Leerlingen Helderse Volksmuziekschool gaven demonstratie in De Oranjeboom Raadsel in Nijmegen Dit waren de actieve medewerkers aan de demonstratie, die de leerlingen van de Helderse volksmuziekschool zaterdaqmiddaq in „De Oranjeboom" hebben ge geven. Links de heer W. H. Maul, directeur. DAT NOTEN GEKRAAKT KUNNEN WORDEN, wisten we wel, maar dat je noten ook, en met weinig minder in spanning, kunt klappen, was velen stellig niet bekend. Dit laatste werd zaterdag middag in „De Oranjeboom" gepresteerd en wel door een 35-tal leerlingen van de Helderse volksmuziekschool, die daar een demonstratie kwamen geven voor alle belangstellenden. Het aantal belangstel lenden viel ons niet mee, maar onbekend maakt onbemind en zo is dat destijds ook op alle overkantse contacten gegaan: men stond er eerst sceptisch tegenover, maar allengs groeide de belangstelling en thans vinden wij daar bloeiende muziekscholen en een der bestuursleden van de Helderse muziekschool was er, volgens zijn verkla ring, dan ook van overtuigd, dat de volksmuziekschool Nederland in korte tijd zal veroveren. Het Helderse ensemble, onder leiding van de heer H. W. Maul, was uitgenodigd door de commissie van Texel tot voorbe reiding van een volksmuziekschool. De bijeenkomst werd geopend door de heer H. A. Elias, die als voorzitter het doel van deze middag uiteenzette, na een bij zonder woord van welkom te hebben ge richt tot burgemeester C. de Koning, de bestuursleden van de Helderse muziek school en de plaatselijke leerkrachten. Alle elders in ons land opgerichte scholen draaien perfect en daarom zijn ook op Texel de verwachtingen hoogge spannen. De heer Rijf, directeur van het Kon. Texels Fanfare, is aangezocht de leiding van de Texelse school op zich te nemen. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Maul, die op het toneel van „De Oranjeboom" les ging geven aan zijn leer lingen, een gewone les, zoals ze aan Den Helder tweemaal per week ontvangen. Even later werden dan de noten ge klapt of eigenlijk.werden de verschil lende „waarden" der noten door hand geklap aangegeven. De leerlingen zongen aan de hand van op een bord aangebrach te compositie enkele liederen, o.a. „Viva Musica!" Leve de muziek! Daarna volg den enige meerstemmige canons. De toon ladder werd op alle mogelijke gevarieerde wijze beklommen, tot aan de hoogste sport, zoals doorzetters straks ook wer kelijk in staat zullen zijn alles uit hun instrument te halen. Leuk was ook de aangeheven leuze: „Wij wensen Texel's V.M.S. een goed bestaan en veel succes!" De heer C. Prinsen, voorzitter Den Hel der, zei, dat de Nieuwediepers zeer ver heugd zijn over het vijf jaar geleden ge nomen besluit tot de stichting van een V.M.S. aldaar. „De leerlingen kunnen nu over muziek meepraten en meecompone- ren". De lessen zijn geanimeerd en zij volgen die met interesse, waarbij geen bijzondere inspanning vereist wordt. Na twee jaar aan de theorie te hebben ge wijd mag de leerling zijn instrument kie zen. Dat is iets strikt persoonlijks. Spre ker wekte de Texelse onderwijzers op tot steun. In Den Helder hebben zelfs al vele onderwijzers het Gehrels-methode-diplo- ma behaald. „Werkt mede aan de opbouw van een muzikale generatie. Ons doel is niet te komen tot het kweken van sterren, maar de liefde tot de muziek bij te bren gen, een rijkdom voor hun hele leven". Vervolgens werden wij vergast op di verse instrumentale demonstraties door leerlingen, die de lessen drie en vier jaar hebben gevolgd. Er klonk pianomuziek, daarna accordeonmuziek, er werd op een blokfluit gespeeld, op de viool, trompet en guitaar. Men kreeg zodoende een uit stekende, allround indruk van hetgeen door de V.M.S. bereikt kan worden. Na afloop werden de kinderen uit Den Helder getracteerd op een „Mars" en een glas limonade, terwijl de voorzitter toen de gelegenheid te baat nam om de vragen van ouders te beantwoorden. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 16 november 1958: A.: C. Dijker-J. Hooijberg 20 C. Meedendorp-C. Dijker 11 C. Meedendorp-C. v. Heerwaarden 20 S. v. Heerwaarden- S. Ros 20 Jac. v. Heerwaarden-W. A. v. Zeijlen 11 A. Vinke-S. v. Heerwaarden Jzn. 02 B.: S. Bakker-D. v.d. Werf C. v.d. Werf-R. Zijm J. Hillen-G. Dros J. J. de Beurs-C. P. Burger Jo Schoo-A. v.d. Slikke C.: P. Bruijn-S. de Jager J. J. Lafeber-A. de Haan J. A. v. Enst-F. v. Sambeek C. C. Barhorst-Jb. Koorn C. Vinke-P. v. Sambeek 0—2 0—2 1—1 0—2 1—1 0—2 2—0 2—0 0—2 1—1 C. Meedendorp gaat zeer goed en buitte de betere stand tegen C. v. Heerwaarden goed uit. Pas met zestigste zet in een drie om drie stand faalde J. Hooijberg en zag zich de remise ontglippen. Siem dwong A. Vinke met een afruil tot een mindere positie wat door zwart niet werd doorzien en op een damslag uit liep. In B. verloor G. Dros iets van zijn voor sprong, doordat hij niet wist te winnen en wordt op één punt gevolgd door Jo Schoo en R. Zijm. S. Bakker en J. Hillen staan hier met 4 en 3 punten op de onderste plaatsen. P. Bruijn verloor opnieuw en nu van zijn naaste concurrent, waardoor ze op een gedeelde eerste plaats zijn gekomen. Jb Koorn volgt met twee punten achter stand. SPORTNIEUWS S.V.C. Zaterdag speelden de adsp. aan Den Burg tegen de Texel adsp. gelijk: 11. Bijna was het een overwinning geworden, want Arie miste enkele minuten voor tijd een juweel van een kans. Volgende keer beter. Het eerste speelde thuis tegen DWOW en wist met een 50 zege de punten thuis te houden. Na een uiterst zwakke eerste helft, waarin slechts eenmaal gedoelpunt werd en een uitstekende safe van Jan Piet ging de rust in met een 10 voor sprong. Na de thee werd er beter gecom bineerd, de achterhoede sloot uitstekend en steeds was de S. voorhoede gevaarlijk. Met Frans als uitblinker werden nog vier doelpunten gescoord en zo kwam het einde van deze allengs aantrekkelijke wedstrijd. Bakker leidde uitstekend. Programma a.s. weekend: zaterdag De Koog a-SVC a, aanvang 3 uur. Zondag WGW-SVC op het B-terrein, 2 uur. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeente Texel op woensdag 26 november 1958, n.m. 2,30 uur ten gemeentehuize. Texel, 15 november 1958. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2 Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van bestuursleden van de Sociale Dienst wegens periodieke aftre ding per 1 januari 1959. Aanbevolen worden: voor mevr. A. M. M. Verberne- Ran: 1. mevr. A. M. M. Verberne-Ran te Den Burg; 2. mevr. J. Visser-Dernison te Den Burg; voor de heer C. A. Kaczor (niet herkies baar wegens bereiken van 65-jarige leef tijd): 1. de heer K. Hoogerheide te Oude- schild; 2. de heer J. D. Koning te Oude- schild. 4. Benoeming van bestuursleden van het Algemeen Weeshuis wegens periodieke aftreding per 1 januari 1959. Aanbevolen worden: voor de heer C. van Groeningen: 1. de heer C. van Groeningen te Den Burg; 2. de heer A. Kikkert Jzn. te Den Burg; voor mevr. T. Dros-Roeper: 1. mevr. T. Dros-Roeper te Den Burg; 2. mevr. M. de Beurs-Rab te Den Burg. 5. Benoeming van bestuursleden van de Stichting Texels Museum wegens perio dieke aftreding per 1 januari 1959. Voor gedragen worden: Door de Culturele Raad in de gemeente Texel: 1. de heer M. L. Kempenaar te Den Burg; 2. mej. E. Dijt te Den Burg. Rechtstreeks door burgemeester en wet houders: 1. de heer J. Veldstra te Den Burg; 2 de heer B. Kleinhuis te Den Burg; 1. de heer P. B. Riteco te Den Burg; 2. de heer J. Buisman te Den Burg; 1. de heer M. Mantje te De Koog; 2. de heer J. v.d. Veer te Midden-Eierland. 6. Benoeming van bestuursleden van de Stichting Sociaal Toerisme Texel wegens periodieke aftreding per 1 januari 1959. Aanbevolen worden: a. voor de heer N. H. van Schoonhoven, gelet op de aanbeveling van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (Mooi Texel): 1. de heer N. H. van Schoonhoven te De Koog;; 2. de heer A. Slegh te Den Hoorn; 3. de heer S. Lap Bzn. te Den Hoorn; b. voor de heer J. K. P. Zwan, gelet op de aanbeveling van de Algemene Texelse Middenstandsvereniging: 1 de heer J. K. P. Zwan te De Koog; 2. de heer C. Groen hof te De Koog; 3. de heer M. Goënga te Den Hoorn. c. voor de heer M. Bakker, gelet op de aanbeveling van de R.K. Middenstands bond, afd. Texel: 1. de heer M. Bakker te Den Burg; 2. de heer N. C. B. Ran te Den Burg; 3. de heer F. Witte, Oosterend; d. rechtstreeks: voor de heer C. de Ko ning: 1. de heer C. de Koning te Den Eurg; 2. de heer C. H. Roeper te Den Burg; voor de heer K. Beumkes: 1. de heer K. Beumkes te 't Horntje; 2. de heer S. vd.. Vis te De Koog; voor de heer J. Vlaming: 1. de heer J. Vlaming te Den Burg; 2. mevr. G. Vrij- dag-Keijser te Den Burg; voor de H. A. Stam (kapelaan): 1. ds. G. H. Wolfensberger te Den Hoorn; 2. kape laan J. C. Suidgeest te Den Burg. 7. Vaststelling van de statuten voor de Stichting Cultureel Werk Texel. 8. Vaststelling van de Verordening op de heffing van marktgeld en weegloon. 9. Herziening van de verordening op het openbaar lager onderwijs in deze ge meente. 10. Beslissing op een verzoekschrift van de heer H. Kuip te De Koog om een tege moetkoming als bedoeld in artikel 13 der Lager-onderwijswet 1920. 11. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1957, alsmede over de jaren 1953 tot en met 1957, ex artikel 55 der Lager-onderwijswet 1920. 12. Vaststelling van het totaal bedrag der gemeentelijke vergoedingen voor het bij zonder gewoon lager onderwijs en van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven voor dat onderwijs over de ja ren 1953 tot en met 1957, ex artikel 103, 3e lid, der Lager-Onderwijswet 1920. 13. Beslissing op een verzoek van het be stuur van de School voor Christelijke Volksonderwijs te Den Burg, waarin met toepassing van art 72 der Lager-onder- wijswet 1920 medewerking wordt ver zocht voor de invoering van een nieuwe leermethode. 14. Verlenen van machtiging aan de Stichting Nijverheidsonderwijs voor meis jes te Texel tot het aangaan van een geldlening van 100.000,met de N.V. Assurantiemaatschappij Nieuwe H.A.V. Bank te Schiedam. 15. Machtiging tot het aangaan van kas geldleningen ten behoeve van de dienst 1959. 16. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1959 op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage aangegane rekening-courant-overeenkomst. 17. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Rotterdamse Bank N.V. voor het jaar 1959. 18. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Coöperatieve Boe renleenbank te Den Burg voor het jaar 1959. 19. Stemming over de vaststelling van het maximale krediet in rekening-courant van de N.V. Texelse Electriciteitsmaat- schappij bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage. 20. Verlening van een aanvullend voor schot aan de woningbouwvereniging Texel voor de aanleg van waterleiding, alsmede voor het treffen van daarmede verband houdende voorzieningen, in 97 van haar woningen. 21. Verlening van een hypothecair kre diet aan de heer A. C. Peetoom te Den Burg, onderwijzer aan de school voor ulo. 22. Verkoop van een perceel bouwterrein aan de Elemert te Den Burg aan de heer Jac. Drijver te Oosterend. 23. Verkoop van percelen bouwterrein aan de Molenstraat te Den Burg aan de heren Th. v. Heerwaarden, B. Gieze en S. Visser. 24. Aankoop van het pand Warmoesstraat 26 te Den Burg van mevr. de wed. H. Bakker-Kuip, aldaar. 25. Aankoop van het pand Warmoesstraat 24 te Den Burg van de heer Th. van Heerwaarden, aldaar. 26. Aankoop van het pand Oudeschild no. 196 (voormalige kleuterschool) van de Vereniging tot oprichting en instandhou ding ener algemene bewaarschool, ge naamd .Prinses Wilhelminabewaarschool', gevestigd te Texel. 27. Aankoop van enige percelen grond te Den Burg, van mej. J. Keijser, aldaar. 28. Aankoop van het pand Molenstraat 71 te Den Burg van de heer G. Witte Fzn., aldaar. 29. Aangaan van een geldlening met de heer G. Witte Fzn. te Den Burg. 30. Stemming over de aankoop door de N.V. Texelse Eleetriciteitsmaatschappij van enige perceeltjes grond voor de bouw van transformatoren. 31. Onbewoonbaarverklaring van de pan den Oudeschild 183 t.m. 186. 32. Wijziging der gemeentebegroting 1958 33. Wijziging der begroting 1958 van de Sociale Dienst in de gemeente. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18.25 van Den Helder- 9.20 11.30 17.15 19.35 Z.D.H.-NIEUWS De adsp. verloren thuis met 71 van de sterke Boys-adsp. Het eerste trok naar Breezand (ZAP 4). De eerste helft waren we veel sterker, maar het bleef nog 00. Na de thee begonnen we uit een ander vaatje te tappen en spoedig leidde dat tot een mooi doelpunt. Enkele min. later werd het 20. We bleven sterker tot een 10 min. voor het einde ZAP van een fout in de achterhoede profiteerde: 21. De strijd werd steviger en rommelig, er werd meer gepraat dan gevoetbald en de scheidsrechter had de teugels niet in han den. We waren blij dat het verlossend eindsignaal kwam met een 21 overwin ning, de vierde. We zitten nu in de kop groep. Het tweede deed weer goed werk door met 21 van Oosterend 2 te winnen. Ga zo voort. Zaterdagmiddag Texel a-ZDH a, 3 uur. Zondag ZDH 2-WGW 4, aanvang 1 30 u. Het eerste heeft vrij. De totoformulieren worden wekelijks door Cees Slechtenhorst rondgebracht en opgehaald. Wie geen formulier ontvangt en toch mee wil doen, gelieve zich tot het bestuur te wenden. S.V. TEXEL 4e kl. A. KNVB: BKC-Zwaagdijk 0—2' Texel-Vios 4—2; VZV-JVC 1—2; LSVV^ Limmen 21; Helder-Meervogels 2—2' Schagen-Zouaven 31. Oosterend-Texel comb. 62; adsp.: Texel s-Cocksdorp a 11; Texel b-De Koog b vriendschapp. 21. De stand in 4A is nu: Schagen 811; LSW 811; Meervogels 710; Zouaven 79; Helder 67; BKc 7—7; Texel 8—7; Vios 8—7; VZV 7-6; JVC 86; Zwaagdijk 85; Limmen 8—f Texel 1 heeft in een vlotte wedstrijd zich de meerdere van Vios getoond door een ferme 42 zege, die alleszins ver diend was. Spoedig had Max succes, uit een scherpe voorzet van Henk liet de keeper de bal even los, wat precies vol doende was voor Max om hem te passe ren 10. Maar V. kwam terug en bracht de partijen op gelijke voet. Niet ontmoe digd pakt Texel flink aan en weer is het Max, die de V.-keeper geen schijn van kans gaf: 21. Zelfs werd het nog 3—1 van zijn voet, toen hij vallende de ba! mooi inschoot. Ruud miste nog een straf- schop. Ook de 2de helft was T. sterker, maar het werd wat kalmer aan gedaan. Enkele onaangenaamheidjes met als gevolg dat de V.-midvoor het veld moest verlaten. Ruud zorgde voor 41, maar V. benutte een corner, die door Bertus niet voldoen de was weggestompt. Dat is weer goed gedaan lui. Zorg er voor in conditie te blijven. Zoals het nu gaat in de afd. is er voor bijna elke deel nemer nog kans op de begeerde titel. A.s. zondag uit naar Zwaagdijk, dat wordt geen licht kostje, dat hebben ze bewezen door BKC in eigen huis kloppen. De adsp. speelden tegen De Cocksdorp een maar zeer matige partij, vooral in de voorhoede zonder belangstelling schijn baar en dus werden de punten verdeeld Wel jammer, want er kwam juist eec spanning in voor de bovenste plaats. De comb, naar Oosterend werd door te weinig animo nogal verzwakt. Vreemd als men spelen kan, zou men de gelegen heid dienen waar te nemen. Juist om de spelers zoveel mogelijk te laten spelen, wordt zo'n wedstrijd vastgesteld. A.s. zondag: Texel 2 en junioren vrij Adsp.: Texel-ZDH. FILMNIEUWS: „ESKADER 8 KEERT TERUG" „Eskader 8 keert terug", waaraan slechts mannelijke hoofdrolspelers mee werken, is een keiharde oorlogsfilm, die echter in zijn soort een goed figuur slaat Van Johnson, Walter Pidgeon, Louis Calhern, Dewey Martin, Keenan Wynn en Frank Lovejoy stellen in de film Amerikaanse piloten voor, die tijdens de Koreaanse oorlog operaties uitvoeren boven dit gebied. Tijdens een van die operaties stort het vliegtuig van één van hen neer. Hij valt in de Japanse Zee, maar wordt gered door een van zijn colle ga's, die echter hij een volgende opdracht om het leven komt. Hierdoor aangegre pen, zweert een andere piloot voortaan alleen voor zich zelf te zorgen Wanneer hij echter ook neergeschoten wordt, wordt hij gered door middel van de radio. Hij zal zich in het vervolg nog wel eens be denken om uitsluitend aan zichzelf te denken. „BLOEDIGE VERGELDING" Echt een film om de winterslapers to! de realiteit terug te brengen, want de kruitdamp is niet van de lucht. Dat was dan in het nog ongerepte wilde-westen waar de taal der revolvers domineerde. De pers bleek best over deze film te spreken en de liefhebbers van dit geweld dadige genre zullen dan ook behoorlijk aan hun trekken komen. Natuurlijk wor den die revolvers niet voor de flauwe kul getrokken: er wordt alleen gevaarlijk ge speeld als er belangen op het spel staan. In de vorm van geld ofeen vrouwen hart. Nederlands nieuws O.a.: Nederland heeft z'n draai gevon den! De hoela-hoep rage woedt in volle hevigheid; Nationale ploegkampioen- schappen in Appingedam; Tentoonstelling van Delftse keramiek te Haarlem; Nieuwe voetbalzege van Oranje, Zwitsers versla gen met 20. Wereldnieuws: O.a.: Een huis voor de Unesco; Mijn ramp in Canada; 3e Verjaardag van de republiek van Zuid Vietnam; Noodwo ningen op een Argentijns kerkhof; De Paus-kroning. FEUILLETON door G. PLANTEMA 37. „Het zou me trouwens niets verbazen, als een vrouw zich op zolder verbergt", zei de agent, die een snugger uiterlijk had. Hol klonken hun voetstappen, toen zij naar boven gingen. De zolder was een grote ruimte met een ongeverfde houten vloer. Een deel ervan was afgeschoten en daar waren een paar kleine kamers. Toen zij een der kamertjes binnen gingen, zagen zij ook geen spoor van een vrouw. In het kamertje was een kast. Het kamertje lag aan de voorkant van het huis, onder het schuine dak en de kast reikte niet tot aan dat dak. Er was een ruimte open en boven op de kast zagen zij een wanordelijke massa van behangsel papier, een wollen deken en een lampet kanwel een merkwaardigheid in dit huis met stromend water en vaste was tafels! In het kamertje stond een stoel. Daar ging Ohlquist op staan en toen kon hij goed bekijken, wat zich eigenlijk op de kast bevond. En terwijl agent Verstraten met nieuwsgierigheid toezag, trok Sven wat papier weg. De lampetkan wankelde en viel op de grond in scherven. „Geluk", mompelde Verstraten onwil lekeurig. Geluk ja, van het standpunt van Sven. Geen geluk voor de vrouw, die zich bovenop de kast probeerde te verstoppen, en die nu merkwaardig be daard over de rand keek, om zich even later door Ohlquist, als een hoffelijke kavalier, er af te laten helpen. Agent Verstraten had reden om verbaasd te zijn. „Karneval is er niks bij", zei hij. De vrouw was nog altijd gemaskerd en zij was gekleed in een verfomfaaide overall. „Permettez-moi", zei Sven en hij stak zijn hand uit naar het masker. Maar zij rukte het zelf al af „JA, JA", zei kommissaris te Kempe voldaan, terwijl hij rondkeek naar de verschillende personen die zich op zijn uitnodiging in zijn dienstvertrek op het hoofdbureau van politie hadden verza meld. „Ja, ja, Broekman, ze zijn geknipt". Het was de volgende morgen. Inspek- teur Broekman, mr. Ernst Verhagen, An- dré Boorneman en als speciale gunst! Else Verhagen en Madeleine Uitten- terpe, hadden de uitnodiging gekregen en toen zij kwamen, vonden zij de kommis saris en inspekteur Ohlquist als beste maatjes naast elkaar achter het grote schrijfbureau zitten, om het hardst rook uit hun pijpen trekkend. Te Kempe had zijn gasten verwelkomd en belangstellend gevraagd, hoe André het maakte. De jongeman was wel tegen de wens van de dokter per auto naar het politiebureau vervoerd en door twee agenten binnengedragen, maar voelde zich goed. Vooral omdat zijn verloofde nu bij hem was. „Allereerst zal het u interesseren, te horen hoe wij het gezelschap gepakt hebben", begon hij dan. Nadat hij had ontdekt, dat iedereen in spanning naar hem luisterde, vertelde hij de telefoni sche waarschuwing, die Sven hem had gegeven en van de gevolgen, die daaruit waren voortgevloeid. „En zo is de hele troep, acht personen sterk, veilig en wel achter slot en gren del gezet", eindigde hij zijn verhaal, waarvan hij zelf had genoten. De heren van de pers moesten later maar genoegen remen met een veel zakelijker résumé, maar die wisten daar op hun manier wel raad mee. ,,'t Is prachtig", zei Broekman toen. „Maar André Boorneman, die voelde, dat hij door zijn eigen belevenissen bijzondere rechten had, viel hem in de rede: „Nu weten wij nog helemaal niet uit welke mensen de bende bestaat en wat hun doeleinden eigenlijk geweest zijn", riep hij opgewonden. „Aan dat hoofdstuk komen we nu", zei Te Kempe. „Maar ik nodig inspekteur Ohlquist uit Kopenhagen uit, ons daar over wat te vertellen. Aan hem danken wij tenslotte de oplossing van de hele kwestie en ik zal de laatste zijn om hem de eer te onthouden, die hem toekomt!! ELFDE HOOFDSTUK Sven Ohlquist geeft uitleg „VERLANGEN NAAR RIJKDOM is de reden bij de grote meerderheid van de misdaden, waarmee wij in aanraking komen", zei Sven op ernstige toon. „In ieder geval is de gewone inbreker of de kruimeldief het bewijs van mijn gezegde. We kunnen aannemen, dat deze mensen tot diefstal komen door eigen nood. Het geval, waarmee we nu in aanraking zijn gekomen, ligt anders. Zeven mannen en een vrouw zijn gearresteerd. Deze acht hebben voor het oog van de wereld steeds als beste mensen geleefd. Het geld, dat zij verdienden met hun normale beroep dat gezien mocht worden, was genoeg om rijk te leven". Hij zweeg even na deze inleiding, stop te zijn pijp, stak die aan en blies een blauwe wolk voor zich uit. „Deze mensen waren al rijk, toen zij aan hun misdaden begonnen", vervolgde hij dan. „Wat kan de oorzaak van hun daden zijn? In hen brandde het verlangen naar meer geld. Ze waren onverzadigbaar en zij zijn geen uitzondering onder de mensen. Velen met een royaal inkomen zijn er altijd op uit, dat te vergroten. Bij een aantal van deze mensen komt op een gegeven ogenblik in een of andere vorm de mogelijkheid dit doel te bereiken, maardan dienen zij het met de eerlijkheid niet zo nauw te nemen. Het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen. Blijft het bij de een bij een slinkse ontduiking van een wettelijk voorschrift, de ander, die wel licht sterker drang tot het avontuurlijke en gevaarvolle heeft, zal niet terugdein zen voor tastbaarder misdrijven. Het is natuurlijk onjuist om deze daden, zoals bijvoorbeeld in sommige romans gebeurt, voor te stellen als een soort van sporti viteit". „Ja, dat is zo", viel kommissaris te Kempe in, „er is een aantal detective verhalen, waarin een avonturier optreedt, die bovendien vaak op min of meer vriendschappelijke voet staat met de po litie en die er dan steeds in slaagt, door gedurfde prestaties op vrije voeten te blijven. Zijn inbraken en diefstallen wor den gecamoufleerd onder de schijn van menslievendheid, want hij benadeelt al leen rijkaards zonder geweten, die zei! hun vermogen op een duistere wijze heb ben gekregen. Maar het is verkeerd dit voor te stellen als een bewijs van hur> zin voor recht en orde, want met al hun goede bedoelingen blijven zij aan de kant van de onderwereldelementen". „Ik moet erkennen", vervolgde Sven dat deze bende er altijd op uit is ge weest, zoals de avonturiers van de be doelde romans, om medemensen te beste len die wel een verlies konden dragen Verder hebben zij die diefstallen altijd zonder geweld gepleegd. Zij hebben hun maatregelen zo weten te nemen, dat de bewoners van de huizen, waar zij een be zoek gingen afleggen, op onschuldige ma nier beroofd werden van de mogelijkheid zich tegen hen te verzetten. Toch, met hun sportiviteit en zachtzinnigheid zijn zij misdadigers gebleven en daardoor al- lijd in gevaar voor ontdekking en arres tatie. Zij kwamen door hun praktijken zonder het zelf misschien te willen aanraking met misdadigers, die van min der ongevaarlijk soort waren. En het ge volg is geweest, dat tenslotte een moord moest worden gepleegd door deze spor tieve en menslievende bandieten, omdat dit de enige wijze was, waarop zij dach ten, zich tegen een opscuur individu te kunnen verweren". (Wordt vervolgd) TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 17 november 1958: 45 biggen en schrammen 5075; 10 scha pen 7082; 6 pinken 500600; 5 koeien 600—850.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4