(jroen '2warL- Jéxels in het harL, Trip voor wie van zessen klaar zijn. r^\ PUROL Met de „Zeemeeuw'' naar Vlieland Huidgenezing 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts Igave N.V. v.h. Langeveld de Rooij iekhandel Drukkerij Bibliotheek m Burg Texel - Postbus 11 Tel. 11 tTERDAG 23 AUGUSTUS 1958 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7277 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: B'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Wi: Bij het Vlielandse steigertje stond, en wij daar dezer dagen arriveerden, en vrachtauto gereed om ons verder te engen. De wagen was defect geraakt dat is geen wonder: het traject is zeer aar en er willen altijd veel meer rei- ;ers mee dan er plaats is. Dat geldt juwens ook voor de boot zelf en het op een mooie augustus-dag zelfs ge- iurd, dat er zeventig man bij het red- ngboothuisje de boot moest nakijken, jpelij'k kan TESO in de toekomst hier n grotere boot in de vaart leggen? Als pont Horntje-Den Helder vaart zullen mogelijk mensen zijn die als dagtoe- iten een twee-eilandentrip willen ma il. Er zit zodoende ook voor de TESO g volop muziek in. Heen en weer jakkeren Misschien, dat de TESO t.z.t. ook voor n meer efficiënt vervoer naar de Vlie- ndse steiger kan zorgdragen? Op het enblik wordt daar nl. van twee sta- mcars en een luxe auto gebruik ge- aakt. Maar dit had van de week tot volg, dat ze eindeloos heen en weer oesten jakkeren en.dat bij de terug- art naar Texel de eerste groep een uur nest wachten op de aankomst van het atste koppel. En dat koppel liep niet zo rd: er bevonden zich drie Duitse trek- rs onder, die bepakt en bezakt waren blijkbaar een volledige kampeeruit- sting meezeulden. „As.je een beetje flink doorstapt sta over twintig minuten in het duin" had lipper Boon gezeg. Hij knipoogde, stak If de zandplaat niet over, wèl een nieu- pijp tabak aan, want de boot moest eteen terug: inmiddels was-ie weer af laden vol met toeristen die van Vlie- id naar Texel wilden. Precies wat we dachten: bij het duin n run op de busjes. ,,Over twintig mi- ten ben ik terug" beloofde meneer ifstra, die een aannemersbedrijf op het and heeft, maar er bij zomerdag ook n 'toeristentransportbedrijf op na houdt, e stapten alvast in de richting van Vlie- ïd's enige dorpje. Een A.N.W.B.-pad- stoel vertelde ons, dat je 9,9 kilometers >est tippelen om Vlielands bewoonde ?reld te bereiken. Na honderd meter bben we ons maar in het gras laten llen. Een kwartier later zaten we met gen man in de luxe slee, de enige van t eiland wellicht, want auto's hebben nauwelijks ontmoet, wèl zeer lastige tsers, die op de smalle straatweg ook weer de enige van Zuid naar Noord odpemoedereerd naast elkaar bleven ddelen als ze een auto hoorden claxo- „Zeldzame" mensen Hofstra liet zijn auto de berm zoeken, int hij is zuinig op de mensen. Vooral de Vlielander's, want er zijn er slechts 5. De laatste jaren is het dorpje iets gebreid met een nieuwe woonwijk, >dern en dus lelijk. Lelijk vooral in rgelijking met de karakteristieke oude isjes, waartussen je telkens weer een weeltje van een oud-Hollands geveltje tdekt. Het dorp is één lange straat, lijkt veel De Cocksdorp. Het heeft zich langs de ;e waddenzeedijk uitgestrekt. Een rus- dorp, vooral omstreeks één uur als mensen aan tafel zitten. Vele oude, tar soms keurig gerestaureerde huizen. Uit de grond geschoten De eetgelegenheden en souvenirswin- ls zijn er de laatste jaren uit de grond schoten, maar de heer Kuipers ver- de ons, dat zijn „Schouwtje", in juli opend, door burgemeester Anker, het ige bedrijf is, waarin patates frites ge kken wordt. Wij hebben er gezellig ge en en honderden mensen voorbij zien ïuivelen. Duitsers op gehuurde fietsen, hun zeker een halve meter te hoog iren Trouwhartige vaders, die trekwa- ntjes in beweging hielden, mensen op g naar het strand. Een mooi strand, n mooi zomerhuisjesdorp „Duinker's )p Vlieland moeten ze het nog steeds 't het zeer oude raadhuis doen. Jaren 'eden hebben wij het gefotografeerd het blijkt nog in precies dezelfde staat verkeren. Een klein gebouwtje, maar ieland telt dan ook nog geen 700 be- ners. Oude Vlielandse huisjes aan de Dorps straat van Oostvlieland, het enige dorp van het eiland. De oud-Hollandse ge veltjes doen het goed, ze blijven altijd aantrekkelijk en modern. Ze doen het heel wat beter dan de gevels van de nieuwbouw, de uniforme huizencom plexen, welke aan de Noordwestzijde van het dorp zijn verrezen. Vooral vanaf het zeer hoge vuurboets- duin, waarop de Vlielandse vuurtoren is gebouwd, valt het op, hoe smakeloos die moderne bouwwijze is. Helaas: veel stedenschoon moet worden opgeofferd aan de drang tot efficiënte bouw. Oord". Duinker hebben we echter niet meer kunnen interviewen, hij heeft de honderd (toch) niet gehaald. Maar hij beeft genoeg gezien en zijn voorspelling, dat Vlieland een trekpleister kon worden, is uitgekomen. Geachte lezer, U moet eens zo'n trip naar Vlieland maken. Het is weer heel anders dan Texel, veel smaller, maar met een geheel eigen karakter en een bijzon dere bekoring. Of het mooier is dan Texel? Wij moeten dat in het midden la ten. Het is in ieder geval weer anders. Ieder waddeneiland heeft zijn eigen, bij zondere waarden. De sfeer is er in ieder geval opmerkelijk goed. Daarbij denken wij aan d^ charmante manier van af rekenen door Hofstra: toen wij door hem van zuid naar noord waren gereden en wilden betalen, kregen we ten antwoord „Dat komt vanmiddag wel!" We hadden hem best kunnen oplichten en meteen met de inmiddels gearriveerde Vlieland boot naar Terschelling of Harlingen kun nen verhuizen. Alle wadden een „druk verkeer" waard Nu wij Vlieland en reeds eerder Ter schelling gezien hebben geloven we, dat alle Waddeneilanden een druk vreemde lingenverkeer waard zijn. Er moest nog eens een verbinding komen, een recht streekse tussen deze eilanden onderling. Hoe romantisch, maar tijdrovend, want liggen die eilandjes allemaal zo keurig in het gelid, de boten die hen moeten aan doen dienen zig-zag hun weg over de Waddenzee te kiezen. Hoeveel dagen de trip Texel-Rottum in beslag zal nemen? We hebben geen flauw idee. Wel hebben we genoteerd, dat de tocht Vuurtoren Texel-Oostvlieland drie en een half uur geduurd heeft. Hoogst merkwaardig, die straaljagers deden er enkele seconden over! Drie en een half uur. Vanaf het duin, aan de voet waarvan Vlieland's dorp zich heeft neergevlijt, konden we duidelijk de Texelse vuurto ren, ons uitgangspunt onderscheiden. Drie en half uur varen, wandelen en bussen liggen er tussen voor iedere toe rist, die de romantiek niet uit de weg gaat. De vitale toerist, want de commis sies, die straks weer tochten voor Ouden van Dagen gaan organiseren moeten in ons advies werkelijk geen tip aan hun adres gericht zien!! ZWEMMEND HET MARSDIEP OVER Als het weer meewerkt, organiseert de Helderse zwemvereniging „Het Mars diep" zondag een zwemtocht naar Texel. Vorig jaar kon de tocht wegens het slechte weer geen doorgang vinden, maar nu is het water behoorlijk op tempera tuur en als de wind een beetje kalm blijft zullen ongetwijfeld velen van deze aardige zwemtocht willen genieten. De start is op een vroeg uur vastge steld namelijk om 8.30 uur van het ge bouw aan de dijk. De waterstand laat geen ander vertrek- tijdstip toe. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 augustus op om 5.39 uur en gaat onder om 7.45 uur. Maan: 29 aug. V.M.; 6 sept. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 aug. 1.46 en 14.07; 24 aug. 3.01 en 15.36; 25 aug. 4.33 en 17.03; 26 aug. 6.02 en 18.23; 27 aug. 7.15 en 19.23; 28 aug. 8.07 en 20.10; 29 aug. 8.51 en 20.51; 30 aug. 9.27 en 21.26. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. THERMOMETERSTAND INZAMELING „IRENE" 20.000 13.000 10.000 7.000 4.000 17.500 14.500 11.500 8.500 7.000 mm I 5.500 4.000I I 2.500 1.000 I CONSULTATIEBUREAU VOOR KLEUTERS Ook de kleuterbureaus beginnen weer, en wel op donderdag 28 augustus a.s. Daar er sinds april geen bureau is ge houden, is er een grote achterstand ont staan. Getracht zal worden deze achter stand zo spoedig mogelijk in te halen. Men moet dus wachten op een oproep. Wie niet op genoemde datum kan ko men, gelieve ons daar tijdig van in ken nis te stellen, opdat we in die plaats een ander kunnen oproepen. MOEDERCURSUS In Den Burg en De Cocksdorp begin* nen op maandag 8 september de moe dercursussen voor moeders en andere belangstellenden. Deze cursussen worden wekelijks ge houden, en duren tot Kerstmis. De dames, die hieraan wensen deel te nemen, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de zusters van het Witte Kruis. Hier kunnen slechts een beperkt aan tal dames aan deelnemen. DE KRANEN GAVEN GEEN WATER Woensdagochtend moest de Texelse Elektriciteits Maatschappij een kabel enige tijd de begeerde stroom onthouden met als gevolg, dat verscheidene perce len zonder stroom kwamen te zitten. Zonder de belangrijke functie van dat bedrijf als leveraar van stroom in het midden te willen brengen moet toch wel worden vastgesteld, dat het ergste (van alles) was, dat het Prov. Waterleiding Bedrijf eveneens uitgeschakeld werd zodat kranen ineens geen druppel water meer wensten af te staan. De reacties bleven niet uit: vele hotels b.v. belden meteen 395 op, want ze zaten meteen aan de grond. Wellicht kwamen er nood kreten uit de douchecellen, wellicht kon de thee i\iet tijdig geserveerd worden, want het gebeurde tussen half negen en half tien. De hele Texelse wereld wilde de Waterleiding om inlichtingen vragen. Wellicht heeft iedereen gedacht, dat de waterleiding van het betrokken pand onklaar geraakt was. Omdat ze aan de Hollewalsweg er ook niets aan konden doen hebben ze de telefonisten tenslotte maar verzocht de abonnees vanuit de te lefooncentrale op de hoogte te stellen. Gelukkig was deze handicap van zeer korte duur. Maar er is tevens mee bewezen welk een grote betekenis de waterleiding voor ons, Texelaars geworden is. Advertentie LM. Huidzuiverheid -Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 augustus a.s. is er wéér consultatie bureau en wel voor de moe ders, die 20 augustus niet aan de beurt waren, dus met babies vanaf 8 maanden. Het is de bedoeling, dat er voortaan iedere week gelegenheid zal zijn om op het bureau te komen. De ene week voor Den Burg, de andere week voor de bui tendorpen. U wordt vriendelijk verzocht, goed in de krant te lezen wélke moeders ver wacht worden. 27 augustus: Den Burg vóór 2 uur en na 4.30 uur. Oosterend 2 uur De Cocksdorp 2.30 uur De Koog 3 uur Den Hoorn 3.30 uur Oudeschild 4 uur VOETBALLER BRAK BEEN Frans Reinhard, Beatrixlaan, kwam tijdens de voetbalwedstrijd van een SV Texel-combinatie tegen een gastenelftal zo ernstig met een der tegenstanders in botsing, dat hij een scheenbeen brak. Dokter Van Loon verleende de eerste medische hulp. De wedstrijd werd ge staakt. VERSTEKELING OF IN SLAAP GEVALLEN? Woensdagochtend is een 17-jarige Am sterdamse jongen als verstekeling over het Marsdiep gekomen. Hij was in Am sterdam in een vrachtauto van de Ver enigde Texelse Beurtdiensten gekropen. Misschien heeft hij helemaal niet het plan gehad om naar Texel over te ste ken? Hij verklaarde tenminste tegenover de chauffeur, de heer B. Kiewiet, dat hij 's avonds laat aan de rol was geraakt en niet naar huis terug durfde. Hij dacht maar een paar uurtjes in die auto te gaan pitten, maar voor dag en dauw klom de heer Kiewiet al in de cabine om met de eerste boot naar het eiland over te kun nen. Daar werd de verstekeling ontdekt. De politie werd ingeschakeld teneinde in de eerste plaats eens te onderzoeken wat voor vlees er in de wagen had ge zeten. Dat was, zo begreep ze, van goede kwaliteit. De ongerust geworden ouders kregen een telefoontje en daarna kon zoonlief weer de moed bijeen rapen om de reis naar de ouderlijke woning te ver volgen. CONCOURS HIPPIQUE UITGESTELD Het bestuur van de Paardensport be licht ons, dat besloten is het concours- hippique uit te stellen tot zaterdag 20 september. Men heeft hier en daar de voelhoorns uitgestoken en is tot de con clusie gekomen, dat de meeste landbou- wers-paardenbezitters thans nog tot over de oren in het werk zitten, want de on berekenbare „zomerse" dagen hebben het oogstwerk belangrijk vertraagd. Wij ho pen, dat dit uitstel intussen geen afstel zal betekenen want er bestaat voor het paard en zijn bestuurder belangstelling genoeg. Bovendien is er nog voldoende materiaal op het eiland om een geslaagd paardensportfeest te garanderen. Met belangstelling zien wij dan ook uit naar de 20ste september. Advertentie LM. drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkendee onrein heden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij uw apotheker of drogist. NEDERLANDSE VERENIGING SOCIALE ZORG VOOR MINDER-VALIDEN „A.V.O." De AVO houdt gedurende de week van 1 tot en met 6 september a.s. een collec te in de gemeente Texel, Wat is en doet de „AVO"? De vereni ging is méér dan alleen maar 3 letters, méér dan een leuze van haar embleem. Het is de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen „A.V O." Actio Vincit Omnia, d.i. „Bezigheid overwint alles". Een vereniging waarin overheid en particulier initiatief hand in hand gaan bij de belangenbehartiging van de minder-validen. De AVÓ wil- sa men met diverse instanties- de maat schappelijke zelfstandigheid bevorderen voor de gehandicapte. Niet alleen op allerlei terreinen, waar zij de gehandi capten van dienst kan zijn. De AVO groeide in haar bijna 30-jarig bestaan uit tot een wijdvertakte organisatie met tal van taken, waarvan een volledige om schrijving vrijwel onmogelijk is. De AVO is een schakel tussen minder- validen en bedrijfsleven. Zij onderzoekt plaatsingskansen, samen met personeels- en bedrijfsleiding. Zij ondersteunt solli citaties en talloze malen blijkt dat de gehandicapte als volwaardige arbeids kracht kan worden ingeschakeld. Een andere mogelijkheid is plaatsing in eigen bedrijf. Persoonlijke capacitei ten van de minder-valide en bijkomende factoren spelen hierbij een rol. De AVO krijgt daarbij de gewaardeerde mede werking van gemeentelijke en particu liere instanties, van ministeries enz. De hulpverlening aan de minder-vali den gaat in vele gevallen met belangrij ke uitgaven gepaard. Om dit mogelijk te maken wordt ieder jaar een landelijke collecte gehouden. Uiteindelijk dus toch een beroep op uw beurs. Inderdaad, de AVO meent daartoe het recht te hebben. Zij doet een beroep op uw sociaal geweten. Zij vraagt niet om medelijden, maar zoekt medeleven. U kunt hierin medewerking verlenen, als collectant wellicht, maar in ieder ge val als „MILDE GEVER". Als collectant kunt u zich opgeven bij de correspondent van de AVO voor Texel, de heer J. Westdorp, administra teur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, Raadhuis te Den Burg. Als „gever" zouden wij u willen vra gen: „Geeft wat uw hart u ingeeft". CANADESE STUDENTEN MUSICEER DEN OP TEXEL Zowel te Den Burg als te De Koog werd grote belangstelling aan de dag ge legd voor het optreden van de Barrie Collegiate Band uit Canada. De geboden muziek was van uitstekend gehalte. Ge bracht werd o.a. Porgy and Bess, Can- Can, Dixieland Concertino, Tribute tot Benny Goodman en Crusaderis Plymn. Ofschoon de band 54 leden telde kre gen wij toch niet de indruk, welke een dergelijk machtig ensemble te weeg kan brengen. Het klonk doorgaans nogal ijl. Wij hadden iets volumineus verwacht meer ritme ook. Wel getuigde het gebo- dene van een grote dosis beschaving en zij, die op een soort Benny Goodman repertoire hadden gevlast, zullen dan ook wel enigszins teleurgesteld van de ban ken zijn gerezen. Na het optreden te Den Burg werd een Galabal aangeboden in „De Oranjeboom". De volgende avond zou dat bal worden herhaald, na het concert te De Koog dus, maar deze overuren zijn er bij ingescho ten; de trip naar het eiland zou op die manier wat te veel van hun krachten hebben gevergd. Wat wij de jongelui ge lijk geven! RECHT OP PENSIOEN? WAS U EVENTUEEL IN BUITENLAND SE LOONDIENST? Het kan zijn dat u vandaag of morgen een formulier moet invullen in verband met de A.O.W. (Algemene Ouderdoms wet.) Daarop wordt o.m. van u gevraagd of u in buitenlandse loondienst geweest bent. Er zijn Nederlanders die op Duit se loggers hebben gevaren. Duitse wonin gen hebben gebouwd etc. Het is van be lang, dat u bij het invullen van dat for mulier uw geheugen eventjes scherpt. Dat bleek ons uit een in de Leeuwarder Courant opgenomen artikel over de kop „Duitse uitkering voor de vissers, als.." Als, enfin, wellicht heeft u als belang hebbende of belangstellende gelegen heid tot het lezen van het geen genoemd blad over dat onderwerp schrijft: Eelke de Beer, op West, is op Terschel ling ineens een bekend man geworden. Hij is nu 67 jaar en toen hij vorig jaar in verband met de AOW een formulier moest invullen en daarop de vraag voor kwam; bent u in buitenlandse loondienst geweest, herinnerde Eelke zich zijn Duit se loggertijd en vulde in: ja. Dat was het begin van een ontwikkeling, die inscha keling van de Raad van Arbeid ten ge volge had en die via het Bureau te Nij megen dat de Duitse zaken behandelt tot een rentebeschikking leidde, waarbij de Beer een uitkering kreeg van f 25. in de maand. Weliswaar merkte De Beer er niet veel anders van, dan dat Sociale Zaken prompt zijn gewone uitkering in hield, maar het bewijs was toch geleverd, dat op de een of andere wijze dienst op de loggers vóór wereldoorlog 1 nu nog tot een „ynstuyerke" van betekenis kan leiden. Er werden allerlei gissingen gemaakt en stukje voor beetje werd het geïnte resseerden duidelijk dat men niet zo maar zo'n uitkering kan krijgen. Er zijn enke le voorwaarden gesteld. Veel gezoek, veel gepeins was niet nodig geweest, als er op algemene schaal bekendheid ware gegeven aan een overeenkomst tussen Nederland en Duitsland, die sinds 1 jan uari 1957 in principe van toepassing is op ieder, die in Duitse loondienst is ge weest. Er zijn enkele maren bij. De eerste voorwaarden is, dat tussen 1 januari 1924 en 30 november 1948 ten minste één premie voldaan is (hetzij krachtens onze, hetzij krachtens de Duit se wet) dan worden namelijk ook de verzekeringsvakken vóór 1 januari 1924 in aanmerking genomen terwijl voor invaliditeitsrente 260 en voor ouderdoms- ïente in hét geheel 780 zegels geplakt moeten zijn. Hierbij worden Duitse aan Nederlandse premies gelijkgesteld. De uitkering varieert natuurlijk naar het aantal jaren, dat men in loondienst is geweest. Het is gemakkelijk, als de betrokken vissers hun Duits monsterboekje nog be zitten, maar ook via de Seekasse in Ham burg kunnen mogelijk Duitse gegevens worden verkregen, als men maar weet op welk schip men heeft gevaren en dat door getuigen kan laten bevestigen. Op het ogenblik wordt er op Terschelling maar ook elders, (burgemeester Huber van Ameland haastte zich zelfs van ge meentewege op het goede nieuws te at tenderen) naarstig naar monsterboekjes en getuigen gezocht. De Raad van Arbeid in Leeuwarden ontving reeds een pak aanvragen, die op het ogenblik afgewerkt worden. Het staat wel vast, dat lang niet ieder de beoogde uitkering zal krijgen, eenvoudig omdat niet aan de voorwaar den is voldaan. Tenslotte merken wij nog op, dat uiteraard niet alleen zeelui, maar allen, die in Duitse loondienst zijn ge weest, rechten kunnen laten gelden. Als SVC-NIEUWS Totoformulieren kunnen worden afge haald en ingeleverd bij A. van Hoorn. Het bestuur hoopt op een flinke deelna me.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1