Cjroen ZwartsJexels in het harL, ■13 de zonnige Enige belangrijke posten op Gemeentebegroting 1960 Verkoudheid AM PULLMAN matras Firma Frans Zegel Kzn. 1 \1 RAN O ck msna/xxutt# van ctemste tang. m gov© N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij ekhandel Dmkkerij Bibliotheek n Burg Texel - Postbue 1) - Tel. 11 o; TERDAG 5 SEPTEMBER 1959 73e JAARGANG No. 7384 r E X E LS E® COURANT Verschijnt woensdags en xaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm In de aangeboden ontwerpbegroting men grote bedragen voor. De wegen op s eiland zijn niet alle even best. Ver tering en onderhoud vragen een be- ïgrijk bedrag, o.a. komen de navolgen- posten voor: o Aanleggen en verbeteren van dorps- il straten. d. Reeds in 1957, 1958 en 1959 werd een drag uitgetrokken voor de verbetering n de bestrating van o.a.: de Julianastraat Den Burg (geheel); de Molenstraat Den Burg, vanaf no. I^i 27 tot de Gravenstraat; de Kerkstraat Den Hoorn. Verwacht wordt dat de hernieuwde 0 stratingen van de hierboven genoemde -aten een bedrag zal vergen van 10.000,—. Verbeteren Achterweg en Singel te Oudeschild. Het wordt noodzakelijk geacht de sifchterweg en de Singel te Oudeschild, k n welke wegen 2 scholen zijn gebouwd, verbeteren. De verharding van ge- lemde wegen is te smal, terwijl trot- irs geheel ontbreken, zodat vooral in winter de wegbermen in zeer slechte aat verkeren. De voorgestelde verbeteringen bestaan t het verbreden van de Achterweg van- Wijde Steeg tot aan de Singel, het inbrengen van trottoirs langs gedeelten in de Achterweg en de Singel; het aan- engen van trottoirkolken alsmede het inbrengen van enige beplanting. De kosten hiervan worden op ƒ9000, Beraamd. Voorts dient het gedeelte van de Sin- ïl, dat aansluiting geeft op de Nieuwe- eg, te worden verbreed van 4 tot 6 mtr. ok het trottoir moet, voor zover aanwe- g, in verband met de slechte toestand aarin dit verkeert, opnieuw worden be- j geld. De kosten hiervan worden be- oot op 6600, Oppervlaktebehandeling van wegen. Volgens de opgemaakte onderhouds- >oster dienen in 1960 de volgende wegen efm een nieuwe slijtlaag te worden voor- en: Wilhelminalaan, Witte Kruislaan, iogerweg, weg Zeewijk-'t Horntje, Em- alaan, Westerweg, Nieuwlanderweg, testerweg door Waalenburg, een gedeel- van de Postweg en de Oosterbuurts- eg. Totale oppervlakte 66.000 m2 a 0,85 is 56.100,—. Verbreden van de Kogerweg. Voor het verbreden van 4.50 tot 7 m. an het gedeelte van de Kogerweg van- f het Gerritslanderdijkje tot aan het orp De Koog met een lengte van 3300 feter, wordt een bedrag geraamd van 400 000,—. Verbeteren van de Hallerweg. IHet gedeelte van de Hallerweg, dat opt vanaf de gemeentelijke slachtplaats t aan de Wilhelminalaan dient te wor- verbreed. Door de Plaatselijke Com- ïiSsie voor de Ruilverkaveling „Texel" erd dit reeds gedaan voor het overige edeelte van de Hallerweg. Geraamd ordt 3000,—. Aanleggen Parkeerterrein Elemert. Het is noodzakelijk de parkeergelegen- - eid in Den Burg uit te breiden met één an de in het uitbreidingsplan geprojec- u eerde terreinen. In het afgelopen seizoen d; i de behoefte aan meer parkeerruimte ir zederom duidelijk gebleken. In verband net de terreingesteldheid verdient be trating van het terrein langs de Elemert e voorkeur. De oppervlakte van het ter- ein bedraagt 30 x 50 is 1500 m2. Voor de anleg van dit parkeerterrein te Den Jurg wordt een bedrag geraamd van 32.000,—. Verbeteren betonrijwielpad. Het rijwielpad tussen de Ruigedijks- veg en de vuurtoren, met een breedte /an 1 m.. verkeert in een zeer slechte oestand. Het berijden van het pad is elfs niet van gevaar ontbloot. Boven- iien is het pad te smal om het grote aan- al fietsers, dat er vooral in het zomer- 5, ;eizoen gebruik van maakt, te verwer^ een. Het is daarom strikt noodzakelijk jj üt rijwielpad te verbeteren en te ver deden tot 2 m. De kosten worden ge- aamd op 80.000, Aanleg rijwielpad langs Duinweg en Rozendijk 1 De Duinweg en de Rozendijk zijn beide toegangswegen tot de bossen en tot de weg naar het Westerslag. Daar al het erkeer, zowel automobilisten als fietsers /an deze smalle wegen gebruik moeten van neus, keel of borst, anulft en wrQft U weg met maken is het in het zomerseizoen, zoals ook dit seizoen weer is gebleken, gevaar lijk op deze weg te rijden. Voorgesteld wordt om de bestaande wegen te ont lasten door bedoelde rijwielpaden aan te leggen. De kosten worden geraamd op 60.000,—. Verbreden Waalderweg. In deze weg zijn door de Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling „Texel" een aantal bochten verbeterd. De nieuwe weggedeelten zijn ter plaat se op een breedte van 6 m. gebracht en voorzien van een geheel nieuw wegdek. Het is echter niet verantwoord de ove rige weggedeelten op 4.5 m. breedte te houden, daar de hierdoor geschapen weg versmallingen tot allerlei gevaarlijke verkeerssituaties kunnen leiden. Boven dien behoeft het wegdek dringend ver betering. Voorgesteld wordt voor dit doel een bedrag van 57.000,beschikbaar te stellen. Oppervlaktebehandeling Parkeerter rein De Koog. Het is noodzakelijk, dat het parkeer terrein in De Koog in 1960 van een nieu we slijtlaag wordt voorzien. Dit parkeer terrein werd in 1957 aangelegd. De op pervlakte bedraagt 3000 m2. De kosten zijn te stellen op 0,85 per m2, zodat een bedrag van 2550,nodig zal zijn. Verbreden Boodtlaan te De Koog. Het is dringend noodzakelijk, dat de Boodtlaan te De Koog wordt verbreed en van 3 op 5 meter wordt gebracht. De Boodtlaan vormt de verbinding tussen de Dorpsstraat (5 meter breed) en de Ruige- dijksweg (6 meter breed). Doordat de kanten van de onderhavige weg worden stuk gereden en hierdoor gaten ontstaan in de bermen, levert de huidige situatie ernstige moeilijkheden op voor het ver keer, vooral in de drukke zomermaan den. De totale kosten worden geraamd op 45.000,—. Verbeteren zijweg Boodtlaan te De Koog Het betreft hier een nog onverharde weg te De Koog. Daar langs deze weg reeds verschillende percelen zijn ge bouwd, dient over een lengte van 75 m. tot verharding te worden overgegaan. Kosten geraamd op 8.200, Aanleg trottoir langs de Kogerstraat In het kader van de ontwikkeling van Bouwplan West te Den Burg wordt thans de Boogerd o m. doorgetrokken naar de Kogerstraat. In verband hiermede dient o.i. het oude totaal versleten voetpad langs de Kogerstraat. t.w. van Jonker straat tot Boogerd en van Boogerd in noordelijke richting aansluitend op het bestaande trottoir ter hoogte van de be graafplaats te worden vervangen door 'n trottoir ter lengte van 190 m. en een breedte van 2 m. Kosten 6100, Aanleggen trottoir langs Emmalaan Het wordt noodzakelijk geacht de Em malaan over een lengte van 470 meter van een trottoir te voorzien. Kosten wor den thans geraamd op ƒ25.000,(Ra ming 1956: 20.000,1958: 22.500,—). Ook de riolering op ons eiland is nog lang niet gereed: Uitbreiding en vernieuwen van de rio lering te Den Burg In het kader van de aanleg en vernieu wing van de riolering in het dorp Den Burg is het noodzakelijk de Waalder- straat, het Achterom, de Warmoesstraat, de Gasthuisstraat, de Gravenstraat en de Julianastraat van een nieuwe en grotere riolering te voorzien. De kosten worden geraamd op 1070 m. a 60,is 64.200,—. Uitbreiding en vernieuwing van de riolering te Oosterend Te beginnen met het jaar 1957 werden voor dit doel gelden uitgetrokken. Het in 1959 uitgetrokken bedrag werd bij de 32e wijziging van de begroting van dat jaar afgevoerd. Thans vindt raming opnieuw plaats, daar de toestand met betrekking tot de riolering in Oosterend zodanig is, dat geen verder uitstel kan worden ge doogd. Raming 140.000, Aanleggen rioolwaterzuiveringsinstal latie te Oosterend Als uitvloeisel van de voorgaande post j zal een zuiveringsinstallatie moeten wor- I den aangelegd. Raming kosten ƒ50.000, De nieuwe ULO-school te Den Burg Kosten voorbereiding bouw ULO- school 10.000,De bouw van een nieuwe ULO-school is zeer urgent. De bestaande school is niet alleen ondoel matig ingericht, doch ook te klein. Er zijn nu reeds vier houten noodlokalen ge plaatst. In 1959 werd voor de voorberei dingen van de schoolbouw een bedrag uitgetrokken van 10.000,doch weer fgevoerd bij de 32e wijziging van de ge meentebegroting. Thans wordt een zelfde crediet geraamd. Bouw gymnastieklokaal te Den Burg Vanaf het jaar 1955 werd voor dit ob ject een bedrag uitgetrokken. In verband met het uitblijven van de urgentiever klaring, kon het werk echter niet in uit voering komen. De behoefte aan een 2de gymnastieklokaal te Den Burg wordt steeds groter, o.m. door de voortdurende stijging van het leerlingenaantal van de verschillende scholen. Als noodoplossing wordt met ingang van het schooljaar 1959-1960 gedurende 12 uren per week gebruik gemaakt van het gymnastiek lokaal van de rijkshogereburgerschool alhier. Er wordt een bedrag nodig geacht van 178.000,—. Voor de aankoop van inventaris voor dit nieuwe gymnastieklokaal wordt ver der nog een bedrag geraamd van 10.000,—. „De Vergulde Kikkert" Kosten voorbereiding restauratie „De Vergulde Kikkert" 6.000, (Zie vervolg pagina 4) Voor een volmaakte gezonde nachtrust is een onontbeerlijk VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeente Texel op vrijdag 11 september 1959, n.m. 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 1 september 1959. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van een vader en moeder van het Algemeen Weeshuis. Voorgedra gen wordt het echtpaar S. van Heerin- gen-C. Rijneveld. 4. Wijziging gemeente-begroting 1959. Na afloop der vergadering zal door prof. Wieger Bruin in een besloten bij eenkomst een toelichting worden gege ven op de door hem voorbereide wijzi ging van het uitbreidingsplan-in-onder- delen voor Den Burg. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 9 september consultatiebureau Woensdag 9 september a s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 45 uur. DE HEER A. BROEKMAN NAAR LAATSTE RUSTPLAATS Onder klokgelui van „De Vermaning" j hebben collega's van gemeentelijke dien sten het stoffelijk overschot van de heer A. Broekman naar zijn laatste rustplaats j gedragen. De baar was bedekt met tal- rijke bloemstukken, o.a. van Gemeente bestuur Texel, Algemeen Weeshuis, Di rectie en Raad van Commissarissen N.V. T.E.M., collega's en vele anderen. Aan de groeve werd het woord ge voerd door burgemeester C. de Koning, die vaststelde dat met het heengaan van de heer Broekman een periode is afge sloten. „De oude garde, aldus de burge meester, was misschien niet opgewassen tegen het tempo van de huidige tijd. Vriend Broekman trok zich de zorgen van de gemeente persoonlijk aan. Wij danken hem voor wat hij voor onze ge meente heeft gedaan. Vriend Broekman, heel Texel is U dank verschuldigd". Namens het Alg. Weeshuis sprak de heer G. Bakker. Hij memoreerde de grote ervaring die de heer Broekman had als boekhouder van het Alg. Weeshuis. Tot de familie sprak de heer Bakker: „Vader Broekman heeft niet voor niets geleefd". De heer J. C. Bruin sprak namens col lega's en als vriend. „Dertig jaar hebben wij samengewerkt, ontvanger. Dertig jaar waren wij collega's en vrienden. Er is in die tijd heel wat gepasseerd. Ook wij zijn de ontvanger veel dank ver schuldigd. Persoonlijk wil ik zeggen: Vandaag gaat een vriend van mij heen". De heer J. Broekman, oudste zoon van de overledene, dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Ontroerd verlieten de talrijke vrienden van de heer Broekman de begraafplaats. Moge hij rusten in vrede. Vakantie Bakkers Den Burg Van 6-20 september zijn de volgende yaken gesloten: A. Bakker, Binnenburg C. Schulte Weverstraat G. Snik, Molenstraat Door de andere bakkers wordt in deze tijd GEEN brood bezorgd. Wij verzoeken onze klanten het brood vroegtijdig af te halen. LOSSE KAARTEN VOOR OPTREDEN „PUCK" VERKRIJGBAAR Losse kaarten voor de toneelavond van „Puck" op vrijdag 18 september a s. zijn vanaf heden verkrijgbaar. De entree is 3,per persoon. De toegangsbewijzen zijn te bekomen bij de WV-kantoren te Den Burg en De Koog, de bestuursleden van de Kunstkring en bij mevr. Luberti te De Koog. INVOER VAN VEE IN AUGUSTUS In de maand augustus 1959 werden 94 stuks vee op ons eiland ingevoerd, t.w. 27 koeien, 16 pinken, 15 graskalveren, 17 nuchtere kalveren, 17 biggen, 1 zeug i-n 1 stier. Iw TER OVERDENKING: DE NOZEMS EN WIJ Tijdens een gezellig fuifje op de socië teit „Pylades" te Amsterdam maakte ik voor het eerst kennis met de praktijk van de nozems. En dTe eerste kennisma king was meteen goed overtuigend. Plot seling vielen ze binnen. Volgens een keu rig opgezet schema sneedt de eerste de hoorn van de telefoon, twee anderen sloegen een niets vermoedende jongen tegen de grond, en een vierde griste een damestasje mee om daarna onmiddellijk te verdwijnen. Toen stormde de horde binnen en richtte in een mum van tijd een enorme ravage aan. Na vijf minuten was de inval ten einde en stonden de leestenden tussen de omgegooide tafel tjes weer alleen. Drie leden van het ge zelschap hadden doktersassistentie nodig en het tasje is bij mijn weten nooit te recht gekomen. Uit het contact met de politie bleek, dat deze gebeurtenis niet op zichzelf stond. Dergelijke voorvallen hoorden zo'n beetje tot de orde van de dag. De nozems hadden zich vaak tot jeugdben den georganiseerd en oefenden dan een ware terreur uit. Het is dan ook geen wonder, dat de zeventigjarige politie rechter te Amsterdam, mr. L. de Blé- court, bij zijn afscheidsrede van 31 augustus over het jongste optreden tegen de nozems opmerkte: „Ik hoop, dat de hoofdcommissaris bij zijn actie steun zal krijgen, ook al vallen er misschien wel eens spaanders als er klappen worden uitgedeeld. Die klappen kunnen soms veel goed doen". We kunnen ons deze opmerking voor gezegd houden. Intussen vraagt men zich af waarom en hoe dit modern vandalisme eigenlijk ontstaat. Het is stellig niet m'n pretentie deze vraag volledig te kunnen beant woorden. Ongetwijfeld spelen daarbij talrijke en veelsoortige factoren een rol. Zo valt het om maar iets te noemen niet te ontkennen, dat er iets glorieus in zit om met z'n allen onder geloei en gefluit door een straat te trekken of uit dagend op een plein samen te scholen en ondertussen van het leven een soort gooi-en-smijt-film te maken. Want daar kan het jonge hart, die bloedrode rebel, zich nog eens aan ophalen. Me dunkt, oat deze normale behoefte om keet te trappen vaak wordt vergteen, waardoor een te zwaar accent op de excessen komt te liggen. Maar zulks neemt niet weg, dat er natuurlijk nog heel wat meer en ook heel wat belangrijker dingen over het nozemprobleem te zeggen zijn. Men zou bijvoorbeeld kunnen stellen, dat het kijklustige publiek, door de manier waarop het de agenten hindert of zelfs openlijk tegen hen partij kiest, bewijst dat er in ieder mens wel een groter of kleiner nozempje verborgen zit en dat het bij zulk een massaal gebrek aan discipline geen pas geeft alle schuld op de ordeverstoorders zelf te schuiven. Nog weer belangrijker is het hele vraag stuk van het milieu waaruit dit soort jeugd voortkomt. Het zou misschien he lemaal niet zo misplaatst zijn de ouders direct in de schrobberingen en straffen te betrekken. Want bij een bestudering van de achtergronden blijkt telkens weer de funeste invloed van scheidingen, over bezette vaders en mislukte homes. Dit alles neemt niet weg. dat de haard van de ellende toch wel in de jongeren zelf zit. Ze weten zich niet opgenomen in een bezield verband en nemen daarom ook geen enkele verantwoordelijkheid voor de samenleving. Het geloof en de gemeenschappelijke religie spelen geen enkele positieve rol in hun bestaan. Ze zijn de slachtoffers van en de mede schuldigen aan het feit, dat grote groe pen van ons christelijk volk de diepste levensvragen doen verdampen in de op- iossinkjes van iedere dag. Het wordt door duizenden nooit beleden dat het leven zijn centrum en hoogste autoriteit heeft in het evangelie. Daarom wordt ons in het nozemprobleem tegelijk de vraag gesteld, hoe wij dan zelf de opvoeding van onze kinderen opvatten en of wij dan zelf bereid zijn hen in het bezielde ver band van Christus te brengen. G. H. W. DE RAAD DEZE MAAND TWEEMAAL BIJEEN Onze vroede vaderen zullen deze maand tweemaal bijeenkomen. Het eer ste aanloopje kan kort zijn. Vrijdag 11 september komen er slechts enkele pun ten aan de orde. Benoeming ouders Alg. Weeshuis, en diverse wijzigingen in de gemeentebegroting voor het jaar 1959. Een raming van de kosten voor de vol gende werkzaamheden: a. aanleg rijwielpad door de duinen; b. aanleg speelweide en kleuterspeel plaats te Oudeschild. De ten laste van de gemeente blijvende kosten bedragen 29.729,Dit bedrag af te schrijven in 20 jaar. Voor de bouw van een hoofdenkamer aan de o.l. school te Oudeschild is 4.000,nodig. De voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van ons nieuwe raadhuis vragen 2565, We nemen aan dat de raad deze agen da als een aanloopje ziet van de te ver werken grote kluif „gemeentebegroting I960", die 25 september aan de orde zal komen.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 1