Raadsel in Nijmegen DE VOLKSFEESTEN TE DEN HOORN Op het knusse terreintje bij het plein tje werd, na de allegorische optocht, be gonnen met een wedstrijd voor dames van 16-30 jaar, washangen met fop- brillen. Hier was Fien Bakker no. 1, Duw Veeger no. 2 en Ria Bakker no. 3. De heren van 16 jaar en ouder kregen het zwaar te verduren, want touwtrek ken in koppels van twee man valt niet mee met daar tussen de sluissloot.. Ver schillenden trokken het gras uit de grond om nog maar houvast te krijgen. Het sterkste koppel was Ide Kok met Reijer Dijker, 2. Piet Kok-Simon Timmer, 3. W. J. Bakker-Jan Huisman. Na de middag waren er kinderspelen; de uitslagen hiervan waren: Jongens 6-7 jaar blokjesrapen: 1. Tonny Huisman, 2. Edwin Bakker, 3. Theo Witte; Meisjes 6-7 jaar vlaggetjessteken: 1. Rietje Tjepkema, 2. Cathie de Hoog; 3. Regina Bakker. Jongens 8 en 9 jaar bellentrekken: 1. Arie Commandeur, 2. Arie Zijm, 3. Martien Commandeur. Meisjes 8 en 9 jaar flessen vullen: 1. Greetje Kuik, 2. Iet Goënga, 3. Lia Commandeur. Jongens 10 en 11 jaar Kussengevecht: 1. Aad Witte, 2. Geert Timmer, 3. Dick Bakker. Meisjes 10 en 11 jaar, verkleedwedstrijd: 1. Tina Lap, 2. Jannie de Leeuw, 3. Ria Rodenburg. Jongens 12 en 13 jaar Mastklimmen: 1. Sijb Keijser, 2. Arno van Heerwaarden, 3. Piet Commandeur. Meisjes 12 en 13 jaar Was ophangen: 1. Martha Bakker, 2. Wies Timmer, 3. Nelly Bakker. Meisjes en jongens 14 tot 16 jaar bal- lonblazen: 1. Gerrit Duinker, 2. Thea du Porto, 3. Elly Hin. Poppcnjacht 's Avonds was er een grote drukte in de Dorpsstraat, alles in afwachting van de sensatiewedstrijd. En terwijl de voor zitter van de feestcommissie voor het Loodsmans Welvaren vertelde wat wed strijd er zou plaats vinden, werden een 10-tal poppen in het dorp verstopt. Iedere pop vertegenwoordigde een prijs, dus toen begon de jacht. De poppen kwamen te voorschijn, waarvan 5 prijzen en 5 troostprijzen. De prijzen waren als volgt: 1. Annie Bakker W. Td., 2. J. Cupido, 3. W. Jonker, 4. A. Brans (Oost), 5. mevr. A. Huisman-de Groen. Donderdagmorgen marcheerde het fanfarekorps D.E.K. door het dorp en werd de tweede dag weer aangevangen Er werd eerst nog een wedstrijd inge last voor de jeugd wegens verschuiving van een nummer naar de dag tevoren. De dames van 30 jaar en ouder kregen het ook te doen met de fopbrillen en wel een bloemafknippen en een draad in de naald. Zelfs de 80-jarige Oma Lap was van de partij en wist zelfs tweemaal een serie te winnen. 1. mevr. De Graaf-Zijm, 2. mevr. Com mandeur-den Blanken; 3. mevr. Bakker den Blanken. De rookwedstrijd voor heren won de 84-jarige heer B. Lap, 2. S. Lap Dzn. en 3. Jac. de Graaf. WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE 42. Honderd jaar later staat het beeldje nog op dat huisaltaar. Het ivoor is wat geler geworden en er zijn meer naamta bletten bijgezet, ook die van Hi en Lo. Hun kleinzoon woont nu in het land huis en die heeft ook alweer een kindje dat Li heet. Li is nog veel te klein om alleen de karpers te voeren, maar dat is nu juist zó fijn. Als Opa-karper, die zo oud is dat het mos op zijn rug groeit, met zijn dikke staart de kleine goudvis sen verjaagt, heeft ze een reuze pret. Maar als hij dan al het lekkers opschrokt wordt ze kwaad en gaat een stok zoeken FEUILLETON door G. PLANTEMA „Ongetwijfeld", stemde inspekteur Broekman toe. „Maar als de Amsterdam se politie ons al niets kan vertellen, dan wordt het er voor ons niet gemakkelijker op, want konnekties had de man in Nij megen niet. Hij ging met vrijwel niemand om, ook al misschien omdat zijn buren toonden, dat zij weinig op hem gesteld waren. Hij had nogal eens gasten, maar dat waren bijna zonder uitzondering bui tenlanders". „Uit de mededelingen van de dienst bode op de morgen na de moord valt op te maken, dat Van der Zuyden toch ten minste één man had, die min of meer zijn vertrouwde was". „U bedoelt zijn knecht! Dat is een ze kere Andries Prater, die echter ondanks zijn naam niet erg loslippig schijnt te zijn. Hij ligt op het ogenblik in het zie kenhuis. Ik heb natuurlijk geïnformeerd, hoe het met hem staat. De man is al da gen bewusteloos. Hij moet er ernstig aan toe zijn, maar de dokters geloven niet, dat zijn leven in gevaar is. Het eigen aardige is, dat de man door het eten van het een of ander een vergiftiging heeft opgelopen. Volgens de dienstbode, die de knecht niet erg sympathiek schijnt te vinden, heeft de man de gewoonte in de provisiekast hier en daar van te proeven en het is de mening van de dokters, dat hij op die manier iets heeft gebruikt, dat bedorven was". „Dat is lang niet onmogelijk", stemde Sven toe. „Maar het is wel vreemd, dat Van der Zuyden net vermoord wordt, als SVC-NIEUWS Dit weekend werd er een begin ge maakt met de kompetitie. De adsp. speel den tegen Tex. Boys b en deden dit wel heel goed, want ze wonnen met 191. Het eerste daarentegen wist de over- winnning niet mee te nemen. Met 54 werd van Sint Boys verloren. Zaterdag SVC a-De Koog a, aanvang 4 uur; zondag SVC 1-Geel Zwart, 1.30 u. Door omstandigheden is de training voor heren, zowel de gym-als voetbal training stopgelegd. De gymafdelingen van de heren Keijser en Van Veen gaan gewoon door. Wel worden de ouders ver zocht hun kinderen zaterdagmorgens er op te wijzen, dat er gym is. Het bestuur heeft in samenwerking met de heer Van Veen de lesuren zo gesteld, dat iedereen ook uit Eierland deze lessen kan bezoe ken. Nieuwe leden zijn welkom. Opgave op de lesuren of bij het bestuur. Kaarten voor de wedstrijd Nederland- Zwitserland op 2 nov. in Rotterdam aan vragen tot zondag 28 sept. bij de secr. 's Middags verschenen de paarden en wagens voor het ringsteken. De uitslag was: 1. W. H. Bakker en echtgen.; 2. A. Dijker en Matty de Bruyn en 3. Fer Schilling en Mary Bakker. De mooiste wagen was Wild-West. Voor het tobbesteken traden 40 dames aan, die af en toe van de wagen af spoelde, maar de stemming bleef er in en de vele belangstellenden genoten van dit waterschouwspel. 1. Ria Witte, 2. mevr. G. Kok-Slegh, 3. mevr. A. Wijngaarden- Pool. Hierna kruiwagenrace voor paren, waar de heer de dame moest rijden en dan op z'n schoot de dame de fles ge ven en dan weer terug. Een zeer leuk spel, dat erg in de smaak viel. Niet voor degene die de fles leeg moesten drinken, want de winnaar moest zo'n 5 maal limo nade drinken 1. H. v. Doesburger en echtgenote, uit Utrecht; 2. IJ. Kikkert-mevr. T. Lap- Duinker; 3. F. Zwanenburg en echtgen. 's Avonds had de feestcommissie het programma gewijzigd en wel een sensa- tiespel vervangen voor strijden. Dit is voor velen misschien een teleurstelling geworden, maar de commissie heeft het uiterste geprobeerd wel een spel te bren gen, maar kan het niet goed voor elkaar krijgen, vandaar het strijden. Nu al een tip voor het volgende feest. Wie nieuwe ideeën of spelen heeft, laat die eens met de commissie gaan praten. De uitslag van het strijden was, 30 jaar en ouder, Strijd om de man: 1. mevr. M. Rodenburg-de Groen; 2. mevr. S. Koop man en 3. mevr. H. Lap-Schrier; Strijd om de vrouw, 14 jaar en ouder: 1 Reijer Dijker, 2. Theo Witte (Burger Nieuwland); 3. Axel Lap. Beide avonden was er bal na in Loods mans Welvaren, staande vol. En zo is het Hoornder feest weer ach ter de rug. Zaterdag a.s. wordt de reis voor de ouden van dagen voor 70 jaar en ouder gehouden. om hem weg te prikken. Daar ziet ze al een rietstengel en.meteen de vreem deling. Li heeft nog nooit zo'n aardige reus gezien en Gerrit Dirckz. nog nooit zo'n mooie Chinese pop. Ze spelen zo leuk samen dat de overval een volkomen verrassing is. Acht landlopers denken een gemakkelijke prooi te hebben aan één Hollandse schipper en een klein meisje, maar dat is een grote vergissing. Als de bedienden te hulp komen, behoe ven ze alleen de rommel maar wat op te ruimen en Li heeft zelfs geen schram metje. zijn knecht in het ziekenhuis ligt. Is er voorlopig geen kans om de man een ver hoor af te nemen?" „Helaas niet!" „Jammer genoeg. Hij moet zeker iets van de zaken weten waarmee Van der Zuyden zich bezighield, want hij ging vaak met hem op reis. Het schijnt, dat mevrouw Van der Zuyden ons niets kan vertellen". „Vreemd genoeg is dat een feit", zei inspekteur Broekman. „Zij houdt vol, dat ze alleen weet, dat hij zaken deed met allerlei vreemdelingen Overigens was ze nog niet lang met Van der Zuyden ge trouwd. Toen zij hem leerde kennen, scheen hij al welgesteld te zijn, al woon de hij nog bescheiden in Amsterdam. Niet lang daarna verhuisden zij naar Nij megen. Verder schijnt het tussen de ech telieden niet al te best te zijn gegaan". „De hele kwestie ziet er op het ogen blik ondoorzichtig uit, konkludeerde in spekteur Ohlquist. „Maar hoe meer ik er over nadenk, hoe sterker ik de indruk krijg, dat deze moorden en het geheim zinnige gedrag van de beide vreemdelin gen iets hebben uit te staan met de zaak, waarvoor ik hier ben. Ik heb nog geen gelegenheid gehad, daarover met U te praten, omdat er sedert mijn komst in Nijmegen allerlei dingen gebeurd zijn, die onze aandacht bezig hielden. Ik ben in verband met een andere vreemde ge schiedenis hier gekomen en het lijkt me goed, u daar nu iets van te vertellen". Broekmans knikte belangstellend: „Ik luister!" „Welnu dan", begon de Kopenhaagse politieman. „In de laatste maanden zijn in de Scandinavische landen, maar voor al in Denemarken, verschillende inbraken S.V. TEXEL De eerste kompetitie-dag zit er weer op. Het le speelde gelijk 11 tegen VZV uit en dat kan een goed resultaat ge noemd worden. VZV nam al spoedig de leiding, daarna werd Texel wel iets ster ker in het veld, maar tot vijf minuten voor het einde duurde het toen Cees Boot met een zeer hard schot de verdiende ge lijkmaker in het VZV-net deponeerde. Er werd over het algemeen zeer ijverig ge werkt, maar aan goede combinaties ont brak het nog te veel. Max in doel, ver ving Bertus zeer goed (beterschap Ber- tusü) Dirk speelde goed, doch is nog wat te wild met wegwerken. Cees heeft nog erg veel moeite om mee te komen. Harry en Bob als van ouds best. Cees Boot is bijna weer de oude. De buitenplaatsen zijn te zwak, er gaat te weinig van uit. Het binnentrio deed het best. Enfin het begin is goed geweest en als we allen blijven werken met hetzelfde élan, dan komt het wel in orde. Het 2e was in het veld doorlopend sterker, doch kan geen doelpunten maken, terwijl onze achter hoede keer op keer verkeerd stond opge steld, waarvan HRC zeer goed profi teerde. De einduitslag werd 72 voor HRC 6. Volgende keer beter, lui. De junioren deden het best en keerden met een 72 overwinning uit Den Helder tegen WGW b terug. De adsp. leden een zware 61 nederlaag tegen Tex. Boys a. Zondag a.s. is het programma als volgt: Texel-LSW; Watervogels 2-Texel 2 en zaterdag Texel jun.-Breezand Boys jun. en Oosterend a-Texel a. Jongens komt allen op de training, we hebben het zo nodig. SPORTNIEUWS S.V. DE KOOG De eerste wedstrijd in de kompetitie werd door De Koog al goed ingezet. Oos terend werd met 72 verpletterd. Tot de rust was het een gelijk opgaande strijd 22. Na de rust was De Koog volkomen de meerdere van Oosterend. Toch moet er meer gang in komen, want de aanvallen worden meestal te traag afgewerkt. Al lag het nu wel aan het warme weer. Programma komend weekend: WGW 3- De Koog 1, aanvang 2 uur. Vertrek boot 10.30 uur. De Koog 2-HRC 7, 1,30 u. thuis Adsp.: Cocksdorp a-De Koog a, 4 uur. Vertrek De Koog 2.45 uur. Mogen we vanavond nog op de spelers rekenen, want er is nog veel te doen voor de Bazar in het „Jeugdhuis". Laten we nog even ons beste beentje voorzetten en allen nog een paar prijsjes meebren gen. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 17 september Den Burg, Rundveefokdag. Donderdag 18 september De Koog, Ned. Herv. Jeugdhuis, fancy- fair t.b.v. de sportvereniging De Koog. Vrijdag 19 september De Koog, Ned. Herv. Jeugdhuis, fancy- fair t.b.v. de sportvereniging De Koog. Zaterdag 20 september De Koog, Ned. Herv. Jeugdhuis, fancy- fair t.b.v. de sportvereniging De Koog. Oost, Ronde van Oost. Den Burg, Paardensportdag. Pa en Ma-Li zijn erg dankbaar en willen schipper Dirckz wel alles geven. Zijn kleren worden gerepareerd, hij krijgt lekker eten en drinken, hij blijft tien dagen logeren en als hij weer naar zijn schip terug moet, mag hij wat moois uitzoeken om mee te nemen. Nu, het liefst zou hij die levende speelpop mee nemen, maar dat gaat natuurlijk niet. Dan wijst Gerrit maar op het ivoren beeldje, omdat het zoveel op Li lijkt. Hij is er erg blij mee: acht dagen later staat het op de ereplaats in zijn scheepshut. (Wordt vervolgd) gepleegd, zonder dat men er in kon sla gen de daders op te storen. Het begon er meer op te lijken, dat een bende de hand in het spel had en wel een zeer goed ge organiseerde bende. Misschien hebt u er iets over vernomen?" „U bedoelt waarschijnlijk de reeks ju- welendiefstallen, waardoor een aantal rijke mensen is benadeeld", opperde in spekteur Broekman. „Juist. In Kopenhagen zelf, in kleine steden op het Deense platteland, in al leenstaande villa's, verder in Stockholm, Oslo en diverse andere Zweedse en Noor se plaatsen zijn inbraken gepleegd, waar bij uit brandkasten kostbare edelstenen zijn ontvreemd. Het eigenaardige is, dat zelfs alarmsystemen van de modernste konstruktie de dieven niet konden tegen houden. In de eerste plaats moeten de daders uitstekend ingelicht zijn geweest over de plaats waar de buit te vinden was, maar daar komt bij, dat zij met groot vakmanschap gewerkt hebben". „Inderdaad", stemde Broekman toe. „Wij hebben natuurlijk de bijzonder heden zo weinig mogelijk bekendge maakt", ging Sven Ohlquist voort. „Toch is een journalist er achter gekomen, dat de bende bij al deze inbraken de bewo ners van de huizen door middel van gas bewusteloos maakte. Zodoende kon zij ongestoord werken. De gebruikelijke gang van zaken was, dat de bestolenen en hun personeel nog vrij vroeg in de avond door de inwerking van een blijkbaar uiterst snel werkend gas onschadelijk werden gemaakt, want gekonstateerd is, dat vrijwel steeds na enige uren de men sen weer bijkwamen, nog in hun stoel zittend, om dan tot hun verrassing te ont dekken, dat dieven de kostbaarheden TEX. BOYS-NIEUWS Zo is dan de eerste kompetitiezondag weer achter de rug. Boys 1 kreeg voor deze start een zeer zware opgaaf, n.l. thuis tegen Zeemacht 1. Dit is wedstrijd, welke vooral tijdens de eerste helft in 'n hoog tempo werd gespeeld. Al spoedig bleek dat Zeemacht over een zeer sterke ploeg beschikt, die met prima samenspel en snelle spelers uiterst gevaarlijke aan vallen lanceerde. In het eerste kwartier ging het spel gelijk op, doch langzamer hand kwam er een overwicht van Zee macht, waarbij de Boys een paar maal door het bekende oog van de naald kropen. Het eerste doelpunt kwam echter in het voordeel van de Boys, waar J. Boogaard een mooi opgezette aanval van links keu rig afwerkte 10. Dit werkte stimule rend bij de Boys en reeds spoedig daarna was het dezelfde speler, die met een prachtig schot de stand op 20 bracht. Zeemacht kwam echter gevaarlijk opzet ten en door de midvoor werd de stand op 21 gebracht, hetgeen een kleine in zinking te weeg bracht, waardoor de rust met een 32 achterstand voor de Boys inging. In de 2de helft maakte A. Boogaard de stand op 33, doch dit doelpunt werd door de scheidsrechter geannuleerd we- wens hands. Het uithoudingsvermogen begon bij de Boys parten de spelen, waar door Zeemacht kans zag de stand tot 42 op te voeren. Maar nog gaven de Boys zich niet gewonnen en maakte A. Boo gaard er 43 van. Zeemacht had echter het antwoord klaar en hun aanvoerder Kranenburg flitste door de Boys-verdedi ging heen en bracht de stand op 53. 5 minuten voor het einde was het de Boys 1.-buiten P. Hopman, die na goed doorlo pen er 54 van maakte. In deze stand kwam geen verandering meer. Over het algemeen was dit een goede wedstrijd. De voorhoede, in zijn nieuwe opstelling, heeft prima voldaan. De middenlinie kreeg het zwaar te verduren, doch heeft bergen werk verzet; jammer was het, dat zij na het 2e Boysdoelpunt het midden veld enigszins prijsgaven. De achterhoede had geen gemakkelijke middag tegen de zeer snelle Zeemachtspelers, doch op en kele zwakke momenten na hebben zij zich behoorlijk van hun taak gekweten. Boys 2 toog met 9 man naar Juliana- dorp en moest in JVC 2, met 91 hun meerdere erkennen. Het 3e was met 10 man op bezoek bij Zeemacht 2. Laatst genoemde won met 131. Adsp. a bracht voor ons de enige over winning. Zij wonnen met 61 van Texel. Tracht zo door te gaan, Boys. Boys b speelde thuis tegen Cocksdorp en verloor met 191. Ook hier waren een 5-tal spelertjes, die zonder afbericht weg bleven. Bedenk jongens, dat je op een dergelijke manier je vereniging niet dient. Zorg er voor dat dit niet meer voorkomt. Zondag a.s. Tex. Boys 2-Helder 4. Tex. Boys a-ZDH azaterdagmiddag 4 uur. Terreindienst: C. de Grave, P. Zegers. Training: donderdagavond is er weer trainen in de zaal voor de senioren, aan vang 7.30 uur. Zorg ervoor allemaal op tijd aanwezig te zijn. FILMNIEUWS: „DE BLONDE HEKS" Een jonge eigenares van uitgestrekte bossen en landerijen ergens in het noor den van Zweden heeft een zwak voor Franse ingenieurs, terug te voeren op het feit, dat haar Frans bloed door de aderen vloeit. Als een oude Franse ingenieur ge noeg heeft van het exploiteren van het woud en het aanleggen van wegen onder een zeer achterlijke, bijgelovige bevol king, waar het begrip „vertier" nog niet is doorgedrongen, verschijnt er een jonge voortvarende, idealistische knaap. Het ziet ernaar uit, dat de knappe knaap zijn jonge meesteres in de armen zal vallen, maar voor het zo ver is, wordt zijn pad gekruist door een magnifiek en mysterieus blond heksje. Zij is diep in het bos door een aftandse oma voor heks opgeleid en weet in de wereld niet zo erg goed de weg. De jonge Franse ingenieur is wel van zins haar in de wereld en de liefde wegwijs te maken. Het ziet er echter naar uit, dat deze grote, onbe zonnen liefde een tragisch einde zal nemen en dat doet het ook. hadden meegenomen. In geen enkel ge val behoefden de inbrekers tot krachtiger maatregelen over te gaan!" „Dat is sterk", riep Broekman uit. „En hadden zij geen nadelige gevolgen van het gas?" „Enkele dagen hoofdpijn, maar daar bleef het bij. Ontkend kan dus niet wor den, dat deze bende bijzonder zachtzinnig te werk gaat" „Maar toch brengt u de bende in ver band met twee niet bepaald zachtzinnige moorden", meende de Nijmeegse inspek teur. „Inderdaad", stemde de ander toe. „Waarom ik nu naar Nijmegen ben ge komen? Kijk, in Kopenhagen gelooft men, dat de bende voor een groot gedeelte on schadelijk gemaakt kan worden, als men er in slaagt, de leverancier van het be dwelmende gas te grijpen. Hoogstwaar schijnlijk is dat een lid, misschien zelf een van de aanvoerders van de bende. Het bewuste gas wordt geleverd in betrekke lijk kleine kapsules. Daarin bevindt het zich in vermoedelijk sterk gekoncen- treerde vorm Twee kapsules zijn in han den van de politie gevallen, één in Ko penhagen en één in Oslo. De bende schijnt de kapsules, die ongetwijfeld een spoor opleveren, zoveel mogelijk na de inbraken mee te nemen, maar soms is dat blijkbaar niet geheel gelukt. Twee kap sules zijn gevonden en als gevolg van nauwkeurige onderzoekingen is vastge steld, dat deze kapsules uit Nederland kwamen, ja, uit Nijmegen. Het is vrijwel zeker, dat in deze stad zich de man op houdt, die voor de bende het bedwelmen de gas maakt". Inspekteur Broekman was van zijn stoel opgestaan. Hij stond voor een ven- KAMPIOEN SPU ZZELRIT De zondag j.l. gehouden puzzelrit goed geslaagd. De rit was uitgezet don de heer Mets. De rijders beginnen het n glement al goed te kennen, want ondatil de nauwgezetheid, waarmee de h$ Mets de ritten uitzet, was er toch foutje in geslopen, zodat wij na afloo met de Sportcommissie de zaak hebbe bekeken en er besloten werd om het eej ste gedeelte niet te laten meetellen. 2 zie je maar, dat het niet zo eenvoudig; om een rit uit te zetten. De start was t het Centraal Bureau en de finish in „B< en Duin", waar het na afloop heel zellig was. Om plm. 6 uur kan de voon de uitslag bekend maken, na eerst de uit zetter, controleurs en politie dank te hek ben gebracht voor hun medewerking. Auto's, 25 deelnemers: 1. W. Vlas, 3 str., 2. H. Veenema, 3 str 3. D. Lemstra, 3 str.; 4. G. Bakker 6 sb 5. Theo Reij, 12 str. Motoren, 20 deelnemers: 1. R. de Vries, 2 str.; 2. A. Brans 2 str 3. A. J. Vlas 3 str.; 4. P. Kuiter 4 str.,5 J. Doorn 23 str. Brommers, 16 deelnemers: 1. W. Douma 6 str.; 2. C. Dros 7 str.;; A. Keizer 37 str. AANRIJDING IN DEN BURG Zaterdagmiddag is de jeugdige Texe laar A. v.d. K. met zijn bromfiets in aao rijding gekomen met een Volkswagen, bs stuurd door de heer P. K., eveneens va Texel. Hij reed met grote snelheid uit <J Kogerstraat de Stenenplaats op en zot toen geen voorrang hebben verleend aa de auto, die op dat moment juist d Hoogerstraat uit kwam, zodat een botsin onvermijdelijk was. Gelukkig kwam h. er af met een pijnlijke val, maar ziji brommer werd ernstig beschadigd, evec als de auto, die enige flinke deuken k een van zijn voorspatborden kreeg. D politie maakte proces-verbaal op. Dit romantische gegeven met zijn irre ele motieven is door scenarioschrijve Jacques Companez en regisseur Andr Michel op een tegelijk dichterlijke e frisse wijze aangepakt Het „gebruik" va Zweedse acteurs heeft veel bijgedrage tot het scheppen van een reële achter grond, die de irrealiteit van het verhai des te sterker doet uitkomen. De treffes de sfeer is voor een groot deel tot stan gekomen door het uitstekende zwart-wi camerawerk van Marcel Grignon. Marina Vlady is een schat van ee naïef blond heksje; Nicole Courcel is has knappe rivale; Maurice Ronet de jong ingenieur, die de weg kwijt raakt. Ja, „D Blonde Heks" is een origineel en ver rassend filmpje. „THE INDIAN FIGHTER" Kirk Douglas is één der weinige film sterren, voor wie elke rol „geknipt" ii In „The Indian fighter" weet Dougli als Johnny Hawks zijn weetje van d Indianen en dat komt hem uiteindelij goed te pas. Hij werkt eerst moeilijkhe den in de hand, zij het in bijzondere om standigheden, doch naderhand weet k de vijandelijkheden te staken door ee moordenaar terug te voeren; de moord* naar van de broer van het opperhoofi Rode Wolk. De liefhebbers van avontui (en herinneringen aan die machtige Io dianenboeken) zullen in Texels Bioscoq Theater hun hart kunnen ophalen. Nederlands nieuws O.a.: Ontploffing in kamp voor Engels militairen in Hoek van Holland; Intw nationale motor- en zijspanraces in Zand voort; De „Spahis Algériens" op het fee van Groningens ontzet; Feestelijke op< ning van het oester- en mosselseizoen i Yerseke; De werkzaamheden ter afslus ting van het Veerse Gat; Tommy Lee Os born predikt in Den Haag; Australisch minister Casey arriveert op Schiphol Amerikaanse show op sluitingsdag va Wereldmuziek-festival in Kerkrade. Wereldnieuws: O.a.: 2 Vliegtuigen neergestort; D Nautilus komt in New York aan; Eind van De Gaulle's reis door Afrika; D jaarlijkse vliegdemonstratie te Fare borough; Oliebrand bij Marseille; We reldkampioenschappen wielrennen op d weg. ster en staarde over de weinig riant binnenplaats. „Maar nu die man te vinden", merkl hij op. „Dat is de kwestie", antwoordde Svfl Ohlquist. „Daarvoor ben ik hier. U be grijpt, dat ik in de eerste plaats interes heb voor vreemdelingen, want de kapsa les worden over de grenzen gesmokkel door mensen, die dit land bezoeken ei die dan waarschijnlijk ook in deze sta komen". ZEVENDE HOOFDSTUK In de schaduw van de Sint Steven GRAUW EN SOMBER staken de ms ren van de forse, oude Stevenskerk om hoog naar de wolken, die de hemel be dekt hielden. Het was een regenachtig augustusdag. Nat glommen de stratë van Nijmegen. Het oude deel van de sta werd er te somberder door. De verweef de middeleeuwse kerk met de hier s daar brokkelige grijze muren maakte 00 der deze omstandigheden niet alleen efl kolossale, maar bovenal een doodse fc druk. De naargeestige vervallenheid v& de gebouwen rond het pleintje, waarvü de kerk het grootste deel in beslag naff droeg er toe bij, de triestheid te onder strepen. Weinig mensen bewogen zichd straat en hier, in het oude gedeelte, vS het helemaal verlaten. (Wordt vervolgd) COP DIRK HART

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4