NUTTIGE HANDWERKEN Onze vroegere eilandgenote, mej. W. J. Duinker, behaalde te Alkmaar de akte Nuttige Handwerken. ZANGDIENST TE DEN HOORN Donderdagavond wordt er in de pas gerestaureerde Ned. Herv. kerk te Den Hoorn een zangdienst gehouden. Aanvang 8 uur. Iedereen is hartelijk welkom. TEXELAAR BROMFIETSKAMPIOEN Kees Dros Bzn., Wageningseweg, pol der Eierland, heeft te Den Helder het bromfietskampioenschap Noordholland op zijn naam gebracht. Hij moest daartoe deelnemen aan een remproef, een vaar- digheidsproef, een hindernisproef en een dubbele acht maken. De wedstrijd werd uitgeschreven door de Algemene Brom fietsclub „Marinestad" Den Helder. Kees heeft, zijn jeugdige leeftijd ten spijt nu al heel wat overwinningen ge boekt, o.a. in trials, waarbij hij het met succes opnam tegen de cracks van Neder land. UITERST ZELDZAME MEEUW OP VLIELAND GESIGNALEERD Ornithologen hebben op het eiland Vlieland een Rossmeeuw gesignaleerd. Het is voor de eerste maal dat deze vogelsoort in Nederland werd waargeno men. In Europa werd de Rossmeeuw toty dusver slechts slechts zesmaal waargentrf men. Deze meeuwensoort, die genoen» is naar de bekende poolreiziger Ross, Js ongeveer zo groot als een duif en hejft een zwarte ring om de hals. Hij kojmt voor in het noorden van Oost-Siberië. Het gesignaleerde exemplaar is helemaal niét schuw. Ongeveer veertien dagen geleden werd de vogel door een ornitholoog voor het eerst opgemerkt. Deze vermoedde toen reeds met een Rossmeeuw te doen te heb ben. Een nader ingesteld onderzoek heeft de juistheid ervan bewezen. DEN BURG VIERDE FEEST De Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore heeft zaterdag ter ere van de jarige Prins een alleraardigst feestprogramma aangeboden, waarbij vooral de jeugd volop aan haar trekken kwam. Begonnen werd met een optocht door Den Burg, waar het aantal vlaggen echter zeer spaarzamelijk wapperde dat doen ze nu eenmaal in de andere dorpen beter. De optocht werd op de door een oranjezonnetje overgoten Groene- plaats gevormd en dit werd een gewel dige stoet, want er namen 84 kinderen aan deel. Verscheidene families hadden menig uurtje aan het versieren besteed. Wij denken vooral aan de prijswinnaars. Met de drumband van de Margaretha Sinclair-groep voorop werd door de stra ten gedefileerd. Wat hadden ze een bekijk en zelfs hardwerkende eilanders gunden zich wel een paar minuten de tijd om dit mooie schouwspel gade te kunnen slaan. Na de tocht kwam de stoet weer op het uitgangspunt terug om daar de uitslag van de jury te vernemen. Alle kinderen werden op een ijsje ont haald. 's Middags kon de jeugd zich vermaken met allerlei aardige spelletjes en voor de ouderen was er een half hooivak naar de Groeneplaats gereden om in dat vergane gras een naald te zoeken. Weer een an dere attractie was de kinderwagenrace, waarbij zelf vervaardigde attributen wer den aangewend. Ze bleken onverwoest baar te zijn. Doordat in Assen de motoren brulden en diverse motormensen op Texel actief waren in verband met de wedstrijd voor de badgasten, bestond er voor de motor- hinderniswedstnjd zo weinig belangstel ling, dat de feestcommissie dit program ma-onderdeel doorhaalde. Maar natuur lijk moet dat t.z.t. nog eens verreden worden, want ook dat is een grote attractie. 's Avonds kregen we in de muzieknis in de Wezentuin een amateurprogramma te zien. Het wemelt nog steeds van de veelbelovende amateurs. In grotere of kleine ensembles verenigd of geheel in dividueel, zoals de moedige Ria Kooi, die wel voor de allervrolijkste noot gezorgd heeft met haar jodelliedjes. Frans Eijkhof was als conferencier uiteraard de ster van het veld. Er kwamen rond 1000 mensen, groot en klein kijken. Het was ook maar geen mooie zomeravond! Als we op dinsdag 15 juli a.s. weer zo'n medewerking van de weergoden krijgen, zal ook dan het festijn best weer slagen. Maarwaar bleven onze kunstflui ter en onze Oosterender virtuoos Sijbr. Dros? Nu zat Sijbr. als toeschouwer de kunst af te kijken. Je rust toch nog niet op je lauweren? Wie op dinsdag 15 juli aan het pro gramma willen meewerken, worden ver zocht dit nu reeds aan een der leden van de Feestcommissie op te geven. De uitslagen: Optocht met versierde fietsen enz.: Enkelingen: 1. Vera Reij met bloemen tuin; 2. Jos van der Gracht; 3. Ina Schaatsenberg; 4. Theo Brouwer. Paren: 1. Dochters familie Joh Witte- Barhorst met „Waar blijft de zomer, wij willen naar het strand"; 2. Zoons familie Veldkamp-Agter met „Tour de France"; 3. Dochters familie Maas, Gravenstraat, als bloemenmeisjes; 4. kinderen fam. Westdorp;5. kinderen fam. Stomp. Groepen: 1. Jeugd familie Keesom en Witte met bruidswagen; 2. jeugd fam. Van der Slikke met „Leve de Prins". Hardlopen met hindernissen voor de kleintjes: 1. Roel Nauta; 2. Gerard Schra- ma, 3. Wouter Blok van der Velde. Idem voor de groteren: 1. Kees van Groningen, 2. Rudi van der Kerkhof, 3. Dick Remelink. Kinderwagenrace voor jongens: 1. Hans Groot; 2. Jos Gielis, 3. Wim van der Gracht. Blokjesrapen voor meisjes: 1. Loesje Hoogerbeets en Greetje Duin, 2. Lyda Zielman, 3. Greetje Hoogewoning. Kinderwagenrace voor meisjes: 1. Greetje Hoogewoning, 2. Corry Verseput, 3. Martha Boks. Kinderwagenrace voor dames: 1. mevr. Keesom-Karsten; 2. mej. Hoogewoning; 3. Mieke Keijser Cd. Naald zoeken in hooiberg: 1. mevr. Hillen-Agter; 2. Maartje van Groningen; 3. Mieke Keijser Cd.; 4. Sonja Keijser, Ruitersplaats. Trek aan de bel: 1. Jaap Mets, 2. Rika Baaiman. ULO-DIPLOMA Het ulo-diploma A werd behaald door Ineke Verberg, Kogerstraat, Den Burg; Sjaak Schraag, Harkebuurt, nabij Ooster end, en Willy Jonker, Emmalaan, Den Burg. Bovendien behaalden deze drie candi- daten het middenstandsdiploma. OOSTEREND OP ZIJN BEST!! Maandagavond werd op het sportter rein te Oosterend onder behoorlijke be langstelling een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een ploeg van de fa. J. Agter en Bakker's Ijzerhandel. De mu ziekvereniging „VIOS" heeft haar zeer gewaardeerde medewerking verleend. De fa. J. Agter zorgde voor 4 doelpunten, terwijl keeper Agter zo beleefd was om de tegenpartij het genot van vijf goals te gunnen. Maar nog voornamer was de geste van het publiek (en spelers!) om be hoorlijk in de beurs te tasten toen een 'collecte werd gehouden ten bate van het fonds „Uitbreiding Huize Irene", want die collecte bracht het indrukwekkende bedrag op van 158,75. Goed zo, Oosterend! Overigens.... dit betekent niet, dat men in Oosterend de nodige steentjes reeds heeft bijgedragen: binnenkort zal namelijk ook te Oosterend een lijst circuleren met het verzoek hier op in te tekenen ten behoeve van ge noemd doel, waarvoor ongetwijfeld ook van de zijde der Oosterenders grote sym pathie bestaat. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 30 juni 1958: 600 lammeren 4053; 6 pinken 400475; 30 biggen 4560; 10 nuchtere kalveren 40—60. „DRIE NEEMT VAKANTIE" MET GROOT SUCCES De klucht „Drie neemt vakantie" is vrijdag en zaterdag met overweldigend succes opgevoerd ten bate van de Ooster ender Kleuterschool. De bezoeker heeft zich kostelijk geamuseerd en menigmaal moesten de spelers noodgedwongen stop pen om het publiek gelegenheid te geven om eens heerlijk uit te lachen om de ko mische situaties. Vanwege dit grote succes zal a.s. vrij dagavond nogmaals een opvoering wor den gegeven in het Gebouw voor Chr. Belangen te Oosterend. Een ieder, die dit stuk nog niet heeft kunnen zien, krijgt hier zijn laatste kans om eens een avond heerlijk te lachen. Oosterenders, de spe- ders van „Drie neemt vakantie" ver wachten ook bij deze derde opvoering een volle zaal. Stelt hen niet teleur, zij be zorgen U een genotvolle avond (zie ook adv.). GROTE VERANDERINGEN OP TIL IN DE LANDBOUW Taak van het landbouwkredietwezen in de toekomstige ontwikkeling Nadat de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening in zijn toe spraak op donderdag 29 mei 1958 te Utrecht ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan gehouden algemene verga dering van de Centrale Coöperatieve Raiffeisenbank zijn grote, gemotiveerde waardering had uitgesproken voor het prachtige werk van het boerenleenbank- wezen in ons land en de jubilerende „Centrale" op grond van haar grote ver diensten zijn welgemeende gelukwensen had aangeboden, heeft dr. Vondeling en kele opmerkingen gemaakt over de func tie van het geld en het krediet in de land bouw en over de toekomstige ontwikke ling van de Nederlandse landbouw. De bewindsman, die voordien de instelling van de commissie Verrijn-Stuart, welke een studie maak over het landbouwkre diet wezen, had geprezen, vooral ook van wege de ruime opdracht en de brede sa menstelling, wees op de noodzaak van 'n harmonisch samengaan van de produk- tiefactoren in de landbouw: grond, ar beid, kapitaal, die in deze zin in principe elk van gelijke betekenis zijn. Waar in Nederlandse verhoudingen de helft van de grond is gepacht en de helft van de ar beid niet door de ondernemer zelf wordt verricht, kan men zich afvragen of voor de financiering van kapitaalgoederen een andere houding moet gelden. Als grond en arbeid wel „geleend" mogen worden, is er ook geen bijzondere reden om kapi taal niet te lenen. Het gebruik van andermans geld staat om de een of andere reden niet in zo'n goeie reuk als het gebruik van ander mans grond of arbeid. In tegensteling tot het gezegde: „Geld riekt niet", herinner de dr. Vondeling aan de fundamentele waarheid, dat geld net als mest werkt: het werkt pas goed als het gespreid is. De moeilijkheid is evenwel, dat we van de werking van de mest ongeveer alles afweten, maar van de werking van het geld in de landbouw nog veel te weinig, zodat studie bepaald nodig is. Ook kan men wel minder voorzichtig zijn met het aanbevelen van de kredietverschaffing. Er is een enorme reclame voor het aan kopen van machines, van veevoer, van kunstmest, maar „leen mij geld" hoort men zelden. De Minister heeft de indruk, dat daar meer aan gedaan moet worden. Vervolgens over de toekomstige ont wikkeling van de landbouw sprekende, heeft dr. Vondeling er sterk de nadruk opgelegd, dat in deze tijd van „stroom versnelling" alles in de landbouw in be weging is geraakt, ook in de ontwikkeling van de kleine zelfstandige bedrijven. Me chanisatie en rationalisatie gaan door en de tweede technische revolutie met in trede van het atoomtijdperk in de maat schappij houdt niet stil voor het erf van boer en tuinder. De wetenschappelijke onderzoekingen in de landbouw komen pas goed op gang. Om te kunnen blijven concurreren met andere landen moeten wij, ook in concur rentie met andere bedrijfstakken, gebruik maken van nieuwigheden. Daarbij is veel geld nodig. Men behoeft geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen, dat grote verande ringen op til zijn. In de ontwikkeling is voor het landbouwkredietwezen een grote taak weggelegd. GESLAAGD Kees Dros, Schilderend 56, Den Biu deed met gunstig gevolg examen voor fc diploma gymnasium B. PUZZELRIT VOOR GASTEN De door de M.A.B.-club uitgeschrev rit, in samenwerking met de VW Ter werd zondag maar door 10 deelnem« gereden. Vermoedelijk lag de oorzaak de televisie-uitzending Brazilië-Zwedi De start was om 2 uur aan de Brink De Koog en de finish was aan De Cocl dorp. Zij, die meereden waren vol over de mooie rit. Je komt nu nog es op wegen, waar je anders niet komt, de algemene conclusie en dat is zo fjj Uitslag auto's: 1. mevr. Bolk uit Ste« wijk 44 str., 2. de heer Mellema, Amst! dam, 45 str., 3. de heer v.d. Blink, V<x burg, 47 str. Uitslag motoren: 1. de heer Ki Vroomshoop, 11 str., 2. de heer Ki Amsterdam, 32 str., 3. de heer Veldhuü Rotterdam, 93 str. INCIDENT BAKKER Uit „Glorie ter zee", een boek way het Texelse reddingwezen een rui: plaats geniet: Nog één incidentje uit de bezettln| tijd. Schipper J. Bakker van de „Jo Hodshon" mocht niet meer op het stra komen, toen de Duitser hem hout fc zien „jutten", dat hij nodig had onder rails, waarover de boot naar zee we gevoerd. En die beschuldiging was ernstig, dat zelfs de „Marinebefehlsk ber" zich niet bevoegd achtte stappen doen. Toen de reddingboot echter nod loos in Oudeschild had gelegen en wt naar Cocksdorp terug moest, gaf de Dn se politie schipper Bakker bevel de „Jo Hodshon" te halen. De ernstige beschuldigingen hadó niets meer om het lijf, toen de politie h< nodig had. Waarop de Admiral in d Niederlanden zich liet overtuigen, i Bakker niet zo gevaarlijk was, als m had beweerd. Hij mocht dus weer var I april 1945, toen de Georgiërs op Te hun opstand tegen de Duitsers, die zov doden zou eisen, begonnen, sloop Joan Hodshon" onder bevel van sch per Bakker in het holst van de nacht di de geulen in de Eierlandse gronden. VI langs de Duitse batterijen op de N.l hoek van Texel. De tocht lukte, al liep boot averij op, toen men haar in En| land naar Yarmouth sleepte, zonder luisteren naar de verstandige opmerk gen van Bakker. Doch als Bakker thi was gebleven, zou de granaat, die inl boothuis sloeg heel wat meer schade k ben aangericht. Zodat men zeggen k dat Bakker zelfs zijn eigen boot redi toen hij van de Duitsers toch weer ma varen. ALS DE WADDENZEE VERDWIJN De Harlinger Courant schrijft: Ons technisch kunnen is zeer groot daardoor is de afsluiting van de zeegai tussen de Waddeneilanden en de vormi van een Waddenmeer geen onmogel; heid meer, heeft, prof. ir. J. Th. Thijs directeur van het waterloopkundig la! ratorium in Delft verteld op het congi dat ter gelegenheid van het 85-jarig I staan van het Kon. Ned. Aardrijkskum Genootschap in Amsterdam werd geh< den. De Lauwerszee zal reeds in de naa toekomst worden afgesloten. Een am deel van de noordelijke werken, eigenlijk geen uitstel kan lijden, is de sluiting van het zich snel verw den Eierlandse Gat, tussen Texel en Vlielai Dit in verband met de voorgenomen pk nen tot inpoldering van de Waddenzee Volgens deze plannen zal een deel de Waddenzee water blijven, maar dan de vorm van een zoetwatermeer, hetge nuttig en nodig is voor de zoetwat voorziening van Nederland. Aan dit zoetwatermeer zal dan o Harlingen komen te liggen Welke enorme economische gevolg dit voor onze stad zal hebben laat a nauwelijks indenken. Het sluiten van zeegaten betekent in de allereerste pla wel het einde van de mosselcultures, oesters voor de kleine man", zoals 02 mosselen ook wel worden genoemd, het zoute water der Waddenzee tie; deze mosselen welig en dragen er toe de roem van Nederland tot ver over on grenzen uit te dragen. Reeds eerder gingen mosselcultui door inpoldering verloren. Toen namel na de voltooiing van de afsluitdijk eb vloed wegbleven en het water ging n zoeten wisten de Zuiderzeemossels n meer hoe ze 't hadden. Ruim een w« iang hielden ze hun schelpen krampa; tig dicht, maar toen begaven hun krat ten zich, gingen de schalen open en vi len miljoenen krabben, blauw van honger, op hen aan. Ze behoefden ff zes uren meer met de poot tussen e zorgvuldig dichtgeknepen deur te zitt< vooralweer ze hun prooi konden ven beren; de mossel was machteloos worden en liet zich gewillig doden. 0 bot, paling, spiering enz. schikten a aan de mosseldis en er begon een ma tijd, die in de Zuiderzee nog nimmer 1 weerga had gevonden. Toen het volgea seizoen aanbrak was er tussen Enkhuti en Wieringen geen mossel meer te vi den, zelfs geen enkele schelp meer. Het is echter niet alleen de mossel, 1 bij inpoldering van de Waddenzee gaan verdwijnen, maar ook de kok* met alle rampzalige gevolgen daara voor de schelpenindustrie verbond Tevens komt er 'n einde aan de vaA van schar, ansjovis, geep en garnalen- De garnaal is thans reeds bezig uit Waddenzee te verdwijnen, maar die k nog op de Noordzee worden nageja»! Met de mossels zal dat echter helaas oi gaan Misschien dat de Harlinger vissers het nieuwe zoetwatermeer op paling® gen gaan vissen, wat ze nu in het IJ» meer niet mogen en Harlingen kan der mogelijk een beroemde badpl® worden, zoiets als de Wörthersee, met nog grootsere mogelijkheden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Het eerstvolgende consultatiebureau zal worden gehouden op woensdag 2 juli. De moeders van de buiten dorpen worden verwacht: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2.15 uur; Den Hoorn 3.15 uur; De Koog 4.15 uur. TEXELS ELFTAL-DE MOK Zoals reeds vermeld vindt deze wed strijd morgenavond plaats op het veld van S.V. De Koog op 7 uur. De opstelling van het Texelse elftal wijkt wel sterk af van de laatste jaren, nu ook G. Wilner nog bericht van ver hindering heeft gedaan. Dit hoeft aan de sfeer van de wedstrijd evenwel geen af breuk te doen en we zien het resultaat met spanning tegemoet. S.V. Texel Zondag nam onze Oude garde deel aan het Veteranentournooi van de afd. N.H. van de KNVB te Castricum. Deze jaarlijkse gebeurtenis is voor onze veteranen een evenement. Tal van oude kennissen ontmoeten elkaar en er wordt vaak nog behoorlijk voetbal gespeeld. Dat zij allen veteranen zijn, houdt in dat ze, ieder voor zich in hun jongere jaren, vaak vanaf de adsp. leeftijd actief in hun elftallen en dus in de club hebben deelgenomen. Vele herinneringen aan alles wat door de sport én de club hun werd geboden zijn overgebleven en zelfs nu wordt zo'n veteranendag gewaardeerd. Het zou toe te juichen zijn, dat zij nu ook op hun beurt een taak in de vereniging op zich zouden nemen, b.v. door in een jeugdcommissie actief te worden, als ge leider bij een onzer elftallen en ook als grensrechter. Ook voor de inwendige organisatie, zo als controle op het terrein zelf, helpen bij eenvoudige reparaties, och noem maar op, zou een grotere sterkere eenheid beteke nen. Denk hier maar eens over na, maar niet te lang. Wellicht kunt gij ook Uw kinderen veel genoegen verschaffen. Ze hebben het trouwens daar in Castri cum maar goed gedaan. Twee overwin ningen en dus.gedecoreerd met het begeerde speldje ;èn een onvergetelijke dag. Geluk gewenst. S.V.O.-nieuws Zondag 22 juni beleefden we het jaar lijkse voetbaltoernooi, dat evenals de vo rige jaren, weer werd georganiseerd door HST uit Amsterdam. Begunstigd door prachtig voetbalweer werd om 12 uur begonnen met ZDH-HST Het is al gauw te zien, dat ZDH een zware opgave had tegen dit elftal, dat vooral in zijn binnentrio zijn grootste kracht had, want binnen korte tijd wist HST een 30 voorsprong te nemen. Na rust is ZDH, dat nu de wind in de rug heeft, wel iets meer in de aanval, maar ook de verdediging van HST blijkt men niet zo maar te kunnen passeren. Wel weet ZDH enige malen te scoren, maar ook HST weet nog 2 maal het doel te vinden, zodat HST deze wedstrijd met 53 in zijn voordeel weet te beslissen. Hierna spelen Tex. Boys - Oosterend. Ook hier is een overwicht van Tex. Boys, wat dan ook spoedig in een doel punt wordt uitgedrukt. Het niet meespe len van de gebroeders Van der Slikke bij Oosterend blijkt wel een verzwakking te zijn. De Tex. Boys weten deze wedstrijd dan ook met 40 te winnen. In de adspirantenwedstrijd tussen Oosterend en een gecombineerd Texel- elftal is het Texel-elftal technisch beter en weet dat ook in een 20 overwinning uit te drukken. De adsp. van Oosterend trapten de bal veel meer in het wilde weg, wat men bij Texel niet zag. Hier kan dan ook nog wel verbetering in ge bracht worden, daar er bij Oosterend zeker wel jongens zijn, die bij wat trai ning dit kunnen bereiken. In de verliezersronde spelen nu ZDH- Oosterend om de derde en vierde prijs. Ook hier kijkt Oosterend spoedig tegen een 20 achterstand aan, maar deze wordt nog voor de rust ingelopen. Na de rust gaat de strijd vrijwel gelijk op met ZDH iets in de meerderiheid. Kort voor het einde weet ZDH evenwel uit een voorzet van rechts, die door Simon even verkeerd wordt bekeken, via een kopbal het winnende doelpunt te scoren. Hierna krijgen we de finale tussen HST en Tex. Boys. Direct na de aftrap is het het binnentrio van HST, dat de ach terhoede van Tex. Boys handen vol werk geeft. Ook Tex. Boys weet wel eens een aanval op te bouwen, maar nu blijkt, dat er in de verdediging van HST ook prima spelers zitten. Wat vooral opvalt in de verdediging van HST is de dekking, waardoor het de voorhoede van de Boys niet meevalt om door te breken. Na ongeveer een kwartier weet HST het eerste doelpunt te scoren door zijn razendsnelle midvoor. HST gaat door dit succes verder en weet voor de rust nog tweemaal te doelpunten. Na de rust hetzelfde spelbeeld; nu is Tex. Boys wel eens sterker, maar HST gevaarlijker. Het einde komt dan ook met een volkomen verdiende 52 overwin ning voor HST, dat ook nu, evenals vorig jaar de beker weer meenemen mag naar Amsterdam. Als om 7.30 uur mr. Holst bij Jn. Dijt de prijzen uitreikt, is het tournooi, dat nu 3 jaar reeds wordt gespeeld, door het weer en door de deelname van de diverse Texelse clubs, wat vooral in de zomer wel eens een probleem blijkt te zijn, weer ten volle geslaagd. Dit is zeker niet de laatste maal, dat dit door HST zo prima geor ganiseerde tournooi werd verspeeld, zo dat wij gerust mogen zeggen, tot volgend jaar. Verder willen wij bedanken de scheids rechters en vooral de diverse pleegouders voor het onder dak brengen van de spe lers van HST. BERICHT VOOR LANDBOUWERS EN HOUDERS VAN VOLKSTUINEN Bestrijdt de wormstekigheid in erwten! Vrijwel ieder jaar ondervinden telers van erwten belangrijke schade door de aantasting van de zaden door wormste kigheid. Een belangrijk gedeelte, van de erwten wordt hierdoor n.l. waardeloos en het uitzoeken van de erwten geeft boven dien veel werk. Deze schade kan door uitvoering van een bespuiting tijdens de groei van de erwten belangrijk verminderd worden. Het is thans de hoogste tijd om deze be spuiting toe te passen. De schade wordt n.l. veroorzaakt door de larven van een klein, donker vlinder tje. De larven of rupsjes van dit vlinder tje boren een gaatje door het peultje en vreten daarna de erwten aan. Door een bestrijding tracht men de rupsjes te do den voordat ze de peulen binnendringen. Spuit men te laat, dan is het rupsje reeds binnen en geeft de bestrijding niets meer. De bespuiting wordt uitgevoerd als de verst ontwikkelde onderste peulen langs de rand van het perceel voor de helft vol groeid zijn. Het is gewenst na ongeveer 10 dagen nog eens te spuiten. De laatste bespuiting moet in ieder geval drie weken vóór de oogst van de erwten plaats vinden. Voor de bestrijding moet helaas ge bruik worden gemaakt van een zeer giftig middel, n.l. parathion. Er is per bunder 1.6 liter nodig. Per are of Texelse roe is dat 16 cm3. Bij gebruik van een rugspuit zonder verneveldoppen moet men op één deel parathion plm. 500 delen water nemen. Laat men vooral niet te licht over de giftigheid van dit middel denken. De uiterste voorzichtigheid is geboden! C. v. Gr. KOTTERVISSERS CONTRA MIDDENSTAND! Wij behoeven het niet altijd met elkaar in ieder opzicht eens te zijn om een doel te bereiken, waarbij beide partijen be lang hebben. Dat zijn wij in ons demo cratisch landje nu eenmaal gewend! Zo zal het U niet verwonderen, dat zaterdag 5 juli a.s. te Oosterend twee partijen el kaar te lijf zullen gaan, omdat beide par tijen menen het goede doel te steunen, overigens twee doelen, die volkomen te genover elkaar liggen. Wat dat kan zijn?? Wil Oosterend eindelijk weer eens een eigen haven? Willen de winkeliers zater dagmiddag sluiten en zodoende de kotter- vissers duperen, daar zij alleen zaterdag middags inkopen kunnen doen? Helemaal niet: het meningsverschil ligt niet op commercieel terrein, het ligt op (contradictio in terminis!) sportief gebied: de kottervissers gaan zaterdag a.s. namelijk voetballen tegen de Ooster ender middenstanders, maar het zal dan tóch wel na sluitingstijd van de winkels zijn? Prachtig, want dan kan hopelijk het muziekkorps „Excelsior" ook van de partij zijn. Voetballen? Waarom? Och, dat is ge makkelijk te raden: doel is niet een of ander doel, maar om in de pauze gelden bijeen te brengen voor de uitbreiding van Huize Irene. Dat verhaal wordt eentonig? Ja, feitelijk wél, maar het slotakkoord nadert met rasse schreden en hoe dieper wij in de buidel tasten, hoe gauwer wij ook dit Texelse probleem onder de knie hebben. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 1 juni tot en met 27 september Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.30 14.00* 16.00 18.25 20.30§ Van Den Helder: 9.20 11.30 15.00* 17.15 19.30 21.35§ van 13 juli t.m. 31 augustus 1958 van 29 juni t.m. 24 augustus 1958 FILMNIEUWS: „PILOOT QUAX" In deze film kan worden gegierd om de capriolen van Heinz Rühmann, die ons ditmaal een onverschrokken vliegenier voorzet. Hij beleeft weer de hachelijkste én schoonste momenten, waarvan een man kan dromen. Hij maakt een nood landing temidden van Afrikaanse wilden, menseneters nota bene. Maar piloot Quax weet ook daar het vege lijf te redden. GRAAF VAN MONTE CHRISTO Wie de even omvangrijke als boeiende romancyclus van Alexander Dumas kent zal in deze verfilming van „De Graaf van Monte Christo" het ganse drama van wraak en vergelding tot in details her beleven. er er opnieuw geboeid door worden. En wie de roman niet kent, zal even zeer al kijkende vergeten, dat de film op een kwartier na precies drie uren duurt. Jean Marais is de graaf, na als Edmond Dantès in de gewelven van het Chateau d'If welhaast ten onder gegaan te zijn. En verder zijn er al die andere vertrouwde figuren die met elkaar gestalte geven aan de romantiek uit een boekwerk, dat al door generaties vóór ons verslonden is en wel altijd gelezen zal blijven worden. Wereldnieuws: O.a.: Koningin Juliana onthult monu ment van Prinses Wilhelmina; Zeeuws- Vlaanderen protesteert tegen verhoging van veertarieven; De eerste etappe van de Ronde van Nederland; Optreden van Spaanse dansgroep „Coros Y Danzas"; Koningin Juliana en Prins Bernhard be zoeken de wereldtentoonstelling. Nederlands nieuws O.a.: Jaarlijkse vaandelparade in Londen; Britse parachutisten vertrekken naar Cyprus; Soustelle naar Parijs ont boden; Het operaballet van Parijs danst in Moskou.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2