MANTJE H.H. VEEHOUDERS fElectrohuis Bakke „De Strooppot' verfilmd net meisje gesloten Meisje 29,75 TE KOOP Welk meisje NEDERLAND- TURKIJE net meisje Gemeentelijk Lyceum Den Hel Inschrijving nieuwe leerlinge Bayer Bestrijdings middelen N.V. C. R. Keijser Co. Electrohuis Bakker en Langeveld en De Rooij N Wij behaalden de grootste omzet in Philips Radio-apparaten „Electrohuis Bakker" SLACHTOFFER UIT DE TWEEDE WERELDOORLOG Aan de door de zee afbrokkelende duinrand bij paal 23 vonden Kees de Wolf en Kees Graaf Nzn. maandag een geraamte. De politie werd gewaarschuwd en deze heeft het geraamte geborgen Vermoedelijk heeft men te doen met een slachtoffer van de Duitsers, daar door 'n nekschot het kogelgat was duidelijk te zien een einde aan het leven van de man is gemaakt. De politie vond even eens een taillehaak, waaruit is komen vast te staan, dat het hier het geraamte van een soldaat betreft. Het kan een Duitse soldaat geweest zijn, maar ook 'n Georgiër, die dan behoord heeft tot het Georgische infanterie-bataljon. Dat ba taljon bestond uit 800 man. 235 van hen overleefden de opstand en konden op zondag 18 juni 1945 als vrije mensen het eiland verlaten, als het „alles vergeten en vergeven", door Stalin beloofd, inder daad bevestigd is geworden! Na de z.g. Russenoorlog werden over al op het eiland nog niet begraven slacht offers aangetroffen. Zij kregen een tijde lijk graf; van de situatie werd een schets gemaakt. Naderhand konden de stoffe lijke resten van 130 soldaten worden op gegraven. Mogelijk heeft men een aantal graven niet teruggevonden. De vondst van maandag bevestigt dit. Over deze Russenoorlog schreef de heer J. A. van der Vlis een boekje, ge titeld „Tragedie op Texel", „ter herinne ring aan de meest dramatische gebeur tenissen, die Texel ooit heeft meege maakt". HET FEESTPROGRAMMA VANDAAG IN OOSTEREND De feestcommissie in Oosterend rekent natuurlijk op aller medewerking van daag Dus in de eerste plaats de vlag gen uit, hetgeen de feestvreugde nu een maal aanzienlijk vergroot. Wij beginnen met een optocht van de kinderen, die ballonnen zullen oplaten. Deze optocht begint om 10 uur, vooraf gegaan door tamboers Start Juliana- straat, rondgang door het dorp, eindpunc sportveld waar de ballonnen opgelaten zullen worden. 's Middags zal om 2 uur in de Juliana- straat begonnen worden met een optocht voorafgegaan door beide muziekkorpsen met als eindpunt het sportveld, waar dan de kinderspelen een aanvang zullen nemen. Alle kinderen van Oosterend doen hier aan mee: Jongens en meisjes van 4 en 5 jaar vlag- getjessteken; jongens 6 jaar autopedrace; meisjes 6 jaar vlaggetjessteken, jongens 7 jaar zaklopen; meisjes 7 jaar aankleed- spel; jongens 8 jaar koekhappen; meisjes 8 jaar zakblazen; jongens 9 jaar appel happen; meisjes 9 jaar touwtjespringen op sloffen; jongens 10 jaar dubbelband- hoepelen; meisjes 10 jaar wasophangen; jongens 11 jaar langzaamfietsen; meisjes 11 jaar autopedrace; jongens 12 jaar ringsteken op fiets evenzo meisjes van 12 jaar; jongens en meisjes 13 jaar krui wagenrace; jongens en meisjes 14 en 15 jaar koppelrace. Een overladen programma en de feest commissie rekent dan ook op aller mede werking, hoofdzakelijk van de zijde der jeugd zelf om de spelen te doen slagen. Of er in het begin van de avond nog muziek en taptoe zal zijn, moeten wij af wachten. In ieder geval als het donker wordt zal de Meierblis dan wel weer de nodige aandacht vragen. Alleen hier nog even een stille wenk: jongens, laat bij de Meierblis de ouderen met rust en speel niet op een gevaarlijke manier met bran dende banden en dergelijke. Denk om de kleintjes die ook zo graag de Meierblis willen zien. Veel plezier!! AANLOKKELIJK AANBOD UIT BRESKENS Het Algemeen Nederlands Persbureau berichtte gistermorgen, dat de gemeente Breskens de visserij aldaar wil activeren De gemeente Breskens betaalt 1500,— voor een proef gedurende een week vis sen op makreel langs de .Fra/ise kust. Deze vis kan daar in de maanden april en mei worden gevangen. Breskens heeft ook twee Texelse kotters uitgenodigd om aan deze proef deel te nemen. Als de proef slaagt hoopt Breskens, dat meer dere Texelse en Urker vissers zich gaan toeleggen op de visserij op makreel onder de Franse kust. HERVORMD DEN HOORN EN DE COLLECTEN In de collecten voor de Diaconie en Kerkvoogdij in de Ned. Herv. kerk te Den Hoorn, kwam niet één losse cent voor. Dit is volgens de kerkeraad nog nooit voorgekomen. HERV. GEMEENTE DEN HOORN In de vacature van Ouderling de heer J. van Harn is tot Ouderling van de Ned. Herv Gemeente Den Hoorn be noemd de heer C. van Rossum. DE BENEGAS- VOORLICHTINGSAVOND In de tot de laatste plaats bezette Lindeboom-Corner werd maandagavond propaganda gevoerd voor het bekende produkt Benegas. Een bont programma met een film, waarin de produktie en distributie werden getoond: het vullen, het reinigen, de controle op eventuele lekkages enz. Men werd gewezen op de veiliger koppeling en de veiligheidsslang Voornaam is ook de grotere, 20 kg inhoud der flessen. In de pauze werd een gratis consumptie aangeboden, er werden verscheidene huishoudelijke artikelen verloot en men ontving een waardebon van 7,50, die automatisch verzilverd wordt wanneer men zich een complete Benegas-instal- latie aanschaft. Als door Uw bemiddeling een nieuwe klant voor het Benegas wordt aangetrokken, wordt U beloond met een rijksdaalder. Er was voorts een kleine expositie van gascomforen, een gasfornuis met inge bouwde oven, geysers, primustoestellen voor kampeerders. (Er bestaan 300 vul- stations in ons land en ook in het buiten land kan men terecht). De flessen, zo werd nog opgemerkt, branden schoon leeg zonder dat men behoeft te schudden. VANDAAG 50 JAAR GETROUWD Het echtpaar C. Swarthof en C. Swarthof-Backer is vandaag 50 jaar ge trouwd. Het is wel erg jammer, dat de heer Swarthof sinds enige tijd in het ziekenhuis „Parkzicht" te Den Helder, verpleegd moet worden. Mevr Swarthof vertoeft in de Gollards Stichting. Moge de heer Swarthof spoedig weer de oude zijn. Wij wensen hen een genoeglijke dag en hopen, dat de 30ste april 1958 voor hen niet onopgemerkt voorbij zal gaan, UITVOERING GEMENGD KOOR „ADVENDO" De Koog. Wij weten niet of het een gewoonte wordt, maar evenals bij de uitvoering van vorig jaar werd aan het begin van de avond die met een kort woord van mevr. Mantje werd ingeleid bij voorbaat excuus gemaakt voor eventuele onzuiverheden, en de clementie van het publiek ingeroepen. Dergelijke verzoeken zijn uiteraard in staat, de wre vel van het publiek op te wekken en bovendien overbodig: waarom geeft men een uitvoering als men van te voren meent, dat het er maar nét mee door kan! Het programma opende met Ave Verum Corpus van Mozart en bevatte verder behalve een aantal genre-stukjes onder andere een fragment uit het ora torium Mors et Vita van Gounod en een operettelied van Léhar. Ave Verum werd heel behoorlijk gezongen al werd men wel eens door een onzuivere stemming getroffen. Dit geldt in nog sterkere mate voor Judex van Gounod. Een punt van overweging lijkt ons bo vendien de expressie, die een volstrekt manco aan reliëftekening vertoont. Men is te zeer geneigd de geboden beperking le negeren. Aldus enkele kritische opmerkingen, die wij moeten maken en die de zangers en zangeressen zich ook wel bewust zul len zijn. Men had zich in het programma althans de beperking opgelegd van twee of drie serieuze liederen en verder een zevental genre-stukjes en gemakkelijker in het gehoor liggende werken. Wij noe men „Kloeke Roeland", wel bekend, en Hoor de muzikanten". Daar werd met flair en kennelijk plezier gezongen. Het is jammer, dat ADVENDO geen betere zaal ter beschikking staat; het zaaltje van De Toekomst" ontbeert namelijk de zo zeer nodige acoustiek om een koor te doen klinken. In de pauzes tussen de liederen, die paarsgewijs werden gebracht, trad de gloednieuwe, pas opgerichte blokfluitclub voor het voetlicht, die inderdaad nog zo nieuw" bleek, dat wij ten aanzien van diens muzikale prestaties nog maar wei nig te weten kwamen. Dat komt nog. De heer P. Kikkert declameerde, een paar zeer dramatische rijmen over wat er alzo bij stormweer op zee gebeuren kan terwijl de twee resterende pauzes werden gevuld door mej. Mia Beerling en de heer Visser met vierhandig pianospel. Zeer charmant gingen zij ter „Petersburger Schlittenfahrt" en zeer soldatesk namen zij de „Heinzelmannchens Wachtparade" af. Na de pauze met verloting, want ook de kunst moet zichzelf min of meer po gen te bedruipen werden wij vergast op een klucht in twee bedrijven. En he laas allebei van een twijfelachtig allooi, hetgeen bij een avond met artistieke pre tentie wel te betreuren is. Maar goed: 'n klucht En bij een klucht hoort men te achen, en dat geschiedde dan ook veel vuldig. Het geval draaide om Fred, een jong student, die met de dochter van zijn hos pita wenst te huwen maar daarin door zijn oom en voogd wordt gedwarsboomd en alleen maar toestemming kan ver werven door eerst te tonen, dat hij wat presteren kan Hij presteert dus wat, een robot namelijk, een robot van karton. En deze robot wordt als een soort mas keradepak rond het lichaam van zijn vriend Frits gedrapeerd En deze aldus in de huiskamer opgesteld, weet van die „strategische" positie gebruik te maken om ooms hartsgeheimen aan de weet te komen, waarna een reeks(je) verwikke lingen naar een happy-end voert. De di verse rollen werden gespeeld door mevr Eelman-Vermeulen; mevr. Hennink- Zutfen; mevr. Visser-Dros en de heren J. Zijm, N. Schoo, H Wiegers en C. Dre vel. De regie werd gevoerd door de heer P. Vermeulen, terwijl mej. H. Maas souffleerde. Er werden aan het eind van het pro gramma bloemen aangeboden en woorden van dank gericht tot de heer V;sser, de dirigent, en zijn echtgenote, aan mej Beerling, die de begeleiding verzorgde, en aan de heer P. Keijser, die de pro gramma's ontwierp. De zaal was ook dit maal heel behoor lijk bezet. En tenslotte: dat „Advendo' groeit en bloeit ondanks het feit dat deze vereniging nog maar zo kort be staat moge blijken uit het feit, dat het ledental de veertig al is gepasseerd. De Koger zangvereniging is daarmee de grootste van Texel! S.V.O.-nieuws Zondag speelde het eerste thuis tegen BKC 3 en in de stormachtige wind wer den de punten gedeeld. Dit was voor Piet wegens vertrek zijn laatste wedstrijd. Als aandenken voor zijn voorbeeldig lidmaat schap werd hij namens het bestuur met een tafclaansteker bedacht, terwijl zijn vrouw, die als Piet voetbalde het rijk steeds alleen had, met bloemen gehuldigd werd. C Daalder werd, eveneens door vertrek, als aandenken aan de elftal commissie verrast met een asbak. Het is jammer, dat 2 zulke zeer goed leden onze vereniging moeten verlaten, maar moge lijk inspireert het de jongere leden om de vereniging te steunen zoals de twee ver trekkende leden dat altijd gedaan hebben Dit kan helaas van onze jongste garde nog niet gezegd worden, want die breken liever het kleedlokaal af, getuige het ijverige afbraakwerk wat de laatste we ken gebeurd is. Jongens, dit kan zo niet langer. Verdere eventuele schade zal vergoed moeten worden. Dus blijf voor taan buiten de omheining van het sport veld als er geen leiding bij is. FOTO- EN FILMAVOND Vertoning van „De Strooppot" Langeveld De Rooy organiseert in samenwerking met Electrohuis Bakker een film- en foto-avond. U kunt dan het werk bekijken en hopelijk ook bewon deren, van verscheidene film- en foto- amateurs. Hoofdschotel is de vertoning van „De Strooppot", de vermaarde Texelse sage, die U gepresenteerd wordt door de Texelse smalfilmclub. De acteurs en ac trices zijn in oud-Texels costuum gesto ken. Zie uitvoeriger mededelingen in adv. PARTIJ VAN DE ARBEID OUDESCHILD De Partij van de Arbeid, Oudeschild, hield zaterdag een verkiezingsbijeen komst in het Eigen Gebouw met mede werking van het politieke lekencabaret „De Peperbus" uit Hilversum. Mevr. J. Koning-Bruin, voorzitster van de afd. Oudeschild en tevens raadslid van de P. v.d. A. heette de aanwezigen har telijk welkom. Deze bijeenkomst staat in het teken van de gemeenteraadsverkie zingen. We kunnen niet ontkennen, dat er de laatste tijd een zekere lauwheid heerste bij de aanhangers van de Partij van de Arbeid. Het ging allemaal immers goed en waarom zou men zich druk ma ken. Dit was een grote fout, wat de Sta tenverkiezingen hebben bewezen. In een wereld vol dreiging met atoom- en an dere bommen was het te vrezen dat er stemmen zouden overgaan op de pacifis tisch socialistische partij; vooral van vrouwen, want deze stemmen dikwijls meer met hun gevoel, dan met hun ver stand. Maar men kan toch niet eenzijdig ontwapenen? Minister Suurhoff zei on langs, dat de atoombom helaas onze enige beveiliging was. Wat moeten wij anders stellen tegen de miljoenenlegers van de Sovjets en hun satellieten? Veel onbegrijpelijker is echter dat een aantal stemmers ditmaal de V.V.D. ge kozen heeft. Een volstrekt negatieve partij, die nooit anders doet dan roepen om belastingverlaging maar evengoed stemt voor allerlei eisen om verhoging van salarissen ambtenaren etc. Waarvan het dan betaald moet worden, wordt echter nimmer gezegd. Toch vindt een dergelijke onware politiek nog gehoor bij boeren en ambtenaren Het is net als met de partij van Poujade in Frankrijk. Van een dergelijke partij valt weinig posi tiefs te verwachten. De keuze is vooruitstrevend of conser vatief En dan kunnen we zeggen dat het hier een vooruitstrevend bestuur is. Vraagt men de mensen echter of ze weten wat er reeds tot stand is gekomen, dan weten ze dat niet zo precies; wel echter wat er nog gebeuren moet. Daarom zeg gen wij: neem het verkiezingsprogram van de Partij van de Arbeid, dan kunt U lezen wat wij willen en wat wij ook zullen uitvoeren als we daarvoor in de gelegenheid gesteld worden. En dit kan alleen met een sterke Partij van de Arbeid. Hierna kreeg het gezelschap „De Pe perbus" het woord. Het spreekt vanzelf, dat de diverse partijen er niet al te best afkwamen. Vooral op het „veel beloven en weinig geven" werd sterk de nadruk gelegd. Bij diverse rake zetten volgde een hartelijk applaus. Mevr Koning-Bruin kon het gezel schap dan ook stellig namens de aanwe zigen hartelijk danken voor het ge bodene. HERV. GEMEENTE OOSTEREND In verband met Koninginnedag wordt de vergadering van de mannenvereniging een week uitgesteld. Op vrijdag 2 mei 1958 hopen onze lieve ouders en grootouders P. Wijngaarden en K. Wijngaarden- Brink hun 40-jarige echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun liefhebbende kin deren en kleinkinderen B. le Noble-Wijngaarden W. le Noble W. Wijngaarden N. Wijngaarden Hofland en kleinkinderen GEVRAAGD voor dag of dag en nacht Brieven onder no 1097 bureau van dit blad Inlevering landbouw- vakantiebonnen l-5-'57 30 4-'58 Zaterdag 3 mei van 4-6 u. M. v. Houten. Z. Eierland C. Smit, De Koog jac. Dijker, Den Hoorn B. J. v. d. Knaap, Den Burg Voor de vele blijken van belangstelling bij onze 25- jarige echtvereniging dan ken wij allen bartel'jk D. M. Vlas J Vlas-Cetkowski Oudeschild 28 april 1958 TEXELAARTJES 3 regels 0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. 0,20 meer. Weefster zoekt ervaren spin ner of spinster. Br. no 1098 bur. v. d. blad Wie weet de grijze Gazelle meisjesfiets van Anneke Koorn. Wilhel- minalaan 54 Ter overna me 100 kg pootaardappelen, eigenheimer 28-35. Gebr. J' en T. Huisman Tzn. Koger- weg 21, Tel. 233 Te k- raspen maaigarnituur voor 'n Ferguson. K. Lap, Den Hoorn 135 Te k 2 markiezen, br. plm. 2.10 K. Hoogerheide n.b. Vredelust, De Koog Tek. ameubl., dressoir, schuiftafel en 6 stoelen, eiken salon-en bloementafeltjes en tafelkleed Dros „Blandenberg" Te k. een huis, Schildereinde 28. Te bevr, P.J. Brouwer, Peter Plansiusstr. 42, Den Helder Plant nu perkplanlen. Pracht Vergett mij-niet in 3 kleuren, muurbloemen Duizendschoon madelieven h 15 cent. Violen Margrieten h 20 c. Overblij vende Violen, Anjers k 30 c. Sanifraga, Primula's h 60 ct. Fa N. Korter.hocven Te k. part. best hooi. G. Kuip, Ro zenburg Te k. gevr kin derbox en kinderstoel i.g.st. Br. o. no 1096 bur. v. d. bl. Te k. 2 pr voetbalsch. m. 7 en 9. D. W. Keijser. De Westen Onze dierbare ouders en grootouders C. Witte Dzn. en E. M. Witte-Witte hopen 5 mei a s. hun 55- jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij in goede gezondheid nog lange tijd in ons mid den mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon Jacob Janny P. de Waard- Rozendaal Meijert de Waard Het Noorden O 144a 27 april 1958 Op 4 mei a s. hopen wij met onze ouders H. Steigstra D. Steigstra-Daalder de dag te herdenken waar op zij 40 jaar geleden in het huwelijk traden. C. H. Steigstra D Steigstra-Daalder Herman en Jannie F. Steigstra H. C. Steigstra— Westdorp Herman en Ellen Receptie op 4 mei van 4 5,30 uur Oost O 88. Hiermede geven wij kennis van het overlij den van onze zuster en tante Ariana Dalmeijer in de ouderdom van 85 jaar LeidenS. Dalmeijer Alkmaar: W. Dalmeijer De Waal: A Kooiman Weverstr. 54, Den Burg 27 april 1958 De begrafenis zal plaats hebben woensdag 30 april 1958 2 uur vanaf het sterfhuis op de b<"- graafplaats aan De Waal Hiermede geef ik kennis van het overlijden van mijn huisgenote Ariana Dalmeijer De familie wed. H. de Ridder Weverst. 54, Den Burg 27 april 1958 Zend vroegtijdig Uw advertenties in. Heden woensda 30 april is ons gehele bedr J. C. Rab, GEVRAAGD voor direct in een gezin te Amsterdam voor de huishouding dag en nacht, pB werkkring Zich te me 'bij Mevr. Vlessing Dei SCHOENEN voor elke voet met steun zandkleur zeer mooi voor Uw schoenen Hogerstraat Telef. 102 Ronde eiken bijzettafel, electr. kroon, ,2 bloemtafeltjes, kapstok, dubb. electr kookplaat, nachtkastje, bloembak met zinken bak, drukketeltje met sihi pomp J. Zegel, Oudeschild 161 hoven de 16 jaar voelt er iels voor om tijdens hel seizoen bij ons in de win kel te helpen Fa Frans Zegel Kzn. Groeneplaats Zondag naar de wedstrijd p zitplaats inbe Vertrek 10 uur - P grepen. Garage van Koningsbruggen Loodsgracht - Den Helder Telefoon 2026 Wij geven U een goede waarborg Voor een secure haarzorg Kapper Bakker, Tel. 203 Enige kennisgeving Tot onze grote droef heid overleed heden onze lieve moeder, be huwd- en grootmoeder mevr L. de Miranda- Booleman op de leeftijd van bijna 86 jaar Aerdenhout Goudsbloemplein 8 A. de Miranda C. de Miranda de Lavita Den Burg J. Vlessing— de Miranda E. Vlessing Amsterdam Van Breestraat 167 S. de Miranda— Hoedemaker en kleinkinderen Den Burg, 29 april '58 GEVRAAGD vanaf half mei J Witte, Bloemwijk Wij staan altijd klaar voor „haar" Goede haarzorg, het is waai Kapper Bakker, Tel. 207 ATTENTIE Hedenmiddag pakhuizen Gesloten. C.A.V. Texel Meifeest P.v.d.A. Entree 60 ct. Bussen (vrij) rijden van De Koog en O'schild half 8 voor Cocksdorp en Eierl van Den Burg 7 uur via Hoofdweg, Schoolweg, Postweg, van C'dorp 7,20 Achterweg, Wagen weg Hoofdweg, Vianenweg Oost, 7,40 van Oosterend GEVRAAGD: meisje voor d of d.e n. of werkster 2 a 3 dagen per week. Br. nr 1099 bur. v d blad 5-jarige cursus 5-jarige cursus 6-jarige cursus 6-jarige cursus Rector Dr. J. M. H. Fernhout Opleiding voor diploma H B S. A H.BS. B Gymnasium A Gymnasium B liefst voor I juni a s. tijdens de schooluren schoolgebouw Hoofdgracht 14. Aanmelding kan ook schriftelijk geschieden rector. Het schriftelijk gedeelte van het toelatingsei zal plaatsvinden op 16 en 17 juni as. Aanvang van de cursus dinsdag 2 september het nieuwe schoolgebouw, Molukkenstraat Alle voor Land-. Tuinbouw en Fruitteelt zijn verkrijgbaar bij Den Burg Texel Laat tijdig Uw weide-apparaat a Alle batterijen in voorraad. Uw formulier maken wij ook in De Texelse smalfilmclub zal op woensd3g en donderdag 8 mei zijn eerste speelfilm! presenteren in Casino, als onderdeel van i zeer gevarieerd film- en fotoprogramma. Dit „foto- en filmfeest" wordt georganiss ter gelegenheid van de week van de fotogn Besloten zal worden met een „flitsbal* Ook U bent op 7 of 8 mei welkom in Cas Kaarten a f 0,50 bij Telefoon 11, Den Burg, Texel Mededeling van de Inspectie der invo rechten en accijnzen te Oen Heidei Bij beschikking van 27 maarf 1958, no. A.C., is door de directeur van 's Rijks belastiq Amsterdam, voor de provincie Noordhollandoi fing verleend van de eis tot dekking van hd voer van andere goederen dan die, welke opd van artikel 7 letter a van het Besluit vervo nederlagen (Koninklijk besluit van 21 januan stbl. no. 30) door de Minister van Financil bijzonder toezicht vereisende goederen zijn of worden aangewezen, voor zoveel het vervoeii vindt op een gedeelte van het terrein van t« als bedoeld is in artikel 1 letter c van ga Besluit, dat is gelegen op grotere afstand da vijfhonderd meter landinwaarts van de vlv langs de Noordzeekust. Vandaar onze premie van PW Het is ook Uw voordeel te kopt" de speciaalzaak

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2