Cjroen '^wartsjexels in het Wethouders Roeper en Hin herbenoemd mm )e eerste zitting van de nieuwe raad De drie nieuwe Texelse raadsleden Pracht handen Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Pijnen. iTERDAG 6 SEPTEMBER 1958 fEXELSE tgave N.V. v.h. Langeveld <S d© Rooij tëkhandel Drukkerij Bibliotheek ,n Burg - Texel Postbus 11 Tel. 11 72e JAARGANG No. 7281 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. rnm VET HOUDER C. H. ROEPER (P. v.d. A.) geboren op 9 januari 1902. In 1946 erd hij benoemd tot lid van de Ge- eenteraad en in november 1957 tot ethouder als opvolger van de heer S. Waard, die benoemd werd tot bur gmeester van Warftum, Groninqen. De eer Roeper is voorzitter van de Plaat- 'lijke Commissie voor de uitvoering cm de Ruilverkaveling op Texel, heem- rad van het Waterschap de Gemeen- éappelijke Polders, voorzitter van de oöp. Boerenleenbank. De heer Roeper oont sinds enige tijd aan Den Burg. Hij eelt een landbouwbedrijf in Spang. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) WETHOUDER TH. R. HIN (KVP) is op 30 maart 1900 op Texel geboren. Zijn vader was landbouwer en had een bedrijf bij het Doolhof. De heer Hin heeft een landbouwbedrijf in Dijkmanshuizen. In augustus 1945 werd hij lid van de ge meenteraad, in december 1945 werd hij tot wethouder benoemd en wel als op volger van wijlen de heer Hermes (P. v. d. A.). De heer Hin is voorzitter van de R.K. Land- en Tuinbouwbond, de L.T.B., voorzitter van het bestuur van Rusthuis „Sint Jan", voorzitter van de advies commissie Arbeidsbureau, bestuurslid van de Landbouwschool en de Land- bouwhuishoudschool. Destijds vervulde de heer Hin nog meer functies in het openbare leven, maar allengs moest hij wegens tijdnood tot selectie overgaan. Mocht burgemeester C. de Koning ter 'tegenheid van het afscheid van de Dude" raad vaststellen, dat tijdens de ittingsperiode zeer veel, vruchtbaar rerk was verricht, na de opening van de •rste bijeenkomst van de „nieuwe" raad on de burgemeester de Vroedschap ver deren, dat de komende periode een van o moeilijkste en belangrijkste zal kun- en zijn, welke Texel ooit gekend heeft, preker dacht hierbij aan de verder- aande ontwikkeling van het eiland: als raks de ruilverkaveling haar beslag eeft gekregen zal dat leiden tot het stoten van krachten uit de landbouw- feer. Het zal dus een versnelling beteke- in van dit proces, dat in geheel Neder- ind gaande is. „Ik hoop, dat het de raad egeven zal zijn dit probleem op de juiste ijze aan te pakken". Als tweede punt noemde de voorzitter e in het verschiet liggende kortere ver- inding via een ponthaven aan het Horn- e. „Ook daarbij zal de raad voor be- ingrijke beslissingen gesteld worden". Na de beëdiging van de raadsleden (de eren Van der Kooi, Van Schoonhoven en tfestdorp maakten hierbij hun entree tot et gemeentebestuur) werd overgegaan ttt verkiezing van twee wethouders. De heer W. Wassenaar stelde namens ijn fractie, de P. v.d. A., voor de heer H. Roeper te herbenoemen. De heer leijser, sprekend namens de WD, zei at hij het op hoge prijs had gesteld, dat r een bijeenkomst was geweest van de ïjf fractie-voorzitters met het doel zich lader te beramen inzake de benoeming an de wethouders. Besloten werd toen, at een ieder een en ander in eigen frac- ie onder de loep zou nemen. De WD ad maandagavond besloten blanco te temmen „niet omdat de VVD iets tegen e persoon van de voorgedragen figuren eeft, maar louter om principiële rede- en. Hierna werd tot stemming overge- aan. Eerst in de vacature van eerste wet- louder. De heer C. H. Roeper (P. v.d. A.) rerwierf 10 stemmen, vier briefjes bleven lanco, éen stem werd uitgebracht op de 'eer Th. R. Hin (KVP). Daarna werd ge temd ter voorziening in de andere va- ature. De heer Hin verwierf daarbij tien temmen, vier briefjes bleven weer 'lanco en één stem ging naar de heer C. 1. Roeper. De „oude" wethouders konden Herna hun zetel dus weer innemen. De voorzitter feliciteerde de heren toeper en Hin met hun herbenoeming en nerkte daarna op, dat zich in het college B. en W. een uitstekende teamgeest 'eeft ontwikkeld, wat uiteraard tot zegen voor de gemeente. Ingekomen was een brief van Gedepu- eerde Staten, die aanmerkingen hadden nzake de door de raad besloten verla- 'ng der vermakelijkheidsbelasting voor 'ioscoopvoorstellingen. Voor de gewone ilms werd deze n.l. teruggebracht van 45 'P 35 pet, voor culturele films van 20 op pet. Het standpunt van de raad bleef fchter ongewijzigd. Voorts was er brief van de Industrie commissie Hollands Noorderkwartier. De gemeente is geen lid van die commissie in dat was, gezien de brief nu niet be paald naar de zin van de commissie. Be sloten werd dit onderwerp nog eens na der te bekijken. Tenslotte nog een schrij ven van de Oudercommissie van de o.l.s. te Oosterend, die zich bijzondere zorg maakt over de slijtage van het school materiaal en het ontbreken van middelen. Nadere bestudering zal volgen. Benoemingen Hierna volgde een reeks benoemingen: In commissie voor georganiseerd overleg de heren W. Wassenaar, F. L. de Grave en S. v.d. Vis; als plaatsvervangers de heren A. Dros, P. Smit en mevr. G. Vrijdag- Keijser. Als vertegenwoordiger en plaatsver vanger van de gemeente in de vergade ringen van het Luchtvaartterrein: de heer S. Keijser en de heer F. L. de Grave. Als lid van de adviescommissie Woon- ruimtewet de heren A. Dros Bzn., J. Buisman, B. Oostra, J. Daalder en M. W. Koorn. Alle overige op de agenda geplaatste punten werden na kortere of langere dis cussie door de raad aanvaard. De druk kende hitte in de raadszaal zal er zeker de oorzaak van geweest zijn, dat er niet al te heftig gediscussieerd werd en dat de raadsleden ditmaal wel bijzonder onduidelijk spraken, zodat de op de pu blieke tribune zetelende persmensen het gesprokene dikwijls niet konden volgen. Het gebruik van microfoons zou door de pers dan ook op hoge prijs worden ge steld. Wij kunnen nog mededelen, dat van de heer H. W. Keesom, Den Burg, 2.45.37 ha. grond werd aangekocht, gelegen aan de Beatrixlaan en Hoornderweg te Den Burg. De koopsom bedroeg 13.634,25. Daarboven zal de gemeente aan de heer Keesom nog voor 3.634,25 grond gra tis aanbieden. Deze grond zal uit de ge meentelijke inbreng in het ruilverkave- lingsblok worden betrokken. Rondvraag De heer Roeper dankte voor de tot hem gerichte welkomstwoorden. Hij sprak de hoop uit, dat het hem gegeven zal zijn te mogen blijven medewerken tot een ver dere ontwikkeling van het eiland. De heer P. Smit (KVP) vertelde, dat maandag een granaat was terecht geko men in de Prins Hendrikpolder. De voor zitter was zulks bekend en had inmiddels bericht ontvangen, dat de schietoefening om één uur dinsdag was gestaakt. De heer Beumkes deelde nog enige bij zonderheden mede over andere uit de koers geraakte projectielen (zie bericht elders in dit blad). Mevr. Koning-Bruin vroeg hoever het stond met de aanleg van het beloofde sportterrein te Oudeschild. De voorzitter antwoordde, dat aanleg ervan samen hangt met de in uitvoering zijnde ruilver kaveling. Oudeschild moet dus nog even geduld koesteren. Mevr. Vrijdag-Keijser herinnerde aan de discussie in de vorige vergadering in zake leegstaande woningen. Zij meende, dat het pand van de heer S. de Waard niet langer als een bedrijfspand kan wor den beschouwd, omdat het bedrijf is op geheven. De heer J. Daalder had eendere conclusie getrokken. De voorzitter zei, dat dit geval nog eens van juridische zijde zal moeten worden bekeken. Zoals bekend legt de gemeente jaarlijks f 300,tot 350.bij in het exploitatie tekort van een te De Koog gestichte bun galow. Wie willen onderverhuren dienen dat exploitatie-tekort te betalen, maar in de praktijk is daar weinig van terecht ge komen, omdat men z.g. altijd familie over heeft. De gemeente wil hier een strengere controle op gaan uitoefenen De gehele vroedschap was het daar mee eens. Enkele sprekers vonden het trouwens niet juist, dat gemeentewoningen onder verhuurd kunnen worden. De heer Hin dankte voor het hem ge schonken vertrouwen en sprak de hoop uit nog vele vruchtbare arbeid te mogen verrichten. De heer S. van der Vis (CHU) bepleitte scherpere maatregelen tegen de verwek kers van zoveel lawaai gedurende het nachtelijk uur te De Koog. Volgens hem wordt dit vooral veroorzaakt door brom fietsers en kampeerders, die blijkbaar geen rekening wensen te houden met de genen, die de rust zo hard nodig hebben. Spreker dacht daarbij ook aan degenen, die tijdens het seizoen hard moeten wer ken. De heer N van Schoonhoven schrijft de oorzaak vooral toe aan het ontbreken van ontspanning te De Koog, zodat de jeugd naar andere punten (Den Burg) uit zwermt. De voorzitter deelde mede, dat ae Stichting Sociaal Toerisme Texel „Particulier wordt het toch niet gedaan" de minister een geldlening heeft ge vraagd voor de stichting van recreatie ruimte. Het aantal kampeerders neemt ieder jaar toe en thans zijn zeker tus sen de 84.000 - 85.000 overnachtingen be reikt. De heer Van der Vis zou het al een hele winst achten als men het laten draaien van de Juke Box na een bepaald uur ver bood. De heer Westdorp vestigde de aan dacht op de desolate toestand waarin het iangs de dorpsstraat gelegen wandelpad verkeert. Voorts vertelde hij, dat de grond bij de bomenrij aan de kant van d'e Rogsloot dus, zo hoog ligt, dat het wa ter geen kant meer heen kan. De heer Daalder, A.R., bracht de zon dagsrust ter sprake. Hij meende, dat het al meer de gewoonte wordt om op zon dag te werken. Hij doelde daarbij vooral op de oogstwerkzaamheden. „De vrijstel lingen zijn met kwistige hand uitgedeeld of.... zijn velen zonder de benodigde vergunning op zondag aan het werk? Wordt er wel voldoende controle op uit geoefend?" De voorzitter antwoordde, dat naar zijn mening alleen een vergunning wordt afgegeven indien zulks strikt nood zakelijk is. De heer Daalder: Verschillende loon- maaiers hebben aan landbouwers ge vraagd of zij op zondag konden komen. De heer Hin: Dat betreft dan die land bouwers, die op de lijst van deze loon- maaiers staan. Het is gebeurd, dat de ma chines in een bepaalde week slechts twee dagen konden draaien, terwijl aan de in het veld staande gewassen door het on gunstige weer ernstige verliezen werden geleden. In abnormale zomers als deze ücht ik het zeker niet onjuist dat er ook zondag gewerkt wordt. Ik denk daarbij aan hetgeen in de Bijbel geschreven staat Als Uw ezel in de put valt mag U het dier er best uithalen! Het gaat bij de oogst dikwijls om het werk van een ge heel jaar. In hele streken wordt de oogst met verrotting bedreigd. U kent mij vol doende om te vertrouwen, dat ik voor stander ben van de zondagsheiliging, maar onder dergelijke omstandigheden is werken zeker geoorloofd. De heer Daalder meende, dat er in de eerste helft van augustus reeds in Eier- land op zondag gerst werd gemaaid. Toen was beslist nog geen sprake van een noodsituatie. „Als het hek van de dam is gaat het werken op zondag meer en meer toenemen". De heer A. Dros: Ook ik heb op enige zondagen gewerkt, maar dat was uit bittere noodzaak. De heer Keijser zei zich niet te herin neren, dat de landbouw drie jaar achter elkaar met zulk slecht weer te kampen heeft gehad. Hierna volgde sluiting. Na de vergadering bracht de raad per autobusje een bezoek aan de rioolzuive ringsinstallatie te Oudeschild, waar de heren technici voor deskundige toelich ting zorgden. Deze installatie bleek per fect te werken, zodat het gemeentebe stuur met bekwame spoed bezig is met de voorbereiding inzake de aanleg van meerdere rioolzuiveringsinstallaties op het eiland. MET TWEE RAMLAMMEREN De Kon. Meelfabrieken „Wessanen" stelden de Wisselbeker beschikbaar voor de beste inzending in de rubriek Schaap met twee ramlammeren. Abusievelijk vermeldden wij ooilammeren. KLAKKELOOS WEGGEREDEN Een Duitse scooterrijder startte bij Het Witte Huis zonder op het verkeer te letten. Juist zou de heer Joh. Halsema op zijn bromfiets passeren. Er ontstond 'n botsing, waarbij de bromfiets zwaar be schadigd werd, terwijl de heer Halsema een hoofdwond opliep. De politie maakte proces-verbaal op. De heer J. J. Westdorp Jr. (P. v.d. A.) is op 26 janu ari 1920 te St. Anna op Tholen, Zeeland, gebo ren. In 1924 vestigde de familie Westdorp zich op Texel en wel in polder Eierland. De heer West dorp is voorzitter van de Partij van de Arbeid te De Cocksdorp, lid van het Hoofdbestuur der VVV Texel, lid van de Cocksdorper Dorpscom missie, bestuurslid van de Stichting Kleuter school Cocksdorp, voor zitter van het comité, dat telkenjare tochten voor Ouden van Dagen uit Eieïland en De Cocks dorp organiseert. De heer Westdorp woont aan De Cocksdorp, waar hij zijn vrachtdienst ge vestigd heeft. Ook zijn vader, de heer J. West dorp Sr., Den Burg, heeft destijds deel uitgemaakt van de Texelse Vroed schap. De heer N. H. van Schoonhoven (KVP) is op 31 januari 1918 te Am sterdam geboren. Sinds 1945 is hij Texelaar. Hij exploiteert het kamphuis „Bosch en Zee" te De Koog. De heer Van Schoonhoven is Hoofd bestuurslid van de VW „Texel", penningmeester van de „Orkava"afde ling Texel en penning meester van de Stichting Koger kleuterschool. Voorts is de heer Van Schoonhoven bestuurslid van de Stichting „So ciaal Toerisme Texel". De heer C. J. van der Kooi (V.V.D.) werd op 22 december 1908 te De Cocksdorp geboren. Hij is eigenaar van „Dros Magazijn", Stenenplaats Den Burg, dat tevens een filiaal te De Koog heeft. De heer Van der Kooi is voorzitter van de Al gemene Texelse Midden standsvereniging en bestuurslid van de Wo ningbouwvereniging „Texel". COLLECTE VOOR TOCHT OUDEN VAN DAGEN De jaarlijkse tocht voor Ouden van Dagen van Den Burg en omgeving zal worden gehouden op zondag 21 septem ber. Deze trip wordt weer georganiseerd door de Ver. voor Volksfeesten en Texel se Folklore. Er zal weer heel wat tijd in gaan zitten, maar niet alleen tijd: ook komt er finan cieel gezien nogal wat voor zo'n tocht kijken, want het aantal deelnemers zal weer enorm groot zijn. Gelukkig is ieder een weer bereid tot het verlenen van een bijdrage. Hiertoe zal men in de gelegen heid worden gesteld door circulatie van een lijst. Hoe meer guldens hoe meer si garen en bonbons. Laat het onze oudste generatie aan niets ontbreken, burgers! Eens zullen wij op onze beurt door de jongere generatie worden onthaald: Uw gift komt practisch gezien gewoonweg weer terug, alleen verspeelt U wat rente van Uw opgeborgen duiten.... Het ligt in de bedoeling de dag te besluiten met een gezamenlijke koffiemaaltijd in „De Lindeboom-Texel". Na afloop daarvan zal men tot een uur of tien nog gezellig bijeen blijven, maar wie dat uur te laat wordt mogen natuurlijk opstappen wan neer hun dat het beste schikt. Tube 95 ct Unmpfl.flplpj Het is de Hamamelis die 't 'm doet DEN HOORN GAAT FEESTVIEREN Om de twee jaar organiseert men in Den Hoorn een volksfeest. Ook dit jaar belooft het weer een goed feest te worden indien het weer ook wil meewerken. Het programma luidt: Woensdag 10 september: 8.30 uur muziek van de toren door D.E.K. 9 uur start allegorische optocht voor ver sierde voertuigen enz. (Opstellen in de Kerkstraat). 10.30 uur Hinderniswedstrijd dames 16 - 30 jaar; 11.00 uur Hinderniswedstrijd heren 16 jaar en ouder (nat werk); 13,30 uur Kinderspelen. 's Avonds 8 uur groot sensatiespel, waar iedereen boven de 16 jaar aan kan deel nemen. Om 8 uur begint de start voor Loodsmans Welvaren. Donderdag 11 september: 8.30 uur muzikale rondgang D.E.K. 9.30 uur Hinderniswedstrijd voor meisjes en jongens 14 - 16 jaar; 10.15 uur Hinderniswedstrijd dames 30 jaar en ouder; 11.00 uur Wedstrijd voor heren 40 jaar en ouder; 13.30 uur Ringsteken voor paard en wa gen, max. 3 paren. Een prijs voor het schoonst geheel. 15.30 uur Tobbesteken dames vanaf 16 jr. 's Avonds 8 uur Sensatiewedstrijd. Ge heel verschillend aan de eerste avond! Wijzigingen voorbehouden. Tijdens de feestdagen is er in het dorpshuis een bloemententoonstelling van eigengekweekte bloemen door de school jeugd. Entree dorpshuis ƒ0,25. Opbrengst voor de kas van het schoolreisje. UITSLAG AMATE-LOTERIJ Eindelijk is de uitslag bekend gewor den van de loterij, gehouden ten bate van de missie, welke loterij is gehouden in verband met de missietentoonstelling Amate. Van de 40 prijzen zijn er 6 geval len op Texel. Onder deze prijzen is ook vervat één van de vijf hoofdprijzen n.l. een pick-up. De pick-up viel op lot no. 10988. Verdere prijzen waren: doosje heren zakdoeken op lot no. 11223, een halve fles Boldoot eau de cologne op lot no. 11403; een glazen fruitschaal op lot no. 11423, een monopoliespel op lot no. 11466 en 'n boodschappentas op lot no. 10826. Deze laatste prijs ging naar kapelaan Suidgeest De prijzen kunnen gehaald worden bij mevr. Snel, Weststraat 80, Den Helder. Altijd gaaf huidje POEDER - ZALF-OLIE «ZEEP ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 8 september op om 5.50 uur en gaat onder om 7.29 uur. Maan: 6 sept. L.K.; 13 sept. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 6 sept. 0.11 en 12.41; 7 sept. 0.51 en 13.30; 8 sept. 1.46 en 14.39; 9 sept. 3.08 en 16.12; 10 sept. 4.43 en 17.51; 11 sept. 6.12 en 19 17; 12 sept. 7.30 en 20 25; 13 sept. 8.32 en 21.22. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Daarom zal zo'n bloedzuiverende Uruschenkuur goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrij dende gevoel dat over U komt, naarmate de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. S.V.O.-NIEUWS Hedenmiddag zal dan eindelijk de ad- spirantenmiddag gehouden worden, aan vang 2 uur A Oosterend-De Koog; 2.35 uur B. Tex. Boys a-Texel a; 3.10 uur C. SVC a-ZDH a. 3.45 uur Winnaar A-win- naar B; 4.20 uur Winnaar C-kleinste ver liezer A, B of C. 4.55 uur Welpen Oosterend-welpen Texel 5.30 uur Finale. Willen de adsp.-leiders eraan denken hun wedstrijd-formulieren mee te bren gen. We hopen nu maar op mooie weer, opdat het nu doorgaat. Jongens, maak er een mooie dag van. We rekenen erop, dat jullie op tijd aanwezig zijn. Volgende week starten we met twee elftallen in de competitie. Het eerste speelt uit tegen De Koog 1. Oosterend 2 speelt thuis tegen De Koog 2. De training is nu binnen De uren zijn als volgt: donderdag 8-10 uur Senioren; vrijdag 7-8 uur welpen; 8-9 uur ad- spiranten. Komen we allemaal?

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1