Kotexshowde in Vergulde Kikkert r Raadsel in Nijmegen „Een eerste prijs, dat is knap werk Jan, hoe oud ben je?" „Twaalf jaar, meneer". „Hoeveel rassen heb je ingezonden?" „Ik fok maar met één ras, meneer, want als je met twee rassen werkt, raak je met één ervan achterop". De 12-jarige Jan Kikkert, uit Zuid- Eierland vertelde onbevangen aan onze Eerste Burger het een en ander over de fijne kneepjes van het konijnenfokkers- vak, dat ook op Texel door menigeen op geestdriftige wijze uitgeoefend wordt. Hij, Jan Kikkert, is lid van „Kotex", welke vereniging dit weekend een ten toonstelling gehouden heeft in „De Ver gulde Kikkert" te Den Burg. Op deze show, die vele belangstellen den trok, werd een opmerkelijk dier ver toond: een Witte Wener van de heer J. A Barhorst had nl. van keurmeester P. Ge- verding, Amsterdam, het predikaat „U" verkregen, een onderscheiding, die de 19 jaar bestaande „Kotex" nog niet eerder ten deel was gevallen. Een bijzondere gelukwens waard, trouwens over de ge hele linie bleek het Texelse materiaal v/eer op hoger peil te zijn gekomen. Za terdag had de keurmeester van tien tot vier uur de dieren de revue laten passe ren: in totaal heeft hij 80 dieren, tien rassen vertegenwoordigend, betast en be keken. Toen kon de tentoonstelling wor den geopend en de bezoeker zich met de beste van de beste confronteren, want meteen daarop had de leiding de onder scheidingen wereldkundig gemaakt. Bij de entree schitterde een uitgebreide collectie bekers, lauwertakken en sier- standaards, allemaal trofeeën, die ter gelegenheid van de officiële opening door burgemeester De Koning zouden worden uitgereikt. Dit geschiedde in hotel „De Zwaan". Behalve de burgemeester, ere-voorzit- ter, waren aanwezig ere-lid H. de Boer, dierenarts, en de bekende expert op het gebied van de Franse hangoor-fokkerij, de heer J. Stiekema, die eveneens ere lid is. Voorzitter A. Mosk vertelde, dat men al enige tijd geen tentoonstelling had kunnen houden wegens het ontbreken van de benodigde ruimte. „De Vergulde Kikkert" werd welwillend ter beschik king gesteld, waarvoor een woord van dank aan de culturele raad en de directie van het Texels Museum. Spreker dankte degenen, die een ere-prijs beschikbaar hadden gesteld De heer J. A. Barhorst kreeg een extra pluim voor zijn fok- prestaties. Hierna sprak burgemeester De Koning zijn bewondering uit voor hetgeen „Ko tex" weer heeft gepresteerd. Deze ver eniging heeft zijn voorliefde en toen hij voor die avond uit drie uitnodigingen 'n keuze moest doen, besloot hij de banden met de konijnenfokkerswereld opnieuw te verstevigen. De burgemeester was ge troffen door de sportieve geest en legde vooral de nadruk op de opvoedkundige waarde van de „Kotex", die de liefde en zorg voor het dier als hoofddoel van de fokkerij ziet. Met welk een enthousiasme wordt deze aardige tak van sport be- cefend! Spreker had zich ook laten in lichten over de weg naar succes en be grepen, dat men zich heel wat moeite dient te getroosten. LÜk-J De prijswinnaars Vervolgens reikte de burgemeester de prijzen uit. Allereerst de kampioensbeker aan de heer Barhorst met zijn witte We ner. De Weners vertegenwoordigden in twee kleurslagen 33 pet. van de gehele show en hierin werd dan ook de grootste strijd geleverd De beker was aangeboden door de heer De Boer. „Tracht U zo voort te gaan en er een verzameling van te krijgen". „Daar ben ik mee bezig", antwoordde Barhorst laconiek. De heer A. Bakker verwierf met zijn Gele van Bourgondië de Kotex-beker; de heer A. C. Pool met zijn Black and Tan een sierstandaard, aangeboden door de heer Barhorst, die op zijn beurt met zijn collectie, vijf inzendingen van één ras en één kleur de standaard verwierf, die door de heer Pool was geschonken! De sierstandaard van het gemeente bestuur ging naar Jan Kikkert voor zijn groot Chincilla „Mijn broertje doet er ook aan, maar het komt toch allemaal op mij neer". De Boerenleenbank-beker was voor de heer Barhorst met dien Vlaamse Reus. Mieke Keijser Stenenplaats, won een medaille met haar rex. De prijs was aan geboden door oliefabrieken Calvé Delft. Ook kreeg zij, evenals Jan Kikkert, de jeugdlidprijs, aangeboden door H. A. Witte en H. Schraag. Beide verwierven hun derde medaille. De burgemeester vond het een bijzonder aardige geste om de jeugd op deze wijze de liefde tot het dier bij te brengen. De TESO-beker was ook voor Barhorst, de Hotel „De Zwaan'-beker werd door diens rivaal, H. A. Witte, ingepalmd. Ook ging Witte met de lauwertak van Van Elk huistoe. Medaille: A Bakker 4de; J. Brouwer, Oosterend, 5de, en Barhorst 6de. Kotex-bekertjes: St. Tjepkema, 1ste prijs Lotharingers. 1 en 3 G. Visman, Ou- deschild, beste dier in C.-klasse, sierstan daard plus medaille; G. Eelman, De Koog, medaille. De show werd opgeluisterd door een vlucht kanaries uit de volière van de fir ma Geus, Weverstraat. Tenslotte vernamen wij nog, dat Kotex is aangesloten zij de Nederlandse Konij nenfokkersbond, die 61 jaar bestaat en bijna 6000 leden telt. S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: 4e kl. A. KNVB: Texel-BKC 3—0; VZV- Zwaagdijk 10; LSVV-Vios 41; Helder- JVC 30; De Zouaven-Limmen 34; Meervogels-Schagen 21. Afd. N.H.: HRC 6-Texel 2 1—4; Jun.: Texel-WGW b 9—1; Adsp.: ZDH-Texel 0—6. Handbal: Texel-JHC 2 2—3. De stand in 4A is nu: Meervogels VOLKSMUZIEKSCHOOL TEXEL Wat een muzikale mensen. En we hebben er al veel. Als de plannen voortgang vinden, Blijft er vast geen stuk meer heel. Noten kraken, noten lezen, Zingen, do-re-mi-fa-sol, La-si-do en nog eens leren; 't Water ligt met kippen vol. Spelen hele, halve, kwarten. Achtste noten en zo meer; En dan nog de solo-parten, Bas, viool en banjo weer. Mandolien en het piano. En de drum ontbreekt er niet. Alle dagen fortissimo: Niemand heeft er nog verdriet. Ook geen tijd meer om te kletsen, Opoe van tachtig slaat de maat, Bij de grote- en kleine tertsen. Let eens op, hoe fijn of 't gaat. A. van Leeuwen-Boon LSVV Zouaven Helder Schagen Texel BKC Vios VZV JVC Limmen Zwaagdijk 9—14 10—13 9—11 8—11 10—11 10—11 9— 9 10— 9 9— 8 10— 8 10— 6 10— 5 DAMCLUB TEXEL S. v. Heerwaarden Jzn.- S. v. Heerwaarden 11 C. Meedendorp-J. Hooijberg 20 A. Vinke-W. A. v. Zeijlen 02 C. v. Heerwaarden-Jac. v. Heerwaarden 2—0 A. Vinke-J. Hooijberg 20 J. Vinke-Jac. v. Heerwaarden 20 W. A. v. Zeijlen-C. Dijker 02 C. Meedendorp-S. v. Heerwaarden 11 SPORTNIEUWS S.V.C. De adspirantenwedstrijd werd in ver band met de intocht van Sinterklaas uit gesteld. Het eerste ontving zondag Sint Boys en wist een 10 zege te behalen. Onder leiding van de heer G. Troost werd direct in een vlot tempo begonnen en na de gebruikelijke verkenning is het Sint Boys, die door haar linksbuiten de kans krijgt zijn club de leiding te geven. Maar Jan in doel stopt heel goed en S. is direct weg over links. Frans geeft goed voor maar Jan schiet naast. SVC komt er echter steeds beter in en het Boys-doel ontkomt enkele malen aan een doorbo ring. Na een half uur kan de S.-aanhang juichen, als Piet goed voor geeft zijn twee man aanwezig om dit af te werken. De terugspringende bal wordt ingeschoten. Het doelpunt wordt door de scheidsrech ter geannuleerd wegens buitenspel. S. laat het er echter niet bij zitten: er wordt ijverig gewerkt voor een doelpunt. Dit komt even voor de rust als Jan twee backs van de Boys omspeelt en de keeper kansloos slaat: 10. Met deze stand komt de rust. ..XA Na de thee zet Sint Boys alles op de aanval om gelijk te komen. Maar Piet, Jan, Henk en Nico weten doelpunten te voorkomen en als laatste heeft Jan in het doel zijn dag en weet enkele harde scho ten goed te stoppen Naarmate de wed strijd vordert, wordt het spel steeds forser. De Sint Boys linksbinnen maakt zich nogals eens schuldig aan na trappen en het is goed dat Troost de touwtjes goed in handen had, anders was de wedstrijd te ruw geworden. Met nog enkele kansen voor beide partijen komt het einde met een 10 overwinning voor SVC. Zo heeft SVC weer twee punten binnen. Zondag naar Geel Zwart. De dames konden het tegen het beter spelende JHC niet redden. Ze hebben zich echter best geweerd. Texel-BKC: Het is een prachtige wedstrijd gewor den tussen twee oude rivalen. Snel en vol strijdlust. De eerste aanval was voor B.; deze werd resoluut afgeslagen en T. nam de aanval over om met een hard schot van Ruud te besluiten. Hans brengt een paar maal goed op, maar de voorzet kwam niet op tijd. Uit een afgeslagen aanval bemachtigt Ruud de bal en lost een zeer hard schot tegen de lat. Telkens brengt Ruud mooi op, maar houdt de bal iets te lang bij zich; ook vele malen priemt hij de bal keurig in de voorhoede B. zet een gevaarlijke aanval op, maar Dick D. brengt redding door zuiver terug te spelen op Bertus. Bij een nieuwe aan val van B. loopt Bertus uit op een voor zet, hij raakt de bal kwijt en met ver eende krachten wordl de bal naast het aoel gewerkt. Bertus keert een zeer hard schot van rechts. De voorhoede wordt aan het werk gezet. Max krijgt een kans, maar de bal gaat naast. In deze periode weet de B.-verdediging van geen wijken. Ook is dat bij onze defensie het geval. Harry en Bob, maar ook Dick D. en Dick v.d. Slikke werken prima. Ab gaat steeds beter en vooral na de rust zat hij er prima in. Hans krijgt de bal uit een mooie pass, maar schiet in het zijnet. Een tikje voor het doel was kansvoller geweest. Dan breekt de rechtsbinnen gevaarlijk door, Harrij valt aan en samen komen ze ten val, waarmede een mooie kans voor B. verloren ging. Texel komt meer en meer opzetten, goede combinaties tussen de linies en mooie passen houden goede beloften in. Een T.-aanval wordt met moeite afgesla gen en weer komen we terug. Cees schiet juist over. Uit een mooie kans beneemt Henk Ruud een prachtkans. Hans krijgt een kans, maar wacht even te lang. B. ten aanval, wordt middels een corner afge slagen en weer corner die achter gaat. Uit een nieuwe aanval komt Henk vrij, maar de bal gaat naast. Rust. De 2de helft begint met een pracht voorzet van Hans, maar Max verzuimt te schieten. Een hard schot van Ruud wordt door de keeper fraai gered. B. komt vrij voor Bertus maar schiet naast. T. krijgt een mooie kans, maar er wordt met ge schoten. Texel valt prachtig aan, Cees brengt op, Ruud loopt vrij, maar de bal is iets onzuiver geplaatst. Het gaat iets te slordig in de aanval, maar het wordt be ter. Henk brengt de bal voor het doel, waar Cees ons uit een kluwen de leiding brengt. Meteen is B. weg over links. De voorzet gaat langs ons doel, maar wordt overgeschoten. Ruud gaat langs de lijn, zet prachtig voor en Max is precies op tijd om fraai ;n te koppen: 20. Nu is T. de baas. B. weet zich niet meer los te werken. Zelfs werd no. 3 in het doel ge werkt, maar dit werd afgekeurd. Keer op keer komt Texel terug en de B.-achter hoede heeft het uitermate moeilijk. Een gevaarlijke B.-aanval wordt door Bertus fraai onderschept. Enige corners zijn het gevolg. B. valt weer aan, een goede voor zet, maar Harry kopt weg. Tot het laatst probeert B. het sterk, maar het wil niet. Henk snelt langs de lijn, zet afgemeten voor en Max is precies op tijd om met 'n pracht schot ons op 30 te brengen. De leiding bij deze sportieve wedstrijd was bijzonder goed. Over de training mogen we tevreden zijn. We zijn ten zeerste verheugd, dat we in de heer G. Wilner een zo goede ver- B.: Jn. Stam-C. v.d. Werf S. Bakker-A. v.d. Slikke G. Dros-D. v.d. Werf Jo Schoo-C. P. Burger C. P. Burger-D. v.d. Werf J. J. de Beurs-G. Dros R. Zijm-S. Bakker C.: Jb. Koorn-J. A. v. Enst J. J. Lafeber-F. v. Sambeek P. v. Sambeek-P. Bruijn C. Vinke-C. C. Barhorst J. A. v. Enst-J. J. Lafeber P. Bruijn-C. C. Barhorst J. de Jager-P. v. Sambeek F. v. Sambeek-Jb. Koorn C. Vinke-A. de Haan Schagen 1-Texel 1: W. Tesselaar-C. Dijker H. Veenstra-S v. Heerwaarden A. Veenstra-C. Meedendorp M. Veenstra-C. v. Heerwaarden C. Portegies-J. Hooijberg A. v. Schaik-W. A. v. Zeijlen J. Peetoom-S. v. Heerwaarden P. Blanboer-Jac. v. Heer waarden Jb. Pronk-G. Dros G. Graanstra-D. v.d. Werf 0—2 1—1 2—0 1—1 0—2 0—2 2—0 2—0 2—0 0—2 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 0—2 0—2 2—0 1—1 0—2 0—2 2—0 1—1 0—2 2—0 0—2 8—12 tg a Schagen moest dus de punten aan Texel laten en zo gaan we aardig in de rich ting van een kampioenschap. Het was een vrij spannende match, waarbij we tame lijk vroeg al een flinke voorsprong had den, die zelfs uitliep tot 1—9. Maar ook in die stand waren we nog niet zeker van de overwinning, daar van de nog spelende borden alleen J. Hooijberg een overwe gende stand had. Schagen liep in tot 5—9. Het was toen ook zo laat geworden, dat moesten opbreken. C. Meedendorp kwam remise overeen en W. A. van Zeij len kon gevoeglijk opgeven. Dit bracht de stand op 8—10. Resteert nog bord 5, dat in de volgende stand werd afgebro ken: Wit: C. Portegies: 25 26 39 42. zwart: J. Hooijberg: 3 15 27 28. Wit aan zet. We menen, dat dit een gewonnen eindspel is voor zwart, als het stuk op 3 gereserveerd blijft om naar 9 te gaan, indien wit met stuk 39 opkomt via 34 en 30. Een offer op 31 brengt o.i. een ge- onnen meerderheidseindspel. INTERESSANTE ONTWIKKELINGS- AVOND IN OOSTEREND Nadat de heer Visman allen welkoij had geheten het lokaal was geheel be zet werd de heer A. Hin hartelijk be dankt voor zijn bereidheid om een lezinj te verzorgen. Vervolgens werd medege deeld, dat de heer V.d Snoek als be :tuurslid in de Ontwikkelingsclub wa opgenomen, dit vanwege de traditie. Na dat ook nog even een propagandised woord was gesproken om het ledental K vergroten, werd de heer Hin verzocht on zijn belevenissen te vertellen. Dit was ook voor de Oosterenders eei mooie belevenis en nadat de route op d( n landkaart was gevolgd liet de heer Hii een pracht collectie kleurenfoto's op h< lichtscherm de revue passeren en menig een zal hiervan nog meer willen zien Ook de souvenirs, welke de heer Hii had medegebracht, waren interessant Vooral de boekhouding van de Lappei i.v.b. met hun rendieren is een zee mooie gedachtenis aan een verblijf in he hoge Noorden. Een dankbaar applaus ei een hartelijk dankwoord van de heer Vis man bewezen, dat het een mooie en leer zame avond was geweest, terwijl ontwik keling Oosterend zich aanbevolen hiel< voor een eventuele volgende reisbeschrij ving. De heer Visman verwees vervolgens to slot naar reeds twee vastgestelde avon den, welke ook leerzaam en interessan zullen zijn. LOTERIJ KONINGIN WILHELMINA FONDS De trekking van de Nationale Lotep van het Koningin Wilhelmina Fonds voo de kankerbestrijding zal plaats vinden O] 19 december 1958 om 14 uur in „D Brakke Grond", Nes 53 te Amsterdam. Bij het Lotenbureau Wico, Smidswate 12 te Den Haag zijn nog een klein aanta loten verkrijgbaar, ook kunnen via stor ting op postgiro 12817 van K.W.F.-Am a sterdam nog loten worden besteld. vanger hebben als trainer. Texel 2 heeft een 4—1 overwinning be haald. Prima gedaan lui! Texel nam de leiding, maar H. maakte gelijk, toen kwam Texel goed los en scoorde nog maal. Zo maar doorgaan en nu blijven waar we zijn. Door het meespelen van Henk en Gerrit hebben we een tweede elftal, waarin een goede geest heerst en dat is al uiterst belangrijk. De junioren speelden tegen WGW een aanvankelijk stroeve partij. Traag in uitvoering, duurde het geruime tijd eer Niek uit een pass van Peter de W.-keeper kansloos passeerde. Het werd 20 voor de rust. De tweede helft liep het vlotter en de stand werd opgevoerd tot 91. W. wist de eer te redden. A.s. zondag weer ge heel en in prima tempo, dat zal nodig zijn, want Watervogels zal graag revan che nemen. De adsp. namen geen halve maatrege len door met 6—0 te winnen van ZDH. En nu maar trainen voor zaterdag tegen Tex. Boys a. Dat zal een lastige partij worden. Als jullie mochten winnen, zijn jullie meteen ;n de running. A.s. zondag: Schagen-Texel, Texel Watervogels 2; Junioren: Watervogels- Texel; Adsp.: Tex. Boys a-Texel a. VI al SINT NICOLAAS-RIT Zondagmiddag hield de M.A.B.-clul r haar jaarlijkse Sint Nicolaas-rit, welk een groot succes is geworden Het wa ditmaal geen Zwarte Pietenrit maar n een puzzelrit met opdrachten. Onder weg b.v. passeerde men een fietsenrek moest men opgeven hoeveel rijwielei e( daarin geplaatst konden worden. Bij c slager hoeveel metworsten er in de eti lage lagen, hoeveel flesjes koffiemelk bi de Zuivelhandel enz. Het was weer een iets anders en de rijders hebben er va genoten. 37 auto's, 17 motoren en 18 bromfietse ia hadden ingeschreven. Het aantal motorei begint minder te worden omdat er vei schillende rijders over gegaan zijn op eei auto. Het aantal strafpunten variëerd van 12 tot 181. Om plm. kwart voor vie kwamen de eerste rijders binnen. Zij wer den begroet door Sint Nicolaas en Zwart Piet. Zij reikten aan de rijders de sur e; prises uit welke bestonden uit speculaa e of snoep. Onderweg waren de rijders oo getracteerd op pepermoppen en snoei Om 5 uur was de zaal van Hotel „De Lin de boom-Texel" geheel gevuld met ouder en kinderen. De kinderen zongen uit voll borst, terwijl Marian Bakker op de vleu gel speelde. Het was een kostelijk fees ^owel voor jong als oud. Om plm. 6 uur kon de voorzitter prijzen bekend maken, na eerst Sin Nicolaas en Zwarte Piet te hebben be groet, dankte alle controleurs en aller die hadden medegewerkt tot het wel slagen van de rit en deelde mede dat d Oudejaarsrit op 28 december gehoude 2al worden. Sint Nicolaas deelde hierna de prijze uit, welke ditmaal bestonden uit bankel letters, speculaas, taai-taai en chocoladr letters, met een toepasselijk woord. Auto-klasse: 1. G. Bakker Pzn. 12 str 2. P. Dam 16 str.; 3. H. Veenema 19 st Motoren: 1. J. Grisnigt 21 str.; 2. B. v.< Velde 24 str.; 3 R. de Vries 25 str. Brommers: 1. T. Vennik 22 str., 2. G. d Geest 23 str.; 3. A. Zegers 24 str. De voorzitter dankte Sint Nicolaas e Zwarte Piet en hoopte, dat zij het volgen jaar weer hier aanwezig zouden zijn. FEUILLETON door G. PLANTEMA 40. „Ik was bijna jaloers op haar ge worden, maar nu ben ik haar dankbaar", merkte Madeleine Uittenterpe op, terwijl ze André's hand stevig vasthield. Sven moest even glimlachen. Dan vervolgde hij: „Namen heb ik tot dusver met ge noemd, behalve die van mej. Ilescu. Nu zullen we meer te horen krijgen. Kijk, Van der Zuyden was dood en de heer Boorneman veilig opgeborgen, waardoor men de politie op een dwaalspoor hoopte te brengen. De hoofdman en zijn kern- medewerkers voelden zich dus betrekke lijk veilig. De gebeurtenissen hadden wel invloed gehad op hun zenuwen. Laten wij vooral niet vergeten, dat deze mensen wel de aanvoerders van een geraffineerde dievenbende waren, maar dat ze nog nooit moord en doodslag hadden gepleegd. Nu was het toch zover gekomen en daardoor was hun toestand veranderd. Ja, ik ben er van overtuigd, dat verschillende van die mensen, die hun geweten tot dan toe met een gedachte aan sportiviteit in slaap hadden gesust, plotseling de be schuldigende stem in zichzelf duidelijk hoorden. Misschien zou als gevolg daar van automatisch een einde zijn gekomen aan de reeks van diefstallen, wie weet? Het is een feit, dat zij door de beide moorden nerveus waren geworden. Zij verloren de voorzichtigheid een beetje uit het oog. Misschien moet ik zeggen: zij waren zo pijnlijk voorzichtig geworden dat hun gedrag achterdocht wekte. In elk geval, door eigenaardige uitlatingen van mej. Ilescu en anderen kreeg Jörgensen langzamerhand het idee, dat hij de moor denaar in zijn naaste omgeving kon vin den. Op een zeker ogenblik kwam de Zweed in aanraking met de Fransman Dupont. Die logeerde bij de heer Naba- rescu, de oom van mej. Ilescu. Zij kenden elkaar min of meer oppervlakkig, maar zij kenden alle twee de vermoorde Roe meen dr. Maroniu. En deze beide mannen elk voor de Roemeen een warme vriend schap gehad. Zij spraken samen veel over hem. Jörgensen kwam met zijn nog vage ontdekkingen voor de dag en op een dag had ook Dupont iets gehoord". „Zij werden dus ontvoerd, omdat zij de moordenaar ontdekt hadden?" vroeg Ernst Verhagen. „Jawel", stemde Sven toe. „Jörgensen en Dupont kwamen langzamerhand heel wat te weten, vooral toen de Zweed op uitnodiging van Nabarescu bij hem kwam logeren. Maar mej. Ilescu ontdekte, dat die twee iets wisten en dit joeg haar zo'n panische schrik aan, dat zij in de nacht het huis van haar oom ontvluchtte. We mogen daar niet al te verbaasd over zijn; het is zeker, dat de vooraf gaande schokkende gebeurtenissen haar al heel wat hoofdbrekens hadden gekost. Maar niet daarom vluchtte zij, meer eigenlijk voor het eigen geweten dan voor de twee mannen. Er kwam bij, dat zij de andere leden van de bende had gewaar schuwd. De hoofdman besloot, dat Jör gensen en Dupont onschadelijk moesten worden gemaakt. Mej. Ilescu begreep dit en zij was bang voor meer moorden. Daarom durfde zij niet te blijven onder het dak, waar zich twee mensen bevonden die door haar mededeling in gevaar wa ren gekomen. Het is begrijpelijk, dat zij haar bondgenoten voor het hen dreigende gevaar had gewaarschuwd. Maar het is ook begrijpelijk, dat zij nu terugdeinsde voor de gevolgen van haar ingrijpen. Zij wist, dat de hoofdman radeloos was en tot het ergste bereid. Maar de man is, vermoedelijk ook door toedoen van zijn medewerkers, voor nieuwe moorden te ruggeschrokken. Jörgensen en Dupont werden gevangen genomen en wegge bracht. Bijna had mej. Ilescu dit doen mislukken. Immers, ik had haar gezien toen zij in paniek wegliep en ik was haar achterna gegaan. Goed, zij had de bende niet verraden. Integendeel. On danks haar geschokte zenuwen had zij di- rekt een verhaal bij de hand, waardoor Jörgensen en Dupont beschuldigd werden. Dat was helemaal in de lijn met de ideeën, die de hoofdman had. Het grote gevaar was nu, dat door mijn telefonisch alarm de politie te snel zou komen. Als die de beide mannen nog vond, zou alles duidelijk worden. De hoofdman had haar vlucht bemerkt. Hij kende haar voldoende om te weten, dat zijn in haar wanhoop tot rare dingen in staat was. Twee man nen werden met de hond uitgezonden om haar op te sporen Zij ontdekten, dat mej. Ilescu in het huis van mijn zwager was, en keerden snel naar de hoofdman terug. In allerijl werden Jörgensen en Dupont overweldigd. In een auto bracht men ze weg, juist voordat de politie arri veerde". „Alles goed en wel", merkte Ernst Ver hagen op, „maar hoe kon de bende dit allemaal doen in de villa van de heer Nabarescu?" „Dat komt alleen, omdat Nabarescu zelf tot de bende behoorde", antwoordde Sven. „Hij was namelijk de maker van het gas, de chemikus, over wie ik sprak. Naast de hoofdman was hij de hoofdper soon van de troep". ,Maar wie was nu toch het opper hoofd?" informeerde André Boorneman een beetje ongeduldig. ,Dat was de gemaskerde man, die in ziekenkamer kwam. Maar dat zegt nog weinig. Ik zal nu even moeten in gaan op de gebeurtenissen in Van der Zuyden's villa. U weet, dat ik daar Jör gensen en Dupont vond. Ik heb ze be vrijd en naar buiten gebracht. Zij waren versuft, omdat zij, net als u trouwens, voortdurend onder invloed van een be dwelmingsmiddel waren gehouden, maar ze kwamen al gauw bij om mij er van te overtuigen, dat zij geen misdadigers, maar slachtoffers waren. Zij noemden mij de namen van Nabarescu en zijn nicht en zeiden, dat een onbekende man die twee aanvoerde. Nu begreep ik, dat mej. Ilescu en de onbekende hoofdman in de vrachtauto Jörgensen en Dupont hadden vervoerd. Ik was er zeker van, dat Naba rescu behoorde tot de groep, die nader hand in de villa was binnengedrongen. De moeilijkheden begonnen de mensen boven het hoofd te groeien. Er werd een algemene vergadering gehouden en de grote sensatie daarop was de mededeling van de hoofdman, dat de politie de onder grondse schuilplaats in de binnenstad had ontdekt, terwijl André Boorneman werd bevrijd. Dat was niet het ergste. De heer Boor neman wist toch praktisch niets. Het is uitgekomen, dat enkele leden van de bende er al op hadden aangedrongen, de jongeman in bewusteloze toestand ergens in de omgeving van de stad neer te leg gen. Zo zou hij dan zijn vrijheid toch her kregen hebben. Met Jörgensen en Dupoi stond het heel anders! Dat die twee uit handen van de politie waren gehoude bleek een gelukkige omstandigheid. Ma: de bende moet er juist over hebben bi j raadslaagd, hoe met die twee te hand: len, toen ik hen ontdekte. Men was hl - er al over eens geworden, dat de twi t gevangenen in geen geval vrij kond: rondlopen. Wat hun lot zou zijn, ja, da, had men nog niet verder over gesproke Men durfde dat eigenlijk niet goed, oo dat er maar één oplossing was, hen I vermoorden. Over iets naders was me het wel eens geworden, even voordat politie, door mij gewaarschuwd, de vil omsingelde. Zij hadden besloten, voorli pig alle aktiviteit te staken en de kei te ontbinden. Het werd te gevaarlijk. N hoopte men nog, door snel te verdwijni de politie uit de handen te blijven en te voorkomen, dat het raadsel van juwelendiefstallen en de beide moord: ooit werd opgelost. Ik moet zeggen, d wij maar op het nippertje zijn gekomen (Wordt vervolgd) HALVE EEUW GELEDEN Adv. in de Texelaar van zondag november 1908: 1883 JUBILEUM 1908 Den 26sten November hoopt A. Kn te De Cocksdorp den dag te herdenkt dat hij vóór 25 jaren bij de Posterijen dienst trad als postbode. 24 november 1908 gaat het Italiaan schip „Fernando Senova" in de Eit landse gronden verloren. Zeven opvard den verdrinken, vier zeelieden word: gered. De reddingboot van Terschellii slaat om, waarbij 3 redders verdrinkt

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4