n Raadsel in Nijmegen UITSLAG PREMIEKEURING VAN MERRIËN EN VEULENS IN EIERLAND Door de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" afd. Noord- Holland werd op dinsdag 1 juli in Eier- land een premiekeuring van merriën en veulens gehouden. De uitslag was. Henstveulens: Xantos, eig. P. Dros Bzn., 2de prijs; Merrieveulens (oudere); Xandra, eig. P. Dros Bzn., Ie prijs; Xenia, eig. P. Dros Bzn., 2de prijs; Merrieveulens( jongere): Oda v.d. Wijde Blik, eig. C. H. Roeper, 2de prijs. Eénjarigen: Wiera, eig. P. Dros Bzn., 2de prijs; Tweejarigen, grote maat: Vera, eig. P. Dros Bzn., Ie prijs; Vesta, eig. P. Dros Bzn., 2de prijs; Tweejarigen, kleine maat: Vera v.d. Wij de Blik, eig. C. H. Roeper, 2de prijs; 4-7-jarigen, grote maat: Roza, eig. P. Dros Bzn., Ie A prijs; Ada van Nieuwer- kerk, eig. C. H. Roeper, le B prijs; 4-7-jarigen, kleine maat: Sulma, eig. P. Dros Bzn., le A prijs; Rita, eig. P. Dros Bzn., le B prijs; Cato, eig. C. H. Roeper, 2e prijs; Trude, eig. C. H. Roeper, 3e prijs 8 jaar en ouder: Mina van Wieringer- meer, eig. P. Dros Bzn., le prijs; Violet, eig. J. S. van Leeuwen, 3e prijs. DRIEMAAL ,DRIE NEEMT VAKANTIE' Voor de spelers, voor de bezoekers en voor de Kleuterschool financiëel, heeft „Drie neemt Vakantie" in Oosterend een groot succes geboekt. Op deze avonden werd door de heer C. Bremer, voorzitter van de Alg. Chr. Kleuterschool, Ooster end, de bezoeker een hartelijk welkom toegeroepen. Hij wees er op dat de baten voor de Kleuterschool zouden zijn, zodat de gehouden verloting tussen de bedrij ven door ten zeerste werd aanbevolen, terwijl trekking na afloop plaats zou vinden. Hierna kregen de spelers van „Drie neemt vakantie" gelegenheid om de be zoeker eens hartelijk te laten lachen om de doldwaze en komische scènes, waarin zij ook volkomen geslaagd zijn. Als het doek opgaat bevinden wij ons ten huize van de heer en mevr. Hogeber- gen, die voor elkaar weinig geduld be zitten. Bij mevrouw vanwege de zorgen om de financiën en bij meneer om zijn uitvinderij. Als blijkt dat Constance (mej. Immy Bremer) pensiongasten wil houden, wordt deze verhouding met haar man Charles (de heer J v.d. Berg) nog slech ter. Op dit moment komt Drie (de heer B. H. Roest) ten tonele om zijn jarige dochter, het dienstmeisje van deze fami lie, te bezoeken, maar dan beginnen de verwikkelingen. Drie wordt door de heer des huizes weggewerkt, omdat hij voor 'n ander wordt aangezien, maar hij komt brutaalweg terug en als blijkt dat hij door bluf meneer Charles overtroeft en een radio sloopt en toch laat spelen kan hij geen kwaad meer doen en wordt op de handen gedragen als een genie. Drie, die voor een minder bedeelde uit de stad wordt aangezien, komt in een moeilijke situatie te verkeren, als blijkt dat deze man aangeduid als nummer 9 helemaal niet verstek laat gaan en als Hups (de heer D. Beijert) toch nog verschijnt. Omdat de wethouder, de heer Van Snel lenzwaard (de heer W. van Dompelen) Drie als nummer 9 heeft aangeduid voelt Drie zich zeker van zijn zaak en heeft dan ook Hups weggewerkt. Hij geeft voor dat er een verre neef is verschenen en werkt de familie de deur uit om vrij spel te hebben. Meneer Charles, die Parijse gasten verwacht, draagt Drie op om deze te ontvangen, maar ziet dan de verkeerde voor de goede aan en behandelt Opa ,de heer W. v.d. Slikke) en zijn kleindochter mej. R. Krotje), die als pensiongasten komen als de Parijzenaars. Als de echte gasten komen, mijnheer Debeurre (de heer T. Witte) en zijn dochter Marion (mej. C. Bremer) en er nu twee negens en twee Fransen blijken te zijn dan is er geen houden meer aan en worden de personen steeds voor een ander aange zien. Als dan Hups nogmaals verschijnt, terwijl iedereen aanwezig is, probeert Drie nog een laatste poging het pleit bij meneer Charles te winnen, maar Hups laat zich nu niet verdringen en in hun ijver om deze zaak aan meneer Charles uit te leggen, wordt 't colbertje van me neer in tweeën getrokken en rollen Drie en Hups met de stukken over de vloer. In het derde bedrijf tracht Drie nog steeds Hups weg te werken, bijgestaan door meneer Charles, maar mevr. Con stance denkt aan haar goede naam en Hups blijft. Drie tracht nu het leven van Hups onaangenaam te maken hetgeen hem niet lukt en als dan zijn zoon Jan (de heer W. van Dompselen, dubbelrol) verschijnt en een oogje heeft op Marion en ook de personen gaat verwisselen is het hoogtepunt bereikt en een ontknoping nabij. Jan blijkt in staat te zijn om door zijn technische opleiding een fout te ver beteren in de uitvinding van meneer Charles, dan komt het uit dat Drie zijn vader blijkt te zijn en Bella (mej. A. Wansink), de gedienstige, zijn dochter. Als dan Hups verschijnt met grote angst kreten, teweeg gebracht door de plastie ken lakei, sluit het doek voor de laatste keer. De komische situaties volgden elkaar zo snel op, dat men geen gelegenheid kreeg om op verhaal te komen. De spe lers hebben het op een briljante manier gebracht. Het geheel getuigde van een goed spel op een behoorlijk peil. Ieder bedrijf kreeg een langdurig en spontaan applaus. Ook de souffeuse, mevr. Roest- van Noort, deelde in deze hartelijke ovatie mede, want ook zij heeft zij in dit stuk van een moeilijke taak gekweten. Al met al heeft deze groep spelers ons en zeer goede en genotvolle avond gebo den en de heer B. H. Roest, die hier de regie voerde en tevens de grimage ver zorgde, heeft bij de rolverdeling een juis te keus gedaan. Wij verwachten dan ook dat wij deze groep nog eens zullen zien. Tot slot van deze avonden kreeg de verloting zijn beslag. Hier was weer de gebruikelijke taart de hoofdschotel, naast een grote collectie kleinere prijsjes, waar onder op de tweede avond een ras-konijn. Namens bestuur en spelers dankte de voorzitter de bezoekers voor hun belang stelling. GESLAAGD W. Mets Czn. slaagde vorige week te Den Haag voor het Vakdiploma klein handel in tabaksartikelen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Het consultatiebureau voor zuigelingen voor Den Burg en Oudeschild zal 9 juli gehouden worden in plaats van 16 juli, in verband met de vakantie van Dokter Meerman. Attentie: de kinderen, die op 16 juli in aanmerking komen voor een 2de of 3de kinkhoest-difterie-injectie kunnen toch terecht in het wijkgebouw tussen 3-4 uur. S.V. Texel Het is nu toch tijd om de aandacht te vestigen op de naderende competitie en dus zal er door training aan gewerkt moeten worden. We missen enkele trouwe deelnemers de laatste tijd, waar moet dat heen lui?! Gezamenlijk moeten we voor de komende wedstrijden gaan werken en daar mag dan niemand ontbreken. HET SPENEN VAN HET VEULEN Op een leeftijd van 3 tot 6 maanden wordt het veulen gespeend. Hoewel de scheiding van de moeder op het veulen vaak weinig indruk maakt, komt het voor, dat het hierop sterk reageert. Men zal dan goed doen het veulen een paar dagen te stallen, bij voorkeur met één of meer veulens, die hetzelfde lot onder gaan. Daar het veulen de eerste dag erg onrustig kan zijn, moet de stal zo zijn in gericht, dat het zich bij de pogingen om uit te breken niet kan bezeren. Het is wel voorgekomen, dat het trachtte door de ramen de moeder weer te bereiken, waardoor ernstige snijwonden ontston den. De merrie moet zo mogelijk ver van huis worden gebracht, zodat moeder en kind elkaar niet kunnen zien of horen. Gewoonlijk is het nodig het veulen de eerste tijd na de scheiding enige dagen op stal te zetten. Reeds direkt dient nu enig krachtvoer te worden verstrekt, met daarnaast wat goed grashooi. Blijft het veulen meteen na het spenen in de weide, ook dan is enig bijvoer gewenst. Indien het veulen nog geen wormkuur heeft ondergaan, dient deze behandeling j thans te geschieden. Na het spenen van het veulen moet de j melkvorming van de merrie zo spoedig j mogelijk eindigen. Doordat er niet meer wordt gezogen, valt de belangrijkste prik kel weg, nodig voor het instandhouden van de melkvorming. Hoewel de melkvorming in het alge meen vrij spoedig zal ophouden, kan er nog een sterke melkstuwing ontstaan, welke in sommige gevallen oorzaak is van ontsteking van een of beide uierhelften. Het is dus van belang deze melkstuwin- gen na het spenen direkt zo goed moge lijk te beperken. Men kan dit bereiken door het voederrantsoen te verminderen. Van belang is ook, dat minder drinken wordt verstrekt. Hoewel dus normaal de uier geleide lijker kleiner wordt, neemt deze bij ont steking in grootte toe. Er kan dan een uitgebreide zwelling in de omgeving van de uier optreden, waardoor de beweging van de merrie pijnlijk wordt, zich uiten de in een wijde gang van de achterbenen. Bij deze afwijking kan de merrie ernstig ziek worden. Het is dan noodzakelijk diergeneeskundige hulp in te roepen. JjTcOP~r>IBtC HART WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE 26. Midden in de stille nacht loopt de wekker van Pa Hassan af. Die wekker is een soldaat van zijn lijfwacht, die met zijn zwaard een paar flinke meppen geeft op een bronzen schild. Ze eten vlug en drinken zoveel mogelijk water uit de bron. Dan stelt de karavaan zich weer op en vier dagen lang gaat de tocht zon der enige afwisseling verder. Links en rechts van het dal liggen nu hoge bergen, waarvan de wanden steeds steiler worden en dichter bij elkaar komen. De koopman heeft een paar verken ners vooruit gezonden naar de plaats, waar het dal uitmondt in de hoogvlakte. Voor de rondzwervende bewoners van de woestijn is dit een pracht gelegenheid om een rijke karavaan te overvallen en uit te plunderen. Wanneer de uitgezonden ver kenners terugkeren en hem vertellen dat ze mensen gezien hebben op de rotsen bij de uitgang van het dal is Hassan niet verrast, maar wél bezorgd. Vanaf die hoogten denkt hij, kan de hele kara vaan plat gegooid worden met stenen, daar is niet tegen te vechten en we moe ten toch door die nauwe kloof! Langzaam gaan ze voort het gevaar tegemoet, speu rend met arendsblikken naar een kans om de kale wanden te beklimmen en de rovers te verjagen. Daar is de uitgang al, vlakbij! Owee, die boeven hebben zich goed verstopt, maar straks regent het rotsblokken. De kamelen zijn erg onrus tig, ze snuiven, dringen naar de rotswand en willen gaan liggen. Opeens kijkt Hassan naar de zon: bloedrood, ontzaglijk groot met vreemde sluiers er om heen. Een tweede gevaar deigt: zandstorm. Hij brult zijn waarschuwing en nauwelijks liggen ze in dekking of de orkaan breekt los DE GROTE WEDSTRIJD IN OOSTEREND v- De voetbalwedstrijd Middenstand tegen Kottervissers is een leuke avond gewor- den. De bezoekers waren even talrijk als ae lachsalvo's. De spanning heeft tot het laatste ogenblik geduurd. Werd er voor de rust serieus gespeeld, na de rust was de Middenstand finaal van de kook: ze kwamen verkleed op het veld, terwijl om de moed er in te houden allen voorzien bleken te zijn van een klein flesje met inhoud, dat men dikwijls gebruikte om zich moed in te drinken. Het publiek kon lachen; er moest zelfs nog een Midden stander weggedragen worden, maar met verband en al keerde deze weer spoedig in het strijdperk terug. De wedstrijd ein digde met een gelijkspel 3—3, zodat er penalty's genomen moesten worden, maar liefst elf stuks aan beide zijden en laat het nu weer 33 worden. Er werd maar weer vrolijk opnieuw begonnen. Einde 32 in het voordeel der Kottervissers. Dus deze zullen nu als winnaars nog maals moeten voetballen tegen de Boeren en wel a.s. zaterdag zelfde tijd. Aan het geheel werd een feestelijk aanzien gege ven door Muziekver. „Excelsior", die na een rondgang door het dorp ook op het sportveld nog een nummer ten gehore bracht. Dit alles ten bate van huize „Irene". Ook nu heeft men in Oosterend laten zien wat men samen tot stand kan brengen, want deze collecte overtrof de vorige, die 158,75 bedroeg, want nu werd 224,13 bijeen gebracht. Prima Oosterend!! En nu a.s. zaterdag allen naar het sportveld voor de voetbalwedstrijd Kot- tervissers-Boeren en natuurlijk het voor gaande bedrag overtreffen, want Ooster end zou Oosterend niet zijn als dat niet mogelijk was. HET GOUDEN FEEST VAN HET ECHTPAAR C. P. WITTE EN G. WITTE-BARHORST Veronderstellend dat dit feest zijn be slag had gekregen, zijn we eens gaan pra ten met dit gouden paar, maar we kwa men bedrogen uit, want nog steeds heeft het Gouden paar aanloop. De echtelieden, die nog een goede gezondheid genieten, bleken sprakeloos te zijn van de dagen, die hun beiden in het middelpunt van alle belangstelling plaatsten. Het gouden feest werd ingezet met een plechtige H. Mis welke uit dankbaarheid werd opgedragen, waarna de familie zich in de pastorie aan de feestelijk versierde dis schaarde, om de verdere dag dit feest in intieme kring te vieren. De receptie in de namiddag was voor het Gouden paar overweldigend en vele malen moesten zij de hand drukken van vrienden en ken nissen, waarbij natuurlijk een praatje niet ontbrak en vele herinneringen wer den opgehaald. Naast een schat van bloe men, kreeg ook het echtpaar vele felici taties per post, welke stuk voor stuk werd bekeken en niet te vergeten een aubade van V.I.O.S. „Dit gaat nu al twaalf dagen lang door" zegt moeder Witte, terwijl vader Witte het nu toch eindelijk eens genoeg vindt! „Het heeft", zo zegt dit Gouden paar, „ons overweldigd. Wij stonden perplex het is dan ook onvergetelijk voor ons en voor de kinderen. Wij zijn dan ook God dankbaar, dat wij dit mochten beleven, want het is niet voor een ieder weggelegd om deze mijlpaal te bereiken". En met deze woorden zijn wij het dan ook roe rend eens. Wij wensen tot slot dit Gouden paar nog vele mooie jaren toe temidden van hun meelevende kinderen. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 1 juni tot en met 27 september Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.30 14.00* 16.00 18.25 20.30§ Van Den Helder: 9.20 11.30 15.00* 17.15 19.30 21.35§ van 13 juli t.m. 31 augustus 1958 van 29 juni t.m. 24 augustus 1958 HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 9 juli 0.34 en 13.13; 10 juli 1.21 en 14.04; 11 juli 2.23 en 15.08; 12 juli 3.36 en 16.23. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. PTT CONTRA GEMEENTE P.T.T. contra gemeente. Wat kan da: zijn? Een extra raadsvergadering zicht? Nee, gelukkig ligt dit „contra" oj gunstig terrein, op sportief terrein, of. schoon U bij het woord sportief niet al tijd meteen aan zacht gekookte eitjes ma? denken. Onze PTT-ploeg is nameliji voornemens om donderdagavond, dui morgenavond, aanvang half acht, de voet balschoenen onder te binden om een elf tal van de gemeente eens behoorlijk af t< straffen. Een der PTT-supporters deeld- ons in vertrouwen mede, dat de interna tionaal beroemde profclub „Real" uit Ma. drid reeds drie spelers van de PTT aan- gekocht heeft tegen super de luxe prij zen. Het zijn de rechtsback, de stopper- spil en de midvoor. Dat de gemeente mannen, ondanks de overweldigende te genstand tóch de stoute schoenen gaai aantrekken pleit voor hun geestesge steldheid: ze hebben daar overigens wei voor andere begrotingen gestaan. Tea slotte zullen de heren Poel en Beemster- boer hun gouden benen zo duur mogelii) aan de man zien te brengen. Als U donderdagavond vergeefs cot tact zoekt met de telefonistes moet I maar denken, dat ze allemaal op het (ge meentelijk) sportveld zitten. Belt U dj avond dus niet, neem het ervan en gaat! óók kijken naar deze strijd van het jaai (En verzuimt U alstublieft niet om Ui portemonnaie mee te nemen; een bank biljet, zo maar losjes in de hand ma trouwens óók, dat nemen ze wel veil van U over om het nóg safer op te berge in de kluis, die straks geopend wordt oj er de gelden aan te onttrekken ten be hoeve van de uitbreiding van ,,Hui Irene". TEXELS ELFTAL-DE MOK De jaarlijkse ontmoeting tussen bove; staande ploegen heeft donderdagavoi plaats gevonden op het terrein van „1 Koog". Prachtig voetbalweer en een pri ma stemming in en rondom het veld. De opstelling van het Texels elftal wa als volgt: Doel: B. Heerschap (SVT); achter: L. va Tongelen (SVC) en G. Kuiper (SV0 midden: Dick Smit (ZDH), Jac. van Hee: waarden (T.B.) en N. van Egmond (SVC voor: J. Boogaard (T.B.), A. Boogaan (T.B.), P. de Wit (Z.D.H., Hans Kiewii (S.V.T.) en A. Dijker (Z.D.H.) Het is een wedstrijd geworden va goed gehalte. Texel gaat direct in de aas val en probeert de keeper der gaste: Spoedig echter blijkt dat de Mok over ee aantal prima krachten beschikt en i prima conditie is. De T.-verdediglc wordt dan ook danig op de proef gestel maar ze houden stand, om beurten brea gen Gerrit, Jaap, Niek, Bert en Dick ree ding door hun op tijd ingrijpen en o tegenpartij zo weinig mogelijk kans geven. Intussen zit de T.-voorhoede i goed op. Aat Dijker snelt keurig langs o lijn, een goede pass naar rechts en oi houdbaar schiet Boogaard in. De beza kers werken hard om de achterstand in: lopen wat hun ook gelukt. Maar Tex komt terug en nog voor de rust wordt i Mok-keeper nog 2 maal gepasseerd, i keurig voorhoede spel. Hoewel we verwachtten, dat de Moki de 2de helft pas goed op toeren zou k< men, liep het toch even anders. Wel m men ze het initiatief in handen, maard Texel-achterhoede wist elke kans wegl werken. Uit de eerste Texel-tegenaanvi weer zo'n goede combinatie zorgde c linkervleugel voor no. 4. M. kwam ten tot 42, maar Texel bracht het tot 5- na goed samenwerken van Aat en Has die met een mooi schot deze comb, a rondde. Zowel Texel als de Mok scoorden el nog 2 maal. Eindstand 74. Zoals reeds gemeld een zeer goed wedstrijd èn bovenal sportief. De leidli was, zoals trouwens te verwachten wa bij de heer De Graaf in goede handen. Dat zulke wedstrijden naar meer smi ken, bewees wel dat er voor een volgend ontmoeting al van gedachten werd g< wisseld. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 10 juli Den Burg, Oranjeboom, „Klein Toneel voert op „Schorpioenen en miljoenen" Vrijdag 11 juli Den Burg, Oranjeboom, Vertoning Texe film. Zaterdag 12 juli Den Burg, Wezentuin, „Texel's jeu| musiceert" onder leiding van J. Visser FEUILLETON door G. PLANTEMA 3. „Nu ja, kriminele redenen? Je moet niet dadelijk menen, dat wij jullie stad beschouwen als een schuilplaats voor or dinaire boeven", gaf de inspekteur te kennen. „Je moet niet proberen je eigen standje te verdedigen", wierp z'n zwager hem te gen. „Een politieman is identiek met een boevenjager. En een boef is altijd ordi nair". „Dat kon wel eens anders zijn", meen de Sven. „Er is verschil tussen de ene boef en de andere. Je hebt ze in groot en klein formaat. Je hebt ze deftig en ordinair". „Dat kon wel eens anders zijn", meende Sven. „Er is verschil tussen de ene boef en de andere. Je hebt ze in groot en klein formaat. Je hebt ze deftig en ordinair". „Dat zal wel kloppen", stemde mr. Ernst Verhagen vrolijk toe. „En omdat inspecteur Sven Ohlquist het de moeite waard vindt, voor een boef zijn geliefd Kopenhagen te verlaten, moet het er on getwijfeld een van groot formaat zijn. Aangezien hij bovendien opkomt tegen de kwalifikatie ordinair, moeten wij aanne men, dat de bewuste boef nog deftig is bovendien. Zou er werkelijk in deze rus tige stad vol vakantiegangers een deftige boef van groot formaat te vinden zijn?" „Dat is nu een vraag, die nog dient te worden opgelost", gaf de inspekteur ten antwoord. „Als er zekerheid over be stond, hoefde ik niet hierheen te komen. En dan liepen jullie nog het genoegen van mijn bezoek mis". Een klein beetje zelfkennis kan nooit kwaad", merkte zijn zuster lachend op. „Maar ik hoop, dat je met je onderzoek naar zo'n individu toch een beetje tijd zult overhouden om er aan te denken, dat je onze gast bent". „En of!" riep inspekteur Sven Ohlquist onmiddellijk. „Verbeeld je! Ik herinner mij nog veel te goed, hoe jij tot voor kort mijn huis hebt bestuurd. Ja, dat mag je gerust als een kompliment beschouwen. Maar daarom ben ik ook met hoge ver wachtingen hierheen gekomen!" „Kijk eens aan! Dan moet ik zeker pro beren, je niet teleur te stellen", zei Else Verhagen. „Dat kunnen we jou gerust toevertrou wen", merkte haar echtgenoot onmiddel lijk op, hetgeen zijn zwager een goed keurend gebrom ontlokte. „Ik mag dat wel", zei de* inspekteur. „Het is geen kwaad teken, als mannen zelfs na hun trouwen hun vrouw lof toe zwaaien. Maar, waarde zwager, als wij 't er over eens zijn, dat wij Else gerust ons welzijn kunnen toevertrouwen, dan kun nen wij ons des te beter concentreren op enkele zaken, die mijn belangstelling hebben". „Ik hoop niet, dat je mij in je aange legenheden wenst te betrekken", protes teerde mr. Ernst Verhagen lachend. „Natuurlijk zal ik geen beroep op je medewerking doen, voorzover het zuiver politiezaken betreft", gaf de inspekteur toe. „Maar er zijn een paar dingen, die wij hier in deze geriefelijke woonkamer kunnen bepraten. En jij kunt me mis schien even bevredigend inlichten als de heren van de Nijmeegse politie, die ik ongetwijfeld binnenkort moet spreken". „Gaan jullie dan maar gewichtige din gen bespreken, dan kan ik mij aan het diner wijden", merkte zijn zuster op, ter wijl ze opstond en zich gereedmaakte om naar de keuken te gaan. „Ik heb het altijd als een voorrecht be schouwd, een zuster te hebben, die niet probeert haar neus in geheimen te steken", grinnikte de inspekteur. „Doe maar gewichtig", antwoordde zijn zuster vrolijk. „Je bent gewoonlijk net zo'n kleine jongen als de mensen denken, wanneer ze je zien. En ik geloof, dat deze man van mij er ook wel wat voor voelt, een belangrijk gesprek te voeren, waar een vrouw toch niet warm voor is te krijgen". „Maar nu even terzake, kerel", zei Ohlquist, plotseling ernstiger, toen zijn zuster de kamer uit was. „Ik heb al ont dekt, dat je hier in een omgeving woont van grote landhuizen. Weet je misschien een beetje, wat voor mensen daar wonen? „Dat is een vraag, die niet heel gemak kelijk is", meende zijn zwager. „Natuur lijk, vooral de bewoners van de huizen in de buurt zijn me bekend, al is dat voor een deel niet meer dan bij gezicht. Maar je zult je zeker nader kunnen verklaren. Wat voor mensen heb je speciaal op het oog?" „Jammergenoeg moet de politie zich gewoonlijk meer bekommeren om perso nen, die een uitzonderlijk leven leiden, dan om normale burgers", gaf de inspec teur als inleiding te kennen. „Ik verlang niet, dat je mij alle namen noemt van de mensen hier in de buurt, maar wel inte resseert het me sterk of er ook mensen uit het buitenland aanwezig zijn. Vooral mensen, die hier nog niet lang wonen, dan wel in huis verblijven bij een van de reeds langer hier zijnde ingezetenen". „Je hebt nog niet de gewoonte afge leerd om min of meer ambtelijke taal te gebruiken", lachte mr. Ernst Verhagen. „Maar ik moet even nadenken. Veel bui tenlanders ken ik hier niet en je begrijpt, dat in een stad als Nijmegen hun aanwe zigheid toch wel gauw genoeg bekend is". Hij stond van zijn stoel op en wandelde enkele ogenblikken de kamer op en neer, grote rookwolken voor zich uitblazend. „Tja", zei hij dan, „in de villa Boslust woont sinds een paar maanden een bui tenlands gezin. Dit is de familie Vanden- berghe. De man is direkteur van een kleine textielfabriek in de stad. Maar voor zover ik weet zijn dat niet bepaald opvallende mensen. Zij komen uit Bras- schaet bij Antwerpen, man, vrouw en drie kleine kinderen". „Zo, de familie Vandenberghe uit België", merkte Sven op, de naam note rend in een blauw boekje. „En weet je verder niemand?" „Jawel", gaf de advokaat toe. „Op Bellavista woont sinds een maand of twee een Duitse dame, Frau Eschenbaoh. Zij moet ongeveer zestig jaar zijn en heeft in Nijmegen een huishoudster en een dienstbode aangenomen. Het is misschien wel wat vreemd, dat deze drie mensen in een paleis van een herenhuis wonej maar het schijnt, dat zij op het ogenbd betalende zomergasten heeft. Best mog* lijk, dat Frau Eschenbach dus een zome? pension is begonnen. Voor zover ik wee: heeft zij alleen Hollandse gasten, mai dat durf ik natuurlijk niet zeker i zeggen". „Goed zo, Frau Eschenbach, vermoeo-1 lijk pensionhoudster", prevelde Ohlqiré „Je begint op dreef te komen. Wie volgt „In huize Eikenheuvel wonen de hd en mevrouw Nabarescu. Dat zijn mens! uit Roemenië, maar zij wonen al jarent Nijmegen. Ik noemze alleen, omdat J nogal eens gasten uit het buitenland oc vangen, die hier dan een paar weken langer logeren. Trouwens, dan mag ook de Hongaarse familie Voerendael vergeten. Mevrouw is een Hongaarse daar komen ook dikwijl vreemdeingen1 huis. Je begrijpt, dat ik die gasten ni ken. Of er op het ogenblik bij de Voeré daels of de Nabarescu's logé's zijn, zoui trouwens evenmin kunnen vertellen. D weet Else wellicht beter, want die pré nogal eens met onze buurvrouw, Hermans, die zowat iedereen kent, terff zij bovendien graag voor sprekfl nieuwsblad speelt". „Dat is dus de oogst?" informeerdei inspekteur. „Tja", zei Ernst aanzelend, „ik werkelijk nu niemand anders kun# noemen, ja toch! De familie Van Zuyden krijgt soms bezoekers uit buitenland. Zij schijnen veel gereisd! zodoende aardig wat kennissen opgeds» te hebben. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4