Heden demonstratie Waddenruiters aan De Koog PARKEERPROBLEMEN De markt was maandag weer de trek pleister van talloze toeristen (en Texe laars!). Het aantal auto's, dat in Den Burg een plaatsje zocht was zo groot, dat de politie bijzondere maatregelen moest nemen om opstoppingen te voorkomen. Verscheidene automobilisten waren zo verstandig om hun wagen reeds op be hoorlijke afstand van het centrum een plaatsje te bezorgen. Zo zagen we reeds een file auto's in de Kogerstraat staan. KLEUTER VIEL UIT RAAM Het drie-jarig zoontje van de familie P. Bakker, Wilhelminalaan, zou een raam opendrukken op de eerste verdieping. Het kleutertje tastte echter wat al te bruusk door: het schoot door het venster en tuimelde omlaag. Na onderweg met het dakje van een erkertje contact te hebben gehad kwam het ventje in het gras terecht. Het ligt momenteel met een be hoorlijke hersenschudding te bed. Dit ongeluk is dus nog vrij goed afgelopen, want het maakte een val van zeker vier meter. DE HEER J. A. SPIGT OVERLEDEN Een van Texel's oudste ingezetenen, de heer J. A. Spigt, Kogerveld, is gister morgen overleden in de hoge ouderdom van bijna 93 jaar. De heer Spigt zou 22 oktober 93 jaar geworden zijn. Hij was altijd nog zeer actief, want toen wij hem vorig jaar oktober ontmoetten, was hij juist bezig in de groentetuin. Bovendien zo vertelde hij ons toen verrichtte hij nog diverse huishoudelijke werkzaam heden. Hij woonde sinds jaar en dag met een zoon in Everstekoog. De heer Spigt leidde een zorgeloos bestaan. Hij las zonder bril zijn krantje, want hij stond nog midden in het leven, maar je kreeg hem met geen tien man van het erf: hij was in tal van jaren al niet meer in De Koog geweest. Hij meende het dorp door en door te kennen, maarSpigt zou verwonderd hebben gekeken, als hij het tegenwoordige dorp nog eens had aan schouwd. We hebben 't hem verteld, maar hij toonde toch niet de minste in teresse. Hij wond zich trouwens nooit gauw op en daaraan is het wellcht mede te danken, dat hij het tot zo'n hoge ouder dom heeft kunnen brengen. De heer Spigt was op twee andere eilandgenoten na de oudste ingezetene: mevr. de wed. T. C. Koopman-De Waard, Schilderend 40, Den Burg, heeft op 1 augustus n.l. haar 93ste verjaardag ge vierd en Texel's oudste ingezetene is de heer J. Rab, die op 10 juni 94 jaar is ge worden. THE DIXIELAND PIPERS The Dixieland Pipers, het vermaarde, zeven man sterke orkest uit Den Haag, heeft maandagavond voor een behoorlijk aantal toeschouwers in de Wezentuin te Den Burg geconcerteerd. Het gebodene werd, blijkens de spontane reacties van het.merendeels zeer jeugdige pu bliek op hoge prijs gesteld. De Dixielanders bleken stuk voor stuk grootmeesterlijke prestaties te kunnen le veren en telkens weer werd er hartelijk geapplaudiseerd. Vooral voor de solisten. ,,'t Is vast mirakel mooi", aldus een oudere Texelaar, „maar ik hoor toch liever iets rustigers". Ieder zijn smaak: onze tegenwoordige jeugd leeft nu een maal in een zo geheel andere wereld als waarin destijds onze Texelse muziekkorp sen zijn opgericht. Uit alles, óók uit de muziek van de betrokken band, blijkt, dat de moderne mens nergens meer tijd voor kan vinden en wellicht ook nergens meer de (zo broodnodige) rust. Dat heeft ook de eilandgenote begrepen, die op de voorpagina een overpeinzing publiceert. Maar hoe dan ook: de jeugd voelt er zich wèl bij en dat de jongelui met het parkconcert nog lang niet voldaan waren werd gedemonstreerd door hun zeer grote belangstelling voor het bal onder leiding van The Dixieland Pipers in „De Oranjeboom". En dat geld in dergelijke gevallen geen rol speelt werd ook onom stotelijk vast gesteld, want gaarne be taalde men een rijksdaalder om toegang tot de zeer druk bezette zaal te kunnen krijgen. DURE PARKEERPLAATS UITGEZOCHT De Badweg mag tussen het redding boothuisje en het strand niet bereden worden door auto's, motoren, fietsen enz. Toch wordt het daar ter plaatse opge stelde bord meermalen genegeerd. Men rijdt maar raak! Nog weer een stapje ver der gaan sommige automobilisten door hun wagen doodgemoedereerd aan deze verboden weg te parkeren. Voor een politionele bon betaalt men altijd nog heel wat meer dan voor een officiëel parkeerkaartje, dat de heer H. J. Witte U bij het reddingboothuisje gaarne verstrekt en wel tegen de scherp concur rerende prijs van één kwartje. TEXELSE MARKT Op de maandag gehouden markt wer den aangevoerd: 196 lammeren 3545; 14 schapen 6070; 29 biggen 4055; 6 nuchtere kalveren 5080; 9 pinken 500 600; 2 paarden 850950; 2 koeien. BROMFIETSBERIJDSTER BREEKT POLS Mevr. Van der Kolk, De Koog, werd zaterdagavond omstreeks half negen met haar bromfiets omver gelopen, toen ter hoogte van lunchroom „Selecta" een Duitse jongedame op een holletje de drukke Dorpsstraat overstak. De wiel- rijdster maakte een lelijke val, waarbij zij een pols brak. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Vefloren te Den Burg: damespolshor loge, merk Prisma; notitieboekje; witte gymnastiekschoenen; plastieken porte feuille met foto's; gabardine herenjas; militaire schoudertas; kinderzonnebril; bruin lederen portemonnee met inhoud; baddoek; rode damesportemonnee met inh.; smeedijzeren oorbel met bloedko- iaaltje; lichtblauw kindermutsje; rood lederen damesportemonnee met inh. (portefeuillemodel); gabardine dames- legenmantel; verloren te De Koog: gou den pinkring; bovengebit; rode badtas, grijze rijwieltas; donkerbruine portemon nee met Duits en Belgisch geld; zonne brillen; gouden zegelring; wit kinder schoentje, blauw rubberen bal, bruine gummibal; witte portemonnee met inh.; cremekleurige portemonnee met inh.; le deren sigarettenkoker; gouden zegelring; fototoestel (boxmodel); bril met donker montuur; filmrolletje; honderiem; ver loren te De Cocksdorp: fototoestel (Voigt- lander); zwembroek, sjaal met oranje rand. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor op werkdagen geopend van 16.00 tot 18.00 uur; het bureau te De Koog is hiervoor dagelijks geopend van 19.00 tot 20.00 uur. EEN MELKLOKAAL OP ELKE BOERDERIJ Een melklokaal op elke boerderij, waar melkvee wordt gehouden, is een ideaal, waarvan de verwezenlijking nog vele jaren op zich doet wachten Wie eenmaal zo'n lokaaltje bezit, het praktisch heeft ingericht en er een doelmatig gebruik van weet te maken, zou het ongaarne willen missen. Het is dan ook toe te juichen, dat bij de bouw van nieuwe boerderijen na 1945 bijna in alle gevallen daarvoor een bepaalde ruimte is bestemd. Helaas blijken ze lang niet altijd goed en doelmatig te zijn ingericht, wat toch een eerste belang is. Een onvolledig en on doelmatig ingericht melklokaal stelt de gebruiker of gebruikster teleur en dit be hoeft toch niet, aldus ir. H. J. Huisman, Rijkszuivelconsulent voor Consumptie- melkaangelegenheden, een dezer dagen voor de radio. Natuurlijk brengen bouw en inrichting van zo'n lokaal kosten mede. Men zal dus geneigd zijn, zich af te vragen of deze kosten wel opwegen tegen de voordelen. Als men voordeel uitsluitend in geld wil zien uitgedrukt, is het heel moeilijk daarop een antwoord te geven. Hecht men evenwel ook aan waarden, die niet in geld zijn uit te drukken, en dan den ken we aan verlichting van de arbeid, aan verhoging van de arbeidsvreugde, dan kan zonder meer worden gezegd, dat een melklokaal zijn geld dubbel en dwars waard is. Wat is Uw gezondheid waard? Aan het melklokaal, als we hier op het oog hebben, zijn n.l. verschillende voor delen verbonden. In de eerste plaats ver hoogt en vergemakkelijkt het de moge lijkheid tot het afleveren van een goede kwaliteit melk. Dat kan een extra premie voor eerste klas melk in het laatje bren gen. In de tweede plaats spaart het melklokaal niet alleen arbeid uit, doch het maakt de arbeid ook veel lichter en aangenamer. Aangenamer arbeid bete kent als regel ook betere arbeid. In de derde plaats en dit klinkt misschien heel gek kan een melklokaal ook onze gezondheid ten goede komen. Hoe toch is de situatie, zoals we die op de meeste boerderijen aantreffen? Als regel is er geen afzonderlijke ruimte, waar melk emmers, teemsen, bussen e.d. kunnen worden schoongemaakt. Voorzover daar van al sprake is, bestaat deze ruimte ten hoogste uit een min of meer met beton of met klinkers verhard plaatsje, ergens buiten, en daar moet dan de vrouw des huizes of iemand anders bij alle moge lijke temperaturen en onder alle denk bare weersomstandigheden maar trachten het melkgerei werkelijk schoon te krij gen. Doorgaans is er in de onmiddellijke omgeving koud, noch warm water voor handen, terwijl meestal ook de reini- gings- en ontsmettingsmiddelen ergens binnenshuis vandaan moeten komen. Dit alles veroorzaakt veel onnodig heen en weer geloop. Het leidt er gemakkelijk toe, dat het schoonmaken en ontsmetten zg. met de Franse slag gebeurt. Dit alles is verklaarbaar. Deze open schoonmaak- plaatsen buiten hebben verder nog als nadeel, dat het er vaak tochtig, winderig en koud is, afgezien nog van de vele gevallen, waarin beschutting tegen regen wind en sneeuw geheel ontbreekt. Hoeve- len zouden hier in de loop der jaren niet een verkoudheid en griep of wellicht er ger ziekte hebben opgelopen? En hoeveel rugpijn zou terug te voeren zijn tot het feit, dat men daar alles in gebukte hou ding moet verrichten, dat men al het melkgerei als het ware van de grond af moet schoonmaken, terwijl er toch vrij wel overal gemakkelijker, aangenamer en beter werk van kan worden gemaakt. Vergelijken we dit nu eens met een melklokaal, dat binnenshuis is gebouwd en liefst niet direct met de stal in verbin ding staat, doch via een klein gangetje, zodat stalluchtjes niet kunnen door dringen. Zo'n lokaal biedt evenveel voor delen, als een open ruimte buiten nade len bezit. Het gehele jaar door kan men daar in een beschutte omgeving alle Het resultaat van een grondige training Op een aan de Badweg te De Koog ge legen terrein van de familie Kuip zullen de „Waddenruiters" vanavond 'n demon stratie geven. Deze paardensportavond begint om half acht. Het is te voorzien, dat de (dertien) ruiters niet alleen van de zijde der Texelaars, maar ook van de zijde der Badgasten grote belangstelling zullen genieten, want het paard is er om zo te zeggen nog lang met „uit". Zeker, het is door de techniek in een hoekje ge drukt, maar de belangstelling voor het paard van de zijde der dierenvrienden is omgekeerd evenredig toegenomen. Het paard wordt door iedereen bewonderd. Maandagochtend bemerkten wij daar weer eens een staaltje van: een jongeman had in Burger Nieuwland zijn fiets tegen een hek gezet en was vervolgens be hoedzaam naar een in de weide grazend paard geslopen; toen hij het dier op een paar meter genaderd was hoorden we zijn fototoestel klikken. Gelukkiger nog dan de jager, die een kanjer van een haas heeft neergelegd, beklom de badgast zijn fiets weer. Het paard had van deze span nende scène overigens niets gemerkt. Dit ogenschijnlijk zo onbenullige feit houdt echter heel wat in: de jongeman heeft, toen hij door de polder peddelde een paard gezien. „Hé, een paard". Op de kiek, want er zijn minder paarden dan grote sterns of zilvermeeuwen op het eiland!! Misschien had hij al in maanden geen paard gezien. Gaat U maar eens de (grote) stad in. Een gratis abonnement als U op één ochtendwandeling twee paarden in het vizier krijgt Wel, vanavond kunnen wij niet alleen dertien paarden in het vizier krijgen, maar ook nog met volle teugen genieten van de prestaties der amazones en rui ters, want er is de laatste tijd intensief getraind. Menigmaal zijn de paarden aan een zoet lijntje over de hindernissen ge bracht en dat zal vanavond ook het ge val zijn. Wij hopen, dat de Waddenrui ters in ieder opzicht een groot succes ten deel zal vallen. noodzakelijke werkzaamheden verrichten met beter resultaat, met veel minder moeite en met veel meer vreugde. Om te beginnen doet deze ruimte dienst om er direct na het melken de melk te teemsen. Men hoeft dan de melk bussen niet in de stal te laten staan. Men is ook niet verplicht bij strenge vorst telkens vanuit de warme lucht de vries lucht in te gaan met alle daaraan voor de gezondheid verbonden gevaren. Verder doet dit lokaal dienst om er het melk gerei te reinigen en te bewaren, terwijl er natuurlijk de melk ook moet kunnen worden gekoeld. Daarom horen er in dit vertrek aan wezig te zijn: een voorziening voor koud en heet water (elektrische boiler of gas- geyser), een melkgerei- en een bussenrek, een gelegenheid om de melk te koelen en tenslotte een aan de muur bevestigd kastje, waarin de reinigings- en ontsmet tingsmiddelen, alsmede wattenfilters e.d. kunnen worden bewaard. Hebt U ook een hekel aan rugpijn? Het spreekt vanzelf, dat de vloer van hard materiaal moet zijn, voldoende af schot met een goede afvoer moet bezitten, zodat er geen water op kan blijven staan. De muren behoren voorts tot een bepaal de hoogte b.v. 1,75 m. glad en afwasbaar te zijn, terwijl tenslotte ook aan een goede ventilatie en aan goede dag- als kunstverlichting de nodige aandacht moet worden besteed. Van heel veel belang is, dat men over de mogelijkheid beschikt om voor goed af te komen van het steeds in gebukte hou ding moeten werken. Dus geen schoon maken meer vanaf de grond. Zo goed als in elke normale huishouding de huishou delijke dingen in gootstenen op aanrecht worden gereinigd, zo goed is dat ook niet alleen mogelijk doch zelfs noodzakelijk met het melkgerei. Vooral voor oudere mensen vergemakkelijkt dit het werk en men verkrijgt dus ook beter werk, in dit geval beter gereinigd melkgerei. Op zijn beurt kan dit weer betekenen, betere kwaliteit melk. Want niets is zo funest voor de kwaliteit van de melk als slecht gereinigd melkgereedschap. Bent U zindelijk? Men doet er dus zeer verstandig aan, op zijn allerminst b.v. een houten tafel in dit lokaal aanwezig te hebben, waaraan staande, en dus op werkhoogte, het GEBOUW NUTSSPAARBANK AANBESTEED Door het Helderse architectenbureau Peters en Roelofsen is een dezer dagen de bouw aanbesteed van een pand voor de Nutsspaarbank, dat zal verrijzen, waar van 1934 tot 1956 de heer C. H. de Waal een zuivelhandel heeft geëxploiteerd. Laagste inschrijver was de firma C. H. F. Duin, Den Burg, voor de soms van 69.200,—. DRUKTE LANGS IIET STRAND Aangelokt door het heerlijke zomer weer hebben zondag talloze mensen eilanders en badgasten zich strand- waarts begeven. Overal was het druk, vooral ook aan het Westerslag, dat het dichtste bij het centrum van Texel ligt en door de bewoners van Den Burg als hun strand wordt beschouwd. HALVE EEUW GELEDEN WONINGNOOD IN DE OUDE TIJD Oudeschild, 14 augustus 1908: Het gebrek aan woningen laat zich hier meer en meer gevoelen. Geen ruimte hoe klein ook, blijft onbewoond. Jongelui, die al lang het voornemen koesterden, in het huwelijk te treden, moeten dit nala ten omdat ze geen woning kunnen krij gen. Zou een bouwondernemer hier geen goede zaken kunnen maken door het bouwen van een blok huizéïi onder één dak? Voor een huurprijs van 1, 1,25 kwamen zij gemakkelijk aan den man. Ook eenige grootere huisjes zouden voor 1,50 a 1,75 gretig huurders vin den. Wie bindt hier de stoute schoenen aan en voorziet in den nood? Ons dunkt er is nog wel iets mede te verdienen. Gemeenteraad, 14 augustus 1908: Punt 5 van de agenda: Benoeming ge meente-vroedvrouw te De Cocksdorp De raad gaat over in geheim comité om deze zaak nog even te bespreken, daarop wordt overgegaan tot stemming en de eenige sollicitant, mejuffr. A. van Oerle- Groesen te Amsterdam, met algemeene stemmen benoemd. De heer Dros be toogde de wenschelijkheid om, mocht de benoemde vroedvrouw te Cocksdorp eventueel haar benoeming niet aanne men en men van de diensten van mejuffr. Bremer-Outhuijs blijven gebruik maken voor Eierland, dat men dan eene regeling zou treffen, waardoor geen rijtuighuur meer zou behoeven te worden betaald door hen welke haar diensten noodig hadden en gratis geen rijtuig kunnen krijgen. Adv.: Texelse Courant 19 juli 1908: Gevraagd direct tot half september twee dienstmeisjes. Loon 5,per week, geen verval, Flens, strandhotel. schoonmaken kan plaats hebben. Veel beter echter is, dat men langs de wand een langgerekte halfronde metalen kuip laat maken, die door een tussenschot in tweeën is verdeeld. In zo'n bak kunnen de bussen plat worden neergelegd en doeltreffend en op eenvoudige wijze wor den gereinigd. Ook emmers en teemsen worden daarin schoongemaakt. De ene helft van de bak doet dienst voor de reiniging, de andere voor het naspoelen van het melkgerei. Onder bepaalde om standigheden kan men ook gebruik ma ken van een verrijdbare tafel, waarin be doelde bakken zijn aangebracht; dit hangt evenwel van de plaatselijke situa tie af. Hoe dit alles ook zij, van de grootste betekenis is, dat men het melklokaal door zijn doelmatige en nette inrichting aan trekkelijk maakt, zodat men er met ple zier werkt. Op de duur behoort het zo te zijn, dat een melkveehoudersbearijf zon der een goed ingericht melklokaal even ondenkbaar is als thans een woonhuis zonder keuken. Daarom besluiten we met de volgende slagzin: „Dat zij het ideaal: op elke boerderij een melklokaal!" ONGELUK OP SCHILDERWEG Op de Schilderweg ter hoogte huize „Wilfred" stak een zeven-jai Haags jongetje, dat bij zijn grootmoeds mevr. de wed. De Jong, logeerde, plots ling van achter een stilstaande auto nj zijn fiets de weg over op het ogenbli dat daar een personenauto naderde, stuurd door de heer J. Kaan. Dank zij feit, dat de auto met een zeer mati snelheid reed (de wet schrijft voor de bouwde kom een maximum snelheid vo van 50 km. per uur) kon een emsi ongeluk worden voorkomen. Het knaaj sloeg tegen de auto en viel vervolgens de weg. De doktoren Van Loon Schalkwijk waren zeer spoedig ter plaj se. Het ventje bleek een zware herse schudding te hebben opgelopen alsmei een ernstige hoofdwond. Omdat waarschijnlijk ook een schedelbasisfr* tuur had gekregen moest het naar e ziekenhuis te Den Helder worden ve voerd. PORTEMONNEE KWIJT GERAAKT Otto Goënga, Den Hoorn, keerde zo dagmiddag platzak van het Hoornd strand huiswaarts: uit zijn broek, die tijdens het zwemmen in de duinen gelegd, was een portemonnee met rui dertien gulden ontvreemd. FILMNIEUWS: „ARIANE" Neen, men kan Billy Wilders nieuws film „Ariane" (Love in the afternoc moeilijk een verfilming van Anets b kende roman noemen. Men zou kunn zeggen, dat de achtergrond van de sto van de film die van een jong meisj dat, verliefd op een oudere, meer ervar man, zich met hem op één lijn tracht stellen door het suggereren van tallo liefdesaffaires dat die achtergrond g inspireerd werd door Anets roman. Ma Billy Wilder (die zelf het verhaal schrei samen met Diamond) situeerde het ni in het oude St. Petersburg en Moski van vóór de revolutie, maar in het Par van nu. Ariane's sombere minnaar Constant uit het boek, is hier een Amerikaans m jonair, Frank Flannagan geheten, log rend in het Ritz hotel. En Ariane's vad oefent het nuchtere beroep uit van privé-detective monsieur Chavasse. E „comedy of romance" zou men Wilds en Diamonds verhaal kunnen noemen.) zo men wil en de slagzin op nieuwe pocket-uitgave van Anets oc spronkelijke roman wil dat A mi Unconventional Love Affair! U ziet v maar, 't is allebei (niet on) waar. „DE VLEUGELS VAN DE VLOOT Het verhaal over een man (Frank), het gehele leven als een uitdaging b schouwde. Hij was reeds piloot in 19! toen de V.S. marine slechts twaalf vlie tuigen bezat. Hij is weer actief als Japanners de verraderlijke aanval Pearl Harbour inzetten, maar hij is do een ongeluk invalide geworden. Ondan zijn fysieke ongeschiktheid weet hij do zijn relaties toch weer in dienst te kome zij het dan nu achter een bureau, kerel, voor wie wij allemaal ons pel willen afnemen. ZOEK HET MAAR UIT Een gezellige lachfilm voor de zomc vakantie. Jong en oud geniet van Norm Wisdom, wie niets te dol of te ingewi keld is. Hij redt zich uit alle moeilij situaties (en dat zijn er vele) op de geki manieren (en dat gebeurt negentig min ten lang). Hij is ook hier weer de arme jong« Wordt verliefd en wil voor zijn meii een collier kopen. Om dit te kunnen b talen, zet hij één pond op een renpaa en.wint er 30.000. En dat dankt I niet aan zijn intelligentie. Het 'motto hier: gekken trekken de kaart. Nederlands nieuws O.a.: Athletiek-ontmoeting Nederlau Duitsland in Nijmegen; Grote aspha tekenwedstrijd voor de jeugd van Jordaan; Motorcross om de grote pr van Nederland; Damesvoetbal in Zan voort, Haarlem-Manchester United 1- Nieuwe veerpont Vlissingen-Breskens gebruik genomen. Wereldnieuws: O.a.: Crisis in het Midden Oosten Betogingen in Peking en Moskou, b. E sprekingen in de UNO, c. Amerikaai versterkingen voor Libanon, d. Bri: parachutisten in Jordanië, e. Koni Hoessein treurt om zijn neef Feisal, f. E paleis van Bagdad na de moordaansl g. Nasser en de Iraakse Republikein* Een muis reist het heelal tegema Turkse Premier in Londen; Kanseli Raab onderhandelt in Moskou; Japan politieke gevangenen; Het slot van British Empire Games; Ruiterfeest Moskou. ONDER DE POMP Doet de bereje pelisie sundag mee met de wandeltocht over Texel? Ik weet nergens fan, hoe zó? Nou, ik sag fan de week een lid I de duunbrigade in marstempo na „Bloemwijk" löpe. Hee hot sien peerd iooruut stuurt. Ja, as de skoenmaker niet bee a leest bluuft en de bereje pelisie niet het zadel krei je die scènes, hè!

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2