Cjrocn '/wirL-Jexels in het harL, Texelse leerkrachten amuseerden de jeugd met denderend stuk Dat was een muzikale Sinterklaas Setter-Set Ouwe Sunderklaas Door de Texelse brandweer behouden POENSDAG 10 DECEMBER 1958 TEXELSE 73e JAARGANG No. TIO» COURANT litgave N.V. v.h. Langeveld de Rooi) loekhandel Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 1) - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Sank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Dit tafereel kwam voor in het toneelspel, dat vorige week voor de scholieren erd opgevoerd. De twee dames, die U hier op de wip in actie ziet, meenden ian een ongeneeslijke kwaal te lijden. Nu daar was volgens de nar dan toch iog wel een kruidje voor gewassen: hij zorgde voor een soort shock. In wer- :elijkheid kwam de val minder ernstig aan: zoals U ziet had de toneelmeester uit oorzorg een kussen laten aanbrengen. MET BROMFIETS DE BOCHT UIT Ten behoeve van Piet Dam Jr., ver- naard trialrijder, moest dezer dagen een antal strekkende (centi)-meters leuk- iplast worden afgerold, daar hij als iromfietsberijder bij Oudeschild uit de locht was gevlogen, subs, gereden. De ongeman moest zich onder doktersbe- andeling stellen en kon enige onderde- sn van de ulo-cursus derhalve niet per- oonlijk bijwonen. Maar. dat haalt 'iet wel weer in denken we. DIAKENVERKIEZING DOOPSGEZINDE GEMEENTE De zondag gehouden verkiezing resul- eerde in de volgende benoemingen tot liaken bij de doopsgezinde gemeente Texel: Den Burg. mevr. Broere-Risseeuw; losterend, de heer Jac. Visman; De Vaal, de heer K! Zuidewind; Den Hoorn !e heer Jac. Dijksen. M.A.B.-CLUB NIEUWS Zondag 21 december organiseert bo- enstaande club een zware betrouwbaar- leidsrit voor motoren en brommers. Zij, iie daaraan deel willen nemen, kunnen en inschrijfformulier bekomen bij de ieer C. P. Moojen, Schoonoordsingel 37, BETAALT u uw abonnement per giro Dat bespaart U 25 cent incasso kosten en ons extra werk. Uw betaling dient vóór 1 januari 1959 binnen te zijn. it Postgiro 652 t.n.v. N.V. v.h. Langeveld De Rooij Administratie Texelse Courant ÜOOTD1ENSTREGELING x.E.S.O. geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18.25 van Den Helder- 9.20 11.30 17.15 19.35 van 4-5 uur. Wie mocht menen, dat je bij de schoorsteen maar raak kon brullen, is ver teerd ingelicht: de Sint is (zeer) muzikaal, wat ons reeds uit vakkundig geschre- n- ren recensies duidelijk was. De Sint heelt zulks trouwens vrijdagmiddag bewe- it' ten want toen hij in de Chr. Kleuterschool aan de Julianastraat een piano ont- iekte, nam hij zonder blikken of blozen op het krukje plaats om enige schone ilanken aan het bejaarde, maar zeer willige klavier te ontlutselen. De beide ej Jwarte Pieten zongen uit volle borst mee, wat de kleuters uiteraard best aanstond 'r; VOLKSONDERWIJS BOUWT SCHOOL REISJE-VAKANTIEVERBLIJF OP VLIELAND J In opdracht van de vereniging voor I Volksonderwijs is architekt E. Vegter op Vlieland geweest ter voorbereiding van de bouw van een schoolreisje-vakantie- f verblijf op dat eiland. De aanbesteding tal binnenkort reeds plaats hebben. Men hoopt volgend jaar van het huis gebruik de dat zijo pas nylons HALVE EEUW Adv. in de Texelse Courant van zondag 29 november 1908: W. de Boer, Hoofd der School te Kolhorn vraagt tegen Kersttijd a s. eene Dienst bode. Klein gezin. Loon twee gulden per week. Gevraagd een gehuwde boerenknecht om met 1 maart in dienst te treden, liefst met inwonende dochter, die genegen is aan hetzelfde adres dagmeid te worden. M. Alderlieste, Eierland, Texel. Over twee dagen, op vrijdag 12 decem ber, gaat Texel weer Ouwe Sunderklaas vieren. Het grootste en mooiste folkloris tische feest van het jaar, waaraan alle lagen der bevolking deelnemen. Op di verse dorpen zullen ze weer het be proefde recept volgen en de dorpscom missies zullen ook weer actief zijn. Vele jury's zullen werk aan de winkel vinden. Behalve dan te Den Burg, want daar geeft men de Folklore weer helemaal de rije teugel en vorig jaar is bewezen, dat het ook kan, want het aantal spelers be droeg een paar honderd met allerlei leuke voorstellingen. Geen jury en geen bekes, maar een animo van je welste. Ongetwijfeld zal die animo dit jaar niet minder zijn, temeer omdat de Texelse overheid het prettige besluit heeft geno men de kasteleins de mogelijkheid tot een welverdiende nachtrust grondig te ont houden: er mag tot drie uur getapt en ge dronken worden. We hopen, dat deze (an dere) vrije teugel niet te elfder ure toch nog weer strak aangehaald behoeft te worden. Zet 'm op, zet 'm ouwerwets op, men sen, maar houdt het walletje bij het muurtje. En.valt bij Uw vertoningen liever ook geen personen aan. „Wat U niet wilt, dat U geschiedt.Buiten het persoonlijke om, hoe verleidelijke ook, is er volop gelegenheid de humor de ruimte te geven. Want er is in het afge lopen jaar weer genoeg gebeurd en dat kan men weer op ontroerende wijze de revue laten passeren. Natuurlijk hopen wij vurig, dat de straten niet volgestouwd worden met or namenten, die men vroeger onontbeerlijk achtte, maar die men in de tegenwoordige tijd zonder voorkennis van onze hoogge achte vroedschap van het toneel laat verdwijnen. Heus, de mens is wel mo- oern georiënteerd, maar hij is en blijft mens als U voelt waar de schoen wringt! Ouwe Sunderklaas, een avond om /elerlei eens lekker over hekel te halen. Nu wij dit schrijven zijn vele groepen al weer bezig met het in orde brengen van hun voorstelling. Er wordt geest driftig geschilderd en genaaid, getimmerd en gerijmd. Vorig jaar signaleerden we een record aantal opschriften. Ouders, vertelt Uw kroost eens iets over de bedoeling van Ouwe Sunderklaas, want dit spel moet van generatie op ge neratie overslaan. Laat ze in de voor avond weer naar hartelust spelen, zoals dat in 1957 ook zo uitbundig gedaan is. OUWE SUNDERKLAAS TE DE COCKSDORP Dit jaarlijkse feest wordt weer georga niseerd door de Sportver. S.V.C. De jeugd, die meespeelt, wordt weer verrast op snoep en er zijn weer mooie prijzen beschikbaar voor wie als nummer één en twee eindigen. De jury heeft daartoe zit ting in Hotel ,,De Hoop" tussen 6 en 7 u. Om 8 uur begint dan de grote maske rade, waar de jury zich dan bevindt, is niet bekend. De spelers wordt dan ook aangeraden om geen enkele open deur voorbij te gaan. Naast de bekers, voor elke groep één, zijn nog andere prijzen in de vorm van taarten, worsten enz. Om dit financiëel verantwoord te maken, wordt dit jaar weer een verloting ge houden. Deze is wat groter van opzet dan vorige jaren. De hoofdprijs is nJ. een electrisch scheerapparaat; tweede prijs een grote taart en derde prijs een fles wijn. Verder een damestrui, een plooirok, jongenstrui enz. Te veel om op te noe men. De prijzen van de maskerade en van de verloting worden in „De Hoop" bekend gemaakt. En tot slot, willen degenen, die vorig jaar een beker wonnen, deze zo spoedig mogelijk afleveren bij de heer D. Buijs. We zullen hopen, dat het weer mee werkt en dat De Cocksdorp het Ouwe Sunderklaasfeest weer als vanouds zal S.V. DE KOOG De adsp. moesten zaterdag de punten met Oosterend meegeven. De uitslag werd 5—0. Het eerr'2 ontving WGW 3. In een har de, maar faire wedstrijd, werden de pun ten gedeeld (44). Het was een gelijk- opgaande wedstrijd, waarbij de score steeds in evenwicht bleef. De rust ging in met 33, waarna beide ploegen nog eenmaal scoorden. Het tweede ging naar Den Helder, naar HRC 7. Er werd met 121 verloren, na dat de rust inging met 21. Blijf voor taan in de oorspronkelijke opstelling spe len en ga het elftal niet door elkaar gooien. Dat is meestal funest. SPORTNIEUWS S.V.C. Zondag speelde het eerste aan 't Zand tegen Geel Zwart. Na een 10-achter- stand met de rust wist Nico met zijn mannen deze 10 om te zetten in een 13 overwinning. Zo gaat het goed. jongens 1 Zondag naar Petten. De adsp. spelen zaterdag om 3 uur aan Den Burg tegen Tex. Boys. te kunnen maken. Het is te danken aan het vakkundig optreden van de brandweer van Den Burg en De Cocksdorp, dat de aan de Slufterweg gelegen boerderij „Dei Gratia eigendom van de heer C. de Ridder, behouden bleet. Zeker, een deel van het uit asbestplaten bestaande dak zal vernieuwd moeten worden en er zullen nog wel meerdere voorzieningen noodzakelijk zijn, maar de schade is toch gering. De waarde van de nevelspuit is ook weer bewezen. Hiermede kan men namelijk terstond de strijd aanbinden, want deze spuit voert zelf een behoorlijke hoeveel heid water mee. Een broer van de heer De Ridder verklaarde „Ja, die nevelspuit, dat was fantastisch!" SUNDERKLAAS VIERING BIJ GASLICHT Een der attracties ter gelegenheid van de viering van Sunderklaas in 1908 nog op 5 december, was het ontsteken van gaslantaarns. Hierover meldt de Texe laar uit dat jaar het volgende: ,De eerste verrassing welke ons wacht te was het ontsteken der gaslantaarns: voor dezen avond scheen er geen reke ning te worden gehouden met de lichte maan volgens den almanak, welke ons wel eens meer in den steek laat. Het was eene goede gedachte aldus te handelen: de nevel, die zoo menigmaal het genot van maanlicht teniet doet gaan en gevaar doet ontstaan voor eene onaangename botsing wanneer men zich langs de straat beweegt, zou voor dezen avond nu zich zoovele personen langs de straten be wogen, dubbel onaangenaam zijn geweest. Met onverdeeld genoegen werd dan ook de straatverlichting begroet; het werd er zooveel te gezelliger om nu ook vele ne ringdoenden hunne winkels extra ver licht hadden en meer andere ingezetenen door het plaatsen van licht voor de ramen hunner woningen, het hunne er toe bij droegen, dat we niet in duisternis be hoefden rond te dwalen". Tot de vele gemaskerden behoorde een groepje collectrices, die vijftig gulden konden afdragen aan „Het Witte Kruis" als begin van een fondsje tot stichting van een eigen lokaal tot berging van haar materiaal. TEXELSE MARKT Aangevoerd op maandag 8 december 1958 1 koe 775, 3 pinken 500650; 8 nuchtere kalveren 6580; 4 schapen 8085; 20 biggen 4050. haard brand de meest ideale brandstof voor uw oliehaard of -kachel FIRMA DE GRAAF EN SCHOORL Waalderstraat 32, Den Burg, tel. 182, Texel. SINT N1COLAAS BEZOCHT „HET MIERENNEST" De Koog. Het was vrijdagmorgen voor het eerst in z'n leven, dat St. Nico- laas met zijn trouwe knecht de kleuter school „het Mierennest" kwam bezoeken. Dat hij daar zeer verblijd over was, kon den de kinderen wel aan hem zien, hoe wel zijn blijdschap wel even getemperd werd, toen hij bij aankomst vernam, dat de hoofdleidster door ziekte hem niet verwelkomen kon. Gelukkig nam de waarneemster deze taak over Het was voor de kleinen een geweldig feest, waar van bijna alle moeders getuigen waren. Piet tracteerde en Sint deelde aan iedere kleuter een cadeautje uit. De stralende gezichtjes bewezen hoe zijn bezoek op prijs werd gesteld Vandaar gingen zij naar de eerste en tweede klas van de „Luberti-school". Ook hier werden zij met gejuich ontvangen. Sint toonde zich zeer verrast door de leuke spelletjes die de kinderen voor hem uitvoerden en de aardige liedjes, die zij opzegden. Piet deelde weer met gulle hand allerlei lekkers uit. Ieder kind mocht ook hier een pakje uit de handen van Sint ontvangen. De derde en vierde klas werden ook niet vergeten, terwijl in de hoogste klas sen Sint met de kinderen onder dolle lei ding van Piet tussen de rijen banken door een polonaise uitvoerden. Ieder kind ging met een goed gevuld pakje naar huis. Het is werkelijk een „feest" voor de kinderen geweest en zij, die hiervoor zorgden, komt wel een pluim toe. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Woensdag 10 december a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2 uur; Den Hoorn 2.45 uur en De Koog 3.30 uur. S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: 4e k! KNVB: BKC-VZV 2—2; Zwaag- dijk-LSW 1—5; Vios-Helder 3-4; JVC- Zouaven 25; Limmen-Meervogels 01. Afd. N.H.: Texel 2-Watervogels 2 35. Junioren: Watervogels-Texel 41; Adsp. Tex. Boys a-Texel a 11. Handbal: Texel-Vlug en Vaardig 11. Tot onze grote verwondering werd de wedstrijd Schagen-Texel door terreinaf keuring afgelast. Het komt ons vreemd voor dat na een zo droge tijd een veld onbespeelbaar is, waar moet het dan heen als er een natte periode volgt? Texel 2-Watervogels 2 is door de be zoekers, die beter speelden en daardoor sterker waren, verdiend gewonnen. Spoedig had W. de leiding, maar met een goede pass scoorde T. 11. Het werd 12 maar Texel maakte gelijk uit een straf schop, waarna W. de stand opvoerde tot 23 en zelfs tot 24. Wel viel Texel enige malen goed aan, maar het ging te onberekend We sjouwden wel hard, maar er zat geen lijn in. Daarentegen heeft de verdediging het lang niet gemak kelijk gehad en zich er over het algemeen goed doorgeslagen. Gerrit redde en paar maal vanaf de doellijn. Herman liet ons weer zien hoe er gespeeld moet worden. De snelheid liet nog te wensen over. Uit een misser achter kwam de rechtsbinnen vrij en gaf Arie geen kans 52, maar uit een pass van rechts bracht Maarten de stand op 53, een eervol resultaat. Watervogels is de leider in de afd. en dus kunnen we er nog wel onderuit ko men. Zorg daarvoor lui. Texel a was op bezoek bij Tex. Boys a en maakte er voor de rust totaal niets van. Tenminste aanvallend. Fokko ver richtte een paar mooie safes en vooral door Thijs en Rob kon de B-voorhoede het scoren worden belet. De T.-aanvallen hadden in het geheel niets te beduiden. In de tweede helft ging het wel beter en slaagde Texel er in door een schot van Hans op 11 te komen. Zelfs werd Texel iets sterker en viel B. wat terug. Henk kreeg een zo mooie kans als hij wel niet meer zal krijgen, rnaar ja, de bal werd tegen de keeper aangetrapt, nog een goede kans ging verloren. Thijs wou het eens proberen, maar dat gelukte niet. En al kwamen de Boys tegen het einde weer goed opzetten, de stand bleef 11. A.s. zondag: Texel-VZV; Texel 2 vrij; Jun.: Helder b-Texel a; adspiranten vrij. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Een uitgestoken richtingaanwijzer geeft een automobilist geen vrijbrief om zo maar weg te rijden. Het uitsteken van de pijl is bij weg rijden zelfs overbodig De bestuurder moet zich door middel van zijn spiegel vergewissen van het achteropkomend verkeer, daarbij rekening houdende met de z.g. dode hoek. Hij kan ook even de moeite nemen, door het open portierraam te kijken, of hij het verkeer niet hindert met zijn manoeuvres. Wie zich in het verkeer voegt heeft meer verplichtingen dan hij, die daaraan reeds deelneemt.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1