Cjrocn 'ZwarLrJexeh in het harL, m mm Hevige explosie in centrale van de T.E.M. PÜROL De Havenkanters weer voor het voetlicht BE. ummm °"k A - KAKIERS Huidgenezing De feestdagen en de Texelse Courant De laatste raadsvergadering in 1958 Pracht handen Twee personen licht gewond Setter-Set WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 TEXELSE 73» JAARGANG No. 7111 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld <S de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Het is ons de laatste tijd duidelijk ge worden, dat er in Oudeschild nogal wat wensen leven. In menig opzicht acht Oudeschild zich zelfs bij andere dorpen ten achter gesteld. In verschillende ge vallen zouden de andere dorpen evenwel de blik kunnen richten naar onze haven plaats en wij denken daarbij dan aller eerst aan het bestaan van de bloeiende muziekvereniging ,,De Havenkanters". Inderdaad bloeiend, want toen ze donder dagavond in „Het Eigen Gebouw" voor een behoorlijke bezette zaal optraden met hun nieuwste programma, bleek het to neel het aantal medewerkenden maar nauwelijks te kunnen bevatten. Voor de ter afwisseling geboden tableaux-vivants was dan ook maar weinig ruimte en ge lukkig maar, dat de zusjes Van Leeuwen niet aan slaapwandelen leden!! Onder de aanwezigen merkten wij bur gemeester C. de Koning op alsmede wet houder Hin en echtgenote. Deze eerste avond, die zaterdag werd herhaald, met bal na, werd door een groot aantal leden van de Bejaardensociëteit bijgewoond en jong en oud heeft zeer genoten. De heer Jan Klomp, een der pioniers van dit succesvolle ensemble, richtte een bijzonder woord van welkom tot burge meester De Koning. Het verheugde hem, dat de burgemeester het theater had kunnen vinden ondanks de slechte ver lichting en niet in het ravijn bij de r.-k. kerk was gestort. De burgemeester wilde deze opmerking uiteraard als een geesti ge uitval van de programmaleider be schouwen en daarmede werd de geest van deze avond gekarakteriseerd: pret en jolijt, want we hadden toch allemaal nog een beetje pret van de ouwe sunderklaas- viering overgehouden, niet waar! Wat ons betreft: de avond is omge vlogen en gezien de regelmatig met ap plaus beloonde prestaties heeft het pu bliek volop genoten. Geopend werd met de herkennings melodie en die hopen wij nog heel dik wijls te horen evenals het laatste nummer „Tot wederziens", want de jongelui zetten steeds hun beste beentje voor. De accordeonisten, de guitaristen („Hulde aan de jarige Dory" stond er op een der schilden), de violisten, aangevuld met een niet te verwaarlozen pdc., die voor twee p.k.'s over de snaren streek. Het werd een bonte avond: nu eens hoorden we het gehele gezelschap, dan weer vroeg een duet of een trio, een kwartet of een solist de aandacht. Jack Bruin Jzn. debuteerde als kunstfluiter en we stelden vast, dat hij het voetspoor van Piet Keijser bezig is te volgen! Trees en Dory Bakker, Annelies Blom en Ina Hil- len zongen als nachtegalen. Mevr. Klomp en Koos van Splunter hadden vooral suc ces in „Czardas Fürstin" Ook als solist kwam Koos aan een open doekje toe, maar voor herhaald halen was eigenlijk geen tijd, omdat er eventjes 22 nummers moesten worden verwerkt. Alles verliep zeer vlot „De Havenkan ters" trekken alsmaar nieuwe leden aan en de toekomst is dan ook verzekerd. Dick Koning J. D.zn. durfde het on danks zijn aanvallige leeftijd van negen jaren aan helemaal alleen achter een standaard plaats te nemen. Hij bracht het er best af. Atie van Leeuwen, elf jaar, gaf eveneens een solo weg; het nummer had echter iets lichter mogen zijn, maar ze zette (telkens) weer dapper in. Aparte vermelding verdient ook het optreden van Ina Hillen en Annelies Blom met „Circus Renz". Wat een tempo! Het mooiste was misschien wel „De Postkoets". Het toneel was amper groot genoeg om het décor te kunnen bevatten. Hieraan werkten mee mevr. Klomp, Annelies Blom (koetsier) en Trees en Dory Bakker, welke laatste twee als passagiers bovenop de kofferbak lagen te luieren. Zeldzaam zuiver was de zang door de vier „Modinettes". Erg leuk ge vonden was ook het optreden door de dames Hillen, Blom, Ina Westdorp en Nel Klomp en Gerrit Stolk als musicerende stuurlieden. Stemmingvol was „Tussen palmen en varens". Met toewijding werd ook geacteerd toen het „Orgelliedje" ten tonele werd gevoerd. Pastoor Wanna had hiervoor de tekst geschreven. En zo zouden wij nog wel meer succes nummers kunnen noemen, b.v. „Langs zonnige wegen" waarbij de dames gerou tineerd hun parasol lieten draaien. Ook zouden wij nog uitvoeriger willen ver tellen van die arme door liefdesverdriet wegkwijnende soldaat (Koos van Splun ter), die zijn meisje niet (meer) bij de trein vond en, staande op wacht, het hem aangedane onrecht wereldkundig maakte. Koos van Splunter heeft op deze avond de nummers waar nodig even aan elkaar gepraat, maar zoals opgemerkt hij heeft zijn stembanden niet op zware proef behoeven te stellen, want alles verliep zeer vlot. Toch wees de klok al weer elf uur tien toen het slotaccoord van „Tot wederziens" wegstierf. Ja, gaarne tot wederziens, „Haven kanters"! OVERDENKING: KERSTMIS Na de advenstweken is het toch plotse ling Kerstmis geworden. Maar nu het feest er is, voélen wij ons toch nog weer zo on-af en on-klaar. Zo was het ook voor twee duizend jaar: eeuwen lang had het Joodse volk zich voorbereid op de komst van het Heil. En toen het zover was, toen Gods Goedheid en menslievendheid zich eindelijk kenbaar maakte, toen waren de mensen nog zo on-af en on-klaar, dat God in een stal geboren moest worden en ze Hem nauwelijks dertig jaar in hun mid den hebben geduld. Bent U dit jaar weer teleurgesteld? Had U nu eindelijk de vrede verwacht in de wereld, in Uw omgeving, in U zelf? Probeert U het maar weer te vergeten met een extra snee krentenbrood, met veel kaarslicht en rood lint, omdat God toch weer zo ongrijpbaar ver voor U is gebleven? Maar dat blijft Hij, als Hij zich niet zelf léat grijpen! En: een Kind neem je gemakkelijk in je handen. Maar dan moet U van Uw balkon afkomen waarop U zich terugtrok om de wereld aan Uw voeten maar weer te laten voor wat ze isf Het Kind in de kribbe is Uw medemens! God werd onze medemens, de Emanuël, de God-met-ons. Hij doorbrak de afstand, die Wij maar weer hadden ingenomen. Laten we maar ophouden met uit te reke nen, wat wij waard zijn. Kijkt U maar gerust wat verlegen naar dat miserabele Kind in de kribbe. Misschien is het wat pijnlijk, te moeten konstateren, dat God zich als een Kind aanbiedt, wij willen toch liefst zo snel mogelijk de kinder schoenen ontgroeid zijn7 Maar een kind schrikt niet af, maakt je niet bang. Zou God dat bedoeld hebben? Komt U gerust wat dichterbij en luistert eens wat boven deze wieg gezongen wordt: van vrede, van rust en liefde voor allen, die van goede wil zijn! Is dat misschien een troost voor U? J. K. EN TOCH KWAM ER VREDE Straks worden de bomen weer feest'lijk ontstoken In kerken en huizen, in kroeg en bordeel. Dan wordt weer de hals van de fles afgebroken, Want iedereen wil van dit feest toch zijn deel. Men hoort „Stille Nacht" tot het niet meer gehoord wordt, Op orgel, piano, zelfs op 't pierement. Maar 't Kind in de kribbe wordt bijna vergeten. Omdat men de zin daarvan haast niet meer kent. En toch draait dit feest niet om bellen en kaarsen, Hóe feest'lijk het staat in zijn glinst'rende pracht. Het gaat om het heil om de boodschap van vrede, Die eens voor altijd aan de aard werd gebracht. Want wie durft gewagen van vrede op aarde. Die zief naar wat thans op de wereld geschiedt? Wie denkt aan d'ontheemden en hen die gevlucht zijn. Die zingt van die vrede zo makkelijk niet. En tóch is er vrede op aarde gekomen Voor elk die zich buigt voor het Kind in de stal, Want Hij is de vrede voor mens en voor wereld, De vorst die regeert over 't ganse heelal. Laat daarom uw kerstboom tóch vreugdevol branden, Het heil is gekomen in 't hulpeloos kind. Want niet de atoombom, het oosten of wesfen, Maar Christus alleen, die de wereld verwint. Huib de Rijmelaar. Hu idzui verheidHu idgezondheTo Houdt do winter uit honden en voeten. BROMFIETSER MAAKTE ERNSTIGE VAL De heer J., Eierland, kwam maandag middag op de Kogerweg zo ernstig met zijn bromfiets te vallen, dat hij bewuste loos bleef liggen. Na door dokter Elias te zijn verbonden het slachtoffer had 'n ernstige hoofdwond opgelopen werd de bromfietser per ziekenauto naar huis vervoerd. In verband met het Kerstfeest zal onze Courant zaterdag 27 december NIET ver schijnen. De verdere nummers verschij nen normaal. Texelse Courant. ZON, MAAN EN HOOG WATER Maan: 26 dec. V.M., 2 jan. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 dec. 6.55 en 19.15; 25 dec. 7.42 en 20.01; 26 dec. 8.29 en 20.44; 27 dec. 9.13 en 21.25 28 dec. 9.56 en 22.04; 29 dec. 10.39 en 22.43; 30 dec. 11.20 en 23,18; 31 dec. 11.57 en 23.54. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Tube 95 ct Unmpn-fiolpi Het is de Hamamelis die 't 'm doet Maandag kwam de Texelse gemeente raad voor de laatste maal in 1958 bijeen. De voorzitter, burgemeester C. de Ko ning, deelde mede, dat de buurtschap Oost zal worden opgenomen in de ge meentelijke reinigingsdienst, waartoe de benodigde emmers zullen worden aange schaft. De nog ontbrekende bomen bij enige houtrijke woningen te Den Hoorn zullen worden geplant: schuttingen vorm den tot dusverre een sta in de weg; naar het bungalowdorp van de heer C. C. Handgraaf zal een berijdbare weg worden gemaakt, geen verharde weg, maar een door een bulldozer te egaliseren route, hetgeen op 200,is begroot. Te De Cocksdorp zullen de voorzieningen wor den getroffen, die nodig zijn om het wa ter tijdig te doen afvloeien. Oudeschild kwam er overigens voorshands nog be kaaid af, want inzake de aanstaande be stemming van het voormalige depót van de Rijkswaterstaat dienen met deze dienst nog weer besprekingen te worden ge voerd. Voorgesteld werd bij te dragen in de kosten van de gestichte Federatie van Waddeneilanden te weten 38 pet. van de bijdrage, die voor rekening van Texel komt, dat is 228,voor de gemeente. De heer P. v.d. Slikke, fruitteler, Wes- terweg, Den Burg, zal de som van 12.000,worden uitgekeerd, zijnde schadeloosstelling wegens de bestemming van grond voor aanleg weg („Pontweg"). Aan de heer J. Roeper Jzn., „De Fen- ne" zal 4500,worden uitgekeerd, om dat diens schapenboetje aan de Laanweg wegens aanleg Pontweg zal moeten wor den afgebroken. De heer J. Daalder (A.-Rvond het 1-rettig dat B. en W. zo snel gereageerd hebben op de besprekingen van de vorige bijeenkomst. Vervolgens werd de heer C. Bakker Bzn., „Lyda", met 9 stemmen benoemd tot bestuurslid van de Sociale Dienst als opvolger van de heer F. L. Faber, die zijn functie had neergelegd. Nr. twee van de voordracht, de heer P. Vermeulen, ver kreeg 6 stemmen. Het bestuur van het Algemeen Wees huis had zich tot B. en W. gewend met het verzoek een wijziging van het regle ment te bevorderen, waardoor het moge lijk wordt in plaats van aan een vader en moeder het inwendig bestuur op te dra gen aan een directrice. De heer P. Smit (KVP) achtte de hand having van een vader en moeder juister en meer in de sfeer passen. De voorzitter merkte op, dat het Weeshuis meer en meer een opvangcentrum zal worden, al leen reglementair kan nog van een wees huis worden gesproken. Maar spreker gaf toe, dat in de redenering van de heer Smit inderdaad een grond van waarheid schuilt. Wethouder Th. R. Hin (KVP) meende, dat in de toekomst toch wel een andere plaats voor de wezen gezocht zal moeten worden, omdat zij zich in het Weeshuis alhier dan niet meer thuis zul len gevoelen wegens de aantrekking van andere categorieën. De raad ging akkoord met een compromis: zowel de benoeming van een directrice als die van een vader en moeder mogelijk te maken. Inzake de grondtransactie met de heer A. Huizinga, Warmoesstraat, Den Burg, waarbij de gemeente hem grond voor 20,per m2 verkopen wil, sprak de heer S. v.d. Vis (CHU) van een ver schrikkelijk dure prijs. Tot dusverre was de duurste grond 15,„terwijl het hier niet om bouwgrond gaat, maar om grond die voor uitgang bestemd is". De voorzit ter zei, dat ook voorgesteld is de grond te verhuren, maar de heer Huizinga gaf de voorkeur aan aankoop. De raad ging met het voorstel akkoord, de heer Van der Vis wenste geacht te worden tegen te hebben gestemd. Inzake de grondtransactie met de heer S. W. Koning, Oosterend, meende' de heer S Keijser <(VVD) B. en W. en de heer Een hevige ontploffing, die was ont staan door een defect aan een der acht zuigers van de nieuwe 1820 pk. sterke Dieselmotor, staande in de centrale van de Texelse Elektriciteits Maatschappij, deed het gebouw maandagochtend om streeks acht uur twintig op zijn grond vesten schudden. Platen ijzer vlogen alle kanten heen en onmiddellijk brak er brand uit. In de nabijheid van de motor bevonden zich drie monteurs en de ad junct-directeur, de heer Kleinhuis, maar gelukkig werd niemand door de brok stukken geraakt Toch raakten twee per sonen gewond: de heren H. Ploeger, Den Burg, en D. Backer, Oudeschild, liepen brandwonden op, doordat de brandende olie overal heenspatte. Zij werden resp. verbonden door de artsen Elias en Schalkwijk. De explosie was zo hevig, dat twaalf ruiten sneuvelden. Vijf met schroeven verankerde deksels, die zo'n 25 kg wogen, sprongen van het carter en kwamen ver derop in het gebouw terecht. De exploi tatie had dan ook rampzalige gevolgen kunnen hebben. Ogenblikkelijk snelde de heer Ploeger naar een in de buurt staande hoofdscha kelaar, terwijl de heer Backer een hendel overhaalde om de motor te stoppen. Het personeel van de TEM bond, geassisteerd door omwonenden, opgeschrikt door de hevige knal en de hoog op schietende steekvlam, meteen de strijd tegen het vuur aan. Binnen een kwartier kon de laatste vlam worden gedoofd; de schuim- blussers hadden radicaal gewerkt en de brandweer behoefde dan ook geen dienst te doen. Toch ging naderhand de brand weersirene, maar dat was te wijten aan de stroom, die weer geleverd werd door de inschakeling van de hulpmotoren. Naderhand constateerde men, dat ook twee op het dak staande luchtkokers gesneuveld waren. Koning met de getroffen oplossing te kunnen feliciteren. De VVD stemde resoluut tegen toen voorgesteld werd te besluiten tot een ga rantieverlening van een door de Stich ting Sociaal Toerisme Texel met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage te sluiten geldlening van 96.000,Deze lening is bestemd voor de financiering van de kapitaalsuitgaven voor het boekjaar 1958-1959 van het kampeercentrum „Loodsmansduin" nabij Den Hoorn en van het kampeercentrum .JCogerstrand", alsmede de kosten van de bouw van een beheerderswoning en kan toor. De heer C. J. van der Kooi (WD) voelde blijkbaar lust om het in de vorige vergadering begonnen debat voort te zetten. „De heer Spijkerman secretaris Nederlandse Kampeerraad had destijds gezegd, dat binnen een straal van drie kilometer van enig dorp geen kampwin kel zou worden gesticht. Heeft de heer Spijkerman ons toen maar iets op de mouw willen spelden? Voorts acht ik Uw woordkeus van „kleinzielige critiek" niet gelukkig. In wezen is de critiek van de middenstand op geheel andere basis ge grondvest: een middenstander heeft aller lei diploma's nodig en moet voldoen aan zekere eisen van credietwaardigheid, maar bij de vestiging van een kampwin kel komt de overheid je vragen hoeveel vergunningen je belieft, dan zal zij wel dat zijn pat nylons zorgen, dat je die op tijd in huis hebt. Dit is een onbillijke bevoorrechting". De voorzitter bleek enigermate ont stemd te zijn over de wijze, waarop de heer Van der Kooi zich had uitgelaten over „de integere figuur van de heer Spijkerman". De voorzitter wees er op, dat eventuele wijzigingen van bepalingen ten nauwste verband houden met de enorme ontwikkeling van het kampeer- bedrijf. De middenstand kan met plezier meedoen aan de exploitatie, wij geven haar de volle ruimte om mede te werken, maar het lijkt me toe, dat zowel de voor zitter van de Algemene Texelse Midden stands vereniging als die van de r.-k. Middenstandsvereniging dit af en toe niet beseffen". Uitvoerig werd gedebatteerd inzake het onderwerp „onderverhuur van ge meentewoningen". Mevr G. Vrijdag- Keijser (VVD) zei versteld te staan we gens de bestaande mondelinge contracten. Antwoord: De raad heeft dit zelf regle mentair vastgesteld in zijn vergadering van 30 juli 1948. De heer Daalder: „Wij moeten streven naar een regeling op re delijke basis" De heer Wassenaar (P.v.d. A.) achtte het niet juist een exploitatie tekort als uitgangspunt te nemen. De heer J. J. Westdorp (P v.d.A.) was voor het trekken van één lijn over de hele linie. Een commissie te vormen uit de fractie voorzitters zal een onderzoek naar de onderverhuur instellen. Wethouder Hin verklaarde, dat bij controle gebleken is, aat een groot deel van de bewoners van de Bungalows te De Koog geheel of ge deeltelijk onderverhuurt; het daartoe toe gezonden formulier werd slechts door één huurder geretourneerd. De heer Westdorp „Het knijpt blijkbaar af op het feit, dat andere gemeentewoningen wél verhuurd mogen worden zonder het bestaan van 'n bepaald contract". Voorzitter: Er is van een groot verschil sprake omdat van den beginne af deze bepaling vaststond. Wij hebben de bungalows voor de duur van vijf jaar deze bestemming gegeven ten einde het woningvraagstuk enigermate te helpen verminderen. Een en ander dringt nog meer tot liquidatie van de normale bewoningssfeer. Bij verkoop van de bun galows zullen vervangende woningen moeten worden gebouwd. Wanneer er geen gegadigden voor dë bungalows wor den gevonden zullen wij ze eventueel bij het Sociaal Toerisme kunnen trekken. De voorzitter zei, dat hij overigens reeds met een organisatie heeft gesproken over de verkoop van de bungalows De heer Van der Vis meende, dat die bungalows, die door ambtenaren worden bewoond ge makkelijk gecontroleerd kunnen worden, omdat de huurders tijdens de vakantie meestal elders vertoeven. Voorzitter wil de de controle echter niet tot een deel der bungalows beperken, maar „gelijke mon niken, gelijke kappen". (Zoals bekend past de gemeente het expoitatietekort van 300,350,per bungalow bij; wie onderverhuren dienen dit tekort zelf te betalen - red.) De agenda werd met twee punten uit- (Zie vervolg pagina 2) haard brand het beste voor uw oliehaard of kachel L en... uw portemonnaie. FIRMA DE GRAAF EN SCHOORL Waalderstraat 32, Den Burg, tel. 182, Texel.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1