Cjrocn 'ZwartsJ'exeh in het harL, SS B.S. liet grijs verleden herleven 7V: half miljoen overnachtingen TE SO boekte over 1957 een winst van f106.826.-- JTifcoït- Voor de mooiste keuze In 72e JAARGANG No. 7233 SDAG 19 MAART 1958 •e N.V. v.h. Langeveld de Rooij ®del Drukkerij Bibliotheek urg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm waren de medewerkers aan de opvoering van de klucht „De twee Egyp- dieven", ten tonele gevoerd door leerlingen van de Texelse h.b.s. Overi- niet door leerlingen alléén, want de hoofdrol werd vertolkt door de direc te heer C. van der Eijk, terwijl de heer Hennephof, leraar, eveneens een grijke figuur creëerde en bovendien de regie voerde. Op de foto ziet U oq een deel van de coulissen, die door de school zelf vervaardigd waren. het jaarverslag van de V.V.V. maandagavond uitgebracht door ecteur, de heer J. C. Quint, ontle- ij het volgende: ca. een half miljoen overnachtin- an men spreken van een bijna bui- rige ontwikkeling, een ontwikke- iie enerzijds verheugend is, doch ijds een aantal niet geringe pro- n heeft opgeroepen, want wie niet itend geloven in de macht van het in méér waarde hechten aan kwali- an aan kwantiteit zullen, niet ten ite, wijzen op de minder verheu- gevolgen van het massatoerisme en n daarom in de constante toene- van het aantal bezoekers niet alleen zuivere winst zien. Hier moet ge worden op de onvermijdelijkheid, aar het getal toeneemt, de rust In dit opzicht heeft 1957 een visite- e achtergelaten, dat tot nadenken en dat ons niet met onverholen op- ne de toekomst tegemoet kan doen is hier niet de plaats om te discus- over de vraag of de aard en de ig die het hedendaagse toerisme, in jzonder jeugd- en kampeertoerisme, eiland heeft aangenomen, het we- belang van Texel dient. Wel ech- illen wij de hoop uitspreken, dat 'eputatie een rustig vakantieoord te iet een al te grote deuk zal krijgen t Texel-in-de-zomer niet zal ver in tot een lawaaiige voorpost van 'Ote stad. Passende maatregelen, jds ter beteugeling van rustversto- foor jeugdige vakantiegangers Yie men soms wel de indruk moet n, dat zij Texel opzoeken om hier flink de bloemetjes buiten te kun- etten anderzijds ter verschaffing erantwoorde recreatiemogelijkhe- ilsook een strenger optreden tegen toenemende bromfietsvandalisme aan, helaas, vooral ook jongere Igenoten zich schuldig maken), lij- >ns in de gegeven omstandigheden ichterwege te kunnen blijven. De prijzen directeur wijdde vervolgens de no- andacht aan de prijzen. Persbe- ;n in binnen- èn buitenland spraken alarmerend over de neiging tot pdrijving in de toeristische sector in md, ook op de eilanden, niet alleen horeca- en verhuurbedrijven, maar n de winkels. Ze vonden hun oor- g in bepaalde gevallen en feiten, die n hoofdzaak hadden voorgedaan in resten des lands. Mogelijk zijn der- e gevallen ook op Texel wel aan te geweest, betreuren dat, aldus het jaarver- waarin er met nadruk op gewezen dat er een groot verschil bestaat ft prijsverhoging en prijsopdrijving, prijsverhoging kan in het alge geen bezwaar worden gemaakt men mag aannemen, dat hiertoe de ondernemers slechts uit noodzaak t overgegaan. Bij prijsopdrijving t misbruik gemaakt van een situatie de bedoeling, de toerist (in het bij- r de buitenlandse toerist) meer te betalen dan nodig en verantwoord Zij, die zich hieraan schuldig maken, dienen te bedenken dat zij niet alleen hun eigen naam maar ook de naam van Texel in discrediet brengen en de zaak van het vreemdelingenverkeer een slech te dienst bewijzen. Aantal bedden nadert de 5000! Tegenover de gestegen kosten stonden eveneens belangrijk hogere inkomsten. De lidmaatschappen brachten plm. ƒ2500,méér op (totaal 18.500,niet alleen doordat de logiescapaciteit zich gestadig uitbreidde en derhalve het aan tal ingeschreven bedden sterk toenam, maar ook doordat een veel groter bedrag uit de middenstandssector binnenvloeide. Hiervan maken wij met voldoening mel ding. Nog zijn er vele middenstandsza ken, die eveneens in sterke mate profi teren van de geldstroom als gevolg van het vreemdelingenverkeer, maar die nog onvoldoende begrip tonen voor het feit, dat het werk en de propaganda van de V.V.V. ook hun belangen dient. Wij ho pen in het komende jaar ook deze cate gorie van belanghebbenden een beter be grip bij te brengen en tot een hogere bijdrage te bewegen. Onze baten uit de verkoop van spoor- en bootkaartjes vertoonden een verdere groei, terwijl ditmaal het zomerprogram- ma zonder verlies kon worden afgesloten. De totale rekening van inkomsten en uitgaven was nagenoeg sluitend, met een eindcijfer van ruim 41.000,Ook in dit opzicht mogen wij ons tot de grootste V.V.V.'s in het land rekenen. Het aantal ingeschreven bedden be droeg aan het einde van het verslagjaar 4703 (1956: 3984), het aantal leden 674 (1956: 643). S.V. Texel Uitslagen van zondag: Vios-Texel 81. Afd. N.H. en Handbal werden afgelast. We moeten nu even afwachten of 't pro gramma voor zondag van de afd N.H. nog wordt veranderd. Texel 1 kreeg een bittere pil te slikken. Wel was het terrein zwaar, maar voor ons geldt als belangrijk punt, dat onze spelers zich onvoldoende hebben gereali seerd voor welke zware taak ze vandaag werden gesteld. Wanneer men zich vóór de aanvang niet concentreert op datgene wat straks in het veld moet gebeuren, zijn we al voor de helft verloren. Toch zullen we het anders moeten gaan doen. Niet alleen de training, maar ook de wil om zich tot het uiterste te geven moet aanwezig zijn. De dekking werd verwaarloosd, waardoor de tegenpartij zich geheel vrijuit kon geven aan het scoren. Dat kan en dat moet anders, de punten, die voor ons de 4de klasse moe ten behouden, moeten we zien te halen. Er werden weer pracht kansen in de voorhoede gemist. Dat is jammer. Volgens de off. mededelingen is Texel 1 a.s. zondag vrij, evenals Texel 2. Het is altijd mogelijk, dat er nog wedstrijden worden ingelast. Texel a gaat op bezoek bij Z.A.P. Texel c naar ZDH. Handbal: Texel 1 en junioren gaan naar D.W.O. Texel adsp. thuis tegen Tonegido adsp. HOBBEYCLUB DE WAAL Test zweefvliegtuigmodellen in volle gang In de directe omgeving van De Waal ijn de leden van de Hobbeyclub druk bezig hun gebouwde zweefvliegtuigmo dellen te testen. De jongens hebben de laatste maanden ijverig gewerkt in het Dorpshuis aan hun vliegtuigjes. Ze zijn nog niet allemaal klaar, maar de eersten konden, gezien het mooie weer, de ver leiding niet weerstaan eens even hun model te proberen. Er werden mooie vluchten gemaakt; helaas ook brokken. Gerrit Boot zou nog één vlucht maken, alvorens naar huis te gaan. Na een zweef vlucht van ongeveer 90 meter vloog zijn toestel echter tegen een keetje: de neus lag in elkaar en vijf ribben van de vleu gel waren vernield. Echter de moed niet opgegeven: toestel weer repareren en maar weer opnieuw geprobeerd! We hopen binnenkort alle toestellen bij elkaar te zien en we wensen de bouwers een goede vlucht toe. De hobbeyclub maakte aanvankelijk 'n moeilijke tijd door: de club was opge richt, doch er was nog geen gereedschap, geen werktafels en de materialen lieten lang op zich wachten, maar ze hebben doorgezet. Er zijn nu zichtbare resultaten bereikt. De jeugd is aangenaam bezig ge weest en vermaakt zich nu buiten ook. Moge dit een aansporing zijn voor hen, die zich nog niet als lid opgaven. Volgend seizoen hopen we met dit werk door te gaan. VERGADERING WAALDER DORPSHUIS De jaarvergadering van „De Wiele waal" is bepaald op donderdag 20 maart, dus morgenavond, aanvang 8 uur. A.R. HIELD IN OOSTEREND EEN OPENBARE VERGADERING Vrijdag hield de A.R. Kiesvereniging te Oosterend een openbare vergadering, waarop de secretaris, mr. v.d. Sluis, het woord voerde. De voorzitter van de plaatselijke kiesvereniging, de heer Joh. Daalder, verzocht de aanwezigen ter ope ning Ps. 33 7 te zingen en ging daarna voor in gebed. Na de gebruikelijke in leidende woorden van de voorzitter ver krijgt mr. v.d. Sluis het woord. Spreker dringt er op aan de politieke strijd met ernst te voeren tegenover de zo dikwijls sterke tegenstand en scherpe kritiek. Wij moeten zelf steeds een uit gangspunt bezitten, dat een grote juist heid van feiten en in ons oordeel alle bil lijkheid bezit, welke bovenal gedreven zal worden door onze christelijke bewo genheid. Immers is iedere actie geen re actie op het evangelie? Zodat zelfs zake lijke beslissingen zich niet kunnen ont trekken aan onze diepere beginselen. Spreker verwees hier naar de vele so ciale vragen en de gedachte der bezits vorming, waardoor de mens zich in deze samenleving kan ontplooien als beeld drager Gods. Wijzend op het gevaar van de doorbraakgedachte, waarschuwt spre ker de christenen die hierin dwalen, im mers, hun persoonlijk geloof is in dit partijverband niet van richtgevende be tekenis. Deze partij met zijn algemene radio-omroep, zijn algemene scholen en zijn neutrale vakorganisatie leidt tot tweeslachtigheid des levens. Op de Chr. Historie wijzend, ziet spre ker dit als een zegen voor ons volk. Een man als Talma werd bestreden om zijn sociale wetsvoorstellen in de geest der tegenwoordige A.O.W. Tegenover de Klassestrijd en het stakingsalarm stelt spreker de Chr. werkgevers en Chr. werknemers, welke reeds eerder pleitten voor coll. overeenkomsten, welke thans algemeen en wettig erkend zijn. Heeft ook Colijn op een deputatenvergadering niet reeds een pleidooi gehouden voor de P.B.O. op een wijze zoals ook heden door Ruppert aan de orde wordt gesteld? Nim mer zal onze partij een groepsbelang be ogen, als A.-R. Partij beogen wij alleen het belang van heel ons volk. Spreker betoogt vervolgens met grote nadruk dat ook het samengaan met de C.H.U. een algemene wens van de A.-R. Partij is ge weest en zal blijven Tot slot, aldus spreker, welke partij kan ons welvaart garanderen? Zijn daar immers niet de onverwachte dreigende dingen, die kunnen komen, zoals ook de bestedingsbeperking geheel onverwachts is gekomen met al zijn gevolgen van in grijpende aard. In deze stoffelijke nood kunnen wij over rust en sterkte beschikken: in ieder dorp, in iedere stad is het ons gegeven deze noden op te dragen voor de troon van Gods genade. De verschillende vragen, welke na het betoog van spreker werden gesteld, wer den door spreker naar aller genoegen beantwoord. De voor de A.R. Kiesvereniging goed geslaagde openbare vergadering werd door mr. v.d. Sluis besloten met dank gebed. Met een bedrijfswinst van 106.826,98 heeft Texels Eigen Stoomboot Onderne ming een bijzonder goed jaar achter de boeg en heeft de „Eigen Boot" heel wat beter geboerd dan b.v. vorig jaar, toen met 'n bedrijfswinst van rond 35.000,j genoegen moest worden genomen, terwijl die winst over 1955 van 48.000,ook met bepaald opvallend groot genoemd kon worden. De oorzaak van de zoveel grotere winst (ruim 200 procent hoger immers dan in het voorgaande jaar!) is in de eerste plaats te danken aan toe name van het vervoer. Zo werd voor het vervoer van de post, personen-, rijwielen- en goederenvervoer, Vlieland niet mee gerekend, in 1957 877.311,35 ontvangen (een nieuw record) tegen 784.407,43 over 1957, een meerdere ontvangst dus van 92.903,92. Dit jaar en de meeste jaren was het omgekeerde het geval heeft het busbedrijf een winst opgeleverd groot 9.284,92, ondanks de afschrijvin gen op de bussen en de personenauto van f 20.000,De toegepaste tariefsverho ging van de busdienst leverde deze winst op, terwijl het vervoer ook enigszins toe nam. Daarnaast konden de afschrijvingen op het rollend materiaal van de N.V. betrekkelijk laag worden gehouden, be halve inzake de twee nieuwe bussen. In 1956 berokkende het busbedrijf de N.V. echter nog een verlies van 14.000, Belangrijker was uiteraard nog 't feit, dat wij geen strenge winter gehad heb ben, wat in 1956 wel het geval was. Voorgesteld wordt de winst als volgt te verdelen: aandeelhouders 5 pet. 3.802,75, tantième directeur en perso neel 5.651,21, aandeelhouders 1 pet. J 760,55; extra afschrijving op het m.s. De Dageraad 32.500,reservefonds 64.112,47. Gecombineerde Balans 1957 ACTIVA: Ongeplaatste aandelen 23.945 Kassa 3.750,94 Kassiers 121.984,32 Giro 1.172,35 m.s. De Dageraad 939.516,75 m.s. Dokter Wagemaker 82.453,59 m.s. Voorwaarts 18.000,— m.s. Zeemeeuw 500 Gebouwen en loketten 45.765,29 Kantoorinventaris 1,— Postvervoer 4.600,— Materiaal 8.650, Assurantiën 8.876,68 Dividendbelasting 420,73 Spoorkaartjes 4.000,— Kasvoorschotten 2.555,— Autobussen en pers.auto 75.367, Radar Ecoloden 5.210,66 Tractoren 8.720,— Brandstoffen 6.463,48 Debiteuren 2.275,40 Schade 20.000,— Huur 350,— ƒ1.384.578,19 PASSIVA: Aandelenkapitaal 100.000,— Reservefonds 534.807,07 Dividend 2.493,95 Onderhoud 8.000,— Sociale lasten 8.545,48 Belastingen 3.738.05 Hypotheek o/g 610.000,— Intrest 10.166,66 Winst 106.826,98 ƒ1.384.578,19 Gecombineerde Verlies- Winstrekening DEBET: Brandstoffen 80.207,21 Materiaal, Onderhou en Survey 101.754,94 Salarissen en lonen 241.250,— Sociale lasten 27.635,89 Premie Pensioenen 43.407,53 Belastingen 32.807,87 Alg. Onkosten 37.487,94 Goederenvervoer Den Burg 4.517,05 Drukwerken 6.037,34 Intrest 31.095,— Assurantiën 23.583,34 Schade 1.384,54 Dienstkleding 5.563,92 Verwarming gebouwen 2.746,88 Afschrijving op: m.s. De Dageraad 97.500, m.s. Dr. Wagemaker 16.259,77 m.s. Voorwaarts 3.000,— Radar Echoloden 3 802,17 Tractoren 4.400,— Loketten 3.884,37 Autobussen/pers. auto 20.000, 148.846,31 Saldo winst 106.826,98 CREDIT: Postvervoer 17.587,50 Pers.- en rijwielenvervoer 550.487,62 Goederenvervoer 309.236,23 Dienst Vlieland 8.695,50 Huur 4.975,09 Boothuur 2.688,30 Spoorkaartjes en rijwielstalling 1.482,50 895.152,74 895.152,74 TENTOONSTELLING IN „DE VERGULDE KIKKERT" Vrijdagmiddag is in tegenwoordigheid van het bestuur van de stichting Texels Museum en een groot aantal leerkrachten de tweede tentoonstelling in samenwer king met de stichting onderwijstentoon stellingen geopend. De vertegenwoordi ger van dit instituut hield daarbij een uitgebreide en zeer interessante toelich ting, aan de hand waarvan de onderwij zers thans hun leerlingen kunnen doce ren op het terrein van de bouwkunst, want na de scheepvaart is thans de schijnwerper op „Het Bouwen" gericht. De stichting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft hierbij haar medewerking verleend. Deze show toont ons hoe een bouwwerk lot stand komt. Ongetwijfeld zal de jeugd ook deze tentoonstelling met be langstelling bekijken en zeker zal hier door weer meer begrip voor de betekenis van het bouwbedrijf ontstaan. Er zijn diverse stands: over de ontwikkeling van onze huisvesting vanaf het stadium van holbewoners tot de gelukkige bezitters van een moderne flat; over de materialen, die tegenwoordig bij de bouw worden ge bezigd; over de baksteenbouw, de skelet- bouw en over de afwerking van het ge bouw. Kortom, men krijgt een „volledig" overzicht. Ook thans zal de tentoonstelling des avonds voor ouderen toegankelijk zijn en wel tot en met zaterdag 22 maart en op maandag 24, dinsdag 25, donderdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 maart a.s., steeds van 's avonds 8-10 uur. De entree voor deze tentoonstelling be hoeft voor niemand een bezwaar te zijn; zij bedraagt slechts 0,25. Ter gelegenheid van de opening van deze tentoonstelling mochten vier leer lingen als afgevaardigden van de zesde klas van de r.-k. school zich woorden van lof laten toezwaaien voor de wijze, waarop zij de vorige tentoonstelling had den bestudeerd en vorm hadden gegeven in keurig verzorgde plakboeken. Namens de Stoomvaartmij. Nederland zijn de deelnemende leerlingen met een leuk vlaggetje beloond. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen: Jan van Strien (E.), Texel, De Cocks- dorp C 116. Loonwerkbedrijf voor de landbouw. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 19 maart Den Burg, „Oranjeboom", Sparavond. Donderdag 20 maart Den Burg, De Zwaan, Pater Maximus spreekt over het Heelal voor de R.K. Ontwikkelingsclub. Vrijdag 21 maart De Koog, De Toekomst, schooluitvoering ten bate van het schoolreisje. Zaterdag 22 maart Den Burg, „Oranjeboom", Toneelver. „Het Masker" voert op „Het Witte Le gioen". Oosterend, „Het Wapen van Amsterdam" Dr. J. Reuter spreekt over visserij-me thode in andere landen (met film). De Koog, De Toekomst, schooluitvoering ten bate van het schoolreisje. Maandag 17 t.m. zaterdag 22 maart Den Burg, „De Vergulde Kikkert", 8-10 uur. Openstelling onderwijstentoonstel ling, gewijd aan het „Bouwen". HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur samenkomst in de school van Oost. S.V.O.-nieuws Hoewel het prachtig zomerweer was, werd het programma weer afgelast. Zie kastje hoe er a.s. zondag gespeeld wordt; het programma wordt waarschijnlijk wel weer opgeschoven. S.V.C.-nieuws Wederom werd alles afgelast, wat wel jammer was, daar het prima voetbalweer was. Als het programma niet owrdt op geschoven, speelt het eerste elftal zondag thuis tegen DWOW. De adsp. spelen dan uit tegen Tex. Boys b. De heren gymen deze week op vrijdag avond 8 uur. mantels naar SPOORSTRAAT. HOEK

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1