1 Groen 'Twartsjexeh in het harL, <4^ Oosterend houdt herinnering levend aan interessant verleden Schilderachtig dorp vooral attractief voor onze toeristen Algemeen weeshuis heeft nieuw gebouw WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 TEXELSE 73e JA COURAN [Jitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij )oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm (Slot) Die monumentenlijst heeft overigens niet alle topgevels „vastgelegd": in de Peperstraat is in ieder geval een woning onvermeld gebleven. Misschien is de man, die tot taak had de zaak te inven tariseren de tel op een gegc-ven moment kwijt geraakt. Een der fraaiste huizen ook de rijks monumentenlijst vermeldt dit is Pe erstraat 24, houten voorschot met ver- ierselen, een zeer brede gang, de entree ervan aan een zijmuur. In stijl is ook de lek, een Friese stoeltjesklok uil de 17de jpuw, het geheel is opgelust ?»-'.! met oor- onden of getuigschriften, uitg -reikt ter jelegmheid van successen op grote land- 10'iwtentoonstellingen, kort na de eeuw wisseling gehouden. Een grote kelder, met de en groene vloerteg?'s, de be kende estrikken, een smal reepje blauwe tegeltjes. Aan de straatzijde de opkamer, van waar lit een bedlegerige pati- n'. de ko- mendi en gaande man in de Peperstraat op do voet kan volgen. Peperstraat 22 is het pand, waarin de fetnilie Timmer jarenlang een bakkerij gevestigd had. Hier valt vooral de mooie deur op, het oud-bruin doet het goed, vooral in het late (gouden) zonlicht. Pe perstraat 10, zo van buitenaf een huisje dat pasklaar gemaakt zou zijr- voer het g^zin van een kabouter, maar treedt u 'o nnen, dan valt het u op, hoeveel ruimte ?r in zit. Harmonieuze combinatie Over het algemeen zitten de oude wo ningen nog goed in de verf. Groen viert daarbij de boventoon. Is er trouwens har monieuzer combinatie denkbaar dan het groen van deur en kozijn met het (smet teloos) wit van de muren7 Het smette loos wit ook van de gordijnen, het geel van de stoepen? Een compliment ook voor de zorg aan pand Peperstraat nr 2 besteed. Maar ja, als deze eigenaar een man van het schildersvak is, niet waar! Dat pand heb ben ze eertijds trouwens ook een merk waardige snit bezorgd: let u eens op de manier, waarop het achterhuis aan het voorste deel is geklonken. Twee afzon derlijke gevelstijlen waren daarvan het gevolg. Vrije keus Maar dat is juist het aantrekkelijke van de vroegere (vrije) bouw: men was niet gebonden aan een bepa'alde stijl, geen wethouder, die op de kast (of uit het raam) sprong om je te herinneren aan artikel zus of zo van de woning- bouwwet. Als je maar met 'n landschap pelijk verantwoord geheel voor de dag kwam. Ook was je niet aan een rooilijn gebonden: bekijkt u daartoe maar eens de stand van de huizen aan de.Hoek straat. De naam zelf spreekt voor zich. Een plaatje schoten we ook van Pe perstraat 15, waarin de familie Timmer destijds een sigarenzaak vestigde. Toen dat plan in de maak was kwamen de moeilijkheden los- men mocht niet zó maar gaan breken: het pand was immers een vertegenwoordiging van de gedeelte lijk vergane glorie! Het slot was Sigaren magazijn „De Luifel". Het' is goed ge slaagd, vindt u niet? Door de Nieuwstraat waarin, de naam zegt 'het al weer, weinig te koop was op het gebied, dat ons ditmaal de schijnwerper op Oosterend deed richten (want alleen wordt nr 9 vermeld), maar de vermaarde Hoekstraat nr 19 heeft een grote oppervlakte bouwgrond opgeslokt. Een gebouw met tal van hokjes en wij beklagen de huisvrouw, die daarin aan de slag moet! In een kast zijn onlangs door een actieve metselaar blauwe tegel tjes ontdekt en prompt aan de haak geslagen. Bij dat slaan is echter nogal eens een tegeltje gesneuveld, want het pleisterwerk was goed in die dagen. Ontruimd Hoekstraat 21 pronkt met potten vol geraniums voor de ramen. Er hangen ook Dit is sigarenmagazijn „De Luifel" van de familie Timmer. Het staat aan de Pe perstraat en is enkele jaren geleden ge heel gerestaureerd. doet nog enigszins dienst als opslagruim te. Een bont allerlei: sleetjes, heining, draad, een stapel oude autobanden. Wacht het op de sloper? Hoekstraat 30 toont duidelijk de sporen van verval. Het verval van krachten brengt vooral de wrakke gevel in een moeilijke situatie, maar de sinaasappelen en perziken lig gen er even rustig als in het pand van de collega aan de Peperstraat! Dan naar de Bosweg nr 31. „Dat zal het wel zijn" meent een ingezetene, als wij op een even buiten het dorp gelegen boerderij wijzen Een gebouw, dat het in het Texelse landschap uitstekend doet met zijn rieten dak en lang voorhuis. Maar het is allang niet meer bewoond. Wie er het laatst gewoond heeft? De gids (van middelbare leeftijd) moet de (brede) schouders ophalen en keert met een vriendelijke armslag naar het heden terug, want wie laat een warme maal tijd in de steek voor iets, dat al weer zo ver achter je ligt?! Weststraat 15. „Een gesneden make laar". Niet (meer te vinden, Kerkplein 4 en 10 idem. Dan de Schoolstraat in waar de panden 9, 11, 13, 15 en 17 broe derlijk in coöperatief verband de regen buien opvangen onder één en het zelfde rode pannendak. Schoolstraat 14 staat leeg. Huwlustigen, slaat m\r slag! Even doorbijten en je bent onder de pannen! Trots bezit Twee volle uren dwaalden we door de verledentijd, maar het is geen verleden tijd: Oosterend kan trots zijn op dit be zit, dat het dorp zijn bijzondere karakter verleent. Of zou het trots moeten zijn op z'n nieuwbouw?? Laten we eens heel nuchter zijn: een slaapkamer in een mo dern huis lijkt óns aantrekkelijker dan het bivakkeren onder een beschoten kap, waaruit Vader Tijd nu en dan en voor al bij krachtige wind het kalkgruis omlaag laat dwarrelen. Wij huldigen de vrouwen, die in de oude huizen moeten werken en die huizen er zo keurig ver zorgd bij laten staan. Hoeveel gemakke lijker heeft men het in de nieuwbouw Dat in Oosterend, Den Burg, Den Hoorn en Oudeschild nog zoveel oude, uit de tijd zijnde woningen worden gebruikt en niet onbewoonbaar verklaard zijn, is zui ver te danken aan de woningnood. En toch, toch willen we die oude huizen niet kwijt. Daarom ook is in de Tweede Ka mer een wet in voorbereiding welke een doelmatiger bescherming van het monu- mentenbezit tot gevolg zal hebben. Daar bij wordt een onderscheid gemaakt tussen die monumenten, die van zo groot be lang worden geacht, dat zij recht hebben op steun van rijkswege en die monumen ten, wier behoud van plaatselijk belang BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18.2! van Den Helder: 9.20 11.30 17.15 19.35 TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 6 oktober 1958 72 schapen 60—80; 73 lammeren 40—55; 62 biggen 4560; 7 koeien 700850; 24 graskalveren 300350; 1 paard 650; 1 veulen 400. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 okt. 2,24 en 15.37, 9 okt. 4.03 en 17.18; 10 okt. 5.39 en 18.50; 11 okt. 7.02 en 20.02 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 9 oktober Den Burg, „De Zwaan", Onderlinge vond R.K. Ontwikkelingsclub. Vrijdag 10 oktober Zuid-Eierland, „Bethel", Bazar t.b.v. de Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 11 oktober Den Burg, Kindervoorstelling en Avond voorstelling ï.v.m. 10-jarig bestaan van buurtver. Weverstraat. Zuid-Eierland, „Bethel", Bazar t.b.v. de Ned Herv. Kerk. Oosterend, Voorlichtingsavond Zeevisse rij, Spreker J. A. van Aken over „Con- struktie van Scheepsschroeven. CONSULTATIEBUREAU VOOR DE RHEUMATIEKBESTRIJDING A.s. vrijdag 10 oktober wordt er GEEN consultatiebureau gehouden, in plaats daarvan vrijdag 17 oktober. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Hedenavond, woensdag 8 oktober, zusterkring Oudeschild. BEETJE MEER EERBIED Het gebeurt nog dikwijls, dat wegge bruikers niet de minste eerbied betonen bij het passeren van een rouwstoet. Velen wachten niet tot deze gepasseerd is, maar rijden deze, zonder vaart te temperen, voorbij. Men zou wat dat betreft toch wel een lesje kunnen nemen aan de wegge bruikers aan de Vastewal, waar men zich aan de kant van deweg opstelt totdat de rouwwagen en de eerste volgauto's ge passeerd zijn. Onlangs joeg een motor rijder met knetterende motor een rouw stoet voorbij. Een beetje meer eerbied voor de overledene en de familie is zeker niet te veel gevergd?? „WAAROM VERKIEZEN WIJ DE WADDENEILANDEN" Dit is de titel van de voordracht, welke dr. J. F. Dijkstra, Amersfoort, op de Wad denconferentie hoopt te houden. Deze conferentie vindt plaats op 22 en 23 ok tober op het eiland Schiermonnikoog. Het lijkt ons een dankbaar onderwerp, want er bestaat nu eenmaal zo veel aan leiding om juist de Waddeneilanden voor onze vakantie uit te kiezen, niet waar. Dr. Dijkstra zal zich overigens stellig niet tot die vraag bepalen, maar er vooral waardevolle tips aan toe willen voegen, adviezen, waarmede de diverse VW's haar voordeel zullen kunnen doen. Het gezelschap, dat deze Waddencon ferentie zal bezoeken, vertrekt woensdag de 22ste uit Oostmahorn. De boot van de onderneming „Wagenborg's Passagiers- diensten" doet er volgens het programma een uurtje over. De deelnemsrs worden op Schiermonnikoog in hotels en pensions ondergebracht, 's Middags volgt een offi ciële ontvangst door het gemeentebestuur in hotel „Van der Werff". De grote alge mene vergadering wordt donderdagoch tend gehouden in hotel „Schiermon nikoog". In Hotel „Duinzicht" wordt een gemeenschappelijke koffiemaaltijd gehou den, waarna het gemeentebestuur van 6-7 uur een aperitief in dat gebouw aanbiedt, 's Avonds om half acht begint een diner in hotel „Van der Werff", waarna men zich naar hotel „Schiermonnikoog" be geeft om daar nog enige tijd gezellig sa men te zijn. Vrijdagochtend kan men met de boot, die om half negen van het eiland stoomt weer naar het Vasteland terug Wie haast hebben kunnen, zo maken we uit het programma op, reeds de avond te voren om zeven uur het eiland verlaten, maar wie zal haast hebben? En de Texe laars kunnen hun gouden boltje loch niet meer bereiken. OEFENTRIAL IN DU1VENDRECHT Zondag j.l. werd een Trial gehouden in Duivendrecht. Onze jongens hebben het er weer best afgebracht. In de Nieuwe- lingenklasse behaalden C. Dros en E. Moojen respectievelijk de le en 2e prijs De Motorclub Vechtstreek had daar aan een spoordijk een schitterende trial uitgezet. Gezien de mogelijkheden, welke de terreinen daar bieden, hebben ze er van gemaakt wat er van te maken was. Hier waren geen hoge klims, maar lastige moddergaten in veengrond. Er waren ruim 40 deelnemers. Het weer was schit terend en er was veel publiek. Nadat alle deelnemers eerst een oefen ronde hadden gereden begon de wedstrijd welke uit 3 ronden bestond. Om plm. 5 uur was de wedstrijd afgelopen en tegen 6 uur kon de voorzitter in café Kóoyman te Duivendrecht de prijzen bekend ma ken. Hij gaf eerst een overzicht van de algemene prestaties, omdat hier senioren junioren en nieuwelingen allemaal het zelfde parcours reden. Hieronder het overzicht van de eerste 10' 1. J A. v. Etten, Amsterdam, sen., 9 str. 2. Fr. v. Etten, Amsterdam, jun., 19 str. 3. C. Dros, Texel, nieuweling, 20 str. 4. G. Mouw, Amsterdam, junior, 21 str, 5. H. Vink, Maasland, senior, 26 str. 6. G. Mul, Wieringerwaard, jun., 27 str. 7. Groeneweg, Haarl.-meer, jun., 43 str 8. E. Moojen, Texel, nieuweling, 44 str 9. D. v. Putten, Deventer, senior, 48 str 10. D. v. Wieringen, Anna Paulowna, junior, 50 str. Met de in qebruikname van het nieuwe gebouw van het Algemeen Weeshuis is een lang gekoesterde v/ens in vervulling gegaan, want reeds vele jaren ge leden werd door de redactie van de Texelse Courant gewezen op de behoefte aan een nieuw gebouw. Die wens werd geuit naar aanleiding van een felle brand, die op 22 januari 1940 een deel van het gebouw verwoestte. Zoals bekend stond dit tehuis aan de Parkstraat, op de plaats, waar na de oorlog een post kantoor is verrezen. Ja, het was een totaal verouderd gebouw, waarin de wezen waren qehuisvest. Je stelde je dan ook de vraag hoe het mogelijk was, dat men nimmer besloot tot een modern tehuis, waar het Algemeen Weeshuis toch ze ker over de benodigde gelden beschikte! Hoe lang het oude gebouw aan de Parkstraat gestaan heeft is niet bekend. Wel weten wij, dat het weeshuis gesticht werd in het jaar 1573 en wel op de plaats, waar op de noodlottige zesde april van het jaar 1945 gierende granaten het ge bouw totaal verwoestten. Eerst een klooster Bekend is ook, dat het weeshuis, het allereerste weeshuis, een verbouwd kloos ter is geweest. In de middeleeuwen stond daar n.l. een nonnenklooster, gewijd aan de Heilige Agnes, het St. Agnietenkloos- ter Van dit klooster zelf is heel weinig bekend. De overlevering wil, dat Gravin Ada van Holland er enige tijd gevangen heeft gezeten. Hoe dit klooster er uitzag, is niet bekend. In zijn omstreeks 1750 ge schreven boekje over Texel vertelt de Haagse kunstschilder Pieter van Cuyck ons, dat Den Burg een Weeshuis bezit. „Het is van een klooster gemaakt en men heeft er enige woningen bij. die ten be hoeve der Wezen verhuurd worden". Het valt te betreuren, dat Van Cuyck niet wat meer belangstelling voor de geschiedenis van het „Gemeen Weeshuis" aan de dag heeft gelegd. Hij had daar n.l. nog de gelegenheid toe. Wij niet meer doordat. omstreeks 1780 de Weesmeesters op het rampzalige idee kwamen grote kof fers met oude documenten aan het vuur prijs te geven. De heren gingen van de gedachte uit, dat toch niemand de stuk ken lezen kon. Hierdoor is dus stellig een belangrijk stuk geschiedenis van het Weeshuis en misschien ook wel van het oude klooster voor het nageslacht ver loren gegaan. Restanten van kloostermuur In ieder geval zijn alle experts het er over eens, dat ons Park vroeger de tuin van het St. Agnietenklooster is geweest De kloostermuur, waarvan nog een res tant is overgebleven en de Oostzijde van het kerkhof rond de kerk aan de Binnen- burg afsluit, liep langs de Nieuwstraat, de Parkstraat en de Groeneplaats. Toen tegen het begin van de 19de eeuw zoveel in het centrum van Den Burg werd bij gebouwd, moeten deze muren zijn ge sloopt. Dit moet dan reeds vóór het jaar 1826 zijn gebeurd, want in dat jaar schrijft een bezoeker van Den Burg, dat van het klooster niet meer over is dan één oude muur, staande in de tuin van het Weeshuis. Pieter van Cuyck heeft de veronder stelling, dat het Weeshuis ontstaan is door verbouwing van het klooster, be vestigd Godvruchtige vrouwen De heer J. A. van der Vlis, zegt in zijn standaardwerk „Texel". „In het centrum van Den Burg zag men tot voor enkele jaren de overblijfselen van het vijftiende eeuwse kloostertje, waar godvruchtige vrouwen leefden volgens de regel- van Sint Francuscus' derde orde. Toen ten tijde der reformatie van het klooster een weeshuis werd gemaakt ver anderde de naam kloostertuin in Wezen- tuin. (Vorig jaar is de naam Wezentuin in ere hersteld, maar wij herhalen het wij vragen ons af, waarom men niet helemaal tot het (grijs) verleden is te ruggekeerd en de naam kloostertuin niet in de herinnering terug heeft gebracht). Het bouwen van een school aan de Nieuwstraat (die wij tegenwoordig Burg wal noemen) en van huizen aan de Groe neplaats had tot gevolg, dat een groot stuk van de kloostermuur werd afge broken. Geschenk van Prins Willem I In de Texelaar van 21 oktober 1896 staat vermeld, dat het weeshuis (toen 20 wezen tellende en wel 6 jongens en 14 meisjes „terwijl nog twee jongens buiten het tehuis zijn") reeds drie eeuwen be stond. In het jaar 1573 schonk Prins Wil lem I het toenmaals verlaten klooster aan het eiland om het tot Algemeen Weeshuis in te richten. Eerst een arme stichting Eerst zo vervolgde de schrijver was de stichting arm, maar later verbe terde de financiële toestand door het ont vangen van legaten en door de opbrengst der putten, welke het water leverden voor de schepen, die van de rede van Texel uitzeilden. Het weeshuis exploi teerde reeds in 1648 een put aan de voet van de Hoge Berg, waaruit zoet water, bestemd o.a. voor op de rede liggende schepen, onttrokken werd. In 1783 nam het weeshuis een nieuwe put in gebruik op een stuk land, waar naderhand de nog steeds bestaande Wezenplaats werd ge bouwd Leden van één gezin „Thans (1896) zijn de inkomsten ruim voldoende om in de verpleging der wezen te voorzien. Ons weeshuis heeft heel veel voor bij andere gestichten van dien aard, waar het gestichtsleven veel schaduw zijden met zich brengt. Hier zijn de wezen leden van één gezin, waarvan de vader en moeder, als opvoeders, de eersten zijn. Een opzichtelijke klederdracht wordt in het huis niet gevonden: tot 1795 gingen de wezen half groen, half zwart gekleed, doch sedert dien tijd is het in het oog lo pen der kleding gaandeweg verminderd". Het boek „Texel" voegt daar nog een en ander aan toe: „Niet alleen de algemene Texelse klederdracht, ook die van de Texelse wezen is in onbruik geraakt Bo ven een poortje van het oude klooster in Den Burg zag men tot voor enkele jaren een afbeelding van een paar Texelse we zen: zij waren gekleed half in het groen, half in het zwart. In 1796 besloten de weesmeesters om de jongens in zwart „corsaay" en de meisjes in zwarte „saai" te kleden, „daar een wees tezijn nog iets onteerends nog schandigst behelsd en dus de kleding der weeskinderen halfzwart en halfgroen zeer belachelijk voor de Maatschappij is". In 1896 wordt wél prijzend gezegd, dat „het weeshuis in de laatste tijd door de zorg van de heren regenten zeer is opge knapt, maar door het aanbrengen van een speel- en een tweede ziekenkamer /ou de inrichting nog zeer verbeteren". Of die wensen in vervulling zijn ge gaan? In elk geval vroeg de redactie van de Texelaar anno 1940 zich met ernst af of de op 29 januari 1940 door brand aan gerichte verwoestingen de sinds lang be staande plannen voor de stichting van 'n nieuw gebouw dichter bij de verwezen lijking had gebracht. „Velen hopen het". (Ér waren toen elf kinderen in gehuisvest waarvan zeven wezen). Tweerërlei doel zou daarbij worden bereikt, le. Een doel matiger huisvesting, een gebouw, dat be antwoordt aan de redelijke eisen welke aan een dergelijk tehuis moeten worden gesteld (practisch, hygiënisch, gezellig; rijk aan licht en lucht). 2e oplossing van een verkeersprobleem. Wij gaan, zo ver volgde de redactie, uit van de gedachte, dat er niet alleen een nieuw Weeshuis komt, maar dat tevens het oude ver dwijnt of althans van dit oude bouwsel een stuk wordt afgebroken om de Park straat een ruimer toegang te geven. Het is dus allemaal een beetje anders gelopen dan men verwacht had. Het heeft nog ruim 18 jaar moeten duren, eer men een nieuw, modern en doelmatig gebouw in gebruik kon nemen. Uiteraard zijn de oorlog en de bouwmoeilijkheden geduren de de eerste jaren na de oorlog daar ten volle debet aan.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1