Bijimmmm je mvnmooT Hel je al gehooid Van dal Ideaal Spaarplan? Maai dal is sparen! Extra hope rente enstralsnog eens l07ovanlRijk er lij over al je geld en interest samen! Ja.enik doe ook mee1, mlmilijk 1 Da. 's zo gemakkelijk. Jk Alle schoolbehoeften UiisiggpiSoL ÜKPjüH In één nacht Uw handen gaaf en zacht Boekhandel Langeveld De Rooij Raadsel in Nijmegen GEVESTIGD IN ELK POSTKANTOOR ROWNTREt N V AMSTERDAM Medicinale handcréme FEUILLETON door G. PLANTEMA 34. „U vertelt 'n sprookje", riep André. „Die mensen zouden dus de bedoeling hebben gehad, een moord te plegen en mij er voor te laten opdraaien! Daar ge loof ik geen woord van". „Uw verbazing is helemaal niet buiten gewoon" gaf de man toe. „Inderdaad, dit is een fantastisch verhaal. Maar ik ver zeker U, dat het de waarheid is en niets anders". „Maar wie zou er dan vermoord moe ten worden?" „De moord is al gepleegd", zei de ge maskerde man ernstig. André schrok. „Is de moord gepleegd? Wie is er dan vermoord?" „Van der Zuyden". „Van der Zuyden? Maar dat was die dikke dronken kerel! Wat heb ik met die man te maken? Hoe zouden ze mij zoiets in m'n schoenen kunnen schuiven? Ik kende hem toch helemaal niet?" „Ja, dat weet ik wel". De man knikte. „Maar dat neemt niet 'weg, meneer Boor- neman, dat die man voor zijn dood u heeft beledigd. U herinnert zich toch ze ker die onaangename scène? En Van der Zuyden sprak luid genoeg, dat veel be zoekers in de zaal hem konden verstaan" „Wat zou dat nog?" vroeg André. „Ik begrijp trouwens nog niet, wat die man bezielde". „Van der Zuyden was in kennis geko men met de bende, die het op zijn juwe len voorzien had", legde de man rustig uit. „Van der Zuyden was iemand, die 'n wild leven leidde. Hij dronk zwaar. U hebt dat zelf kunnen meemaken. De le den van de bende waren er in geslaagd zich in zijn vertrouwen te dringen en loen zij hem in zijn beschonken toestand tegen u begonnen op te stoken, moeten zij een gretig gehoor gevonden hebben 'Wat zij in uw nadeel verteld hebben? Ja, alwetend ben ik niet. Maar zij hebben hem toch zo afkerig van U gemaakt, dat hij u tenslotte buitengewoon grof behan delde. Stel, dat U zelf daarover wild ge worden was. Nu goed, wij zijn Neder landers en dus nuchter genoeg. Maar die Roemenen bijvoorbeeld zullen er licht toe komen, een dergelijke belediging zwaar te wreken. Van der Zuyden werd ver moord. U bent door hem beledigd. De leden van de bende verklaren, dat u in woede weg bent gegaan en dat zij u voldoende kennen om te weten, dat u tot alles in staat bent. Wat moet de politie dan denken? Bovendien, de bende laat U niet vrij rondlopen! En wat kunt u ver tellen, als u niet meer in leven bent? U kunt dan uw onschuld aan de moord niet meer bewijzen. En dat u moest verdwij nen, twijfelt u daar nog aan? U bent toch in een auto gelokt en bewusteloos mee gevoerd! U bent vergiftigd en nu pas een beetje hersteld. Ja, als wij u niet gevolgd hadden, omdat wij de bende in het oog hielden, zou u misschien op het ogenblik ergens in een bos begraven liggen. De politie zou u zoeken om de moord en de bende zou geen verdenking op zich gela den hebben". „Het is een ongelofelijk verhaal", zuchtte André. „Dat geef ik toe", zei de man. „Maar toch moet u erin geloven". „Jawel, maar waarom hebt u mij dan verborgen gehouden? Nu ben ik wel niet door de bende vermoord, maar ik ben toch spoorloos verdwenen. De moord is gepleegd. De politie zal dus toch ver onderstellen, dat ik de moord op mijn geweten heb. Waarom is dat nodig?" „Wij wilden graag, dat het niet nodig was. Maar 't is beter, dat u veilig bent, weliswaar onschuldig verdacht, dan dat wij u vrij laten lopen. De moord is ge pleegd, nietwaar? Als wij de politie had den verteld, van de pogingen om u ook te doden, zou de bende al gauw genoeg lucht ervan gekregen hebben. Dat mag niet. Goed, de politie hoort een zaak als deze op te knappen, dat geef ik toe. Maar het betreft hier een internationale bende. Over mijzelf en de andere mensen, die met mij samenwerken, kan ik niets zeg gen. Alleen dit, meneer Boorneman, wij vormen een onderneming, die er op uit is, die bende uit te roeien. In zekere zin zijn wij ook een bende, dat moet ik er kennen. Wij hebben begrepen, dat de po litie niet in staat is, de organisatie doel treffend aan te pakken. In verschillende landen zijn ongetwijfeld al leden ervan onschadelijk gemaakt. Maar de hersens van de troep heeft men nooit in handen gekregen. Ja, de politie zou niet eens kunnen nagaan, wie de leiders zijn. Toe vallig weten wij dat wel. En wij hebben met die heren een appeltje te schillen". „Alles goed en wel", merkte André op. „Maar wat bereikt u er mee, als u mij verborgen houdt? De bende weet nu toch wel, dat zij mij niet in handen heeft". „Volkomen juist", gaf de gemaskerde man toe. „Maar u bent spoorloos verdwe nen. De bende heeft geprobeerd u te ontvoeren. U bent in een auto gelokt en daaruit verdwenen. Nu weet de bende niet, waar u zit of wie u bevrijd heeft. Daar is het ons om te doen. De heren we ten nu, dat iemand hen in de wielen rijdt, maar verder weten zij niets. Dat maakt hen zenuwachtig en daar is het ons om gedaan. Wij weten nog niet voldoende om de bende helemaal buiten gevecht te stellen, maar wij hopen, dat de leden nu onvoorzichtig zullen worden. Dan krijgen wij onze kans". „Jawel", antwoordde André. „Ik ben dus niet alleen voor de politie een raad selachtige verdwijning, maar ook voor de bende. Ik ben blij, dat u mij zoveel heeft verteld. Maar iets anders is, dat mijn positie er niet aangenamer op wordt. Ik vind het het ergste, dat er mensen zijn, die zich over mij bezorgd maken. Wat moeten zij er van denken en zullen zij niet gaan geloven, dat ik een moordenaar ben?" „Dat is heel jammer", zei de man. „Maar daar is weinig aan te doen. Het is ons te gevaarlijk, uw familie of uw ver loofde een bericht te geven. Volstrekte geheimhouding blijft geboden". André bromde. Hij was langzamerhand overtuigd door de woorden van de on bekende man. Hij voelde echter weinig dankbaarheid voor hem, omdat hij zijn toestand nog niet florissant vond. „Ja", ging de vreemde man verder, „wij begrijpen, dat u het niet prettig vindt, hier opgesloten te zijn, vooral nu u beter begint te worden. Maar u begrijpt wel, dat wij u niet vrij kunnen laten rond lopen, tenminste niet in Nijmegen of Rotterdam. Want de politie in Rotterdam weet natuurlijk ook van uw verdwijning en als u plotseling zou opdagen, zou men u wel aan de tand komen voelen. „Maar hoe lang moet dit spelletje du ren?" „Wij zouden het ook graag weten. Maar wij hebben te doen met een listige bende, die voortdurend in het oog moet worden gehouden. Een paar dagen? Ik zou het graag zeggen. Het kan ook een maand duren of langer. Wij weten het werkelijk niet". „Dat is te gek", zei André. „Meneer, dat ik er mijn vakantie door zou verspe len, zou tot daar aan toe zijn, maar als ik nog langer weg blijf, kom ik helemaal in moeilijkheden. Dat gaat werkelijk niet. „U werkt in Rotterdam op een rederij- kantoor, nietwaar? Ja, ik kan me voor stellen, dat uw patroons uw wegblijven niet zullen goedkeuren. Maar, meneer Boorneman, maakt u geen zorgen voor de toekomst. Wij hebben relaties genoeg. Mocht u uw betrekking verspelen, dan zijn wij best in staat, u aan een andere te helpen en wie weet aan een betere. En dan het probleem van uw opsluiting. Dat hoeft ook niet zo te blijven. In Nijmegen, in Rotterdam, ja in het algemeen in dit land moet u zich niet vertonen. Maar wat zegt u er van, als wij u in het buitenland brengen? U zou als herstellende naar een rustige plaats in een mooie streek kunnen gaan Zeggen we... ja, voelt u iets voor een vakantie in de Harz? U kunt daar logeren bij goede kennissen van mij". (Wordt vervolgd) S.V. TEXEL In de 4e kl. A werd vorige zondag nog gespeeld Zwaagdijk-Limmen 30, zodat we in de staart van de afd. wat dichter bij elkaar zijn gekomen. Texel 1 wees gewaarschuwd en speel met een wil en doorzettingsvermogen als tegen Limmen. Programma voor zondag: Zwaagdijk-Schagen, Vios-BKC, JVC- Texel, Limmen-VZV, Meervogels-LSW, De Zouaven-Helder. Afd. N.H.: Texel 2-Wieringerwaard 2. Jun.: JVC-Texel; adsp. Texel-Oosterend. Texel 2 en W.Waard 2 vormen de staart in haar afdeling. Nog is het moge lijk van die hachelijke plaats af te komen; er dan nu mee beginnen. Handbal: De senioren, junioren en adsp. gaan naar DWO te Slootdorp. De adsp. moesten afgelopen zondag naar „DOSKO" te Oudesluis. Doordat er drie meisjes wegbleven zonder afbericht, werd met 110 verloren. (Commentaar van de dames, ik dacht dat het afgelast was). Bestuur en E.C. er is maar één mid del om het euvel van wegblijven zonder afbericht en het afschrijven bij een uit wedstrijd om één of andere gezochte re den (bij thuiswedstrijden kunnen ze alle maal) de kop in te drukken en dat is, schrijf deze leden een brief, dat er geen prijs meer gesteld wordt op hun lidmaat schap. Als iemand ziek is of werkelijk een gegronde reden heeft om af te schrijven, dan kon niemand hier iets van zeggen. Maar als je lid bent van een vereniging, die een teamsport beoefent, dan ben je verplicht mee te spelen, als dit mogelijk is en wil je liever een andere sport gaan beoefenen, zeg dat dan ronduit, dan re kent de E.C. niet meer op je. Er zijn men sen, die zich uitsloven om jullie te laten spelen, verder hebben jullie niets te doen en als dat dan nog te veel is, bedank dan als lid. Je dupeert door je gedrag je teamgenoten nog het meest. Afgelopen zondag waren er voor het 2de elftal 6 af schrijvingen voor een uitwedstrijd. Nu mogen de lezers raden hoeveel afschrij vingen er zondag a.s. bij een thuiswed strijd zijn. PUBLIKATIE VAN REEDS VASTGESTELDE DATA VOOR UITVOERINGEN. VERGADERINGEN Februari Maandag 2, Den Burg, 10-jarig bestaan Postzegelbeurs Donderdag 5, Den Burg, praatavond Ver. oudleerlingen. Zaterdag 7, Den Burg, toneeluitvoering St. Jan. Donderdag 12, Den Burg, bijeenkomst r.-k. ontwikkelingsclub. Dinsdag 17, Den Burg, bijeenkomst Filmkring Texel. Woensdag 18, Den Burg, bijeenkomst r.-k. vrouwenbond afd. Gilde. Dinsdag 24, Den Burg, praatavond Ver. oudleerlingen. Donderdag 26, Den Burg, bijeenkomst r.-k. ontwikkelingsclub. Donderdag 26, Den Burg, bijeenkomst Plattelandsvrouwen. Maart Woensdag 4, Den Burg, VPRO-avond Maandag 9, Den Burg, Postzegelbeurs Dinsdag 10, Den Burg, Sparavond Woensdag 10, Den Burg, Sparavond. Donderdag 12, Den Burg, bijeenkomst r.-k. ontwikkelingsclub. Donderdag 12, Den Burg, bijeenkomst Ver. Oudleerlingen. Dinsdag 17, Den Burg, Filmkring Texel Woensdag 18, Den Burg, bijeenkomst r.-k. vrouwenbond afd. Gilde. Woensdag 25, Den Burg, bijeenkomst Plattelandsvrouwen. April Woensdag 8, Den Burg, grote avond van vrouwenbond N.V.V. Donderdag 9, Den Burg, bijeenkomst r.-k. ontwikkelingsclub. Vrijdag 10, Den Burg, jeugdconcerten mmv Thomas Magqaren en Joh. Paptiste Dinsdag 14, Den Burg, Filmkring Texel Woensdag 15, Den Burg, bijeenkomst r.-k. vrouwenbond afd. Gilde. Maandag 20, Den Burg, Postzegelbeurs Mei Woensdag 6, Den Burg, bijeenkomst r.-k. vrouwenbond afd. Gilde. Dinsdag 12, Den Burg, Filmkring Texel Men wordt verzocht wijzigingen en aanvullingen van deze lijst zo spoedig mogelijk door te geven. Dit kan schrif telijk of telefonisch geschieden (tel. Den Burg, tel. 21 of 300) U bewijst er andero verenigingen een dienst mee, ais U Uw data zo spoedig mogelijk doorgeeft. Voor schriftelijke opgaven zijn koste loos kaarten verkrijgbaar bij de secre taris van de culturele raad, p.a. Raadhuis Wilt U bij het bepalen van een datum voor een bepaalde activiteit zoveel moge lijk rekening houden met de activiteiten van andere verenigingen. Hierdoor wordt ongewilde onderlinge concurrentie van verschillende verenigingen voorkomen JAN LIGTHARTHUIS Het werd hoog tijd, dat wij dit najaar weer tot het „normale" leven in ons club huis terugkeerden. Van Texel gekomen moest in een week tijd de tentoonstelling „De Jordaan vroeger en nu" ingericht worden, waarbij de vitrines uit Rijks en Stedelijk Museum onze lokaliteiten vol komen metamorphoseerden. Het Jan Ligtharthuis mocht weer een korte tijd de bijzondere aandacht genieten van pers, radio en tal van autoriteiten. Buitenge woon prettig was, dat Burgemeester Van Hall, toch nog gelegenheid had gevonden om bij de opening tegenwoordig te zijn Wij hebben het bijzonder op prijs gesteld, dat onze eerste Burgeres na de rondlei ding, behoefte gevoelde een persoonlijk gesprek te hebben over het werk onder de jeugd en gezinnen in de Jordaan. De warme belangstelling, begrip en kennis van zaken na het vrij lange onderhoud mogen het jeugdzorgwerk tot voldoening stemmen. Drie en een half duizend bezoe kers in een week tijds bezochten de ten toonstelling. Welk een grote verscheiden heid van personen, van alle rangen, stan den en intellect, echte liefhebbers van Oud-Amsterdam, wat al gesprekken en contacten. Maar het fijnste was wel de rasechte oude Jordaners te horen ver tellen. Aan een aandachtig gehoor ont brak het geenszins, vooral bij de out siders. Hoe zullen we de uitwerking be schrijven toen een vrouwtje het lied ging zingen van het palingoproer, waarvan hier een vers volgt: Het palinqtrekken, het was onze keus, Het was eene volksvermaak, 't was voor de leus, Zo was het op een zondaq, heel vrolijk en vlug, Trok men aan een palinq op de zaterdaqsche brug, Toen kwam er een smeris, zijn plichten qetrouw, Hij trok toen zijn sabel en doorsneed toen het touw, Waarom liet men die luidjes met die pret niet begaan, Dan kwam er qeen oproer in onze Jordaan (bis). Vele belangrijke documenten van dat oproer lagen in de vitrines en merk waardige bulletins te lezen. Ook de kost bare inzendingen van het Gem. Archief en Gem. Woningdienst, naast de particu liere bijdragen trokken bijzonder de aan dacht. Een zaal was ingericht speciaal voor de vrije-tijdsbesteding van de Jor- daner, waarbij de beroemde Bavelaartjes niet ontbraken. Oude geveltjes en straat jes in kastjes met inwendige verlichting waren wel de bijzondere objecten van kunstige handenarbeid Eveneens de uit soepbeenderen gesneden voorstellingen van de heer Sterk, de maker van de kast jes gaven deze afdeling een uitstekend cachet. Enfin, baldakijn, feestverlichting en plantenversiering is verdwenen en maar goed ook, want de jeugd stond allang ge noeg te tandakken, om hun clubhuis weer le bezetten. Iedere middag is het bij ons op de speelplaats een hoela-hoepfeest en de jo-jo draait in alle richtingen dat het een lieve lust is. 10 tafeltennis-teams van het J.L.-huis hebben zich met en thousiasme weer in de competitie gewor pen en wist U, dat onze Nederlandse ta feltenniskampioen Frans Schoofs, een jongen uit het J.L.-huis is? Tenslotte mochten wij een legaat ont vangen met bijzondere bestemming, na melijk een grootbeeld televisietoestel. Ja, beste mensen, het is voor ons en de Jor- daanjeugd wel een bijzonder jaar en naast de vele wensen en zorgen, moeilijk heden en mogelijkheden zijn we heel dankbaar en voelen ons rijk.... Zo is dat! Joh. K. A. Schreuder BOOTDIENSTREGELING i.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18.25 van Den Helder: 9.20 11.30 17.15 19.35 iMiirmmmm i I "♦dl

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4