Belangrijk nieuws voor de Texelse schapenhouders Nieuwe weg te De Waal in gebruik er was ;eens een bomediek stoppel- en ploegwerk Keijser's Loon- werkbedrijf De kenner en weter zegt Roest vlees is beter Wegens vakantie gesloten Over de droogte is de laatste maanden al veel geschreven. Wie er het meest van te lijden heeft is wel de boer. Zijn be drijf staat en valt bij de weersomstandig heden. Op de donderdag gehouden receptie van Het Texels Schapenstomboek werd de mededeling gedaan dat voor de boe ren op ons eiland een gunstige regeling is getroffen. Per fokschaap zal een uit kering worden gedaan. Hoe groot deze uitkering zal zijn is nog niet definitief. Dit ter compensatie voor abnormale gro te aankoop van duur voer. Franse grens open voor schapenvlees Met ingang van 20 augustus is de in voer van schapenvlees in Frankrijk, die ongeveer een half jaar gestagneerd was, weer opengesteld, zonder heffing. Dit deelde prof. dr. W. de Jong uit Wageningen, voorzitter van het Centraal Bureau voor de Schapenfokkerij, donder dag mee op de te Alkmaar gehouden receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Texelse Schapenstam boek in Noordholland. De heer J. de Veer, voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees gaf in aansluiting hierop de schapenfokkers in overweging zich te matigen in het aanbod van slachtschapen. „Dan komen de prijzen wel weer goed," voegde hij er aan toe. ZWEMDIPLOMA BEHAALD De jeugdige André Buis. Molenstraat, behaalde in 3 weken zijn zwemdiploma A te Amsterdam. Een keurige prestatie. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zondag 23 augustus De Cocksdorp, „De Hoop" 14.30 uur start Ronde van Eierland. Vrijdag 28 augustus Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm KOPPELWEDSTRIJD De Cocksdorp. Woensdagavond zijn aan de dijk te De Cocksdorp de kinder spelen gehouden. Het is jammer dat het al zo vroeg donker is. Er was flinke be langstelling voor dit jaarlijks gebeuren. Ook de Koppel wedstrijd was weer in orde! Als winnaars kwamen voor de dag Piet Saai en Marijke Nota. RONDE VAN EIERLAND Morgenmiddag om half drie start de ronde van Eierland. De strijdlustige ren ners zullen vertrekken bij Hotel De Hoop te De Cocksdorp. De junioren moeten één ronde vol brengen, de meer getrainden zullen 3 ronden moeten rijden. Gezien de presta ties van de rijders tijdens de Zuidema- race zal dit zeker geen bezwaar zijn. ,ZEER BINNENKORT Zeer binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van vier strekdammen aan het strand bij Westerslag. Rijkswaterstaat heeft het werk opge dragen aan Daalders Aannemersbedrijf te Alkmaar, voor een totaal bedrag van f 364.600.— TEXELSE BOYS-NIEUWS Boys 1 gaat zondag voor het Gouden Kruis op bezoek bij Oudesluis 1. Vertrek met de boot van 10.30 uur, de bus gaat om 10.00 uur vanaf de Groeneplaats. Terrein werkzaamheden Vanzelfsprekend zijn we hedenmiddag op het veld aanwezig om de werkzaam heden voort te zetten, het begint al aar dig op te schieten maar er is nog veel te doen. Ook voor de adspiranten is er werk aan de winkel. Komt dus in grote getale. BRIDGEDRIVE Dinsdagavond werd in hotel Texel de laatste bridge-drive gehouden, die deze zomer door de Bridge-club in samenwer king met de VVV voor de badgasten werd georganiseerd. Er werd in twee lijnen gespeeld met in totaal 34 deelnemers, waarvan onge veer de helft badgasten. De uitslag is als volgt: A lijn: 1 Heren Dam-Dros met 45 punten Heer Stolk-Mevr. Wonder 44 punten 3 Echtpaar Van Koningsbruggen 38% p. B lijn: 3 Heren Okhuijsen-Buis met 50 punten 2 Echtpaar Wilmink met 47% punt 3 Echtpaar Moiré met 44 punten NA GEDANE RUST IS HET ZOET GELD BEUREN De vakantierust heeft de heer J. C. Bruin kennelijk goed gedaan. Hij mag dan niet zijn einddoel hebben bereikt tijdens zijn trip naar Griekenland, uit gerust is hij zeker. Met nieuwe energie heeft de trouwe puzzelaar zich geworpen op de prijsvra gen in de diverse dagbladen. Na een korte inwerkporiode heeft hij de eerste f 1500.weer binnen. „De Te legraaf" is weer wat lichter geworden. We gaan beslist even bij onze plaats genoot in de leer, want het bedrag dat de heer Bruin de laatste tijd heeft ge ïncasseerd is de moeite waard! EN NU MAAR LOPEN Donderdag heeft de politie te Den Burg een belangrijke aanwinst op het bureau gekregen. De agenten zijn er stuk voor stuk geweldig mee in hun schik. Het is alleen jammer dat er zoveel aan ontbreekt. De jeugdige P. D. uit Den Burg, een \an de bekende bromfiets maniakken, ib zijn vehikel kwijt. Deze hoestbui op twee wielen werd niet in orde bevonden. Er mankeerde een bel, geel herkennings teken, spatbord, uitlaat enz. De politie heeft de bromfiets in beslag genomen en een verbaal er voor in ruil aangebo- Waar t\Vee ruilen moet een huilen DAT KAN OOK NOG Het is warm de laatste dagen. De toe rist zegt: heerlijk strandweer. Dat het té zonnig is, hoort men niet van hen. Deze week zijn echter, eerder clan was afgesproken, gasten vertrokken die het op ons eiland al te zonnig von den. Het is ook nooit goed TONEELGROEP PUCK KOMT MET „DE ONVERWACHTE GAST' VAN AGATHA CHRISTIE Zoals bekend zal de toneelgroep Puck op vrijdag 18 september a.s. weer op Texel optreden. Op het programma staat ditmaal een thriller, geschreven door Agatha Christie, t.w. „De onverwachte gast." Dit stuk, waarvan de première in Amsterdam op 10 juli j.l. plaats vond, kreeg aanstonds een buitengewoon goede pers. Een uittreksel uit de persrecensies zal t.z.t nog opgenomen worden. Tot 1 september a.s. bestaat de gele genheid zich van een plaats voor dit stuk te verzekeren middels een abonne ment op de culturele serie 1959. Deze abonnementskaarten (prijs f 6.-) geven behalve tot deze voorstelling ook toegang tot de volgende uitvoeringen: 6 oktober: Optreden van de bekende voordrachtskunstenaar Nel Oosthout met het solo-toneelstuk „De krijtkring". 6 november: Optreden van het marionet tentheater van Bert Brugmans met de opera .„Faust" van Gounod. De abonnementskaarten zijn verkrijg baar op het VVV-kantoor te Den Burg, bij de bestuursleden van de Kunstkring, de administrateur van de „Stichting cultureel werk Texel" en te De Koog bij mevr. Luberti-van Bergen. Losse kaarten voor het optreden van Puck zijn tegen een prijs van f 3.eerst na 1 september a.s. verknjbaar. Medegedeeld wordt voorts, dat de kunstkring Texel intussen de stichtings vorm heeft verkregen. AVONTUUR IN HET AVONDUUR Een wild-speurtocht door Drente's bossen „Kijk", zei onze begeleider, de jacht opziener, „hier hebben we al een paar prenten". In de stevige grond van het bospad nauwelijks zichtbaar, tekenden zich de hoefafdrukken van een ree af. „Deze zijn van een geit", zo werd ons geleerd, „zie maar, de afdruk loopt aan de voorkant spits toe. Van een bok zijn ze meer afgerond van voren". Wij bevonden ons op een wild-speur- tocht in de prachtige bossen rond het Drentse dorpje Vledder en hadden ons op dit moment nog maar enkele tientallen meters verwijderd van ons uitgangspunt, een drukke verkeersweg waar de beken de waarschuwingsborden het verkeer at tent maken op overstekend wild. Het doel van onze tocht was een zoge naamde „hoogzit", een in een hoge boom gebouwde zitplaats van waaruit men het wild vrijwel onopgemerkt kan bespieden. Van dergelijke schuilplaatsen maken de jachtopzieners gebruik om bij het opne men van de wildstand in het jachtgebied vast te stellen welke dieren eventueel kunnen worden afgeschoten, zoals de vakterm daarvoor luidt. Zoals bekend, is de jacht op reewild aan strenge bepalingen gebonden en slechts van tijd tot tijd wordt een af- schietvergunning gegeven. Na het ver krijgen van een vergunning om b.v. een reebok af te schieten zal een goed jager eerst na een zorgvuldige selectie daartoe overgaan, zo vertelde ons de jachtopzie ner fluisterend, terwijl wij ons zo rustig mogelijk door het bos voortbewogen. In de eerste plaats komen hiervoor in aan merking de bokken met afwijkende stangen (zoals de jager het gewei van een reebok noemt) en de oudere bokken, die, kwaadaardig geworden, een gevaar zijn voor de jongere exemplaren. Uitgerust met een sterke veldkijker betrokken wij onze post op de hoogzit en hulden ons. na nog een extra camouflage van boomtakken te hebben aangebracht, in een diep stilzwijgen. De ondergaande zon toverde gouden randen om de wolken aan de horizon en liet haar laatste stralen spelen over het wit van de berkenstammen en het oran je-rood van de vruchten van de lijster bes. De stilte om ons heen was bijna tastbaar en werd slechts onderbroken door het gekoer van een duif en het gor gelend gekwaak van een kikker in het op enige afstand van ons gelegen ven. „Het is nog wat te vroeg voor de reeën", zei onze begeleider, „ze liggen nog. Over een kwartiertje zal ik de bok eens fluiten". Op ons ongelovig hoofd schudden diepte hij uit de borstzak van zijn groene tuniek een klein houten fluitje op. „Dit noemen wij een geite bekje", vertelde hij. „Door er op een bepaalde manier op te blazen, krijg je het geluid dat een bronstige geit maakt. Het is nog wel wat vroeg, maar mis schien loopt de bok er al in". Aan de voet van de boom, waarin wij zaten, was intussen een lenig hermelijn- tje verschenen, zodat we even werden af geleid. De waarschuwende roep van een boomkruipertje deed ons echter opnieuw de omgeving afspeuren. En ja, niet zo heel ver van ons af ontwaarden wij een oude reegeit met twee kalfjes, rustig weidend op een stoppel veldje. „Zou de bok ook in de buurt zijn?", waagden wij fluisterend te vragen. Een ontkennend hoofdschudden was het ant woord en toen moeder en kinderen zich hadden verwijderd, vernamen wij dat de geit bij de aanvang van de bronsttijd haar in mei geworpen kalfjes afstoot, voor zij zich op het huwelijkspad begeeft. Pas na de bok van haar dromen te heb ben ontmoet roept zij de diertjes terug. KONIJNENSTAND NOG NIET OP PEIL Enkele jaren geleden werd de konij nenstand op ons eiland door myxomato, se, een virusziekte, bijna geheel vernie tigd. Maar enkele exemplaren ontspron gen de dans. Een van de jagers vertelde ons dat de konijnenstand nog lang niet het peil van voor de myxomatose heeft bereikt. Op sommige plaatsen op Texel zijn er weer voldoende, maar niet overal is dit het geval. De Texelse jagers zitten er ook achter heen dat er nooit meer zoveel exempla ren op ons eiland zullen rondspringen. De boeren zullen hier ongetwijfeld blij om zijn, omdat heel wat gewas door de kleine viervoeters verwoest werd. Een enkel boutje wordt er al weer ge schoten, al is de jacht nog gering. In het zuiden van ons land schijnt ech ter een nieuwe uiting van de gevreesde ziekte de kop op te steken. We zullen ho pen dat Texel hiervan verschoond zal blijven. De nieuwe weg van Den Burg langs De Waal naar Oostcrend is na lange tijd zover, dat hij woensdagmiddag door het \erkeer in gebruik is genomen. Er ontbreekt alleen nog een asfalt- deklaag. Verscheidenen tcstien de weg met het gaspedaal op de plank, anderen weer de den het kalmer aan. Ooi: de Waalders 2elf moesten eens polshoogte nemen. De fiets of bromfiets werd uit de schuur ge haald en men ging een rondje rijden, Tegen de avond verschenen de voetgan gers. Zij konden niet blijven staan, want dan kleefde men nog vast aan de teer laag. Voor het verkeer in de Dorpsstraat, thans Hogerend geheten, betekent deze weg, die ter hoogte van De Waal Som- meltjesweg heet, wel een grote verbete ring. Dat er in de laatste jaren nooit on gelukken zijn gebeurd, vooral met kin deren, mag wel een wonder heten. Im mers, komen kinderen hard uit een glop hollen, dan staan ze meteen op de straat, waar de brede wagens van tegenwoordig elkaar nauwelijks kunnen passeren. De schooljeugd zal moeten wennen aan het verkeer. In den beginne zal iedere auto wel worden gesignaleerd: „Daar gaat Kees van Cor", of ,,Wist jij, dat Jan van Siem een nieuwe trekker heeft?" Meester hoopt, dat dit nieuwtje lang zamerhand zal uitslijten. Hij voelt uiter aard weinig voor matglas in zijn grote ramen. Het is wel jammer, dat het niet moge lijk bleek te zijn, de weg een eind verder uit De Waal aan te leggen. Nu moest een gedeelte van de Bomendiek en van de ,,Kom" worden aangetast. Speciaal voor de oude, historische Bo mendiek valt dit te betreuren. De bocht bij Mennohoeve is verdwe nen. Menig automobilist en motorrijder zal dit verheugen Hoevelen zijn hier niet uit de bocht gevlogen! Van Oosterend en De Waal naar Den Burg is nu een stuk korter. „Een flinke duw op je gaspedaal en je staat in Oosterend" aldus een chauffeur. De landelijke sfeer heeft helaas ook op Texel plaats moeten maken voor het snelverkeer. Brede rechte wegen maken een landschap er niet fraaier op. Veel zal hier nog verbeterd kunnen v/orden door beplanting met bomen. Moge men daar niet te lang mee wach ten! .er was eens. .een Bomendiek. Voor de geit, die wij zagen, was dus de bronsttijd al voorbij. Een zacht geritsel trok opnieuw onze aandacht. Een jonge reegeit stak met lange sierlijke sprongen en met opval lend weinig geluid de open plek aan onze voeten over en verdween in het donker van de bosrand. „Nu is het tijd", vond onze metgezel, en hij zette het geitebekje aan de mond. Driemaal achter elkaar liet hij de roep van een bronstige geit door de avondlijke stilte klinken en na een korte pauze nog eens driemaal. „Een bronstige geit", vertelde onze begeleider, „roept steeds drie of zes keer achter elkaar. Nooit bijvoorbeeld twee, vier of zeven maal". Een uur van wachten en stilzitten ging voorbij. Met grote tussenpozen liet de jachtopziener de roep van de geit over de vlakte klinken. Dan, juist op het mo ment dat wij de moed wilden opgeven, klonk een licht gekraak in het kreupel hout en plotseling stond daar, op nog geen tien meter van onze zitplaats ver wijderd, een slanke reebok. Zich onbespied wanend keek hij over de vlakte, om zich dan langzaam naar de bosrand te begeven. In gespannen aan dacht volgden wij zijn bewegingen door de kijker, die het dier als het ware on der handbereik bracht. „Bok!", riep de jachtopziener plotse ling luid en bevelend. Het tegenoverge stelde van wat wij hadden verwacht ge beurde. Inplaats van in een wilde ren weg te vluchten, richtte het dier de sier lijke kop hoog op en keek, iedere vezel van het ranke bruine lichaam gespannen, in onze richting, zonder ons te zien. Het was een prachtige gaffelbok. Een exemplaar dat veel beloofde voor de toekomst, volgens onze begeleider. Met trage, voorzichtige pasjes begon het dier zich te verwijderen. „Bok", klonk het nogmaals uit onze boom. Op nieuw was de bok een en al aandacht, maar plotseling kreeg hij ons in het oog en sloeg de schrik hem bijna zichtba; in de ranke poten. Met een geweldi| sprong verdween hij in de veilige bi schutting van het bos „Ik had natuurlijk net zo goed „geit of iets anders kunnen roepen", merkt onz gids lachend op, terwijl wij stijf va het zitten onze hoge uitkijkpost verlietet „het is alleen maar het onverwachte gt iuid, dat het dier nieuwsgierig maakt", (Nadruk verboden). EEN DAGJE UIT De R.K. Vrouwenbond maakt planne cm op woensdag 2 september haar jaai iijks uitstapje te houden. Deelnemei kunnen zich bij het bestuur opgeven. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. van Reijendam De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Extra collecte eredienst Den Hoorn 9.00 en 10.30 uur Ds. G. H. Wolfensberge Oosterend 10 uur Ds Klijnsma De Koog 9.00 en 10.30 uur Dienst 10.30 uur Kinderdienst in het jeug< huis, vanaf 4 jaar. n.m. 8 uur Ds. Wolfensberger, jeugd dienst. n.m. 9.15 uur Duitse „Andacht" De Waal 11 uur Ds. Waardenburg Oudeschild 9.30 uur Ds. Waardenburg GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur en 7.30 uur Ds L. Weer man. Oosterend 10 en 3 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal Den Burg 10,00 en 15,30 uur Ds. A. Boj van Haarlem GEREFORMEERDE GEMEENTE Gebouw voor Chr. Belangen. Oosterend 10 en 3 uur Ds. A. Vergust van Rotterdam DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur Ds. H. v. Bilderbeek De Koog 9.30 uur Ds. H. v. Bilderbeek Zend vroegtijdig Uw advertentie* in. TEXELAARTJES 3 regels 0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. 0,20 meer. „Formosa", Koningstr. Den Helder, koffie per kop 0,35 P. C. Kaan, Ruyghweg 10 Den Helder, voor emi gratieverpakkingen naar alle delen der wereld Zendt ons bericht en wij komen U thuis bezoeken. Voorheen en nu hèt adres voor U, Carel Schmidt, uw kleermaker. Elke week op Texel Deurw. Prins houdt maandag van 11 tot 2 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt maan dags van 10.30 tot 1 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie. Passages naar Afrika, Australië, Ame rika, Canada enz. Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzeke ring. Vraag prijsopgave V.T.B.. Den Burg, tel. 85 Te k. grote partij board, sloophout en diversen. Tegen concurr. prijzen. Slopersbedrijf H. Ooster beek en Zn, Bassingracht 353, tel. 3161, na 6 uur, tel. 1369 Verse zeepieren te koop bij J. Kok, Het Witte Huisje, 't Horntje Voor ontwikkelen en afdrukken, films, came ra's enz. Uw adres Foto- bedrijf J. de Waal. We verstraat 51, Den Burg Wie heelt er mijn Parker vulpen gevonden s.v.p. terug te bezorgen bij fam. Moor, Wilhelm.laan 86, Den Burg Te koop 15 krielkippen en haan, ook in gedeelten, 2 houten vlaggemasten en 1 houten W C. uitneembaar J. Zwan De Koog, tel. 312 Te koop jonge hennen WxR- tegen de leg, Pekingeen- den, knobbelganzen, sport- krielen. v d Ban Pijpers- dijk K 61 a, tel. 352 - Te k. gevr. 50 jonge kippen Jac. Kok, 't Horntje Te k. biggen. Te k gevraagd drachtige zeug 'W. Rijkers Modestia, Eierland Te k. gevr. goed onderh. kin derwagen Tel. De Koog 353 B.z.a net meisje voor de morgenuren liefst in of nabij Den Burg. Netty Ie Noble, Burgwal I3B Weggelopen dinsdagavond cypers katertje. Graag te rug. Barhorst, Burgerhout- str 5, Den Burg Weg gelopen mijn zwarte poesje met klein wit befje. Thea Kikkert. A. van Holland- str. 10 Te k peren v. de weck Kogerstr. 69 - Klein part. Sions plantgoed te k. D. A Keijser, Zon en Wind - l.g st.z. haard kachel te koop (Beckers) Wilhelminal. 10 - Te k. damessrijwiel i.g st. Koger- straat 54 Met vreugde en dank baarheid geven we kennis van de geboorte van ons dochtertje Catharina Maria Cornelia C A v. Heerwaarde Schraag C. v. Heerwaarde Den Burg, 21 aug. 1959 Gravenstraat 28 Met vreugde en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje André Bij het H. Doopsel ontving hij de n men Andreas Henrikus Theodorus M D Smit—Rutten j Smit Jolanda „Heidehof" Den Hoorn Texel, 28 aug. 1959 Tijdelijk adres Weverstr 38 Den Burg Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Peier die bij het H. Doopsel de namen ontving Petrus Simon J. M v Tongelen- v Heerwaarden H. E. v Tongelen Hans, Wim, Tine Kogerstraat 20 Den Burg, Texel. De Heer en Mevr Ven- Tjepkema geven met grote dankbaarheid en blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter Mcrgcrt tha Christina Amsterdam. 17-8 '59 Ruijsdaelstraat 63 huis jelly, Avi, RinieenHen- kie wensen Ome Hart Tante Henny veel geluk met hun 12'/2- jarig huwelijk. Op 19 augustus 1959 overleed onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder Treijntje Cornelia de Waard sinds 14 december 1927 wed. van Cornelis Koopman Cz. in de ouderdom van 94 jaar. Den Burg jn. van der Vlies- Koopman J. j. van der Vlies Amstelveen T. C Vlas van der Vlies C. Vlas Den Burg, Texel 19 augustus 1959 De teraardebestelling heeft plaats gehad vrij dag 21 augustus nm. 2 uur op de begraafplaats te Oudeschild. Heden overleed, tot ons leedwezen in Huize Irene in de ouderdom van 93 jaar mej. Trijntje Luitsen De Directie Den Burg, 19 aug. 1959 De begrafenis zal plaats vinden heden óp de begraafplaats 'ede V/aal vertrek vanaf Huize Irene te 2 uur Enige en algemene kennisgeving Heden overleed in huize Irene onze gelief de nicht Trijntje Luitsen in de gezegende ouder dom van 93 jaar. Na een werkzaam leven ging zij in, in de vreug de haar's Heeren. Namens de familie, neven en nichten C. de Waard-Kikkert C 26 De Cocksdorp Texel Aan allen die, op welke wijze ook, blijk hebben gegeven van hun mede leven bij de ziekte en het overleden van onze lieve kleine LIA, betuigen wij langs deze weg onze dank Fam. Vlaming. Bosweg 28, Oosterend Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant Voor al uw naar K 83 De Koog Tel. 396 Scherp concurrerend ZATERDAG reklame-carbonade van f 2,00 p. pond Modelslagerij Roest, De Koog van 24 augustus t/m 5 september. Bakkerij G. Bremer Kerkplein 11, Oosterend Te koop gevraagd door oud-Texelaar circa een kwart bunder grond geschikt voor zomerhuisje of met bestaand huisje. Brieven met prijs en ligging onder no 1298 bureau van dit blad.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 2