9 rocn /warL in het harL, m m n mmu U De heer W. H. Lap wordt vrijdag 80 jaar Goede start van vakantiehuis „De Waddenparer Vruchtbaar leven met open oog voor het algemeen belang fOENSDAG 9 JULI 1958 72e JAARGANG No. 7264 [TEXELSE^COURANT itgcrve N.V. v.h. Langeveld de Rooij jekhandel Drukkerij Bibliotheek en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm 'rijdaq wordt de heer W. H. Lap 80 jaar. Slill going strong". Maar het strong ■oidt wat minder" zegt de heer Lap en hij constateert dat met spijt. Vrijdag 11 juli a.s. hoopt de heer W. H. .ap. Julianastraat, Den Burg, zijn tach- gste verjaardag te vieren. Wij hebben smeend bij dit leeftijd-jubileum even ,il te mogen staan, waar de heer Lap ch in de loop der jaren zeer verdienste- jk heeft gemaakt voor de gemeenschap: an 1933 tot 1947 was hij b.v. president- immissaris der N.V. Texels Eigen toomboot Onderneming, maar nog be- sngrijker achten wij die andere, even- ens onbezoldigde, positie, n.l. die van oorzitter van de V.V.V. Texel, welke mctie de heer Lap vervuld heeft van 919 tot 1951. Voorts was hij secretaris van het oode Kruis, 25 jaar lang lid van de laatselijke commissie der Kon. Noord- n Zuidhollandse Reddingmaatschappij, erst als secretaris, later als voorzitter, 'ij zijn afscheid in 1949 werd hij gehul- igd en met een medaille onderscheiden, ijdens de eerste wereldoorlog (in 1917) 'erd hij benoemd tot secretaris van de andbouwcommissie voor Texel, werd aderhand secretaris van polder Waalen- urg en de Prins Hendrik Polder, dijk- raaf van het Hoornder Nieuwland. Zeven jaar had de heer Lap zitting in e gemeenteraad als afgevaardigde van e Vrijheidsbond. De jubilaris werd koninklijk onder leiden door zijn benoeming tot Ridder de Orde van Oranje Nassau. Nog meer nderscheidingen: voor de redding van 38 apanse vissers, wier (houten) scheepje rgens bij .Formosa onklaar was geraakt; rn onderscheiding door het Meteorolo- iseh Instituut te De Bilt, waaraan hij 'aardevolle gegevens verschafte inzake eerkundige gesteldheden rond de Chi- ese Zee, waarop hij als kapitein van de ava-China-Japan lijn heel wat mijlen eeft afgelegd. Onderscheiden door de ilandgenoten zelf, toen ze hem tot ere- oorzitter van de VW Texel benoemden n 1951). De heer Lap werd op 11 juli 1878 te >en Hoorn geboren, in het huis, dat thans igendom is van de heer Jan P. Strijbos, bande aan de „Knoppenbuurt" (de oor- Prong van deze naam schijnt onbekend e zijn). Hij ging op school bij meester Verdingen en (vanaf de 3de klas) bij feester Deuzeman. Vervolgens naar de ranse school van meester Thijsse (later r. Thijsse, bekend om zijn vogelstudies). Jat was iets bijzonder, het bezoeken van e Franse school, want jongens, die scha pboer moesten worden, bleven in Den [oom, maar ofschoon vader Lap schapen bid, voelde zoon Willem heel weinig oor schapenfokkerij; hem trokken meer schepen die over de Noordzee voorbij bomden en die je vanaf het „Looster- Uun" heel duidelijk kon waarnemen. Hij 'onkerde er naar om op zo'n zeekasteel e stappen en de wereld te verkennen. Op de Franse school zat-ie dus niet he- e®aal in de goeie hoek. Is het 'n wonder, at meester de jonge Willem en zijn mak- wel eens goed de les moest lezen, jegens al te grote activiteiten in „Het 'lazen Paleis" aan de Nieuwstraat?! Willem wist zijn ouders ervan te over igen, dat hij zijn toekomst op zee zag 'ggen. Dan maar van de Franse school (een soort inrichting voor uitgebreid la ger onderwijs) en naar de Zeevaartschool in Den Helder. Na de cursus stuurmans leerling met succes te hebben gevolgd, deed hij met gunstig gevolg examen voor derde stuurman. Spoedig daarop verhuist hij echter naar Vlissingen: de directeur van de Helderse Zeevaartschool, de heer Visser, werd in Vlissingen aan de daar opgerichte Zeevaartschool benoemd en die nodigde zijn Texelse leerling uit mee te gaan naar het Zuiden. Zodoende was de heer Lap daar de eerste zeeman, die aan die school later de De Ruyter- school examen deed. De heer Lap heeft eerst gevaren bij de Amsterdamse Stoomvaartmaatschappij „Hollandia", welker boten de wilde vaart beoefenden en alle wereldzeeën door kliefden. Vervolgens was hij enige tijd werkzaam bij de Rotterdamse Steenkool- en Scheepvaartmij, keerde weer bij de „Hollandia" terug, maar nam daar op zekere dag toch weer zijn ontslag, omdat het de vrachtmaatschappijen in die dagen niet al te best ging. Hij solliciteerde daar om bij een grotere onderneming en trad in 1905 als tweede stuurman in dienst van de Java-China-Japan-lijn. Vijf jaar later volgde zijn promotie tot kapitein. De heer Lap bewaart zeer prettige her inneringen aan zijn dienstverband bij deze onderneming. Het was hard werken, maar daar hield hij juist van. Dikwijls lezen wij over de rampen, die typhoons in de Chinese Zee of de Indi sche Oceaan kunnen aan richten. Jaar in, jaar uit worden schepen het slachtoffer van die tomeloze wervelwinden. De heer Lap heeft nooit bijzondere moeite met 'n typhoon gehad, omdat hij een middel wist om ze tijdig te omzeilen. Zijn rapporten daarover met betrekking tot de weers gesteldheden in die zeeën kwamen ook bij het meteorologisch instituut te De Bilt terecht en daar heeft men de waar de ervan onderkend. De heer Lap werd uit dank voor zijn verdiensten een oor konde verleend. Waarschijnlijk waren het slachtoffers van zo'n typhoon, toen ze bij Formosa een in moeilijkheden verkerend Japans vis sersvaartuig in de kijker kregen. De op varenden waren totaal uitgeput van hon ger en dorst. Ze werden op 24 mei 1911 aan boord genomen van het schip, waar over de heer Lap het bevel voerde. We hebben de brief gelezen, die, nu 47 jaar geleden, door een Japanse functionaris aan het Nederlandse consulaat werd ge zonden en waarin de heer Lap dank wordt gebracht voor zijn medewerking. „Typhoons kun je wel ontwijken, als je maar uitkijkt, je kunt er zelfs van pro fiteren", aldus de heer Lap, die eens vijf dagen na een ander schip uit Hong-Kong naar Japan vertrok en daar nog eerder arriveerde. Hij voer onder een gelukkig gesternte, zo redeneerde hij, maar met dat gelukkige gesternte alleen kom je er toch niet, dunkt ons. Door Siberië naar huis In 1917 besloot kapitein Lap het stuur aan een opvolger toe te vertrouwen. Hij was pas 38 jaar, maar vond het toch verstandiger om tijdig naar de wal terug te keren. Die weg terug leverde enige hindernissen op, want aan een reis over zee zaten in verband met de actieve Duit se onderzeeërs grote gevaren verbonden. Dan maar dwars door Siberië. Het werd een trip om nooit te vergeten, want in dat jaar was in Rusland de revolutie uitge broken. „Het ene moment ging de trein vooruit, het andere moment reden we weer in de richting van Japan terug". Maar tenslotte kwamen ze toch in Pe tersburg (Leningrad) aan. Toen was de vraag hoe het land weer te kunnen ver laten. De heer Lap wendde zich daartoe tot de Nederlandse gezant in Petersburg. Die zag niet meteen een oplossing, maar deze werd hem door kapitein Lap zelf aan de hand gedaan: „Je benoemt me tot koerier". Dat geschiedde en met het di plomatieke paspoort op zak vond hij overal geopende deuren. De reis ging over Stockholm en Göteberg. In 1918 werd de heer Lap benoemd tot commissaris der N.V. TESO, de maat schappij van de Texelaars. „Ik was niet op de vergadering geweest, maar kreeg thuis bericht, dat ik Arie de Waard was opgevolgd. Dat ging in die dagen nog erg gemoedelijk". Met die benoeming bleken de aandeel houders van de TESO een goede greep te hebben gedaan, want van meet af aan heeft de heer Lap de belangen van TESO (lees Texel) op voorbeeldige wijze behar tigd. Hij was een waardig opvolger van dokter Wagemaker. De heer Lap begreep, dat TESO eerst tot grotere bloei kon komen als van de boot een drukker ge bruik werd gemaakt. Er ging bij tijd en wijle wel eens een Texelaar op reis, maar dat zette geen zoden aan de dijk: „Texel is klein Zwitserland", zei de heer Lap, EEN TEXELAAR TREKT DOOR SKANDINAVIË Onze eilandgenoot, de heer André Hin Th. Rzn., Dijkmanshuizen, is onlangs op z'n Jawa-motor gestapt voor een vier maanden durende reis door Skandinavië. Wij geven hier het woord aan André: Zo ben ik dan de 10e mei per Jawa- motor van ons eiland vertrokken voor een trip van plm. 4 maanden. Het ging via Duitsland naar Denemarken. Daar 2 weken rondgezworven; veel gezien en steeds een prettig contact met de bevol king gehad. Daarna overgestoken naar Zweden en tot nu toe het gehele zuide lijke gedeelte doorkruist. Zo hier en daar werkende om wat te verdienen en te sparen voor de verdere reis. Zo kwam ik ook op het eiland öland „het Texel van Zweden". Een aparte natuur- en bodem gesteldheid. Ook dit eiland trekt zeer veel toeristen. Hier grazen ook schapen die zie je in Skandinavië n.l. niet veel. Omdat dit je als Texelaar trekt, besloot ik eens z'n boerderij te bezichtigen en kwam terecht op een zeer grote „gard", zoals men dat hier noemt. De boer was thuis en we zaten al gauw aan de koffie met lekkere broodjes; nu dat smaakte best, want toen schoot me pas te binnen, dat ik die dag nog geen tijd had gehad om te eten. Maar zo al pratende over de boerderij, deze was 1350 ha. groot, 350 koeien, voor het grootste deel Hollands zwartbont, die het ook daar best deden. De schapen waren van het Gotlandse ras, maar ook had deze boer een Engels ras ingevoerd, totaal 600 stuks. Toen ik wat begon te vertellen over ons Texelse ras, spitste hij zijn oren. Van de Engelse ras sen wist hij veel en op de show behaalde hij veel prijzen, maar hiervan had hij nog nooit gehoord. Een heel vraag en ant woord gesprek volgde, toegelicht met veel foto's, die ik bij me had. Als je dan zo in den vreemde die afbeeldingen ook nog eens goed bekijkt en die andere rassen ziet, kom je toch eigenlijk goed tot de conclusie, dat ons ras toch wel veel adel vertoont. Hoewel er al gesproken is over import, heb ik voorlopig eerst het ver zoek aangenomen om in het maandblad van de Zweedse vereniging van schapen fokkers te schrijven, toegelicht met foto's. Ik hoop nu met de fokdag weer thuis te zijn om deze te maken, dan personen met gele klompen aan er bij, want dan is de aandacht al gevestigd, dat ontdek ik steeds weer. Zo, na de middag zouden we maar eens de boerderij opgaan om die schapen eens op te zoeken. Eerst zouden we te paard, maar die waren reeds bezet, dus toen met de auto. We kwamen een groepje herten en een paar moufflons tegen, tot we na een uur ook eindelijk de woldragers voor de lens kregen. Iedere dag verrast je met iets anders. Ik zit nu in de buurt van Uppsala en trek zo steeds noordelijker en hoop ook Lapland, de Finse toendra's en de Noord kaap met de middernachtzon te bezoeken en dan maar weer verder zien. 't Is een pracht van een reis, vol avontuur maar wel druk. Daarom groet André Hin langs deze weg familie, vrienden en bekenden met een „tot ziens op Texel"! „van Texel valt zeer veel te maken als vakantieoord. Laten we de vogel niet over het net laten vliegen". Nu, de „Seumerfeugels" kwamen allengs bij al groter groepen in het net terecht. Jaar in, jaar uit, gingen meer eilanders zich toeleggen op het toeristenverkeer. Door pensions te openen, hotels, gemeubileerd te verhuren. Door kamphuizen te stich ten, kampeerterreinen te exploiteren, en zo voorts. Er werd in binnen- en vooral ook in buitenland veel reclame gemaakt voor Texel en het resultaat was zeer, zeer goed. Mede door de stuwkracht van de heer Lap kwamen hier vele dingen tot stand, die het toerisme in belangrijke mate hielpen bevorderen. Wij denken aan de medewerking van TESO bij de aanleg van toeristiche rijwielpaden, aan de stichting van de Jeugdherberg, aan de Texel-film Toeii TESO op zekere dag behoefte had aan een nieuwe boot, die als assistente van de Dokter Wagemaker in de vaart moest komen, steldde de heer Lap voor dit scheepje de naam „Voorwaarts" te geven. Deze naam doet ons denken aan de politiek van de heer Lap: die was vooruitstrevend, steeds hield hij het oog op de toekomst gericht. Wij geloven, dat hij een zeer goede voorspeller is geweest en steeds de juiste koers heeft weten te varen. Dat wil niet zeggen, dat al zijn voorstellen en plannen in vervulling zijn gegaan: de heer Lap heeft het nooit alléén voor het zeggen gehad. Het zal hem echter tot des te meer voldoening gestemd hebben, dat vele zijner voorstel len weerklank hebben gevonden. Vrijdag viert de heer Lap zijn 80ste verjaardag. Dit heuglijke feit want de jubilaris zou het graag nog eens over wil len doen! zal gevierd worden met een gezellige familiereünie in „De Linde- boom-Texel". Maar wij hebben zo de in druk, dat wel meerdere belangstellenden de jarige de hand komen drukken dan de (eigen) bloedverwanten alleen. Daarvoor heeft de heer Lap zich in de loop der jaren nu eenmaal vele relaties verwor ven, relaties, die veelal tot een hechte vriendschapsband zijn uitgegroeid. „De Waddenparel" is een parel temidden van de op Texel staande gebouwen. Bovendien ligt het in een prachtige omgeving n.l. in Everstekoog, waar wij de ongerepte natuur vanuit de vensters de hand kunnen reiken. Aan een der nieuwe weggetjes, die door het Texelse landschap kronkelen, vindt ge vakantiehuis „De Waddenparel". Het ligt er zeer rustig, idyllisch, voor naam We zouden bijna niet durven te zeggen, waar het precies ligt, want het ligt er temidden van de ongerepte natuur. Links de kwinkelerende vogels m het (toch) nog prille groen, rechts uitzicht op de duinen met de bloeiende helm en jon gen verzorgende graspiepers. Jan van de Kerkhof liep enige jaren geleden in de drukke Hoofdstad des lands te surveil leren als agent van politie. Momenteel begrijpt hij niet, hoe hij 't heeft kunnen aoen: surveilleren tussen die kolossale huizenblokken met rook en smook en blèrende kinderen en gierende trams. Hij voelt zich wél als eigenaar van „De Wad denparel", een vondst, die naam óók, want het gebouw is een parel. Architec tonisch bezien staan er gebouwen van heel wat minder gehalte, dit is een sie raad, waarvoor zelfs moeder natuur zich niet behoeft te schamen, De zon staat er 's morgens reeds met kennelijk plezier met het royale front te flaneren. „We zitten in „De Waddenparel", zo vertelde een toerist ons en hij bedoelde kennelijk: „Wij hebben goed geschoten, vindt U ook niet?" Wij feliciteren de familie Van de Kerk hof-Kikkert met het feit, dat er een ver gunning afkwam om déar te mogen bou wen. Is het een wonder, dat alle honderd bedden van 12 juli af tot eind augustus bezet zijn? Wie daar geweest zijn komen terug en maken onderwijl in eigen kring de nodige reclame. De ligging, het mooie, moderne gebouw kweken slapenderwijs de goodwill. Het is gebouwd onder leiding van archi tect L. G. Lentz, uit Hengelo. Hoofdaan nemer was de fa. C. H. F. Duin (de heer Van de Kerkhof heeft ons uitdrukkelijk verzocht vooral de naam van de actieve voorwerker, de heer H. Veenbaas, niet onvermeld te laten). Het schilderwerk nam de heer Van de Kerkhof van huisuit schilder zelf voor zijn reke ning. Het electra werd verzorgd door de heer M. Bakker, het loodgieterswerk door de heer S. van der Vis. De fa. Moerbeek verzorgde de stoffering met de vloerbe dekking, de heer D. Frank leverde de bedden en matrassen. De tafels zijn door de eigenaar zelf gemaakt. De zeer ruime honderd vierkante meter en zeer gezellige eet- en recrea tiezaal is een succes op zichzelf. Hieraan is de grootste zorg besteed. Zeer ver standig, want het is tenslotte de zitkamer! Overigens een terrein voor alle mogelijke doeleinden geschikt: daar wordt driemaal daags het menue verorberd, daar wordt de correspondentie bijgehouden, daar worden bonte avonden gehouden Arties ten uit eigen areaal. Er worden dia's ver toond en daarbij laat de heer Van de Kerkhof óók zien hoe onherbergzaam het eiland er bij winterdag bij ligt; allerlei binnenhuissporten kunnen er worden be oefend en tijdens de afscheidsavonden kan er een dansje worden gemaakt. Dan dansen Ans en Marie uit De Zaan met Heinz en Karl uit het Ahrdal, Hiltje uit Drente met George uit de States. Een actief knaapje, dat ook al z'n toekomst in het toerisme ziet liggen, houdt de pick-up aan de praat. (De geluidsinstal latie werkt perfect!) De bedrijfskeuken is het domein van mevr. Van de Kerkhof. Ze heeft er met 30 m2 de nodige armslag! De slaapzalen zijn 22 meter lang, flink breed en behoorlijk hoog. Uitstekend ge ventileerd met ieder negen ramen. Vier wasgelegenheden, „koude douche, maar toch zéér in trek". Behoorlijke bagage ruimten, een ontvangsthal. Achter het gebouw ligt een bunder speelweide, pas ingezaaid. Op 4 mei kwamen de eerste gasten. Er zou nog officiëel worden geopend, maar de tijd ontbrak. Tóch konden we van de week nog drinken wat we wilden. Kwam goed uit trouwens, want de „Wadden parels" hadden de „Bos en Zeeërs" met 74 ingemaakt. Dat betrof de afdeling handbal. De voetballers stelden zich eerst met een 80 overwinning tevreden: „Zie je nu wel, de gevolgen van de „Wadden- parelse" recreatie, zouden wij tegen de heer N. van Schoonhoven willen zeggen, maar misschien waren de „Bos en Zeeërs" net gearriveerd en laten we voorzichtig zijn met wat we schrijven. Feind hort mit!" In ieder geval organiseert „De Waddenparel" nachtwandelingen van 11 tot 1. Ook loopt er af en toe een tafel- tenniscompetitie met de collega's. Vorig jaar is dit bedrijf begonnen te draaien, 't Was nog niet eens helemaal gefinisht. Op 17 mei viel de eerste groep binnen, een school. In het voorseizoen krijg je veel scholen, groepen en vereni gingen. Er kwamen intussen al: een school voor progressief onderwijs uit Am sterdam, een h.b.s. uit de hoofdstad, een ulo uit Bloemendaal, de Berger School vereniging, een groep studenten uit Utrecht. Thans bestaan de gasten uit individuele gasten. Met brommers, scoo ters en auto's. De leeftijden variëren van (lagere) scholier tot de oudste generaties, die het ook nog best doen. Overwegend is het aantal binnenlanders, maar volgens de heer Van de Kerkhof maken de Duit sers het naseizoen goed. Hij heeft ook een paar Amerikanen gehad. LAMMEREN Op de markt werden maandag 448 lammeren aangevoerd De prijzen liepen van 42 - 50. De handel was stug. ZAAK VERKOCHT De heer B. G. Ipenburg, De Koog, heeft zijn slagerij te De Koog verkocht aan de heer Roest. De heer Ipenburg heeft zich door omstandigheden (ziekte) voorlopig uit het zakenleven moeten terugtrekken. Dit is de bar, ook zeer modern uitgevoerd. Het gehele gebouw is bijzonder goed geslaagd, waarmede wij het echtpaar Van de Kerkhof-Kikkert gaarne complimenteren.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1