Roomboter is beter MANTJE geheel compleet VOOR MOEDERDAG Rijwielreparatie Gravenstraat zes D. van Peursem afwezig bromfietsen Een hartewens voor groot en klein is een Germaan Gravenstraat 6 C.Z. Eendracht G.A. net meisje Groot pakhui 1 Puch scooti Rijkshogereburgerschool „Texe Zondag moederdag J. P. STAM Fa. F. ZEGEL Zn., 24,90 ZAKENNIEUWS: „ZUIVELHANDEL DE KOOG" Naar wij vernemen heeft de heer J. P. Eelman van mevr. Kuip-Hoogenbosch „Zuivelhandel De Koog" gekocht. De zaak gaat per 1 juni over in handen van de nieuwe eigenaar. TEXEL EN DE VIJFDE MEI Ook op Texel is de Nationale Feestdag zonder veel zichtbaar vreugdebetoon voorbijgegaan: er waren vele vlaggen uit gestoken, maar de feestvreugde ontbrak, althans in de vorm van volksspelen of iets dergelijks, 's Avonds heeft de Drum band van de Margaretha Sinclair-groep een rondgang door Den Burg gemaakt. Te De Koog heeft de toneelvereniging De Duinkanters een uitvoering gegeven. Het verslag vindt U elders in dit blad. HERDENKING IN OOSTEREND Deze herdenking was evenals de voor gaande jaren ook voor Oosterend een al geheel herdenken. Velen trokken mee met de stille stoet vanaf de Julianastraar naar de Bosweg. Hier speelde de muziek „Onze Taptoe", waarna ds. Klijnsma het woord voerde en vroeg om allen te ge denken: de soldaat te land, ter zee en in de lucht, de verzetsman en onze Joodse landgenoten, de burgers, welke hun leven lieten bij bombardementen en zij die voor vrijheid en vrede hun leven lieten in een concentratiekamp of zonder vorm van proces werden terecht gesteld. Mogen wij allen ook denken aan hen, die verminkt of ongelukkig deze terreur hebben overleefd. Zij allen dachten aan vrede, verdraagzaamheid en vrijheid. Mogen wij onze God, de Almachtige, vragen dat dit offer niet vergeefs zal zijn en wij allen in vrijheid en vrede in grote verdraagzaamheid kunnen leven. Hierna werden twee minuten stilte in acht genomen, waarna het Wilhelmus werd gespeeld en de vlag ten top gehesen. In Oosterend blijkt dit gedenken altijd weer een stille manifestatie te zijn van verbroedering en eendracht van allen die in vrede en vrijheid willen leven BEVRIJDINGSFEEST TE DE KOOG Evenals vorig jaar werd in de door de Oranjevereniging georganiseerde feest- avond ter viering van de bevrijding weer een heel groot aandeel genomen door de Duinkanters, die met enorme bijval uit de stampvolle zaal een verrukkelijk blijspel voor het voetlicht brachten. „Baker sprookjes", een geheel bijkomstige titel, die een inhoud dekte waarin de droge humor om voorrang streed met vaak voortreffelijke vondsten. De achtergrond van het stuk wordt ge vormd door de problemen van de na oorlogse wereld. Een wereld waarin het mensdom na het bereiken van de over winning op Hitier een ogenblik ontred derd en in een tamelijk verfomfaaide morele situatie ronddoolt. Een bijkomen de faktor is dan nog de woningnood, die ook in Engeland waar dit blijspel is gesitueerd zijn droevige rol speelt. Het zijn naar ons lijkt alleen de Engelsen, die een in wezen tragische situatie waarvan dit stuk uitgaat, kunnen omvormen tot een blijspel. Wij maken kennis met twee jonge bij elkaar inwonende gezinnen plus inwo nende vriendin en bijbehorende kinder juffrouwen, die elkaar in snel tempo op volgen vanwege de inderdaad vaak on houdbare huiselijke omstandigheden Er is nog een vriend, zwarthandelaar en vrouwejager van professie, die voor de onontbeerlijke toon van cynisme en har teloosheid zorgt. Het werd een opeenvol ging van scènes, die door auteur zowel als door spelers tot op de bodem van hun met humor geladen inhoud werden uit gebuit. Het werd geen verhaal, geen happy end, enkel maar een in losse frag menten opgezet geheel, dat in zijn schets matigheid ruimte laat voor de taal, de harde taal van een moeizaam op gang komende wereld, verzacht echter en voortdurend ontwapend door de humor. Geen „gemakkelijk" stuk en de Duin kanters hebben heel hoog gegrepen, te meer daar de helft van de rollen werd bezet door debutanten, of in elk geval: „opkomende krachten". Een moedig ini tiatief, dat hulde verdient, temeer daar het zozeer slaagde. Irene Eelman en Hanny Vermeulen wisten hun rollen op zeer natuurlijke wijze te spelen, nergens een tekort of een teveel, dat bij de „verraderlijke" tekst fnuikend zou zijn geweest. De karakte ristiek en de allure van het vrouwtje, dat hopeloos verstrikt raakt in haar eigen, rommelige huishouden kreeg in het spel van Irene Eelman uitstekend vorm. Ter wijl de mannelijke helft van deze twee „echtparen" door „routiniers" als de he ren Klaas Bonne en Henk Schoo zijn, na tuurlijk eveneens gloedvol op de planken werd gezet. De gelaatsexpressie van Bonne is toch telkens weer af! Noemen wij verder Henk Veldman als het cynische zwarthandelaartje; mej. Grit, als de hysterische vriendin; mevr. Bakker-Buisman en mej. G. Hopman als de kinderjuffrouwen, die allen uitstekend werk deden. Men kan terugzien op een geslaagde avond. In de pauze werd een verloting ge houden ten bate van de Margaretha Sin clair Drumband, als blijk van waardering voor diens belangeloze medewerking bij het Koninginnefeest en er werden cakes verkocht gebakken door de immer actieve mevr. Luberti dienende ter dekking van de eigen onkosten. J. DEKKER BILJARTKAMPIOEN De heer J. Dekker, Oudeschild, heeft de heer E. Breeuwer als biljartkampioen weten te onttronen in een zeer spannende wedstrijd, waarvoor vooral zaterdag avond grote belangstelling bestond van de zijde van het publiek. Wij feliciteren de nieuwe kampioen met zijn glorieuze come back! Hier laten we de stand volgen: Spelers, resp. gesp., gew., gelijk, verl., punten, beurten, hoogste serie, gemidd.: J. Dekker H. Grootjen E. Breeuwer P. de Graaf J. Brouwer L. Kellner H. Timmerman 5 5 4 4 1 1 1 1 HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur vergadering van de mannenvereniging in de pastorie. RUSSEN HERDACHTEN DE GESNEUVELDE GEORGIËRS Op de begraafplaats bij de Hoge Berg is zaterdagmiddag door leden van de Russische handelsdelegatie namens de Sovjet-Russische ambassade een krans gelegd. Door burgemeester C. de Koning werd een krans gelegd namens het ge meentebestuur van Texel, waarna leden van de Vereniging Nederland-U.S.S.R. de gevallenen met bloemen eerden. Slechts enkele Texelaars waren bij deze plech tigheid tegenwoordig. Hierna begaf men zich naar het monu ment bij de algemene begraafplaats te Den Burg, waar door de Russen eveneens een krans werd gelegd. De Russen waren over Den Oever naar Texel gedirigeerd. Zoals bekend acht de Nederlandse Marine het verstandig om de Russen niet meer de gelegenheid te geven van nabij een blik op de oorlogs haven van Den Helder te werpen. Dit maal is die opzet echter niet helemaal geslaagd, ja zelfs finaal mislukt, want door de lage waterstand moest de kapi tein van „De Zeemeeuw" een bootje van de N.V. TESO, een grote omweg maken om een eventuele stranding op een der zandplaten tussen Texel en Wieringen te vermijden. „De Zeemeeuw" moest zo doende het officiële vaarwater, het Mal- zwin, opzoeken. Die geul ligt op zeer korte afstand van de Helderse oorlogs haven Vorige jaren namen steeds twee Rus sische marine-autoriteiten aan de krans- legging deel, maar zoals bekend zijn deze Russen enige maanden geleden uitgewe zen onder verdenking voor de Sovjet- Unie te hebben gespioneerd. In de vaca tures is nog steeds niet voorzien. (INGEZONDEN) Aan de Redacteur van de Tex. Courant Gaarne zag ik nog enige regelen ge plaatst naar aanleiding van de uitvoering van „Advendo" te De Koog. Wanneer er wekelijks 'n groepje men sen samenkomt om gezamenlijk te komen zingen, dan is dat de mooiste ontspan ning die er bestaat, want wat is er mooier voor jonge mensen dan zingen. Het be vordert in hoge mate de gezelligheid en heeft een zeer gunstige invloed op de dorpsgemeenschap. Wanneer er nu een uitvoering moet komen na een winterseizoen, dan moet het niet gezien worden als een kunst uiting, maar een uiting van onderling genoegen en zodoende nuttig voor de samenleving en nodig voor de bestrijding van de komende onkosten. Kunst komt niet voor op zo'n avond, het is de bedoeling niet en een zo jonge vereniging is er ook niet toe in staat. Wanneer du de verschillende nummers en toneelstukjes naar voren gebracht worden en ze komen er dan dragelijk en behoorlijk uit, dan zou ik zeggen: Prach tig - Hulde! Het doel is bereikt, daarvoor een volle waardering. Dan komt de kritiek en die is op zo'n gezelligheidsavond geheel niet op zijn plaats. De naam van de heer Jan Visser voor de zang en de namen van de rolvertolk- sters zijn mij voldoende borg dat het hoogst bereikbare is gehaald Fouten of tekortkomingen worden er gemaakt, daar zijn wij mensen voor, maar de grootste fout wordt hier gemaakt door de verslag gever, want die heeft van het doel en streven van dat zanggezelschap niets maar dan ook niets begrepen. De leden hebben stuk voor stuk hun uiterste best gedaan, neem dat gerust van mij aan en dat eist toch wel waardering en aanmoe diging. En wat de fouten en tekortko mingen in die stemmige zangnummertjes aangaat, ik vind het hoogst aanmatigend om een man als Jan Visser, die al jaren de zang en muziek beoefent en best in staat is op dit gebied op eigen benen te staan, door een beginnend en onbekwaam verslaggever op zijn nummer gezet te worden. Zelf ben ik niet aanwezig geweest, maar kan toch niet toestaan, dat die groep zangers en leiders, die zich al de opofferingen hebben getroost en zo goed geslaagd zijn als het ware voor prutsers uitgemaakt worden daar hij zelf de grootste prutser is. Een verslaggever moet niet op de stoel van een kunstkriticus of op die van een jurylid gaan zitten, want dan valt hij. Daarom, Koger zangers, zing en blijf zingen het hoogste lied en laat je niet ontmoedigen. Jullie zijn geslaagd, de verslaggever is gestruikeld. Oudeschild R. S. Smit, oud-directeur E.O. (Ons was vorige week al gevraagd, waar het stuk van mevr. Luberti bleef. Antwoord- plaatsgebrek. Bovenstaande bijdrage ontvingen wij gisterochtend. Drie ingezonden stukken naar aanleiding van een recensie, die dus nogal wat stof heeft doen opwaaien. De verslaggever heeft blijkbaar zijn dag niet gehad, ook hij heeft blijkbaar fouten gemaakt ook hij deed dus wat menselijk is. Mevr Lu berti schrijft „Laat dat verslag maar ongelezen", wel, wij hebben zo'n stil vermoeden, dat de verslaggever zelf in tussen wel de verzuchting zal hebben ge slaakt „Had ik maar verstek laten gaan of 't anders gedaan, kunst is moeilijk kri tiek is makkelijk". In elk geval zijn wij ervan overtuigd, dat onze correspondent profijt heeft getrokken van dit incident. Wat de mening „onbekwaam" aangaat: als de beroemde Lenstra een penalty naast schiet, mogen wij hem niet ineens als onbekwaam klassificeren: de man had zijn dag niet. Zo zien wij ook de positie van onze correspondent, die intussen een ervaring rijker geworden is red.) 1177 212 37 5.55 1163 217 42 5.36 1105 194 35 5.70 1068 221 30 4.83 1070 273 26 3.92 766 211 33 3.63 938 257 29 3.65 KONINGINNEDAG AAN DEN BURG (Ingezonden) Dat er op die stralende 30ste april niets was te doen (Buiten het feest om, dat „Het Masker's Jeugdtoneel" de honder den kinderen bereidde red.), is niet leuk, en ik ben het er ook niet mee eens. Maar enkele dagen (zeg een week van tevoren) stond de Oliekachel bij vele mensen nog afgesteld op 6. Dus men zit als feestcommissie actief bij deze op 6 gestookte kachel te bespreken wat te doen op Koninginnedag. Begrijpen de Romeinen wat ik bedoel? Dat de saam horigheid, de eensgezindheid op heel Texel, maar zeker aan Den Burg zoek is. Hoe komt U er bij, dat er voor een vuurwerk of amateursavond voldoende geld is. Er hangt voor een 500 of 600 gul den vuurwerk aan de palen en dat moet 's avonds van de kwartjes entree in de kas komen. Maar nu hangt het er aan en we krijgen 's avonds een donderbui met heel slecht weer. Wat dan, dan mag die zelfde ijverige feestcomm. zorgen dat dat vuurwerk betaald wordt. Begrijpt U. De medewerking van het onderwijzers- korps weet ik nu niet. Ze zijn vast blij als ze ook eens een dagje vrij zijn? We hebben eens een onderwijzer op de vergadering der feestcommissie uitgeno digd. Toen hij het fin. verslag van de penningmeester had gehoord, zei hij „O, zit 't zo". Maar bij het volgende eerst komende feest zou hij present zijn en een reuze feest maken voor de kinderen, voor ons allemaal. Resultaat de feestcomm. heeft hem nooit gezien. Ja, daar buiten om over praten; ja, was het maar praten, nee (roddelen opium voor het volk), zegt de bond zonder naam. Praat niet van meewerken van welke instantie dan ook. Als ik het goed heb onthouden, was de feestcomm. van plan een luisterrijke intocht van St. Nicola as te organiseren. Weet U wat de subsidie van de Gemeente mag zijn; 10, Maak feest. Ja, alle winkels sluiten; met werken, maar feest zulk een dag. Maar alle medewerking. Zie maar eens: de bevolking wil of kan niet eens vlaggen als er iets te doen is. Kom feestcommissie, roep eens een grote vergadering op, dan kan een ieder daar heen gaan, en allen meehelpen een feest te maken. Niet altijd een paar de zelfden, allen, óók de Romeinen Groetend, Max. Wij danken allen voor de grote belangstelling op ons 40-jang huwelijksfeest ondervonden. Het is voor ons een onvergetelijke dag geworden. Jac. Eelman C. Eelman-Dogger Oudeschild 92, mei 1958 Hiermede zeggen wij u hartelijk dank voor de blij ken van belangstelling on dervonden bij 't overlijden van onze geliefde moeder en oma Cornelia Eelman wed. H. Hogerheijde. In het bijzonder aan fam Broer (huize Irene) voor hun liefdevolle verzorging en ds. van Sluijs voor de troostwoorden tot ons ge sproken. Verder dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen. Fam van Leeuwen Vegastr. 108 Amsterdam Voor Familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant TEXELAARTJES 3 regels 0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. 0,20 meer. Verkooplokaal in Kantooistr van gebruikte meubelen. J Jongedijk, Schildereinde 6t Telefoon 477. Te k. dressoir 6 stoelen, was machine (hout), weckflessen inmaakpotten, schaatsen met schoen 42, kinderschaatsen commode, kastje, spinnewiel (schippertje), kapstok, kinder- strijkplankje. stofzuiger. Prof Keesomlaan I3M Hoogesteger Wie wil een paar voet- balsch. m. 38 ruilen voor een paar maat 35 of 36. F. Witte Burger Nieuwland Te k 1 paar wielrenschoenties mt 43 Nooit gedragen. Tegen elk aannemelijk bod. J. Kramer, Schoonoordsingel 9, Den Burg Te k. plm. 4 ton hooi. Jac de Visser, P. H. Polder H 17 Om aan te nemen 2 ha bieten (verplegmgswerk) M Witte Czn „De Bemes" Tel. 273, Oosterend Te k. z.g a.n. keukenmaten 12 els wol len karper. Wilhelminalaan 25 Te k. 2 leunstoelen, 4 stoe len met groen trijp, z.g.a.n Adres te bevr. bur. v. d. bl Te k. kippenhok met over dekte ren v. 10 kippen en zo g.a.n. konijnenhok 3-delig Edo Spoelstra. P.H. polder - Te k beste melkkoe. A. van Lente, P.H. polder Te k kinderwagen f 60. Oudeschild 177 Appèltrekken is 13 mei Nog zijner enkele loten ver krijgbaar. Molenstr. 1 Te k 2 schetters, T. Koopman. De Waal - Te k 80 R.I. 8 w. J. Koomen, Westerweg Te k gevr. goed onderhouden 2e hands jongensfiets. Cr. no 1102 bur. v.d blad Te k. beste pink en een jarige slier Joh. Spigt, Kogerveld K 22 Onze Hannie heeft een broertje gekregen, dat wij noemen Sibo Klaas G. A. Oskam A Oskam-v. d. Sterre Beairixlaan 78 Den Burg, 3 mei 1958 Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden zeggen wij, ook namens weder zijdseouders, hartelijk dank G. Boogaard A. Boogaard-Simonsma Den Helder, 28 april 1958 Brouwerstraat 63 Door een abuis eerst heden geplaatst. 0p 9 en 10 mei geven de leerlingen van de o.l. school te Oosterend een toneeluitvoering in de school. Aanvang 8 uur. Entree 75 c Kbmt U ook Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vader, groot- en over grootvader P. A. Notteiman in de ouderdom van ruim 87 jaar. Namens de kinderen kleinkinderen en achterkleinkind G. de Wit Den Hoorn, Texel De begrafenis heeft plaats gehad op de alg. begraafplaats te Schoorl Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochter en zusje Anneke die bij het H. Doopsel de namen ontving van ANNA CLAZINA I. RI|K-Zijm A. G. RIJK en kinderen Prof. Keesomlaan 8, Den Burg, 4 mei 1958 10 mei, 1928 10 mei 1958 Onze ouders N. Eelman en G. Eelman-Lap zijn 30 jaar geleden in het huwelijksbootje getreden Dat ze nog vele jaren voorspoedig mogen varen is de wens van hun dank bare kinderen en kleinkin deren. Gelegenheid lot feliciteren van vier tot half zes in de voormalige Landbouw school. Na een langdurig ge duldig gedragen lijden is in ziekenhuis „Park zicht- overleden onze lieve man, vader en grootvader, de heer C. Swarthoi echtgenoot van C Swarthof-Backer in de leeftijd van 78 ir C Swarthof Backer P. Swarthof J. M A O. Swarthof- Voorvelt en kinderen Den Burg, 2 mei 1958 Gollardstic hting De begrafenis heeft plaats gehad op de Oudeschilder begraaf plaats Na een langdurig, moe dig gedragen lijden is heden van ons heenge gaan onze innig gelief de vrouw, dochter, zus ter en schoonzuster Neeltje Witvliet geb. Brouwer oud ruim 63 jaren Den Burg, J. Witvliet Pz C E. Brouwer-Geus Overveen, K. Vader-Brouwer J. Vader Den Burg. 5 mei 1958 De begrafenis zal plaats vinden op vrijdag 9 mei a.s. te 2 uur n.m. op de algemene begraaf plaats te Den Burg. Na een lang, blijmoedig gedragen lijden is ons ontvallen onze dierbare tante Neeltje Witvliet, geb. BROUWER ln haar ziekte was zij een voorbeeld voor velen Midwoud, 5 mei, 1958 A. van Dienst M M. van Dienst- Keijzer José en Else Een sportrijwiel vanaf f 167,50 A. BAKELAAR RIJWIELHANDEL Skin-up. Parfums zonne brillen, luxe dozen zeep, toilettassen, badtassen (iets moois) Alles van de bekende huizen. A. VAN DEK SLIKKE Wij zitten graag met de handen in het haar Vertrouw uw haar in onze handen maar Kapper Bakker, Tel. 203 Voor al Uw is uw adres A. BAKELAAR, Rijwielhandel \ls wij uw haar verzorgen gaan Trekt U bewonderende blikken aan Kapper Bakker, Tel. 203 N.V. Hollands Bloembollenhuis zal op verzoek van de heer M. Witte bij inschrijving trachten te verkopen Een best in het gewas staande partij enkele en dubbele 2-jarige sneeuwklokjes staande aan de Wilhelmi nalaan te Den Burg, De partij is gesplitst in 15 gedeelten. De voorwaarden zijn verkrijgbaar bij M. J. Witte en H. Bruijn. Inschrijfbiljetten voor 14 mei bij H. Bruijn. Psychiater van 10—20 mei Wij komen voortaan Iedere zaterdag om 4 uur aan Oosterend MOSK, VISHANDEL Te koop aangeboden Enige gebruikte waaronderSolex, Rap, Gazelle en Puch B Dros, Motorhandel Eierland Tel. 223 Het adres is A. Bakelaar Koop een pakje voor 90 cent. Steeds VERS te verkrijgen bij uw melkslijter en Uw winkelier. Algemene kennisgeving voor Texel. Hiermede vervullen wij de droeve plicht kennis te geven van het overlijden van onrj lieve moeder, behuwd- en grootmoeder, mevrou» Mart je Lap, wed. van de heer D. C. Keyser Cz., in de ouderdom van ruim 82 jaar. Uit aller naam C. R KEYSER Wilhelminalaan 80, Den Burg, Texel 5 mei 1958 Liever geen bezoek De begrafenis zal plaats vinden donderdag i mei a s. om 2 uur op de Algemene Begraaf plaats te Den Burg. GEVRAAGD: van 8— 12 uur „Casino" Op 13 en 14 mei tocht naar Zeist (bezoek Solafabriei Hoenderloo (Veluwt bloeiende Betuwe van de Herv Zusterkrirj De Koog en Den Burj Er zijn nog enige plaai in onze bus beschikba Inl. mevr van Reijem Tel. 135 Voor uitvoeringen alle bespuitinges is uw adres I. v. Strien, Telefoon Den 6 TE KOOP 240 vierk. m. R. P. Kej laan. Dodge Vrachta 6,5 ton, in prima staal J. P. De K Te koop aangebodi enige gebruikte moli 1 Puch T F 250 cc I Puch S G 250 cc 1 Sarolea 200 cc 1 James 200 cc 1 Jawa 150 cc B Dros, Motorhal Eierland Telefoon GEVRAAGD zo spoedige mogelijl zelfstandige hul; in de huishouding J. P. Eelman, De K Diiecteur C. van der Eijk. Opleiding voor diploma H.B.S. B De aanmelding van leerlingen voor de nieuwe r 1958-'59 kan geschieden dagelijks gedurende schooluren aan het gebouw van de school aar Hoornderweg te Den Burg, voor 1 juni 1958. Bij voorkeur door een van de ouders persoonlij! Eventueel telefonisch via no 558 of schriftelijk. De toelating zal geschieden na een onderzoek een proefklasse, welke gehouden zal wordem 9 t.m. 21 juni a.s. gedurende de middaguren. Aanvang van de nieuwe cursus 2 september 19: Voor moeder slaagt IJ altijd bij voor 2,10 6 crème melkbekers Mooie crème kop en schotels 6 goudlijn bowlkommen 6 borrelglaasjes Nesten schalen, losse stenen en glazen schalei een spons, een lap, een theeblad, een tas, eer portemonnee, ja noem maar op bij ons slaap U tevree. Rap Service-station Den Burg, Telefoon 150 In onze zaak is het Lente zilvergrijs suède voor Uw schoenen Hogerstraat Telef. 102

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2