GEMEENTERAAD (EN GEESTELIJK HEID) KOMEN BIJEEN OP GRASMAT Vrijdagavond, aanvang kwart voor acht zal onze eigen Texelse vroedschap de stoute (voetbal-) schoenen aantrekken en wel op het terrein van de sportvereni ging „Texel'. Tegenstander zal een team zijn, gerecruteerd uit geestelijken, aan gevuld door enige functionarissen uit de onderwijswereld. Er zal tweemaal een half uur worden gespeeld. De heer J. Daalder zal evenals vorig jaar de gehele rechtervleugel voor zijn rekening nemen, terwijl de heer J. J. Westdorp als jong ste raadslid zich verdienstelijk hoopt te maken als snelle linksbuiten. Wie de spilplaats zal bezetten is nog niet bekend, waarschijnlijk zal gemeente-secretaris P. Beemsterboer daartoe bereid zijn. De heer C. J. van der Kooi (reeds dagenlang trainend in hemdsmouwen) is linkshalf opgesteld, waarbij hij de uitdrukkelijke wens te kennen heeft gegeven, zowel in de achterhoede als bij het offensief te mogen optreden. Naar verluidt zouden de dames Ko ning-Bruin en Vrijdag-Keijser zich als grensrechters verdienstelijk maken, ter wijl burgemeester De Koning als scheids rechter beide partijen tegen al te grove overtredingen zou trachten te vrijwaren. Omtrent de samenstelling van het elftal der geestelijken wordt nog steeds het diepste stilzwijgen bewaard. Het aanbod om de spilplaats te bezetten is door pastoor Persoon nog even in beraad gehouden. Ds. Wolfensberger traint, zo vernemen wij, reeds iedere morgen tus sen Klif en Diek, zodat wij vrijdagavond een zeer spannende strijd verwachten. De organisatie hoopt, dat zich duizenden langs de lijnen zullen scharen en dat zij de collecte zullen steunen Er wordt nl. gecollecteerd ten behoeve van de co- mité's, die jaarlijks een tocht voor Be jaarden organiseren. Ter inleiding zal de drumband van de Margaretha Sinclair-groep een rondgang door Den Burg maken. NOGMAALS BRAND IN DE KOOG Voor de tweede maal loeide vrijdag de brandsirene. Nu stond de weg onder de dennen bij de schapenboet van Kuip in brand. Gelukkig wist men ook deze keer het vuur snel te blussen, zodat verder onheil werd voorkomen. Wees in en bij de bossen toch voor zichtig met vuur. Een achteloos weg geworpen brandende sigaret kan veel schade brengen. EINDLES ALGEMENE TUINBOUWCURSUS Op woensdag 27 mei had in de land bouwschool de officiële eindles plaats van de Alg. Tuinbouwcursus. Deze tuinbouwcursus, met als hoofd vak bloembollenteelt, werd gedurende twee winters, drie avonden per week, in de landbouwschool gegeven door de heer Onstenk, die tevens hoofd van de cursus was, en de heer Lous. Nadat op deze laatste les de genoemde heren nog enige vragen gesteld hadden over bloembollenteelt en scheikunde, werden de diploma's uitgereikt door de heer Brouwer, die de Rijkstuinbouw- consulent uit Hoorn vertegenwoordigde De heer Brouwer feliciteerde zowel de geslaagden als de beide leraren met hun mooi resultaat. „Immers", aldus de heer Brouwer, „het gemiddelde percentage geslaagden in het consulentschap Hoorn is 62°/o, terwijl de cursus hier 80°/o ge slaagden opleverde. (De namen van de geslaagden werden reeds eerder in de Texelse Courant vermeld). „Natuurlijk is een dergelijk resultaat afhankelijk van diverse factoren". „Maar", zo ging de heer Brouwer verder, „we mogen toch v/el naast de ijver der cursisten als oor zaak het vakmanschap van de beide le raren aanwijzen. Hij vond het daarom jammer, dat de heer Lous het eiland gaat verlaten. Hij dankte de heer Lous voor het werk, dat hij steeds met enthousiasme deed en beschouwde zijn vertrek als een groot verlies voor Texel Na de diploma-uitreiking werd nog het woord gevoerd door de heer Leber als voorzitter van de Commissie van Toe zicht. Ook hij wenste leerlingen en lera ren geluk met het bereikte resultaat en vertrouwde dat de opgedane kennis in de practijk zijn nut mocht afwerpen. Namens de geslaagden sprak de heer J. Uitgeest nog enkele woorden en als blijk van erkentelijkheid bood hij de heren Onstenk en Lous een boekenbon aan. Tot slot bedankte de heer Onstenk voor de attenties, waarna men nog enige tijd gezellig samen bleef onder het genot van een kopje koffie. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 1 juni 1959 Gevonden te Den Burg: damespols horloge, merk Grova; herenzonnebril plastic plaat (kunstmarmer); rode dames portemonnee; bruin kinderportemon neetje; houten kinderspeelgoedbijl; zw. lieslaars; geruite pet; bril met étui; plas tic speelgoedpop; paar handschoenen on derzijde bruin leder. Gevonden te De Cocksdorp: bankbiljet van 10,fietsbelkop. Verloren te Den Burg: wit perion da mesjasje; portemonnee met 5,rood kinderemmertje met blauwe bal; blauw zwembroekje en groene legerhanddoek kinderportemonnee met geld; gummi re genbroek; blauw en grijze regenjas, in zak sigarenaansteker; sleutel hotelkamer waaraan houtje met nr. 18; jutezak waarop letter D.W. en waarin grijze kruipbroek met lederen knielappen; bl. plastic emmertje; chroomrand van auto lamp; roodlederen portemonnee met 11 en foto's; sleutel met houtje waarop „de kluis". 18.00 uur. Het bureau der Rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. BENOEMINGEN Uit vertrouwde bron vernamen we, dat de heer H. Lous, leraar aan de land bouwschool alhier, met ingang van 16 ugustus 1959 benoemd is als leraar aan de landbouwschool te Gorinchem. Ook de heer D. M. A. v.d. Giessen gaat de landbouwschool verlaten. Hij is per 16 augustus benoemd als leerkracht aan de Thorbeckeschool te Schiedam. Voor de vacatures hebb'en zich inmid dels reeds elf sollicitanten aangemeld. DRIEWIELDE KAR ONTSPOORD Maandagochtend troffen bewoners van Oudeschild een driewielde kar aan, die waarschijnlijk door een trekker of auto is verloren. De kar lag halverwege de dijk, die langs het dorp loopt, tegen een boom. Het voertuig, dat ongeladen was. kan bij de postcommandant te Oudeschild wor den teruggehaald. ONDERHANDS AANBESTEED Maandagmiddag werd onderhands aanbesteed de bouw van een N.K.B.- zelfbedieningswinkel voor de heer R. Beuving, Kogerstraat-hoek Wittekruis- laan, Den Burg. De uitslag was: Veene- ma 16.490,Drijver 15.860,Van Wessem (laagste) 15.065,De begro ting was 16.819,50 KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Naar wij vernemen is maandagochtend het bosbrandje bij Gerritsland ontstaan doordat kinderen uit de buurt met vuur [espeeld hebben. SCHOOLREIS VAN DE LANDBOUWSCHOOL Van dinsdag 19 tot en met vrijdag 22 mei zijn de twee hoogste klassen, onder leiding van de heren Lous en Biesboer, op excursie naar Zeeland geweest. Dinsdagmorgen vertrokken we met de Dokter Wagemaker", die pas om 8.10 uur afvoer. Aan Den Helder moesten we op de TESO-bus wachten, die even later met „De Dageraad" arriveerde. Om 9 uur verlieten we Den Helder richting Alk maar, waar meneer Biesboer, hij zou daar op ons wachten, zich bij ons aan sloot. Meneer Lous heeft toen de belang rijkste punten van de trip behandeld. Na de Velser tunnel kwamen we spoedig in Zuid-Holland, waar in Rotter- aam het Centraal Bureau bezocht werd. We werden ontvangen met koffie. Na de koffie werd het bedrijfsschema uitgelegd, waarna de fabriek bezichtigd werd. Er werd begonnen met de koekjes fabriek, waar vele soorten koekjes ge maakt werden, waarbij het verschil te zien was aan de andere kleur van de labels op de dozen. Daarna werd even gekeken bij het breken van koeken en bij het in zakken doen van meel. Verder zijn we op de silo's geweest. Deze silo's, 48 in totaal, hadden een inhoud die uit eenliep van 45 tot 180 ton. Vervolgens kwamen we boven op de fabriek, vanwaar we een prachtig uit zicht hadden over Rotterdam. Toen we weer beneden waren, hebben we een rondvaart, georganiseerd door het C.B., gemaakt door de havens van Rotterdam Hier voeren vele schepen af en aan en er lagen vele schepen te laden en te lossen. Ook bood het C B ons een dineetje aan wat best in de smaak viel. Hierna werd afscheid genomen van het C.B. Nu werd er koers gezet naar Zeeland, waar meneer Lous op bekend terrein kwam. Hij vertelde ons dan ook enkele interessante dingen van de dorpjes, die gepasseerd werden. Zo naderden we snel Domburg, waar de ouders van de Jeugd herberg „Nieuw Walcheren" ons harte lijk welkom heetten. Snel werd er gegeten en afgewassen, waarna we nog enige tijd hadden om het dorp in te gaan, want om half elf moes ten we op bed liggen. De volgende dag stonden we om kwart over zes op. We zijn toen vóór het eten even naar het strand en de duinen ge weest, waar men bezig was met het slo pen van bunkers. Na het eten zijn we meteen naar Vlis- singen gereden, vanwaar de mooie veer boot „Prinses Beatrix" ons naar Breskens bracht. In Breskens werd een Rijks Middelbare Landbouwschool bezocht. Hier heeft men ons iets verteld over Zeeuws-Vlaanderen. De voornaamste gewassen daar zijn: wintertarwe, brouw- gerst, suikerbieten, aardappelen, erwten en bonen. Paarden worden er bijna niet meer gebruikt. Op deze school kon men ook een cur sus volgen om de werking van vele ma chines te leren. Bij de school lag plm 5 ha. land, waarop men dan met de ma chines kon oefenen. Nadat we dit allemaal gezien hadden, heeft de directeur der school ons mee genomen naar een fokbedrijf, waar we enkele fokpaarden bekeken en gefotogra feerd hebben. Vandaar zijn we naar IJzendijke ge gaan, waar we ons brood opgegeten hebben. 's Middags zijn we naar Sas van Gent gegaan, waar we een spiegelglas-fabriek bezichtigd hebben. Hier hebben we ge zien hoe de ruwe glasplaten bewerkt werden. De grote platen werden vast gezogen, omhoog gehesen en zo naar een andere plaats gebracht.. Ook hebben we gezien hoe er een zilverlaag op het glas werd aangebracht, waardoor spiegels ontstonden. Tenslotte werd nog bekeken hoe autoruiten gebogen werden, alsmede hoe sterk deze ruiten wel zijn. Na de spiegelglasfabriek zijn we naar een hoefijzerfabriek geweest. Alles ging hier machinaal. Eerst werden er gelijke stukken van lange staven ijzer afgekne pen. De uiteinden werden dan rond ge maakt, waarna de stukken ijzer in een oven roodgloeiend werden gemaakt. Vervolgens werden er gleufjes en daarna de gaatjes ingedrukt. Nu werden ze machinaal gebogen en tot slot nog even plat gedrukt. In deze fabriek werden plm. 2000 hoef ijzers per dag gemaakt. De afname van dc fabriek was na de oorlog weinig te ruggelopen, maar het aantal fabrieken BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr feestdagen: Van Texel: 7.40 10.30 16.00 18.25 VanDenHelder: 9.15 11.35 17.15 19.30 EMIGRATIE Anthony van Kampen heeft een boekje geschreven over het onderwerp emigratie. Hij komt daar in tot de volgende con clusie: Binnen 7 jaar zullen er 1 miljoen Ne derlanders méér zijn. Dat miljoen méér moet ook huizen hebben om in te wonen en als het kan ook nog een eigen stukje grond, al is het nog zo klein, om er een paar bloemen te planten. Dat eigen stukje grond is nu al een luxe. Op het ogenblik ontneemt men, móet men wel ontnemen, land aan boeren en tuinders, die het verlies van zo kost bare cultuurgrond met lede ogen aanzien. De industrie, die zich snel uitbreidt, eist haar deel van het restantje overblijvende grond en dan is er ook nog het verkeer, dat zijn tol vraagt in de vorm van een steeds uitgebreider wordend wegennet. Een onoplosbaar probleem? Misschien. Men is bezig met het zoeken naar midde len tot oplossing van dit vraagstuk. Een der middelen heet: emigratie. Emigratie schept hier, in Nederland, de noodzake lijke ruimte, en biedt anderzijds in het cmigratieland ontplooiingskansen voor hen, die zich hier om welke reden dan ook niet langer gelukkig voelen. Naar wélk land moet men emigreren? De keuze is vrij, maar die keuze moet er vanzelfsprekend wél een zijn, die naar redelijke verwachting de beste kansen op welslagen biedt. Men neemt vaak aan dat dit het land moet zijn, waarheen een vriend, een broer of een ander familie lid reeds eerder emigreerde, maar dat gaat niet altijd op. Wat voor die vriend of die broer gold, behoeft allerminst voor U te gelden. Voorts dient men bij de keuze van het land te bedenken, dat die keuze niet uitsluitend U persoonlijk geldt, maar óók Uw kinderen. U kiest automatisch mede voor Uw kinderen en kleinkinde ren. Het is dus een hoogst belangrijke keuze. Geen mens moet emigreren, zonder zich van tevoren terdege te hebben laten voor lichten of hij inderdaad iemand is die voor emigratie geschikt is. Honderd pro cent zekerheid kan niemand garanderen, maar een redelijke zekerheid kan wél verkregen worden. Hiervoor zijn voor lichtingsinstanties in het leven geroepen door 's lands overheid én door particu liere instellingen. Ze geven, dank zij een opgedane ervaring sinds jaren, goede voorlichting. Wie naar een bepaald land wenst te gaan, die kan volledig worden ingelicht ten aanzien van de meest uit eenlopende zaken. Hij kan alles te weten komen over de waarde van zijn diploma's in dat andere land, over de werk-metho- den, over de verhouding werkgever- werknemer, over de kansen om tot zelf standige vestiging te komen en over de risico's van die kansen. Over het vereni gingsleven, over de positie van de vrouw, ever de mogelijkheid om een eigen wo ning te krijgen, over vrijetijdsbesteding, over.ja, letterlijk over alles. (Wordt vervolgd). was van 6 op 2 gekomen. Na deze fabriek zijn we naar Terneu- zen gegaan, waar de veerboot ons over de Wester-Schelde naar Kruiningen bracht. Vanhier zijn we via Goes naar Domburg gereden. Na het eten en de afwas kregen we vrijaf om een paar uur in Domburg door te brengen. De derde dag zijn we na het eten naar Middelburg gereden, waar we eerst „Miniatuur Walcheren" bezochten. Alles was er in het klein precies hetzelfde als het in werkelijkheid is. Na dit kleine Walcheren werd de Lan ge Jan beklommen. Deze is 87 meter hoog. Vanaf de toren hadden we een prachtig uitzicht over Middelburg en omgeving. Daarna zijn we naar de markt geweest. Deze duurt van 11-4 uur. Hier zag men geen dieren op de markt zelf (stalletjes), doch diverse rijen kraampjes. De vreem delingen die de markt bezochten waren meest Engelsen, Fransen en Belgen Slechts enkele Zeeuwen waren in de Zeeuwse klederdracht. Na de markt hebben we Middelburg verlaten en zijn we naar Vlissingen ge reden om het gemeentelijke composte- ringsbedrijf te bekijken. De vuilnis werd in een verzamelput gestort en door mid del van een transportband naar een „schoner" gebracht, waar door middel van een magneet busjes en andere me talen er uitgehaald werden. Hierna werd de organische stof in een bak gestort, waarin alles fijn gemalen werd. Het fijne spul werd buiten op een hoop ge bracht waar het enige tijd moet broeien voor het gebruikt kan worden. Vanaf Vlissingen zijn we via West- kapelle weer naar de Jeugdherberg ge reden. Vrijdagsmorgens hebben we afscheid van de Jeugdherberg genomen. We zijn toen via Vere, waar we de Delta-werken gezien hebben, Goes, Bergen op Zoom de Moerdijkbrug en de Maastunnel naar Den Haag gereden. Hier werd een bezoek gebracht aan het Planetarium, wat zeer interessant was, Hierna hebben we Den Haag verlaten en zijn we via de Velser tunnel naar Alk maar gegaan, waar we afscheid van me neer Biesboer hebben genomen. Na Ber gen zijn we vervolgens naar Den Helder gereden, vanwaar „De Dageraad" ons naar Texel bracht. In Oudeschild namen we afscheid van meneer Lous, waarmee er een einde aan de prettige reis was gekomen. B. K. MUZIKALE KOETJES Bij onze rondwandelingen op de markt van maandag hebben we enkele muzi kale koetjes gezien. Tenminste Twee dames, laten we maar vaststel len dat het gasten waren, kwamen langs de Waag op de Vismarkt. En elke Texe laar weet dat daar in de Waag de jonge beesten worden gewogen. Nu stonden er ook enkele kalveren in. Wat denkt U dat de dames verrukt riepen? „O, zeg, kijk daar, wat gemoedelijk, kleine koetjes in de muzieknis. „We heb ben die dames maar in de waan gelaten. Misschien is het wat voor de VVV- directie voor haar zomerprogramma: Muzikale koetjes". INGEKOMEN PERSONEN Johannes Stoelwinder (en gezin) van Menaldum 418, naar E 126; Aafje Vis ser, van Zijpe, E 79a naar C 101. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Er wordt vanavond GEEN zusterkring gehouden. INVOER VAN VEE IN DE MAAND MEI In de maand mei werd het volgende aantal dieren op ons eiland ingevoerd: 72 kalveren; 18 pinken; 1 koe; 1 geit; 2 zeugen; 1 beer en 2 stieren. ALWEER: 100 JAAR GELEDEN (2) Over schipbreuken en Lutine-goud De strandvonderij, zou men zo ver wachten, moest in die jaren van veel schipbreuk lijdende zeilschepen wel heel wat opbrengen. Dat dacht ik tenminste óók, maar de heer strandvoogd stortte voor verkochte ongereclameerde strand vonderijgoederen niet meer dan 91,34 in 's Rijks schatkist. De strand voogd van Den Helder daarentegen 238,en toch waren deze bedragen vind ik gering in verhouding tot het geen alzo ook weer in 1859 in de wateren cm Texel verging. Hier volgt de opsomming van die na righeid: 15 april: een Noorse schoener „Natalie", kapt. Van Ness, in balast van Purmerend naar Noorwegen en op 3 september een Engelse schoenerbrik „Rival", kapt. Ed wards, geladen met leien van Port Madoc naar Hamburg. Beide schepen vergingen, doch de bemanning werd in haar geheel gered. Slechter verging het op 1 novem ber de Engelse brik „Emely", welke on- onder kapt. Bird met steenkolen van Newcastle varend naar Amsterdam, on der Texel geheel verbrijzeld werd en van de bemanning werd nimmer meer iets vernomen. Voorts vergingen er nóg 4 schepen, waarvan alle équipage-leden gered kon den worden: op 2 november een Neder landse schoener „Maria" (kapt. De Boer) met suiker van Amsterdam naar Triest; op 22 november een Hollandse kof ,,Grie_ tiena Hillechina" (kapt. Sprik) met verf hout van Nantes naar Hamburg; 25 dec. Ie Kerstdag, de Engelse bark „Glenor- chy" (kapt. Alassee) met rijst en arak van Java naar Antwerpen en 27 dec. de Deense galjas „Lars Nistel" (kapt. Nisted) met rogge van Aalborg naar Antwerpen. Als onbekenden moesten 5 aangespoel de levenlozen op Texel begraven worden. Maar onder Terschelling werd weer eens goud en zilver gevist in plaats van de geschubde levende have der Noordzee. Het betrof het edele metaal uit het wrak van het in 1799 gezonken Engelse oor logsfregat „The Lutine". Hier volgt hetgeen officieel! werd opgegeven opgehaald te zijn uit het wrak: 5 baren goud, 2 baren zilver, gouden doubloenen, 1 kwart en 1 acht te doubloen, 2 Louis d'Or, 4 guineas 3686 Spaanse matten, 22 halve Spaanse matten en 24 kwart Spaanse matten. Voorts enige voorwerpen van koper, ijzer, lood e.d. Nu we toch op het water zitten: de haven van „het Oude Schild" vergde elk jaar heel wat onderhoud. In 1859 werd het z.g. drie-jarige onderhoud aanbesteed voor 5.982,per jaar en werd o.m. dat jaar 32 strekkende meter beschoeiing langs de wierdam aangebracht, voorts werd de z.g. kom op de vereiste diepte gehouden, evenals de mond van de ha ven en werd een nachtverlichting der haven aangebracht. Aan het buiteneinde van het westelijke havenhoofd werd een drijvende peilschaal opgericht. Nog steeds lag er voor de haven een zandbank, waardoor de vaargeul aldaar 25 a 30 cm. minder diep was. Nu lag er beoosten de haven nog steeds een hoofd, dat men al gedeeltelijk had opgeruimd en men verwachtte, dat wanneer ook het restant zou zijn weggegraven, de opslib- bing van de haven zou ophouden. Men ziet, dat de Oudeschildse haven altijd al haar moeilijkheden heeft gehad. Die van „het Nieuwe Schild" niet minder, maar het Waterschap der 29 gemeenschappe lijke Polders had zoals ik vorig jaar al schreef de havengronden overge nomen en in 1859 de havenmond gesloten door er een dam van 36 m. lengte in te leggen, zodat precies een eeuw geleden „de haven beoosten het Nieuwe Schild heeft opgehouden te bestaan", zoals het rapport vermeldde. Het Rijk had het onderhoud der zee weringen t.w. de zeedijk bij Oudeschild, de zanddijken voor het Hoornder Nieuw- land en de zanddijk aan het Horntje met het stenen oeverwerk langs het buiten- veld aan het Horntje. Ook het onderhoud der duinen kostte bet Rijk geld en had in 1859 bestaan in het beplanten van 150.000 m2 met stro en 750.000 m2 met helm en het stellen van 1000 strekkende meter riet-schutting met stro-beplanting aan weerskanten. De rietschuttingen, geplaatst in de stuifgaten der Eierlandse buitenduinen, leverden een goed resultaat. De konijnen, die veel schade aanricht ten. waren door het uitgeven van jacht acten aanzienlijk verminderd, al waren ze uit de duinen van het Horntje en de grote zanddijk nog niet verdwenen, zoals de bedoeling was geweest. SLOB. HUISHOUDSCHOOL DEN HELDER LOGEERT IN DEN HOORN Leerlingen van de huishoudschool te Den Helder logeren in Den Hoorn, waar de bekende stolp van de familie Com mandeur tot domein werd gekozen. De jongelui zijn maandag gearriveerd en gaan vandaag weer huistoe. Ze hebben het buitengewoon goed naar de zin gehad. Hedenmiddag arriveert de 2de helft van de tweede klas. Zij blijven dan tot vrijdag. KAMER VAN KOOPHANDEL JAARVERSLAG Aan het verslag over het jaar 1958 van de Kamer van Koophandel te Alk maar ontlenen wij het volgende: De groothandel in wol in 1958 In de wolhandel zette zich de prijsda ling gedurende de eerste 10 maanden van dit jaar voort, waardoor de wol tot op een niveau daalde, dat in vergelijking tot de vooroorlogse prijzen laag genoemd kan worden. De totale daling bedroeg tussen juni 1957 en juni 1958 ongeveer 40°/o. Voor diegenen, die in het najaar 1957 hun wol niet tijdig geruimd hadden, be tekende deze daling een gevoelig verlies. In de loop van 1958 werd op de lage prij zen de markt weer gezond, waarbij spe ciaal in de laatste paar maanden een op leving viel waar te nemen. Dit moet in hoofdzaak worden gezien in het feit, dat de voorraden bij de fabrieken tot het mi nimum waren gedaald, waardoor men over de gehele linie voor de lopende op- Grachten aankopen moest doen. Bij de schapenhouders is practisch alle wol geruimd, terwijl bij de handel de voorraden snel verminderden. De bloembollenhandel in 1958 De oogst van de meeste bolgewasser was, op enkele uitzonderingen na, nor maal. De opbrengst van de dubbele vroe ge tulpen was over het algemeen slecht, waardoor vele kwekers zich genoodzaakt zien deze partijen op te ruimen en an dere, sneller groeiende soorten te gaan telen. Door de geringere groei in vergelijking met verleden jaar behoefden er minder bollen door het surplusfonds overgeno men te worden en kunnen de kwekers op een beter jaar terugzien, vooral degenen die hun bollen laat verkocht hadden. De export van bloembollen nam weer toe. In 1958 werd voor een bedrag van 202.4 miljoen uitgevoerd, tegenover 195.4 miljoen in het vorig jaar. Van de meer dan honderd bollen im porterende landen staat West-Duitslanc nu bovenaan, gevolgd door de Verenigde Staten van Amerika, Engeland, Zweden en Frankrijk. Over dit resultaat kan men zeker tevreden zijn, gezien de economi sche moeilijkheden in het buitenland, d« bevordering van de teelt van snijbloe men in verschillende landen en de toe neming van het aantal werklozen. De bedrijfsresultaten voor de export waren dit jaar minder gunstig dan in 1957; gedurende de exportmaanden steeg de prijs van vele bollen tot ongekende hoogte, waardoor, indien men niet tijdig genoeg had ingekocht, de export weinis of geen marge gelaten werd. De veehandel in 1958 De handel in slachtkoeien is gedurend* het gehele jaar met weinig fluctuate verlopen. Grote prijsverschillen bleven uit. Het gunstige najaar maakte het mo gelijk, dat de van de vetweiderij afkom stige dieren over een langere period' konden worden geruimd Opgemerkt moet worden, dat België toeslag verleende op de uitvoer var rundvlees (Nederland uitgezonderd) Hierdoor stagneerde de export van dezi vleessoort vooral naar Italië ge durende het laatste kwartaal aanzienlijk Wegens het algemeen tekort aan vlees konden de hieruit voortkomende ver hoogde marktaanvoeren. die tevens eei toename te zien gaven door het vóórtijdij ruimen van veel gebruiksvee, zonde! enige storing worden opgevangen. De uitkomsten van de vetweiderij zijr zeker lonend, in tegenstelling met di( an gebruiksvee. waarbij men nog steed; te maken heeft met het „melkprobleem" Door de toepassing van nieuwe voe dingsmiddelen (kunstmelk) is men ruime mate overgegaan tot het opzettei van kalveren, waarmede de met een te kort kampende vleesvoorziening is ge diend. De vraag naar vette kalveren vooral voor de export, is dermate groot dat op redelijke uitkomsten gereken* mag worden. De nuchtere kalveren waarvan het aanbod beduidend mindci geworden is. zijn gedurende het geheL jaar tegen hoge noteringen vlot verkocht De varkenshouderij heeft de voor haai aan het einde van 1957 nog bestaandt moeilijkheden opgelost door de fokkeri een weinig te beperken. Voor de als ge volg hiervan geringere aanvoeren op di markten konden stationaire en lonend; prijzen worden gemaakt. Was de uitvoer van geslachte schapei naar Frankrijk gedurende het eerste hal jaar maar in .beperkte mate mogelijk, enige daarop volgende maanden kwan deze export zelfs geheel stil te liggen Aan het einde van het jaar trad echtei een geringe verbetering in. Ofschooi enige compensatie werd gevonden mid dels een verhoogde export-activiteit oj België, is deze gang van zaken voor dt handel in slachtschapen niet bevorder!ij) geweest. Het ontstane overschot moes geruimd worden voor binnenlands ge bruik. Aangezien hierbij geen noemens waardige prijsverschillen zijn opgetre den, kunnen de uitkomsten voor de scha. penweiderij toch wel bevredigend wor den genoemd. De vleeshandel werd in het begin val het jaar door de bestedingsbeperking na delig beïnvloed. Toch trad betrekkelijl spoedig weer enig herstel op, zodat d< vleeshandel door de vrij stationaire vee prijzen op de markten niet tot ongun stige bedrijfsresultaten zal komen.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 2