Groen ^mirL- Jexels in het harL, CASTROL ver vijf jaar verdubbeling van aantal gasten )p Texel (nogj geen last van enorme drukte langs Nederlands kust Maak korte metten met Uw brandend maagzuur. let Texels Sehapenstamboek in Noord holland viert gouden jubileumfeest ook voor llw li Koster Gerrit Jonker boekte de 2000ste beklim mer JkftiM DAG 22 AUGUSTUS 1959 73e JAARGANG No. 7380 COURANT jre N.V. T.h. Lamgeveld de Rooij iandel Drukkerij Bibliotheek Bnrg - Texel - Postbue 11 Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdags Bank: B'dam se Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm er is nog ruimte len verslaggever van het dagblad „Het •ooi" heeft zijn oor te luisteren gelegd enkele consulenten van de Neder- dse Kampeerraad over het „ontstel de tekort aan kampeerruimte langs Nederlandse kust." Genoemde raad binnenkort een alarmerend rapport deze kwestie aan de overheid uit ingen. Texel niet genoemd n bedoeld verslag worden de Wad- leilanden, die met elkaar toch heel t kilometers kust te bieden hebben, ;t genoemd. In zeker opzicht terecht, kijken wij eens de situatie op Texel, rwijl het in sommige kuststreken op t vasteland is voorgekomen dat 600 tot X) kampeerders één hetare grond woonden (officieel toegestaan: 100), am in de toptijd van dit seizoen in Kooger duinen het gemiddelde aantal r hectare niet boven de 60. Natuurlijk kwam het wel eens voor it tè veel kampeerders op één plek ilden zitten, maar het was altijd moge- k deze mensen te dirigeren naar min- r bevolkte gedeelten. Duitsers, Duitsers, Duitsers.... Het tekort aan kampeerruimte (aan de iste wal) wordt vooral «veroorzaakt jor de enorme aantallen Duitsers die in vakantie aan de Nederlandse kust )men doorbrengen. Voor de terreinen het binnenland tonen zij maar weinig langstelling. Hoewel op Texel van linnenland" nauwelijks kan worden ge- iroken is natuurlijk ook hier de drang aar de zee groot. De Koog Loodsmansduin Beperken we ons nog even tot de ter- inen van de Stichting Sociaal Toeris- ie. De Koog, vlak bij zee, is duidelijk et meest in trek. Over de 100.000ste vernachting, dit seizoen, heeft U nog ezer dagen in onze courant kunnen le en. Maar er is nog geen sprake van dat p onze Texelse terreinen de Duitsers verheersen. Vastelandse kampeer ter- einen aan de kust melden hier en daar en bezetting van meer dan 90 pet Duit- ers. In de piaand juli kwamen aan het "ogerstrand ruim 5000 kampeerders. Iet percentage Duitsers bleef beneden e 40, terwijl toch juli dè vakantiemaand oor onze oosterburen is. Loodsmansduin boekte in dezelfde naand bijna 1300 kampeerders, van wie log geen 200 Duitsers. „Duitsers", zo zei >ns de heer ;Faber, „willen nu eenmaal iet liefst met één been in zee kampe- 'en." De genoemde aantallen zeggen ons di- 'ect al dat wij nog over een zee van uimte beschikken. In totaal beschikt de tichting over 97 hectaren fraai kam- leerterrein. Het is misschien de streep ee die een ontwikkeling zonder al te ,'rote schokken mogelijk maakt. Maar 'n erieuze bestudering van de te verwach ten ontwikkeling is toch noodzakelijk. Studiecommissie voor de Waddeneilanden Met instigatie van de provinciaalse Friese WV is een studiecommissie voor de Waddeneilanden ingesteld, welke tommissie rapport zal uitbrengen op de komende Waddenconferentie. Voor Texel heeft zitting in deze com missie de heer F. L. Faber, administra teur van de Stichting Sociaal Toerisme. Men acht een einde van de aanwas van de toeristenstroom zeker nog niet in zicht. Aan de hand van de cijfers van de laatste jaren acht men het allerminst uitgesloten dat in de komende 5 jaar het aantal gasten dat Texel wil bezoeken zal zijn verdubbeld. Een niet gering percen tage zal bestaan uit kampeerders, maar zonder twijfel zal ook het aantal hotel- en pensionbezoekers toenemen. We mogen van geluk spreken dat Texel nog lang niet aan het eind is van de mo gelijkheden. Men verwacht dat de ge noemde verdubbeling kan worden opge vangen, zó, dat toch nog geen sprake zal zijn van een hinderlijke overbevolking, zelfs niet tijdens de topweken. Het spreekt vanzelf dat ook de parti culiere terreinen daarvan zullen profi teren. 35 ha. particulier terrein Is de maximale bezetting op de terrei nen van de Stichting voorlopig nog niet bereikt, op verschillende particuliere ter reinen, zoals vooral kleinere kampeer weiden, is niet zoveel toename van het aantal gasten meer mogelijk. De ge meente ziet toe dat de gestelde maxima niet al te zeer worden overschreden. Aan sanitaire eisen moet worden vol daan. Over het algemeen komt Texel, wat dit betreft, uitstekend voor de dag. Te dien aanzien kent Texel voor hotels en pensions geen regelende bepalingen. We zouden kunnen stellen dat er al meer dan genoeg van gemeentewege geregeld wordt. Toch zullen dan verschillende pensionhouders, over wie wij onlangs schreven, hun mening over hygiëne moe ten wijzigen en tot de erkenning moeten komen dat een gast ook werkelijk moet worden behandeld als gast en niet uit sluitend als een soort voorwerp dat ei gen geldbuidel komt verstevigen. Gouden toekomst Als wij Texelaars gezamenlijk op ons qui vive blijven en de ontwikkeling van ons eiland in goede banen weten te lei den en te houden, dan kunnen wij er bijna zeker van zijn dat Texel een uit stekende- toekomst tegemoet gaat. Een protserig, mondain eiland willen wij niet worden. Ook geen mierenhoop als Zand- voort of Scheveningen. Het „eigen-Texelse" moet blijven, en dat kan, zeggen de deskundigen. Als we maar allemaal meewerken, en dat willen we INGEKOMEN PERSONEN Antje Siderius (wv Zandbergen) v Wit marsum, Arumerweg 52 naar E 26a; KI. A. Mantje van Hoorn, Beekhouterweg 14 naar Den Burg, Hogerstraat 6; Grietj* Troost van Petten, Korfwaterweg 1 naar C 92; Harry Beukema van Amsterdam Vossiusstraat 56 naar Schilderend 44 Pieter C. Bonne van Amsterdam Vossi usstraat 56 naar K 45; Annechiena Ot- tens, van Borne, de Ruij terstraat 11 naar B 137; Anna E. Bakker van Egmond aan Zee, Wilhelminastraat 132 naar B 185 Geertje A. Ellen van Amsterdam, Over toom 283 naar Oosterend Peperstraat 85. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) OUDSTE INGEZETENE VAN TEXEL OVERLEDEN W:ensdag is Texels oudste ingezetene overleden. Mevrouw T. C. Koopman- de Waard, Elemert, Den Burg, bereikte de leeftijd van 94 jaar. DE LANDBOUWSCHOOL BEGINT Maandag 24 augustus gaat de Land bouwschool weer beginnen. Op deze dag komen brugklas, eerste klas en derde klas naar school. De tweede klas komt op dinsdag 25 augustus. Er is nog plaats voor nieuwe leerlingen in alle klassen. Aangifte en inlichtingen bij het hoofd der school, de heer C. P. Laan, Koger- straat Den Burg, telefoon 126. LAMPIONOPTOCHT TE OUDESCHILD Oudeschild. Donderdagavond wordt er in Oudeschild een lampionoptocht gehou den. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps zal vóór de stoet uitgaan door de gezel lige smalle straatjes van het dorp. NOG NIET IN GEBRUIK Met de aanvang van het nieuwe leer jaar kan het aangebouwde leslokaal van de Landbouwhuishoudschool nog niet in gebruik worden genomen. De vloerbe dekking en inrichting in het nieuwe ge deelte zijn nog niet gereed. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 augustus 11.10 en 23.06; 23 aug. 11.33 en 23.29; 24 aug. 11.55 en 23.52; 25 aug. 12.20 en 26 aug. 0.22 en 12.51; 27 ugustus 1.00 en 13.37; 28 aug. 1.54 en 14.44; 29 aug. 3.10 en 16 07; 30 aug. 4.35 en 17.34. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Donderdag, 20 augustus, heeft „Het Texels Schapenstamboek" het gouden jubileumfeest op grootse wijze gevierd. Tijdens de receptie in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar is dit feit offici eel herdacht. Op 7 en 23 september a.s. zal de ver eniging exposities organiseren, respec tievelijk op Texel en te Alkmaar. Dan zal ieder kunnen zien wat deze belang rijke vereniging heeft bereikt in de af gelopen 50 jaar. Burgemeester De Koning, de beide Wethouders de heren Hin en Roeper en de loco-secretaris de heer G. Oskam, wa ren ter receptie aanwezig. Namens het gemeentebestuur is een door de heer J. de Waal gemaakte foto aangeboden van een originele Texelse Schapenboet. De plaat van de boet van de heer P. Kikkert, Zuidhaffel, werd in dank aanvaard. Bij het Schapenstamboek zijn momen teel 8000 schapen geregistreerd. Van de ze 8000 dieren bevinden zich er 3000 op ons eiland. 7 september zal Texel de allerbeste dieren weer kunnen bewonderen. Er zijn prachtige prijzen beschikbaar gesteld, Eén oi twee Rennies gesmolten op Uw tong - en alle overtollig znur Is geneutraliseerd. Weg pijn en nooit meer angst voor de gevolgen van een smakelijk maal. Met Rennies achter de hand kunt u zonder orgen alles eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit: met Rennies blust U afdoennd, in een wip, onopval lend TER OVERDENKING: GOD WIL VOOR U ZORGEN Texel is een prachtig eiland. Dat is niet alleen het oordeel van duizenden gasten, maar ook van vele Texelaars. Wat een prachtige duinen hebben we en wat een heerlijk strand! Is het een won der dat elk jaar weer meerdere het „gou den boltje" bezoeken? En toch, hoe prachtig de bossen, de duinen en het strand ook zijn, Texel is geen paradijs, het is hoogstens een oase. Immers, ook de Texelaars maken ken nis met de harde werkelijkheid. En hoe veel mensen die hier hun vakantie door brengen gaan ook dan onder zorgen ge bukt! Ze hadden gedacht die met een zwaai van zich te kunnen afzetten ze gingen immers met vakantie maai de zorgen staken met hen het Marsdiep over en besprongen hen geregeld. En daarom kunnen ze niet echt genieten. Ja, het leven kan voor ons allen wel eens heel erg moeilijk zijn. Er moet maar eens één van je kinderen ernstig ziek in het ziekenhuis liggen, je moet maar eens engenoegen hebben met man of vrouw. Je jongen of meisje moet maar eens de verkeerde kant opgaan Je moet maar eens een onrustig geweten hebben! Wat kan het leven, wat kan de vakantie niet door allerlei zorgen vergald worden! Natuurlijk kun je aan de mensen een hoop steun hebben. Maar er is een beter adres waar we met onze moeilijkheden terecht kunnen. Of bent u te trots om met een probleem voor de dag te komen, met die problemen die u beslist zelf niet kunt oplossen. Inderdaad, u hebt gelijk: er zijn kwesties waar geen mens u uit kan helpen. Maar zoals ik al zei er is een beter adres! Ik bedoel God. In de 55e Psalm leest u: „Werp uw bekommer nissen op de Here (God), Hij zal voor zorgen". We moeten nu echt niet te gauw zeggen: „Dat is nu echt weer een dooddoener, daar koop je niets voor" en blijven tobben. U moet doen wat de dichter zegt: U moet de last van uw schouders met een zwaai voor Gods voeten deponeren. U moet dat doen omdat het mag. Want God, de Schepper van hemel en aarde, heeft u lief, zoals een vader zijn kind. Deze God staat voor u klaar, bij dag en bij nacht. Dat is de ervaring van vele mensen met even grote zorgen als die van u. Dat is bewezen door de persoon van Jezus Christus. In Hem komt God tot ons. In Hem verzoende God onze schuld, overwint Hij de dood en geeft Hij ons het leven. Zo'n God hebben we. En zo'n God zal voor ons wegen vinden, waarlangs uw voet kan gaan. P.C.K1. waaronder van H.M. de Koningin, ZKH Prins Bernhard, minister van Landbouw en de commissaris van de Koningin in Noordholland. Wij wensen het Texels Schapenstam boek nog vele goede jaren. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 26 augustus wordt er geen zitting gehouden HEDENAVOND GEEN CONCERT Het concert, dat op het programma van de VVV staat vermeld voor heden avond, gaat NIET door. Het Kon. Texels Fanfarecorps is druk aan de studie voor de taptoe op 31 augustus. Evenals 30 april, de verjaardag van onze Vostin, zal het fanfarecorps in sa menwerking met de Drumband 's avonds een Taptoe houden. Ongetwijfeld zal de belangstelling voor deze gebeurtenis weer groot zijn, want het eerste gezamenlijke optreden was 'n groot succes. auto! -• ;i'. -/-v. -- -*v DE HEER P. BEEMSTERBOER JUBILEERDE Donderdag heeft de heer P. Beemster- boer de dag herdacht dat het I2V2 jaar geleden was dat hij werd benoemd tot secretaris onzer gemeente. Om precies te zijn: in de raadsverga dering van 20 februari 1947. De heer Beemsterboer heeft toen wel even moe- en wachten voor hij met algemene stem men werd benoemd, want de raadsver gadering begon, door een misverstand, lllt uur te laat. S.V. TEXEL De oproep voor de training was een succes en het was woensdagavond gezel lig druk op het terrein. Morgen spelen we tegen „Oosterwijk" met een comb, en we rekenen er op, dat de aangeschre- \en spelers er zijn. Nu de meeste oudere spelers hebben bedankt, zal het een heel zware taak worden om ons met de jongeren te hand haven in de 4e klas. Zondag 30 augustus gaan we waar schijnlijk naar Amsterdam. Het kerkje van Den Hoorn is alom in den lande bekend. Een vertrouwd beeld voor de Hoornders, maar niet alleen voor hen, talloze toeristen werpen een blik omhoog naar het schitterend gelegen pittoreske kerkgebouwtje. Het was donderdag voor de koster, de heer G. Jonker, een hoogtijdag. Het is in geen der voorgaande jaren voorgekomen dat er zoveel belangstel ling was om de toren te beklimmen. Dokter O. A. de Bruin, Prins Bern- hardlaan 6 te Weesp, werd donderdag door de voorganger van de gemeente. Ds. G. H. Wolfensberger en de koster, wel kom geheten als de 2000ste „beklimmer' van de toren. Want niet iedere bezoeker van de kerk is zo ondernemend de toren te beklimmen. De heer De Bruin logeert met zijn vrouw en kinderen in De Koog. In de slaapkamer van één van zijn kinderen had hij een reproductie gezien van de Hoornder kerk. Getroffen door dit mooie grafisch werk van Anton Pieck, hebben /.ij de tocht naar Den Hoorn ondernomen. Nu kan iedere bezoeker een reproduc tie van het kerkje bekomen. Het ver trouwen gaat zelfs zover, dat als de heer Jonker er niet mocht zijn, u het bedrag in de bus kunt doen en een exemplaar meenemen. De heer De Bruin werd de reproductie v* - - BEH&nh3SBHBHnR gratis aangeboden door Ds. Wolfensber ger. Veel bezoek Het is zeer opvallend zoveel er gebruik maken van de openstelling van dit kerk gebouw. Woensdag 19 augustus zijn niet minder dan 60 toeristen de kerkdeuren binnen gegaan, om een heel klein ogen blik in de vakantie te rusten en te den ken. Het aantal Belgen is dit jaar bijzonder groot geweest, ook de Amerikaanse gas ten beklimmen graag de smalle trap die toegang geeft naar het spitse torentje. De officiële opening van de toren is van 11 tot 1 uur en van 3 tot 5 uur, maar ook bij zonsondergang is er gele genheid om vanaf de trans de zon in de zee te zien zinken. Maar deze openingsuren zijn tekort, de belangstelling is dermate dat koster Jon- igtaax aan heeft, om al de bezoekers te vreden te stellen. De familie De Bruin is één van de vele die ook het komende jaar weer op Texel zal terugkeren. Misschien treffen zij het dan om als 2000ste gast de vuurtoren te bestijgen, welke niet minder fraai gele gen toren tot nu toe helaas taboe is •-oor de vele belangstellenden.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 1