Sperziebonen Erwten Leverpastei Leverpastei Flap Mals rookvlees Theeworstjes 69 99 35 49 29 49 49 Prima slaolie Arachide olie Sardines Kersen am Kwart Edammer Smeerkaas Citroensap 109 135 100 79 70 25 100 4 Albert Heiji J smaakt naar méér! Duizenden nieuwe gezichten werden duizenden nieuwe, vaste klanten...maakten onze grote van oktober tot een daverend succes. Daardoor: omzetstijging, kostendaling. En daardoor nu... BELANGRIJK! Onvoorwaardelijke kwaliteitsgarantie PRIJS- WINNERS Tuinbou w-doperwten Rf- Snijbonen literblik van 99 voor 89 Koffiemelk bukje 29.2 voor 49 JHf artikelen blijvend in prijs verlaagd! Jo of René HET MEIFEEST IN DE ORANJEBOOM SUCCESVOLLE KONINGINNEDAG IN Donderdag 1 mei werd in „De Oranje boom" het Meifeest gevierd. In plaats van opening door de voor zitter begon de avond met een politiek praatje van 2 vergaderingbezoekers, die op de bus wachten om naar een bijeen komst van het Mei-comité te gaan. De aanwezigen maakten een dergelijke bij eenkomst mee, waarna de voorzitter, de heer Dapper* het v/oord gaf aan de Stem des Volks, die op een Meifeest niet meer weg te denken is. Enige leden van de Havenkanters speelden daarna een 4-al nummers o.l.v. ae heer P. Kleve, die met de viool bege leidde. De muziek werd met een hartelijk applaus beloond. Het propagandistisch woord was voor mevr. Steert-Brouwer uit Purmerend. Op een tentoonstelling van het N.V.V.. genaamd „Kiemende krachten" werd de worsteling van het proletariaat om meer rechten en meer levensvreugde aanschou welijk onderwezen. Men kon daar lezen dat een parlementaire enquête in 1889 het volgende noteerde. De arbeider Ent hoven werkte van 6-20 uur in de fa briek, maar vrijdags ging hij zonder op houden door tot zaterdagavond. In zijn „vrije tijd" maakte hij dan nog horloges om er wat bij te verdienen. Dat was de goede oude tijd. Nu zijn er diverse sociale voorzienin gen en heeft het N.V.V. talloze recreatie oorden waar de arbeider van zijn vakan tie kan genieten. Dat neemt niet weg, dat er nog veel moet gebeuren voor wij zijn waar we wezen willen. Er moet nog een stuk maatschappelijke ordening plaatsvinden voor het welzijn van de gewone man en vrouw. Ook is verdieping van onze inter nationale solidariteit met de achterge bleven gebieden noodzakelijk. Eén Mei is een dag van bezinning. We vragen ons af: waar staan we nu en wat is onze toekomst. We hebben moed en geestkracht nodig om onder alle omstan digheden voor deze toekomst te werken. In 1956 behaalden wij een éclatant succes bij de kamerverkiezingen. Er was bij velen een overwinningsroes. Dat er ook nog een weg terug kon zijn hebben de Statenverkiezingen van 1958 ge leerd. 1957 begon hoopvol met de volle dige werkgelegenheid en de invoering van de A.O.W. Maar al spoedig ging het rode lampje branden toen de werkloos heid toenam. Dat gevaar was al aanwezig toen een onnodige en onverantwoorde lijke belastingverlaging van 500 miljoen werd afgedwongen, waarbij bleek dat het gemakkelijker was de armoede gezamen lijk te dragen dan de rijkdom te verde len. Wenkend perspectief van het N.V.V. geeft daarom de richtlijnen aan. Ons land telt 1201 miljoenairs. De helft van het totale vermogen is in het bezit van l°/o der bevolking. De arbeiders hebben zich bij hun loon eisen steeds beperkingen opgelegd, maar welke beperkingen hebben de bezitters daar tegenover gesteld. En nu het iets minder goed gaat zijn de arbeiders weer het eerst de dupe. Ze hebben gemerkt, dat ze nog in een kapitalistische maat schappij leven. Wanneer ze dat goed be seffen, zullen ze strijdbaar blijven en vechten voor het behoud van datgene wat in donkere dagen werd veroverd. Voor de naaste toekomst verlangen wij de invoering van een weduwen- en we zenwet. Er zijn 125.000 weduwen in ons land, waarvan 25.000 een pensioen heb ben, 56°/o van de rest geniet een inkomen tot 2.000,In deze groep heerst bit tere nood en het is onze plicht hieraan een einde te maken. Wij verlangen gced en kosteloos onderwijs met gelijke kansen voor iedereen, eventueel gedeeltelijk werken en gedeeltelijk leren, maar geen avondonderwijs meer na een volledige dagtaak En er zijn nog talloze andere belangrijke punten. Een deel van de jongeren heeft weinig begrip voor de zegeningen van de sociale wetten, maar wij zijn ervan overtuigd, dat anderen nog wel genoeg begrip en idealisme hebben om het werk van dc ouderen over te nemen. De resultaten, die bereikt zijn, zijn het ten volle waard Het streven van de P.S.P. verwierp spreekster volkomen. De Russen hebben driemaal zoveel bewapende divisies als West-Europa. Ze hebben 125 duikboten tegen Hitier indertijd 50 en die vernie tigden miljoenen tonnen scheepsruimte. De duikboten vormen een dodelijk ge vaar voor de vrije wereld. En zolang er een dergelijk oorlogszuchtig en zwaar bewapend regiem tegenover het Westen staat is alleen de atoombom het afschrik wekkend middel dat de Russen van on voorzichtige handelingen kan afhouden. Wij kunnen natuurlijk ook de Russen OOSTEREND Onze nationale feestdag heeft in Oosterend onder een stralende zon een succesvol verloop gehad De feestvreugde, al vergroot door de vele vlaggen, kreeg door de optocht met ballonnen nog meer luister, doordat velen zich hadden ver kleed of hun fietsen, autopeds en zelfs kinderwagens hadden versierd. De stoet werd voorafgegaan door het tamboer korps, met als einddoel het sportveld. Daar gingen de ballonnen de lucht in op een trompetsignaal en een uitbundig hoerageroep. Dit was beslist een fleurig aanzien en als afsluiting van de morgen goed geslaagd. De middag werd ingezet met een mu zikale rondgang van beide korpsen door het dorp ter inleiding van de kinder spelen, die, gezien de indeling, goed ver liepen. Wat een belangstelling! De muziek hield bij tijd en wijle het geheel op peil met een fleurige mars, zodat voor velen de middag omvloog. Ook de rondgang s avonds van de korpsen genoot grote belangstelling. Be sloten werd met een taptoe in de Juliana- straat. Hier sprak ook de voorzitter van de feestcommissie als afsluiting van de dag zijn slotwoord, waarin hij even nood gedwongen moest memoreren, dat het nieuwe leven dat in de feestcommissie was gekomen een zeer vlug besluiten tot gevolg had. n.l. om na de Meierblis nog de strijd om de man en de vrouw te or ganiseren. Verder dankte de voorzitter de politie voor de medewerking en al het onderwijzend personeel, dat zo een groot aandeel had in het slagen van de kinder spelen. Ook beide muziekkorpsen werden niet vergeten in hun bijdrage aan het feest, terwijl de voorzitter besloot met een driewerf hoera op onze Koningin. In deze tussentijd werd het veld in orde gebracht voor de strijd welke om ruim half 10 een aanvang nam. Ook hier was een ruime belangstelling aanwezig. Eeide taarten werden met een toepasse lijk woord uitgereikt aan de winnaar en winnares met een tot ziens op de volks spelen welke de feestcommissie in augus tus hoopt te kunnen organiseren. Het was weer echt een Oosterender feestdag, de Oosterenders waardig. S.V. Texel Handbaluitslagen JHC 2-Texel 3—9; JHC-Texel adsp. 5—9. Het niet meespelen van Gré Saai was geen beletsel om een ferme overwinning te behalen. Onze dames hebben een pri ma wedstrijd gespeeld. Goed samenspel, mooi vrijlopen en uitstekend schieten, terwijl achter prima verdedigd werd en Jo haar doel knap verdedigde. Ook de adsp. hadden de smaak te pakken, al blijkt wel uit de score dat er spanning genoeg is geweest. Knap ge daan. Bericht over traning: Texel 1 en junio ren (handbal) vrijdagavond half zeven op het terrein. Bericht van de penningmeester. Aan die leden die nog niet „bij" zijn met de contributie, wordt een postkwitantie aan geboden. Terwille van de afsluiting van ons verenigingsjaar is het nodig bij aan bieding te voldoen. Ieders medewerking in deze wordt verwacht. A.s. zondag JVC-Texel; Texel 2-SRC 2; Schagen a-Texel a; Oosterend-Texel c (10 mei). West-Europa laten binnenrukken zondei afweer. Maar als we aan de bezettings tijd denken en aan de gruwelen in Hon garije dan is zelfs de gedachte daaraan al misdadig. Voorlopig kunnen wij niets anders doen dan doorgaan met onze strijd voor werk en welvaart. Eii dit is alleen moge lijk in een wereld van vrijheid en vrede. Laten wij daarbij de internationale soli dariteit niet vergeten Want als een deel van de wereld armoede lijdt, kan de mensheid dit niet lijdelijk aanzien zon eter zelf de wrange vruchten te plukken. Met een opwekking om zich gezamen lijk in te spannen voor dc komende ver kiezingen, besloot spreekster haar met interesse beluisterde rede. Na de pauze speelden leden van de Stem des Volks een schets „Vakantie perikelen" samengesteld door mevr. Craanen, waarbij de Havenkanters kam- peerliedjes speelden. Dit Texels fabri kaat sloeg geweldig in en oogstte een hartelijk applaus. Na de zang van de Stem sloot de heer J Zwan met een opwekking om met gulle hand te geven aan de collecte voor de vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn. LITERBLIK VAN 75 NU MET WORTELEN LITERBL. 55 NU 2 VOOR BLIKJE 100 GRAM NU BLIK 200 GRAM VAN 65 NU 100 GR. 32 NU 100 GRAM VAN 57 NU P. STUK 100 GR. VAN 53 NU GROTE FLES VAN 11© NU GROTE FLES VAN 14© NU in olijfolie BLIKJE 39 NU 3 VOOR MET VEEL KERSEN POT VAN SB NU JONG 40 PER PAKJE 2© NU Sunkist BLIKJE 3© NU 3 VOOR m U betaalt bij AlbertHeijn oiecalleea de laagste prijzen, u bent er boven dien verzekerd van de beste kwa liteit. Wanneer u enig AH-arhkcl niet elke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan krijgt u het volle bedrag terug. VAN DE WEEK t/m zaterdag middel II literblik van 72 voor UÜ .'euilletoD door H. Westenberg 65. „Zucht toch niet zo!" bromt René. „Omdat die melkboer je een beetje zon derling heeft aangekeken hoeft er toch geen ongeluk te gebeuren. En bovendien, hij kan je om duizend redenen hebben aangekeken". Jo knikt en zucht nog dieper en glim lacht met gefronst voorhoofd over de zieke jongen heen, die het echter niet ziet! Och hemeltje, het gaat immers hele maal niet om die melkboer! Het gaat om, dat alles en alles nu alleen van hem, Jo, afhankelijk is en hij de verantwoor ding van alles draagt en om die andere geschiedenis. ja, om die andere ge schiedenis vooral! Namelijk vanmorgen vanmorgen, nadat hij zijn zieke kameraad had ver zorgd, is hij weer naar de haven gegaan, om de oude matroos op te zoeken, met wie hij nu zo langzamerhand al op ver trouwelijke voet is geraakt en van wie hij verwacht, dat hij hen helpen zal. Maar hij had hem vanmorgen niet aange troffen; niet in het dok en ook niet in dp herberg „In de dode man" en ook niet bi- de kiosk van het Franse plaatsings bureau, waar hij ook dikwijls rondschar relde. Zo heeft Jo dan een poosje alleen rond geslenterd, zich op de hoogte gesteld wat er voor nieuwe schepen binnengelopen waren en dan het besluit genomen maar naar huis terug te gaan. Maar opeens, juist toen hij naar een paar Italiaanse dokwerkers stond te kij ken, die op de grond aan het kaartspelen waren, komt een jonge man naar hem toe en spreekt hem in het Duits aan. Hij heeft een donkerblauwe pullover aan, en heeft een sportieve pet op. Hij vraagt of Jo hem misschien zeggen kan, waar de „Titania" ligt. Jo schrikt, er is een zonderlinge klank in de stem van de jongeman. Hij zegt haastig „neen" en wil verder lopen. Maar de ander loopt mee, loopt met Jo mee alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, biedt hem een sigaret aan en begint een allerzonderlingst gesprek. Hij schijnt absoluut te willen weten, of Jo Alexandrië kent, en Jo tracht zich uit de moeilijke situatie, waar de ander hem in brengt, te redden, door maar weer te vertellen, dat hij hier bij een tante gelo geerd is. Hij is er niet zeker van, of zijn verhaal geloofd wordt, want de man glimlacht op een eigenaardige manier en vraagt zo langs zijn neus weg, waar hij dan wel op school gaat. En weer redt Jo zich eruit, door te ver tellen, dat hij in Duitsland op school gaat, en dan merkt hij onmiddellijk, dat de ander, niettegenstaande hij perfect Duits spreekt, van Duitsland zelf niet veel af weet. „Zo, zo in Duitsland?" Intussen zijn ze de haven uitgeslen terd, en in de Arabische wijk gekomen. Jo neemt hier gewoonlijk de tram; maar vandaag, met dit ongewenste gezelschap, lijkt het hem maar verstandiger om te lopen of tenminste voorlopig te doen als of hij lopen zal. Want de meeste Euro peanen gaan niet graag door deze stin kende, hoekige, overvolle stegen. Mis schien geeft deze goed geklede man er ook de voorkeur aan weg te gaan! Maar hij gaat niet. Integendeel! Hij zegt, dat hij met Jo mee wil gaan. Hij heeft toevallig ook kennissen die in Ramleh wonen, die hij al een hele poos van plan was eens op te zoeken; maar hij had het tot nu toe niet gedaan, omdat hij de weg er heen alleen zo vervelend vond. Wat kon Jo doen? Stom en zichtbaar in de war loopt hij door en verbaast zich intussen hoe uit stekend de vreemde man in deze buurt de weg schijnt te weten en hoe hij door verscheidene der bazareigenaars eerbie dig wordt gegroet Wie zou hij toch zijn? Hij raapt tenslotte al zijn moed bij elkaar en vraagt hem op de man af, wat hij eigenlijk is en wat hij van hem wil. Nu neemt de jonge man Jo vertrouwe lijk bij de arm en zakelijk, als man tot man, begint hij nu met hem te praten. Of Jo wel zin zou hebben om geld te verdienen, veel geld, vraagt hij kortaf. Geld? Bliksemsnel flitst het door Jo's hoofd: het geld van René is bijna op. Nieuw geld is heel welkom. Jo kijkt .zijn metgezel van terzijde aan. Nee, hij ziet er niet verdacht uit, niet als een in breker. Maar misschien is hij een smok kelaarWaarmee zou ik dan geld "kunnen verdienen?" vraagt hij voor zichtig. „Kun je verschillende talen spreken?" vraagt de ander terug. „Talen? O, ja, Frans, Engels, een klein beetje Italiaans, een heel klein beetje Grieks". „Dat verhaaltje van die tante, waar je gelogeerd bent; daar geloof ik niets van", zegt de jonge man zonder omwegen. „Ja, dat was ook niet zo", geeft Jo, overbluft, toe. Maar zijn hart bonst terwijl hij al vast besloten heeft, dat geld te zullen ver dienen, als het maar enigszins mogelijk is. „Je zou gasten moeten aanbrengen dat is geen moeilijk werk!" begint de man het gesprek weer. „Je zou zo'n beetje in de buurt van de grote hotels moeten rondlopen en gasten zoeken voor onze maatschappij". „Waar?" „In Alexandrië-City". „Wanneer?" ,,'s Avonds nadat de theaters uit tot drie uur ongeveer". Jo denkt na. 's Nachts dus? Och, zou wel gaan! Dan zou hij overdag René kunnen blijven zorgen. „En voor hoeveel?" Een ogenblik aarzelt de jonge „Wij hebben een klein intiem nachtc speeltafel, Arabische waarzegger, noi en zo meer. Maar het ligt een beetje de richting: daarom hebben wij ïefl nodig, die de mensen er heen brengt" „Zou ik het eens kunnen zien, voor! En wat zou ik er dan voor krijgen?" Weer aarzelt de man. „Twee pro van wat, iedere gast bij ons vertel zegt hij dan. En na een korte poos: je nu meteen mee gaan?" Jo denkt nu zo hevig na, dat hij e: moet blijven stilstaan Hij weet, dat niet zonder risico is, als hij meegaat heeft genoeg verhalen over de don) achterbuurten van de Egyptische st« gehoord om dat te weten. Maar aan andere kant denkt hij: „Wie niet wi wie niet wint, en wie geld wil verdie mag niet kieskeurig zijn, tenminste in die positie, waarin hij en René zijc (Wordt verve

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4