9 rocn /wa in het harL, =$312331 ,Huize Irenestaat voor groot probleem Jti£con - Snelgroeiende wachtlijst van spoedgevallen Us de Texelaars f 20,000 hijeen brengen kau tot uitbreiding worden overgegaan nn_ II(7 ifOENSDAG 4 JUNI 1958 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7254 COURANT fitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij bekhandel Drukkerij Bibliotheek len Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm „Het is een hopeloze toestand, ik heb nu al een wachtlijst van dertig pcrso- en, die zo spoedig mogelijk in „Huize Irene" opgenomen dienen te worden, maar r is geen plaats", aldus verzuchtte zuster Sneider, werkzaam bij de Sociale Heust der gemeente Texel. „Dit zijn stuk voor stuk spoedgevallen", aldus de eer Broer van „Huize Irene". „Helaas kunnen wij hen niet opnemen, omdat wij a reeds met de beschikbare ruimte moeten woekeren". „Huize Irene" moet dus worden uitge reid en dit gebouw zou ook reeds zijn itgebreid, ware het niet, dat de alge- lene bestedingsbeperking ook de ge- leente Texel de voet danig heeft dwars- ezet. Er is geen geld disponibel. Er mag een geld worden geleend tegen de te- ■nwoordige rente. De gemeente mag aan tot 4V< procent. Daarvoor kom je Tgens meer klaar. Dus moet „Huize ene" de wachtlijst handhaven? Dus loeten de noodgevallen bestendigd blij- in? Dat mag niet. Onlangs nog is een hulpbehoevende ijaarde overleden door een ongeluk, dat ader de omstandigheden, waarin hij irkeerde, welhaast te voorzien was. Ons jn tal van schrijnende gevallen bekend, ie zijn wellicht velen bekend en daarom wam men tot het besluit een werkcom- ïissie te vormen om de mogelijkheid tot itbreiding van „Huize Irene" onder het >g te zien. In deze werkcommissie heb- n spontaan personen van vele richtin- en plaats genomen. Vleugel met verdieping Huize Irene" telt thans 22 verpleeg- en. maar als er ruimte was, zou men er unstens het dubbele aantal kunnen on- erbrengen: Hiertoe zou een vleugel met erdieping moeten worden gebouwd. Dat kost twee ton. De gemeente mag seteen gaan bouwen als zij het benodig- egeld tegen 4procent kan lenen. Dat il nergens lukken. Maar dan is er nog •n andere mogelijkheid: geld bijeen rengen ter compensering van het rente- erschil. Gekapitaliseerd komt dit ver tol neer op een bedrag van ongeveer 20.000,En hier gaat het nu precies m als de Texelaars voor (hun) „Huize :ene" 20.000,bijeen willen brengen de nood gelenigd. Dan kan er dadelijk irden gebouwd. ƒ20.000,Kunnen de elfduizend landgenoten dit bijeen brengen? Stellig el. Wil men een offer brengen? Onge- ijfeld zullen vele Texelaars een offer illen brengen. ƒ20.000,om de bouw van een vleu- i met verdieping mogelijk te maken, teze uitbreiding zal niet minder dan 18 inpersoonskamers omvatten en twee eepersoonskamers. Ook geen plaats voor spoedgevallen Wie zoals wij de diverse vergaderingen «n de werkcommissie heeft bijgewoond o.a. vond een vergadering plaats met :t dagelijks bestuur onzer gemeente »am tot één conclusie: de nood is zeer wg en iedere dag uitstel betekent een nstig falen ten opzichte van onze in »d verkerende naaste op Texel. Met n ontroerende beschrijving van be tode gevallen zouden wij dit relaas innen illustreren, maar wij zullen dit iikel van iedere sensationele inslag ijwaren. Daarvoor is de aangelegenheid miers te ernstig. Een vporaanstaand Suur uit een bepaald dorp belde on- ngs de directie van „Huize Irene" op et de (herhaalde) vraag of er al ruimte as ontstaan. „Ik heb twee gevallen, iarvoor onmiddellijk een oplossing ent te worden gevonden", zo verklaarde Dit betrof twee gevallen uit Oos- rend. Dikwijls ontvangt de redactie verzoe- sn om de nood van bepaalde volks oepen, organisaties enz. onder de aan- 'oht van het publiek te brengen. Keer keer ziet U een collectebus voor Uw iur verschijnen. Wij twijfelen niet aan t noodzaak tot het steunen van die •ties, maar in het onderhavige geval en wij toch een bijzondere noodzaak tot •t verlenen van steun. Medemensen in nood. In 1958. In het van de Expo! Op die Expo toont herland wat het vermag. „Nederland 'tot geweldig voor de dag" schreven de snten. Het is aan de grote klok ge- ^gen. Iedereen wist het. Weinigen we ll echter van de nood, die op Texel *rst onder een deel, gelukkig een zeer êiiï deel, van de mensen. En als U "tocs Uw offer brengt zal dit ook niet 'reldkundig gemaakt worden. Eigen- Ik zou dat ook onjuist zijn, want 'genlijk dient naastenhulp identiek ZlJn aan beschaving. Het is onze plicht moeten wij dat nu wel schrijven? cht doet denken aan dwang en daar- ;,ir voelen wij in ons democratisch Qdje nu eenmaal niets. Hoe dan ook, moet geholpen worden en dat moeten slaat dan helemaal op het feit. Er moet iets gebeuren. Daarover zijn velen het reeds eens. Dat in 1958 nog moet worden gesproken van „schrijnende toestanden" is heel erg. In de middeleeuwen, ja toen was het bestaan van schrijnende toestan- j den heel normaal en wij vinden het mis- schien opvallend, in het boek „Texel" te lezen, dat mr. Jan Dirkszn. in 1473 'n deel van zijn vermogen legateerde voor de stichting van een huis van „zodanigen, die door ouderdom of achteruitgang van zaken of ook wel om andere reden een beroep moesten doen op de weldadigheid van gemeente of burgerij", om in de oude stijl te spreken. Hoe groot het bedrag was dat mr. Jan Dirkszn. schonk is niet precies bekend, maar in ieder geval zou dat momenteel enige tienduizenden heb ben bedragen. Van niemand onzer wordt echter een dergelijk bedrag gevergd, ook niet omdat er immers „slechts" J 20.000,nodig is. Sommigen zullen dit een groot bedrag vinden. Dat is het ook, maar ook nu geldt weer het oude spreek woord „Eendracht maakt macht". Dorpscommissies werken mee En hoe denkt men nu die som bijeen te krijgen? Wel, door inschakeling van onze diverse dorpscommissies. De reacties van die zijde zijn reeds prachtig en stem men tot een gerechtvaardigd optimisme. Men heeft besloten zo spoedig mogelijk aan de slag te gaan. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds ter hand ge nomen. „Maar eer wij onze eilandgenoten om een offer gaan vragen, dient de re dactie van de Texelaar in een artikel te hebben gewezen op de grote nood, te hebben herinnerd aan de spoedgevallen. Want het is urgent, urgent, URGENT! Er dient vlug te worden gehandeld. Als volgende maand het geld bijeen is, kan zeer spoedig de aanbesteding worden gehouden. Reeds vele malen heeft Texel met de daad getoond bij te willen dragen aan diverse zaken van algemeen belang. Daarom gaan straks de mensen op onze dorpen met optimisme van start. Texel zal er voor zorgen, dat de noodtoestand voor bepaalde categorieën van Texelaars zo spoedig mogelijk tot het verleden be hoort. De werkcommissie is daarvan overtuigd en de directie van „Huize Irene" is niet minder optimistisch ten aanzien van de hulp, omdat deze instel ling een ruime plaats inneemt in de har ten van velen. Moge de aanstaande geldinzameling daarvan het overtuigend b e w ij s zyn. GEMEENTERAAD BEZOCHT WERELDTENTOONSTELLING De gemeenteraadsleden en hun (haar) echtgenoten hebben een driedaagse ex cursie gemaakt: donderdagochtend werd gestart. Eerst werd een bezoek gebracht aan de nieuwe zuivelinrichting te Heiloo, de Melco, vervolgens werd te Dordrecht een drietal objecten bezichtigd: een sportterrein, een speelweide en een zwembad. Dit bezoek was van belang met het oog op de Texelse toekomstplannen. Te Ooisterwijk werd in een vakantie oord overnacht. Vrijdag werd de wereldtentoonstelling bekeken. De Texelaars werden er offi cieel ontvangen in het Nederlandse pa viljoen en vervolgens rondgeleid. Op de terugreis werd zaterdag het waterloop kundig laboratorium te Delft bezichtigd. FANCY-FAIR TE OOSTEREND Morgen vindt de opening plaats van een driedaagse fancy-fair ten bate van de nieuwe kleuterschool te Oosterend. Za terdag j.l. heeft de muziekvereniging Excelsior al een muzikale rondgang door het dorp gemaakt om speciaal nog eens hier de aandacht op te vestigen. Het Be stuur verwacht van de Oosterender be volking een zo groot mogelijke medewer king. De fancy-fair, te houden in het Gebouw voor Chr. Belangen, is groots van opzet, met voor iedereen jong en oud leuke attracties. Het ligt ook in de bedoeling om donderdagavond met mu ziek nogmaals even de aandacht hierop te vestigen. Het Bestuur, dat in de nieuwe kleuter school een voor Oosterend algemeen be lang ziet, rekent op een overweldigend succes en een deelname, de Oosterender bevolking waardig. Zie ook adv. TEXELSE JONGEN VERDRONKEN De 22-jarige Henk Boon, Den Hoorn, is vrijdagavond in Breda verdronken, doordat hij in het duister misstapte en naast het plankier van de coaster, waar op hij voer, in het water viel. Henk was reeds enige tijd bij deze maatschappij werkzaam en had al diverse grote reizen gemaakt. ONFORTUINLIJKE SPRONG Van enige jongens, die zondagmiddag aan de duinrand bij het Westerslag ra votten kwam de 14-jarige Jan Visser, Warmoesstraat, zo ongelukkig terecht, dat hij een pols brak. OPENING SPORTVELD DEN HOORN Door het mislukken van de Texelse Sportdag is ook de opening van het ZDH- veld niet doorgegaan. ZDH-bestuur en de Sportraad hebben nu andermaal plannen gemaakt dit feit te vieren, omlijst door diverse sportgebeurtenissen. Hiervoor werd gekozen zaterdag 14 juni en dan zal meteen blijken of ook op zaterdag een sportevenement kan slagen. Het programma werd als volgt ge kozen: 3.00 uur Opmars door Den Hoorn met medewerking van D.E.K. 3.30 uur Opening. 4.00 uur Gym: Jongens paardspringen; dames evenwichtsbalk, heren hoogrek; jongens brug. 4.50 uur Meisjes GVT brengen een vrije oefening uit de gymdemonstraties te Arnhem; 5.00 uur veldloop met vrije deelname; volleybaldemonstratie. 5.30 uur Algemene vrije oefening. 5.45 uur Meisjes ringen; dames brug, heren lange mat; dames ringen, heren boogbrug. 6.30 uur Texels elftal-AOK-de Mok 8.30 uur Groot bal van ZDH. Het programma is dus iets ingekrom pen vergeleken bij de Sportdag, maar aan de andere kant komen de gymmers ditmaal wat meer aan hun trekken. De jaarlijkse wedstrijd tegen de Mok zal hierbij worden ingelast, indien ook onze tegenstanders tenminste gelegen heid hebben op deze datum te spelen. Iets voorbarig zijn we dus wel, maar 14 juni is ook niet ver meer. De entree zal 40 cent bedragen en vanaf het begin der voetbalwedstrijd 25 ct.; kinderen tot 14 jaar 10 ct. DE LANDBOUWSCHOOL NAAR DE EXPO Dinsdag 27 mei vertrok de examenklas van de landbouwschool met enige oud leerlingen onder leiding van de heren Van der Giessen en Laan voor een vier daagse excursie met als einddoel de Expo te Brussel. De eerste stopplaats was de Melco te Heiloo, waar het gezelschap gastvrij werd onthaald. Onder leiding van een dame en een heer bezichtigde men dit bedrijf, dat door samenwerking van 22 coöperatieve zuivelfabrieken was tot stand gekomen. Hier kreeg men reeds een voorproefje van wat de Expo te bieden had. De mo dernste machines worden hier gebruikt om de klant een zo goed mogelijk pro duct te leveren, in dit geval melkproduc ten. Vervolgens ging het naar het spoor wegmuseum te Utrecht waar treinen staan vanaf 1839 tot heden. Vooral toen Anton Witte een moderne electrische trein mocht besturen was het zeer inte ressant. De eerste nacht werd doorgebracht in de jeugdherberg te Chaam, een geschenk van de E.S.S.O. en daardoor dus een bij zonder fraaie inrichting. Voor het naar bed gaan werd een fikse wandeling gemaakt, die veel had van een veldloop of springconcours. Gestart met 32 man volbrachten tenslotte slechts 8 man de uitgestippelde route. De rest keerde langs grotere wegen terug. De tweede dag ging het op de grens af, waar Jan Hoedjes zijn franken niet meer bleek te bezitten, hij had ze ver loren. Toen werd besloten dat ieder 10 franken aan hem zou geven, dan kon hij zich tenminste ook redden. Eerst door de Kempen, later door het betere Belgische heuvelland ging het naar de Expo. Met geen pen is te beschrijven wat hier zoal te zien is. Het Nederlandse paviljoen werd natuurlijk bezocht en men was het er algemeen over eens dat Nederland goed voor de dag kwam met zijn water werken, gemalen, landbouw- en veeteelt enz. Op de wereldtentoonstelling kan men zoveel beleven en zoveel indrukken op doen, dat we dit alles het best kunnen omschrijven met de woorden: het is machtig, verbazingwekkend en geweldig, mooi en kleurrijk vooral als de zon schijnt. Hier werd overnacht in de jeugdher berg te St. Jans Molenbeek, één van de buitenwijken van Brussel. 's Avonds bood een scout van de pad vinders te Brussel aan het gezelschap de PURMEREND NAM REVANCHE BIJ SPORTUITWISSELING Mieterse sfeer tijdens onvergetelijk weekend Reeds bij de Friese Brug te Alkmaar bleek, dat de Purmerenders een serieuze voorbereiding hadden getroffen voor de ontvangst der Texelaars. Hier werden we nl. opgewacht door een escorte motorrij ders, die voor de verdere tocht alle zij wegen afzetten en onze colonne van drie bussen vlot naar Purmerend lootsten. De Opel van de TESO reed voor als ons vaandel, gevolgd door twee grote NACO-bussen. Plattegronden van Pur merend werden tijdens dit traject rond gedeeld. Aan de buitenkant van de plaats werden we vervolgens opgewacht door een drumband, die ons voorging door de straten tot voor het stadhuis. Hier was al een menigte samenge stroomd van pleegouders en nieuwsgie rigen, die de officiële ontvangst nog meer luister bijzette. De vice-voorzitter van de Purmerender gemeenschap, de heer Beu- kema, heette ons welkom. Woorden van welkom, die nog eens werden onder streept door burgemeester Kooiman van Purmerend, die vooral ook de nadruk legde op het belang van dit evenement, niet in de eerste plaats door de sportieve prestaties als wel door het elkaar beter leren kennen en waarderen. Juist deze dingen kunnen voor het verdere leven, ook wanneer moeilijkheden moeten wor den overwonnen van doorslaggevend be lang zijn. Kees Mets sprak namens de Texelse Sportraad een woord van dank voor deze glorieuze intocht, die vertrouwen wekte voor het verdere verloop. En terecht, want de ongedwongen har telijkheid en gastvrijheid, waarmee we allen zijn onthaald was overweldigend. Het onderbrengen verliep vlot en na een kort bezoek bij de pleegouders von den we elkaar weer met de inmiddels ge maakte vrienden onderweg naar of op het terrein van Purmerstein, waar onze ad- spiranten de strijd waren begonnen tegen de goed voetballende en forsere jeugd van deze club. Onze jongens hadden het moeilijk en werden somstijds overspeeld wat in de uitslag 70 ook tot uitdruk king kwam. Binnensporten Vrijwel op tijd werden alle binnen sporten begonnen en bij de meeste onder delen bleef de spanning voor de eind uitslag tot het laatst toe bestaan. Maar ook wel eens niet. Onze dames en meisjes gymnasten bleken duidelijk niet opgewassen tegen de uitstekende ploegen van NEO-Volharding. De jongens en de heren brachten het er beter af en zorgden voor het evenwicht bij de uit slagen van dit onderdeel, die 44 werd. Bij het volleybal moesten de dames het doen, die na een verloren game, de vol- stad te laten zien. Dit werd een fantas tische rit, waarbij de oudste kerk van Brussel, de St. Goedele van binnen werd bezichtigd. Ook had men een schitterend panorama vanaf het plein, waar het oor logsmonument 1914-1918 staat. Langza merhand werd het donkerder en de ver lichting aangestoken. Dit was bijzonder fraai. De rit ging vervolgens naar het marktplein, dat in 15de eeuwse stijl is opgebouwd en zo ook in ere wordt ge houden. De verlichting gebeurde hier ook in deze stijl. Door een straatje met allemaal souvenirwinkeltjes ging het nu naar het beroemde manneke van Brussel. Met de bus werd tenslotte nog om de Expo heen gereden en ook hiervan een gedeelte van de verlichting aanschouwd. Hulde aan deze padvindersleider, die aan de jeugd van Europa zijn mooie stad laat zien. De derde dag ging het wederom naar de Expo en 's middags via Antwerpen naar de jeugdherberg te Bergen op Zoom, waar de laatste nacht werd doorgebracht, 's Avonds werd een wandeling gemaakt naar de bossen en zandverstuivingen in de omgeving aldaar. De laatste dag ging het naar het Cen traal Bureau te Rotterdam. Na een ont vangst met koffie en een explicatie over het bedrijf, werd de veevoederfabriek bezichtigd. Hierop volgde een rit door de Maastunnel naar Café du Nord, waar ge dineerd werd. Tenslotte een rondrit door Rotterdam, gevolgd door een tocht door de havens met een Spidobootje. Men kwam onder de indruk van de reusachtige havenwerken alhier. Rotter dam is de tweede wereldhaven. Alleen New York heeft meer drukte. Ondertussen was de tijd doorgegaan en de klok wees reeds 5 over 4. Er werd vlug ingestapt en in één ruk doorgereden naar Den Helder, waar „De Dageraad" weer lag te wachten om het gezelschap naar huis te brengen. „Ik heb nog nooit zo'n mooie reis ge had", aldus uitte zich één der deelnemers. Wel een bewijs dat er genoten is. gende twee wonnen en twee punten vei lig stelden. Ook de heren kwamen zover, enthousiast aangevoerd door hun dames collega's. Dit was nodig ook, want na een verloren game waren de tweede en derde voor ons, ondanks de 9—0 en 103 achterstanden, die te overwinnen waren. De strijd bleef spannend, maar de vierde en beslissende vijfde game waren weer voor Purmerend en konden we een vol leybaluitslag van 2—2 noteren. Biljarten Dit werd een 84 zege voor de gastheren. Er werd matig gespeeld, van beide kanten Dit gold evenwel niet voor onze oudste deelnemer, de heer W. Rijk, die ondanks zijn tachtig jaren een fikse achterstand wist te overbruggen en met gering verschil zijn partij in winst om te zetten. Na afloop werd hem hulde ge bracht door de organiserende vereniging, zowel als door burgemeester Kooiman, waarbij ook de pers actief was om een plaatje te schieten. Dit alles nam niet weg, dat dit onderdeel voor ons een nul betekende. Het klaverjassen leverde, na een over winning in de eerste ronde twee neder lagen, wat dus winst voor de gastheren gaf. Zonder inspanning was het verloop niet en er werd geanimeerd gespeeld. En of het er gezellig toeging daar. Bridge Ook hier was Purmerend de sterkere ploeg. De score werd 155 om 108 match- punten, waarbij dus geconstateerd kan worden, dat onze bridgers toch echt wel meededen. Hier vielen de beslissingen werkelijk in de laatste partijen. N. J. van Dam redde de eer der schakers door de derde overwinning overtuigend te grijpen, wat de eindstand op 33 bracht. Jammerlijk verknoeide S. van Heer- waarden zijn gewonnen partij wat bij het dammen de balans in ons nadeel deed omslaan. Eindstand 75. Inmiddels draaide de klok naar half elf en begaven we ons naar de bovenzaal van het Heerenlogement, waar we tot omstreeks twaalf uur werden bezigge houden met muziek, zang en toneel, alles gebracht door amateurs uit Purmerend en omgeving. De uren die toen volgden na het ver wijderen der stoelen, waren dol en uit bundig! De falrijke jeugd liet haar ener gie de vrije teugel en tot haar eer zonder enige wanklank of wangedrag. Prima ging het hier! De zondagmorgen begon voor de mees ten niet zo vroeg, maar om 1 uur waren we toch weer present en werd gestart met de 4x 100 m. estafette, waarbij de snellere Purmerenders een wissel misten en zonder stokje de finish passeerden. De punten dus voor Texel, wat ook de juniorenhandbalploeg bereikte. Duidelijk waren de onzen hier sterker en een 06 overwinning was het eindresultaat. Bij de Zweedse estafette lootten we de buitenbaan en H. Kiewiet liep een 400 m. die ons de illusie gaf een herhaling te gaan zien van twee jaar geleden. M. Beuze bracht hierin echter een radicale verandering door een fantastische 300 m. J. Quint bood tot ongeveer twee honderd meter voldoende weerstand, maar in pri ma stijl en prachtige lange grijppassen, scheurde Beuze hem in de laatste 100 m. voorbij, waarna het door G. Mars en J. Wiarda niet moeilijk meer was de over winning veilig te stellen. De tijd van 2.13.4 betekende een nieuw clubrecord voor de Purmerenders. Onze senioren voetballers deden wat ze konden in de nu volgende wedstrijd. De 52 overwinning voor Purmerstein was zeker niet geflatteerd, waarbij Bert zich goed weerde en slechts werd gepasseerd bij onoverzichtelijke schermutselingen als de achterhoede in paniek was gebracht. Alle schoten waren voor hem. Van de puzzelrit kregen we geen offi ciële uitslag. Vast stond wel dat het par cours niet feilloos was, waardoor ook no. 1 nog 47 strafpunten opliep en A. van Liere met 140 strafpunten nog in de prij zen viel. Dit was natuurlijk wel jammer. Einduitslag Purmerend-Texel: Adspiranten voetbal 70 20 Gymmen 44 11 Adspiranten voetbal 70 20 Volleybal 12 en 23 11 Schaken 33 11 Dammen 75 20 Bridge 155—108 2—0 Klaverjassen 21 20 Biljarten 84 20 Handbal 06 02 Estafette 4x100 m. 02 Zweedse estafette 20 Voetbal senioren 52 20 17—7 De gespecificeerde uitslagen volgen nog. Vele, vele handen werden gedrukt toen de plm. 125 Texelaars weer vanaf het raadhuis vertrokken, andermaal ge ëscorteerd door de motorrijders, die we pas voorbij Alkmaar uitwuifden. Een machtige belevenis, die we graag zullen herhalen. Advertentie LM. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1