V.V.V. afd. Den Hoorn vierde 25-jarig bestaan SJORSBOEK Geef iets goeds BAZAR Kleuterschool De Koog wieldop Blanke stokvis warm gebakkei vis. Bakkerij De Hooi S. Rentenaar Het nieuwe f 1,50 Langeveld De Rooij n.v. Tentoonstelling Den Hoorn Wie op de dubbeltjes let kijkt eerst even bij VANAVOND FILMAVOND OVER VISSERIJ EN VISBEREIDING TE OUDESCHILD Wij herinneren nog even aan de film avond van de Dorpscommissie te Oude- schild over de Visserij en Visbereiding, welke hedenavond in het Eigen Gebouw wordt gehouden. De kosten zijn vrij hoog en de commissie zit krap bij kas. dus wordt er gehoopt op een flink aantal be zoekers, zodat de avond geen geld zal kosten. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Vandaag consultatiebureau Woensdag 19 nov. (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 4-5 uur. DE SINT NAAR OOSTEREND Wij vernemen, dat de Sint zaterdag middag om half drie zijn glorieuze intocht zal beginnen. Er wordt dan n.l. gestart bij de woning van de heer A. Vonk, Oost. Muziekkorps V.I.O.S. zal met slaande trom en bazuingeschal de komst van de Hoge Bezoeker aankondigen. Eerst een rondje van Oost (maar nu in de landauer!) en dan naar Oosterend, om daar na een rondgang in de Julianastraat te eindigen. De heer C. Bremer, voorzitter van de Kleuterschool, zal de Sint daar toespre ken. Natuurlijk zullen de twee Zwarte Pieten weer de nodige activiteit aan de dag leggen! Wie zoet is krijgt lekkers! GULLE SCHENKER OF SCHENKSTER Een dame uit Den Burg heeft aan de heer Broer, directeur Huize Irene, dezer dagen een bedrag overhandigd van 200,namens een iemand, die onbe kend wenst te blijven. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN-IN- ONDERDELEN DEN BURG Het hoofd van het gemeentebestuur van Texel maakt bekend, dat van 19 no vember af, gedurende vier weken, alzo tot en met 16 december a.s., op alle werk dagen van 8.30 - 12.30 uur, ten kantore van de Dienst gemeentewerken Texel, Parkstraat 3 te Den Burg voor een ieder ter inzage zal liggen het ontwerp van een wijziging van het uitbreidingsplan-in- onderdelen Den Burg, met de daarop be trekking hebbende bebouwingsvoorschrif ten. Gedurende de voormelde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren tegen de vast stelling van de ontwerp-wijziging indie nen. Texel, 17 november 1958. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. DE KONING TEX. BOYS-NIEUWS Boys 1 heeft in zijn uitwedstrijd tegen Oudesluis 1 een verdiend gelijk spel 22 weten te veroveren. Reeds spoedig wisten de Boys de leiding te nemen door een prima doelpunt van A. Boogaard, doch voor de rust bracht Oudesluis de stand weer op gelijke voet. 15 min. na de her vatting was het de O.-midvoor die de score op 21 bracht. Hierna werden de Boys in de verdediging terug gedrongen, waarbij het zeer zware veld onze jongens parten begon te spelen. Bij een van de weinige Boys-aanvallen was het weder om A. Boogaard die tussen een gewirwar van voeten de gelijkmaker in het net kon tikken. In de resterende tijd werd er nog fel om het winnende doelpunten gestre den, doch dit bleef uit. Boys 2 heeft in een zeer matte wed strijd tegen Kreileroord de punten broe derlijk gedeeld, n.l. 22. Hetgeen de ver houding weergaf. Het 3de elftal verloor met 10 man van HRC 7 met 21. Waarom geen afberich- ten, Boys? De adsp. a waren op bezoek bij ZDH en kwamen met een 71 overwinning naar huis. Boys b speelde thuis tegen Ooster- end a en verloor ook nu door het leef- tijds- en krachtverschil met 170. Zondag a.s.: Boys 1 en 2 vrij. Boys 3 thuis tegen De Koog 2. Zaterdagmiddag: Tex. Boys b-Tex. Boys a, aanvang 3 uur. Terreindienst: Jn. Rijk, Frans Witte. Voetbaltoto. Steunt de vereniging fi- nanciëel door deel te nemen aan de toto. Formulieren af te halen bij mej. L. van Sambeek, Zwaanstraat 3. Inleveren uiter lijk donderdagavond 9.00 uur. Voor 2 kwartjes kans op 113.000,Wie biedt er meer? Training. Donderdagavond trainen van 7.30-8.30 uur. De training is onmisbaar voor ieder lid. Komt dus allen. S.V.O.-NIEUWS Onze adsp. behaalden een grote over winning op Tex. Boys b, liefst 170. Tex. Boys een pluim voor het volhouden. Frits was met 8 doelpunten topscorer. Het eerste speelde zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen Texel comb. O. won met 52, na een leuk oefenpar tijtje. Oosterend 2 was op bezoek bij ZDH 2. ZDH wist de punten thuis te houden: 21 voor ZDH. Zowel SVO 1 als 2 gaan zondag naar de vaste wal. Het eerste gaat naar DWOW 2 en het tweede naar Zeemacht 2. Adspiranten zijn vrij. S.V. DE KOOG Zondag was geen succesrijke dag voor onze elftallen. De Koog 2 verloor thuis met 102 van Zeemacht 3. Het was te verwachten, dat het een fikse nederlaag zou worden, want Zeemacht 3 is een sterke ploeg. De Koog 1 moest met 9 man de strijd aanbinden met Watervogels 3. Er werd eervol, maar onverdiend met 21 ver loren. Na de wedstrijd protesteerde De Koog tegen het toekennen van het eerste doelpunt, daar de bal radicaal uit de han den van onze doelman werd getrapt. Hul de aan de spelers, die hun medespelers in de steek lieten. In een kort bericht meldden wij reeds het een en ander uit de vrijdagavond in ,,Loodmanswelvaren" gehouden feeste lijke vergadering van de afdeling Den Hoorn der V.V.V. „Texel". Die dag werd n.l. tevens het 25-jarig bestaan herdacht. De opkomst was groot en voorts merkten wij op: de heer J. C. Rab, voorzitter VVV „Texel", de heer J. J. van der Vlies, hoofdbestuurslid, de heer P. B. Riteco, mede-oprichter en oud-voorzitter der af deling, de heer J. Zwan en de heer M. Bakker, die de Stichting Sociaal Toerisme Texel vertegenwoordigden, het bestuur van de afdelingen De Koog en De Cocks- dorp. De bijeenkomst kreeg al meteen een feestelijk tintje door de aanbieding van koffie met gebak. De voorzitter, de heer A. Slegh, kon van een goed seizoen ge wagen. Concurrerende bungalows De heer Slegh merkte op, dat de ver huur van gemeubileerde huizen wat stroever is gaan lopen, doordat er zoveel meer belangstelling bestaat voor de huur van bungalows, die de laatste tijd als paddestoelen uit de grond rijzen. Met grote waardering werd gesproken ever de medewerking, die in 1933 en ook nog wel later werd ondervonden van de heer W. H. Lap, die deze avond jammer- genoeg niet kon bijwonen, maar gezien zijn schrijven het wel en wee van Den Hoorn met belangstelling volgt. Ook werd het vruchtdragende werk van de heer IJ. Lap met genoegen in de herinne ring teruggebracht. De (eveneens) jubilerende secretaris, de heer D. C. Drijver, vroeg hierna de aan dacht voor drie onderwerpen: notulen, jaarverslag en een kwart eeuws overzicht. „Moge het door de heren Riteco, W. H. Lap en IJ. Lap gefokte kuikentje nog vele gouden eieren kunnen leggen". Perspectief voor nieuwbouw De heer J. C. Quint, dir. VW „Texel", merkte in zijn seizoensbeschouwing op, dat het voorseizoen nog te wensen had overgelaten, maar dat Texel een zeer druk naseizoen had mogen beleven. Ge zien de beschikbare ruimte, die het eiland biedt, vooral rond Den Hoorn, is er nog volop perspectief voor nieuwbouw. Vervolgens werd de vakantiespreiding besproken. De bouwvakken zijn vrij van 18-27 juli en van 8-17 augustus, dus weer juist in de zeer drukke tijd. In West- Duitsland is de vakantie der grote be drijven bepaald van 2 juli tot 2 augustus. Juli zal dus zeer druk kunnen worden. Groei en bloei door pont De heer Quint wees op de nieuwe mo gelijkheden, die voor Den Hoorn ont staan na het graven van een ponthaven op 't Horntje. Den Hoorn komt dan als badplaats het dichtste bij de boot te lig gen. Dit zal de groei en bloei van Den Hoorn bevorderen. Hierna werd gepauzeerd met een gratis consumptie, aangeboden door de VW „Texel". Bij de hierna volgende bestuursverkie zing werd de heer A. Lap Azn. herkozen. De heer J. Boon Klzn. deed als nieuw bestuurslid zijn intree. Bezorgd over bezorgverbod Bij de rondvraag zag de heer W. Le Noble de kans schoon om te spuien van wat hem al lange tijd dwars heeft geze ten, n.l. het verbod om in het dorp ge kochte goederen op het terrein van kam- peercentrum „Loodsmansduin" te bezor gen. De heer K. Beumkes deelde hem mede, dat daar niet mag worden gevent of bezorgd, omdat het terrein verpacht is. Een en ander bleek de heer Le Noble toch niet helemaal te bevredigen, het stof dwarrelde nogal hoog op, zodat de voor zitter op kordate wijze een einde aan de discussie maakte. Vervolgens werd naar aanleiding van een vraag van de heer A. de Leeuw de GEMEENTEAVOND IN ,,'T VOGELHUIS" De gemeenteavond van de Herv. Ge meente De Koog wordt donderdagavond 8 uur gehouden ten huize van de fam. v.d. Vis, ,,'t Vogelhuis" Dus niet in het Jeugdhuis. De buurtkringen worden op de ge meenteavond verwacht. INGEZONDEN TOCH TOT BESTUURSLID GEKOZEN! Geachte Redactie, Op ons mooie eiland kunt U van alles beleven, ook in de winter b.v., wanneer er vergaderd wordt. Zo gebeurde mij, als welkome gast op de gecombineerde feest- en vergader- avond van de V.V.V. te Den Hoorn, een ongewone sensatie: één der bestuursleden was aftredend, eerst niet, doch later wel herkiesbaar, zodat er nogal een verwarde stemming ontstond, waaruit een der aanwezigen zegevierend naar voren trad en op de vraag van de voorz. antwoordde, dat hij zijn benoeming aanvaardde, tot dusver alles normaal. Doch wat blijkt nu? Tijdens het uitde len der stembriefjes zegt de voorzitter tegen de uitdeler „Denk er om, die twee daar, Sr. is wel lid, doch Jr. niet, dus die stemt niet mee, alles normaal. Wie schetst mijn verbazing, dat diezelf de voorzitter 10 minuten later Jr. vraagt of hij zijn benoeming aanneemt? Op ons gemoedelijke eiland kunt U van alles beleven, ook in de winter. U dankend voor de plaatsruimte, een opmerkzame gast. noodzaak tot contributieverhoging toege licht. De heer Jurr. Beumkes merkte op, dat verschillende A.N.W.B.-paddestoelen zijn verdwenen na de uitvoering van de ruil verkavelingswerkzaamheden e.d. Het plaatselijk bestuur van de Bond zal wor den ingelicht. Ook werd nog gesproken over de kwa liteit van sommige accomodaties, die niet an de eisen voldoen, terwijl de huurprijs het tegendeel zou doen verwachten. Allen even lief Een hele discussie ontstond ook inzake de bij velen postgevatte mening als zou De Koog en omgeving worden voorge trokken bij de aanvragen, welke door de VW „Texel" worden ontvangen. De di recteur merkte op, dat er uiteraard geen onderscheid wordt gemaakt, omdat alle afdelingen de WV „Texel" even na aan het hart liggen, maar het is nu eenmaal zo, dat de meeste aanvragers liefst zo dicht mogelijk bij de zee zitten. Vandaar dus de grotere drang naar De Koog. Stille leden Opgemerkt werd, dat de WV Texel zo'n 70 - 80 z.g. stille leden telt, wier namen dus niet in de krant staan. Tijdens de grootste stroom toeristen naar Texel is het niet eenvoudig om naast de krant „Voor Vrienden van Texel" ook de lijst van de z.g. stille leden bij te houden. Laat een ieder „openbaar" lid worden. Jubilarissen gehuldigd Hierna sprak de voorzitter de jubile rende secretaris toe. Hij verraste hem met een vulpen met inscriptie. Vervolgens werd de jubilerende voorzitter gehuldigd en wel door de heer S. Lap Bzn. die hem een eender cadeau overhandigde. De heer Rab bood het nieuwe boek „Texel, het vogeleiland" aan, waarna de heer Quint voor het in het Dorpshuis te vestigen informatiebureau een fraaie foto van de Hoornder kerk aanbood, door de heer J. de Waal gefotografeerd vanuit de (bloem rijke) tuin van „Loodsmanswelvaren". De heer Riteco wees op de mogelijk heden, die de nieuwe veerhaven aan 't Horntje zal verwekken. Vele gasten zul len dan voor een dag of een weekend naar het eiland komen en vooral genieten van de schone natuur rond Den Hoorn. Hij wenste het bestuur de kracht en de kunde toe om op de ingeslagen weg voort te gaan. De heer J. van Heerwaarden feliciteer de namens De Cocksdorp en bood als geschenk een notulenboek aan, een sym bool op zich. De heer P. Eelman, sprekend namens De Koog sprak de hoop uit op een vrucht bare samenwerking. Nadat de heer Zwan nog namens de Stichting Sociaal Toeris me het woord had gevoerd, werd de bij eenkomst door de voorzitter gesloten met de wens, dat 1959 Texel een goed seizoen zou mogen brengen. .ONTVOLKING KLEINE OPENBARE SCHOLEN EN OVERBEZETTING TE DEN BURG NIET ONDENKBAAR" B. en W.: Naar de school in hun eigen wijk Sinds enkele jaren gaan steeds meer kinderen een andere school bezoeken dan waar zij feitelijk thuis behoorden. Vooral het laatste jaar is dit belangrijk toegeno men. Aldus B en W., die hieromtrent vervolgen: Sommige ouders zijn van mening, dat het onderwijs van een grote school beter is, anderen menen, dat het onderwijs van een dergelijke school aansluiting geeft op het onderwijs van de u.l.o.-school of de i.h.b.s., weer anderen vinden dat het min of meer stedelijk karakter van Den Burg goed is voor de vorming van het kind, enz. enz. Ook komt het voor, dat een menings verschil tussen het onderwijzend perso neel en de ouders aanleiding is tot ver wisseling van scholen, terwijl een betere huisvesting en inrichting met meubilair en leermiddelen van de ene school boven de andere soms een rol speelt. De gevolgen van deze willekeurige schoolkeuze zijn nu reeds merkbaar. In dien op deze wijze wordt voortgegaan zullen in de toekomst belangrijke veran deringen plaatsvinden wat betreft de grootte en daarmee samenhangend de personeelsbezetting van een aantal scho len. Ontvolking van de kleine scholen en overbezetting van de school te Den Burg is niet ondenkbaar. Bovendien zal, indien de meer begaafde leerlingen naar Den Burg trekken, het niveau van de kleinere scholen ongetwijfeld dalen. B. en W. zijn van mening, dat er be hoefte bestaat aan een regeling, waarin de ouders gedwongen worden hun kinde ren op die school te plaatsen waar zij, op grond van hun woonplaats, behoren. Daartoe wordt in een ontworpen arti kel de mogelijkheid geopend. Ook is er een overgangsbepaling opgenomen die de huidige verdeling over de scholen sanc- tionneert. UITBREIDING LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Door de grote toevloed van leerlingen zal moeten worden overgegaan tot uit breiding van de Landbouwhuishoud- school, die in 1949 gebouwd is, maar in 1954 al weer met twee lokalen moest worden uitgebreid. Thans is voor de uit breiding met een leerkrachtenkamer en een leslokaal een bedrag nodig van 100.000,waartoe de raad wordt voor gesteld de Stichting Nijverheidsonderwijs voor meisjes op Texel machtiging te ver lenen tot het per 1 januari onder rijks garantie aangaan van een vaste geld lening a 43Ai pet. rente met de N.V. Assu rantiemij Nieuwe H.A.V. Bank, Schiedam. DINER IN DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Vanmiddag om één uur zullen de leer lingen van bovengenoemde school weer samen met leerlingen van de landbouw school dineren. Het zesde gezamenlijke diner, daarbij een traditie voortzettend. Zoals men zich herinnert worden de ad- spirant landbouwers uitgenodigd uit er kentelijkheid jegens de door hen bewezen diensten. Aan de Westerweg-Beatrixlaan worden n.l. ieder seizoen aardappelen ge teeld, die door de adspirant huisvrouwen op hun kwaliteit worden getest. KASGELDLENINGEN De raad mag beslissen over het mach tigen tot het aangaan van kasgeldlenin gen ten behoeve van de gemeentelijke dienst 1959. Het gaat om een bedrag van maximaal drie miljoen driehonderddui zend gulden. ONBEWOONBAAR GEWORDEN De raad wordt voorgesteld vier wonin gen, staande te Oudeschild, n.l. de perce len 183, 184, 185 en 186 onbewoonbaar te verklaren. HALVE EEUW GELEDEN Oudeschild, 22 oktober 1908: Gisteravond werd alhier een meisjes zangvereniging opgericht. Omstreeks 30 jongedames traden als lid toe. Ze draagt de naam „Excelsior". Het bestuur is als volgt samengesteld: P. Rzn. Boom, dir., mej. S. de Wijn, secretaresse, mej. H. Blom, penningmeesteresse. Adv. 50 jaar geleden: Te koop een hofstede ongeveer 17 ha. bouw- en weiland. Ruime woning en schuur. Te bevragen K. Langeveld, Het Noorden. ALI BABA TEXELAAKTJES 3 regels 0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. 0,20 meer. Te k. puikbeste winteraard appelen, ziekvrij, 15 c. p kg Franco thuisbezorgd. P. Beers Molenstraat 30, Den Burg Wij hebben grote partij z.g. a.n. hout, geen sloophout ge ploegd en ongeploegd en voor lage prijs. A. v d Vis, Wilhelminalaan 17, tel. 256 Wij geven de hoogste prijs voor lompen, metalen, ijzer, enz. A v d. Vis. Wilhelmi nalaan 17, telefoon 256 Te k. prima winteraardappe len. Jacob Bakker, Mienter glop Te k. broeikas hoogte 2,5 m. lengte 5 m. Weverstr. 38 Te koop gevr. schrijfbureau. Secretaire model. Adres bur. Tex. Crt. Te k. z.g a.n. accordeon 32 bassen. De Zes 4, Den Burg Te k. gevr. 25 kg bruine bonen en plm. 20 kg citroenbonen F. Buis man, Hollewal 20 Te k. plm. 15 000 kg voerbieten Matth. Witte Czn., St Mar cus, 't Noorden Gevonden vulpen. Wilhelminalaan 28 Met dankbaarheid aan God geven wij u kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje Cornelis Aris (Kees) S. Bremer—Eelman S. Bremer Marja, Koos Coby 17 november 1958 Weststraat 38, Oosterend, Texel Voor Uw deelneming betoond bij het overlijden van onze lieve man en vader P. L. KRUGERS betuigen wij onze hartelijke dank In 't bijzonder Ds. v. d Zwaag voor de woor den van troost tot ons ge sproken, bestuur en perso neel TEaO en Ned Bond van Vervoerspersoneel voor de laatste eer de overledene bewezen T Krugers- v d. Slikke Wim Hannie Nieuweweg 422 Oudeschild November 1958 GRONDVERKOOP ENZ. De raad wordt voorgesteld: voor 9300,620 m2 grond te verkop aan de heer J. Drijver, voor woningbom in Plan-Zuid te Den Burg; voor 3.130,313 m2 bouwgrond verkopen aan de heer Th. van Heerwaaj den, Warmoesstraat 24, Den Burg, gek gen aan de hoek Molenstraat-Pieter va Cuyckstraat (tegenover de B.L.O.-school voor 5.500,aan de heer B. Giezi Eierland, 550 m2 grond te verkopen (voo twee woningen) gelegen aan de Moleu straat; voor 2.760,aan de heer S. Visse Warmoesstraat 12, 276 m2 bouwgrond verkopen, gelegen aan de Molenstraat De gemeente kan voorts kopen hi perceel Warmoesstraat 26, eigendom va mevr. de wed. H. Bakker-Kuip, Molen straat 4, voor 600,groot 115 m2.1 verband met toekomstige wegverbredic zal dit perceel moeten worden gesloopt Van de heer Th. van Heerwaarden ka worden aangekocht het pand Warmoes straat 24 voor 7000,groot 118 m2.1 verband met toekomstige wegverbredin zal dit perceel moeten verdwijnen. Voor 2000,kan de gemeente eige naresse worden van de oude „Koningi Wilhelmina Bewaarschool" te Oudeschili Het gebouw zal worden gesloopt en 855 m2 grote terrein als plantsoen richt met een verbinding naar de Dorp straat tegenover het nieuw aan te leggi plantsoen met speelterrein aldaar. Van mej. J. Keijser, Warmoesstraat kan grond worden aangekocht. De perc< len aan de Beatrixlaan zijn bestemd voo wegaanleg, bosaanplant en uitbreidt r.-k. begraafplaats. Het perceel nabij Kogerstraat voor wegaanleg. Aan Beatrixlaan ligt 1.11.81 ha., koopso: 5.600,nabij de Kogerstraat 0.14. ha. voor 1.450, Van de heer G. Witte Fzn. kan worde gekocht woonhuis Molenstraat 71 met er samen 380 m2 voor 7000,besten voor hoekverruiming en wegverbreding. BOERDERIJBRANDEN IN SEPTEMBER 1958 De hoofdinspecteur voor het Brand weerwezen van het ministerie van Bn nenlandse Zaken deelt mede, dat in d maand september 1958 vierenvijftig boe: rierijbranden zijn voorgekomen, waarb de boerderij totaal verwoest dan zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor Groningen, vijf in Friesland, twee Drente, negen in Overijssel, zeven in GeJ derland, drie in Utrecht, vijf in Noord holland, drie in Zuidholland, drie in Zee land, negen in Noordbrabant en vijf Limburg. De directe schade door d« branden aangericht wordt geraamd 2.715.455,—. Tien van deze branden werden veroo: zaakt door hooibroei, één door een von van uitlaat trekker, één door foutiei schoorsteenconstructie, vijf door spele met vuur, zeventien door blikseminsla twee door onachtzaamheid, één door ken op bed, één door aardsluiting, door vliegvuur; één door motor van don machine en één door ondeugdelijke el« trische installatie, terwijl in dertien gt vallen de oorzaak onbekend bleef, deze branden kwamen 39 varkens en 15 stuks pluimvee om. geef een rollade of een heerlijke metworst Door GOëNGA'S Slagerij verzorgd en verpakt is iets aparts Den Hoorn Tel 252 in het Jeugdhuis Opening vrijdagmiddog om drie uur. Attracties, mooie prijzen, theeschenkerij Zaterdagavond uitslag loterij. Geopend vrijdag en zater dag 3—6 en 8—11. Verloren, gaande van Bos en Duin naar Den Burg of Westerslag of Den Hoorn van Taunus 15 M Tegen beloning terug pan hotel Bos en Duin tel 269 Den Burg Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant Van nieuwe oogst 195 naar Weverstraat 56 MOSK EN ZONEN Bij aanvoer vrijdags zaterdags 12 uur De Gezonde Apothet Weverstraat 56 G3VRAA.GD: iemand om te ventei voor de Sint Nicolaastij Auto beschikbaar Het adres voo Radio en T.V Oosterend In voorraad bij G. de Wit Zn. L. Goënga KI. Boon Zn.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2