Cjrocn 'ZwartsJ~exels in het harL. Texel sloeg eigen record door en half miljoen overnachtingen Voormalige school wordt een dorpshuis Het vreemdelingenverkeer in 1958 II Den Hoorn zet er de schouders onder rOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 TEXELSE 73e JAARGANG No. 7286 COURANT litgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij oekhandel Drukkerij Bibliotheek len Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Natuurlijk zijn wij ook dit jaar in Den Burg weer even binnengewipt in het Jleurig ingerichte kantoor van de V.V.V., om de heer J. C. Quint, die daar ruim ricr jaar de scepter zwaait, een overzicht te vragen van het afgelopen seizoen. Hij ras best tevreden en kon zijn gesprek beginnen met de langzamerhand klassiek eworden woorden: Het is dit jaar weer zeer druk geweest op Texel. In het voor- eizoen, zo vertelde hij verder, had Texel weliswaar wat minder bezoekers dan ewoonlijk, maar tijdens het zes tot zeven weken durende hoogseizoen waren, oals in de laatste jaren steeds het geval was, alle verblijfplaatsen voor vakantie- angers volledig bezet. Vele honderden, die gedacht hadden, hun vakantie op Texel oor te brengen, moest zelfs de teleurstellende mededeling worden gedaan, dat de '.V.V. geen onderdak meer voor hen wist. Het naseizoen was beslist veel beter, dan dat van het vorige jaar. Door het uit- onderlijk mooie weer, waarmee de laatste weken van augustus en de eerste van eptember ons begunstigden, hebben vooral de hotels en pensions in De Koog nog eer goede zaken gedaan. Hoewel de V.V.V. nog niet over nauw- eurige cijfers beschikt, gelooft de heer fuint wel te mogen aannemen, dat Texel, pat het aantal gasten betreft, dit jaar een ecord heeft gebroken. Naar schatting ebben wij ruim 500 000 overnachtingen ;had. Dat het voorseizoen niet zo bevredi- end was als gewoonlijk, wijt de heer (uint vooral aan de Expo te Brussel, die iét alleen vele Nederlanders, maar ook al van buitenlanders, die anders wel aar hier zouden zijn gekomen, als een lagneet naar zich toe heeft getrokken. Den Hoorn heeft goede hoop Den Hoorn ziet de toekomst, wat het oerisme betreft, vol goede hoop tege- noet. Op het ogenblik wordt dit dorpje, iet zijn aardig middeleeuws kerkje, nog itsluitend bezocht door natuurliefheb- ers en minnaars van stilte en rust. Daar- oor heeft Den Hoorn, in tegenstelling nét andere gedeelten van Texel, een zeer «vredigend voorjaar gehad. Men heeft r vooral veel bejaarden en gezinnen te ast gehad en natuurlijk ook veel kam- eerders, zoals in de kampeerschuur De tolp en het kampeercentrum Loods- lansduin. Vooral dinsdags kon het in )en Hoorn druk zijn, want „de strijd om e man en de vrouw" trok dan veler aan- acht. Als straks de nieuwe pont echter en korte verbinding tussen Den Helder n Texel zal gaan vormen, zal het in Den loorn stellig nog veel drukker worden n het zal dan voor allen, die belang heb- en bij het toerisme, zaak zijn, zich aan e nieuwe toestand aan te passen. Er uilen dan vooral meer pensions moeten omen, want zelfs nu zijn er zo weinig, at men niet aan alle aanvragen kan vol- oen. Bijzonder veel aantrekkingskracht efende ook het oude, pas gerestaureerde erkje uit. De koster, de heer G. Jonker, 'as ten minste best tevreden over het ezoek. Hij en zijn vrouw hebben 1500 ezoekers rondgeleid en vooral de Duit- ers waren verrukt over de in oude stijl igerichte kerkekamer. De Cocksdorp in opkomst Het pittoreske De Koog trok, zoals leeds, de meeste belangstelling. Men eeft daar op de duinen prachtige verge- ichten en het strand is er heerlijk breed. )e Cocksdorp komt echter de laatste tijd ok steeds meer in trek. Vermoedelijk mdat dit dorp, dat dankzij de fraai be- lante Molenlaan een schilderachtige en- ree heeft, van alle zijden door de zee 'ordt ingesloten. Ook Westerslag heeft alloze bezoekers aangetrokken. Vooral utomobilisten, want die kunnen daar iet hun wagen tot op het strand rijden. warme dagen ja werkelijk die zijn geweest was het er soms zo druk, at de toch wel grote parkeerplaats, te lein bleek te zijn. Hetzelfde gold voor de ietsenstalling. Westerslag is zo geliefd bij e badgasten, omdat men er vrij kan onddwalen in de duinen. Er moet vroeger in de senaat van het iude Rome een man zijn geweest, die ijn redevoeringen steevast eindigde iel de woorden: Carthago moet vallen, heer Quint eindigt een gesprek met i bezoekers altijd met de gedachte: i moet niet vallen. „Denkt U aan het opstapje bij de leur", zij hij daarom tegen ons, toen wij Hogingen. .Natuurlijk mijnheerze'«en dankbaar naar hem omziend. Aan uitspreken van zijn naam kwamen r< niet meer toe, want toen lagen we eeds op onze knieën. T.E.S.O. Het spreekt vanzelf, dat ook Texels igen Stoomboot Onderneming dit jaar wat kreeg te verwerken, want zij vormt de schakel tussen Texel en r. vaste land en een mooie schakel, cant de tocht van Den Helder naar het iefelijke dorpje Oudeschild, is voor elke «zoeker steeds een wondermooie at- ractie. Hoe druk het ook was, de T.E.S.O. 'eeft met haar drie schepen de invasie laar behoren weten te verwerken. Wel iel och iet heeft men op de zaterdagen van augustus extra diensten moeten inleggen, maar voor de rest kon men, kleine schomme lingen daargelaten, volgens het tijds- schema varen. Hoeveel werk de mannen van de T.E.S.O. hebben moeten verzetten, blijkt wel uit de volgende cijfers, (de tus sen haakjes vermelde cijfers zijn die van 1957). In juni werden vervoerd 748 (868) vrachtauto's, 5065 (4949) luxe auto's, 10.637 (13.019) fietsen en 53.358 (57.821) passagiers. Uit deze cijfers kan men dus inderdaad de conclusie trekken, dat Texel in het voorseizoen minder werd bezocht dan vorig jaar. In juli werden vervoerd: 880 (980) vrachtauto's, 7484 (6108) luxe auto's, 23.704 (22.047) fietsen en 92.301 (83.802) passagiers. Uit deze cijfers blijkt, dat het aantal bezoekers aanzienlijk hoger was dan in de maand juli van het vorig jaar. In augustus werden vervoerd: 1192 (1037) vrachtauto's, 8560 (7379) luxe wa gens, 23.072 (25.450) fietsen en 102.670 (100.306) passagiers. Dus ook in augustus lagen de cijfers van het aantal bezoekers beduidend hoger dan vorig jaar, hoewel het merkwaardig is, dat het aantal rij wielen aanzienlijk kleiner is. Gedurende de drie maanden heeft de T.E.S.O. dus vervoerd: 2820 (2885) vracht auto's, 21.109 (18.436) luxe auto's, 57.413 (60.516) fietsen en 248.329 (241.929) pas sagiers. Het verschil met 1957 was dus resp.: 65 vrachtauto's minder, 2673 luxe auto's meer, 3103 fietsen minder en 7400 passagiers meer. Onmenselijke taak voor politie Als men de indrukwekkende cijfers van de TESO beziet 2673 luxe auto's meer dan vorig jaar is het met moei lijk om na te gaan, wie hiervan het meeste te verduren hebben gehad. De mannen van de politie, natuurlijk 1 Hoewel hun korps met mannen van het vasteland was aangevuld, hebben zij voor een buitengewoon moeilijke taak gestaan. Een taak, hoe kan het ook anders, die hen vaak boven het hoofd groeide. Wat deze mensen hebben moeten presteren, grenst werkelijk aan het ongelofelijke. Vindt U dit misschien wat overdreven? Besef dan, dat de automobilisten en voor al de bromfietsers van het vaste land, hier op Texel meer dan ergerlijk de spot hebben gedreven met de verkeersregels. De heer Gulmans, adjudant, is nog niet gereed met zijn rapport, dat hij elk jaar naar zijn superieuren dient te zenden. Maar de verontwaardiging, die in zijn stem klonk, toen wij bij hem telefonisch informeerden naar de gang van zaken, gedurende het afgelopen seizoen, spreekt boekdelen. Maar het zijn niet alleen de raddraaiers van het vaste land, die de Texelse politie veel hoofdbrekens bezorgen. Integendeel. Ook op Texel zijn er tal van jongelui, die zich ergerlijk misdragen met hun brom mers. Als dolle gekken schieten zij vaak in vliegende vaart door de nauwe straten van Den Burg. Dat er tot op heden nog geen zeer ernstige, ja zelfs dodelijke on gelukken door zijn ontstaan is alleen maar wonderlijk. De jongelui zijn buitengewoon slim. Zo dra er een politie-man in het dorp komt, houden zij zich rustig, schijnheilig als zij zijn. Zo staat de politie machteloos tegen over hen. Er is echter gelukkig een andere op lossing om deze wegpiraten klein te krij gen en wij hopen van ganser harte, dat onze lezers daar aan mee willen werken. Het is thans namelijk mogelijk, dat deze klinker-schuimers op aanwijzing van het publiek kunnen worden verbaliseerd en beloond met zeer hoge boetes voor hun weerzinwekkend gedrag. Lijkt deze me thode u misschien onsympathiek? Zij is het absoluut niet, want besef, dat U hierdoor ernstige ongevallen kunt voor komen. De veiligheid van de straat is een dergelijke harde manier van handelen ten volle waard. Bah, die knalpot- sadistenl DOOPSGEZINDE GEMEENTE DEN BURG Inplaats van dondedag HEDENAVOND Zusterkring. RUIM 200 BEJAARDEN OP STAP Wat hebben wij genoten zondagavond in hotel „De Lindeboom". We waren er heen gegaan om wat gegevens te vragen over de autotocht, die de Vereniging van Volksfeesten en Texelse Folklore voor de bejaarden uit Den Burg heeft georgani seerd. We wilden éven binnen lopen en dan vlug weg, een vrije zondagavond in. We zijn echter gebleven. Uren lang, want het was een genot, te verkeren in een gezelschap, waar vrolijkheid en har telijkheid de hoofdgasten waren. Er was een klein jongensbandje, dat zich de Pioniers noemde. Twee jongens bespeelden oen accordeon en de bassist een instrument, dat hij heel vernuftig had gemaakt van een theekist. De drummer had, wij weten niet om welke reden, een rode zakdoek over zijn trommel gelegd. Een bandje dus, uitgerust met simpele middelen, maar de jongelui speelden met een plezier en een vuur, zoals eigenlijk alleen kinderen dat maar kunnen en dat vond al spoedig weerklank bij alle aan wezigen. Leuk was ook het optreden van de Amsterdamse ober Kick Noorlander, die in het sappige taaltje van zijn ge boortestad, wat grappen lanceerde en heel verdienstelijk imitaties gaf van eni ge bekende artiesten, o.a. ons aller ge liefde Dorus. Deze avond vormde het sluitstuk van een gezellige autorit. Het was een hele stoet, want er gingen liefst ruim twee honderd mensen van boven de 65 jaar mee. Vijfenvijftig auto's en een bus, wa ren nodig om allen een behagelijk plaats je te geven, een file van ongeveer twee km. lang. Van Den Burg uit is men naar Oudeschild gereden en vandaar via de Pontweg naar Den Hoorn. Vervolgens langs Bos en Duin, door de Dennen en de Vogelmient naar De Koog. In De Cocks dorp werd het gezelschap in Hotel „De Hoop" en in het paviljoen „De Slufter- vallei" onthaald op een kop koffie. Daar na is men via Oost en Oosterend naar Den Burg gegaan, al met al een tocht van ruim vijf en zeventig km. Het is van de Vereniging voor Volks feesten en Texelse Folklore een zeer lof felijk initiatief geweest om deze mensen van de oude garde, die tijdens het leven, dat achter hen ligt, veel hebben bijge dragen aan de welvaart van Texel, zo hartelijk te onthalen en de bejaarden stemden dan ook allen ten volle in met de vriendelijke woorden, waarmee mevr. De Waal het bestuur, de automobilisten en alle anderen, die hieraan hebben mee gewerkt, voor alle betoonde hartelijkheid dankte. SVC-NIEUVVS Op woensdag 1 oktober wordt een al gemene vergadering gehouden van SVC in de zaal van Hooijberg, 's avonds om 8 uur. Deze vergadering bevat vele belang rijke agendapunten. Het Bestuur zal op deze vergadering mededelingen doen in zake de reorganisatieplannen voor de voetbalafdeling. Ook wordt het nieuwe winterprogramma besproken. Het be stuur rekent er op, dat U deze vergade ring bezoekt. P.T.T. overbelast Er zijn nog andere mensen, die even eens weinig plezier hebben beleefd aan het afgelopen seizoen. Het zijn de mannen en dames van de P.T.T. Vooral de post boden hebben het zwaar te verduren ge had. Het spreekt vanzelf, dat door het grote aantat toeristen, de taak van de plaatselijke P.T.T. enorm werd ver zwaard. Toch vond de hoofddirectie van de P.T.T. het niet noodzakelijk, dat het personeel gedurende de drukke tijd ook maar met één man werd uitgebreid. Een hemeltergende situatie, die tot tal van onnodige moeilijkheden heeft geleid, het geen wij vernamen van enige mensen van de P.T.T., die ons bijna smeekten hun na men niet te vermelden. Natuurlijk doen wij dit niet. Arme, arme vissen! Maar „och erm", zoals de Brabanders zouden zeggen, er zijn op Texel nog an dere wezens, die in hun laatste ogen blikken nog met verontwaardiging zul len hebben gedacht aan de wijze waar op zij werden behandeld. Het zijn de vissen uit de zee-aquaria van het Texels Museum in de Dennen. Zij hebben in hun zilte, glazen woning gedurende het gehele seizoen geshowd, dat het een lieve lust was, zodat ruim 21.000 bezoe kers hen vol bewondering hebben aan gestaard. En wat is hun beloning? Zij worden opgevoerd aan de zeehonden! ,/t Ja", zegt de heer De Haan, direc teur van het Museum, spijtig, „wat wil je anders! We kunnen niet de hele herfst en winter die aquaria in tact houden. Daarvoor is de installatie voor het vers houden van het water te duur. Overi gens, de heer De Haan is een ijverig man en u zult volgend jaar stellig weer even mooie vissen te zien krijgen. Th. H. Onlangs is er in „Loodsmanswel varen" te Den Hoorn een vergadering gehouden over het toekomstige dorpshuis. Deze goedbezochte bijeenkomst bijna niet te geloven na twee dagen volksfeest was door het voorlopig bestuur uitge schreven om doel en plannen van en voor dit Dorpshuis nog eens nader uiteen te zetten. De voorzitter, de heer F. Zwanen burg, heette alle bezoekers hartelijk wel kom, in het bijzonder de vertegenwoor digers van het Dorpshuisbestuur in De Waal, mevr. Koopman, meester Albers en de heer Kager, de heren Oskam en Veld- stra, namens de Culturele Raad en Publ. Werken en Eerwaarde heer kapelaan Suydgeest. De secretaris, de heer Jac. van Wolfe- ren, gaf daarna een overzicht van ver gaderingen, besprekingen enz. vanaf het begin tot op heden en merkte hierbij op, dat een en ander wel lang geduurd heeft, als men bedenkt, dat de eerste vergade ring werd gehouden op 2 april 1954 Van die tijd af is de zaak hangende ge bleven en eerst nu is de verbouwing be gonnen. Ds. van Rhijn, die deze avond meteen afscheid nam van het voorlopig bestuur, wegens zijn vertrek naar Vlaar- dingen, gaf een verslag van de financiën en een voortreffelijke uiteenzetting, hoe het Dorpshuis in de toekomst financieel zo gezond mogelijk kan draaien. De heer Albers, voorzitter van het Dorpshuis in De Waal, vertelde toen een en ander hoe het daar in zijn werk ging. Het klonk nogal geruststellend, hoewel het altijd erg moeilijk is om twee dorpen met elkaar te vergelijken, daar de plaat selijke omstandigheden zo vaak verschil len. En één van die verschillen, zo merkte voorzitter Zwanenburg in zijn antwoord op, is het feit dat De Waal geen café be zit, wat de exploitatie van een Dorpshuis veel eenvoudiger maakt. De heer Oskam, die vervolgens aan het woord kwam, belichtte verschillende pro blemen rondom het Dorpshuis, zoals het eigen werk voor de verbouwing, de trek van de Hoornder jeugd naar Den Burg en in de toekomst naar Den Helder (pont), mogelijkheden van een dorpshuis, toene ming van het aantal vreemdelingen en de ontspanning die hen geboden kan wor den en tenslotte de vertegenwoordiging van het Dorpshuis-bestuur in de om te vormen Culturele Raad. De heer Oskam eindigde zijn, met grote aandacht gevolg, betoog met de opmerking, dat andere dorpen in de toekomst Den Hoorn zullen benijden om zijn prachtig Dorpshuis. Het werk er voor heeft al te lang stilgelegen, er moet wat gebeuren! Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. De belangrijkste was wel die van de heer Pool, die vroeg hoe de verhouding Cafc-Dorpshuis in de toe komst zou zijn. De voorzitter antwoordde, dat het voorlopig bestuur deze moeilijk heid al had overwogen en vast van plan was de familie Bakker, die op prettige wijze het dorpscafé leidt, op geen enkele wijze te benadelen. Er zullen zich natuur lijk problemen voordoen, maar wij hopen die met de heer Bakker tot een goed ein de te brengen. Alleen al het feit, dat deze vergadering in het dorpscafé wordt ge- HINDERWET Ter inzage legging verzoek oin vergunning Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, Jat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voor zien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van P. Eelman te De Koog (Texel) tot het oprichten van een tim merwerkplaats (te plaatsen 2 elektro motoren met een gezamenlijk vermogen van 63/< p.k.) in het perceel plaatselijk gemerkt Brink 6 kadastraal bekend ge meente Texel, sectie H, nr. 2573. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 26 september 1958 Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op donderdag 2 oktober 1958 te 11 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 16 september 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, G. A. Oskam, l.-s. OUD EN NIEUW De 80-jarige heer W. Rijk, Waalder- straat, smaakte het genoegen om in zijn tuin in de Wilhelminalaan zondagmorgen, begin van de herfst, nog prachtige rijpe aardbeien te plukken. houden, bewijst dat men deze zaak op open wijze wil behandelen. Na nog gepraat te hebben over levering door de Hoornder Middenstand en sa menstelling definitief bestuur belang rijk punt voor de volgende vergadering sloot de voorzitter deze geslaagde avond, maar niet na een woord van dank tot de genodigden en in het bijzonder tot Ds. Van Rhijn, die jarenlang voor het Dorsphuis heeft gewerkt en de heren Os kam en Veldstra, zonder wier steun het nooit zo ver zou zijn gekomen. Vier jaar hebben wij nu moeten wachten, Den Hoorn geeft thans uw beste krachten! WIJZIGING „ZOMER-, KAMP- EN TENTHUISJES VERORDENING TEXEL" Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de bij besluit van 16 juli 1958, nr 13 door de gemeenteraad vastgestelde „Derde ver ordening tot wijziging van de Zomer-, kamp- en tenthuisjesverordening Texel", goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 10 sep tember 1958, nr. 311, van heden af ge durende drie maanden ter sekretarie de zer gemeente voor een ieder ter inzage ligt. Genoemde wijziging heeft betrekking op de invoering van een z.g. plantplicht bij de bouw van zomer- en kamphuisjes. Bovenvermelde verordening is tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. Texel, 20 september 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. INGEZONDEN De ontwerpbegroting van onze ge meente geeft aanleiding tot enige opmer kingen, en wel: De verbreding Kogerweg af Gerrits- 1 anderdijkje tot De Koog, 7 m. verhar ding, uitstekend. Maar een wegbreedte van 24 m. overdreven. Beperking tot 17 m. totaal, waarbij de bermen dus 5 m. zijn, is nog voldoende om zo nodig ter weerszijde een fiets- of wandelpad te maken. Onze cultuurgrond is te kostbaar om er met milde hand vanaf te nemen. Hetzelfde geldt voor de geprojecteerde pontweg. Waar in Nederland treft men dergelijke wegen tussen dorpen aan? Zelfs de weg Amsterdam-Haarlem is minder breed en die zijn van onze groot ste steden. Raad, beraadt U. Fietpad Ruigedijk-Vuurtoren van 1 op 3 m. Maak er 2 van. Besteedt hetzelfde bedrag door de kwaliteit te verhogen en de kanten voor afbrokkeling te behoeden. En dan, wat niet op de begroting staat, althans niet bij de „belangrijkste posten", maar van meer urgentie is, n.l. verbre ding van Boodt- en Ruyslaan aan De Koog. Daar slechts 3 m. verharding. De Boodtlaan, vooral bij het voetbalveld, is levensgevaarlijk smal. De verlichting van de Brink en de Ruyslaan (waar staan die bomen, die een weg tot laan maken? Laat die laan asje blieft weg) is armzalig, terwijl Brink- Zuidzijde, langs de school tot Zwan, van alle verlichting gespeend is. Dan de Vogelmient, waar voor 50 bungalows 32 lantaarns geplaatst zijn. Parkeren langs de Brink schreeuwt om verbetering. 1 a 1 Vi m. achteruit dat hekje en de auto's kunnen inplaats van op, naast de straat staan. Uitrit Kamerweg niet langer blokkeren en om het gazon heen op de grote weg voeren. In het seizoen vooral levensge vaarlijk. De ruimte is er. Beter wat gras dan mensenlevens opgeofferd. A. B. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 25 september Den Burg, „Casino", Johan Wigmans spreekt voor r.-k. ontwikkelingsclub over „10 jaren gevangenschap in Siberië". BRIDGEN Bridgeclub „Groot Slem" heeft het nieuwe speelseizoen weer geopend met de jaarvergadering. De teruggang van het ledenaantal is tot staan gekomen en verwacht wordt, dat dit zelfs weer wat omhoog zal gaan. De aftredende bestuursleden, de heren Jouwersma en Beemsterboer, stelden zich niet meer herkiesbaar. Als nieuwe be stuursleden werden gekozen de heren J. N. Bruin en A. v.d. Heerik. Voorgesteld werd iedere week te bridgen, doch dit zal op de eerste competitie avond, w^lke hedenavond plaatsvindt, in stemming worden gebracht. Er wordt ge speeld in hotel „Texel", aanvang 8 uur. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Na de vergadering werd nog een drive gehouden. De prijzen werden gewonnen door: 1. A. Backer-K. Raven 52Vt pnt. 2. K. Mantje-H. Veenema 51 pnt. 3. Echtpaar Jouwersma 461/* pnt.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1