Missietentoonstelling Nutsspaarbank AMATE 'HET'BONTHUIS* Steunschoenen Een eigen huis van 31 juli t.m. 3 aug. C. P. MOOJEN, '-'"".t" j c r - pd-- Z0MERPRIJZEN Zondag 27 juli a.s. F.D.F. Aarhus Kreds' Orkester Mantje's Schoenhandel 'n Cadeautje Taxi Garage Reij DINSDAGAVOND Strijd om de man en de vrouw Raadsel in Nijmegen HET LANDBOUWBEDRIJF IN DE ZOMER VAN 1958 (Vervolg) Na het overzicht van woensdag jl., waarbij wij speciaal het grasland onder de loupe namen, thans iets over de akker bouw. De problemen voor de akkerbouwer begonnen al vóór het zaaien van de ge wassen. Eén van de belangrijkste vragen op de akkerbouwbedrijven is n.l. die van het bouwplan of wel de keuze van de gewassen. In dit opzicht heeft de akker bouwer het beslist moeilijker dan zijn collega op het grasland. Dit jaar gaf de keuze van de gewas sen bijzondere moeilijkheden. Zoals be kend wordt er vrijwel ieder jaar een belangrijke oppervlakte vlas op Texel verbouwd. Dit gewas past goed in de vruchtwisseling en de verbouw is in nor male jaren ook financiëel aantrekkelijker dan de verbouw van graan. De vooruit zichten voor de vlasteelt waren evenwel zeer slecht en als gevolg daarvan is de oppervlakte van dit gewas veel kleiner dan normaal. Een ander gewas, dat de laatste jaren voor Texel van belang was is die van stoppelknollen voor zaadteelt. De hoeveelheid zaad, die in 1957 geteeld is was echter zo groot, dat de zaadtelers niet bereid waren te contracteren met de landbouwers. We zien dit gewas daarom dit jaar niet op ons eiland. De verbouw van suikerbieten heeft in 1957 over het algemeen bevredigende resultaten gegeven en er was bij de land bouwers wel animo voor dit gewas. Er is op Texel echter maar betrekkelijk wei nig grond geschikt voor de verbouw van suikerbieten en dan is er bovendien het arbeidsprobleem. Vooral op de overwe gend lichte gronden van Texel vraagt de verzorging van suikerbieten veel tijd. Toch hebben heel wat landbouwers het gewaagd de oppervlakte suikerbieten uit te breiden. Uit het bovenstaande blijkt dat er wel enige wijziging in het bouwplan is ge komen. Het zaaien van de voorjaarsgewassen had aanmerkelijk later plaats dn in 1957. De maand maart gaf veel sneeuw en nachtvorst, waardoor het graan voor het grootste deel pas in april kon worden gezaaid. Voor de zware gronden bete kende de nachtvorsten ook een voordeel, omdat hierdoor de structuur van de bo venlaag veel beter is geworden. De op komst van de gewassen was daardoor veel regelmatiger dan in 1957. De granen Vooral op de lichte gronden hebben de granen zich, dank zij de meer dan nor male regenval zeer gunstig ontwikkeld. In polder Eierland zien we, vooral op lichte, droogtegevoelige grond percelen zomergerst, die na de laatste zware buien sterk gelegerd zijn. De gebruikelijke hoe veelheid stikstof is voor dit regenrijke jaar veel te groot geweest. Op onze bete re grond in de omgeving van Dijkmans huizen en het Kaapsveld is het graan dit jaar lang niet zo zwaar. Er wordt hier veel minder stikstof gebruikt en boven dien blijkt wel, dat de structuur van de grond hier nog niet in orde is. Deze is door de laatste natte herfsten, die niet gevolgd werden door een flinke vorst periode flink bedorven. De nachtvorsten van dit voorjaar brachten alleen een dunne bovenlaag in een goede toestand, maar de ondergrond bleef slecht. De zware regens van de laatste maanden hebben ook de bovenlaag weer in elkaar geslagen en dit uitte zich op meerdere door stikstofgebrek. Uiteindelijk zal de opbrengst op de zware grond o.i. niet tegenvallen, maar het verschil in stand met de lichte grond is toch wel opvallend. De aardappelen. Ook van dit gewas wordt dit jaar weer een flinke oppervlakte verbouwd op ons eiland. Na een aanvankelijk wat onregel matige opkomst staat dit gewas er op 't moment goed voor. Het komt ons voor, dat de knolontwikkeling achter komt bij normale jaren en dit kan speciaal voor de pootgoedteelt een handicap zijn. Een ander nadeel voor de verbouwers van pootgoed is, dat er nog al wat pootgoed is afgekeurd of in klasse verlaagd is. De handel in pootaardappelen lijkt niet on gunstig. Suiker- en voederbieten De bieten staan er over het algemeen goed voor. De verzorging van dit gewas heeft door de vele regen veel arbeid ge kost en nog ziet men veel percelen bieten met veel onkruid. Dit laatste geldt overi gens niet alleen voor de bieten. O.g. had de laatste maanden diverse ke ren de taak excursies van „agrariërs" over ons eiland te leiden. Daarbij is tel kens de opmerking gemaakt, dat de Texelse bedrijven een slecht verzorgde indruk maakten. Natuurlijk probeer je dit als Texelaar met de Texelaars goed te praten door te wijzen op de overmatige regenval en het „gebrek" aan arbeids krachten. Maar helemaal „lekker" zit je deze opmerking als landbouwvoorlichter toch niet. Er is in dit opzicht op ons eiland nog wel wat te doen. De erwten De oppervlakte van dit gewas is naar wij menen ongeveer normaal voor ons eiland. De stand varieert vrij sterk. Naast heel goede percelen komen ook zeer slechte percelen voor. Het komt ons voor dat de peulen maar matig zijn gevuld. Bijna in iedere peul vind je enkele kleine, niet uitgegroeide zaden. Speciaal voor granen en peulvruchten geldt wel, dat er voor de nog komende weken veel behoefte is aan droog, zonnig weer. Deze gewassen zullen het, wat het water betreft nu wel redden. Intussen staat wel vast, dat verschillende percelen graan veel te sterk gelegerd zijn en dit zal in enkele gevallen de opbrengst flink benadelen. Toch menen wij, dat de ak kerbouwbedrijven, wat de stand van de gewassen betreft er niet slecht voor staan en de mogelijkheid van een goede op brengst zeker aanwezig is. C. van Groningen TERSCHELLINGER BOOT GESTRAND Door de oostenwind was de waterstand zeer laag, toen de „Holland" van Harlin- gen kwam, en liep deze aan de grond. De passagiers werden door de Vlieland en de „Stortemelk" overgenomen en aan de wal gebracht, hetgeen dezen nog interes sant vonden ook. „VOORZICHTIGHEID GEEFT MEER VEILIGHEID!" Let er vandaag eens op, hoe WIELRIJDERS met twee naast el kaar blijven fietsen bij het passeren van andere wielrijders of rechts geparkeerde voertuigen. Ook dat is onvoorzichtig rijden, want tien tegen één, dat ze daar door te veel in de baan van het snelver keer komen. Voorzichtigheid geeft meer veiligheid! EEN HALVE EEUW GELEDEN Adv. uit de Texelaar van 28 juni 1908: Nederlandsch Tooneel- en Operette- Ensemble van Amsterdam geeft drie bui tengewone voorstellingen in het lokaal „De Vurgulde Kikkert". Eerste voorstel ling op donderdag 2 juli „Rooie Anna", vrijdag 3 juli „De gevolgen van een Snoepreisje", zaterdag 4 juli: „Sherlock Holmes". Adv. Kermisweek, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag balmuziek in het Loods manswelvaren aan Den Hoorn. Rijf. De Waal, 29 juni 1908: Door onzen plaatsgenoot, den heer C. Boot, wordt melk in den handel gebracht, geheel vrij van ziektekiemen (gepasteuri seerd). Nu er zooveel wordt gedaan voor de volksgezondheid, zal ook dit artikel zeker wel door onze geneeskundigen worden aanbevolen. De prijs, 8 ct. per flesch, zal wel voor niemand te hoog zijn. Naar we vernemen zal de melk over ge heel Texel verkrijgbaar worden gesteld. S.V. Texel Wegens de vakanties is de training van de adspiranten en welpen met ingang van heden tot nader aankondiging stopgezet De senioren trainen gewoon door op woensdagavond, aanvang 7 uur tot don ker. Het oefenprogramma is weer samen gesteld en wel als volgt: 17 aug. KNVB-bekerwedstrijd; 24 aug. Alkmaar-comb.; 31 aug. Alkmaarse Boys-comb.; 7 sept. HRC-comb. en 14 sept. begint de kompetitie. We hebben nog enige spelers voor het lste en 2de elftal nodig. Waarom zonden die leden, die een vragenlijst van ons ont vingen deze tot op heden niet terug? De welpen en adsp. b. gaan zaterdag a.s. naar Oosterend voor seriewedstrij- den, zie kastje. WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE 30. Asad, de kok, staarde naar de blauwe lucht en bleef maar staren. Dat is een deel van zijn taak, die hij schitterend vervult. Sommigen denken dat een goede kok dik moet zijn, maar dat is niet zo of Asad is de uitzondering op de regel. Hij is zo mager als een dun latje en zo rim pelig als een verdroogde appel en daar lijkt hij ook op: een appel met een sik. Maar hij kan de heerlijkste gerechten klaar maken, zoals dat gedaan wordt in de vele vreemde landen, die hij in zijn lange leven heeft bereisd. Pa Hassan heeft hem als een speciale gunst aan zijn zoon meegegeven, die hem nog plagend gevraagd heeft of vader misschien een vermageringskuur ging doen. Maar nee, Asad is meegegaan als levende barome ter. Elke weersverandering voelt hij uren van tevoren aankomen en nu kijkt hij heel ernstig. Storm voorspelt hij, lang en hard. Niemand snapt hoe Asad dat weet, maar ze beginnen direct met alles wat bewegen kan goed vast te sjorren. De zeilen worden gestreken, het roer vast gebonden en het vuur gedoofd. Deze keer kwam Asad's voorspelling rijkelijk laat, want de bemanning was nog druk bezig toen de bui losbrak. Inktzwart wordt de i lucht. De golven gaan hoger en hoger, maar het blijft bladstil, totdat plotseling een hevige windstoot het schip bijna op zijn neus zet. Weer een pauze. Een paar soldaten zonder zeebenen krabbelen nij dig overeind.maar rollen prompt weer als kegels door elkaar, want nu zitten ze er midden in. Het loeit en bul dert en bqpkt en kraakt nu zonder op houden. Bergen water slaan over het dek en sleurt alles wat niet muurvast zit overboord. (Wordt vervolgd) te Den Burg, Texel in de St. Josephschool aan de Hollewalsweg en de Beatrixlaan, waaraan verbonden een FANCY FAIR. Toegangsprijs volwassenen 50 ct. Kinderen t.m 14 jaar 25 ct. Openingstijdendonderdag 3 uur (opening door mgr. Kramer) tot 11 u na vrijdag en zaterdag 2-6 uur en 7.30—11 uur nm zondag 11 uur vm toi 1 unr nm, 2,30—6 uur en 7,30—11 uur nm (sluiting) Alle Verzekeringen kunt U sluiten bij Den Burg, Telef. 278 Vraagt vrijblijvend offerte Ook voor financiering Hypotheken De kenner kiest kwaliteit van Goënga's Slagerij Den Hoorn Telef 252 Indien hij advertentie opdrachten niel duideliik vermeld staat aan wie de reke ning moet worden ge zonden, kan plaatsing niet doorgaan Dit geldt vooral voor verenigingen en voor deg» nen die gelegen heid^advertenties o.^ge ven, waarin alleen een adres, maar geen naam wordt genoemd Dir Texelse Courant KONINGSTR.5& TEI 4*293 Repareren, omwerkingen en bonttiewaring alles tegen Bestelt thans Uw bontmantel voor het komende seizoen Te betalen september oktober. IMPORTEUR. N.V FERIE HEDOES Groningen f ZonH^onri 05900-29337 -$2507-2667 Hoge rentevergoe ding en gemakkelijke terugbetaling in de Wezentuin (Parkstraat) te Den Burg Populair concert door het het bekende padvindersorkest uit Denemarken, Zie raambiljetten Aanvang 20 15 uur. Entree f 0 75 Kinderen t.m. 13 jaar f 0. VVV TEXEL Voor de breedste en moei lijkste voeten. Ook in modekleuren Betaal iels meer en u koopt iets goeds waar u ook inder daad op kunt lopen Kogerstraat Jen 34 Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend! Kapper Bakker, Tel. 203 voor groot of klein? Dan moet U immers bi) J P. STA kt zijn 1 Den Burg, Texel Telefoon 333 te Den Hoorn weer met medewerking van de Hoornder Bietenbouwe daar gaat toch niets boven Reeds 10,000 Nederlanders gingen U voor bouwden hun eigen huis via het Bouwfoi Nederlandse Gemeenten. Financiële en technische hulp en f zeer aantrekkelijk spaarsysteem, vooral v< JONGELUI MET TROUWPLANNEN Bouwmogelijkheden op lexel, in Den Helder en vele andere gemeenten in Nederland Vraagt vrijblijvend INLICHTINGEN bij de plaatselijke secretaris de heer G v. Agteren, Beatrixlaan 72, Den Bu Schr Inl. NV. BOUWFONDS NEDERLANDSE GEViEENTI Dreef 34, Haarlem. de moderne en veilige weg naar het eigen huil FEUILLETON door G. PLANTEMA 7. „Mais oui", antwoordde André Boor- neman, die begreep, dat de vreemdeling vroeg, of de stoelen aan zijn tafeltje vrij waren. Zij keken elkaar even aan. De vreem deling herkende hem blijkbaar, want in eens glimlachte hij, hetgeen zijn brede gezicht met vrij hoge jukbeenderen een eigenaardige trek gaf. „Ach, wij zijn niet geheel vreemd", merkte hij op in een merkwaardig Frans, dat hij langzaam uitsprak. „U hebt ons vanmiddag op charmante wijze ingelicht". Enkele ogenblikken later wist André Boorneman, dat deze vreemdeling zich Sergie Maroniu noemde. De dame, die van nabij inderdaad een opvallende schoonheid was en bovendien niet ouder dan wellicht vijfentwintig jaar, bleek mademoiselle Ilescu te zijn en de forse vermoedelijk zestigjarige heer heette Jörgensen. Bovendien werd André Boorneman gewaar, dat deze laatste een Zweed was, de twee anderen Roemenen. De Zweed had hem vriendelijk toege knikt en hem in vlot Frans de taal die deze drie ook met elkaar spraken, be groet. Mile. Ilescu was echter gereser veerd. Zij liet het bij een kort knikje. Haar levendige landgenoot, die zich spoedig ontpopte als een doctor, hij ver telde niet waarin, begon onmiddellijk 'n gesprek te leiden, dat aanvankelijk over Nijmegen ging. Deze stad mocht zich in zijn warme sympathie verheugen en dr. Maroniu deed bepaald teleurgesteld, toen hij vernam, dat André er geen per manent bewoner van was. „Mais oui, vous êtes de Rotterdam", riep hij dan, „die stad ken ik ook. Een beetje! Grote havenstand, monsieur André Excusez-moi, uw naam is wat lastig voor een Roemeen". Dr. Maroniu was een jaar of veertig. In welke betrekking hij tot zijn landge note stond, werd André niet duidelijk. Hij sprak haar af en toe aan, waarop zij echter slechts kort antwoordde. Zij noemde hem daarbij voortdurend „doc- teur", maar hij zei nu eens „mademoi selle", dan „madame", dit misschien bij vergissing; soms betitelde hij haar als Sonia. Toen André Boorneman na de eer ste keer meende, dat dit haar voornaam was, voelde hij iets als verrassing, toen de Roemeen haar kort daarop aansprak als Micaela. De Zweed noemde haar voortdurend plechtig en voluit mademoi selle Ilescu. „Eh bien", zei dr. Maroniu na een poosje. „Dit is een keurige zaak. Werke lijk! En ik heb heel wat van de wereld gezien. Het bezoek is uitstekend. Daar aan danken wij ook het voorrecht, in ken nis te zijn gekomen met U, monsieur André! Aha, en wat een genoegen, zoveel charmante meisjes te zien en zoveel flin ke, sportieve jongemannen. De jeugd in dit land is aantrekkelijk, mon chèr! En zij houdt blijkbaar van dansen. U ook?" Daarna kon André Boorneman moeilijk anders doen, dan toestemming vragen om een dans met mademoiselle Ilescu. «Hij zag er even tegen op, want de Roemeen se bleef erg teruggetrokken. Maar zij stemde onmiddellijk toe en daarna be gonnen zijn samen een langzame foxtrot, terwijl de beide heren in druk gesprek raakten. André Boorneman had moeite om een gesprek te beginnen. Hij reali seerde zich, dat hij zelden met een zo knappe vrouw had gedanst, maar nog nooit had hij ook zo weinig geweten, waarover met haar te praten. Aarzelend begon hij, als goed Nederlander, over het weer, dat de laatste dagen zomers was geweest. Zij beaamde het kort en dan vertelde hij haar, dat een tijd van vast, mooi weer eigenlijk een uitzondering mocht heten. Op een vraag, hoe dat in haar land was, kreeg hij ten antwoord, dat men daar hete en konstante zomers kende. Het gesprek kwam daarna een beetje op gang, al was het voornamelijk André Boorneman, die het woord voerde. Hij was er zich van bewust, dat menig een in de zaal naar mile Ilescu keek, maar dat was geen wonder, want zij was inderdaad een opvallende verschijning, zowel door haar schoonheid, als door haar apart zuidelijk uiterlijk. Na de dans betrok dr. Maroniu ze weer in 't gesprek dat van de hak op de tak sprong, maar met grote levendigheid werd gevoerd. De Roemeen liet wijn aanrukken, waarbij hij André Boorneman uitnodigde als zijn gast mee te drinken. „Et uni petite cigarette?" vroeg hij dan, hem een koker met een matgouden glans toestekend. „Merci bien", zei André Boorneman, er een uitnemend. „DIT IS DAN ons concertgebouw", zei mr. Ernst Verhagen tegen zijn zwager, nadat zij op het Keizer Karelplein uit lijn 1 waren gestapt. Komaan, en dat is dus het middel punt van vermaak", merkte inspekteur Sven Ohlquist op. „Ik ben benieuwd!" Toen zij de foyer binnenkwamen, be gon het orkest juist een tango te spelen en Ohlquist neuride onmiddellijk met de melodie mee. Maar hij keek meteen in het rond. Ook Ernst keek uit naar een plekje, waar zij zouden kunnen zitten. De zaal was langzamerhand vol geworden en de advokaat schoot daarom een kelner aan. „Ik zal een tafeltje voor u er bij zet ten", gaf deze te kennen. Om de dansvloer waren enkele rijen van tafels en stoelen. Dan kwam er een pad, dat geheel in het rond liep en bij de muren stonden weer stoelen en tafeltjes. Het pad was hier en daar al aanmerke lijk smaller geworden, omdat daar zitjes waren ingericht voor gasten, die waren gekomen, toen de zaal vol was. Ook nu werd ergens een tafeltje geplaatst, terwijl de kelner even later met drie stoelen aan kwam dragen. Toen konden zij gaan zitten. „Kijk eens aan!" zei Ohlquist meteen. „Daar zitten waarlijk de beide gasten van de familie Nabarescu met de gast van de familie Van der Zuyden. En ik zie, dat het gezelschap inmiddels is uitgebreid. Ken je die jongeman misschien?" Maar Ernst en zijn vrouw hadden An dré Boorneman nog nooit gezien en dat was helemaal geen wonder, want di Rotterdammer had zich niet eerder Nijmegen vertoond. Er was tussen de beide groepen kleine ruimte en daaf zaten twee jon mannen, die geen dans hadden overj slagen, zodat zij, even nadat de drie ren gaan zitten, opstonden om een aan nieuwe rondjes op de gladde vloer maken. Terwijl Verhagen en zijn vrouw de kelner ernstig overlegden wat zij 2 den drinken, sloeg Sven de mensen in zaal gade, waarbij zijn ogen het gericht waren op de in het oog vallei groep met de beide Roemenen, om na afdwaling door de foyer daar weer tei j te keren. Van de zweed kon hij alli maar de rug en achterhoofd zien, van anderen echter meer. Het dichtst bij André Boorneman, die bezig was sigaret aan te steken. Hij trok blatf wolken uit de tabak en blies de naar boven. Een sliert rook dreef af naar Ohlqi en zijn gezelschap. Hij snoof even Verhagen, die het hem zag doen, vol{ dit voorbeeld onwillekeurig op. „Eigenaardige aroma heeft die sigart vond hij. „Zoetig en tegelijk nogal ztvi zou ik zeggen". „Zeker", stemde Sven toe. „Bulgaa tabak, geloof ik. En bovendien gepai meerd". „Geef mij maar een sigaret van jc zei Else tegen haar man. „Die zijn zo zwaar en ik lust ze wel". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4