Buitengewoon veel kampeerders op Texel. Show Fa De Graaf Schoorl Het vreemdelingenverkeer in 1958 (I) Teso vervoerde 7400 passagiers meer net meisje elektr.aardappel stoomketel één of enige ha land. Te koop Klaverjasclub „Benoni" De rijwielhandel van Den Burg dinsdagsmiddags gesloten JAN AGTER een werkster zomerprijzen Dansinstituut R. J. Boom Woensdag, donderdag en vrijdag van nm 2 tot 10 uur in de nieuwe schuur Waalderstraat no. 30 van olie- en kolenhaarden en -kachels, wasmachines, centrifuges, koelkasten, e.d. CONCOURS-HIPPIQUE AFGELAST Het concours-hippique, dat zaterdag a.s. te Den Burg zou worden gehouden, gaat helaas niet door wegens gebrek aan deelname. BEROEPINGSWERK DEN HOORN Kandidaat G. H. Wolfensberger uit Amsterdam, heeft het beroep, dat de Hervormde gemeente Den Hoorn op hem heeft uitgebracht, aangenomen. REKTIFIKATIE In ons verslag „Tinnen vaatwerk voor Museum", deelden wij abusievelijk mee, dat de familie C. Smit-Pereboom, 60 jaar op Texel woonde. Zij hebben 60 jaar in nauwe relatie met Texel geleefd. Dus toch „Texels in 't Hart". In ons verslag van de Wielerwedstrijd vergat onze correspondent blijkbaar de naam te noemen van de Fa. Lunter, die voor deze wedstrijd een overhemd be schikbaar stelde. Onze welgemeende excuses. AUTOTOCHT BEJAARDEN De organisatie van de autotocht voor bejaarden door de feestcommissie „Oos terend" is in volle gang. Het belooft een goede tocht te worden. Jammer, dat wij in ons vorige artikeltje de naam „Ouden van Dagen" bezigden, maar gelukkig sluit dit niet uit, dat zulke mensen toch jong van geest kunnen zijn en vrolijk genieten van een prettige rit. Zijn er nog automobilisten, die zichzelf en hun wagen bschikbaar willen stellen voor de rit? Zij kunnen zich, evenals de bejaarden, die alsnog graag meewillen, melden bij de voorzitter van de Feestcommissie Ooster end, de heer Visman, tel. 335. SCHOUDER GEBROKEN Niet alleen brommers, maar ook race fietsen blijken een gevaar op de weg. Dat ondervond de 77-jarige heer A. Weijdt in Oudeschild. Hij liep geheel rechts van de weg en toch werd hij plotseling door een race-fietser aangereden en tegen de grond gesmakt. Hij moest de volgende dag naar het ziekenhuis en daar bleek zijn schouder gebroken te zijn. „DE DAGERAAD" JUIST OP TIJD Vrijdagavond, juist toen hij zijn laatste reisje zou gaan maken, kreeg de Dokter Wagemaker een defect aan een voeding- pomp. Het was een lastige geschiedenis, want alle auto's moesten afgescheept worden en ingescheept op „De Dage raad". Enkele moesten zelfs blijven staan. De passagiers gingen met de Voorwaarts mee. „De Dageraad" kwam precies op tijd aan om groot ongemak te voorkomen. Hij kwam terug van een dokbeurt te Amster dam en het was eerst de bedoeling, dat hij pas zaterdag zou komen. Het euvel van de Dokter Wagemaker was snel verholpen, zodat hij reeds de volgende dag met een flinke snor voor de neus door de Waddenzee kliefde. ZILVEREN KAPITEIN KRIJNEN GEHULDIGD Onbekende schonk radio De toch wel ruime kamer van de ge zellige woning, waarin kapitein Krijnen te Oudeschild woont, is vorige week vaak te klein geweest, om de vele bezoekers te bevatten, die hem kwamen complimen teren met zijn zilveren jubileum bij de N.V. TESO. Want kapitein Krijnen is niet alleen een bekwaam navigator, maak ook een zeer beminnelijk mens, die dat bleek overduidelijk gedurende zijn loopbaan een ontelbaar aantal vrienden heeft gemaakt. Tal van geschenken vor men een blijvende herinnering aan deze blijde feestweek. Het merkwaardigste geschenk was wel een radio, die hij ont ving van een.... totaal onbekende! Van het personeel van de TESO, dat in hem een goede vriend ziet, ontving hij een vulpen, van de directie een gouden hor loge. En bloemen, vol met bloemen stond zijn huis! Ware vriendschap Zaterdagmiddag om vijf uur bereikte de huldiging van kapitein Krijnen haar hoogtepunt. Toen heeft de directie van de TESO, in zeer hartelijke bewoordingen, blijk gegeven van de grote waardering, die zij jegens hem koestert. De heer C. J. de Lugt, president-com missaris van de TESO begon zijn toe spraak met te zeggen, dat het jubileum van de heer Krijnen ook voor het bestuur en de maatschappij een groot feest was. ,.Het bestuur verheugt zich er ten zeerste op, mensen als kapitein Krijnen in dienst te hebben, sprak hij, en uit zijn volgende woorden bleek, dat hij kapitein Krijnen niet alleen waardeerde om zijn bekwaam heden als navigator, maar ook om zijn toewijding als het ging om het oplossen van problemen, waarmee de maatschappij worstelde, met name de slechte haven accommodatie, zowel in Den Helder als in Oudeschild. Ook roemde de heer De Lugt hem om zijn tact, een eigenschap, die hem zeer te pas komt bij zijn zorg voor de be lading van het schip. Hoe vaak komt het niet voor, dat dit tot problemen leidt en het is tekenend voor het karakter van kapitein Krijnen, dat hij zelfs mensen, die een grote mond tegen hem opzetten, toch van dienst tracht te zijn. Als blij vende herinnering aan zijn jubileum, schonk de heer De Lugt hem een prachtig gouden armbandhorloge. Ook de heer J. J. v.d. Vlies, directeur van de TESO, was bijzonder waarderend in zijn woorden en zijn stem trilde merk baar van ontroering, toen hij memoreer de, dat er, gedurende de twintig jaar, dat hij met de heer Krijnen omging, geen verhouding baas-knecht, was ontstaan, maar een blijvende vriendschap. Het is stil op de stranden voor de golvende duinen van De Koog. Waar tot voor kort nog duizenden badgasten zich koesterden in de zon, scheren nu een paar vogels met trage wiekslag rond. Er is vrijwel geen mens meer te bekennen. Slechts in de verte, onder een met regen dreigende wolkenlucht bewegen zich een paar stipjes eenzaam verloren in de wijde vlakten van water en zand. Op een bunker staat de vriendelijke mededeling, dat de koffie klaar is, maar „Ome Kees" heeft al vorige week zyn spulletjes bijeengepakt en van zijn gezellige terrasje is niets anders overgebleven dan het zand-bestoven fundament. Tegen een helling van de Badweg sjouwen twee paarden met voorzichtige stappen een zware wagen omhoog. Zij brengen de afgebroken tenthuisjes naar de opslagplaat sen in het dorp. In De Koog zelf heerst ook al een doodse stilte. De terrasjes liggen leeg. Slechts op een ervan verpozen zich nog een paar gasten, de jassen aan. Wij willen een kop koffie gaan halen in een cafetaria, maar het is gesloten. Een souvenir-winkel er naast is nog open, maar er staat geen klant meer in. Aan alles is te zien, dat in De Koog de rustige tijd definitief is aangebroken. Hoewel de hotel- en pensionhouders gesteld zijn op de aanwezigheid der gas ten, zijn zij toch blij met deze rust. De meesten van hen zijn moe, want zij heb ben een bijzonder druk en inspannend seizoen achter de rug. Een advertentie: twee jaar vol pension Hoezeer Texel, en in het bijzonder De Koog, in trek is bij de buitenlan ders, blijkt wel uit een gesprek, dat wij met een pensionhoudster voer den. Zij was vorig jaar haar zaak begonnen. Om voldoende gasten te krijgen plaatste zij één betrekkelijk kleine advertentie in een Duits blad dat verscheen in de vier steden Bonn, Düsseldorf, Duisburg en Keulen. Het gevolg was, dat haar pension ei-vol was en dat, terwijl het nog volslagen onbekend was. Dit jaar heeft zij geen advertentie geplaatst, want de gas ten van vorig jaar hebben haar dus danig bij hun vrienden en kennissen aanbevolen, dat zij zelfs ruim hon derd aanvragen moest doorgeven aan andere pensions. Zij had dit jaar 90% Duitsers en slechts 10% Nederlan ders te gast. „Ik geloof", zo zei ze ons, „dat vooral de oudere pensions het meest de Nederlanders aantrek ken, omdat deze over meer binnen landse relaties beschikken dan de nieuwe. Maar niet alleen de pensions en hotels, maar ook de kampeerterreinen hebben dit jaar buitengewoon veel gasten gehad en uit alles blijkt, dat, hoe druk het ook op Texel is geweest, dit nog slechts een klein deel is van de stijging, die wij in de toekomst mogen verwachten. Het daarom zaak, dat de gemeente alles het werk stelt om bij te blijven. Kampeer-ragc Over de toeloop van kampeerders was de heer F L. Faber, administrateur van de Stichting Sociaal Toerisme buitenge woon tevreden. Ofschoon wij de exacte cijfers eerst zaterdag kunnen publiceren, kunnen wij U thans reeds verzekeren, dat de toename in de tienduizenden loopt. Wat de verdeling van het aantal kam peerders over de zomermaanden betreft, is duidelijk waar te nemen, dat zich een verschuiving voordoet naar het voor seizoen, zodat de actie die men allerwege voor vakantiespreiding heeft gevoerd, duidelijk begint door te werken. Het weer had deze zomer wel wat beter ge kund, maar het is toch zo geweest, dat men, wat de tenten betreft, geen grote moeilijkheden heeft ondervonden. De eerste bewoners van de tenthuisjes kwa men reeds in april opdagen, de eerste tentkampeerders in juni. O, die brommers De heer Faber kan dus zeer tevreden zijn. Velen in De Kooq zien de grote toe name van kampeerders echter met ge mengde gevoelens aan. Het is dit jaar maar al te vaak gebeurd, dat de jonge lui tot 's nachts twee uur een meer dan ergerlijk kabaal maakten. Vooral de bromfietsers, die knallend en knetterend in razende vaart hun rondjes reden door de Dorpsstaat en over de Ruysweq, ZATERDAG TOCHT OUDEN VAN DAGEN VAN DEN HOORN Het is de laatste jaren de gewoonte geworden om na het Volksfeest van Den Hoorn, een uitstapje voor de ouden van dagen te organiseren. De grote dag is zaterdag 20 september De bejaarden van 65 jaar en ouder vertrekken om 2 uur met twee TESO-bussen. Om ongeveer half 7 komen de bussen „Klif" in, dus nu niet een van Dijk. Door de nieuwe wegen is het mogelijk eens anders Den Hoorn binnen te komen. Vlaggen uit natuurlijk als de oudjes terug komen! KLAVERJASCLUB OUDESCHILD Uitslag van de drive op 12 september, waaraan door 34 koppels werd deelge nomen: 1. D. en S. Hemelrijk 7683 pnt. 2. Jn. Dekker-H. Grootjen 7423 pnt. 3. P. Veeken-D. Witte 7173 pnt. 4. C. v.d. Hoort-P. v.d. Molen 6950 pnt. 5. mej. T. Bagge-Adr. Huisman 6949 pnt. H. Bekker-Kl. de Jong 6779 pnt. 7. Jac. Rijk-Th. v.d. Wulp 6643 pnt. POSTZEGELNIEUWS Nu het winterseizoen weer nadert en diverse clubs en verenigingen een her nieuwde activiteit aan de dag leggen, blijft ook onze vereniging niet achter. Onze eerste ruilavond houden wij op 22 september 's avonds om acht uur in Hotel ,De Graaf". Daar er gedurende de zomer weer diverse nieuwe zegels zijn uitgege ven en velen hun ruilmateriaal ongetwij- teld hebben kunnen aanvullen, verwach ten wij een flinke opkomst van leden. Nog steeds zijn er verzamelaars, die niet tot onze vereniging zijn toegetreden. Langs deze weg roepen wij hen op dit alsnog te doen. Er is voor een ieder iets van zijn gading te vinden, zowel voor be ginners als voor hen die al jaren ver zamelen. waar het op zulke momenten levens gevaarlijk voor voetgangers is. Men vreest, dat daardoor vele gasten, die an ders trouw naar Texel komen, zullen wegblijven, temeer, omdat tal van Duit sers wisten te vertellen, dat op de Duitse waddeneilanden, die zich in schoonheid stellig kunnen meten met de onze, het zinloos heen en weer rijden met brom fietsen na 12 uur ten strengste verboden is. Kampeerders alleen maar lastig? Wij hebben ook een bezoek gebracht aan de heer M. Mantje, bosbouwkundig ambtenaar bij het Staatsbosbeheer, een bruisende persoonlijkheid, vol enthou siasme over zijn werk. Gezien de klach ten, die men uitte over de kampeerders, hadden wij zo het vermoeden, dat hij ons wel zou vertellen, dat er heel wat schade zou zijn aangericht aan de bossen, die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd en wij waren verbaasd, toen hij geestdriftig het tegendeel beweerde. „De Dennen werden dit jaar zeer veel bezocht", vertelde hij, „maar de schade was minimaal. Wel hebben wij heel veel papier moeten opruimen, maar dat is het ergste niet. Ook het aantal overtredingen, wat betreft het overschrijden van de ge bieden, die zijn afgezet met de bekende bordjes „Verboden Toegang", was dit jaar zeer gering. Vorig jaar zijn wij zeer streng opgetreden met het gevolg, dat wij dit jaar ruim 60% minder bekeuringen hoefden te maken, hoewel het toezicht toch even nauwlettend was. „En die kampeerders? Och je kunt van jongelui toch eigenlijk niet verwachten, dat zij zich altijd muisstil houden. Ik vind. dat men ze wel wat al te eenzijdig bekijkt. Het is dit jaar zeven maal ge beurd, dat iemand op een bepaald kam peerterrein zijn horloge in een van de washokjes vergat. Ze zijn alle zeven te ruggebracht bij de kampeerbewaarder. Vindt U het geen pracht jongens? Het ligt er maar aan hoe je ze aanpakt. Vroeger ergerden wij ons blauw aan al die fietsen, die overal verspreid lagen in de bossen. We hebben toen ergens een rij paaltjes gezet met het vriendelijke verzoek de fietsen voortaan daar tegen te zetten. Op een kwade nacht had men al die paaltjes uit de grond getrokken. Ik heb me toen niet kwaad gemaakt, maar gedacht: zeker een verkeerd systeem. Nu hebben we een fietsenhok, opgebouwd van palen uit het bos, het dak gemaakt van helm uit de duinen en afgedekt met z.g. „tuurzoden", die werden vastgezet met houten pennen. Een verdraaid aardig gebouwtje, dat pre cies bij zijn omgeving past. Er stond een bord op met „Gratis Fietsenstalling". Iedereen heeft zijn fiets er ingezet en er werd niets aan beschadigd. Zelfs van een voorraadje planken, die op de dakbinten lagen, is er geen enkele verdwenen. Zegt U nu maar eens, dat je niets kunt berei ken met die kampeerders. Dc belangstelling voor de vogelbroed plaatsen, die eveneens zijn toevertrouwd aan de zorgen van de heer Mantje en zijn medewerkers, was zeer groot. Men kan deze echter slechts in groepjes van tien tot vijftien personen een of tweemaal per dag bezoeken, zodat vele aanvragers te leurgesteld moesten worden. De heer Mantje houdt het aantal bezoekers zo ge ring mogelijk, want hij wil niet, dat de vogelbroedplaatsen geëxploiteerd wor den. De vogelbescherming is immers hoofdzaak! Dc Cocksdorp wordt populair Ook in De Cocksdorp hebben wij tevre den klanken gehoord. De mensen vinden er een rustige omgeving en al zit men er met 500 man op het zwemstrand bij de Noord-Batterij, het is daar zo groot, dat men elkaar er nauwelijks ziet. De be volking zoekt er naar uitbreidingsmoge lijkheden aangaande de accommodatie voor gasten. Men vindt er slechts één ho tel, een kamphuis „De Robbenjager", het recreatieoord „De Sluftervallei" met 51 fraaie bungalows, gesticht door de le vensverzekeringsmij. „Nilmij", en een aantal pensions en kampeerhuisjes van particulieren. De particulieren kunnen op het ogenblik weinig doen, omdat zij ge bonden zijn aan het uitbreidingsplan van de gemeente. Onze zegsman bijvoorbeeld, heeft tegenover zijn zaak een stukje grond, waarop een woning stond, die in de oorlog is vernield. Hij mag er met het oog op het uitbreidingsplan, echter geen nieuw huisje op zetten. „Het is te hopen", zei hij, dat de gemeente snel tot een besluit zal komen, want het toerisme is voor De Cocksdorp van levensbelang. Op het ogenblik vormt de landbouw een schaarse bron van inkomsten, omdat zij aan de arbeiders slechts van half mei tot begin december, en dan nog vaak met grote onderbrekingen, werk biedt. De vreemdelingen, die De Cocksdorp eenmaal kennen komen er vaak terug, (zelf heeft hij b.v. twee gasten, waarvan de een voor het zevende en de ander voor het tiende jaar bij hem logeert), zodat eventuele investeringen stellig verant woord zijn. Zandt vroegtijdig Uw advertenties in TEXELAARTJES 3 regels 0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. 0,20 meer. Te huur gevr. 1.5 h 2 ha land geschikt voor narcissen en of crocus. Direct te aanvaar den. Br. ond. no 1164 bur. v. d. bl. - Te koop pracht wekperen. J. Kiljan, Den Burg Te k. 2 leren jassen en 2 helmen (wit), Binnenburg 11, tel. 391 Prima plant goed te koop. Golden Har vest. King Alfred en Rem brandt. Jac. Zijm, Eierland, telef. 250 Kosthuis aange boden, gelegenheid vrije stu deerkamer. Br. ond. no 1162 bur. T.C. - Geboren Anna Maria dochter van A. Rijk—Dijt Jac. Rijk 79 Blommensteinstr. Krugersdorp, Z. Afrika Met dank aan God en grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Jannetje Brechtje (Jenny) B. Vlaming J. H. Vlaming- van Dijk Piet, Greetje, Johan Julianastr. 9, Oosterend Texel, 15 sept. 1958 Biem Vlaming en Klaasje Wijbenga hebben het genoegen U, mede namens de ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk dat op vrijdag 26 september 1958, 's namiddags 2 uur zal worden voltrokken ten raadhuize te Den Burg, Texel. Inzegening van het huwe lijk zal plaats vinden n.m. 3 uur in de Geref. kerk te Den Burg, door de weleerw heer Ds. F. J. Scholten. Peperstraat 73, Oosterend, Texel Zuideinde 288, St. Jacobiparochie september 1958. Gelegenhefd tot feliciteren op zaterdag 20 september te St. Jacobiparochie en op de trouwdag van 4—6 in hotel De Graaf, Den Burg Voorlopig toekomstig adres Breskens. Zaterdag de 20 ste sept. hopen onze ouders P. Eelman A. Eelman-De Haas de dag te gedenken, dat zij voor 30 jaar geleden in het huwelijk zijn getre den. Dat zij nog vele jaren in gezondheid mogen door brengen is de wens van hun kinderen Wim Neeltje en Louis Pietje en Theo Trijnije Riet en hun kleinkinderen Wim Arie en Louise hoeve „Bargen", De Waal 20 september 1958 Bij mijn vertrek naar Canada roep ik alle be kenden een hartelijk vaar wel toe Gery v d. Berg Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant BIEDT ZICH AAN: voor winkel of huishouding Adres bur. van dit blad TE KOOP Tel. De Koog 229 Te koop gevraagd Brieven onder no 1163 bureau van dit blad Indien bij advertentie opdrachten niet duidelijk vermeld staat aan wie de reke ning moet warden ge zonden, kan plaatsing niet doorgaan Dit geldt vooral voor verenigingen en voor degenen die gelegen- heidsadvertenties opge ven, waarin alleen een adres, maar geen naam wordt genoemd. Dir. Texelse Courant 1 kozijn 125-267 met bovenraampjes I idem 1/7-277 met idem en tuindeuren I trap breed 76-326 14 tr. 1 idem 72-212 8 tr. 1 houten schuifdeur compl. met geleiders 189-160 1 ijzeren dubbel T balk 210 I 220 1 complete drukketelinstal latie met div. buizen, mtr enz. 3 asbest golfplaten 95-300 Fa Klaas Boon <S Zn. Den Hoorn tel. 258 Den Burg begint vrijdag 19 sept. om 8 uur. Nieuwe leden zijn welkom Het Bestuur. Aan onze fruit- afnemers. Volgende week beginnen wij met de aflevering van Van smaak, kwaliteit en houdbaarheid de hoogst genoteerde zomeiappel H. J Keijser, Fruitbedrijf Molenbuurt tel Oosterend 301 is vanaf heden ook winkel en werkplaats Te koop pulkbeste winteraardappelen 15 cent per kg Franco aan huis bezori P. Beers, Molenstr. 3 Den Burg jjrr EN Bü U THUIS 4 punten van belf 1. Prima service 2. Vakkundige plaatsing 3. Eigen reparatie inricl ting 4. Prettige betalingsregi ling Vraagt er vandaag m één 14 dagen op prof de TV-pionier Technisch bureau Telefoon 46 GEVRAAGD voor 1 of 2 dagen p. wet G. C. Kikkert, De Westt Prima Eigenheimers te koop ziekvrij. D.J. Witte, Oudeschild II Raven's groenten- en fruithandel Voortaan op Oudeschil iedere VRIJDAG van 3- uur met een grote voa raad tegen extra lage dag prijzen Zegt het voort. Tevens hebben wij zatei dags in de groentelï grote voorraad tegen exü lage prijzen. RAVEN'S Groentehi Kanloorstr. 6, Den Bu Bestelt thans uw bontmantel Repareren, Omwerking! en Bontbewaring. ALLEEN DEZE MAANI NOG a Seal-jasjes f 149, Kid Head f 185,- Kidskin f 195,- Dankali f 265, Zobel Genote 355,- Pers. Pattes v.af f 315,- Nerts bisam v.af f 685;- Billijke befalingscondilit Cursussen voor beginnenden en g vorderden. Speciale clubs voor gehui den. Lessen aan ouderen. Schoolclub Privé lessen Inschrijving dagenlijks Weverstraat 33, telefoon en op de eerste les. Gedipl. Lew 1 telt. 182, Den Burg.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2