Cjroen '^warL- Jexels in het L, 1 urgemeester De Koning opende nieuwe sportterrein van Z.D.H. Oudeschilds parochie huldigde haar jubilerende pastoor 2Ti lïNSDA® 18 JUNI 1958 i Al I SI 72e JAARGANG No. 725» COURANT gave N.V. v.h. Langeveld de Rooij ^handel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm v V. -«fe V'.' *vósÉièési-sï ïl was het moment, waarop burgemeester C. de Koning, geassisteerd door 3-jarige Jaap Duinier, een adspirantje van Z.D.H.het lint doorknipte en «mede het gloednieuwe sportterrein van de Hoornder Sportvereniging otli- ;l opende. Links opa en oma Duinker-Wilner, die de verrichtingen van bur ge- ster en kleinzoon Jaap met belangstelling gade sloegen. Rechts ziet U nog glimp van de keurige kleedkamers, door eigen krachten gebouwd. 9-jarige Jaap Duinker Wzn. rende •rdagmiddag om half vier hijgend het rtterrein van Den Hoorn op. Vanwaar haast? Was hij soms te laat voor de dele opening van het nieuwe, keurige ein? O nee, hij was precies op tijd en oog was op Jaap gericht, want hij :ht als eindspurter van een 25 man ende estafette-ploeg een schaar bin- waarmede burgemeester De Koning lint zou doorknippen en daarmede het tein officieel zou openen, lie schaar was door de eerste loper op Raadhuis te Den Burg in ontvangst men uit handen van de heer Pan- ambtenaar ter secretarie. Om de ihonderd meter stond een frisse esta- eloper gereed om de schaar over te aen. Even tevoren waren de lopers de vrachtauto van de firma H. Zijm Iropt. 20 minuten was de schaar op de its van bestemming gekomen. Op het j, waarboven de zon met zomerse gul- straalde. Op dat moment lag het er niet meer stil en verlaten: hon den Hoornders en vele andere sport enden van het eiland waren daar «ngekomen. tal drie uur had zich bij de voormalige elfabriek dus op Diek een lange it van sportsmen gevormd: het waren iral de turnsters en turners van diver- rerenigingen, die acte de présence en- ze waren uit alle windstreken ir Den Hoorn gekomen: uit Oosterend, De Cocksdorp, uit Den Burg, en uiter- d liepen ook alle leden van Z.D.H. in stoet mee. Voorop ging het voltallige ziekkorps „D.E.K.". Overal stonden de mgstellende bewoners dit fleurige mwspel bewonderend op te nemen. !r werd een rondgang over het veld laakt, waar de diverse verenigingen vervolgens opstelden. Voorop, in de ft van de microfoon, de muziek, ereerst werd het woord gevoerd door heer F. Zwanenburg, die allen harte- begroette en hierna de microfoon aan gemeester De Koning overhandigde, ie Burgemeester sprak zijn grote voi cing uit over het feit, dat Den Hoorn ns zo'n perfect veld bezit, maar, zo rkte hij daarbij op, het heeft intussen veel pijn en moeite gekost, nu, daar :t het bestuur van Z.D.H. zelf ook het Ige wel van! "/ens de onlangs gespeelde „proef- dstrijd" voetbal is al meteen gebleken, het een uitstekend veld geworden is, Jrvoor ik gaarne een compliment richt de dienst van gemeentewerken. Een lere pluim verdient Den Hoorn zelf, it U heeft ter verwezenlijking van plan voor de aanleg van een beter X de grootste vasthoudendheid aan de gelegd! Het college van Burgemees- en Wethouders is door U voortdurend ttendeerd op de hopeloze situatie van voormalige terrein, en alleen bij de tie van enkele machthebbers van de Ned. Voetbal Bond mocht het nood sein voor wedstrijden gebruikt wor- Het lijkt, dat wij thans zo ongeveer de voltooiing van een reeks van ob- ten voor Den Hoorn zijn gekomen, fshands zal daar straks uiteraard het shuis nog bijkomen, maar of we er helemaal zijn? Stellig zullen steeds £r nieuwe onderwerpen onze aandacht gen, zodat wij feitelijk nooit aan een »ond geheel toekomen, de hoop, dat de sportsmen van Den n zeer veel plezier aan het nieuwe rein zouden beleven, verklaarde de 'gemeester het veld voor geopend. heer F. Zwanenburg, voorzitter van H, noemde de 14de juni 1958 een grote I voor sportminnend Den Hoorn. Hij htte een bijzonder woord van welkom het college van Burgemeester en Wet- cders (aanwezig waren burgemeester de Koning en wethouder C. H Roeper wethouder Hin moest als voorzitter de feestcommissie jubileum pastoor tana verstek laten gaan). Onder de wezigen merkten wij voorts het raads- 10.30 13.00 11.40 14.20 lid K. Beumkes op. „Wij zijn veel dank aan het gemeentebestuur verschuldigd, daar ons ook van die zijde de grootst mogelijke hulp is verleend", aldus de heer Zwanenburg. Drie jaar geleden heb ben we dit veld verlaten, maar behoefden de voetbalsport niet vaarwel te zeggen, want de heer Joh. Zijm stelde een terrein disponibel. Hartelijk dank voor de geno ten gastvrijheid. Dank aan de staf van gemeentewerken. (Spreker noemde met name de heren Veldstra en Van Hoorn). Er is met grote ambitie gewerkt. Voorts een apart woord van hulde aan degenen, die de kleedkamers hebben ge bouwd, samen 10,5 meter lang. Een klei ne kring heeft door grote inspanning iets geweldigs gepresteerd. (Dit zijn inder daad prachtige en zeer doelmatige kleed kamers geworden, met douche-inrichting via de waterleiding en uiteraard ook voorzien van electrisch licht en w c. Er is een apart vertrek voor de scheidsrechter). De heer Zwanenburg verzocht hierop de muziek om het volkslied te spelen. Toen het Wilhelmus geblazen werd, ging aan niet minder dan twintig vlaggemas- ten, rond het veld opgesteld, de driekleur omhoog. (Zie verder pagina 2). BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 1 juni tot en met 27 september Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 15.30 18.00 Van Den Helder: 6 30 9.15 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.30 14.00* 16.00 18.25 20.30§ Van Den Helder: 9.20 11.30 15.00* 17.15 19.30 21.35§ van 13 juli t.m. 31 augustus 1958 van 29 juni t.m. 24 augustus 1958 S.V. Texel Uitslagen- Handbal: Texel-Vlug en Vaardig 100; Texel jun.-Vlug en Vaardig jun. 80. Adspirantendag Alkmaar: IVV-Texel 30. In verliezersronde eveneens met 30 verloren. Assendelft b-Texel b 21. Verliezersronde gewonnen met 41. Enkele afschrijvingen of z'n ploeg in de steek laen (Jan Moerbeek) waren mede oorzaak van dit magere succes. In het veld dikwijls goed spel, maar de kansen niet benutten. Een euvel, dat we bij ons rog niet helemaal overwonnen hebben. Een mooie jeugddag "en een fantastische organisatie. Onze handbalsters besloten het seizoen met twee stevige overwinningen. De da mes uit Breezand konden lang niet tegen ons elftal op. In het veld ging het nog wel, maar van schieten hadden ze weinig kaas gegeten. Met de rust stond Texel al veilig op 60. .Daarna weer hetzelfde beeld; het werd 90, waarna Sonja de laatste goal scoorde. Voor Dien Dros betekende dit haar laats'te wedstrijd. Voor het elftal wel jammer; zij toch was een belangrijke steun, die het moreel ten goede kwam Tot zover dan hartelijk dank Dien en mocht je op je besluit terug komen, dan weer hartelijk welkom. Ook de junioren speelden een vlotte, snelle, frisse partij, waartegen de bezoek sters niets vermochten. Ook hier was de ruststand 60. Een geluk voor VI. en V. was dat niet elk schot „raak" was. Alzo een goed besluit. Nu maar de training blijven volgen, dan zijn we voor de volgende competitie gereed. Intussen nog vakantie enz., maar toch de sport niet vergeten. A.s. vrijdag houden we onze jaarver gadering in Hotel „De Graaf", aanvang half negen. Het zou ons goed doen nu eens niet enkel oud-leden aanwezig te zien. Natuurlijk waarderen we hun be langstelling, maar ook hopen we de jon geren vanaf 16 jaar daar aan te treffen. Ook zij mogen en moeten eigenlijk mee beslissen over de leiding en alle verdere zaken voor het bestaan noodzakelijk. Dus alle leden, oud en jong, present VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de Raad der gemeente Texel op woensdag 25 juni 1958, des na middags 2,30 uur ten gemeentehuize. Texel, 14 juni 1958. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Verlening van eervol ontslag aan mej. T. Winder als onderwijzeres aan de openbare lagere school te De Cocksdorp. 4. Verhoging van het presentiegeld voor het bijwonen van vergaderingen van de Commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente. Aangaan van een geldlening ten be drage van 405.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gra- venhage. Aangaan van een geldlening ten be drage van 81.000,met de Coöpera tieve Boerenleenbank te Den Burg, alhier. Aangaan van een geldlening ten be drage van 65.000,met de N.V. Le vensverzekeringsmaatschappij HAV Bank te Schiedam. Verhoging van het maximaal toelaat bare krediet op grond van de met de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij angegane rekeningcourant-overeen komst. Stemming over de verhoging van het maximale krediet in rekening-courant van de N.V. Texelse Eleetriciteitsmaat schappij bij de gemeente Texel. 10. Vaststelling van een beginselbesluit inzake de toekenning van een z.g. bejaar- denbijdrage aan de woningbouwvereni ging „Texel", in verband met de door haar geëxploiteerde bejaardenwoningen. 11. Voorlopige vaststelling van de reke ning van de dienst van gemeentewerken over 1956. 12. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening over 1956. 13. Goedkeuring van de rekening van de Sociale Dienst in de gemeente Texel over 1956. 14. Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Weeshuis over 1956. 15. Beslissing op bezwaarschriften tegen plaatselijke belastingen. 16 Vaststelling van de verordening op de heffing van reinigingsrechten in de ge meente Texel. 17. Vaststelling van een verordening op de heffing van begraafrechten in de ge meente Texel. 18. Vaststelling van de 28e wijziging van de Algemene Politieverordening. 19. Wijziging der gemeentebegroting 1957. 20. Wijziging der gemeentebegroting 1958 26 JUNI: ZANGCONCOURS OP TEXEL Verschenen is de „feestgids voor het zangconcours, uitgeschreven door de Ring Noordholland van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratorium verenigingen in Nederland, te houden op donderdag 26 juni a.s. in de Wezentuin te Den Burg. Burgemeester C. de Koning heeft gaar ne voldaan aan het verzoek tot het schrij ven van een welkomstwoord namens de Texelse Burgerij. De burgemeester merkt op, dat het al weer tien jaar geleden is, dat de Ring Noordholland van de Ko ninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratorium Verenigingen in Nederland haar grote zangfestijn op Texel hield. „Er is sindsdien weer veel veranderd; zang en muziek hebben ook de invloed endergaan van de wijzigingen in het maatschappelijk beeld. Maar gelukkig is één ding hetzelfde gebleven en dat is, dat er nog altijd be langrijke kernen in ons volk zijn blijven bestaan, die ondanks stijgende moeilijk heden, ondanks het dikwijls deprimeren de gevoel van vechten tegen de bierkaai, op de bres blijven staan voor de eigen beoefening van zang en muziek. Aan hen, die zo vechten is het te dan ken, dat in ons land, in de kleinste dor pen, kan worden genoten van goede zang en goede muziek. Het zijn deze mensen, die een belang rijk cultureel bezit in het volksbestaan handhaven. Wij kunnen hen niet dank baar genoeg zijn. Ik heb het vertrouwen, dat met deze geest en zulke gedachten bezield, het concours van de Ring Noordholland wordt gehouden. En ook daarom wens ik de organisatoren veel succes, aldus bur gemeester De Koning. De heer J. C. Quint, directeur van de VVV „Texel", juicht uiteraard eveneens het organiseren van een dergelijk groots festijn van harte toe, want velen zullen hierdoor kennis komen maken met het uitverkoren Gouden Boltje of de bestaan de banden gaan verstevigen De heer Quint geeft onomwonden toe, dat met een dergelijk concours vanuit VW-standpunt gezien, ook een toeristisch belang ge moeid is. „Er mag immers verwacht wor den, dat het enige honderden deelnemer; hier tezamen zal brengen. Velen van hen zullen ons eiland waarschijnlijk nog niet uit eigen aanschouwing kennen en der halve op 26 juni voor de eerste maal voet op Texelse bodem zetten", aldus de heer Quint, die vervolgt: „Welnu, wij hopen dat de kennisma king van aangename aard zal zijn en tot herhaling van het bezoek zal leiden. Natuurlijk komt u met bepaalde ver wachting naar Texel, in de eerste plaats ten aanzien van het concours, maar ook ten aanzien van de bootovertocht en ten aanzien van het eiland. Toen Oudeschild's jubilerende pastoor, de Zeereerw. Heer Th. Wanna, zaterdag- avond naar de pastorie schreed, werd hij hartelijk toegezongen door een aantal bruidjes, die een erehaag vormden. De r.-k. parochie van Oudeschild heeft pastoor Th. Wanna ter gelegenheid van diens zilveren priesterjubileum op harte lijke wijze gehuldigd in een tweedaags feest. Toen pastoor Wanna en familieleden te Oudeschild arriveerden ;(met de boot, die om 4.40 uur uit Den Helder was ver trokken) was op de haven niet alleen de feestcommissie aanwezig, maar ook stond daar opgesteld de drumband van de Margaretha Sinclair-groep Texel". De jubilaris werd door de feestcommis sie hartelijk begroet (deze commissie was samengesteld uit leden van het kerkbe stuur, armbestuur en aangevuld met enige dames). De voorzitter, de heer Th. R. Hin, begeleidde de jubilaris naar een der gereedstaande auto's en daarop begaf de lange stoet zich naar de pastorie. Er wapperden tal van vlaggen in het dorp. Bij de kerk stonden honderden belang stellenden en toen de stoet in zicht kwam werd dit met beierende klok begroet. Voor de pastorie stond een dubbele rij van bruidsmeisjes opgesteld. Maar alvo rens langs de bruidjes te schrijden luis terden jubilaris en familie eerst met groot genoegen naar de band. Vervolgens De bootreis, met de comfortabele „Da geraad", zal zeer zeker een prettige bele venis voor u blijken. U zult het waar schijnlijk jammer vinden, dat die reis maar veertig minuten duurt en zoudt graag nog wat langer op de Waddenzee zijn bijven dobberen En wat Texel zelf betreft: U komt om te zingen, niet als toerist. Bovendien is uw verblijf te kort om meer dan een zeer oppervlakkige in druk op te doen. U zult daarom weinig in de gelegenheid zijn, zelf te kunnen er varen om welke redenen Texel z'n ver schillende benamingen heeft gekregen: van Schapeneiland, Vogeleiland. Vakan tieparadijs, Holland's Natuurreservaat bij Uitnemendheid enz. Wij hopen dan ook, dat de vluchtige kennismaking er toe zal leiden, dat u nog eens terugkeert als vakantieganger, om dan een vollediger beeld van ons eiland te krijgen. Wij zullen u dan bij voorbaat hartelijk welkom heten. Dat welkom geldt op dit ogenblik in de eerste plaats uw aanwezigheid als zangeressen en zangers. Wij wensen u gaarne een geslaagd con cours toe en hopen, dat u in een edele wedijver naar de hoogste lauweren Texel aaiuw een dag van het beste zanggenot zult ^cretlris naar de pastorie gaande werd de jubilaris toegezongen door de bruidjes. Na dit eerste officiële gedeelte volgde een plechtig Lof in de Kerk van de Hei lige Martinus. Na deze dienst begaf men zich naar het parochiehuis om daar nog enige tijd gezellig bijeen te zijn. Zondagmorgen volgde om 9 uur de plechtige H. Mis, opgedragen door pas toor Wanna, waarna rector A. Dank een feestpredikatie hield. In het parochiehuis werd vervolgens een feestelijk ontbijt gehouden met jubi laris, familie en parochianen (van ieder gezin twee personen). De heer Hin hield als voorzitter van de feestcommissie een toespraak, waarin hij de genegenheid vertolkte, die de pa rochianen voor hun pastoor gevoelen. Vervolgens werd door hem een cadeau aangeboden. Wij schreven bijna van „overhandigd", maar dat zou minder makkelijk gaan, want dit cadeau bestond uit een stalen ladenkast en twee tuin stoelen met bijbehorende tafel. 's Middags werd van 1-2 uur een drukbezochte receptie gehouden. Van half drie tot vijf uur was het in het parochie huis groot feest voor en door de jeugd. Pastoor Wanna sprak 's avonds na het lof woorden van dank voor de betoonde belangstelling, de hartelijke woorden, kortom het spontane feest had diepe indruk op hem gemaakt. In het parochiehuis werd 's avonds door leden van de r.-k. toneelvereniging „Inter Nos" een bont programma aange boden, waarbij het aan allerlei leuke initiatieven niet ontbrak. De „eigen krachten" wisselden hun programma af met volksdansen. schenken De heer M. Geertsema, ringvoorzitter, schrijft: Het is voor de Ring ieder jaar weel een feest om in de gelegenheid te zijn een concours te mogen uitschrijven. Maar nu is het op ons concours toch een dubbel feest, omdat het dit jaar 10 jaar geleden is dat de Ring hier op Texel haar concours hield. Wanneer ik mijn oor zo hier en daar eens te luisteren leg, dan hoor ik nog wel eens van de oudere garde, hoe mooi of dat concours op Texels geweest moet zijn. Ook dit jaar hebben vele van de toen organiserende Texelse koorleden de lei ding in de organisatie wat voor ons allen de overtuiging mag geven dat ook dit jaar een goed concours mag worden ge houden. Straks staan wij op 26 juni 1958 met 15 Christelijke koren op de boot op weg naar Texel. Alleen al het voorrecht dat wij mogen hebben om als Christelijke koren de liederen tot Gods eer te mogen zingen, zal een ieder van ons met grote voldoening mogen stemmen. Laten wij daarom deze dag maken tot wat ons bondslied zo prachtig getuigt, „Een in geest en streven, een in daad en woord". Wanneer wij allen met deze ge dachten 's morgens op stap gaan, dan belooft het voor u allen een mooie, on vergetelijke dag te worden. Ik hoop dat God ons allen deze dag nabij wil zijn, zodat deze dag mag uit- gaan tot eer en verheerlijking van Zijn Naam. Wijdingsdienst De ontvangst van de koren vindt plaats om 's morgens 11.15 uur in de Ned. Herv. kerk te Den Burg. Hier wordt een korte wijdingsdienst gehouden, die zal worden geleid door ds. W. M. van Reijendam, Ned. Herv. predikant te Den Burg. Aan I het slot van de dienst wordt door de ge zamenlijke koren het Bondslied gezon gen onder leiding van de heer C. Bremer. Bij aankomst gelieve de voorzitter of zich te melden bij het Ring- bestuur. Voordat het concours zelf begint zullen de deelnemende koren gezamenlijk het Bondslied zingen onder leiding van de heer Cor Bremer, Oosterend. Het eerste couplet van dit lied heeft de volgende inhoud: Eén in geest en streven, Eén in lied en leven, Eén in daad en woord! Eén in 't rijk der klanken, Eén om God te danken, Eén bij lofaccoord! Eén zij ons doel! Waar 't reinst gevoel, Eendracht wekt en kracht in 't streven. Moge God dat geven! Drie Texelse koren Aan dit concours, waarvoor aller ver wachtingen weer hoog gespannen zijn, zal door drie Texelse koren worden deel genomen. Het zijn „De Lofstem", dir. de heer Cor Bremer, die in de 2de afdeling zal zingen met als verplicht nummer „Heer, mijn hert is boos en schuldig" en als vrij nummer „God kent den weg". Het „Christelijk Mannenkoor van Oosterend", dir. de heer Cor Bremer, zal zingèn „Hodie Christe" en „Rust mijn ziel". In de 1ste afdeling zingt eveneens het dameskoor onder leiding van de heer Jan Visser met „Christe Eleison" en „Salvum Fac Regem".

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1