HM I Raadsel in Nijmegen VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeente Texel op woensdag 24 september 1958, n.m. 2,30 uur ten gemeentehuize. Texel, 15 september 1958. De burgemeester van Texel, C. de Koning. AGENDA: 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Stemming over de benoeming van een commissaris van de N.V. Texelse Electri- citeitsmaatschappij wegens periodieke af treding per 1 januari 1959 van de heer C. H. Roeper. Aanbevolen worden: 1. de heer C. H. Roeper; 2. de heer A. Dros Bz. 4. Benoeming van een afgevaardigde en van een plaatstvervangend afgevaardigde van de raad naar de in 1959 te houden algemene vergaderingen van aandeelhou ders van de N.V. Texelse Electriciteits- maatschappij. Aanbevolen worden: Als afgevaardigde: 1. de heer W. Was senaar^. de heer S. Keijser. Als plaats vervanger: 1. de heer J. Daalder; 2. de heer F. L. de Grave. 5. Benoeming van de leden van de com missie van advies, welke in de zittings periode belast zal zijn met de behande ling van belastingreclames. Aanbevolen worden: 1. mevr. J. Koning-Bruin, 2. de heer J. J. Westdorp; 1. de heer P. Smit, 2. de heer F. L. de Grave; 1. de heer C. J. van der Kooi, 2. mevr. G. Vrijdag-Keijser; 1. de heer S. van der Vis, 2. de heer J Daalder. 6. Benoeming wegens periodieke aftre ding per 1 januari 1959, van vertegen woordigers in de raad van bestuur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, voor de tijd van 4 jaren. Aanbevolen worden: 1. de heer C. de Koning, 2. de heer C. H. Roeper; 1. de heer S. v.d. Vis, 2. de heer J. Daalder. 7. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Midden- Eierland. Voorgedragen wordt mej. A. F. Nederhelman te Westerbork. 8. Mededeling van de jaarstukken over 1957 van de Stichting Professor Dr. W H. Keesomstudiefonds te Texel. 0. Beslissing op verzoekschriften om een tegemoetkoming als bedoeld in art. 13 der Lager-Onderwijswet 1920. 10. Overname in onderhoud en beheer van de Postweg van het waterschap de polder Eijerland te Texel. 11. Vaststelling van de begroting van de dienst van gemeentewerken voor het jaar 1959. 12. Goedkeuring van de begroting van de Sociale Dienst in de gemeente Texel voor het jaar 1959. 13. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor het jaar 1959, alsmede van het verzoek om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. 14. Vaststelling van de eerste wijziging van de begroting van de dienst van ge meentewerken voor het jaar 1959. 15. Vaststelling van de eerste wijziging STREEK VERBETERING Wegens de Ruilverkaveling, die mo menteel op ons eiland plaatsvindt, is er door het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening een bedrag beschikbaar gesteld voor huishoudelijke voorlichting en streekverbetering voor 't gebied Texel. De drie landbouworganisaties t.w. L.T.B., Holl. Mij. van Landbouw en de C.B.T.B. werd gevraagd hiervoor een commissie samen te stellen om deze plan nen ten uitvoer te brengen. Uit de ver schillende organisaties is inmiddels een voorlopige commissie benoemd. De werk zaamheden zullen bestaan uit het orga niseren van voorlichtingsavonden op huishoudelijk gebied, dus in hoofdzaak voor de huisvrouw. Bekendmaking van e.v. avonden zullen via advertenties in de Texelse krant worden meegedeeld. Ook is het de bedoeling bezoeken te stimuleren aan de voorlichtingsboerderij van de fam. Van Groningen in de Prins Hendrikpol der, wanneer deze gereed zal zijn om be zoeken te ontvangen. De bedoeling van de streekverbetering bestaat hierin te proberen verouderde en ongeriefelijke boerderijen en landarbei derswoningen enigszins aan te passen aan de tegenwoordige eisen op het gebied van het domein van de huisvrouw. Zo is het soms mogelijk door het uitbreken van e.v. bedsteden of kasten een aardige geriefe lijke keuken of woonkeuken in te richten; ook zou van een somber achterhuis mo gelijk een prettige werkkeuken of spoel- plaats met werkkasten, zijn te maken. Ook op het gebied van slaapkamers met voldoende licht en lucht is misschien nog wel iets te bereiken. Er wordt ge dacht aan douches en closets. Op al deze en nog andere voorbeelden kan door de commissie een belangrijk bedrag aan sub sidie worden gegeven, wanneer het mi nisterie haar goedkeuring aan deze op- jecten heeft gegeven. Een en ander staat onder toezicht van het Landbouwhuis- houdkundig Onderzoek te Wageningen. Voelt U iets voor een dergelijk object? Stelt U zich dan eens in verbinding met een van onderstaande commissieleden, die U graag verder over een en ander willen inlichten. Jb. Roeper, „de Fenne", Duinweg Jb. Schrama, Ada v. Hollandstraat 24 Mej. Pouwer, lerares LHS, Wilh.laan 45 Mevr. Kuip. „Op Ruimte", De Westen Mevr. Eelman, „Nieuw Leven" Mevr. Wassenaar, Witte Kruislaan 18 Mevr. Kiljan-Smit, Den Hoorn 26 Mevr Laan-Kistemaker, Kogerstr. 21 van de gemeentebegroting voor het jaar 1959. 16. Wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1958. 17. Aangaan van een vaste geldlening van 132.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage 18. Goedkeuring van de rekening van de afdeling Texel van „Het Witte Kruis" over het jaar 1957. 19. Aanbieding van de tweede wijziging van het uitbreidingsplan-in-hoofdzaken voor de gemeente Texel. OPRICHTING KUNSTKRING Op 21 november 1957 had de muziek- en toneelcommissie van de Culturele Raad een gedachtenwisseling met de abonné's van de Culturele Serie 1957 om te komen tot de stichting van een kunst kring op Texel. Deze besprekingen heb ben geleid tot de overtuiging, dat het wenselijk is te achten tot de oprichting van een kunstkring te komen, die het werk, dat de culturele raad tot dusver op dit terrein verrichtte, met ingang van het jaar 1959 kan overnemen. Temeer is dit wenselijk, waar de cultu rele raad in zijn huidige vorm per 1 ja nuari a.s. zal worden opgeheven, en ver vangen door een anders opgebouwde „Stichting Cultureel Werk Texel". De bestuursformatie van een te stich ten kunstkring werd als volgt bezien. Het bestuur zal bestaan uit 9 personen. Deze personen worden benoemd door de leden van de kunstkring, voor het eerst echter door de abonné's op de culturele serie 1958. Aan een vijftal plaatselijke vereni gingen wordt het recht gegeven ter be noeming van één bestuurslid een aanbe veling van drie personen in te dienen, waaruit de leden één bestuurslid dienen te verkiezen. Wanneer deze plaatselijke verenigingen dus van deze bevoegdheid gebruik maken, zijn zij ervan verzekerd, dat zij een stem in het bestuur van de kunstkring blijven hebben. Aldus wordt ongewilde concurrentie tussen kunstkring en deze verenigingen zoveel mogelijk voorkomen en samenwer king op dit terrein bevorderd. Kandidaten Door de bovenbedoelde verenigingen zijn de navolgende kandidaten gesteld voor de functie van bestuurslid van de te vormen kunstkring. 1. door de afd. Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen: a. mevr Van Loon- Le Roy, Den Burg; b. mevr. Jouwersma- Koetzier, Den Burg, c. mevr. Bruin-Over, Den Burg. 2. door de Bestuurdersbond van het NVV: de heer A. Stiggelbout, Den Burg. 3. door de R K. Ontwikkelingsclub: a. de heer P. A. Zegers, Den Burg, b. de heer Th. van Heerwaarde, Den Burg, c. de heer M. Kuip, Den Burg. 4. door de V.V.V. Texel: a. de heer P. Beemsterboer, Den Burg, b. de heer J. P. Kikkert, Den Burg, c. de heer J. K. P. Zwan, De Koog. 5. door het Depart. Texel van de Mij. tot Nut van het Algemeen: a. de heer R. W. Koolhaas, Den Burg, b. de heer J. R. van Wijland, Den Burg. De onder 2 en 5 genoemde organisaties zullen alsnog gevraagd worden hun aan beveling tot drie personen uit te breiden. Voor de overige vier bestuursleden zullen de abonné's op de Culturele Serie 1958 candidaten kunnen stellen. Oprichtingsvergadering In verband met vorenstaande zal een vergadering worden gehouden op vrijdag 26 september a.s., n.m. 8 uur, in hotel „Texel" te Den Burg Het verloop van de avond is als volgt: 1. Opening. 2. Besluit tot oprichting van een kunst kring Texel. 3. Benoeming van een voorlopig bestuur: WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE 43. Barend Stapel, koopman voor de Oost-Indische Compagnie, komt zijn schipper Gerrit Dirckz. direct verslag uitbrengen. Als „De Gekroonde Haring aan de wal ligt is de koopman de baas, op zee beschikt de schipper „naast God" over leven en dood van de bemanning. Gelukkig zijn die twee vrienden. Stapel waarschuwt al direct: stop dat ivoren prachtstuk maar goed weg. Je weet, we mogen geen handel drijven „ten ijghen profijte". Alles is voor de Heren van de Compagnie. Als ze dat kunstwerkje zien, ben je het kwijt. Nu, dat heeft nog alle tijd, lacht Dirckz., als alles meeloopt, zijn we over een maand of negen wel weer thuis. Wat Stapel be treft, kunnen ze direct zee kiezen. Van Ko-Ning-Co, het oude handelshuis, heeft hij porcelein gekocht. De ballast, een massa oud ijzer dat alleen maar diende om de kans op kap seizen (omslaan) minder te maken, heeft hij voor een goede prijs verkocht. De loodzware kisten met zeldzaam fraai porcelein zijn helemaal onderin het schip gestouwd. Een beetje lekwater kan daar geen schade aan doen en het schip heeft een mooie diepgang gekregen. Dirckz. heeft het gezien, maar die diepgang is juist zijn grootste zorg. Volgens de He ren van de Compagnie kan er nooit te veel in zo'n Injesvaarder worden gela den. Als hij niet oppast, gooien ze zijn bed overboord en moet hij straks op de peper en kruidnagelen slapen. Want die gaan ze nu halen! Meteen maar profi teren van dat labberkoeltje, dat vleugje wind, dat misschien straks weer op is. En de tros wordt losgesmeten door de achterkleinzoon van Hi-Sjou-^Houw. (Wordt vervolgd) a. door de benoeming van een vijftal le den uit de door de verenigingen ge stelde kandidaten; b. door de benoeming van een viertal le den uit de door de abonné's op de Cultu rele Serie 1958 schriftelijk of mondeling gestelde kandidaten. 4. Bespreking werkwijze kunstkring. 5. Bespreking programma 1959. Ter voorkoming van misverstand zij opgemerkt, dat de culturele raad zich steeds op het standpunt heeft gesteld dat de houding van de gemeente tegenover de te stichten kunstkring niet aanmerkelijk zal mogen verschillen, van die welke de culturele raad tot dusver ontmoette. Ook een kunstkring zal in de huidige omstan digheden een gemeentelijke subsidie be hoeven. Voorts meent de culturele raad, dat het wenselijk is, dat het in verband met de relatie tussen avond- en jeugduitvoe- ringen en ter profitering van de eerder opgedane ervaringen wenselijk is, dat het bestuur van de kunstkring althans in de eerste aanlooptijd de steun krijgt van een ambtelijk toegevoegde admini strateur, gelijk zulks ook in andere ge meenten het geval is. S.V. TEXEL Texel-LSW 1—3; Watervogels 2- Texel 2 71; Texel-Breez. Boys (jun.) 51; Oosterend a-Texel a 44. Het eerste speelde een goede wedstrijd tegen een snel, technisch en sportief LSVV. Het begon zeer hoopvol voor Texel, want na de aftrap nam Texel het spel in handen en er kwamen wel kansen, maar de afwerking ontbrak. Rennie scoorde eenmaal, doch het doelpunt werd afgekeurd wegens buitenspel van Henk, die volgens ons niet deelnam aan het spel. Na ongeveer 20 min. nam LSW de leiding met een prachtig schot in de lin kerhoek, even hierna was het weer raak. Dc rust ging in met 20 voor L. Na de rust nam T. het spel in handen, maar toch werd het 30 voor L., toen 'n zacht schot door Bob van richting werd veranderd en Max er naast greep. We dachten nu is Texel wel geslagen, maar door een kleine omzetting in de voorhoe de: Ap ging midvoor spelen, kwam er meer gang in en Texel nam het spel ge heel in handen en Abe scoorde het ver diende tegenpunt. Hoe Texel ook pro beerde om de uitslag te veranderen, ver der dan een doelpunt weer door Rennie, dat werd afgekeurd, wegens free-kick en een schot tegen de paal van Henk kwa men we niet. Het was evenwel een goede wedstrijd en we hebben allen gewerkt van begin tot eind. De achterhoede en middenlinie waren goed, de voorhoede mist nog de nodige stootkracht, als we evenwel altijd zo spelen, dan kunnen we de toekomst met dit elftal, met een gerust hart tegemoet zien. Texel 2, gehandicapt door invallers en drie sportieve leden, die weg bleven zon der afschrijving, leed een zware neder laag tegen Watervogels 2, dat een goed elftal op de been bracht, waartegen onze tien man niet konden optornen. Waarom schrijven jullie toch niet af jongens?? De jun. wonnen zaterdag met 51 van Breez. Boys. Er werd goed gespeeld, maar de achterhoede moet tegen een sterkere tegenstander toch even vinniger spelen, anders vallen er doelpunten. De adsp. behaalden een verdienstelijk gelijk spel 44 tegen Oosterend a. Zondag a.s. Hollandia T. 3-Texel 2, 2 uur en Texel-Helder b junioren, 12,45 u. Afd. Handbal. Het was een krachtmeting Texel-DWO (Slootdorp). Texel sen. won met 30, Texel jn. speelden gelijk 33 en ook de adsp. behaalden een gelijk spel 22. Het eerste speelde beter dan verwacht werd. Met de rust was het nog 00, doch na de rust, met de wind en de regen in de rug, werd het door Greet 20 en Sonja 30. Truus, weer in ons midden, bleek het nog niet verleerd te zijn. De jun. moesten verzwakt aantreden, daar Marja en Irene nog met vakantie waren. De plaatsvervangsters deden het evenwel best. De adsp. moesten er een paar lenen aan de tegenpartij om de wed strijd doorgang te doen vinden. Het blijkt, na tel. overleg, dat de komp. voor adsp. geheel gespeeld zal worden als zeven handbal. Zondag a.s. Texel-Geel Zwart, half 3, WGW a-Texel jun. en Geel Zwart a- Texel a adsp. Op 1 okt. gaan we weer in de zaal trainen. DAMCLUB TEXEL Vrijdagavond was er dan weer on eerste competitieavond. Zoals het nu zullen A en B op twaalftallen gehari haafd blijven en heeft C er dan 9 Hier kunnen er nog best een paar bij is er ook volgende week nog gelegenh» als nieuw lid toe te treden. De uitslagen waren: A.: C. Dijker-A. Vinke 2 S. v. Heerwaarden-Jas Vinke 2- C. Meedendorp-S. Ros l. B.: D. v.d. Werf-C. v.d. Werf 2- Jo Schoo-R. Zijm J. J. de Beurs-S. Bakker afgej C. P. Burger-J. Hillen C.: P. Bruyn-Jb. Koorn 2- J. A. v. Enst-J. de Jager Q. Voorts nemen we op dinsdagavond september deel aan een jubileumwe strijd te Castricum en wel met drie v> tallen, n.l. Ie, 2e en 3e klasse. Alleen i hiervoor een uitnodiging ontvingen reeds toezegging deden op de jaarveq dering en geen afbericht meer ded worden bij de boot van 6 uur verwac TEX. BOYS-NIEUWS Tex. Boys-Vesdo 35. Het is Boys niet gelukt om het in de thuiswedstr tegen Vesdo tot een overwinning brengen. In de eerste helft waren bes ploegen tegen elkander opgewassen golfden de aanvallen heen en weer. Boys namen de leiding, doordat de V< do-keeper de bal liet glippen, waarvao v. Heerwaarden een dankbaar gebn wist te maken: 10. Vesdo liet het met bij zitten en met 2 prima doelpunt wisten zij de stand in hun voordeel veranderen. De Boys kwamen echter! rug en A. Boogaard bracht met een str schot in de uiterste hoek de stand we op gelijke voet. Voor de rust scoorde nog eenmaal, zodat de rust inging met 32 voorsprong voor Vesdo. Tijdens de 2de helft was het een kwartier voor de Boys en wederom i het A. Boogaard die de stand ge! maakte: 33. De aanvallen van Ves waren echter niet zonder gevaar en da het ver opdringen van de Boys-acht» hoede ontstond een zeer gevaarhj situatie voor de Boys-veste, doch da kordaat uitlopen van de Boyskeeper wi den doelpunten voorkomen. Eenrw dachten wij de Boys de leiding te nemen, maar het keiharde schot van buiten K. Witte ketste af op de lat. D» afgeslagen aanval leidde het 4e doelpi van Vesdo in, want een verre pas van achterhoede kwam bij de snelsprinter midvoor, die even eerder bij de bal w dan de Boys-keeper en de bal in het d( schoot 43. Hierna was het verband I de Boysspelers weg. Vesdo maakte door zijn nog steeds actieve l.buiten ij- van, waarmede het einde kwam. De leiding was in prima handen v scheidsrechter Ligthart. Boys 2 heeft revanche genomen op nederlaag van zondag j.l. Helder 4 mo met 52 in de Boys hun meerdere kennen. Dit is een strijd geworden n gelijk opgaande kansen. Individueel v ren de spelers van Helder beter, do door zelfzuchtig spel niet zo gevaarï als de Boys. De Boys wisten door e doelpunt van M. Witte de leiding te i men, welke voorsprong door H. Sp vergroot werd. Hierna wist Helder stand voor de rust weer op gelijke voet brengen. In de 2de helft waren de Bw gesteund door de wind, in de meerdi heid en uit een vrije schop kon H. v Heerwaarden vanaf plm. 30 meter keeper verrassen: 32. H. Spigt deedn 2 keiharde schoten het net trillen, wa« door de stand 52 werd. De Heldi aanvallen waren niet zonder gevaar dc onze achterhoede hield moedig stand. Boys a speelde thuis tegen ZDH, wel met 8 man waren opgekomen. Dit we dan ook een royale overwinning 8- Boys b ging op bezoek bij De Koog kwam met een 42 overwinning m huis. Proficiat, jongens. Zondag a.s.: Duinranders 1-Tex. Boy Tex. Boys 3-Helder 5. Zaterdag: Koog a-Tex. Boys b; Tex. Boys a-0 terend a. Training: donderdagavond traini voor alle seniorenleden, voorlopig v 7.30-8.30 uur. De adspiranten train vrijdagmiddag van 56 uur in het gy nastieklokaal. Komt allen! TEUILLETON door G. PLANTEMA 24. Pas na de maaltijd, toen zij samen in leunstoelen zaten, uitkijkend over de vochtige tuin, begon hij er zelf over. „Ongetwijfeld is je nieuwsgierigheid in hoge mate geprikkeld door de gebeurte nissen van deze middag", begon hij. „Ja, nou en of", zei Ernst. „Maak je dan klaar, om er vanavond met mij op uit te gaan", lachte Sven. „En laten jullie mij alleen?" vroeg zijn zuster met een zweem van verwijt in haar stem. „Als ik kon, liet ik Ernst rustig bij jou" antwoordde Ohlquist. Maar hij is me be langrijk, omdat ik de taal van dit land niet ken. Vanavond om tien uur worden wij afgehaald". „Om tien uur!" riep Else uit. „Dat ken ik. Dan komen jullie misschien morgen ochtend om zes uur pas thuis". „Maar het zal je een troost zijn, dat wij niet aan de rol gaan", grinnikte haar broer „Integendeel, het is dienst van avond. Hoe lang het duurt? Dat kan ik je niet vertellen, zus". ,,'t Is me toch wat", merkte zij op, „dat jij in Kopenhagen halve nachten van huis bleef was tot daar toe. Maar dat je nu probeert, mijn man op het slechte pad te brengen, vind ik wel erg". Maar Else Verhagen bedoelde het toch niet zo erg met haar verwijt, want ze zorgde er voor, dat de twee mannen niet 's nachts van honger om zouden komen. Sven vertelde verder niets over de ge beurtenissen die zouden komen. Hij bleef gemakkelijk in z'n stoel zitten, tot onge veer 10 uur een auto voor het hek stopte. Toen rekte hij zich uit en zei tegen Ernst: „Het is zo ver. Jas aan, makker, en de deur uit". Nog bedekten donkere wolken de he mel, toen zij in de auto van de Nijmeegse gemeentepolitie de natte weg afreden. Maar de regen had opgehouden en mr. Verhagen, die veronderstelde, dat zij zich niet binnenshuis zouden ophouden, was daar blij om. Hij wist nog niet, wat zijn zwager van plan was, noch wat de Nijmeegse politie met het geval te maken had, maar hij nam aan, dat de onderne ming in verband stond met de wandeling van 's middags. Met z'n tweeën zaten ze achterin, ter wijl zich verder alleen een chauffeur in de wagen bevond. Deze man had blijk baar opdracht, hen ergens naar toe te brengen. Hij stuurde zijn wagen in de richting van de stad, maar sloeg daarbij enkele malen een zijstraat in, zodra ze in de bebouwde kom van de gemeente wa ren gekomen. Met grote snelheid nam de auto een paar gevaarlijke bochten en eens kwamen ze bijna in botsing met een an dere wagen, die van de andere kant kwam. De remmen werden krachtig aan getrokken en de banden gierden even over het plaveisel. Dan zette de chauffeur er weer vaart achter. In de stad brandde de straatlantaarns en daardoor kon Ernst ontdekken, dat zij allerlei merkwaardige omwegen maakten. De rit ging over de Groesbeekseweg, dan door een paar zij straten naar de St. Annastraat, vervol gens naar de Graafseweg en daar sloeg de chauffeur de richting Grave in. Dat leek er op, dat hij niet van plan was, hen in de binnenstad te brengen, maar tot zijn verbazing bemerkte de advokaat daarna, dat hij hen naar Hees bracht. Toen ging het weer in de richting van Nijmegen en nadat zij onder de Hezelpoort door waren gekomen, stopte de wagen voor een ga rage aan de Korenbeurs, beneden aan de Hezelstraat. Het portier werd geopend en zij stapten uit. Meteen kwam er een man op hen toe, die zij in de duisternis eerst niet herkenden. „Goedenavond heren", zei inspekteur Broekman. „U bent een beetje omgere den, omdat ik het veiliger vond, even tuele pogingen om uw spoor te volgen, te voorkomen". Broekman was in burger. Uit de ga rage kwamen al gauw drie mannen, die Ernst Verhagen onmiddellijk als recher cheurs herkende. Er werden niet veel woorden verspild. Ze gingen de Hezel straat op, de beide inspekteurs en Ernst vooraan, de mannen van de recherche 'n eindje achter hen, zodat zij niet bij elkaar leken te horen. „Nu zullen wij het Stevenskerkhof in 't oog houden", vertelde Sven aan Ernst. „We denken, dat daar de oplossing van een raadsel te vinden is". Welk raadsel hij bedoelde, werd niet verteld. Ernst Verhagen begreep wel, dat het verband hield met de verschillende geheimzinnigheden, waarvoor de misda den van de laatste dagen hen hadden gesteld. Het Stevenskerkhof bestaat uit een smalle straat, die in een halve cirkel loopt, uit het komplex van de kerk en een bestrate vlakte achter de kerk, door de straat omsloten, die wat hoger ligt dan de toegang tot de woningen. Inspekteur Broekman verkende het terrein en al gauw kwam hij terug met de mededeling, dat er op het ogenblik geen sterveling te ontdekken was. Haastig gingen zij nu, zo weinig mogelijk geluid makend, onder de Kerkboog door. Zij liepen dicht tegen de muren van de kerk gedrongen en het was hun bedoeling, zich op het verhoogde ge deelte te begeven, waar geen mens kwam. Van die plaats konden zij goed het oog houden op het straatje, zonder dat voor bijgangers hen in het donker konden on derscheiden. Het kostte enige moeite, zich daar zonder rumoer op te stellen, want er lagen nogal wat losse steenklom pen, die zij nauwelijks konden zien. Ver scholen tegen de hoge muur bleven zij zwijgend staan. Ernst Verhagen stond naast Sven. Voor de politiemannen mocht een onderneming als deze geen ongebruikelijk tijdverdrijf zijn, voor hem was het wel zo en hij vond het niet plezierig. De regen maakte hem weliswaar niet meer nat, maar door al het vocht, dat die dag was gevallen, bleek de temperatuur flink te zijn gedaald, zo dat hij af en toe een rilling niet kon on derdrukken. Hij kon in de duisternis van het pleintje, dat maar heel schamel werd verlicht door een enkele straatlantaarn, zijn zwager aan zijn rechterkant en Broekman links vaag onderscheiden. Die twee stonden met de handen in hun jas zakken roerloos in de richting van de huizen te kijken. Aan die huizen was niet veel te zien. Als zwarte schimmen ston den zij daar rond het pleintje. Een e»"kel streepje licht kwam uit een raam tusi de kieren van een gordijn door. „We moeten maar geduld oefene fluisterde Ohlquist zijn zwager in het c „Misschien kan ik je een beetje upvroi ken met de mededeling, dat we hier w licht een paar uur helemaal voor nu zullen staan. We kunnen boffen, we ki) nen pech hebben, dat valt nooit te v. gen". „Dat is inderdaad een mededeling, i moed geeft", antwoordde Ernst wat s kastisch. „Op wie wachten we eigenlijk „Zelfs dat is onzeker", hoorde hij. heb wel een vermoeden, maar het is b( mogelijk, dat er iemand anders komtd ik veronderstel". Daarmee moest Ernst genoegen nero: Het bleef enige tijd doodstil op de plas waar de zes stonden te wachten. hoorden na een kwartier voetstape Langs de steeg Achter de Hoofdwal kwam iemand, plotseling vernamen diepe zucht, gevolgd door een hikke geluid. Even later ontdekten zij, dat e man met een pet op zich langs de hui» voortbewoog, zich af en toe tegen muur schrapzettend, omdat hij kennel te veel geestrijk vocht tot zich had gö men. Deze man hoorde in een van woningen op het Stevenskerkhof the maar verderop dan de huizen, waarvo de politie belangstelling had. De dronk man stond nu en dan even stil. Hij mat te nog een paar zonderilnge geluiden stootte eindelijk een deur open. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4