Cjrocn 'Zwarts jexeh in het harL, RANG. RANG de versnapering van de eerste b' verwachting Als 't vuur hoog opschiet in de keel - 1 PUROL <Vdyii m»u 'dg m m rmrii en o rmrt't-rii^-iiTiTrrrii-ri/^T-rroTTm-niixro-BTii-iiTrm-c-ii-ii-ii'ii'mTt-e-rii-ii errmYHg g rirmrm b1»1» p Ji RANG is alleen RANG als er RANG op staat ZATERDAG 26 APRIL 1958 TEXELSE 72t JAARGANG No. 7243 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm dorpsvereniging de cocksdorp VERGADERDE Dinsdag hield de Cocksdorper dorps- vereniging een bijeenkomst in Hotel „De Hoop", waar een heel belangrijk punt ian de orde kwam, n.l. de op te richten kleuterschool. Dat veel ouders inzien hoe ïuttig het kleuteronderwijs is, bleek uit de behoorlijke belangstelling. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter, de heer G. Monen, wegens afwezigheid van de heer Th. v.d. leerik. Mej. Van Roon, directrice van een op- eidingsschool voor kleuterleidsters, kreeg hierna het woord. Zij sprak heel mderhoudend over alles wat enigszins met het kleuteronderwijs te maken heeft )ok adviseerde mej. Van Roon om een ichoolvereniging in het leven te roepen. Zij vertoonde een aardig filmpje over en moderne kleuterschool, waarin dui- lelijk aangetoond werd hoe belangrijk iet is voor deze kinderen dat hun dag- irogramma vakkundig geregeld wordt. In het bestuur van de stichting werden jekozen mevr.Kikkert-Neuteboom, en Ie heren M. de Graaf Mzn., A. van loom, G. Monen en J. J. Westdorp. Bij de rondvraag werden enkele vragen ;esteld, die door mej. Van Roon naar te- redenheid werden beantwoord. Al met il bleek, dat vele mensen blij zullen zijn ils het vereiste aantal leerlingen van 30 lereikt zal kunnen worden. Voorlopig ijkt een semi-permaneht gebouw de loeltreffendste en goedkoopste behuizing. Je hoofdzaak is een lichte, ruime klas, vaar onze kleuters tussen de 4 en 5V2 aar naar hartelust kunnen spelen en knutselen onder bekwame leiding. Om half twaalf werd de vergadering [esloten. De voorzitter dankte mej. Van toon voor de interessante toelichting en ie aanwezigen voor de getoonde belang- itelling. v 1 - w- ra Zo heef dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bi| een Bobyderm Set, woarin olies voor een vorstelijke verzorging von Baby's tere huidje. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 26 april )e Koog, De Toekomst, Uitvoering zang- 'er. „Advendo". )udeschild, „Eigen Gebouw", Optreden cabaretgroep „De Peperbus" voor de 'artij van de Arbeid. Maandag 28 april )en Burg, Landbouwhuishoudschool, oordrachtsavond over muziek door Plat- elandsvrouwen. testerend, „Wapen van Amsterdam", 'orumavond raadsfractie P. v.d. A. Woensdag 30 april )en Burg, Jeugdtoneeluitvoering „Ali en Hassan" door „Het Masker". )en Burg, taptoe door Kon. Texels Fan- arekorps. te Koog, Koninginnefeest. testerend, Koninginnefeest (optocht, kin- erspelen, taptoe). Donderdag 1 mei ten Burg, Viering 1 mei-feest Bestuur- ersbond N.V.V. en Fed. Texel van de v.d. A. Zaterdag 3 mei lationale Herdenking. BIJEENKOMST JEHOVA'S GETUIGEN Deze week heeft Texel bezoek van een nngopziener van het Wachttoren Ge- 'ootschap, de heer G. J. Piet. „Het doel 'an zijn aanwezigheid is het predikings- verk van Jehovah's Getuigen op het üand te bevorderen", aldus de heer J. Bijsterbosch, een volle-tij dsdienaar an het Wachttoren Genootschap. Men is bezig om op Texel de mogelijk- leden voor het opbouwen van een ge- neente van Jehovah's Getuigen te onder- oeken. Het hoogtepunt van het bezoek van de eer G. Piet is een toespraak „Hoe zij die et leven zoeken, dit kunnen vinden", P zondag a.s. 3 uur in het Fanfarege- ouwtje te Den Burg. CENTRA-AVOND Be „Centra"-avond is bepaald op 'oensdag 30 april. In samenwerking met entra-kruidenier A. van Heerwaarden de Nederlandse Huisvrouwenvoor- chtingsdienst die dag in „Casino" een lm- en demonstratievoorstelling ver- orgen. Een bont programma, waarop de elangstellende dames zich tevens vol lens de directe methode kunnen over igen van diverse belangrijke artikelen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEl. van 18 tot en met 24 april 1958 Geboren: Cornelia Maria, dv. Jacob van Heerwaarden en Jannetje Huisman; Vincent, zv William Conijn en Gees je P. Wigman; Willemke, dv. Marinus van der Star en Woltterika W. Kok. Gehuwd': Cornells H. Cupido en Nelje Goedkoop. Overleden: Durk Bousma, oud 86 jaar; Guurtje J. Roeper, wv Keijser, oud 86 jaar; Christina de Ridder, wv. Dekker, oud 77 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Froukje Aardema, van Koog aan de Zaan, Breestraat 80 naar Kogerstraat 41, Den Burg; Jacobus C. K. Verkade, van Noordwijk, Sluispad 2 naar Witte Kruis- laan 1, Den Burg, met echtgen.; Anna C. Groot ev. Bonne, van Den Helder, Prof. Zeemanstraat 7 naar Groeneplaats 11, Den Burg; Wilhelmus H. Smale, van Hellendoorn, Haarle, Achterhoeksweg 2 naar O 154, met gezin. VERTROKKEN PERSONEN Cornells W. Heule, van Schilderend 132, Den Burg naar Haamstede, Hogeweg 21, met echtgen.; Hannie Lap, van Groe neplaats 12 naar Goor, Meidoornstraat 66; Wilhelmina J. Verhoef, van West straat 12, Den Burg, naar Egmond Bin nen, Lamoraalweg 1. EILANDDAG DOOPSGEZINDE ZUSTERKR1NGEN Dinsdag a.s. houden 388 leden van Doopsgezinde Zusterkringen in Noord- holland boven het IJ een Eilanddag op Texel. Het gezelschap vertrekt om 9.20 uur uit Den Helder. Te Oudeschild zullen tien bussen, w.o. zeven TESO-bussen en zeven personenauto's gereed staan. Tot de deelneemsters behoort de landelijke presidente, mevr. W. G. Nooter-Hulsen, Amsterdam. Ds. J. J. J. van Sluijs zal in de Doopsgezinde kerk te Den Burg een Ochtendwijding leiden. Vervolgens wordt een tocht door de Dennenbossen naar De Koog gemaakt, waar de Kleine Vermaning zal worden bezichtigd. In diverse Koger hotels zal een warme maaltijd worden gebruikt. 's Middags staat een tocht naar bunga- iowdorp Sluftervallei en De Cocksdorp op het programma. Daar zal thee of kof fie met cake worden genuttigd. Om 5 uur begint in de Vermaning te Den Burg een bijeenkomst waarop Aline Marcus, voordrachtskunstenares te Am sterdam, twee novellen zal voordragen. Om half acht zal het gezelschap het eiland met een extra boot verlaten. Bij de tochten over het eiland zal de politie de stoet escorteren. oplaaiend vanuit da maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. JOOP QUINT KRIJGT STUDIEBEURS VOOR VERBLIJF IN AMERIKA De 16-jarige Joop Quint, Kogerstraat, Den Burg, maakt deel uit van de 38 Ne derlandse middelbare scholieren, die een jaar lang in Amerika mogen studeren. Een Amerikaans instituut is hier de orga nisator van. Tot de voorwaarden orp biervoor in aanmerking te kunnen komen behoorde het overleggen van de rapport cijfers over de laatste twee jaar (Joop zit in de 5de klas van de h.b.s. te Den Hel der). De Nederlandse selectiecommissie, waarin ook enkele Amerikaanse onder wijsdeskundigen zitting hebben, heeft dit jaar haar keuze moeten bepalen uit vierhonderd kandidaten. Doel van een en ander is de vriendschap tussen Amerika en de andere landen te bevorderen. Er worden ieder jaar n.l. studiebeurzen be schikbaar gesteld voor een duizendtal meisjes en jongens uit 35 landen. Op 29 juli vertrekken ze met de Johan van Oldenbarneveldt naar Amerika, waar bij particulieren wordt gelogeerd. Dit lo gies wordt geheel belangeloos verleend! In Amerika dient zoveel mogelijk van land en volk te worden opgestoken, want na hun thuiskomst zullen de ervaringen moeten worden uitgedragen. Tot de ver plichte vakken behoren de Amerikaanse taal en geschiedenis. De groep arriveert op 9 augustus in de States en mag dan eerst drie weken va kantie nemen. Ten besluite van het schooljaar (ze gaan een Amerikaanse „high school" bezoeken) gaan Joop en zijn makkers met een Greyhoundbus drie weken kris kras door de States kruisen. Wij feliciteren onze jeugdige eilandge- noot met deze uitnodiging. Vorig jaar maakte hij ook reeds een zeer goede kans, blijkbaar achtte de commissie hem toen nog te jong! BOUWVERGUNNINGEN Ned. Heide Maatschappij, bouw ruil verkavelingsboerderij (voor de familie Van Groningen) in de Prins Hendrik Polder; de heer K. Plas, E 138a, verande ring voorgevel woonhuis; de heer C. de Wijn, Oudeschild 21, bouw bungalow aan de Nieuweweg te Oudeschild; de heer C. P. Drijver, Den Hoorn 101, verandering woonhuis, Den Hoorn 195; de heer R. Kooiman, Schoonoordsingel 11, Den Burg, verandering en verbetering dubbel woon huis Schoonoordsingel 1 en la; de heer C. A. Hapke, C 102a, bouw bloembollen- schuur; de heer C. Boekei, Oudeschild 164, verandering en verbetering woon huis 187; de heer W. Peters, De Koog 35, bouw zomerwoning achter perceel De Koog 129; Stichting Sociaal Toerisme Texel, bouw zes toiletten op kampeer terrein „Kogerstrand"; de heer F. Dick- man, Duitsland, bouw kamphuisje op het huisjes op terrein D. van der Werf; de heer K. Maas, B 141, veranderen en vei- beteren woonhuis De Waal 33; mevr. A. Zoete-Blom, Oudeschild 133, bouw kamp huisjes op terrein D. van der Werf, de heer M. C. Langeveld, K 64, bouw kip penhok; de heer C. Mets, Weverstraat, veranderen winkelpand De Koog 155; de heer J. de Graaf, H 22, veranderen voorgevel boerderij; de heer J. Jellema, De Koog, bouw strandpaviljoen op het Koger duin; de heer A. G. Roorda, De Cocksdorp 17, bouw schuurtje. FILMKRING TEXEL Filmkring „Texel" bood haar leden - die in groten getale naar „De Oranje boom" waren gekomen dinsdagavond de bekende film „A Matter of Life and Death", welke rolprent hier al eens eer der, in 1948, door Texels Bioscoop Theater zelf is vertoond. Na de film „La Ronde" stond de film- kring „Texel" naar mijn persoonlijk ge voel en een recensist is nu eenmaal één man-zonder-meer inderdaad voor „een zaak van leven en dood", want na een tweede „La Ronde"-niveau had de organisatie wel eens ais een mislukte pudding in elkaar kunnen zakken. Maar het geluk is met de filmkring geweest en thans is en niet zoals twee weken te rug in Den Helder het geval was een film geboden, die veler waardering heeft genoten. Filmkring „Texel" kan met goede moed verder gaan en dat was zij trou wens al van plan, want het bestuur heeft a] weer een zevental films op het pro gramma staan, die in het nieuwe seizoen zullen worden gedraaid. Men kan voor 6,25 de complete serie bijwonen; dit bedrag kan eventueel in twee gedeelten worden betaald. „Een bijzondere film" (A Matter of Life and Death) aldus de toelichting en niemand zal dat tegenspreken. De film maker heeft zijn fantasieën hier de vrije loop kunnen laten, vanaf het tranendal tot het hoogste niveau in het kader van de onmetelijke ruimte, die het Heelal vormt. Hoofdfiguur is de vlieger Peter Carter, die de omstandigheden in aan merking genomen, beslist het slachtoffer had moeten worden van een vliegramp, maar wonder boven wonder overleeft. Zijn kameraden komen om en belanden in laten wij het noemen de vliegeniers- hemel. Er wordt nog een poosje op hem gewacht, maar Peter laat verstek gaan. Hij heeft daar alle reden toe: kort voor dat het onverbiddelijke einde voor hem scheen te zijn aangebroken komt hij in nauw contact met de beeldschone June die hem veilig op het vliegveld had wil len binnenloodsen. In de vliegeniers- hemel eisen ze Peter echter op. Afwis selend worden wij geconfronteerd met het leven in die andere wereld en met het lief en leed op aarde. De grootste spanning ontstaat als hij, op de grens van Life and Death koppig weigert te capitu leren en in hoger beroep gaat. Hij wint het proces en mag nog veel aards geluk deelachtig worden in gezelschap van June. Een zeer aantrekkelijke film, inder daad een bijzondere film. Met uitstekend spel, waarbij de typische Engelse menta liteit tot volle ontplooiing kon komen. Bijzonder knap was vooral ook de film techniek: men heeft in dat opzicht zo zoetjesaan toch wel de onbegrensde mo gelijkheden te pakken! Het voorprogramma gaf ons een goed beeld van de ontwikkeling van de teken film Het was jammer, dat de toelichting enkel in het Engels werd gegeven. Het is voor het bestuur prettig, maar ook belangrijk te weten hoe de leden op het eerste „proef'programma van de filmkring gereageerd hebben", aldus schreef het bestuur aan de leden, die ver zocht werden hun oordeel te geven over de geboden films. Hiertoe werd een vra genlijstje uitgereikt, dat na afloop van het programma weer diende te worden ingeleverd. J. de W. VERKIEZING GEMEENTERAAD Nummering van lijsten van kandidaten De voorzitter van het centraal stem bureau maakt bekend, dat op maandag 28 april a.s. te 17 uur in een voor de kiezers toegankelijke zitting ten gemeen tehuize de in art. H 15 der kieswet voor geschreven nummering van de voor de aanstaande verkiezing van de gemeente raad ingeleverde geldige kandidaten lijsten zal plaats hebben. Texel, 22 april 1958. De voorzitter voornoemd, C. DE KONING. STEMMING GEMEENTERAAD Ontvangst mededelingen ingeleverde geldige lijsten van kandidaten De voorzitter van het centraal stem bureau brengt ter openbare kennis, dat van alle hoofdstembureaus de medede ling is ontvangen bedoeld in artikel H 10 der kieswet, waaruit blijkt, welke geldige lijsten van kandidaten zijn ingeleverd voor de a.s. verkiezing van de leden van de gemeenteraad. Texel, 22 april 1958. De voorzitter voornoemd, C. DE KONING ü*i II GIRODIENST KON STORTLUSTIGE TEXELAAR NIET VAN DIENST ZIJN Nimmer hebben wij zulk een stipt functionerende (overheids-)dienst meege maakt als onze Nederlandse Postcheque- en girodienst. De heer W. A. Visser, „Het Witte Huis", De Koog, stellig evenmin. Deze eilandgenoot heeft echter ineens 'n geheel andere kijk op „de giro" gekregen, want ze hebben nota bene geweigerd een opdracht uit te voeren. En het was heus geen moeilijke opdracht. Iets heel sim pels zelfs. Op de laatste algemene ver gadering van de V.V.V. „Texel" ontstond plotseling een financiële verhouding tus sen „Het Witte Huis" en Uw eigen Texel se Lijfblad Aangezien de benodigde pen ningen niet voorhanden waren, zegde de heer Visser (debiteur) toe het bedrag wel even te zullen storten. Wij hebben dagen en nachten op het reguutje gewacht, tot dat de heer Visser ons (aangetekend) het volgende schrijven deed toekomen: „Verwijzende naar bijgesloten schrij ven van de Girodienst bieden wij U, bij Uw eerstvolgende bezoek aan onze zaak een crediet van 0,02 aan". Het bijgesloten schrijven zag er als volgt uit: .Hierbij doe ik u uw girobiljet nr. 61 onbehandeld weder toekomen met de me dedeling, dat opdrachten, kleiner dan 0,10 alleen worden uitgevoerd, wanneer ten Centraal Girokantoor de overtuiging bestaat, dat daarmede een reële betaling wordt verricht. Uit de door U gestelde mededeling blijkt die niet. Ik moge U terzake verwijzen naar de Gids voor Rekeninghouders artikel 15, sub. 3 waarin vermeld wordt, dat aan opdrachten tot overschrijving kleiner dan 0,10 niet behoeft te worden vol daan. Hoogachtend, de chef van de afdeling, (onleesbaar)". Ingesloten was het driedelige giro biljet, waarop o.a. te lezen stond, dat de perforatie ongeldig was. Al met al zal de poging twee cent over te maken wel enige administratieve rompslomp teweeg gebracht hebben, maar enfin, rekening houder en girodienst hebben hun goede wil getoond en heus, eer de wind voor goed de verkeerde hoek heeft verlaten, komen wij persoonlijk wel eens naar Het Witte Huis, hopende, dat wij daar inder daad financieel beter van zullen wor den S.V. Texel Programma voor zondag: Hollandia T.-Texel; JVC-WGW; Succes- Limmen; VZV-BKC, RKAFC-Vios; DTS- Helder. Texel 2-Wieringerwaard 2; Texel a- BKC a; Cocksdorp a-Texel b. Handbal: Texel-WGW, half 4; WGW a- Texel a (junioren) 1,30 uur; BKC a-Texel a (adspiranten). We mogen er wel op rekenen, dat Holl. op revanche belust zal zijn, maar snel en met goede combinatie is er ook voor ons een redelijke kans. Aanpakken, we kun nen nog wat omhoog op de ranglijst. Texel 2 hopen we weer te zien win nen; van adsp. a verwachten we een goede wedstrijd. Texel b lijkt ons kans loos tegen Cocksdorp a. Succes allemaal! Belangrijk: training op het terrein op woensdag. Met ingang van woensdag 30 april a.s. zijn de trainingsuren als volgt: Welpen (jongens tot 12 jaar), van 10 vóór tot 10 vóór 5; adspiranten (jongens van 12 t/m 15 jaar) van 5 tot 6 uur en senioren en junioren van half 7 tot half 9. TER OVERDENKING: EEN KORTERE VERBINDING Binnen afzienbare tijd zal ons eiland een pontverbinding met de vaste wal krijgen via Het Horntje. Het schijnt, dat wij allen in de laatste jaren reeds vertrouwd zijn geraakt met de gedachte, dat Texel een kortere en dus betere verbinding met de vaste wal verkrijgt. Ik bemerkte tenminste niet, dat het op zichzelf zo simpele bericht over de kortere pontverbinding de ge moederen thans erg in beroering ver mocht te brengen. Ik geloof, dat dat trouwens ook heel goed is. Wat wij in onze wereld hoe lan ger hoe meer nodig hebben, zijn immers juist steeds kortere verbindingen, waar door het menselijk verkeer vergemakke lijkt wordt. Een nieuwe pontverbinding en grote snel verkeerswegen zie ik graag als beel den voor de verbindingen, tussen mensen en volkeren. Die verbindingen kunnen in onze dagen niet kort en snel genoeg zijn. Wij kunnen denken aan de nog geheel denkbeeldige en toch reeds in het ver schiet liggende verbinding tussen Oost en West, terwijl ook de barrières van huidskleur, ras of geloof door snelle korte verbindingen dienen te worden op geheven. Voor Christenen moest het vanzelf sprekend zijn, dat zulke inter-menselijke verbindingen van hart tot hart moeten lopen. De humane naastenliefde is im mers een dure Christelijke plicht. Natuurlijk, een pontverbinding is be langrijk, en de daaraan verbonden ge dachte van het verkeer tussen mensen en volkeren tevens. Maar in deze meditatie wil ik er ook op wijzen, dat er voor elke Christen naast al het genoemde ook nog de plicht bestaat, om een andere verbinding in goede staat te onderhouden, ik bedoel de allerkortste verbinding tussen elk mens en zijn GOD. Wij mensen zijn dikwijls zo aardegebonden, dat wij vrijwel uitslui tend oog overhouden voor onze mense lijke betrekkingen onderling. Maar boven ons allen koepelt de hemel De mens leeft op aarde, maar is tege lijkertijd kind Gods. Daarom is er voor elk Christen ook de dure plicht om de allerkortste verbinding tussen zijn ziel en zijn God in de beste staat te onder houden. Ds. J. J. J. van Sluijs IfflU verdwijnt door MEIFEEST Het Meifeest van de Partij van de Ar beid, Texelse Bestuurdersbond en de VARA belooft weer goed te worden. Er komt weer een gevariëerd licht program ma, waarin de spreekster de ernstige noot zal vertegenwoordigen. Nieuw is 'n dansje voor jong en oud tussen de diverse nummers in. Voorts schreef mevr. Craanen een schets getiteld „Vakantieperikelen", waarvan het muzikale gedeelte verzorgd zal worden door enkele leden van de „Havenkanters". En natuurlijk is er de zeer gewaar deerde medewerking van de Stem des Volks. Een programma met voor elck wat wils dus, dat zeer zeker in de smaak zal vallen. ONDER DE POMP Jee het seker wel deris hoort fan „Je weet nooit hoe 'n koe 'n haas fangt?" Wèjajit, maar hei jee wel deris hoort fan: „Hoe 'n koe 'n man fangt?" Ninnik? Nou, leste woo er 'n koe niet goed op „De Dageraad", en doe docht ien fan de boötleu; ik sel 'm wót anskoppe; en laat die koe nou net mit sien steert in de knoópies fan sien skoen slaan en 'm 'n heêl end meeslepe over 't dek. £IU fl 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 fl 8 8 P,8 H.P.OJULP fl.fl.fl.fl.flJUUJ 8 8.8 flAflXfl-flXflJJJJUULflJLIUI II till II II 88»!) II 8 8 8 I) III! 8 II 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 9 9 -L'tl 999 AP ft 9 ft Q 9 0 D 9 8 9 0 9

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1