Cjrocn 'TwartsJ'exeU in het harIL, •gifii [cipitein Vlas 25. jaar bij Teso t/%t£con.. Mo. OENSDAG 14 MEI 1958 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7248 COURANT tlgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij >ekhandel Drukkerij Bibliotheek en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm iige jaren geleden fotografeerden wij rpitein Vlas in de stuurhut van de )kter Wagemaker. Misschien was het ju 500.000ste reis? In ieder geval heeft al meer dan tienmaal een afstand qelegd gelijk aan de omtrek van de ude. Voor een Spoetnik is dat mis kien een peuleschilletje., voor een irdbewoner is het een reuze prestatie. Zaterdag 17 mei zal het 25 jaar geleden in, dat kapitein P. Vlas in vaste dienst noemd werd bij de N.V. Texels Eigen oomboot Onderneming. De heer Vlas is jaar. De jubilaris heeft na de schoolbanken :teen zijn hart aan de zee verpand, int reeds op jeugdige leeftijd stapte hij een vissersschuit om het zeebanket n de haak te helpen slaan. Toen hem gelegenheid werd geboden bij de ïgen Boot" in dienst te treden aarzelde niet. Dat was dus in het jaar 1933. Op januari 1933 richtte het gemeente- ituur tot de minister van waterstaat 'n res met het verzoek de Texelse vissers doen vallen onder de Zuiderzeesteun- it of om hen op andere wijze tegemoet komen, omdat zij in zo benarde om- indigheden verkeerden door de afslui- ig van de Zuiderzee. Het was toen trou- ins helemaal een slechte tijd, voor lereen, het was crisis. Daarover sprak op 4 februari 1933 de voorzitter van gemeenteraad, burgemeester W. B. >rt in zijn nieuwjaarsrede.. „Het is wel nstig te betreuren, dat juist nu, terwijl ïdbouw en veeteelt zulke slechte re- Itaten afwerpen, ook de visserij en het ervissersbedrijf door de afsluiting van Zuiderzee in het teken van de depres- staan". Alle zeilen zullen bijgezet >eten worden om met behulp van een sis-eenheidsfront de goede koers te uden, die ons tenslotte in een veilig arwater zal brengen". Aldus sprak 25 ir geleden burgemeester Oort. TESO kon zich intussen verder ont- loien, dank zij het toenemende vreem- lingenverkeer en stellig heeft kapitein daaraan ook zijn aanstelling, dat zeggen, zijn in 1933 verleende vaste nstelling te danken. Want hij was al paar jaar eerder bij TESO werkzaam. De krant vertelt, dat TESO in juli- gustus 1933 ruim 10.000 passagiers ier over het Marsdiep zette dan in Ï2. In 1933 vervoerde TESO 141.343 rsonen, 32.346 fietsen en 3.803 auto's, wig jaar: (1957 dus) totaal 508.620 per- ïen, dus ruim drie en een half maal eel; 50.444 auto's, dus ruim dertien HEDENAVOND PARKCONCERT Hier volgt het programma, dat van- ond door Excelsior en het Koninklijk xels Fanfare in de Wezentuin ten ge- ire zal worden gebracht. Wij wekken de andgenoten en de (vroege) gasten op concert bij te wonen. Excelsior: Wanderleben, mars J. Meister Fantaisie J. Werkman Paraphrase over Boven de sterren S. P. van Leeuwen L'Ambile, ouverture J. Werkman Kon Texels Fanfare: In Vrijheid, mars C. J. N. Cori A Foster ouverture (from motifs by ephen Foster) Gerard Boedijn L' Italiënne d'Alger, ouverture Rossini Imperial Echoes, mars Arn. Safroni (No. 2 verplicht nummer concours; no. vrij nummer concours). AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 14 mei n Burg, Oranjeboom, 9 uur, Jeugd- orstelling Scapino-ballet. n Burg, Wezentuin, 8 uur, Concert or Koninklijk Texels Fanfarekorps en infarekorps „Excelsior". Donderdag 15 mei ft Burg, start puzzelrit MABgflub. Vrijdag 16 mei ft Burg, forumavond raadsfractie v.d. A. Zaterdag 17 mei sterend, Wapen van Amsterdam, Uit ering Fanfarekorps VIOS. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 12 mei 1958 koeien 800900; 3 pinken 425500; biggen 4050; 40 nuchtere kalveren maal zoveel!!; en 89.592 fietsen, dus bijna driemaal zoveel. Die enorme ontwikkeling heeft de heer Vlas ook meegemaakt. Hij heeft nieuwe boten zien bouwen (Wagemaker, Voor waarts en Dageraad); hij heeft de ver- voersmoeilijkheden aan den lijve onder vonden en daar stellig meer hinder nog van ondervonden dan de automobilisten zelf. Hij heeft zijn uiterste best gedaan om de „klanten" zo goed mogeijk te be dienen. Ook hij heeft het niet kunnen helpen, dat het toerisme TESO zo zoetjes aan over het hoofd ging groeien en TESO heeft dat op haar beurt evenmin kunnen helpen: er was geen voldoende medewerking van de rijkswaterstaat. Binnen afzienbare tijd zal „het pro bleem" misschien zijn opgelost. Dan moe ten de boten vanaf het Horntje gaan va ren. Meer diensten per dag, meer auto's, meer fietsen, meer passagiers uiteraard. Een grote verandering zal dat te weeg brengen. Kapitein Vlas zal met zijn be manning in Oudeschild kunnen blijven wonen, althans voorlopig toch wel, na derhand wellicht aan Den Burg of op het Horntje zelf. „Mijn tijd zal het wel uit dienen", merkte hij onlangs op, toen wij hem vroegen wat hij van de toekomstige kortere verbinding dacht Inderdaad, nog acht jaar en dan kan hij op zijn lauwe ren gaan rusten. Ofzal de kortere verbinding werkelijk over vier jaar reeds tot stand gekomen zijn? In ieder geval wensen wij kapitein Vlas nog acht zonnige TESO-dienstjaren toe en wij hopen, dat TESO de 17de mei voor hem tot een onvergetelijke dag z£l willen maken Hij heeft het verdiend. DE GEITEN-KOOG Te koop gevraagd, te koop gevraagd, Eén, drie, zes of tien geiten, En gaat er soms eens ééntje dood, Je kunt hem bij Jan Zwan slijten. En Reier zou geen Reier zijn, Denkt ah. jullie kopen geiten, Kan ik, van strandhout sterk gemaakt, M'n geitenstaltje slijten. De Waddenparel heeft nog staan, Een mooie bokkewagen, Maar 't hooi is schaars en ik ben bang, Dat Klaas Veldman niet zal slagen. En 't geitenweidje voor zn zoon, Spoed je, naar Gerrit Bakker, Een hallef bunder biedt hij aan, Wat is zon handelaar wakker. Die Jaap, das vast de ouwe blek, Jut graag wat van 't geitje mee, Hij biedt zich aan als melleker, En komt hiervoor op sté. Maar waarom daar toch aan De Koog, Die vraag naar zoveel geiten, Als straks J. P. met zn VeeWee, Daar toch de melk komt slijten. Dochals J.P. zich eens verslaapt, Is 't gemakkelijk zon geit, Niks geen gebel daar aan je deur, Maar melk bij het ontbijt. Adr. St. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat Gede puteerde Staten der provincie Noord- holland bij hun beschikking van 7 mei 1958, nr. 246, ingevolge de Hinderwet vergunning hebben verleend aan de ge meente Texel tot het oprichten van een inrichting tot het verwerken van kada vers en slachtafvallen tot diermeel en technisch vet, op het perceel, plaatselijk gemerkt Den Burg, Hallerweg B la, ka dastraal bekend gemeente Texel, sectie B nr. 2920. Texel, 14 mei 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning De secretaris, P. Beemsterboer. ZDH-nieuw« 2e Pinksterdag nadert en er moet nog zeer veel werk op het veld gebeuren Laten alle leden en donateurs, die iets voelen voor hun vereniging 's avonds op het veld komen. Zondag heeft ons eerste elftal de vlag moeten strijken voor leider Con Zelo, vergezeld van een grote schare suppor ters. We hebben onze uiterste best ge daan en al was Con Zelo wat ploeg be trof beter dan ons, toch is de uitslag ge flatteerd, want de achterhoede van ons anders het hechtste gedeelte, liet een paar lelijke steken vallen, wat doelpun ten opleverde. En de Con Zelo-doelman was uitstekend in vorm en voorkwam een paar zekere doelpunten. Het duurde goed 20 min. voor C. de leiding nam. Direct na de rust vergrootte C. haar voorsprong door twee foutjes. Dat was jammer en het was de morele steun voor Con Zelo. Ons elftal bleef goed volhouden en zag het werken 5 min. voor het einde beloond door een doelpunt, maar vlak voor het einde werd het zelfs 41. Geen schande om van zo'n ploeg te verliezen. Maar de toestand wordt nu kritiek. De laatste wedstrijd tegen Duinranders moet gewonnen worden, dan staan we gelijk met KSV. Zo niet dan verlaten we de tweede klasse weer en gaan we het vol gend seizoen weer in de derde klasse pro beren met nieuwe moed. HALLOl! Zeer geachte Kogenaren, 'k Heb Uw advertenties door, En ik hoop van ganser harte, Dat U krijgt een geitenkoor. 'k Zie Bill Visser en kornuiten, 's Morgens al op melk jacht gaan, 'k Zie J. P. zijn melkvoorziening. Droevig bij de Kaapweg staan, 'k Zie De Koog al reeds vol geiten, Bokken doen hun rondedans, En ze hebben, 't kan niet anders, Vast een reuze geitensjans, 'k Zie en hoor de gasten groeien, Eij het geitenmelkfestijn, Want het hoge vetgehalte, Zal hun vast tot zegen zijn. 'k Wil U slechts nog één raad geven, Past Uw geiten prima op. Anders pikt Jan Zwan de centen, En U krijgt een geitenstrop. D. G. Toolens Den Burg, mei 1958. OP DE WADDEN HEEFT IEDEREEN NOG 4000 M2 In de topweken brengen op de Wad deneilanden 20.000 mensen hun vakantie door en toch hebben ze 1500 maal zoveel ruimte als de bezoekers van het strand in de Randstad Holland. Op drukke da gen is daar per persoon namelijk niet meer dan drie vierkante meter recreatie ruimte en op de Wadden 4000 tot 5000 vierkante meter. Deze opzienbarende cijfers staan te lezen in een door de Rijksdienst voor het nationale plan samengesteld rapport. Een uittreksel hieruit is gepubliceerd in het laatste nummer van de Toeristen kampioen. We ontlenen hieraan nog het volgende: Het eiland met de grootste recreatie ruimte is Terschelling. Men heeft daar 6850 hectare strand en duin die vrij of beperkt toegankelijk zijn. Met beperkt toegankelijk bedoelt men: niet het gehele jaar door of tegen een kleine vergoeding. Op Terschelling volgen Texel met 4110 ha Ameland met 2200, Vlieland met 1460 en Schiermonnikoog met 820. Het aantal slaapplaatsen is het grootst op Texel. Er zijn er de kampeerterrei nen niet meegerekend 4900. Terschel ling staat op de tweede plaats (4555) en dan komen Ameland (3920), Schiermon nikoog (2300) en Vlieland (2175). De planoloog P. L. van Steenveldt noemt de eilanden oasen van rust, maar waarschuwt toch tegen ontwikkelings plannen, die een massaal toerisme zouden bevorderen. „Ze zijn", zo schrijft hij „nu nog een bron van vakantievreugde, ook van hen die eenzaamheid en rust zoeken. De ont spanningsmogelijkheden van deze groep van de bevolking nemen in ons land echter schrikbarend af. Ook de grote natuurwetenschappelijke waarden op de eilanden dienen te worden behouden". Met andere woorden: laat het er rustig blijven, maak er geen kermis van. SINT DEUSDEDIT AFDELING DE COCKSDORP VIERDE 25-JARIG BESTAAN Donderdag vierde de r.-k. landarbei- dersbond St. Deusdedit het heuglijke feit van zijn 25-jarig bestaan. De feestavond begon om half 8 met 'n kerkdienst, geleid door de geestelijk advi seur van de afdeling, pastoor v.d. Klein, waarna een broodmaaltijd volgde in de zaal van Café „De Aanleg". Om ongeveer negen uur opende de voorzitter, de heer H. van Uden, de feestavond, welke werd verzorgd door het accordeonduo „de Sico's" uit Waarland. De heer Berkhout van het hoofdbestuur blikte even terug op de voorbije 25 jaar en bood 't jubilerende bestuur 'n nieuwe voorzittershamer aan namens het hoofd bestuur. Hij speldde de heren C. G. Bos, A. van Vooren en C. A. Barhorst het zil veren bondsinsigne op vanwege hun 25- jarig lidmaatschap. De heer Bos Sr. ont ving bovendien een vulpotlood voor het vele werk, dat hij verzet heeft voor de afdeling. Van de afdeling ontvingen de jubilarissen sigaren en hun dames bloe men. De heer P Smit sprak namens de KAB, de heer Jb. Schrama namens St. Deusdedit, afdeling Den Burg. Van bei den ontving het bestuur prachtige bloe men. Dit alles werd afgewisseld door vro lijke zang en muziek van de Sico's, die het gezelschap tot in de nacht goed wisten te vermaken. De heer C. G. Bos bedankte allen, die op enigerlei wijze hadden meegewerkt om het feest te doen slagen. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 14 mei 4.30 en 17.18; 15 mei 5.41 en 18.20; 16 mei 6.40 en 19.07, 17 mei 7.27 en 19.49. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. ZULLEN WE EEN LANDDAG ORGANISEREN? Hierover werd op de voorjaarsverga dering van de Oudleerlingen der L.L.S. uitvoerig gesproken. Wanneer we kans zien een dergelijke dag goed in elkaar te zetten en de weergoden met ons zijn, zal dat zeker een succes kunnen worden. Maar voordat we zover zijn, zal er nog veel moeten gebeuren. Daarom roept de Vereniging haar leden op eens na te denken over wat we zullen bieden, zodat we van de herfst een hele verzameling ideeen hebben, die we dan de komende winter uit kunnen werken om er dan, omstreeks eind augustus 1959, wanneer de landdag gehouden wordt, mee uit te komen. Voorlopig werd er gesproken over een ploegwedstrijd, misschien uitsluitend voor 2-weg ploegen, zowel voor paard als trekker. Uitleg en demonstratie van het doorloopmelksysteem, hociruiter- en kalveropfokwedstrijd, paarden mennen en trekkerbehendigheid, het bewerken van touw, dat via de touwpers van de pakjes vrijkomt. Misschien kunnen we tekeningen krijgen van moderne boerde rijen, b.v. welke door de „agrabouw" worden onwikkeld en deze dan in ver kleinde vorm op te bouwen en tentoon stellen. Ook meenden we de oud-leerlin gen der huishoudschool te vragen om datgene wat op hun gebied interessant en actueel is naar voren te brengen Voor dit alles moeten we ook nog een geschikte boerderij zien te vinden, waar we onze krachten kunnen meten. Verder zou deze dag gesloten kunnen worden met een gezellige avond met prijsuit reiking. DAMCLUB TEXEL De eindstanden: A.: 1. C. Dijker 19 13 5 1 31 2. S. v. Heerwaarden 19 8 9 2 25 3. C. v. Heerwaarden 19 7 9 3 23 4. S. Ros 20 7 9 4 23 5. J. Hooijberg 20 8 6 6 22 6. C. Meedendorp 17 7 6 4 20 7. W. A. van Zeijlen 20 5 9 6 19 8. S. v. Heerwaarden Jz. 20 5 7 8 17 9. J. v. Heerwaarden 20 3 7 10 13 10. Joh. D. Bakker 20 3 6 11 12 11. S. Bakker 20 0 10 10 10 B.: 1. Jas Vinke 20 10 7 3 27 2. A. Vinke 20 9 8 3 26 3. J. J. de Beurs 20 7 11 2 25 4. R. Zijm 20 9 6 5 24 5. Jo Schoo 20 9 5 6 23 6. A. v.d. Slikke 20 6 7 7 19 7. C. P. Burger 20 5 7 8 17 8. D. v.d. Werf 20 4 9 7 17 9 C. vd. Werf 20 5 6 9 16 10. G. Dros 20 4 6 10 14 11. Jn. Stam 20 2 8 10 12 C.: Na barrage tussen de bovenste drie: 1. J. Hillen 23 15 5 3 35 2. C. Vinke 22 13 5 4 31 3. J. A. van Enst 22 14 3 5 31 4. P. Bruijn 21 13 3 5 29 5. Jb. Koorn 16 7 3 6 17 6. F van Sambeek 16 6 4 6 16 7. C. C. Barhorst 21 5 1 15 11 8. J. J. Lafeber 21 3 2 16 8 9. L. Keijser 16 0 0 16 0 Na de deelname aan de sportuitwisse- ling met Purmerend, wachten we het dan verder af tot van de herfst. DE SPEELTUIN Toen ik langs de speeltuin ging, Zag ik dat er geen touw meer hing, Aan de schommel, en het hek, Was ook al van zijn plek. Wip en zandbak en zo meer, Waren ook verdwenen weer. 't Was een droef gezicht, Daarom schrijf ik dit gedicht. 't Kind zoekt nu zijn weg op straat. Waar het snelverkeer langs gaat. 't Was een korte vreugd, Voor ons Texelse lieve jeugd, Maar zo gaat het als je doet Zo 't niet mag en zo 't niet moet. De kinderen braken af, Wat de „Hollebol" hun gaf. Nu wordt het parkeerterrein, Want Den Burg wordt veel te klein. Als de lammerenmarkt weer komt, Stalt men daar zijn auto prompt. Speeltuin is verleden tijd, 't Kind, dat haast niet loopt, maar rijdt, Op een step of fiets. En om spelen geeft het niets. Vroeger ging het naar „Flora" toe, Schommelde men zich daar erg moe. Half weg Den Burg en De Koog, 't Was een lust voor ieders oog. Alles verandert mettertijd, Maar toch voelt men wel eens spijt, Dat zo menig ding, Worden gaat herinnering. A. v. L.-B., Zuid-Eierland BOUW VAN EIGEN WONINGEN Er bestaan plannen, in deze gemeente te komen tot de bouw van een aantal particuliere woningen. De N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten zal hiertoe eventueel medewerking verlenen door het verstrekken van geldleningen onder hypothecair verband. Teneinde het mogelijk te maken, in de zomermaanden aan gasten te verhuren, zal bij elke woning tevens een z.g. zo merwoning worden gebouwd. Het gemeentebestuur is voornemens, belangstellenden voor deze plannen alle nodige inlichtingen te verstrekken in een tweetal vergaderingen, welke zullen wor den gehouden: a. te De Koog op 19 mei a.s. om 8 uur n.m. in het Hervormde Jeugdhuis; b. te Den Burg op 20 mei a.s. om 8 uur in het Dorpshuis aan de Burgwal. Zie ook adv. in dit blad. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 31 mei 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.50 15.20 18.10 Van Den Helder: 6.30 9 20 11.40 14.00 16.45 19 35 Op zon- en feestdagen: Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 WAARVOOR STEMT U OP 28 MEI? Vóór een gemeentebeleid, zoals Texel dat vóór de oorlog kende, toen een slui tende begroting het gemeentelijk beleid bepaalde, waardoor tal van noodzakelijke voorzieningen achterwege moesten blijven? Vóór een gemeentebeleid, dat belang rijke taken niet aanraakte, waardoor op Texel een aanzienlijke achterstand op velerlei gebieden kon ontstaan in ver gelijking met andere plaatsen? Of Vóór een vooruitstrevend gemeente beleid, dat open staat voor nieuwe taken, wanneer de tijd daartoe dringt? Vóór een gemeentebeleid, dat aan het onderwijs de aandacht schenkt, die het verdient, opdat onze kinderen goed voor bereid zullen zijn op de hun wachtende plaats in de maatschappij? Vóór een gemeentebeleid, dat een zo groot mogelijke werkgelegenheid primair stelt en werken doet uitvoeren, wanneer de plaatselijke arbeidssituatie daartoe aanleiding geeft? Als U het laatste verkiest of U zich realiseert, wat er in de na-oorlogse jaren dank zij een vooruitstrevend gemeente beleid tot stand is gekomen, stemt dan op 28 mei a.s. op de partij van de arbeid, nr. 1 van lijst 1: C. H. Roeper! Ingez. meded. SCHOOLVOETBAL 1958 Begunstigd door prachtig weer is j.L zaterdag de eerste ronde gespeeld. Op het laatste ogenblik moest De Waal zich we gens ziekte van enkele spelertjes terug trekken. In hun plaats speelde nu een tweede elftal van de Thijsseschool te Den Burg, zodat toch een volledig programma afgewerkt kon worden. Wat hebben de knapen gezwoegd om de begeerde punten binnen te halen. Er werd af en toe heel aardig gespeeld en aan spanning heeft het niet ontbroken. Groep 1 (Texel-veld): Den Burg CVO-Den Burg ols II 40 Den Burg ols I-De Koog 12 Den Burg CVO-De Cocksdorp 00 De Koog-Den Burg ols II 00 De Cocksdorp-Den Burg ols I 04 De stand in deze groep is als volgt: resp. gesp., gew., gel., verl., doelg., pnt. Den Burg CVO 2 110 4—0 3 De Koog 2 110 2—1 3 Den Burg ols I 2 10 1 5jï 2 De Cocksdorp 2 0 11 04 1 Den Burg ols II 2 0 11 04 1 We zijn erg benieuwd, hoe de tweede ronde in deze groep zal verlopen. Er is nog alles mogelijk. De CVO-school krijgt nog twee zware wedstrijden, n.l. tegen De Koog en Den Burg ols I, die beiden de goal-getter Douma wel extra zullen bewaken. In groep 2 was het krachtsverschil iets duidelijker Hier behaalden twee ploegen de volle winst. De uitslagen luiden: Den Burg R.K.-Den Hoorn 31 Oosterend Sch. m.d. B.-Oudeschild 06 Den Hoorn-Oosterend ols 03 Den Burg R.K.-O'end Sch. m.d. B. 70 Oudeschild-Oosterend ols 12 In deze groep is de stand als volgt: resp. gesp., gew., gel., verl., doelg., pnt. Den Burg R.K. 2 2 0 0 10—1 4 Oosterend ols 2 2 0 0 51 4 Oudeschild 2 10 1 7—2 2 Den Hoorn 2 0 0 2 14 0 O'end Sch. m.d. B. 2 0 0 2 013 0 De twee bovenste ploegen hebben de beste papieren, maar Oudeschild ligt op de loer om er een stokje voor te steken. Jongens, tot 31 mei! Voor de mooiste keuze in antels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1