Cjrocn ^tmrtypxels in het harL, PANG is alleen RANG als er RANG op staat. De Zeemeeuwkoerst weer Langs het Eierlandse Gat De Teso-cijfers zullen straks het antwoord kunnen geven H Behoorlijke snelheid dank zij nieuwe motor Had Texel een goed voorseizoen ^UUUUULUUUUUUUULUJUUUUUUUUUUULUJLm^ ^rmrmTrrnrrrm'mTmrmrrirrrmTinrrrrrrrirmrnnrrrrrmT^^^ gave N.V. v.h. Langeveld de Rooij skhandel Drukkerij Bibliotheek o Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 [TïBDAG 21 JUNI 1958 fEXELSE 72e JAARGANG No. 7259 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm rer een geïmproviseerd steigertje bereikt ge de Vliehors. Op de achtergrond Ie Zeemeeuw", die tot september weer iedere dag tweemaal het Eierlandse rt oversteekt. Tot? Tot de eilanden Texel en Vheiand door een dijk met elkaar n verbonden, maar of de tegenwoordige generatie dit nog 2al meemaken is d grote vraag! Maandagochtend is de zomerdienst Texel-Vlieland heropend. Wederom zal pleziervaartuig „Zeemeeuw" van de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderne- ng deze dienst onderhouden en natuurlijk zullen de drie gebroeders Boon «r de bemanning vormen. Zij doen dat sinds jaar en dag en men had geen adiger trio kunnen engageren, want van kindsbeen at hebben zij de stromin- o van en rond het Eierlandse Gat gevolgd. Een nieuw zomerseizoen, een nieuw luid en daarbij doelen wij dan op de -ednieuwe motor, waarmede de „Zee- ■euw" thans is uitgerust. Deze motor men lichter dan de oude is gebouwd or D. E. Gorter's Machinefabriek en paratiebedrijf te Hoogezand. Het is een utz luchtgekoelde scheepsdieselmotor 6 L type 514. Dus een zes cylinder •tor. 75 pk sterk bij 1500 omwentelin- n per minuut. De nieuwe motor ver- nt het schip een kruissnelheid van 17 per uur. rijdens de maandagmiddag gehouden oeftocht hebben wij ons van de kracht n deze motor mogen overtuigen, maar kracht was niet het enige wat ons viel: de oude motor, die 35 jaar lang in schip heeft gedraaid, veroorzaakte 'n gal storende trilling door het gehele up. De nieuwe motor is niet alleen uwelijks hoorbaar maar veroorzaakt vendien nagenoeg geen trilling Dat is zes inziens toch wel een zeer groot nstpunt. Het is dan ook geen wonder, dat ge- emde machinefabriek uit alle wind eken orders heeft mogen ontvangen en achines heeft mogen plaatsen. De ser- ce Is eveneens zeer groot: de heer D. E. rter, directeur van de fabriek, kwam aandag zelf naar het eiland om te zien ie de motor het in het schip deed. De ►tor is nl. ingebouwd door de scheeps- irf van de heer Visser, Den Helder. Wij complimenteren de drie betrokken stanties met deze belangrijke verbete- welke vooral ook tot genoegen is n de gebr. Boon, die tenslotte dag in, g uit met de .Zeemeeuw" het Eier- fidse Gat bevaren. Tweemaal per dag verlaat de boot de improviseerde, maar sterke steiger bij reddingbootstation om, al naar gelang stand van het water, langs een bepaal- route naar de eveneens door TESO ge- uwde steiger aan het begin van de iehors te koersen. Onderweg kunnen passagiers uitkijken naar zeehonden, zich vooral in de buurt van de z.g. )bbenbol ophouden. Dat is een zand- aat, die bij laag water droog valt. Als zonnetje schijnt, liggen er altijd tien- Hen robben te dromen. Vorige week hebben de gebr. Boon op Robbenbol nog zeventig zeehonden waargenomen. Ondanks het intensief oefenen van granatenspuwende straal jagers boven de Vliehors blijven de zee honden die Robbenbol trouw. Het schijnt, dat ze zich van de straaljagers al niets meer aantrekken. Die horen er al weer bij. Eigenlijk vormt het oefenen door de vliegtuigen in het granaat werpen een attractie op zichzelf. Zo'n vliegtuig heeft een snelheid van ca. 800-900 km. per uur, wanneer het duikend een granaat naar een der vele doelen op de kilometers lange en brede Vliehors afschiet, maar die granaat gaat nog enige malen vlugger door de lucht. Het is imponerend. Nu maar vurig hopen, dat het (dit keer eens) bij oefenen kan blijven! Robben worden verrast Voorheen, als de „Zeemeeuw" de Rob benbol naderde, zette stuurman Boon de motor een poosje af om de zeehonden te kunnen verrassen. Wel, met de nieuwe motor kan men stellig nog veel meer succes boeken, omdat die op dezelfde afstand, waarop de oude motor moest worden uitgeschakeld, teneinde de rob ben niet te verontrusten, nog rustig kan blijven doordraaien. Zodoende zullen onze robbenliefhebbers de komende tijd grote kans hebben het zeehondenleven van nabij gade te kunnen slaan. En vele passagiers stappen aan boord met het uitsluitend doel zeehonden te zien en zo mogelijk ook te fotograferen. Dit vaartuig is uitstekend geschikt voor dergelijke tochten, waarbij men een niet al te grote groep toeristen kan meene men. Het is een der rustigste trips, die vanuit Texel gemaakt kunnen worden. Het is dan ook geen wonder, dat zovelen van deze tocht gebruik maken. In het gezelschap tref je niet alleen landgeno ten aan, maar dikwijls ook buitenlanders, die wel èlle Waddeneilanden zouden wil len langs varen. Mevr. Boon-Kalf oefent tijdens het sei zoen aan boord van de „Zeemeeuw" de functie van stewardess uit. Zij serveert verrukkelijke koffie. Overigens is aan boord een groot aantal soorten verfris singen verkrijgbaar. Om 9.15 en 14.30 uur vertrekt men van Texel, om 10,30 en 15.45 uur van de Vliehors. Op de Vliehors staat een vrachtauto gereed, waarmede men U naar de Oostzijde van Vlieland brengt Tijdens de tocht naar de robben of Vheiand behoett ge zeker niet op een droogje te zitten: in de ruime kajuit treft U een buffet aan, waar alle mogelijke soorten dranken verkrijgbaar zijn. THERMOMETERSTAND INZAMELING „IRENE" 19.000 18.000 13.000 10.000 7.000 4.000 1.000 20.009 17.300 14.300 11.300 8.300 5.500 2 500 NOG EEN VOETBALWEDSTRIJD Voetballen werkt aanstekelijk: woens dag 2 juli zal een elftal van C. R. Keijser Co. de strijd aanbinden tegen een ploeg van de Rotterdamse Bank. Het ligt in de bedoeling ook in deze pauze een collecte te houden voor „Irene" BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 19 juni 1958 Geboren: Christiaan, zv Willem van der Boom en Helena K. Boomsma; Annie, dv. Douwe de Vries en Sietske Postma. Ondertrouwd: Sjoerd Wartena en Pe- tronella E. J. Stoepker; Cornells Theo- dorus Witte en Alida van den Berg. Getrouwd: Martin Boogaard en Theo dora C. Witte; Johannes van Maldegem en Hendrika Broekman. Overleden: Koendert Hoogerheide, oud 79 jaar; Aria Jan Eelman, oud 66 jaar. GESLAAGD Aan het Gem. Lyceum te Den Helder behaalden Ada Boogaard, De Koog, en Gijs Broere, Den Burg, hun einddiploma HBS B. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 juni op om 4.19 uur en gaat onder om 9.05 uur. Maan: 24 juni E.K.; 1 juli V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 juni 11.17 en 23.51; 22 juni 11.55 en 23 juni 0.30 en 12.31; 24 juni 1.09 en 13.06; 25 juni 1.48 en 13.58; 26 juni 2.48 en 15.15; 27 juni 4.11 en 16.45; 28 juni 5.34 en 18.08 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Vandaag begint de zomer, want op het kalenderblaadje staat thans 21 juni. Het voorjaar is dus afgesloten. Wie aan voor jaar denkt, denkt aan vogels (en lamme ren). En de VW-mensen denken aan „het voorseizoen", waarin ze de gasten gaarne tegen gereduceerde prijzen ont vangen teneinde de seizoenspreiding te stimuleren. Hoe het voorseizoen geweest is? De TESO-mensen menen, dat het vast niet minder druk geweest is dan vorig jaar, maar de definitieve cijfers kunnen ons eerst begin juli worden voorgelegd. Dan weten we precies hoeveel mensen het Marsdiep zijn overgestoken. „Lest heugt het best" zei iemand van de TESO, de cijfers zullen het juiste antwoord moeten geven. Die cijfers interesseren vooral ook de VVV-directeur. Hij heeft zijn oor in tussen al hier en daar te luisteren gelegd, maar de meningen omtrent de kwaliteii van het seizoen lopen zo sterk uiteen, dat ook hij liever eerst eens de nuchtere cij fers van TESO afwacht alvorens een de finitief oordeel te geven. De een zei „Komen er nog gasten naar Texel of niet?" Een ander deelde mee, dat zijn hotel of pension volledig bezet was. In ieder geval hebben wij al verschei dene keren volle boten naar het eiland zien opstomen. Overal passeren je op het eiland auto's van gasten, vooral gasten uit het Ruhrgebied. Voorheen kwamen de Duitsers pas in augustus, maar dit jaar zijn ze opmer kelijk vroeger en de grote stroom Duit sers heeft zijn vakantie uiteraard nog te goed. Van de week stonden er twaalf auto's op het parkeerterrein aan het Wes- meer ontwikkelen. In de buurt ligt o.a. het vogelreservaat „De Krim", waar dit voorjaar weer tal van soorten het levens licht zagen. Van de week lagen er trou wens ook nog heel wat nesten, zelfs van de kievit. Langs het strand is het alleen druk als het echt strandweer is. Velen blijken niet te weten, hoe interessant de zee is bij een fikse wind en het uitzicht is dan des te helderder: men ziet dan aan de einder de masten en rookpluimen van ettelijke schepen. Series vogels reppen zich nog met ken nelijke haast in noordelijke richting, die zijn nota bene nog op weg naar hun in het Hoge Noorden (Scandinavië) gelegen broedterreinen. Iedere dag kunt ge de Jan Plezier van Niek Witte ontmoeten. Een tocht over het strand en dwars door de Slufter of naar de Zilvermeeuwenkolonie en dan door de mooie dennenbossen. Ook voor deze attractie bestaat altijd behoorlijke belangstelling. De goede oude tijd ligt in dit mooie bedrijf nog hecht verankerd. In het Zuiden, op het parkeerterrein van het Hoornder strand, treft ge even eens voortdurend auto's aan. De heer Coevert vertelde ons, dat hij beslist meer aanloop gehad heeft dan vorig jaar. Hij vooral een stoel aanbieden aan toe risten, die met een noordelijk windje in de rug het strand zijn komen afzakken, te voet of per fiets. (Want krachtens de gemeentelijke politieverordening mag je op het strand niet met een paard of een motorvoertuig verschijnen, waaraan ove rigens niet iedereen zich meent te moeten houden!!) Elke tand een Sneeuwwitje terslag en 11 daarvan bleken het eigen dom te zijn van Duitse gasten! Op het kampeerterrein „Kogerstrand", dat door de dienst Sociaal Toerisme Texel wordt geëxploiteerd, staan ook al weer vele tenten. Het merendeel Nederlanders, maar ook vele Duitsers. „Er zijn meer kampeerders dan vorig jaar om deze tijd" zo werd ons verzekerd. Vandaag wordt wederom een flink aan tal kampeerders verwacht. Moge hun verblijf van een zonrijke periode verge zeld gaan, want Texel zonder zon is als een bruid zonder minnaar. Aan weerszijden van de Badweg zijn ten behoeve van de kampeerders drie wasgelegenheden gebouwd. Het werk werd uitgevoerd door de heren P. Boon, metselaar, en G. Kikkert, timmerman. Zij hebben keurig werk geleverd. In iedere afdeling (voor dames en heren) bevindt zich ook een douche. Vogels hebben bekijk genoeg Als de vogels het mochten zeggen, zou den ze adviseren de propaganda wat kal mer aan te doen. Dagelijks worden door de broedplaatsen excursies ondernomen. Alom bestaat er grote belangstelling voor de vogelwereld. Meermalen zijn de excur sies voor een bepaalde ochtend of middag volgeboekt. Op het parkeerterrein van „De Krim" stond van de week een lange rij auto's. Ook daar gaat het toerisme zich dus al Aan het einde van de Koger Badweg staan weer de borden, waarop de water stand zal worden aangegeven. Badmees ter Brugmans zal een opvolger krijgen, want hij heeft onlangs eervol ontslag aangevraagd. Op een ander bord staat tot hoever U lopen moet om Uw colbertje voor Uw zwembroek te mogen verwisse len: rechts 540 meter, links 240 meter. Waarschijnlijk is hier van een abuis sprake?? Aan het einde van het Hoorn- der strand staat geen enkel bord. Er staat niet hoe laat het hoog water wordt en wanneer de eb zich aandient, er staat ook niet tot hoever ge moet lopen om uw colbertje voor Uw zwembroek te mogen verwisselen. Daar vinden wij wederom de goede, ongerepte oude tijd terug. (Tussen haakjes bij paal 19 zwom een (Duitse) dame oone badkostuum tussen de scholletjes. Dit uitzonderlijke ver schijnsel dwong het hoofd van een gezin tot extreme aandacht, tot zijn eega riep „Kom nou, het is geen zeemeermin, jó"). De familie Van Ruitenbeek, beheerder van kampeerterrein Loodsmansduin, ver telde ons, dat bijna alle stenen gebouw tje verhuurd waren, met de houten huis jes in het dal liep het nog niet zo hard en er stonden van de week nog maar twee tenten. Dat aantal zal vandaag stel lig met meerdere aangevuld worden. Al met al mogen we concluderen, dat zeer vele toeristen het verstandige be sluit hebben genomen dit jaar vroeg met OVERDENKING. DE LANGSTE DAG Vandaag beleven we de langste dag van het jaar. Zo zeggen we dat tenminste, omdat op 21 juni de zon haar hoogste punt bereikt heeft. Nu zijn er mensen, die daar meteen een domper op zetten door te beweren: Nu gaan de dagen weer korten. Maar laten we genieten van wat we nu hebben. Als we het dus treffen, kunnen we lang van de zon genieten. We klagen wel eens over de vele donkere dagen. Maar dan moet U eens denken aan de mensen die in het uiterste puntje van Noorwegen in de buurt van Spits bergen wonen. Daar duurt de zomer maar 3 maanden. De zon komt daar maar en kele maanden boven de horizon. Verder is het daar de rest van het jaar schemer. Ontzettend om daar te moeten leven! Maar een paar weken zon per jaar. En toch is het niet zo erg als wij denken Want ze hebben daar iets anders, wat wij niet kennen. Daar hebben ze de midder nachtzon. Een wonderlijk verschijnsel. Die zon geeft geen warmte, maar ze straalt wel licht uit. Licht midden in de nacht. Een dominee daar schreef eens: die middernachtzon is voor mijn mensen een teken dat God hen niet vergeet, dat ze er ook bij horen. Hij maakt de nacht tot dag. God schenkt het licht aan de mens, hier èn daar. Dat is Zijn goedheid. Alle mensen mogen er van genieten. Hij laat Zijn zon opgaan over bozen en goeden. Déérom, opdat iedereen zou weten dat Hij Zelf er óók is voor allen. Niet maar voor bepaalde mensen maar voor ieder een. En Hij geeft niet alleen maar het licht, de zon. Maar Hij heeft ons gegeven hét Licht der wereld. Dat is wat anders dan de zon. Het heeft iets van die mid dernachtzon. Want het Licht der wereld is Jezus Christus, is Gods liefde. Die maakt het licht in de nacht, midden in de duisternis van ons leven. En daarom moet u er eens over denken of u niet alleen de zon zult opzoeken, maar ook dit Licht der wereld. Advertentie LM. ■3 eae krijgt Jrasdensi lïap.gzuur bij wijze vaa toetje ae ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar ni beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het mo ment dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijke maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaak vol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. BOERDERIJBRANDEN IN APRIL 1958 In de maand april 1958 zijn 25 boer- derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij zwaar beschadigd of vernield werd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen; één in Friesland; twee in Drente; één in Overijssel; vier in Gelder land; één in Utrecht; twee in Zuid-Hol land, één in Zeeland; zeven in Noord- Brabant en drie in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op ƒ783.475, Drie van deze branden werden veroor zaakt door defecte schoorsteen; één door kortsluiting; één door sluiting landbouw- tractor; twee door het spelen met vuur; één door een sigaret; één door vonken uit schoorsteen, terwijl in 16 gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn omgekomen 25 koeien, één paard, 25 varkens en 250 stuks pluimvee. ZE STAAN IN DE WEG Op de Groeneplaats moet je tegen woordig echt zoeken naar een parkeer- plelye voor je auto. Ja, je mag daar ge durende een groot deel van de lange week parkeren. Gedurende enkele uren is parkeren daar taboe. Dat staat op enige borden vermeld. Een van die bor den werd donderdagochtend viermaal door een auto geramd. Blijkbaar vormen ze een obstakel en het is dan ook raad zaam ze alleen te plaatsen gedurende de tijd, dat auto's daar taboe zijn. Wij me nen te weten, dat zulks alleen voor de maandagochtend geldt. vakantie te gaan. Het zonnetje laat ons weliswaar vaak in de steek, maar tussen de buien door is er nog een behoorlijk aantal vierkante meters huid verbrand geraakt. Maar ja, als de zon schijnt laat ie alle zorgen varen, zelfs de tijdige n uidverzorging! KW i^i A M A k I A M A A. Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat. RANG, een product van de Kingfabrieken

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1