Zo vers blijft Planta in de nieuwe verpakking „Het was van ons" MARGARINE Jïn/tivsTere huid? Wordt weer öt van lijf en leden, bevrijd van Uw rheumatiek. met Krnschen Salts Avontuur met de valse munters Veilig beschermd als een vrucht in zijn schil, zo zit Planta in haar nieuwe, lucht- en lichtwerende foliewikkel. Kersvers, en met al haar goede gaven voor U bewaard, komt Planta nu altijd bij U op tafel. Proeft U maar! Proef met extra aandacht... Ja, zo zuiver en heerlijk smaakte zelfs Planta nog nooit! ZO VERS ALS DE VRUCHT IN DE SCHIL... U PROEFT DE NATUUR NU DUBBEL GOED IN PLANTA! ■■■-£ .V.J, :i-Vv£'vA FEUILLETON door HANOL SPOOR. Ik begrijpt niet waar je je zo over op windt, ik heb je toch nooit iets beloofd. Zijn stem klonk vlak en onverschillig. „Als je weg wilde heb ik je nooit ge vraagd te blijven", vervolgde hij. „Je kunt niet ontkennen dat je geheel uit vrije wil bij me gebleven bent. Wezenloos stond ze naar hem te kij ken. Hoe had ze zich ooit wijs kunnen maken, dat ze op de lange duur zijn ge negenheid wel zou kunnen winnen. Hij was absoluut gevoelloos. Op dezelfde, vlakke toon ging hij ver der. „Ik meen dat je nu zeventien jaar bij me bent...." Hij zegt het alsof hij 'n hondje heeft gehouden, ging het door haar heen, waarom zegt hij niet zeventien jaren sa men geweest. Nu dacht ze bitter, ga maar verder met je grafrede. „De laatste tijd word je zo nukkig, ik weet niet wat je je in het hoofd hebt gehaald, maar je hebt geen positieve bewijzen, dat ik ook maar de minste aanleiding gegeven heb om jou aan een of ander waandenkbeeld te helpen". „Ik ben een idioot geweest", snikte ze „al mijn mooie jaren heb ik aan jou op geofferd. Nu word ik als een afgedragen kledingstuk afgedankt". Plotseling ging ze recht voor hem staan. „Maar ik ga niet weg". Ze was helemaal vergeten wat ze zich zo juist voorgenomen had. Een plan om hem te gen te werken was nu veel sterker in haar. „Laat je zuster maar komen, ik laat Babydarm*.„p me voor haar niet buiten zetten". Uitgeput liet ze zich weer op een stoel zakken. Zonder enig medelijden keek hij haar aan. De hele scène scheen hem tenslotte alleen maar te vermaken. Koppig herhaalde zij „Ik blijf hier, ik wil ook nog wel even genieten van de gezelligheid, die ik hier bewerkt heb". Uitdagend liet ze er op volgen. „De lijd dat ik weg ga. zal ik zelf bepalen". Hij vond het zelfs de moeite niet veel notitie van haar veranderde houding te nemen. „Als je dan maar zo goed wilt zijn, in dien Lydia arriveert, in één der bijge bouwen je intrek te nemen. Ik wil haar niet kwetsen". „Dat is te prijzen in je", zei ze ironisch, wel. wel, wat 'n groot hart". Nadenkend bleef ze 'n poosje voor zich uit kijken. „Ik vraag me af", zei ze dan wat kalmer, „hoe je er in hebt kunnen slagen, om die mensen te bewegen hun dochter af te staan, terwijl jij hen zo minderwaar dig behandeld hebt". „Omdat ze weten, waar hun plaats tegenover hun pachtheer is", zei hij trots. „Ik vermoed eerder dat ze als hoog staande mensen een voorbeeld hebben willen geven van naastenliefde. Jammer genoeg is dat aan jou weggegooid". HOOFDSTUK TUI In het vijandelijke kamp. Ondanks de onaangename ervaringen, die de bewoonster van Duinsfort de vori ge avond had ondervonden, werd Joke heel vriendelijk door haar ontvangen. Ze stelde zich voor als mevrouw Yvon ne de Laville. Zij besprak het werk met Joke en zei dat ze verder alles aan Joke's initiatief overliet. Hoewel Joke zich over vele dingen verwonderde, liet zij dit geen ogenblik blijken. De maaltijden kwam Sternhout persoonlijk met haar bespreken. Joke had dikwijls moeite zijn excentrieke smaak tevreden te stellen. Verder deed ze rustig haar werk en hield zich bescheiden op de achtergrond. Tegenover Yvonne nam ze dezelfde be leefdheid in acht als tegenover Stern- hout. De eenzaamheid dreef de beide zo verschillende vrouwen naar elkaar en er ontstond een typisch saamhorigheidsge voel. Om overal in huis stromend water le krijgen hanteerden ze samen de pomp, waardoor het water naar een grote tank op zolder werd geperst. Joke was gewend flink aan te pakken en Yvonne vond het een prachtige trai ning. Een van de dingen waarin Joke haar wil gerespecteerd wilde zien, was een vast uur voor de maaltijden. Koppig hield ze daaraan vast. in hoofdzaak voor de smakelijkheid van het eten en ook omdat ze thuis een juiste regelmaat ge wend was. „Je bent een ware dochter van je moe der", merkte Sternhout op. „Ik hoop het", zei Joke ernstig. Al gauw had ze begrepen dat haar moeder door Sternhout gewaardeerd werd, maar dat hij een wrok tegen haar vader koesterde. Ze zou haar moeder nog wel eens naar de oorzaak vragen. Er waren ook momenten dat Joke Sternhout zonder meer trotseerde. Er stond een generator op het dak, die, wanneer deze in werking was, het hele huis van elektrische stroom voorzag. De generator stond echter al jaren stil en Joke klom vanuit een torenkamertje op het dak, om te kijken wat er aan man keerde. Het bleek, dat de hele zaak met een pin was vastgezet en dat de vogels reeds zolang aan die stilstand gewend waren, dat ze het hadden gewaagd om er een nestje te bouwen. Onverrichterzake kwam ze terug. Sternhout had haar bezig gezien en in stilte haar moed en kalmte bewonderd. Toen hij echter hoorde dat een vogel nestje haar er vanaf had gehouden om de generator in werking te stellen, ge bood hij haar om het nestje te vernielen. Joke weigerde en zei te willen wach ten tot de vogels waren uitgebroed. Na nog een sommatie van hem, zei ze misschien dat U er iets voor voelt, maar ik doe het niet". Zonder antwoord had Sterhout zich omgedraaid en was weggegaan. Joke had vernomen dat freule Lydia zou komen en verheugde zich daar op. Ze vond de stemming in huis nu lang niet zoals ze het graag zou wensen. De kortaangebonden toon, die zowel de man als de vrouw tegenover elkaar gebruikte, stond haar niet aan. Ze begreep niet waarom deze mensen in eikaars gezel schap bleven. Joke hoopte, dat de freule nog dezelfde vriendelijke dame zou zijn, die zij zich nog van vroeger herinnerde. Er was echter een telegram gekomen, dat de aankomst nog enkele dagen ver traagd was. Joke, die met een bezwaar gemoed haar werk op Duinsfort aanvaard had, verwonderde er zich over dat ze betrek kelijk zonder wrok haar werk kon doen. Ze had Frank nog steeds niet. op de hoogte gebracht van haar nieuwe plich ten. Ze kon zich niet voorstellen hoe hij dit zou opnemen. Nu ze hier was kon ze ook beter de gedachten van haar moeder begrijpen. Zou ze werkelijk niet een klein beetje invloed ten goede op de jonkheer kunnen uitoefenen. Al zou hij maar iets begrijpen van het streek-eigen, van de gehechtheid van de mensen aan eigen huis en erf. Heimelijk nam zij zich voor om eens rustig de kans af te wach ten tot Sternhout in de juiste stemming zou zijn. Eigenlijk zou ze hem moeten halen. Zijn onrechtvaardigheid tegenover haar ouders, zijn houding betreffende Frank en de minderwaardige behandeling van Yvonne, waren al redenen genoeg. Was het zijn opmerkelijke eenzaamheid, die onwillekeurig haar medelijden opwekte? Nooit zag ze hem in een vriendschap pelijk gesprek zelfs niet met die heer, die vele keren op Duinsfort verscheen en heel lang met Sternhout confereerde. Als deze weer vertrok in zijn kostbare auto, dan was er niets anders dan een korte, zakelijke handdruk. Joke had het vermoeden, dat de be sprekingen iets met het landgoed uit staande hadden. Hoe graag zij er ook meer van had vernomen, haar aard ver zette zich om voor luistervink te spelen. Wel nam zij zich voor, als ze door toe vallige omstandigheden iets zou verne men dat van waarde was ter verdediging van hun rechten, ze er gebruik van zou maken. Onverholen zou ze hem de hand schoen toewerpen. ttUOTDIENSTREGELING i.E.S.O. geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18.25 van Den Helder- 9.20 11.30 17.15 19.35 Door een bloedzuiverende kuur Kruschen's aansporende werking op Uw bloedzuiverende organen geeft deze weer jeugdige kracht. Uw bloed gaat weer sneller stromen; pijnverwekkende onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten en zo verdwijnt de oorzaak van die slopende pijn. U moet niet wach ten U moet vandaag met Kruschen be ginnen en zo Uw Rheumatische pijnen uitbannen - radioaal! 20. Sherry raapte al zijn moed bijeen en opende de deur van de kamer: „He daar, baas, is het misschien vergund u even te storen?" Ik zal maar een beetje be leefd zijn, dacht Sherry, je kan nooit weten. „Grr, jij hier, niet in het bos, zeg op, wat is er aan de hand9" „Zie je, baas, ik heb een vreemde snoeshaan gevangen genomen, die hier rondneusde", begon Sherry. „Boven in de kamer ligt hij gebonden!" „Wat?" gromde Bennie. „Hoe durft hij, grr! Kom mee, mannen!" Het hele stelletje liep keurig in het door Sherry opgestelde valletje. Nu ja, bepaald keurig nu ook weer niet, want je kan wel op het plaatje zien, dat het een heel slecht opgevoede bende was. In ieder geval, Sherry's plan lukte; de hele bende rende de kamer binnen en snel greep Sherry het touw! GASTENSTATISTIEK De vakantierecreatie ook op Texel maakt de laatste jaren een stormach tige ontwikkeling door. Het is uiteraard zaak, deze ontwikke ling in goede banen te leiden. Daartoe is het nodig, dat een inzicht wordt ver kregen in de omvang van het vreemde lingenverkeer aan de hand van betrouw bare gegevens, hetgeen slechts mogelijk is door het bijhouden van een statistiek van de gasten, die in de verschillende logiesvormen in de gemeente overnach ten. Ook elders werd dit als een nood zaak gevoeld. In een groot aantal kust- gemeenten werd n.l. reeds in 1956 een gastenstatistiek ingevoerd, waardoor de betreffende gemeenten zeer waardevolle gegevens hebben verkregen. Het nut van een dergelijke statistiek is duidelijk. Immers, aan de hand van de resultaten kunnen conclusies worden ge trokken, welke zowel voor de inwoners en voor de gasten als voor de gemeente van groot belang zijn Deze conclusies kunnen betrekking hebben op stede- bouwkundige aspecten, op de vorm van de propaganda, op de vraag of uitbrei ding van de vakantieaccomodatie dan wel wijziging hiervan noodzakelijk is, enz. Een en ander is aanleiding geweest tot het besluit, de gastenstatistiek ook voor onze gemeente in te voeren, en wel met ingang van 16 mei 1959. Van alle gasten, die van 15 mei op 16 mei a.s. af hier verblijven, dienen gegevens te worden verstrekt. Voor alle soorten bedrijven worden statistiekformulieren beschikbaar ge steld. Per bij elkaar behorende groep (gezin, vereniging, schoolkas e.d.) behoeft slechts één formulier te worden inge vuld. Aan de ten raadhuize bekende lo- giesgevers zijn reeds een aantal formu lieren toegezonden. Deze zijn zodanig in gericht, dat zij door de gasten zelf kun nen worden ingevuld, zij het dan ook, dat toezicht op de invulling door de iogiesgever gewenst is. De invulling dient te geschieden bij aankomst van de gasten, de terugzending (in portvrije re tour-enveloppen) uiterlijk op de maan dag, volgende op het vertrek van de gasten. Voor een aantal logiesverstrekkers zal de statistiek een vereenvoudiging bete kenen. Zo zullen de kampeerexploitan- ten de afzonderlijke „Registers van ko mende en gaande kampeerders" niet lan ger behoeven bij te houden. De formu lieren zijn voorts zodanig ingericht, dat zij ook de bestaande nachtregisters, wel ke door hotels en pensions moeten wor den bijgehouden, kunnen vervangen. Vanzelfsprekend zijn niet alle logies- gevers (hotels, pensions, verhuurders van gemeubileerde woningen of gedeelten daarvan, verhuurders van bungalows, tenthuisjes e.d., kampeerboerderijen, kampeerterreinen enz.) ons bekend. Wij doen daarom een beroep op de lo- giesgevers, die tot dusver geen statistiék- formulieren hebben ontvangen, hiervan kennis te geven ter gemeente-secretarie, OOK DAT IS SERVICE Reeds heeft de politie diverse toeris ten-automobilisten moeten herinneren aan de plicht de ook hier geldende ver- keersvoorschriften stipt in acht te ne men. De hoteliers en pensionhouders zouden er goed aan doen hun gasten te attenderen op het feit, dat ook op Texel het naleven van de betreffende voor schriften een gebiedende eis is. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 20 mei a.s. consultatiebureau Woensdag 20 mei a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2 uur; Den Hoorn 2.45 uur en De Koog 3.30 uur. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 593, F. L. Faber, Park straat 18; no. 322, W. J. Grisnigt, Haller- weg B 4, no. 549, A. Hovenkamp, Bea- tnxlaan 74; no. 548, M. E. v.d. Kerkhof, Kogerstraat 11; no. 545, P. D. Kuijper, Kogerstraat 56; no. 546, J. F. J. Velt- kamp. Burgwal 7; no. 396, K. C. Zoete lief, Veehouder, De Waal 80. De Cocksdorp: no. 250, J. Verhoeve, Torenweg C 70 b. Eierland: S. Koolstra, Veehouder, E 5 Den Hoorn: no. 298, F. Dqksen, Prins Hendrikpolder H 25. De Koog: no. 369 K. Minnes, Brink 12. OVERDENKING: afdeling algemene zaken. Op één aspect van de gastenstatistiek willen wij nog met nadruk wijzen. De gegevens, die ons via deze statistiek zul len bereiken, zullen uitsluitend worden gebruikt om te komen tot een betrouw bare, verantwoorde registratie van de gasten. Hierbij zijn alleen de aantallen van belang, niet de namen van gasten en logiesverstrekkers. De statistiek is dus volkomen neutraal, in verband waar mee elke Iogiesgever dan ook een code nummer krijgt, dat vooraf op de formu lieren wordt vermeld. Dit heeft tot gevolg, dat naam en adres van de Iogiesgever niet meer behoeft te worden ingevuld, maar ook, dat de be schikbare gegevens niet door onbevoeg den kunnen worden ingezien. In geen geval zullen de gegevens voor andere doeleinden worden gebruikt of beschik baar worden gesteld aan andere instan ties als b.v. de belastingdienst. Wij kun nen dan ook onvoorwaardelijke geheim houding van de betrekkelijke gegevens waarborgen. Het verstrekken van de gegevens is in de Algemene Politieverordening ver plicht gesteld. Niettemin vertrouwen wij, dat alle belanghebbenden het nut van de statistiek zullen inzien en ook afgezien van de strafbedreiging hieraan hun me dewerking zullen verlenen. Het doet ons genoegen, dat de V.V.V. blijk heeft gegeven van instemming met de statistiek en zich tot volle medewer king bereid heeft verklaard, aangezien ook zij bij deze gegevens groot belang heeft. Texel, 13 mei 1959. Burgemeester en wethouders van Texel, C. de Koning, burgemeester P. Beemsterboer, secretaris vIv vm m

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 4