roen /wa in het harL, apitein C. Krijnen 25 jaar N.V. T.E.S.O. bij de IENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 fEXELSE 72e JAARGANG No. 7282 COURANT jove N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij ilthandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. rnm Jo veel als kapitein Krijnen, onze ju- jrende kapitein, voor de zee en de eepvaart voelt hij heeft immers al- op zee gezeten zo weinig voelde voor een interview met de krant. „Je maar, dat ik 25 jaar bij de N.V Texels jen Stoomboot Onderneming in dienst en je mag het plaatje er ook best doen, maar meer vind ik helemaal t nodig". te hebben toen nog eventjes op zijn lere ik gewerkt en betoogd, dat wij slotte eerst na veel moeite hem te tken hadden kunnen krijgen en dat., moet leven en laten leven en wij ten- tte van de pen moeten leven en niet is zo'n mooie gouwe, als U gekregen it van het personeel mèt inscriptie ar het mocht niet baten. „Zegt de ecteur nog iets, nou ja, dat kan ik niet Ipen, maar ik vind het zo mooi, dus als goeie vrienden willen blijven!" Dok je?!" We hebben gerookt, bijna 'n despijp, maar er was geen wolkje aan lucht het stond allengs wel blauw de kamer! lo is kapitein Kr.jnen en.... zo zijn orgaans al die zeelui: de beste mensen wereld, je mag over ze heen lopen* ar je moet niet beginnen met „Vertelt me nou ers, wat U (toch wel) allemaal jt verricht, bent U tegen mijnen opge- ■en? Hebben ze U nooit gebombar- ird? Hoopt U nog héél, héél lang te •en? Is U pas 59? Zou je niet zeggen!" Maar die vragen lieten wij gewoonweg jangeroerd in ons notitieboekje staan. (apitein Krijnen heeft gelijkWat it het de mensen aan en wat kan de •s voor nieuws vertellen?? Iedereen et toch, dat de N.V. TESO met de aan- lling van de heer Krijnen een zeer ede keuze heeft gedaan. „Denk er om, rgeet het jubileum nou niet!" had di- :teur Van der Vlies gezegd, zaterdag 13 itember hopen wij de jubilaris te pigen". ügenlijk toch wel een gemakkelijk in- view: een kopje koffie met koek, een jaret en nog één en helemaal niet hoe- te schrijven. Och, mist U iets? Ka- ein Krijnen dat weet toch iedereen heeft zijn sporen verdiend. Als de cht riep was hij present en hij heeft tijd onder een gelukkig gesternte ge ren. De zee lag hem en dat zal geen wondering wekken, want voor zover konden nagaan zijn alle Krijnen's ge en zeelui. In ieder geval was zijn va- ook zeeman en natuurlijk moest zijn Dn ook naar zee. Die heeft het inmiddels tot eerste uurman bij de koopvaardij gebracht, de grote vaart, de grootste (zolang de lanvaart nog toekomstmuziek is) welke kennen, want Krijnen Czn. vaart op iid-Amerika. Niet iedere avond thuis, ilszijn vader, maar.ook niet ineens t bed met de mededeling, dat er een •tra reis naar Nieuwediep moet worden maakt ten behoeve van een patient, ze vandaag of morgen (na de uitbrei- j van Huize Irene) nog eens met een it rond zouden gaan voor de bouw van eigen Texels ziekenhuis zou van de de der bootbemanningen voor een ïn- ukwekkende bom duiten getekend wor- Maar zolang we nog geïsoleerd lig- vervult de N.V. TESO die belang- ke functie, welke haar tot een begrip eft gemaakt: een levensader voor xel, een ader, zo mogen wij vaststellen et bloed van een voortreffelijk gehalte. Wij willen gaarne besluiten met de ïop uit te spreken, dat de familie Krij- n zaterdag een prettige dag wordt be id en dat de heer des huizes nog vele orspoedige tochten over de Waddenzee 1 mogen maken. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 sept. consultatiebureau Het consultatiebureau voor zuigelingen ifi Den Burg en Oudeschild wordt ge •uden op woensdag 10 september a.s. VOLLEYBAL-NIEUWS De volleybaltraining o.l.v. de heer Van fên zal weer een aanvang nemen. Voor de vakanties was de belangstel ig zo groot (speciaal van de zijde der ren), dat de behoefte gevoeld werd om Dg een tweede avond het volleybal-spel gaan beoefenen. Op de woensdagavond 'j er dan voor de heren training zijn en de donderdagavond voor de dames. Heren waren er ruimschoots voldoende n twee zestallen te vormen, maar bij de imes was dat nog niet het geval. Dit as dan ook de reden, dat vóór de va- antie nog niet tot splitsing is overge- ian. Het bestuur van de afdeling „Vol- ybal" van de gymvereniging Texel Dopt echter, dat de belangstelling, oók an de zijde der dames, zo groot zal wor- fn. dat deze maand nog tot splitsing ■orgegaan kan worden. Dames van 16 ar en ouder (en natuurlijk ook heren) jn dus van harte welkom. De komende weken wordt er, zowel oor dames als door heren, nog getraind P woensdagavond van negen uur tot alf elf. De jubilerende kapitein C. Krijnen met een vriendelijke qlimlach voor de foto graaf, maar zo zwijgzaam als een Turk, toen de verslaqgever zijn notitieboekje te voorschijn haalde De heer Krijnen werd in 1941 tot stuur man benoemd, in 1950 werd hij reserve kapitein en op 1 juli 1955 kapitein. Hij heeft op alle „Eigen" boten gevaren: van de eerste Dageraad af, dus tijdens de periode ook, dat wijlen de heer Lam mert Kaan gezagvoerder was. TEXELSE MUZIEKSCHOOL Hierover lezen wij in de begroting 1959 Verwacht wordt, dat de voorbereidin gen om te komen tot het stichten van een muziekschool op Texel tot resultaat zul len hebben, dat de school per 1 januari 1959 zal kunnen worden geopend. De kosten zijn momenteel niet nauw keurig te ramen. Teneinde een bedrag ter beschikking te hebben om de kosten van voorbereiding en die van het eerste begin van de school te kunnen opvangen wordt voorshands 2500,geraamd. VOORZITSTER NAM AFSCHEID VAN BEJAARDENSOCIËTEIT Op woensdag 27 augustus heeft mevr Van Sluijs, genoodzaakt door haar ver trek naar Barsingerhorn, afscheid geno men van de Bejaardensociëteit te Den Burg. Vanaf de oprichting heeft ze de voor zitstershamer van deze bloeiende soos gehanteerd. Dat na bijna 4 jaar de be langstelling en het soosbezoek onafgebro ken gunstig is geweest, is in het tegen woordige verenigingsleven een unicum Door een goede verstandhouding en sa menwerking kon dit mooie resultaat be reikt worden. Het ligt dan ook voor de hand, dat mevr. Van Sluijs node afscheid van de soos moest nemen. Namens 't bestuur dankte mevr. Buis man voor de goede samenwerking, waar na namens de leden de heren J. Roeper en M. Kikkert (samen 176 jaar), waar derende woorden tot afscheid spraken. Als blijk van waardering en herinnering c-an de soos te Den Burg werd een keurig postétui aangeboden. Dezelfde middag nam het Bestuur van de soos ten huize van mevr. Van Sluijs afscheid. Kasboek werd gecontroleerd en in orde bevonden, terwijl mevr. Van Sluijs om het saldo rond te maken en als afscheid een flinke gift gaf, wat heel erg gewaardeerd werd. Op verzoek van mevr. Wassenaar wordt er uit de leden van de soos een be stuur gekozen, dat dan eventueel de wen sen en klachten van de leden kan op vangen en 1 keer per jaar ook kascon tröle kan uitoefenen. Mevr. Van Sluijs bracht het in het midden en Meester Kik kert zou de zorg er voor dragen, dat het Bestuur er kwam. P.S. Aan al de leden van de soos har telijk dank voor de vriendelijke attentie vanwege mijn verjaardag. J. W.-W. HOOIVORK TREFT 7-JARIG JONGETJE Zaterdagmorgen speelde de 7-jarige Piet de Vries in Spang rond een land- bouwwagen, welke werd afgeladen. Toen een der arbeiders langs een ladder van do .-drmp daalde gleed de vork hem plotse ling uit de handen. Helaas kreeg net jongetje de hooi vork op zijn hoofd Het ventje werd aan de slaap en in de nek geraakt en werd zwaar gewond. Dokter Van Loon ver eende de eerste medische hulp, waarop het slachtoffer per extra boot naar Den Helder werd overgebracht. Het werd in het St. Lidwina-ziekenhuis opgenomen, maar al spoedig moest het ventje naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam worden vervoerd omdat ook de schedel gescheurd was. Zondagavond was de toe stand zorgwekkend, maar het levensge vaar zou geweken zijn. OUDEN VAN DAGEN-RIT TE DE WAAL Op zondag 5 oktober zullen de Ouden van Dagen, vanaf 60 jaar, te De Waal en omgeving weer hun jaarlijkse rit over ons eiland maken. Aangezien hieraan nogal kosten zijn verbonden, zullen binnenkort enige be stuursleden met een lijst bij de Waalder bewoners aankloppen. Het dorpshuis bestuur hoopt, dat iedereen met een ro yaal gebaar zal bijdragen tot het wel slagen van deze middag en avond. Ook dit jaar moeten wij gezamenlijk trachten hen weer een gezellige dag te bezorgen, waarover nog lang wordt gesproken. FILMNIEUWS RUSSISCH BOLSJOI-BALLET Ieder kan nu met eigen ogen het Bol- sjoi-ballet aanschouwen. Toen de fameuze Russische troep in het najaar van 1956 voor het eerst in West-Europa optrad, hebben slechts enkele bevoorrechte Ne derlanders een voorstelling in Covent Garden kunnen bijwonen. Voor alle an deren moest het Bolsjoi-sprookje een sprookje blijven. Thans kan men de kleurenfilm zien, die werd opgenomen tijdens een voorstelling in het enorme Londense theater. Spelelement „Giselle" is in de eerste plaats een dra ma en pas in tweede instantie een ballet: als Giselle waanzinnig wordt en sterft, dan krijgt de toeschouwer de indruk dat ieder uit dat grote bonte gezelschap dat op het toneel aanwezig is, het voor de allereerste keer meemaakt. De Russen dansen niet alleen, zij spelen ook, terwijl men in het Westen vaak een (wellicht be grijpelijke) schroom heeft voor het ge speelde verhaaltje achter de dans en zich er eigenlijk te volwassen voor voelt. „IIEL VAN MARSEILLE" Een uitstekende film met een aantal voortreffelijke acteurs en actrices in de hoofdrollen. In zijn totaal is het verhaal een aaneenschakeling, een zeer logische overigens, van allerlei gebeurtenissen in de „Vieux Port" van Marseille tijdens de oorlog. De oude wijk heeft, naar verluidt, tal van geallieerde vluchtelingen geher bergd. In de film maakt men met twee ondergedoken Engelse militairen kennis en met de mensen, die hen helpen. Men ziet heel goed camerawerk, men proeft de spanning, men geniet van de humor in tal van situaties. „De hel van Marseille" werd een film, die de moeite van een gang naar de bios ten volle waard is. ODE AAN TEXEL Texel wat ben je wondermooi: je hoge luchten, de wilde trooi der duinen en de koele pracht van je wijd water als de nacht gaat vallen aan je oude kust een jachtend mens bereikt nu rust.... Heel verre aan de wereldrond varen schepen naar een ver land Gaat ook der meeuwen trotse vlucht, snelwiekend door de ijle lucht, naar ongekende verten heen? Hier is men vrij en zo alleen En lanqs het strand wast weer de vloed, de schuimgekroondeen late gloed van 't stervend daqlicht spieqelt daar. Het leven is als water klaar aan de omspoelde oeverrand, waar kinderen speelden in het zand. En waar vandaaq de zwemmer zwom, zijn lichaam door der golvendrom krachtig omspeeld En het gezang der branding duurt al eeuwenlang Kerend getijnu trekt de zee terug en neemt niet alles mee wat zij hier bracht. Achteloos blijven duizenden schelpen, die beklijven in 't vochtig zand en daarin is 't als teer gekleurde heugenis. De gloed der laatste zonnestralen brandt in het vege grijs der zee, dan valt de nacht en vangt ons dwalen weer aan door stilte aan stille ree Gerh. Uedelhofen. M.A.B.-CLUB NIEUWS Zondag 14 september is er een Puzzel- rit voor auto's, motoren en bromfietsen. Dit is de laatste puzzelrit voor het kampioenschap. De start is om 2 uur bij het Centr. Bureau aan de Waalderweg. Inschijving vanaf half twee. Zondag 21 september hebben wij hier de Nationale Trial. Deze wordt gehouden in de duinen achter de Pelikaan. De start is om half twee. Keuring der motoren is bij de Instuif nabij „Californië" om 1 uur. Het belooft weer een prachtige sport middag te worden. Programma's a 25 ct. „DE GEVANGENE VAN ZENDA" Uit het verhaal, ons toegezonden naar aanleiding van de vertoning van boven genoemde film blijkt ons, dat de broer van de aanstaande koning van Ruritania een echte gemenerik is: hij wil n.l. zelf op de troon. Hij laat de a.s. vorst een slaapmiddel toedienen en wil zich tussen tijds tot regent laten uitroepen. Maar er komt een geduchte kink in de kabel: een hofdienaar heeft 'm door en laat een plaatsvervanger aanrukken, een dubbel ganger, die z'n rol uitstekend speelt. Ten slotte kan de koning dan toch werkelijk aan de macht komen, ten koste van de dubbelganger, die al zo aardig op intieme voet geraakt was met de beelschone prin Nederlands nieuws O.a.: Amsterdam, stad van de ruimte vaart, Officiële ontvangst der deelnemers aan het Negende Congres van de Inter nationale Astronautische Federatie; Ne derland bouwt schepen voor Scandinavië Proefvaart van de reddingboot-ijsbreker „Grangesberg", tewaterlating van de supertanker „Borgny"; Elfde nationale 2 km.-zwemtocht over de Waddenzee; Grote jaarlijkse ringrijderij op paarden in Middelburg; Nieuws uit de West, Mgr. Kuypers geïnstalleerd als eerste bisschop van Suriname. Wereldnieuws: O.a.: Overstroming in Engeland en Oostenrijk; Treinramp bij Britse bad plaats; Een nieuw defensie-wapen voor de R.A,F.; Aardonderzoek in de V.S.; Chroestjev opent een stuwdam in de Wolga; Atoom-onderzeeër Triton loopt van stapel; Greta Andersen wint de kanaal-race, Koken op een parapluie in Japan; Belgische terreinrit voor jeeps. GRATIS OVER DE WADDENZEE Als de N.V. TESO vandaag zou zeggen „Wij schenken 300.000,voor een of ander Texels belang, dan zou de volgen de dag heel de wereld er over spreken Zoals dat met zoveel dingen gaat: bun deling maakt effect: zomaar drie ton. lang leve onze TESO! Ondanks het feit, dat deze Texelse onderneming „demo cratischer dan de democratie zelf" zei onlangs de president-commissaris drie ton heeft geschonken, ja nog véél meer is er niet geroepen „Lang leve TESO!' Want die drie ton is niet in één geheel aangedragen: het ging eigenlijk bij be dragjes van 3,50 tegelijk en wel in de vorm van de verstrekking van gratis vervoer. Een weekabonnement kost 3,50 enTESO vervoert sinds jaar en dag, vast al zo'n kwart eeuw lang: de aan Den Helder studerende Texelaars legen gratis tarief. Dat hebben we eens uitgerekend bij een gemiddeld aantal leerlingen van honderd en kwamen toen (dus) op een totaal be drag dat niet geïnd werd van 455.000,De eerste jaren vervoerde de Eigen Boot minder dan honderd leer lingen, maar thans gaan er dagelijks 113 met de Eigen Boot mee. Waar ze stude ren? Aan de Ambachtsschool (63), aan de Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen (13), aan het gemeentelijk ly ceum (10), aan de Zeevaartschool (3), aan de Visserijschool (10), aan de Vak school voor meisjes (9), aan de r.h.b.s. (2), aan de Kleuterkweekschool (2), als apothekers-assistente (1). Dit totaal zou nog hoger liggen ware het niet, dat een aantal gegadigden voor de cursus aan de ambachtsschool wegens plaatsgebrek moest worden afgewezen. Een teleurstelling voor de ambitieuze ad- spirant vaklieden, maar een lichtpuntje is, dat uit deze „nood"-toestand iets goeds kan worden geboren: wij hebben op Texel een h.b.s., een u.l.o., een huis houdschool en een landbouwschool Waarom zou de stichting van een am bachtsschool een utopie zijn? Er wordt trouwens achter de (brede) schermen aan de stichting van een ambachtsschool op Texel gewerkt. Het gratis vervoer over de Waddenzee is een unicum in den lande, want welke onderneming in Nederland wil zich deze luxe permitteren? Dit gratis vervoer wordt uiteraard door de belanghebben den (en dat zijn heus de ouders - zonder meer!) op hoge prijs gesteld. De jongelui vinden het maar heel gewoon, een tegen prestatie voor hetgeen zij straks de we reld gaan toebedelen, dank zij de noeste vlijt op school en.op de boot, want ook op de boot wordt door menigeen be hoorlijk gewerkt. Natuurlijk zijn er, die ook tijdens de reis met hun „vrije tijd geen raad weten en dat leidt zo af en toe tot een incident, dat gelukkig altijd weer in der minne kon worden geschikt. Wel zouden de leerlingen misschien, naar onze persoonlijke mening, een slij- tagefonds kunnen stichten, want het meubilair zal door dit gratis vervoer van de jeugd stellig binnen de normale tijd moeten worden afgeschreven AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 10 en donderdag 11 september Den Hoorn, Volksfeesten. Vrijdag 12 september Den Burg, „Oranjeboom", vertoning Texelfilm. Zaterdag 13 september Jongdierendag Konijnenfokkersvereni ging „Kotex". Dagelijks te bezoeken: Texel's Museum, Westermient. Texelse Oudheidskamer, Den Burg. S.V.O.-NIEUWS Zaterdag werd het adspirantentoernooi cnder prachtige weersomstandigheden gespeeld. In de eerste wedstrijd won Oosterend met 4—0 van De Koog. Tex. Boys-Texel eindigde gelijk, zodat straf schoppen de beslissing moesten brengen. Texel was de gelukkigste. Bij SVC-ZDH won ZDH met 20. In de tweede ronde speelde Oosterend tegen Texel een prima wedstrijd, ook hier moesten strafschop pen beslissen. Oosterend won hier, mede dank zij keeper en doelpalen. ZDH ver loor van de kleinste verliezer Tex Boys, zodat de finale zou gaan tussen Ooster end en Tex. Boys. De welpen van Texel en Oosterend speelden als opvulling een leuke wed strijd, waarin Texel de speldjes ver diend won. De finale was als spannend sluitstuk eigenlijk een mislukking, want behoudens de eerste 10 minuten was Tex. Boys veel sterker en de wedstrijd werd voortdu rend op de O.-helft gespeeld. Tex. Boys won verdiend met grote cijfers 70. De fraaie wisselprijs, welke door de fa. Beuving beschikbaar was gesteld, gaat dus voor één jaar naar Tex. Boys. De spelers van Tex. Boys ontvingen als andenken draagspeldjes. Oosterend kreeg als tweede prijs een zilveren me daille. Het was voor alle 88 spelertjes een leuke snortmiddag. HET KRINGCONSULTATIEBUREAU TEXEL' VAN DE NOORDHOLLANDSE VERENIGING TOT BESTRIJDING DEII TUBERCULOSE BESTAAT EEN JAAR Donderdag 4 september j.l. was het een jaar geleden dat bovengenoemd Bureau op Texel werd gevestigd en terstond met zijn werkzaamheden begon. In dit eerste jaar bedroeg het aantal consulten ruim 1000, hetgeen een gemiddelde van 45 con sulten per zitting betekent. Voor Texel is dit Bureau dan ook van zeer groot belang voor de Volksgezond heid. Het bestaan van dit Bureau, waar door de tijdrovende en dikwijls kostbare reizen naar Den Helder kwamen te ver vallen, is voor een zeer groot deel te danken aan dokter Vreede en dokter Vrijman. Zij hebben onophoudelijk aan gedrongen op het vestigen van dit Bu reau op Texel. Resultaat: voorlopig met een proeftijd van twee jaar gaan draaien. Voordien moest men voor onderzoek en controle regelmatig naar het C.B. in Den Helder. De bezwaren, welke aan'die reizen verbonden waren, zijn niet gering. Behalve dat men er doorgaans een halve dag mee kwijt was, waren ook de kosten aan zo'n bezoek verbonden niet onbe langrijk. Patiënten op leeftijd zagen dik wijls tegen die reis op en bleven thuis, met alle nare gevolgen van dien. Een bezoek aan het C.B. te Den Burg behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Men is in betrekkelijk zeer korte tijd uit en thuis, zonder extra kosten. Éen enorm groot voordeel dus, zowel van medisch als van economisch standpunt bekeken. Dit Bureau is dan ook voor Texel een zegen Wij willen dan ook van harte hopen dat na deze proeftijd van twee jaar, waarvan er nu een jaar ver streken is, dit Bureau voor Texel behou den blijft, indien de betrokken medici zulks wenselijk achten. Over de inrichting van dit Bureau in het C.B. van het Witte Kruis te Den Burg is dokter Vreede en haar staf zeer tevreden. Tot slot een vriendelijk doch niettemin dringend verzoek aan diegene, welke van dit Bureau gebruik moeten maken. Kom toch vooral zoveel mogelijk op het tijd stip vermeld op de in Uw bezit zijnde kaart van dit bureau, regelmatig terug. Dit laat nogal het een en ander te wen sen over. Het komt voor dat 40°/o van de bij dit Bureau ingeschrevenen, deze op hun kaart vermelde data eenvoudig ver geten. Het gevolg hiervan is dat de staf van dokter Vreede deze personen nog eens extra moet oproepen, hetgeen ten slotte overbodig is, wanneer men de data, dat men terug moet komen, goed in ge dachten houdt Noteer het even op de scheurkalender, dan wordt men er bij tijds aan herinnerd. Op dit punt vragen wij gaarne van U Uw volle medewerking. Het voorkomt een heleboel overbodig werk met de daaraan verbonden extra kosten. Ten opzichte van Den Helder biedt dit Bureau op Texel aan velen van ons enorme voordelen. Bezorg dan ook het administratieve personeel geen extra werk door geen acht te slaan op datum en uur op Uw kaart vermeld, waarop U terug verwacht wordt. Kom derhalve op tijd, zonder nog eens extra opgeroepen te worden. Afgesproken? Bij voorbaat onze dank.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1