hun huizen valt waar te nemen staat hun haast dweepzieke bewonde ring voor de sprookjesdichter Hans Andersen. Hun Andersen, wiens onster felijke sprookjes in brons of terracotta of welke materialen hier ook meer dienst doen, gebeeldhouwd staan op pleinen en plantsoenen van Kopenhagen. Wie kent niet, van prentbriefkaarten of reisfoto's, de kleine zeemeermin, die aan de ingang GESLAAGD Voor het Praktijkdiploma Boekhouden, (examen afgenomen door de Nederlandse Associatie voor Praktijkdiploma), slaagde onze plaatsgenoot, de heer Fr. van Sam beek. Hij werd opgeleid door het Ned. Schriftelijk Studie Centrum in Culem- borg. „BOUWSTOP" VAN TENTHUISJES OP VLIELAND Vlielands kampeerterrein overbevolkt Het kampeerterrein van Vlieland staat aan de grens van zijn capaciteit. Vorig jaar hebben daar de kampeerders een topcijfer van 60.000 overnachtingen be reikt en was er reeds sprake van een ze kere overbelasting. De grasmat van het terrein heeft daar uiteraard in ernstige mate onder geleden. Tot de maatregelen, welke dit seizoen door de stichting Jeugdkampen die het terrein in exploitatie heeft, zullen wor den genomen in volledig overleg met de Vlielandse Kampeerraad, Welke is ge- ormd uit de kampeerders van het eiland behoort een „bouwstop" voor tent huisjes. Meer tenthuisjes dan vorig jaar geplaatst werden, zullen niet meer wor den toegelaten. Voorts mogen deze huis jes geen vaste bodem meer vlak op de grasmat hebben, doch dient de vloer op blokken te worden gelegd om de gras mat te sparen. Aan de exploitatie van de tenthuisjes zal ook paal en perk worden gesteld. Een huisje voor eigen gebruik mag uiter aard in perioden, waarin men er zelf geen gebruik van maakt, wel aan ande ren worden verhuurd, doch exploitatie van tenthuisjes op de wijze van zomer huisjes zal worden tegengegaan. Het terrein dient in de eerste plaats beschik baar te blijven voor de echte kampeer ders. Er zal ook een zekere controle wor den ingesteld op de prijzen waarvoor men de tenthuisjes verhuurt, daar in vooraf gaande jaren is gebleken dat hiermede soms schromelijke woekerwinsten wor den gemaakt. Een dolle rit van New York naar Holly wood, vol dwaze situaties en mooie meis jes als garnering bij het natuurschoon is er het gevolg van. Niemand minder dan Anita Ekberg komt er nog aan te pas om „gekke Jerry" uit een pijnlijke situatie te redden. Nederlands nieuws O.a.: Herdenking van de stormramp in 's-Gravendeel; Mislukte landing van Amerikaanse vliegtuig op Schiphol; Bil jartkampioenschappen driebanden Amersfoort en Eindhoven; Plechtige on dertekening van Benelux-Unieverdrag in Den Haag; H.K.H Prinses Beatrix in de West. Wereldnieuws O.a.: Turkse demonstraties op Cyprus De geslaagde start van de Amerikaanse kunstmaan; De vereniging van Syrië en Egypte; Wereldkampioenschappen slalom in Oostenrijk. van de haven, wellicht voor eeuwig op haar minnaar wacht? In schijnbare tegenspraak schreven wij want ook deze sprookjes vinden ten slotte hun rechtvaardiging in het Deense volkskarakter, dat niet alleen samenwer king maar ook het begrip „democratie" tot in de meest extreme vorm in zich sluit. Een democratie, waarin het in het geheel geen opzien baart, wanneer de le den van de koninklijke familie zich per fiets door de hoofdstad begeven. De Denen privé In zijn dagelijks leven is de bewoner van Denemarken ongetwijfeld een tikkel tje lichtzinniger dan wij Hollanders, het geen wellicht voor een deel veroorzaakt wordt door zijn ongekompliceerde karak ter en voor een ander deel door de ho gere levensstandaard, die deze mensen zich kunnen veroorloven. En die zij zich dan ook terdege veroorloven! De uitge breide maaltijden bijvoorbeeld, waar het beroemde smörrebrod nimmer ontbreekt; de royale wijze waarop zelfs de bewoners van de meest afgelopen gebieden toch minstens eens per jaar uitgaan! En dan natuurlijk in Kopenhagen! En de veelal fraaie woninginrichtingen. Dit laatste vooral is ites, dat het hart van elke Deen heeft gestolen. Met onfeilbaar estetisch gevoel weet hij zijn woning in te richten. Toch is ook dit geen onbewolkt be staan; tegenover deze „zonzijde" is ook een donkere kant. Een kant trouwens, die kenmerkend is voor alle aan een zekere mate van over-kultuur mank gaande sa menlevingen. Er valt in het Deense volk een zekere mate van, laten wij zeggen: resignatie waar te nemen; een „beschou welijkheid", die de betrekkelijkheid der dingen zozeer ondergaat, dat velen ten laatste niet voor zelfmoord terugschrik ken! Deze gemoedsgesteldheid geënt op een situatie waarin door de vérgaande sociale voorzieningen nu onverhoopt eens niet was voorzien, is inderdaad in staat, iemand aldus ten gronde te voeren. Het is een bedenkelijk feit, dat het zelfmoord- percentage in Denemarken ver boven dat van de omringende landen uitsteekt. De Deen de gemiddelde, op statis tieken berustende Deen, die in werkelijk heid uiteraard evenmin bestaat als de familie Doorsmee is een gesloten na tuur, gesloten althans waar het strikt persoonlijke of religieuze zaken betreft, voor het overige: de vriendelijkheid en charme zelf! Ook seksuele zaken zal hij nimmer kiezen als onderwerp van ge sprek. Misschien is met deze terughou ding, deze „noordelijke koelheid", die zich kompenseert door een alweer: bedenkelijke voorliefde voor porno grafische lektuur Wij maakten aan de hand van de heer Mantje en middels de door hem gepro- jekteerde plaatsjes een plezierige tocht naar het aloude land der Vikingen. Deze avond werd georganiseerd door de Oran jevereniging. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONING

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1