Cjrocn '/wartrjexels in het L, nweemaal zo snel als het geluid Raket steeg tot 5000 meter 'M FIETSEN, AUTOPEDS, PICK-UPS, STRAAL- KACHELS en wat U meer wenst op de Fancy-Fair in Casino OENSDAG 29 OKTOBER 1958 TEXELSE 73e JAARGANG No. 7297 COURANT ilgcrve N.V. v.h. Langeveld de Rooij jekhandel Drukkerij Bibliotheek en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. -4- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Hier gaat de zeker vijf meter lange raket de lucht in met een snelheid, die wel mderd maal zo groot was als de vaart van een (rustige) bromfietser. Ook op kc foto is duidelijk te zien, dat de raket uit twee delen bestond: in de eerste zp bevond zich de aandrijfmotor, die reeds na vier seconden moest afvallen, aarna de tweede trap tot een hoogte van 5000 meter zou stijgen om vervolgens in een parachute naar de aarde (zo mogelijk een drooggevallen zandbank ten wrdwesten van de Vlakte van Kerken) terug te keren. De lancering ging zó ra- md snel, dat uit de zeven camera's slechts twee goede foto's te voorschijn kwa- waarbij wèl moet werden vastgesteld, dat het merendeel der fotografen lie er buiten schot bleef en het schouwspel vanaf een meter of zestig volgde. Bij- aande foto is genomen vanaf plm. 25 meter. Alleen op deze plaa; was de witte eekvlam te zien, die bij de start ontstond. Zelfs met de snelste rollci was er geen uis op om nog een tweede camera-schot na te vuren: de raket was in een oog- icnk in de grijze lucht verdwenen. 2400 kilometer per uur of te wel tweemaal zo iel als het geluid. Hier wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen. De pers mocht het illemaal rustig volgen, want het gold hier geen militair project, maar een zuiver wetenschappelijk onderzoek, een studie van aero-dynamische problemen: de vlieg- uigbouwkundigen willen er door deze proeven achter komen hoe de weerstand, Ie draagkracht, de temperatuursverdeling en de stabiliteit zijn van een raket tonder eigen voortdrijving. Hiertoe waren in de tweede trap kostbare instrumenten gebouwd, die allerlei gegevens verzamelen en/of meteen naar de startplaats doorgeven. Ir. G. Fokkinga, lie de leiding van de proeven heeft, verklaarde, dat men door deze research vóór (wil zijn op de ontwikkeling van de luchtvaart. Van deze gigantische raket is intussen niets meer gevonden, doordat de radar op sen noodlottig moment dienst weigerde en men de gereed staande Kolibrie en >ndcr stoom liggende amfibievaartuig zodoende geen nauw omlijnde opdracht kon verstrekken: ga die Waddenzee maar eens op om te zoeken naar een voorwerp van iog geen twee meter lengte, datmisschien meters diep in het zand zit, want men kon nu ook niet nagaan of de ingebouwde parachute z'n werk heeft gedaan. Bovendien raakte het amfibievaartuig onklaar. Na een klein uurtje kwam de Ko librie van een vergeefse speurtocht boven de Waddenzee terug. Inmiddels was de vloed opgekomen, zodat het toen helemaal zoeken geworden was naar een speld in een hooiberg. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 29 oktober Den Burg, „De Zwaan", bijeenkomst r.-k. vrouwenbond afd. Gilde. Den Burg, Landbouwhuishoudschool, bij eenkomst Plattelandsvrouwen. Mej. Stoorvogel, Inspectr. kinderpolitie over ,Kindercriminaliteit". Donderdag 30 oktober Den Burg, Dorpshuis, de heer J. Peters, secr. NJG, spreekt voor Centraal jeugd- overleg Texel De Cocksdorp, 14.30 uur „De Hoop", ope ning bejaardensociëteit De Cocksdorp. Den Burg, „Casino", fancy-fair t.b.v. de •k. Contactraad. Oosterend, bazar tbv sportver. Oosterend Vrijdag 31 oktober Den Burg, „Casino", fancy-fair t.b.v. de .-k. Contactraad. Oosterend, bazar tbv sportver. Oosterend Zaterdag 1 november Den Burg, „Casino", fancy-fair t.b.v. de •k. Contactraad. Oosterend, bazar tbv sportver. Oosterend Zondag 2 november Den Burg, „Casino", fancy-fair t.b.v. de r.-k. Contactraad. MOTORRIJDER MAAKTE ERNSTIGE VAL De heer J. Kaczor, Parkstraat, Den Burg, slipte zondagmiddag met zijn mo tor, toen hij, komend uit een pas gereed gekomen weggetje ten noorden van Den Hoorn de Westerweg op wilde. Hij werd van de motor geslingerd en zo ernstig aan zijn rug gewond, dat hij in het ziekenhuis .Parkzicht" moest worden opgenomen. DAMCLUB TEXEL A.: 0—2 0—2 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 1- 1- 2—0 2—0 1—1 C. v. Heerwaarden-Jas Vinke 20 S. v. Heerwaarden-W. A. v. Zeijlen 11 C. Meedendorp-S. v. Heerwaarden Jzn. 2—0 Jac. v. Heerwaarden-C. Dijker B.: C. P. Burger-Jn. Stam C. v d. Werf-J. Hillen R. Zijm-D. v.d. Werf G. Dros-A. v.d. Slikke C.: J. de Jager-C. C. Barhorst Jb. Koorn-P. van Sambeek C. Vinke-J. A. v. Enst Texel 1-Ons Genoegen II: C. Dijker-W. Zwier S. van Heerwaarden-J. Koster C. Meedendorp-T. Mantel Hooijberg-D. G. Blom W. A. v. Zeijlen-J. Hooiveld S. v. Heerwaarden Jzn.-KI Pasveer 20 Jac. v. Heerwaarden-J. Bootsman 20 P. Bruyn-J. Groot 20 D. v.d. Werf-J. Krikke 2—0 G. Dros-M. de Vries 20 17—3 De wedstrijd tegen Andijk II bleek dus slechts een formaliteit in deze competitie. Zondag a.s. ontvangen HDC II. Deze match begint om een uur. Volledig op komen een geconcentreerd spelen kan ook dan een overwinning betekenen. C. van Heerwaarden was ook weer present ge lukkig en nu missen we alleen Joh. D Bakker nog, die het helaas te druk heeft. De jeugdafdeling draait nog niet. Ho- penlijk is hiervoor vrijdag meer belang stelling. MOND- EN KLAUWZEER De burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat, volgens artikel 17 der veewet, indien vee verschijnselen van een besmettelijke ziekte vertoorjt, de eige naar, houder of hoeder hiervan terstond kennis moet geven aan de burgemeester der gemeente, waar zich het vee bevindt. Bij Koninklijk Besluit van 23 februari 1922 (staatsblad nr. 80) is bepaald, dat de burgemeester, ter voorkoming van ver spreiding van smetstof, indien hij ver neemt, dat in zijn gemeente vee ver schijnselen van een besmettelijke vee ziekte vertoont, bij mond- en klauwzeer de volgende voorlopige maatregelen neemt: 1. het de eigenaar, houder of hoeder ge lasten, het verdachte vee af te zonderen, totdat daaromtrent door de burgemeester een nadere beslissing is genomen; 2. het door het plaatsen van kentekenen van besmetting verdacht verklaren van het gebouw of terrein, waar het verdach te vee zich bevindt of bevonden heeft. Het is verboden ziek of verdacht vee te vervoeren, behoudens ontheffing door de burgemeester. Texel, 27 oktober 1958. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. VOORLICHTINGSDIENST De heer C. J. Witte, Den Burg, is per 1 september j.l. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als assistent bij de Rijks voorlichtingsdienst voor Noordholland- Noord. De heer Witte heeft in verband met toekomstige mutaties bij de genoem de dienst inmiddels een functie aanvaard als vertegenwoordiger bij de L.T.B. te Texel. uit, een zuil witte rook en dat was alles, want van dat moment van algemene ver warring bij het belangstellende publiek had de raket geprofiteerd om in minder dan een ogenblik een sprong naar het heelal te wagen. Gelukkig konden de in gestelde camera's het allemaal precies ge en ongekleurd navertellenDe raket was prachtig gelanceerd. Meteen daarop steeg de Kolibrie heli copter van zijn standplaats in de grijze Waddenzee op om de waardevolle tweede trap van de raket te achterhalen. Het zou nog even duren eer die gevonden kon worden, want de weergoden waren niet helemaal met ons. De duck ploegde naar een punt, waar een parachute de raket waarschijnlijk had gedropt. De opsporingsdienst had evenwel geen succes. De tweede trap met de waarde volle gegevens bleef onvindbaar doordat de radar op het laatste ogenblik was uitgevallen. Toen de tweede trap zich van de motor had bevrijd en in vrije vlucht door het luchtruim snorde. Hierdoor kon niet worden vastgesteld, waar de voort vluchtige tenslotte was geland enof de parachute wel tot ontplooiing was gekomen. Na een half uur keerde de Kolibrie op haar basis terug, zonder ra- ketdeel en nog veel later kwam ook het amfibievaartuig weer in zicht: ze hadden pech gehad door een defecte lager. Gelukkig was niet met die ene raket alle hoop vervlogen, want in het arse naal een witte tent lagen nog meer projectielen. Voor die dag was het echter bekeken, want de vloed komt er vlug op. Zaterdag zou opnieuw een raket worden afgevuurd. Weer die enorme voorberei ding, maar te elfder ure ging het feest helemaal niet door: het zicht was bar slecht en het risico, om dan een raket op die onmetelijke Waddenzee terug te vin den, derhalve zeer groot. Een eenzame jutter trok even later het drooggevallen wad op om te kijken of hij de uitgebrande motor zou kunnen vinden, want de prijs van het alluminium is aan lokkelijk, niet waar. De persmensen waren opnieuw in zui delijke richting verdwenen, met naar ze hoopten een mooie plaat en een goed, spannend verhaal, dat toch wel gebracht zou kunnen worden onder het motto, waarin een klein (ei-)land groot kan zijn HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 29 okt. 9.25 en 21.34; 30 okt. 9.56 en 22.05; 31 okt. 10.28 en 22.35; 1 nov. 11.00 en 23.04. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Om getuige te kunnen zijn van 'n schouw- rucht als blies een reus zijn laatste adem spel, dat zich nauwelijks gedurende één "4* seconde aan het menselijk oog zou open baren, scheepte een klein legertje ver slaggevers en fotografen zich donderdag ochtend in op het Texelse vlaggeschip „De Dageraad"; reporters van het zuiver ste water, want hadden zij geen groot nieuws geroken? Op het strand van de Texelse noordoostkust zou immers een raket worden gelanceerd en welk evene ment spreekt méér tot onze (onbegrensde) verbeelding? Het was ineens een drukte van belang op de steiger bij Den Helder, want niet alleen moesten de perswagens aan boord gereden worden, maar tevoren was ook reeds passage geboekt door het nationale luchtvaartlaboratorium te Amsterdam en de N.V. Hollandse Signaalapparatenfa- briek te Hengelo, welke ieder een team naar het eiland zouden sturen ten be hoeve van de raketproef. Voorts ver scheen er een vrachtauto, waarop een kolibrie hefschroefvliegtuigje troonde .lsmede een amfibie-vaartuig. „Legermanoeuvres", zo stelde een dek- knecht vast. „Met raketten", zo voegde een collego kwasi-onverschillig toe, want dienen we persee met ons militair ver mogen te koop te lopen?? Wagens groot en klein en van allerlei vorm en constructie reden een uurtje la ter over het eiland Texel, richting vuur toren Eierland. Voorop de gemotoriseerde politie, wat de sfeer van verwachting en kel maar ten goede kon komen. De kara vaan reed tot de plek. waar de rumoerige branding van het Eierlandse Gat de kust op zwakke plekken onderzocht. Het strand was spaarzaam gestoffeerd met juttende Texelaars, die.... ineens aan het jutten, dat hartstochtelijke spel, de brui gaven: „Raketten!" Fotografen maakten zich slagvaardig en keken al uit naar een behoorlijke duintop om de plaat van de dag te kun nen schieten. Maar. die activiteit bleek allengs voorbarig te zijn, want het was niet de bedoeling om een raket af te vuren zonder meer, doch aan de hand van de gedragingen van het z.g. vliegende model allerlei aero-dynamische gegevens te kunnen verzamelen en dat eiste een langdurige, tijdrovende voorbereiding. Bovendien.vernamen de journalis ten, dat de raket eerst bij de laagste stand van de zee zou worden gelanceerd; men hoopte het waardevolle raketdeel, waarin zich kostbare instrumenten be vonden, n.l. terug te kunnen vinden op een der droogkomende zandbanken. Het geduld werd beloond en na uren wachten was het dan zover: donderdag middag om half twaalf zou het gaan gebeuren. Er gebeurde echter voorshands niets „Pech met de rader, jammer, is niet zo gauw te verhelpen, gaan morgen nog eens proberen", aldus het perscom muniqué, dat één der heen en weer ste venende teamleden prijs gaf. De journalisten verdwenen teleurge steld van het toneel; de kasteleins van Hotel „De Hoop" en „De Lindeboom' wreven zich evenwel vergenoegd de han den: ver na het seizoen toch nog weer kamers besproken, is dat boffen!! De volgende morgen waren alle pers mensen weer tijdig op het operatieterrein present. Een algemene verademing toen vernomen werd, dat de gehele appara tuur, bij de raketlancering betrokken, weer het stadium van bedrijfszekerheid had bereikt. De raket werd opnieuw strandwaarts gereden en vervolgens in stelling ge bracht. Een vijf meter lang gevaarte, be staande uit twee trappen, om het de Amerikanen en Russen na te zeggen. Er ging een ballonnetje omhoog om de lucht gesteldheid te verkennen. De leek zag overigens zó, dat het weer verre van fraai was: heiig met grauwe wolken. Vlieland, aan de overkant van het wad, was achter een nevelsluier weggekropen, het amfibievaartuig verloor zijn lijnen in de vaagheid van land en water. Tegen half twee werd de raket aan 'n laatste inspectie onderworpen. Toen in eens een knal en met de kreet van een uitzinnige walkuur scheurde een proef- raketje zich van de grond los om in een oogwenk iedereen, behalve de radar, voor het raadsel te plaatsen, waar is-ie zo gauw? Twee fotografen monteerden, enigszins bleekjes, een nieuwe plaat. „Zo'n klèp, wat moest dat straks worden??" Ze drukten zich weer tegen de grond, in het kort afgegrazen gras van een in laagdijkje op nauwelijks twintig meter van de raket, waarop allengs een vrien delijk zonnetje ging spiegelen. Een land bouwer beende bedaard naderbij, „As het nou geen voltreffer wordt bij dat was sende maantje", meende hij en grinnikte. Toen kwam hét moment, de bij de radarinstructiewagen geposteerde jour nalisten stonden met hun blocnotes ge reed en wenkten hun fotograferende com pagnons. Nog vijf, nog vier, nog drie, nog twee, één seconde. En toen gebeurde het werkelijk of weer niet? Enige rond de raket opgestelde stangen vielen om als had een onzicht bare hand hen beroerd. Meteen daarop, of tegelijkertijd?, een knal, een zwaar ge- BRIDGEN Uitslag 3de competitieavond: A.: 1. Bakker-Brücher 2. Mantje-Veenema 3. mevr. Wonder-Stolk 4. Kellner-J. v. Lente 5. Bos-Gieze 6. Blom-Bruin 7. mej. Hattuma-Kok 8. Echtpaar Jouwersma B.: 1. mevr. Kooijman-Wessels 2. Roeper-v.d. Werf 3. Bakker-Raven 4. Dam-Dros 5. gebr. van Sambeek 6. Echtpaar Wieten 66.07% 6) 52.98% 7) 52.38% 8) 51.19% 2) 48.81% 9) 47.02% (10) 42.26 (14) 39.29% 4) 64.17% 3) 55.83% (11) 52.50% 5) 46.67% 1) 40.83% (12) 40.00% (15) Volgende drive woensdag 5 nov. 8 uur. S.V.O.-NIEUYVS Oosterend a speelde zaterdag een goede wedstrijd tegen ZDH a. Oosterend was direct sterker en Leo gaf met een mooi schot O. de leiding. Na de rust ble ven onze jongens sterker en wisten nog 3 doelpunten te maken. Ga zo voort jon gens, het ging best! A.s. zaterdag spelen jullie uit tegen Tex. Boys b. Hier ook weer een kans!! Oosterend 1 versloeg in een spannende wedstrijd SVC met 31. Dick speelde vooral een goede wedstrijd. Piet moet nog even vlugger afgeven, dan worden de aanvallen nog gevaarlijker. Zaterdag spelen we tegen Terschelling. De aanvangstijd is nog niet bekend; deze wordt nog nader bekend gemaakt. Oosterend 2 haalde ook de volle buit binnen. 51 winst op WGW 2 door doel punten van Bert (liefst 3 maal en Jan 2 maal. A.s. zondag thuis tegen De Koog 2. Als jullie net zo spelen als de vorige wed strijd, zit er een kans in. Donderdag starten we met onze bazar. U kunt er heel mooie prijzen winnen. Het is best de moeite waard om hier eens een kijkje te nemen. Alle goede gaven zijn nog welkom. De volgende spelers moeten heden avond voor de sportkeuring. Per auto om 7.30 uur bij Dijt: H. de Jong, L. van Koten, Jn. Mantje, C. Timmer, P. Brou wer en Ton Roest.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1