Cjrocn '/warL-Jexels in het hartL, De Koog kreeg magnifieke kleuterschool Setter-Set TEXELSE ATERDAG 8 NOVEMBER 1958 73e JAARGANG No. 7300 COURANT itgave N.V. v.h. Langeveld d© Rooij oekhandel Drukkerij Bibliotheek !en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De Koog, sinds jaar en dag haar beste •achten wijdend aan het bloeiende :eemdelingenverkeer, had zichzelf op in niet onbelangrijk punt altijd sterk •rwaarloosd: er ontbrak een kleuter- hooi. Vijfenzestig jaar geleden werd te )udeschild een kleuterschool gesticht, Den Burg bestond al sinds mensen- iugenis een kleuterschool, in Oosterend em. In De Koog kwam het er blijkbaar iet van. Och, waarom ook wèl: de leuters hadden de beschikking over iooi, zuiver duinzand, méér dan alle ndhokken van heel Nederland samen, hadden méér water in de zwinnetjes in in alle imitatie piasvijvertjes van de ;le wijde wereld, 't Ging best zo. Toch eef dat niet helemaal naar wens: naar- ate het toeristenverkeer aan belang- jkheid won, moest moeder constateren, it zij al minder tijd en zorg aan haar leuter(s) kon schenken. Dat werd het wrslaggevende argument om te streven n( lar een kleuterschool, waar de kleine ogertjes wèl de nodige aandacht (en iding) zouden kunnen genieten. Wij vertellen U zeker geen nieuws als ij U mogen mededelen, dat het nu dan «h eindelijk zover is, dat de Kogers met •rechtvaardigde trots U hun kleuter- ihool kunnen wijzen: ons eiland is klein i de vreugde over het bezit van deze het werk van Jan Luberti (en zijn niet minder diligente echtgenote) wordt voort gezet. Talrijke ouders en andere belangstel lenden, mitsgaders de aanstaande leerlin gen en een groepje kleuters van „De Woelige Hoek" uit Den Burg waren ge tuige van het grote moment, de onthul ling van de naam, waarna mej. Luberti met bloemen werd gehuldigd; vervolgens werd mevr. De Koning-van Ramshorst uitgenodigd de school te openen. Een meisje bood haar op een groen zwart kussen een sleutel aan, waarna de officiële opening plaats vond. Een ander Kogertje verraste mevr. De Koning met bloemen. De jeugd van „De Woelige Hoek" voerde hierna enige leuke dansjes uit. Alle deelnemertjes waren in Volen- dams costuum gestoken. De Kogertjes vielen op door hun feestmutsen en kleine vlaggetjes, maar nog belangrijker vonden ze toch de tractatie, even later in de school, waarin ze nog even onwennig rondkeken. Vele ouders verdrongen zich voor de (wijde) ramen om maar niets van de eerste reactie van hun kroost te missen. Hierop begaven de genodigden, o.w. burgemeester De Koning en de wethou ders Roeper en Hin, ir. Kipperman, de heer Veldstra, architect Van der Struys, A hooi is zo groot, dat het welhaast we- .'ldkundig geworden moet zijn! In ieder ival was het onderwerp „kleuterschool" •t gesprek van de dag in onze badplaats met name in de kring dergenen, die c; ch op voorbeeldige wijze hebben beij- [j ;rd om de school „er door" te krijgen. r is veel werk in gaan zitten, maar ze ebben nu dan ook een schooltje, dat zon- i overdrijving een juweeltje mag wor- 't en genoemd. Gefeliciteerd allemaal met dit succes, rijereikt dank zij een eendrachtige samen- erking. De vreugde en voldoening straalde dan >k van alle gezichten, toen woensdag- uddag het langverbeide moment was ingebroken en mej. Luberti, schoonzus- 1 r van mevr. Luberti-van Bergen, uit- modigd werd de naam te onthullen: e t Mierennest" Vele Texelaars herinne- sn zich die naam: zo heette nl. het ge- juw, het jeugdvakantiehuis, dat tot de ?rste periode van de Tweede Wereld- n arlog bovenop de hoge duinrichel aan de Jl uyslaan troonde. Dat gebouw werd op a st van de bezetters afgebroken, omdat rI ien het als een baken in zee beschouwde. e eigenaar, de heer Jan Luberti, kwam jdens een bombardement in Den Haag fl m het leven. Mevr. Luberti vestigde zich a de oorlog voorgoed op Texel, omdat zij ier zulke goede jaren had gekend, maar t Mierennest" werd niet herbouwd. Jan überti zou de herbouw ongetwijfeld aarstig ter hand hebben genomen. Het J eeft niet zo mogen zijn en men heeft it diep respect voor zijn werk de herin- ermg aan „'t Mierennest" een (blijven- e) herinnering willen laten. Abstract! laarthans concreet en als uit de as errezen in de vorm van een magnifieke leuterschool, waar de jeugd met „de emel in de ziel" ongetwijfeld gelukkige ormingsjaren zal mogen genieten. Ziet, de hoofdleidsters van de andere Texelse kleuterscholen en vele anderen zich naar de Luberti-school. Waar het hart vol van is. „Waar het hart vol van is, loopt de mond van over". Dit bleek ook hier en wel uit de speechlust der aanwezigen: de een na de ander schreed in de Luberti- school naar de katheder om zijn vreugde uit te spreken over hetgeen hier tot stand is gekomen. De lange rij van sprekers werd geopend door burgemeester C. de Koning, die van een bijzonder feestelijke dag gewaagde. Niet alleen voor De Koog, maar voor heel Texel. Voor de hand liggend: men leeft mee, dat allereerst, maar Texel staat thans voor een serie van gebeurtenissen op het gebied van het onderwijs. Immers, Oudeschild krijgt deze maand ook een nieuwe kleuterschool en daarna gaat Oosterend haar kleuterschool openen. Binnen drie maanden drie scholen ge reed. Dat zullen wij wellicht hooit meer meemaken! De eerste poging tot stichting van een kleuterschool dateert van 1946, toen men het oog had op een oude barak. Het plan werd evenwel niet verwezenlijkt. De toenmalige inspectrice bij het kleuter onderwijs, meende terecht dat De Koog voorrang diende te verkrijgen met het oog op de bijzondere omstandigheden (seizoendrukte). Er rezen allengs zwaar der financiële problemen, maar men wil de zich aan een behoorlijke tekening vast houden. „Noodschool?" Ik ben ervan overtuigd, dat iedereen dit een prachtig gebouw vindt, dat in ieder opzicht zal voldoen, ja waar men enthousiast over mag zijn. Van de nutskleuterschool te Den Burg (juist voor de investeringsbeperking ge reed gekomen) wordt wel eens gezegd Mej. T. Luberti onthult de naam ,,'t Mierennest" van de nieuwe Koger Kleuterschool- deze school liqt op een per ceel land aan de Ruijslaan, in een zeer rustige hoek, waar het uiteraard wel eens woelig kan worden! De ramen liggen op het zuiden: gaarne dus een zonrijke toe komst toegewenst! Die is veel te luxe". Zullen wij nog eens het verwijt moeten horen, dat uw kleu terschool niet luxe genoeg is?? Die op vatting zou echter volkomen onjuist zijn: het is zeker geen minderwaardig gebouw, in geen enkel opzicht. De burgemeester gaf de heer Van der Struys, architect van de Dienst Gemeentewerken, een pluim, evenals de uitvoerders. Ook de plantsoe nendienst werd rijkelijk lof toegezwaaid „Het beste stukje werk, dat ze tot dus verre heeft gepresteerd. De burgemeester wenste de dames Lu berti geluk met de naam „Mierennest" en sprak de hoop uit, dat alle, die in relatie staan of komen te staan tot de school er veel plezier aan zullen beleven. „Mis schien wordt deze vorm van onderwijs nog eens uitgebreid, door opvoering van de kleuterleeftijd, wat een verstandig besluit zou zijn. De burgemeester droeg de school ver volgens over aan de voorzitster van het bestuur, mevr. Luberti-van Bergen. Mevr. Luberti merkte nuldigend op, dat burgemeester De Koning bijzondere voor liefde blijkt te hebben voor de sector scholenbouw. Ook De Koog heeft daar wederom van mogen profiteren. Zij roemde het werk van architect en uit voerders, die een gebouw hebben ge maakt, waarin de blijheid en de frisheid Mevr. De Koning-van Rams horst, echtgenote van Texels burgemeester, verrichtte de openingsplechtigheid: een (klein) kleutertje bood haar daartoe een sleutel aan, die op een groen kussen lag. De andere foto is enkele ogen blikken later genomen, toen de leerlingen, met feestmut sen getooid, met hun fraaie lokaal hadden kennis ge maakt en zich te goed deden aan een gulle tractatie. hoogtij vieren. Dank ook aan de heer Th. van der Heerik, die als hoofd van de af deling financiën der gemeente Texel geen gemakkelijke taak had. Tot de heer Ver meulen: „Als ik nog eens een woning ging bouwen, zou ik het werk met het volste vertrouwen aan U willen opdragen!" Tot mevr. De Koning: Uw advies is: Alles voor het kind. Dank voor Uw adviezen en het optreden van Uw dansgroepje. Moge Uw interesse voor deze school voortduren. Dank ook aan de hoofdleid sters van de andere kleuterscholen voor hun attenties. Tenslotte gewaagde spreek ster van de prettige sfeer, waarin het be stuur gewerkt heeft. Hierna sprak de hoofdleidster, mej. Scheepmaker, een kort woord. Zij ver telde deze dag haar verjaardag te vieren en dus geen mooier geschenk dan een nieuwe kleuterschool te hebben kunnen wensen. Zij sloot zich bij de woorden van mevr. Luberti en burgemeester De Koning aan en hoopte, dat de Koger kleuters prettige dagen zouden wachten. De heer Vermeuen dankte voor de hem verleende opdracht, ook namens het per soneel. „Het was ons een genoegen, het gebouw uit hout te kunnen optrekken, omdat het timmervak ons hoofdvak is. Spreker gewaagde voorts van de voor treffelijke kwaliteiten van de opzichter, onder wiens bekwame leiding heel prettig gewerkt is. MeviWaardenburg sprak namens haar man ds. Waardenburg, die zelf verhin derd was deze bijeenkomst bij te wonen. Zij verheugde zich vooral over het besluit ue school ook gedurende de zomermaan den te laten draaien, opdat het doel zo veel mogelijk bereikt wordt. Wellicht zou dit goede voorbeeld door de o.l.s. van De Koog kunnen worden gevolgd. Ook van belang met het oog op de vakantie BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 31 oktober tot en met 6 november '58 Geboren: Cornelis Machiel, zv. Petrus Zevenhoven en Cornelia M. Kuip; Gerard Jan, zv. Gerrit Albert Keijser en Jan netje Bakker; Johanna Maria, dv. Jacob T. Boon en Neeltje van der Beek; Elisa beth Agnes Maria, dv. Dirk J. Witte en Johanna A. Bakker; Arie Jan, zv. Willem A. Barhorst en Fredrika Bruin; Jochem Johnny, zv. Jan W. Anker en Roeloffina de Jonge; Gonda, dv. Johannes C. Kie- wiet en Jannetje Zandee. Ondertrouwd: Johan W. B. van der Meer en Betsy E. Langeveld; Laurens M. Versendaal en Jikkina Otten. Getrouwd: Keimpe Holtewes en Roe- lofje ten Kate; Klaas Pranger en Maria A. van der Veen. ENQUÊTEFORMULIEREN KUNSTKRING Reeds werd een flink aantal enquête formulieren van de kunstkring terug ontvangen, echter ontbreken er nog vele Ook op uw oordeel wordt prijsge- steld en daarom wordt een ieder verzocht de formulieren thans zo spoedig mogelijk in te leveren bij een der bestuursleden van de kunstkring of in de brievenbus van het raadhuis. De bestuursleden zijn: H. A. Elias, J. R. van Wijland, P. Beem- sterboer, P. A. Zegers, R. W. Koolhaas, A. Stiggelbout, C. Bremer, mevr. A. van der Eijk-Bierens, mevr. Van Loon-le Roi. Mocht u nog aan de enquête willen meewerken, doch geen formulier ont vangen hebben (doordat u het laatste operaprogramma niet bijwoonde) dan kunt u ook via deze dames en heren een formulier bekomen. VARA SPEELGOEDACTIE Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de Klaverjasdrive, welke maandagavond om half negen in het Eigen Gebouw te Oudeschild begint. De opbrengst komt n.l. ten goede aan de VARA-speelgoedactie, een bijzonder mooi doel dus. dat zijn pas nylons van de ouders. De heer Onstenk onderstreepte de be langrijke functie van een kleuterschool. Ze is noodzakelijk voor de aansluiting aan het onderwijs op de lagere school. Spreker verheugde zich over de betoonde eensgezindheid, waardoor zoveel bereik baar is. Mej. Scheepmaker verzekerde spreker, dat de zorg voor het onderwijs bij het gemeentebestuur in goede handen is. Samenwerking zal er ongetwijfeld ook bestaan tussen kleuterschool en lagere school, omdat 't Mierennest en Jan Lu berti nu eenmaal onverbrekelijk met el kaar zijn verbonden. De heer J. Zwan sprak namens de Ou dercommissie van de Luberti-school. Na mens deze commissie bood spreker een fraai cadeau aan in de vorm van een aquarium. De heer Mant je klapte uit de school: „De dienstgesprekken moesten wel eens wijken voor urgente telefoontjes voor of door het kleuterschoolbestuur, een voor beeld voor elkeen. Hij herinnerde aan de activiteiten van de Oranjevereniging en prees zich ge lukkig, dat de gelederen straks stellig versterkt zullen worden door mej. Scheepmaker opdat de basis kleuterzorg nog breder wordt. Als een blijvende herinnering aan het door hen verzette werk, werd door mevr. Bakker-Wiegers en mevr. Klip, namens de ouders, het bestuur een foto aangeboden van de school, waarbij de namen van de huidige bestuursleden stonden vermeld. De dames De Koning en Luberti wer den met een geschenk verrast, waarna mej. Scheepmaker, reeds met bloemen gehuldigd een verjaardagscadeautjes werd aangeboden (het tweede dus!). Op deze bijeenkomst volgde de bezich tiging van de school. Iedereen bleek er verrukt over te zijn. Een ruime entree met zitje voor de leerkrachten, een mo derne toiletafdeling, ruime garderobe. Dan het zeer ruime lokaal, waarin ook de zon een belangrijke rol kan spelen, ter wijl de hemel als het ware in het pla fond terug te vinden is! Lokaal met keu kenhoek beslaan een oppervlakte van 76 vierkante meter. De keukenhoek trok uiteraard ook aller belangstelling. Wat zullen de kinderen hun hart ophalen! Zal hun straks de omgeving thuis nog wel aanstaan?!! Hoofdaannemer Vermeulen, de firma J. J. Vonk met uitnemend kleuren effect! Rentenaar, electra en loodgie- terswerk, Trap, metselwerk, J. Schoo, verwarming, N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing, vloerbedekking, en de fa. Kuy- per, Oosterend, stoffering, hebben veel eer met hun werk ingelegd. Erg prettig doet ook het meubilair aan, geleverd door Marko, Veendam. Maar alles zou geen geslaagd geheel zijn geworden als de heer P. Bakker het plantsoen niet zo vakkundig had ontwor pen. Al weer een pluim dus, Practisch is ook de aanwezigheid van een gebouw tje, waarin fietsen gestald kunnen wor den, allerlei buitenmateriaal kan worden j opgeborgen en eventuele autopeds kun nen worden gestald. OVERDENKING: WARM EN KOUD Het is tegenwoordig meestal smoorheet in de kamer, als je bij de mensen op bezoek komt. Het is natuurlijk te koud zonder kachel, maar dadelijk veel te warm met de grote kachel. Zo is het na jaarsweer niet bepaald koud, maar ook niet bepaald warm. Helaas is het met ons mensen vaak niet veel beter. Jawel, om eigen belangen zijn we zo maar in vuur en vlam, maar an dermans zaken, als ze ons niet raken, laten ons nogal eens ijskoud. Om niet te spreken over diepgaande geestelijke za ken, zoals geloof en kerk zijn, schuld en rechtvaardigmaking. Daar hebben we het nu trouwens juist wel over, want daartoe staat er ook eens zo'n stukje in de krant. Warm of koud over geestelijke kwes ties, wat bent u (pardon) die dit leest? We vragen niet naar redenen en oorza ken, alleen wat bent u nu? Het doet er op het ogenblik niet toe, of u een ernstig of luchtig karakter hebt en wat u alle maal hebt beleefd vóór deze tijd. Of u luistert of niet, de Christus spreekt u aan over uw geestelijke temperatuur. Het moment, waarop de dingen doorslagge vend worden, kan zeer plotseling aange broken zijn. Dan wordt, zegt Christus Jezus, een mens die lauw is van God ver wijderd als lauw water, dat men met af schuw uitspuwt. Over zijn discipelen, over Christenen, spreekt Hij: „Indien gij van de wereld waart, zou de wereld het hare liefhebben, doch omdat Gij van de wereld niet zijt, maar Ik u uit de wereld gekozen heb, daarom haat u de wereld". Mensen stoken graag, ze kunnen heel best vuurtjes en vuren stoken, ook op geestelijk gebied, in geloofskwesties. Maar zo worden het meer hellevuren, en misschien zijn die toch nog beter dan lauwe domheid. Het is misschien wel te begrijpen, dat de geestelijke temperatuur beter door de Heilige Geest gebracht kan worden en niet door menselijke geestdrijverij. Dat is ons dan ook van de Christus be loofd: „Die zal u dopen met de Heilige Geest en met vuur". Vandaar dat de apostel Paules, onder invloed van die Pinkstervlammetjes, het over de gehele wereld en over alle tijden heen riep: „Weest vurig, dient de Heer!" Wie daar niet om denkt, zich er niet druk om maakt, blijft niet lauw op de duur, maar wordt langzaam koud en kil als een lijk, maar dan voor eeuwig. Wa. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 8 november Den Burg, „Oranjeboom", Toneelvoorstel ling „Het Masker". De Waal, Dorpshuis, fancy-fair en herfst- tentoonstelling o.l. school De Waal. Zondag 9 november De Waal, Dorpshuis, fancy-fair en herfst- tentoonstelling o.l. school De Waal. Dinsdag 11 november Den Burg, „Texel", P. C. Muntjewerf spreekt voor Ver. v. bedrijfsvoorlichting. Woensdag 12 november De Cocksdorp, café Nota, Algemene ver gadering Dorpscommissie De Cocksdorp. Den Burg, „Casino", 2 en 7.45 uur Torna do-show Bakker's Ijzerhandel. Donderdag 13 november Den Burg, „De Graaf", inleiding over onderwijspolitiek Tex. Bestuurdersbond. Den Burg, „Texel", Castrol-filmavond voor MAB-club. Vrijdag 14 november De Waal, Dorpshuis, Opening dorpshuis. Opvoering „De dominee van Urk". Den Burg, „Texel", 8 uur, vergadering Chr. Besturenbond met film „Goodbye Mr. Chips". Om 4 uur Kindervoorstelling Zaterdag 15 november De Waal, Dorpshuis, Toneelvoorstelling 't Amateurtje: „De dominee van Urk. Den Burg, 8 uur Centraal Bureau. Start nachtrit MAB-club. INGEKOMEN PERSONEN Corrie Schouwvlieger (ev. van Heer- waarden) van Anna Paulowna, Grasweg 28, naar Den Burg, Kogerstraat 75; Grietje L. Zijm, van Egmond aan Zee, Pr. Hendrikstraat 58, naar Oudeschild 36; Leendert van den Berg, van Delfzijl, Marktstraat 24-26, naar Den Burg, We verstraat 57; Bartha F. Scheepmaker, van Lemsterland, Schulpen 10, Lemmer, naar De Koog, Vogelmient 5; Stijntje Bakker, van Hoorn, Drieboomlaan 290, naar W 5; Helena Witvliet, van Zeist, Utrechtseweg 69 naar Den Burg, Jonkerstraat 7; Eliza beth P. van Weert, van Kampstraat 16, Baarn, naar C 21; Josephina I. C. Delis- sen, van Haarlem, P. Kiesstraat 29 rd. naar De Waal 71. VERTROKKEN PERSONEN Henrica W. J. Rutten, van C 117 naar Amsterdam, van 't Hofflaan 13; Sjoukje A. Dijker, van Oudeschild 134 naar Laren NH, Zevenend 19; Jacob F. Koopman, van De Koog, Vogelmient 8 naar Alkmaar, Nieuwpoortsteeg 3; Jan H. A. Kuijper, van Den Burg, Schilderend 69, naar Hil versum, Noodweg 37; Anita C. Beemster- boer, van Den Burg, Keesomlaan 16, naar Den Helder, Lorentzstraat 180; Foekje Meindertsma (ev. S. Sijtema) van C 45a naar Nijmegen, Pijlstaarthof 16; Klaas Pranger, van K 96 naar Nieuwer-Amstel, Eikenrodelaan 48.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1