Voor geschenken aan Peerless denken CAMP Lovitran ist SHELL Nulsspaarbank SETTER SET PEERLESS m P. S. Kuyper Zn. Televisie kopen HET GOUDSCHIP RIJWIELEN BAKELAAR, KIEVIT, VONK, ZEGEL Den Burg DROS Eierland KEIJZER De Waal TROOST Den Hoorn WITVLIET Oudeschild Het ideale corset voor iedere vrouw met de beste pasvorm. J. G. Dekker C. P. MOOJEN, 'n Cadeautje tWVWWW Taxi Garage Reij Heeft lui liever lepels of...? Z"" lO% Zoinaojr ejctra. 2nel het ZIZVBRVLOOT ideaal sj>aarpl&n 7 Candidaatstelling Lovitran ELECTROHUIS BAKKER Voor al Uw FOTO-ARTIKELEN LANGEVEID DE R0ÖIJ N.V. lekkere koffie... J. C. RAB Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatiscbe Pijnen. PEERLESS HANDELAREN ZIJN Meer dan 1000 Peerless handelaren in Nederland BARENDS De Cocksdorp RENTENAAR Oosterend KIKKERT, De Koog Gediplomeerd corsetlière Paskamer aanwezig Op verzoek komen wij bij U thuis passen Alleenverkoop voor Texel Alle Verzekeringen kunt U sluiten bij Den Burg, Telef. 278. Vraagt vrijblijvend offerte Ook voor financiering Hypotheken voor groot of klein Dan moet U immers bi) J. P. STAM zijn I Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend! Kapper Bakker, Tel. 203 4 -9- -9- V- -V- V V -9- -9- Hoge rentevergoe ding en gemakkelijke terugbetaling Kogerstraat 34 Den Burg Den Burg, Texel Telefoon 333 GEVESTIGD IN EJAt POSTKANTOOR Misschien neemt hij, en u ook, Lovitran toch liever in op de „gewone" manier: als levertraan op een lepel. Er zijn echter nog 2 andere manieren om Lovitran in te nemen, de allerbeste Noorse levertraan, die er is: in druppelvorm of als parels. Zo kunt u kiezen uit 3 manieren. Maar hoe u het ook doet, néém Lovitran. Voor weerstand, kracht en energie, voor uw kinderen en voor u zelf! levertraan 1 eetlepel per dag Is vol doende voor uw weerstand, f 1.40 per fles 400 cc. Ter voorziening in de vacature wegens overlijden van de hoofdingeland L Roeper Pzn Opgave van candidaten kunnen worden ingediend od woensdag, 17 december 1958 bij de voorzitter, die daartoe te zijnen huize op die dag zitting houdt van 2-5 uur Het college van dagelijks bestuur van polder Waal en Burg H J Keijser Dzu, dijkgraaf E L J Lap, secretaris Zendt Uw advertenties vroegtijdig in dan alleen kunnen wij er de nodige zorg aan besteden. Voor het feest en voor het werk dat is het merk I Oosterend Den Burg Gemakkelijk m een lepeltje suiker of een schijfje sinaas f 1.65 p. flacon Een concentraat, bereid uit de ge selecteerde verse levers van heilbot en andere edelbot- soorten, gemakke lijk In te nemen met melk, water of thee. Reukloos! f 1.8S per 50 parels. Alle 3 manieren zijn goed, als het maar met „natuurlijke" vitaminen a N.V. HANDELSVER. A. J. ten DOESSCHATE - ZWOLLE is een zaak van vertrouwen. Bij ELECTROHUIS BaKKER kopen betekent: 1 Verzekert te zijn van de beste service op T V gebied. 2 Uitgebreide mod. meetapparatuur en instrumenten 3. Speciale antenne door ons en met ons ontworpen voor Texel. 4 Gediplomeerde vakmensen 5. Daardoor de best mogelijke ontvangst Daarom voor 't baste beald naar de speciaalzaak FEUILLETON (Vervolg) Inleiding De „Amethyst" en niet de „Lutine" heeft dus het geld voor de troepen in Rolland overgebracht, tenzij de „Lu tine" een tweede zending aan boord gehad zou hebben. Doch daarvan wordt met geen woord gesproken door de man, die de „Lutine" opdracht heeft gegeven om te varen, Admiraal Duncan, bevel hebber van de Noordzeevloot. Deze schreef op 9 oktober van de „Kent", liggende te Yarmouth aan de Admiraliteit: „De kooplieden die geld zendingen naar het continent moeten overmaken ter ondersteuning van hun krediet, hebben bij mij een oorlogsschip aangevraagd om een aanzienlijke som gelds over te brengen, wijl er geen pak ketboot voor dit doe! beschikbaar is. Ik heb hun verzoek ingewilligd en de „Lu tine" naar Cuxhaven gedirigeerd Dat de „Lutine" inderdaad uitgevaren is om deze order uit te voeren, blijkt uit het eenvoudige berichtje in de „Times" van 11 oktober 1799, dat luidt: Yarmouth, 10 October. „De post voor Hamburg en Bremen van 4 dezer is ver zonden van Yarmouth naar Cuxhaven in Zijner Majesteits fregat Lutine, dat he denmorgen van hier vertrokken is met geld en passagiers voor Hamburg". Hieruit blijkt, menen wij, overtuigend aat het goud en zilver aan boord van de „Lutine" bestemd was voor de wanke lende handelshuizen in Hamburg en met de Engels-Russische invasie in Noordhol land niets te maken heeft gehad. Deze overtuiging wordt niet geschokt door de berichten in „Lloyds' Evening Post" van 25 oktober 1799 en de „Ham burger Korrespondenz" van 12 november 1799, volgens welke er sprake van was dat assuradeuren weigerachtig waren te betalen, omdat de „Lutine" van haar koers was afgeweken en inplaats van direct naar Hamburg te zeilen, te Texel binnen had willen vallen. Immers het schip is in een zware Noord-noordwester storm op de Ter- schellinger gronden vergaan. Indien het zijn koers op Texel had gezet dan was het bij Terschelling niet verzeild geraakt. Dan zou het getracht hebben het Mars diep in te komen. Koers houdend naar Hamburg is het aan lager wal geraakt en bij het Noordwestgat vergaan. Daar ligt het wrak nu.anderhalve eeuw. De bergingspogingen van de ne gentiende eeuw zijn niet allemaal zó vruchteloos als die van de twintigste. Omstreeks honderd jaar geleden is er wel goud en zilver opgehaald. Maar bij lange niet zoveel als met de „Lutine" is gezon ken, al lopen de schattingen omtrent de schat van het schip ook wijd uiteen. Ze variëren van £140.000 (St. James Chro nicle) tot £600.000 (The Naval Chronicle), en de juiste cijfers zijn niet na te gaan, sinds bij de grote brand van 1838 in Royal Exchange alle papieren van Lloyds vernietigd zijn. Men weet niet hoeveel goud en zilver bij het Noordwestgat nog in de zeebodem verborgen is. Men weet het vooral niet, cmdat er ongetwijfeld ook „stille" ber gers aan het werk geweest zijn. Hoeveel honderden botters hebben in de loop der jaren het sleepnet over de Terschellinger Het is de moeite waard om uiterst precies te zijn op het merk koffie, dat U koopt. Vraagt Uw winkelier Douwe Egberts koffie... het fijnste van de plantages. brandstof olie Belt u ons even. Of stuur 'n kaartje. Wij zorgen dan voor tijdige levering van De beste brandstof voor uw oliehaard! in brandstoffen en bouwmaterialen N.V Kantoorstiaat 1012, Den Burg, Texel Telf 42 gronden getrokken? De vissers hebben, wanneer het net, inplaats van bot of schol een goudstaaf naar boven bracht, deze niet weer in zee geworpen. Die vissers waren ook niet van een aard om met alles wat zij in zee vonden naar de strandvonder te gaan. Er zijn, nu reeds lang geleden, op Terschelling en Texel, en ook te Urk en aan andere havens van de Zuiderzee sommige vissers plotseling rijk geworden. Niemand wist hoe. Maar men fluisterde dan steeds van de „Lutine". Er zit nog wel goud en zilver in of onder het wrak van de „Lutine". Maar wat de emmers van de „Karimata" niet konden omhoog brengen, dat brengt nie mand meer aan het licht. HOOFDSTUK I De geheimzinnige brief. Het is een donkere novemberavond en de grote uitgestrekte stad Londen is als uitgestorven. Wie gaat er nu met zulk een weer de straat op. Met deze storm kun je beter thuis blijven. Zo denkt de oude heer Goldsmid er tenminste ook over. De miljonair leunt behaaglijk achterover in zijn met leeu wenkoppen gebeeldhouwde stoel. En als hij zo om zich heenkijkt, mag hij tevre den zijn. Laót de regen maar kletteren tegen de ruiten. Léat de storm maar gie ren door de straten. Hij zit hier veilig in zijn schitterende woning. Rijk. schètrijk is hij en bovendien heeft hij nog vier zonen die even rijk beloven te worden als hij. Ja, Goldsmid kan genoegelijk voor zich uitstaren en denken aan wat hij, de nu welgestelde bankier, tot stand heeft ge bracht. Dit alles heeft hij immers met hard werken zélf verdiend Nu is hij oud geworden en het is een hele troost voor hem, dat straks zijn vier zonen weer nieuwe schatten zullen ver dienen en misschien nóg rijker zullen worden dan hij. Heeft hij geen reden om zich gelukkig te voelen....? Ja, maar loch.... Plotseling betrekt zijn gezicht. Hij staat op.... onrustig. Zijn oude, stramme benen wankelei), zijn knieën knikken, zijn handen beven. Hij moet zich aan de tafel, die rijk met ivoor is in gelegd, vasthouden. Zou hij het wagen. Zal hij éindelijk, na dertig jaren, die geheimzinnige brief openen? Was het niet uitgekomen wat die oude grijsaard op die donkere avond, nu al lang geleden, hem had gezegd, toen hij hem die brief in de hand had gedrukt. „Als Gij de zegels van deze brief on geschonden laat, zal Uw huis bloeien als een laurierboom, maar als Gij ze ver breekt, zal 't kwaad U achtervolgen!" Was zijn huis niet gaan bloeien als een laurierboom? Was hij niet één van de allerrijkste mensen van héél Londen? Keek men hem niet na wanneer hij in zijn met vier paarden bespannen koets door de straten reed en fluisterde men dan el kander niet toe: „Kijk, daar gaat de rijke Goldsmid?" De oude bankier valt weer in zijn stoel terug. Nee, dertig jaar heeft hij de ver zoeking weerstaan, zal hij het nu opge ven? Volhouden zal hij! Goldsmid gaat naar het raam, schuift de luxe overgor dijnen opzij en kijkt naar de regen, die klettert tegen de ruiten. Maar wat hij ook probeert, steeds worden zijn gedachten weer getrokken naar dat pakje, hier. vlakbij, in het kleine geheime vakje links van hem, achter 't behang. Niemam weet deze plaats. Niemand heeft er ooi aan gedacht, dat hier, in deze voornami kamer, nog een vakje achter 't mooie be hang was, dat het grootste geheim wa van de oude Goldsmid en dat hem steed weer trok naar deze kamer. Niemam wist waarom hij nu toch zo graag juist ii déze kamer was. Liefst alleen. Och, al zo vaak had hij het pakje e uit genomen en het als een kostbaai bezit in zijn handen óm en óm gedraaid Had hij hieraan eigenlijk niet zijn rijk dom te danken? De oude bankier tast me zijn beverige vingers langs 't behang. Ja daar zit het achter. Steeds weer, wanneer de wind de re gen in een nijdige vlaag tegen de ruitei slaat, is het, of het hem in de oren klinkt „Lees. lees!" (Wordt vervolgd) Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur goed doen. "n Heerlijke gewaarwording, dat bevrij öende gevoel dat over U komt, naarmatj de aansporende werking van Kruschen zes minerale zouten zich op lever, niere: en ingewanden doet gelden en zo Uv bloed sneller gaat stromen. Stramhei en pijn vallen als 't ware van U af en g< voelt Uzelf allengs weer helemaal dl oude. Vraag Kruschen bij Uw apothekel of drogist.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4