Cjroen 'ZwartsJexels in het harL, Toneelseizoen op voortreffelijke wijze door „Sint Jan" geopend Wie er waren Modeshow firma Moerbeek Lila en paars de modekleuren voor dit seizoen WENSDAG 28 OKTOBER 1959 74e JAARGANG No. 7399 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn-pr. 2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Zaterdagavond gaf toneelvereniging „Sint Jan" haar eerste voorstelling, daar mee tevens het toneelseizoen van Den Burg openend. Als wij mogen beginnen met de laatste regie van het programma: Wij wensen U een gezellige avond", zijn wij er van overtuigd dat al de aanwezi gen (de zaal was geheel bezet) hebben genoten. Kapelaan Suydgeest herdacht in zijn openingswoord de heer Juul Timmer: „Juul. wij zijn je veel dank verschuldigd, jij hebt gespeeld in onze vereniging met toewijding en overgave. Maar het laatste doek is voor je gevallen en wij hopen, dat je nu een mooie plaats hebt in de hemel, indien mogelijk vooraan". Bij deze woorden was het stil in de zaal, heel stil, want Texel mist met het heengaan van Juul Timmer een toneel speler zoals ze in de amateurwereld met een lantaarntje zijn te zoeken. „Pygmalion" zo vervolgde kapelaan, „is een overbekend stuk. Wij vragen cle mentie voor de décorwisseling". Het was een stuk in 5 bedrijven, maar het clementieverzoek had achterwege kunnen blijven, want de snelheid waar mee achter de coulissen is gewerkt, was frappant. Bernard Shaw, de schrijver van het stuk. heeft de Engelse society willen overtuigen, dat ook „Jan met de Pet" om te vormen is en zich, na scholing, in hogere kringen kan bewegen. „Pygma lion", een stuk met een democratische inslag. De titel is ontleend aan een Griekse sage, waarin een koning een ivoren beeld snijdt, dit door de godin der liede tot leven laat wekken, om vervol gens met het levende beeld te huwen. Professor Henry Higgins (C. Witte) heeft een weddenschap met Kolonel Pickering (C. Witte Dzn.) Het onderwerp van die weddenschap is dat de professor in 6 maanden tijd het bloemenmeisje Eliza Doolittle (mevr. C. j. Rijk-Koster), een „ordinair" meisje dus, zo te instrue ren, dat zij als iedere andere dame zich naar behoren kan gedragen op een tuin feest. Dat een dergelijke verandering niet zonder verwikkelingen gepaard kan gaan, kwam in het stuk duidelijk naar voren. De eerste proef werd genomen ten huize van Mrs. Higgens de moeder van de professor (mevrouw Van Heerwaar- ae-Gieles). Eliza moest een bezoek bren gen aan deze dame. Het toeval wil dat Mrs. Higgens ook visite heeft van een vooraanstaande dame Mrs. Eynsford (mevrouw N. Keesom-Logman), haar dochter Clara (mej. M. Smit) en haar zoon George (de heer H. Schrama). On dertussen is Eliza naar uiterlijk al „op peil" gebracht. Deze les is voor Eliza een hele onderneming. De professor had haar opgedragen zich uitsluitend te bepa len in het gesprek bij het weer en de ge zondheid. Er kwamen echter ook vragen uit de kring waarin zij was geplaatst. En die antwoorden stonden niet in haar leerboekje. Toen George haar dan ook aanbood om haar even door de tuin weg te brengen, gaf zij ten antwoord: „Ben je belazerd, ik neem een taxi". Maar na zes maanden wordt de grote proef genomen. En Eliza slaagt. De vrien den zijn tevreden, de proef is volkomen gelukt. Maar wat moet er nu met Eliza gebeuren? Haar vader Alfred Doolittle (de heer K. Vinke) verschijnt dan ten tweede male ten tonele. Ditmaal met meer als vuilnisboer, maar als „heer", die op het punt staat te trouwen. Het zou te ver voeren alle gebeurte nissen weer te geven. Maar het slot is, dat ook Eliza en Henry Higgins het eens worden. Het spel De heer C. Witte Dzn. hadden wij iets meer als kolonel willen zien, houding en, jammergenoeg. rolkennis, schoten iets te kort. Mevrouw Zijm, die de rol van huishoudster van de professor bracht, was een aannemelijke figuur, die de scènes, door de professor teweeg ge bracht, goed wist te verwerken. De bijrollen werden door mevrouw Verweij en de heren A. van Heerwaarden en B. Staring goed gespeeld. Wij schreven aan het begin van dit verslag dat St. Jan het toneelseizoen in Den Burg opende. Die opening is goed geweest. Een avond van ontspanning en genoegen. Kapelaan Suydgeest eindigde met een dankwoord aan de spelers en een tot ziens op 27 februari a.s., tot het publiek. Dan zal Sint Jan het stuk brengen „Car naval". Wij zijn er van overtuigd dat ook dan de zaal geheel bezet zal zijn. CURSUS VOOR JEUGDLEIDERS EN ANDERE BELANGSTELLENDEN De cursus handenarbeid begint maan dag 2 november in het Dorpshuis te Den Burg, onder auspiciën van het Centraal Jeugdoverleg Texel. De volgende tech nieken zullen worden behandeld: 1. het werken met waardeloos materiaal, zoals lapjes, kranten, crêpepapier, draad, horregaas, flessendoppen enz.; 2. eenvoudig leer- of touwwerk; 2 linoleumsmjden en afdrukken op stof of papier; 4. het maken van sieraden van metaal draad (geen soldeerwerk), hout (figuur zagen), natuurprodukten of vilt. 5. het maken van kerstversieringen van klei, papier of stro. Men kan zich opgeven bij de heer G. Oskam, administrateur van het C.J.O.T., p.a. raadhuis. FILMAVOND BEJAARDENSOCIËTEIT DEN BURG Het Bestuur der Sociëteit, voorzitster mevr. Van Bilderbeek, had zich in ver binding gesteld met de heer J. C. Bruin en deze bereid gevonden een filmavond te teven op de bejaardensociëteit. De zaal was niettegenstaande het onweer ge heel gevuld. Het betrof hier een film over een reis die oorspronkelijk Griekenland als eind doel had. In verband met de abominabele toestand der wegen, kon dit plan niet doorgaan en zo werd het een reis door Oostenrijk, Joego-Slavië en Tirol. De kostbare apparatuur en het gedegen vakmanschap, waarmede de opnamen waren gemaakt, maakten deze avond tot een bijzonder kunstgenot. Hoe mooi het land van Tito ook moge zijn, we zouden het niet graag tegen ons „gouden boltie" willen verwisselen. Het bezoek aan Dachaul, een voormalig vernietigings kamp was wel wat liguber. De tocht over de „Grosz Glocken" kon ons heel wat meer boeien. De mondelinge toelichting, die er bij werd gegeven was slechts voor de helft der aanwezigen verstaanbaar. De accous- tiek van het soos-lokaal is nl. zodanig, dat men bij normaal stemvolume een actieradius van verstaanbaarheid heeft, die de drie meter niet overschrijdt. Al met al was het een heel mooie avond, waarvoor we het bestuur en de heer Bruin zeer erkentelijk moeten zijn. De lekkere kop koffie of thee, die ge serveerd werd, verhoogde de gezelligheid J. A. van Enst. (INGEZONDEN) Geachte Redactie, Naar aanleiding van opmerkingen in de j.l. Gemeenteraad over de bestemming pand hoek Vismarkt-Groeneplaats, zou ik het roerend met de heer Daalder eens zijn. Zolang er nog zo'n woningnood heerst enz. Wanneer men, nu er nog mensen ge noeg zijn, die om een woning zitten te springen, tot sloping van zulk een schat tig huisje zou overgaan, het zou gewoon schande zijn. Wat praat men van kosten Kom hier, huur 5,per week, mis schien wel 6,is per jaar 250, Drie jaar verhuren is 750,Nou maak er dan maar een closetje en een kraan boven de aanrecht, dan maakt men zeker weer een gezinnetje gelukkig. Zie dan maar over 3 jaar, als er gesloopt moet worden. Schandaliseer onze Groene- plaats voorlopig maar niet meer met slo ping. Eerst dacht ik dat het het voor de benen staande gebouwtje Vismarkt was bedoeld. Dat zou prettig zijn, dat slopen en bouw het dan maar ergens anders op. Het lijkt mij, heer Wassenaar, beter het idyllisch huisje in de Nederlanden te slopen, dan het hier bedoelde huisje op de Groeneplaats. Verhuur dit pand eens bij inschrijving voor 5 jaar. moet U eens zien wat een huur U krijgt, dooit mooi af op het Gemeentetekort. We zullen afwachten. j U, Redactie, dankend, hoogachtend, J. C. R. BIJEENKOMST PLATTELANDSVROUWEN De Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Texel, heeft vrijdag, 23 oktober, een bij eenkomst gehouden in Hotel Texel. Spreekster was mevrouw Klein uit Meppel, bestuurslid van de Wereldbond van Plattelandsvrouwen. Eerst werden besproken doel en wezen der Bond, waarin door tal van voorbeel den o.a. sterk naar voren kwam de doelstelling: dienst van de gemeenschap, zowel in nationaal als internationaal ver band. Verder heeft zij een belangrijk aandeel in de bevordering der ontwikke ling ten plattelande, in velerlei opzichten. Daarna hield spreekster een interes sante causerie over haar reis naar Cey lon, welke zij in haar functie bij de Wereldbond maakte, met tal van kleu rendia's. Een zeer geslaagde avond. HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen lezen wij: F. J. Halsema, Texel, Den Burg, Ger- ritsland B 170. Kweken van- en handel in bloembollen, handel in hoveniersart. Het belang van de vorige week gehou den Waddenconferentie te Ameland werd onderstreept door onder meer de aan wezigheid van: een ruim aantal vertegenwoordigers van de centrale, provinciale en gemeen telijke overheden; jhr. W. Boreel en de heer O. van der Gronden, topfunctionarissen van de A.N.V.V.; ruime vertegenwoordigingen van be trokken V.V.V.'s, onder wie mr. P. E. van Krevelen, voorzitter van de Provin ciale Friese V.V.V. en lid van Gedepu teerde Staten van Friesland; vertegenwoordigers van de midden stand, Horeca, justitie, politie, vervoers wezen, kampeerwezen; vertegenwoordigers van Rijkswater staat, Staatsbosbeheer, E.T.I, en P.P.D., recreatie, spoorwegen; een legertje dag- en vakbladjourna listen. Al deze vertegenwoordigers onge veer 170 totaal zijn hoffelijk begroet en gastvrij ter vergadering geleid door de voorzitter der Waddenfederatie, de heer J. Schónfeld (voorzitter V.V.V.- Vlieland), die de voorzittershamer slechts symbolisch hanteerde in het spel der vrije opbouwende discussie. Hij kreeg aan het slotdiner van de conferentie een warm applaus voor zijn tactvolle leiding. De delegatie Texel bestond uit: het voltallige college van B. en W.; de VW-gedelegeerden, de heren J. C. Rab (voorzitter), P. Beemsterboer (secretaris), Jb. van Heerwaarden (lid H.B.), J. C. Quint (oud-directeur) en G. H. Fortgens (directeur); de heren J. H. Kikkert, C. Mets en B. Dros (Alg. Middenstandsver eniging), M. Bakker en Nic. Ran (R.-K. Middenstandsvereniging). J. Dernison en J. P. Kikkert (Horeca), E. Noordijk (Ver voer), N. H. van Schoonhoven (kampeer wezen) en Adj. J. Gulmans (politie). SCHAAKNIEUWS Uitslagen van 20 oktober 1959: J. Bergman-J. Wieten 01 C. Schulte-A. Terpstra 10 J. L. Veldhuis-J. Hoogerheide VsV* A. J. Hörst-N. van Heeringen 01 C. Joustra-A. de Haan 10 H. Rugenbrink-H. Veldhuis 01 P. Eelman-A. Keijser 01 SOCIËTEIT „VRIENDENKRING" BINNENKORT 50 JAAR De Cocksdorp Blijkens de adv. in dit nummer, houdt Sociëteit Vrienden kring donderdag a.s. haar jaarvergade ring. Het bestuur brengt onder de aan dacht, dat de opkomst dringend gewenst is. De laatste jaren neemt de belangstel ling voor de Soos af; het ledental loopt terug en er zullen bijzondere maatrege len genomen moeten worden om het voortbestaan van de Soos mogelijk te maken. De Soos bestaat binnenkort 50 jaar en op de algemene vergadering van morgen wordt over één en ander belang rijke mededelingen gedaan. Er zijn ook vacatures in het bestuur, die moeten worden voorzien. Het Bestuur rekent er op, dat de leden deze belangrijke ver gadering zullen bezoeken. WAAR IS PLAATS VOOR GROTE GROEPEN? Het V.V.V.-bureau Den Burg heeft voor het seizoen 1960 reeds twee aan vragen ontvangen voor het onderbren gen van groepen uit Duitsland. In het kort wordt om offerte voor het volgende gevraagd: a. groep van maximaal vijftig personen van de Evangelische Kirchengemeinde, veertien dagen met verzorging, 25 perso nen in kamers, 25 jongeren op slaapzaal, gelegenheid voor gesepareerde gods dienstoefening, juni 1960, na offerte komt vertegenwoordiger uit Duitsland voor mondeling overleg. b. 150 jongeren van Duitse industrie (school vakopleiding) met begeleiders, veertien dagen van 23 juli 1960 af, 20- persoons tenten worden meegenomen, zelfverzorging, ook wordt gedacht aan kampeerschuur(en). aangedrongen wordt op terrein enigermate gesepareerd van overig kampeertoerisme. De WV-leden, die menen aan het gevraagde te kunnen voldoen worden verzocht zich in verbinding te stellen met Den Burg. V.V.V. Texel. BAZAR TE DE KOOG Vrijdagmiddag om 3 uur zal de grote bazar in het Dorpshuis te De Koog wor den geopend. Zoals bekend werd ge maakt, zal een groot deel van de op brengst worden gereserveerd voor de te bouwen muzieknis. Naast het verkopen van tal van artike len. waaronder speelgoed (denk aan St. Nicolaas!) is gedacht aan het brengen van talrijke attracties. Van jong tot oud zal men kunnen deelnemen aan wedstrijden in behendigheid en schietvaardigheid. Een welverzorgde koffiekamer zal zor gen, dat het de bezoekers aan niets be- behoeft te ontbreken. Mag men ook op uw komst rekenen? VERGADERING V.V.V., AFD. DEN BURG Volgens de in dit blad opgenomen adv. is er morgenavond om 8 uur een verga dering van bovengenoemde afdeling. Gaarne wil de afdelingssecretaris U wijzen op het belang van deze vergade ring. Er zijn het bestuur n.l. enkele klachten ter ore gekomen, waarbij ver wijten worden gemaakt aan het perso neel van de V.V.V. Vanzelfsprekend re kent het bestuur erop, dat deze klagers morgenavond aanwezig zijn om hun klachten te motiveren. Tot morgenavond in Hotel Texel. De afdelingssecr., D. G. Toolens Een japon is niet zo maar een japon en een mantel is niet zo maar een man tel. Dat hebben driehonderd dames, die de modeshow van de firma Moerbeek vorige week bezochten, andermaal kun nen vaststellen. Vier mannequins van de vastewal en de zo langzamerhand bekende Texelse mannequin Marijke Beumkes, hebben de belangstellenden weer deskundig in ver leiding gebracht met de laatste mode snufjes. De getoonde modellen waren een lust voor het oog; charme en elegance vierden hoogtij! Duidelijk kwamen de modekleu ren naar voren: lila. paars, mosgroen en kobaltblauw. Suèdejasjes blijven nog steeds gangbaar, terwijl voor de teen ager heel aardige japonnetjes werden geshowd. Ongetwijfeld zullen wij de komende winter meer bont zien. Bontmantels ko men er steeds meer in, en ze zijn niet zozeer aan mode onderhevig. Op het gebied van de sportkleding was er ook wat te zien. Joppers in aardige ruitdessins, die trachten de leeftijd van de dames te verbloemen. Tijdens de pauze werd door de Spar- kruidenier Van der Slikke, koek en bon bons gepresenteerd. De muzikale omlijs ting van deze uitstekend geslaagde show werd verzorgd door Tonny Reij. De Texelse dames hebben weer kunnen zien wat er op het gebied van kleding op ons eiland te koop is. Zeker mogen wij r.iet vergeten te vermelden de aardige attentie, die de dames werd geboden door drogisterij Van der Slikke, die tevens en kele flacons parfum, via het nummer van het entreebewijs, heeft verloot. ONDER DE POMP Strend is nou eindelijk goed present! Weerom? D'r benne nou streetvegers fan de ge meente weest. Zeker om Daalder wöt milder te stemmen over de Gemeente begroting. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 28 oktober De Cocksdorp, „De Hoop", demonstratie avond „Benegas". Donderdag 29 oktober Oosterend, o.l. school, bazar t.b.v. S.V. Oosterend. Vrijdag 30 oktober De Koog, „Jeugdhuis", bazar t.b.v. een muzieknis. Oosterend, o.l. school, bazar t.b.v. S.V. Oosterend. Zaterdag 31 oktober De Koog, „Jeugdhuis", bazar t.b.v. een muzieknis. Oosterend, o.l. school, bazar t.b.v. S.V. Oosterend. Den Burg, Oranjeboom, Toneelver. Het Masker voert op „Boefje". DE HULP AAN HONGERENDE VOGELS i De Koog. Nu de regen ook onze Texelse grond weer heeft gedrenkt, is het goed toch nog even stil te staan bij de resultaten van de hulp aan hongeren de vogels tijdens de laatste droge weken. Hoewel aanvankelijk Waalenburg de beste resultaten boekte, bleek het zoete water, wat bij De Koog op een weiland van de heer P. Maas werd gesproeid op de lange duur beter aan het doel te be antwoorden. Dankbaar werd hier ge bruik gemaakt van een door de fa. Drij ver beschikbaar gestelde pompinstallatie. Honderden kieviten, lijsters, koperwie ken, watersnippen, storm- en kokmeeu wen deden zich hier te goed. De wulpen riepen hun dank jodelend uit en de kie viten vergastten ons op staaltjes van hun vliegkunst. Het Koninklijk woord „Hebt eerbied voor alles wat leeft en groeit" werd in deze periode treffend door enkele parti culieren, Natuurmonumenten, Staatsbos beheer. Texels Museum en A.O.K. „De Mok" in praktijk gebracht. BLOEIENDE ORCHIDEE Het was voor mevrouw Krijnen aan de Prof. Keesomlaan te Den Burg een hele toer om haar orchidee in bloei te krijgen. Maar het is haar gelukt, vier prachtige bloemen prijken in haar kamer. De plant zelf in ongeveer 60 cm. hoog. Wij wensen de kweekster geluk met dit succes. UITSLAG VERLOTING VAN DE BAZAR ZUID-EIERLAND Hier volgen de nummers van de ver loting: groen 314, 38, 846, 388, 168, 747, 48 en 506; blauw: 391, 262 813. 167, 490 en 582; rose: 907 en 955; geel: 430, 316 en 353; oranje: 22. De prijzen kunnen worden afgehaald bij J. van Bennekom, Zd.-Eièrland. EEN GESCHENK Den Hoorn De kerkekamer van de Ned. Herv. kerk in Den Hoorn is verrijkt met een zeer antieke tafel, die geschon ken is door de fam. De Jong van het Torenhuis in de Westen. LEZING OVER SOCIALE WETGEVING VOOR K.A.B.-LEDEN Wat de sociale wetgeving betreft is er in ons land de laatste jaren het een en ander veranderd. Het was daarom een goede gedachte van het Texelse K.A.B.- bestuur om hieraan eens een avond te wijden. De heer P. Smit mocht als voorzitter, vrijdagavond een behoorlijk aantal be langstellenden in Casino welkom heten. Het verheugde hem dat ook verschillen de dames aan de oproep gehoor hadden gegeven. Met een enkel woord verwelkomde hij ook de spreker van deze avond, de heer Mertens van het landelijke K.A.B.-be- stuur. Zeer duidelijk zette de heer Mertens uiteen wat de diverse wetten alzo in houden. In Nederland kennen wij twee richtingen: Sociale „Volks'Verzekering er. de „Arbeiders"-verzekering. Op 1 januari 1957 werd de AOW van kracht (de algemene ouderdomswet). Sinds 1 oktober van dit jaar de AWW (de alge mene weduwen- en wezenwet). Twee z.g.n. volksverzekeringen. En wij hopen, aldus spreker, dat binnenkort ook de AKW (algemene kinderbijslagwet) offi cieel wet wordt. Zeer begrijpelijk werd naar voren ge bracht de leemte in de Invaliditeitswet (arbeidersverzekering). De heer Mertens, die zeer goed thuis was in deze materie, staafde zijn betoog met talrijke voorbeel den. Een er van willen wij weergeven: „Een noodlottig kusje" „Het gebeurde in een van de plaatsen in ons land dat een vader van een gezin op zekere morgen op het punt stond naar zijn werk te vertrekken. Als gewoonte gaf hij, op de drempel van zijn woning, zijn vrouw een kusje ten afscheid. Nu kwam deze man, op welke wijze laten wij buiten beschouwing, te vallen. Maar die valpartij liep ongelukkig af. De man werd invalide. Wat zegt nu de verzeke ring? Deze man was op dat moment nog niet onderweg naar zijn werk, want het vond plaats in zijn eigen huis. Dus geen invalide-uitkering. Was deze man buiten zijn woning komen te vallen, dan had er wel een uitkering door de invaliditeits wet plaats gevonden". U ziet, aldus de heer Mertens, dat deze wetgeving nog niet volmaakt is. Er schuilen nog talrijke onbillijkheden. De ongevallenwet is een typische „be roeps" ongevallenwet. Wij hopen, dat er een „algemene" wet zal komen voor ar beidsongeschiktheid. Er moet niet ge vraagd behoeven te worden hoe en waar is het ongeval geschied, maar er moet gezegd kunnen worden: deze persoon is arbeidsongeschikt en komt dus voor een invalide-uitkering in aanmerking. Wat de AWW betreft, deze wetgeving is ook nog niet volmaakt. Er zullen zeker in de komende jaren enkele wijzigingen worden aangebracht. Na de pauze werden diverse vragen door de heer Mertens beantwoord. De K.A.B. kan terugzien op een leer zame avond.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 1