Cjroen 'ZwartsJexels in het harL, fexelse vogelwereld onderging in twart eeuw belangrijke wijziging Jhzcon )ver enkele maanden verschijnt het nieuwe ogelboek „Texel" door de heer J. Drijver Voor de mooiste keuze in fOENSDAG 30 APRIL 1958 72e JAARGANG No. 7244 TEXELSEWCOURANT itgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij oekhandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm heer J. Drijveroud-secretaris van Natuurmonumentenen Voqelbe- cheiming" is hier bezig met het corrigeren van drukproeven, in verband met te! binnenkort uit te geven boek .Texel, vogeleiland". OP TEXEL BROEDEN 108 vogelsoorten, een kwart eeuw geleden kwam men iet hoger dan 98 soorten. Over het algemeen is de vogelstand op Texel echter inds 1933 achteruitgegaan, dus wat het aantal vogels betreft. Dit is het voor de tand liggende gevolg van de intensivering van de cultuurgrond op het eiland. Deze gegevens hebben wij een dezer agen opgetekend in het gezellige en ustig gelegen woonhuis „De Marei" van heer J. Drijver, oud-secretaris van de ederlandse Vereniging tot Behoud van latuurmonumenten en oud-secretaris ran de Nederlandse Vereniging tot Bc- cherming van Vogels. De heer Drijver had juist de laatste land gelegd aan de correctie van de nkproef voor het boek „Texel, het 'ogeleiland", dat binnenkort door L. J. 'een's Uitgeversmaatschappij N.V., Am- terdam, op de pers zal worden gelegd, t wordt een interessant werk van link formaat (19x26 cm.) met ca. 250 lagina's. Het zal worden verlucht met van fraaie foto's, vervaardigd door de w zal het omslag van het nieuwe boek 'ver de vogels van Texel er uit zien 'omende zomer zal dit boek door L. J. 'een's Uitgeversmaatschappij worden titgegeven. Op de achtergrond Den ürg. De kluut is enige tijd geleden op Schorren vereeuwigd; het panorama f°n Den Burg is gemaakt vanat de "ogeherg. 'eren J. p. Strijbos en J. de Waal. (De do-combinatie op de voorzijde van het inslag opnamen van de heer De 'aal vormt een knap staaltje van '•ustratie-techniek). in 1934 verscheen eveneens een boek ■ver de Texelse vogelwereld van de hand an de heer Drijver Het werd toen uit geven door Uitgeversmaatschappij „De 'Pieghel", Amsterdam-Antwerpen. Zo- bekend is dat bedrijf opgeheven, de 'chten zijn overgedragen aan L. J. een' Uitgeversmij, die reeds vrij kort na oorlog contact opnam met de heer Drijver ten einde wederom een boek over de vogels van Texel het licht tc doen zien. „Sinds 1934 hebben zich over alle linies wijzigingen voltrokken", aldus de heer Drijver en hierdoor was het niet mogelijk of verantwoord een copy van de 25 jaar geleden verschenen uitgave op stapel te zetten. Het is een gloednieuw werk ge worden, in ieder opzicht. „De heer Veen meende, dat hij tot een herdruk kon overgaan, maar geen pagina kon onge wijzigd blijven, wilde ik de schrijver zijn van een up-to-date werk". Ja, er zijn jammer genoeg beslist min der vogels op het eiland, zoals gezegd voornamelijk door de intensivering van de cultuurgrond. Scholeksters die U alom op het eiland kunt aantreffen, pas sen zich gemakkelijk aan, maar de kemp hanen niet, de grutto's niet, de tureluurs niet en de visdiefjes niet. Daartegenover is het aantal grote sterns toegenomen, maar. die broeden dan ook buiten de dijk op De Schorren ten zuidoosten van De Cocksdorp, terwijl sinds 1934 ook de lepelaarsstand belangrijk is uitgebreid. Jonge lepelaars aan het spit De heer Drijver leest ons voor uit zijn eerste boek, waaruit blijkt, dat de lepe laars toen nog tot de zeer zeldzame ver schijningen op Texel behoorden: slechts enkele paren waagden een broedpoging (in de Muy). Bovendien begonnen de lepelaars toen later te broeden dan hun soortgenoten aan het vasteland. Mogelijk had men met jongere dieren te doen. Tijdens de oorlog werd het verschillende vogelsoorten verre van gemakkelijk ge maakt: Op Texel vertoevende Brits-Indische krijgsgevangenen kwamen op zekere noodlottige dag tot de ontdekking, dat het boutje van een door hen bemachtigde jonge lepelaar de tong streelde als men het op vakkundige wijze aan het spit roosterde.... Verscheidene jonge lepe laars kwamen toen ontijdig aan hun einde. De Duitsers hebben in de oorlog veel onheil gesticht in de kolonie van de grote sterns: zij raapten de eieren bij duizenden met als gevolg, dat deze vogels op de vlucht sloegen en elders hun ge luk gingen beproeven. Toen de heer Drijver in juni 1945 een kijkje nam op de eens om hun enorme vogelrijkdom ver maarde Schorren, kon hij niet meer dan 15 nesten vinden. De grote stern begon na de aftocht van de Duitsers echter meteen met de wederopbouw van de ko lonie en in augustus zwalkten daar al weer honderden jongen tussen lamsoor en slenk. Dit jaar zal de grote stern er met zo'n 6000-7900 paren vertegenwoor digd zijn. Bosvogelstand verbeterd Door een der geopende ramen komt het geluid tot ons van een lustig kwinkele rende tjiftjaf, een der nieuwe vogel soorten, die het eiland tot broedplaats hebben uitverkoren. „Dank zij de uitbrei ding van het naald- en loofhout neemt 't aantal bosvogels toe. U kunt in de Wes- termient, waar zestig jaar geleden de eerste denneboompjes werden geplant, thans de ransuil ontmoeten, maar ook de houtsnip, de fitis, de grauwe vliegenvan ger, het roodborstje, de kool- en pimpel mees. Al deze vogels behoren sinds jaar en dag tot de trouwe gevederde l.ave van Texel. „Een goede zanger, die tjiftjaf, meneer Drijver!" „Ja, hij kan het en wij prijzen ons dan ook gelukkig, dat hij ons regelmatig met een bezoek komt vereren. Na 1934 beho ren ook de sperwer en de Vlaamse gaai tot de Texelse broedvogels. Een van de laatste aanwinsten is de Turkse tortel, die sinds 1956 op dit eiland zijn jongen groot brengt. Voorts mochten als nieuwe broedvogels de eidereend, de kuifeend, de havik en de zwarte mees de enige exclusieve dennenbosvogel begroet worden. Het gesprek komt automatisch op de wettelijke bescherming van de vogels. Voorheen werden alleen die soorten be schermd, die nuttig geacht werden voor de land-, tuin- of bosbouw. De fraaie kluut onzes inziens de mooist gebouw de vogel van Texel was vroeger vogel vrij. En U herinnert zich waarschijnlijk nog de verhalen over de winstgevende lijstervangst? In kleine bosjes werden z.g. iijsterboogjes bij tientallen opgehangen, vlak voor een tros lijsterbessen. Rekte 'n vogel de hals om van de bessen te gaan smullen dan werd hij ogenblikkelijk door de strik gewurgdHonderden lijsters werden van deze systematisch uitgevoer de slachting de dupe. De ruilverkaveling Uiteraard komt ook de op handen zijn de ruilverkaveling ter sprake. Teneinde de oppervlakte cultuurgrond te kunnen uitbreiden en efficiënter te kunnen wer ken zijn al talloze sloten vergraven, ge dempt of rechtgetrokken, terreinen, die overlast van water hadden zijn opge hoogd enz. Het waren vooral de laagge legen terreinen, die grote aantrekkings kracht op de vogels uitoefenden. Zij von den een gebied zoals de zee het eens, ja ren her had prijsgegeven. Ook hierdoor is het aantal vogels achteruitgelopen. Bo vendien wordt er tegenwoordig vroeger gemaaid dan voorheen: het gras groeit sneller door aanwending van kunstmest. Een gelukkige omstandigheid is het, dat „Natuurmonumenten" haar bezittingen ook op Texel allengs heeft kunnen uit breiden Wij denken hierbij in de eerste plaats aan de vogelrijke terreinen in Dijkmanshuizen, waar de vochtigheids graad van de landerijen nog bevorderd wordt door actieve molentjes, die mede bijdragen tot verhoging van het land- schapsschoon. „Ten gerieve van de vogels èn ten gerit ve van het vreemdelingen verkeer" zegt de heer Drijver, die tussen haakjes gaarne vaststelde, dat 't toeris me de vogelwereld stellig geen kwaad doet. Dit is mede te danken aan het feit, dat „Natuurmonumenten" alsmede het Staatsbosbeheer hun terreinen dag en nacht laten bewaken, terwijl hat legale bezoek aan de vogelterreinen beperkt blijft tot excursies, waaraan een gering aantal belangstellenden kan deelnemen. Tijdens het interview bleek ons duide lijk, dat de heer Drijver evenals zijn echtgenote zijn hart aan de vogelwe reld verpand heeft. Reeds als schooljon gen koesterde hij diep respect voor alles wat leeft en bloeit. „Als schooljongen heb ik dr. Thijsse reeds leren kennen". Wij weten allemaal wat dr. Thijsse voor de vogelwereld betekend heeft. Maar er worden meer namen van ornithologen genoemd, o.a. wijlen de heer Burdet en als wij een foto willen maken van de heer Drijver, terwijl hij de laatste pagi na's van de drukproeven doorneemt, vraagt hij ons nadrukkelijk of de foto van wijlen Jhr. Van Tienhoven ook op de opname te zien is. Rechts op het tafeltje ligt een prismakijker „Die hebben wij hier altijd bij de hand" en even later stapt de heer Drijver naar een raam, dat een onbelemmerd panorama biedt op de lage landen van De Westen. Wij menen er een lepelaar aan de slootkant te ont dekken, maar we worden al gauw des kundig op de plaats gezet. Ook komt de conventie van Londen ter sprake, waarop besloten is om geen afge werkte olie meer in zee te storten, dat wil zeggen niet meer op plaatsen, waar zulks schadelijk kan zijn voor de vogels. De Nederlandse regering heeft reeds aan de rederijen verzocht het storten van olie in zee te doen verbieden. Het is heel goed mogelijk om streng toe te zien op de naleving van deze bepaling. RHEUMATIEKBESTRIJDING Het consultatiebureau voor Rheuma- tiekbestrijding zal deze maand niet op de 2de vrijdag gehouden worden, doch de lste vrijdag, 2 mei. TEXELSE MARKT 2 koeien 900975; 20 biggen 4045; 55 nuchtere kalveren 4065. TWAALF EN HALF JAAR ARTS Morgen, 1 mei, hoopt de heer H. Schalkwijk zijn 12Vz-jarig jubileum als arts te vieren. Wij wensen de familie Schalkwijk een plezierige dag en nog vele goede jaren op ons eiland toe. BEVRIJDINGSFEEST OUDESCHILD Het feestcomité heeft gemeend, dat 5 mei niet onopgemerkt voorbij moet gaan. In verband met de slechte toestand van de financiën was het niet mogelijk een gezelschap van de vaste wal te laten op treden. Daarom is besloten de avond meer in de trant van een groot familie feest te houden. Er is muziek van de Havenkanters, voordrachten en enkele toneelstukjes van leden van Inter Nos en Klein Toneel. De toegang is vrij VOOR RECREATIECENTRUM In „Elsevier's Weekblad" lazen wij de volgende advertentie, waarvoor ook ze ker belangstelling zal bestaan van de zijde der Texelaars: Buitengewone aanbieding! Te koop 5 hectare grond (eventueel in gedeelten), uniek gelegen aan bosrand nabij de Texelse badplaats „De Koog". Zeer ge schikt voor Recreatiecentrum of Bunga- lowbouw. De beperkte ruimte vrijgege ven voor bebouwing, maakt deze aan bieding zo bijzonder. SCHOORSTEENBRANDJE Toen zaterdagmiddag om ongeveer twee uur mevr. J. Verijzer-Koopman te De Waal de kachel aanmaakte, vatte zo wel de brandstof in de kachel als het vele roet in de schoorsteen vlam. De vlammen sloegen uit de schoorsteen op het dak. De brandweer werd gealarmeerd en ver scheen spoedig ter plaatse. Onder toe zicht van vele Waalder bewoners werd de schoorsteen, welke door de hitte vol scheuren was komen te zitten, gesloopt. Vervolgens werd het schoorsteenka naal schoongemaakt door de brandweer, voorzover dit niet reeds door het vuur was geschied. Moge dit nog eens een waarschuwing zijn voor diegenen, die hun schoorsteen niet geregeld laten vegen. GOED GESLAAGDE TULPENRIT Zondag hebben 24 leden van onze club deelgenomen aan de Tulpenrit, uitge schreven door de Auto- en Motorclub A.P.O. te Anna Paulowna. Onze burge meester en echtgenote reden ook mee, hetgeen door ons zeer gewaardeerd werd. Het weer was 's morgens niet al te best maar toch gingen we er opgewekt op af. Vanaf Den Helder in colonne on der bekwame leiding van A. van Liere, die als voorrijder ons keurig onder de Duinkant naar Alkmaar bracht. Daar haalden we een stempel op het Politie bureau en gingen vervolgens een kopje koffie drinken. Daar werd overlegd hoe we verder zouden rijden. Daar het weer er niet beter op was geworden, besloten we om via de Langedijk over Schagen en Middenmeer te rijden, op Den Oever aan waar de verplichte controle was. Daar hebben we heerlijk een uurtje rust gehouden. Vanaf Den Oever was de rit verder aangegeven door gele pijlen, die ons voerden door de Bollenvelden van Breezand en Anna Paulowna. Door het koude weer waren de tulpen nog niet in bloei, hetgeen wel jammer was, maar de hyacinthenvelden waren prach tig. Het eindpunt was Hotel Veerburg. Daar leverden we onze kaart in en kreeg iedere deelnemer een vaantje en een bos bloemen. Het was daar echt gezellig. Een bandje zorgde voor een goed stukje mu ziek. Daar wij met een aardig aantal wa ren, hadden we nog kans op een extra prijs voor de club met het grootste aantal deelnemers. Maar die ging onze neus net voorbij, want een club uit Amsterdam had 27 deelnemers en ging met de beker schoot. Daarom, Texelse leden, als we weer eens een sterrit rijden, dan hopen wij dat er meer leden meedoen Het was een mooie dag en de rijders, die mee gedaan hebben vonden het een pracht en hebben volop genoten. 12 BOERDERIJBRANDEN De hoofdinspecteur voor het Brand weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken deelt mede, dat in fe bruari 12 boerderijbranden zijn voorge komen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Friesland; één in Zeeland; negen in Noordbrabant en één in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op ƒ373.300, Eén van deze branden werd veroor zaakt door ontploffing butagasfles; twee door het spelen met vuur; één door over verhitting pijp wasfornuis; één door kort sluiting en in zeven gevallen bleef de oorzaak onbekend. Bij deze branden kwamen negen en twintig koeien; één paard; één en vijftig varkens en driehonderd stuks pluimvee NATIONALE HERDENKING THANS OP ZATERDAG 3 MEI A.S. Dit jaar zal de Nationale Dodenher denking plaats vinden op zaterdag 3 mei a.s. De traditie-getrouw zal men dan weer in geheel Nederland en daar buiten, overal waar Nederlanders wonen in gedachten stil staan bij het leed, dat de oorlogsjaren land en volk hebben gebracht. Ook op Texel heeft deze jaarlijkse her denking van hen, die vielen in de strijd om de vrijheid, een vaste plaats ver kregen. Dit jaar zullen de afzonderlijke plech tigheden het navolgende verloop hebben: Den Burg: Klokgelui vanaf 19.35 uur. De stoet stelt zich tegen 19.30 uur op de Groeneplaats op en vertrekt om 19.35 uur naar het voorlopige monument. Na de rondgang over het oorlogskerkhof en de algemene begraafplaats houdt het klok gelui op en zullen twee minuten stilte worden betracht. Hierna speelt het Ko ninklijk Texels Fanfarekorps een lied, waarna krans- en bloemlegging volgt. De plechtigheid bij het monument wordt besloten met het spelen van een lied. Deelnemers aan de tocht worden ver zocht opnieuw een stoet te vormen en hierin naar de Stenenplaats te gaan. Na de stille tocht zal in het kerkge bouw van de Nederlands Hervormde Kerk te Den Burg een interkerkelijke herdenkingssamenkomst voor iedereen worden gehouden, waaraan o.m. het da meskoor o.l.v. de heer J. Visser zal mede werken. Vóór de stille tocht wordt in de R.K. Kerk nog een speciale herdenkings dienst voor rooms-katholieken gehouden. De Cocksdorp: Klokgelui van 19.15- 19.30 uur. Van 19.30 - 20.15 uur een ge zamenlijke herdenkingsbijeenkomst voor allen in de Ned. Herv. kerk. Den Hoorn: Klokgelui vanaf 19.40 uur. Van beide einden vertrekt de stille stoet naar de begraafplaats, waar na het zwij gen van de klok twee minuten stilte worden betracht. Het Fanfarekorps DEK zal met een lied besluiten. Oudeschild: Klokgelui van 19.45-20.00 uur. In de R.K. Kerk wordt om 19.30 uur een kerkdienst gehouden met gebeden voor de gevallenen. De Koog: Om 19.15 uur vindt een inter kerkelijke herdenkingsbijeenkomst plaats in de Ned. Herv. kerk. Voor gaat Ds. Waardenburg. De Waal: Voor het eerst weer na de 10-jaarlijkse herdenking in 1955 zal ook in De Waal weer een interkerkelijke herdenkingsbijeenkomst plaats vinden in ae Ned. Herv. kerk. Voorgaan Da. T. v.d. Zwaag en Kapelaan Koopman. Oosterend: Klokgelui om 19.45 uur. Op stelling op 19.45 uur in de Julianastraat Met het Fanfarekorps „Excelsior" begeeft men zich naar het plantsoen, waar een gezamenlijk herdenkingswoord zal wor den gesproken door Ds. P. C. Klijnsma. Het beroep om deel te nemen aan de stille tochten of bijzondere herdenkings bijeenkomsten geldt ook nu weer een ieder, die hiertoe in staat is. In het bij zonder wordt ook op de jeugd een beroep gedaan deze bijeenkomsten bij te wonen. Mogen velen zich gedrongen gevoelen een bloemenhulde te brengen. Op hen, die niet aan de stille tocht deelnemen, wordt een beroep gedaan zich niet op straat of voor de woningen op te stellen. Aan particulieren en instellingen wordt verzocht vanaf 18 uur tot zonsondergang de vlag half stok uit te steken. De horecabedrijven zullen van 18.00 tot 21.00 uur gesloten zijn. Moge ook dit jaar de Nationale herden king op Texel weer stijlvol en indruk wekkend zijn, opdat wij niet vergeten. SLUITING KANTOREN GEMEENTE TEXEL Woensdag 30 april (vandaag) zullen de kantoren der gemeente Texel de gehele dag voor het publiek gesloten zijn. VERKIEZING GEMEENTERAAD Ter inzage-legging genummerde lijsten van kandidaten De burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat door de voorzitter van het centraal stembureau de geldige lijsten van kandidaten voor de aanstaan de verkiezing van de leden van de ge meenteraad, met vermelding van de daaraan toegekende nummers en in voorkomend geval de namen of de aanduidingen der politieke groeperingen, zijn openbaar gemaakt door deze lijsten ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage neder te leggen. Texel, 29 april 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. mantels naa spoorstraat hoek koningstraat

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1