Cjrocn '2warL-JexeU in het harL, Première voor Nutsdepartement Texel „Oost en West" nooit kunnen zij samengaan Sint Nicolaas zeer tevreden over intocht ,De Duinkanters" brachten Gevaarlijke wending WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7407 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Vrijdagmiddag zijn wij even achter de coulissen gaan kijken in „De Oranje boom". Cilli Wang was bezig haar op treden voor te bereiden. Alle lof had deze wereldberoemde artieste voor de accommodatie van het toneel. De ver lichting was naar wens en ook over de ruimte niets dan goedkeuringen. Een prettig geluid, omdat we het nog al eens anders horen. Vrijdagavond vond de première plaats van het optreden van Cilli Wang ter ge legenheid van het 175-jarig bestaan van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen. Dit optreden is een groot succes ge worden. Zij, die deze dansparodiste voor Forumavond Oudeschild WOESTIJN EN WATERRESERVOIR IN HET MIDDELPUNT (Van een correspondent) Oudeschild De forumavond met de voorzitters van de raadsfracties was be hoorlijk bezocht. De heer J. D. Koning, voorz. van de dorpscommissie, die de bij eenkomst had belegd, heette allen wel kom, in het bijzonder de heer Hin, als wethouder en als inwoner van Oude schild. Verder de voorzitters van de raadsfracties t.w. de heer F. L. de Grave, KVP, S. Keijser, WD. S. v.d. Vis, CHU, en W. Wassenaar, P. v.d. A. Spreker hoopte, dat de aanwezigen door het gesprokene meer begrip zouden krijgen voor de moeilijkheden op het ge bied van de gemeentepolitiek en de frac tievoorzitters door de vragen meer be grip voor de moeilijkheden van Oude schild. En hierna kwamen de vragen los. De gemeente heeft gekozen voor een haven aan het Horntje, waardoor Oudeschild een flinke bron van inkomsten wordt ontnomen. Wat stelt de gemeente daar tegenover? De meerderheid van het forum meende dat Oudeschild er weinig nadeel van had. De vreemdelingen bleven toch niet aan Oudeschild. Ze meende, dat het initiatief van Oudeschild moest uitgaan, waarbij de gemeente steun kon verlenen. En waarom moet de kottervloot elders per soneel aantrekken? Maar, zo werd gevraagd, voor een jachthaven kunnen we toch niet zelf zorgen? En de mosselenvisserij dan? Hierbij is wel initiatief betoond, maar de gemeente noch de Kamerfracties kun nen helpen. Antwoord: Men had de keus tussen Texel en Wieringen en heeft die laatste plaats gekozen, omdat men dan recht streeks per auto kan vervoeren. Net of men van Texel niet per eigen schip naar Den Helder kan varen om daar de mos selen op de auto te zetten. De woestijn en waterreservoir aan de West stond ook in het middelpunt. Hoe lang nog? Antw.: Eerst was Waterstaat eigenaar en dat werkte niet vlot en nu dit in orde is, komt er misschien weer vertraging door de dijkverhoging, die nu binnenkort te verwachten is. Maar men vond het wel een zeer ongewenste situatie. Vraag: Ieder wordt verplicht zich aan te sluiten op de waterleiding. Maar op de haven is geen water te krijgen voor schippers en vissers en als dezen naar een particulier gaan, dreigt een bekeuring of ze halen ondeugdelijk putwater. Het forum was hier eensgezind. Hier moet op korte termijn verandering ko men. Waterleiding voor rekening van de gemeente. Vraag: Waarom worden geen huizen gebouwd op de plaatsen waar krotwonin gen staan en/of huizen zijn afgebroken. Antw.: Meestal is de beschikbare op pervlakte te klein om economisch te kun nen bouwen (4 of 6 huizen). De heer Hin vult nog aan dat er een saneringsplan is voor Oudeschild, dat de mogelijkheid openstelt om ook betrekke- lijk goede huizen te slopen om zodoende de nodige ruimte te krijgen. Vraag: Als iemand ver van de straat af woont, kan men hem dan verplichten om op de riolering aan te sluiten? Antw.: Inderdaad. En de eigenaar kan dit op de huurder verhalen over een aan tal jaren, evenals de waterleiding. Vraag: Hoe denkt het forum over het industrieterrein in de kom van Oude schild? Antw.: Is een grote vergissing geweest. Deze fout moet zo spoedig mo gelijk hersteld worden door het indus trieterrein te verplaatsen. Vraag: Met ruw weer kan de boot niet varen, omdat de haven niet aan de eisen voldoet. Maar nu kan hij ook niet varen, omdat onvoldoende gebaggerd wordt. Hoe denkt het forum hierover? Antw.: Het ligt op de weg van de Ge meente om TESO te steunen bij zijn po gingen dit op korte termijn bij de Water staat voor elkaar te krijgen. Er waren nog vele andere vragen: Of aanleg elektr. licht in nieuwe straten voor moest gaan bij de verbetering van de verlichting in oude wijken? Antw.: Ja, de eerste maal hebben bewonderd, ge raakten geheel in de ban van de creaties, die op het toneel werden gebracht. Die haar eerder hadden gezien waren niet minder enthousiast. Het verwonderde ons dat de zaal niet geheel was bezet. In zijn openingswoord sprak de voor zitter van het Departement Texel, de heer Wieringa, woorden van welkom. Het eerste nummer was een van de hoogtepunten van de avond. Cilli Wang vergastte de aanwezigen op een geheel nieuw nummer: „De eerbiedwaardige uil". De uil die danste op prettige piano muziek. Ook het nummer „Oost en West" werd ademloos gadegeslagen. Het is ook verwonderlijk hoe deze begaafde artieste de kunst verstaat als één persoon twee mensen op het toneel te laten leven. Het was moeilijk voor het publiek om te raden naar de „echte" Cilli Wang. Het derde nummer, dat apart genoemd moet worden was „De vergankelijkheid van de mens". Op het podium stond een plant, die groeide, bloeide en weer ver dorde. Waar was Cilli Wang? Hoe het mogelijk is begrijpt men niet, maar er gens in die plant zat Cilli Wang. De overige nummers: Dansparen, Tra ditionele volksdansen, een speciaal jubi leumnummer en zo zouden wij door kun nen gaan, hebben eveneens geboeid. Wel is een afwisselend programma gewenst caar verschillende nummers veel op el kaar gelijken. In samenwerking met haar pianist Wim de Vries heeft Cilli Wang ons deze avond iets getoond van haar grote hu mor. Zeker kan het Nutsdepartement Texel, gezien ook het dankbare applaus, terugzien op een geslaagde avond. MOEDERKRUISTOCHT In de laatste maanden van de oorlog worden in Duitsland jongens van 14 tot 15 jaar opgeroepen voor de oorlog. Kin deren dus. Een groep moeders komt in verzet tegen deze laatste waanzin van de waanzinnige Führer en besluit haar kin deren van het front terug te halen. Aan het front raken ze midden in een aanval van de Russen. Ze dringen door tot de generaal. Dan ontdekken ze tussen hun kinderen en zichzelf de vervreemding. Dit is het begin van een goede oorlogs film, die vrijdag 27 november a.s. om half negen wordt gedraaid in de kerk aan de Elemert, in het kader van verant woord jeugdwerk. Deze film is niet ge schikt voor kinderen. dat is een kwestie van economisch wer ken. b.v. maar eenmaal kabels leggen. Is de TEM verplicht om schadevergoe ding te betalen als door kortsluiting schade wordt aangericht? Antw.: Waar schijnlijk niet, maar zoiets gebeurt prac tisch nooit, want dan slaan de zekerin gen door. Vraag: De molen is een attractie voor de vreemdelingen. Waarom zorgt de ge meente niet, dat ook de omgeving be hoorlijk is? Antw: Moeten de inwoners zelf voor zorgen. En ook voor het gehele dorp; vooral langs de dijk laat het nogal wat te wensen over door clandestiene vuilopruimers. Allemaal closets en alle maal gebruik maken van de vuilnisop haaldienst zal al veel ten goede doen. En dat zal moeten als Oudeschild ook zijn deel van de gastenstroom wil hebben. Tot slot was er nog een vraag over de verkoop van het Eigen Gebouw. Wat gaat er gebeuren? Een forumlid zei altijd respect te heb ben gehad voor de saamhorigheid van de SDAP. Waarom is dit nu plotseling ver dwenen? Hij meent dat de bestaande toestand moet blijven. Een ingewijde zegt, dat vroeger alles aan Oudeschild gebeurde, ook de avon den van de vakbondsafdelingen buiten Oudeschild. Nu wordt practisch alle ac tiviteit aan Den Burg gehouden. Het is nu de dorpsgemeenschap, die van het gebouw gebruik maakt NW en P.v.d.A. kunnen voor Oudeschild wel met een kleiner gebouw toe. Opgemerkt werd nog dat de Katholie ken, in verband met de fin. moeilijk heden, die ze met hun eigen Parochiehuis hadden geen meerdere offers voor een dorpshuis zullen kunnen dragen en ook de Herv. gemeente heeft het financieel niet gemakkelijk. Maar het is wel zeker, dat het niet beschikbaar zijn van een behoorlijke zaal voor diverse verenigin gen de nekslag zou zijn. Om half twaalf kon de voorzitter de bijeenkomst sluiten. Iedere vragensteller zal wel niet altijd bevredigd zijn geweest. En het antwoord van de fractievoorzit ters, voor zover voorstander van het Horntje, over de gevolgen van de haven verplaatsing, zal wel niemand hebben bevredigd. Het leek ons toe, dat men zich slechts weinig in het vooi en tegen had verdiept en veel te optimistisch was over de voordelen, vooral als men de ontwik keling met de veren in Zeeland in ogen schouw neemt. AUTO UIT DE BOCHT De heer J. Smale is zondagavond met 'zijn auto bij De Waal uit de bocht ge vlogen. Met een gebroken sleutelbeen is hij per ziekenauto naar zijn ouderlijke woning in het Noorden vervoerd. Ver moedelijk is de heer Smale door de mist misleid. VROEGE OCHTENDKUS „De Dageraad" en de „Voorwaarts" van de N.V. TESO hebben elkaar maan dagmorgen een klein kusje toegediend. „De Dageraad" kwam van Den Helder en raakte de „Voorwaarts" ongeveer bij de Schans. De schade was zeer gering. Al leen de „Voorwaarts" werd licht bescha digd. Ook hier was de mist oorzaak. GESLAAGD Oudeschild Wim Krugers, leerling van de Bakkerijschool te Groningen be haalde aldaar het koksdiploma A voor kustvaart, hotel, pension en cafetaria. Hij had de beste cijfers en werd daar voor beloond met een zilveren insigne. „ZO BEGINT HET LEVEN" Vrijdagavond vindt de jaarlijkse ver gadering van het Algemeen Ziekenfonds Texel plaats. Gezien het programma na het officiële gedeelte van deze avond, zal ei zeker belangstelling zijn. (Zie adv.). HULP AAN VLUCHTELINGEN Den Hoorn In samenwerking met de Dorpscommissie heeft de toneelvereni ging UDI zaterdagavond in „De Wald hoorn" een toneelavond gegeven ten bate van Vluchtelingenhulp. Het werd een zeer goede avond. De Udianen vergastten de aanwezigen op uitstekend toneelspel, wat zeer gewaar deerd werd. Opgevoerd werd het stuk „Eén of twee vrouwen". Het resultaat voor Vluchtelingenhulp was 245,Burgemeester De Koning sprak namens zijn echtgenote, die voor zitsters is van het vluchtelingencomité enkele woorden van dank. De heer E. Breeuwer huldigde de heer A. de Wilt, die vorige week zijn 150ste uitvoering gaf en liet dit gepaard gaan met een geschenk. Na afloop was er een gezellig bal. Beste Texelaars, Vorige week had ik in de krant laten zetten, dat ik heel veel kinderen aan de haven verwachtte. Natuurlijk rekende ik daarop, maar dat er zoveel mensen zou den zijn als j.l. zaterdag, had ik nooit durven hopen. En met alleen kinderen, ook grote en zelfs heel oude mensen wa ren toegestroomd om mij te verwelko men. Jullie hebt wel gezien, dat ik dit jaar wat meer zwarte Pieten heb meege nomen naar Texel. Dat was nodig, want het vorige jaar hebben we het zo druk gehad, dat we het bijna niet aankonden! Geen wonder, want ook op jullie eiland komen er elk jaar mepr televisieappara ten met antennes bij. Al die obstakels op de daken maakt het werk geweldig moeilijk. De TESO, die een speciale boot voor mij heeft laten varen, wil ik nog eens extra bedanken En dan het gezang van de kinderen op het haventerrein! Jullie zult het misschien niet geloven, maar ik moest af en toe werkelijk een traan wegpinken, zó mooi vond ik het. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps zorgde voor een machtige begeleiding. Ik ben van boord gegaan en zag zoveel vrienden en bekenden met wie ik even wilde praten, dat het nogal lang duurde 1 voor ik in het rijtuig zat. Als vanouds zat I Dirk Witte op de bok. En, o dat vergeet ik bijna, ook de gidsenband was weer i aangetreden. Ik hoorde, dat Nel Hin, de ijverige tambour-maïtre deze dag voor het laatst haar taak vervulde. Ze gaat aan de overkant werken Jammer! Ondanks de geweldige drukte verliep alles heel ordelijk. Dat is te danken aan de verkenners van de „St. Jeroengroep" en „de Zwalkers". En natuurlijk de po litie. We zijn naar Den Burg gereden, op de voet gevolgd door het bestuur der win keliersvereniging en een hele fille auto's. In Den Burg hingen overal de vlaggen uit en honderden mensen stonden langs de route. Op de Groeneplaats was even- els vorig jaar een schitterend podium opgericht. Van daaruit kon ik prachtig de samengestroomde mensen overzien. Het eerst werd ik verwelkomd door de heer C. de Koning, de burgemeester, daarna door de heer J. Agter, voorzitter I der winkeliersvereniging. Uit de vele I met gekleurde mutsen gesierde kleuters, maakte zich een delegatie los van 10 kinderen, die een kompleet reidansje i voor me opvoerden Na deze kleuters van „De Woelige Hoek" bleven ook de kinde- ren van zuster Maris Stella en de Chr. Kleuterschool niet achter. Allemaal heel j leuk gedaan. Bravo! I Jammer, dat de heer Kees Drijver, ja- zeker die grote kerel, mij probeerde uit Ic lachen. Toen ik hem in de zak liet stoppen draaide hij wel bij Graag was ik nog wat op de Groene plaats gebleven, maar de tijd begon te dringen en we moesten ook nog de ouden van dagen in huize „Irene" bezoeken. Maar jongelui, ik kan jullie wel zeggen, het was zóóó SINT NICOLAAS. I BLOEMBOLLENCURSUS De afd. Texel van Bloembollencultuur heeft in samenwerking met de tuinbouw- i voorlichtingsdienst een cursus georga- I niseerd waarin de teelt van tulpen, kro kussen, lelies, galanthussen enz. zal worden behandeld. De duur bedraagt 10 weken; woens- dagmiddags van half vier tot half zes. Aanvang woensdag 2 december a.s. I De cursus wordt gehouden door de hier welbekende heer Onderwater. Daar één en ander door het rijk gesubsidieerd wordt bedraagt het cursusgeld slechts I 6,per persoon. i Er hebben zich al een voldoend aantal personen opgegeven om de cursus door gang te doen vinden. Evenwel is deze week opgave tot deelname aan één der bestuursleden nog mogelijk. Wij raden de kwekers aan zo veel mo gelijk aan deze cursus deel te nemen. De heer Onderwater verstaat de kunst de leerstof op populaire wijze te behandelen. Als man uit de praktijk zal hij zeer zeker vooral aan het praktische gedeelte van de bollenteelt de meeste aandacht schen- 1 ken. Examen of diploma komt er niet bij i te pas. Het worden echte voorlichtings middagen. I Bezoekt deze cursus, opdat ook U, ge schraagd door de juiste voorlichting, er toe kan bijdragen de bollenteelt op Texel j op nog hoger peil te brengen, opdat de grote vraag naar Texelse tulpen, kro- J kussen, lelies, galanthussen enz. steeds meer zal toenemen. TEXELAARS OP HET MATJE Onjuiste opgave I Voor de politierechter te Den Helder verschenen de heren P. B en J. van M. Het betrof hier een onjuiste opgave van de beteelde oppervlakte van landbouw- gewassen. Het gerstgewas werd te hoog opgegeven. Het kwam niet vast te staan 1 of deze opgave in verband stond met de j toeslag op dit gewas. Ambtenaren zullen de percelen nameten. Je kan niet alles zeggen Vijftien gulden boete of 5 dagen zijn voor N. K. uit Oudeschild. Deze had te gen D. H. gezegd: „Jij eet het hele jaar van de Sociale Dienst" Dit naar aanlei ding van een kinderruzie.. IJzeren gordijn op Texel De politie had al eerder bemoeienis gehad met de bewoners van Flevo. Dit maal waren beiden weer verschenen. Nu ging het om een prikkeldraadversperring rond de woning. Deze zaak werd aange houden. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 23 november 1959: 25 biggen 4050; 20 schapen 5882; 3 koeien 800925; 4 pinken 500610 Vandaag een laatste woord over de V.V.V.-enquète. Zaterdag aanstaande, dat is 28 november, zetten wij een streep on der het bijwerken van de lijst in de nieuwe V.V.V.-krant. Na die datum ne men wij geen verantwoording meer voor onjuiste vermelding, omdat we dan over tuigd zijn te hebben gedaan wat in ons vermogen ligt om de toekomstige gast een zo goed mogelijke voorlichting te ge ven over de aangeboden accommodatie. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat er bij nog te veel leden van de V.V.V. de mening overheerst, dat men het enquête formulier wel kan laten slingeren, omdat men geen gasten houdt. Deze opvatting blijkt duidelijk uit het ontbreken van een groot aantal formulieren van b.v. middenstanders. Ten laatste maal een verzoek aan niet exploitanten om aan de V.V.V. voor een juiste registratie van namen, adressen e.d. het formulier te retourneren. Vrijdag 27 november vergadert de afd. De Koog om 20.00 uur in „Het Witte Huis". Het bestuur vertrouwt op een goede opkomst. Tot slot een beetje statistiek. In het eerste half jaar van 1959 is het aantal buitenlandse overnachtingen in Neder land met 3,1 procent toegenomen. In die periode kwamen er in vergelijking met 1958 meer Belgen, Fransen, Duitsers, Denen, Noren, Britten en Amerikanen. De toeloop van Zwitsers en ge allieerde militairen nam bedui dend af. V.V.V.-Texel BENOEMD Tot hoofdingelanden van het water schap de Gemeenschappelijke Polders op Texel zijn bij enkele candidaatstelling benoemd de heren P. Brans Azn. en G. J. Veeger Mzn. Tot heemraad en hoofdingeland van de polder Waal en Burg zijn bij enkele can didaatstelling benoemd, resp. de heren P. Witte Jbzn. en F. R. Keijser Wzn. OUDE BEKENDE Den Hoorn Zondagavond zal ds. P. Luchtigheid voorgaan in een dienst in de Herv. kerk te Den Hoorn. Ds. Luchtig heid is voor vele Texelaars geen onbe kende. De Koog Zaterdagavond kon de voorzitter van de „Duinkanters", de heer M. Mantje, aan een totaal gevulde zaal een welkom toeroepen. Het was de eer ste avond in dit seizoen, die deze toneel- vereniging gaf en hij sprak er zijn vol- doening over uit, dat zovelen waren ge komen, temeer daar het batig saldo van deze uitvoering bestemd was voor de actie „Vluchtelingen". I De bezoekers zijn nfet teleurgesteld. Het is voor de „Duinkanters" een succes avond geworden, i Het stuk „Gevaarlijke wending" brengt ons in kennis met de familie Kransberg, een kunstenaarsgezin in hart en nieren. Hoewel zij aan de rand van een faillise- ment staan, kan de heer des huizes Ge rard (N. Schoo) niet nalaten toch nog een Ipaar dure schilderstukjes te kopen, zeer tegen de zin van z'n vrouw Trine (mevr. Mantje) Om uit de schulden te komen, stelt zij haar man voor om haar oude beroep van toneelspeelster weer op te nemen. Zij zou daar veel geld mee kun nen verdienen. Hij verbiedt haar dit echter. Om haar is hij gebrouilleerd met zijn oude vader (H. Schoo), een kaas handelaar, die in de handel zeer rijk is geworden. Hun zoon Rinus (H. Veldman) was, evenals hun dochter Gerry (Irene Eel- man, een kind met kunstzinnige aspira ties. Zij leven als zieltjes zonder zorg en dansen letterlijk door de dagen heen. Het is inmiddels aan de buitenwereld bekend geworden in welke benarde posi tie zij verkeren. De oude vader hoort het ook en komt zijn zoon opzoeken. Hij stelt hem voor bij hem in de zaak te komen en deze t.z.t. geheel over te nemen. Hoe wel Trine zich met hand en tand verzet, neemt Gerard dit voorstel toch aan. te meer daar dochter Gerry hier ook wel wat in ziet. Zij verhuizen dan naar de woonplaats van de oude heer. Hier, in dit degelijk ouderwets, burgerlijk milieu, voelt Trine zich doodongelukkig. Zij kan het totaal niet met haar schoonvader vinden. Dit voert tot allerlei scènes. Ook de huis houdster van de oude heer (mevr. Hen- nink-Zutphen) een zure, oude dame, maakt allerlei moeilijkheden, zodat de toestand onhoudbaar wordt. Dan verschijnt de impressario Weijers (T. D. Sluis), een vroegere aanbidder van Trine. Hij stelt haar voor om als radio- en televisiester op te treden. Doch dit is het niet alleen, kennelijk heeft hij ook minder goede bedoelingen. Zij weigert, maar tegen zijn sarcasme kan zij niet op en tenslotte gaat ze met hem mee. Als ze terugkomt om haar man en kinderen te zeggen, dat zij tot haar oude beroep te rugkeert, is de verslagenheid in het gezin groot en komt het tot een definitieve breuk tussen haar en Gerard. Dochter Gerry wil schilderes worden en probeert haar grootvader voor zich te winnen, wat haar tenslotte gelukt. Ook Gerard weet zich aan te passen en wordt langzamerhand een practisch mens en een goede zakenman, terwijl de oude heer ook zijn kleinzoon aan het werk weet te krijgen. Zo komt er eindelijk weer harmonie in het gezin van Gerard. Als tenslotte Trine van haar „gevaarlijke wending" terugkeert en zegt, dat zij niet buiten haar man en kinderen kan leven, wordt alles weer goed. temeer daar zij zich ook met haar schoonvader verzoent. Zo is het toch een happy end. Dit stuk werd door de „Duinkanters" heel goed gebracht. Zonder één van de spelers tekort te doen, mogen we zeggen, dat het spel van Gerry en Rinus buiten gewoon goed was. Door hun sprankelend samenspel brachten zij vooral de vrolijke noot in dit stuk. Dit bleek vooral uit de lachsalvo's waarmee het publiek rea geerde. De bijrollen, het dienstmeisje (mevr. Schoo) en de kantoorbediende (KI. Bonne) waren in goede handen. De rol van Lou (Jan Bruin), de verloofde van Gerry, hadden we liever door een oudere ge speeld gezien. Jan was hiervoor wel wat te jong. Zoals we reeds schreven is de uitvoe ring voor de „Duinkanters" een succes geworden. Zij beschikken over goede krachten. Het is daarom jammer, dat de heer Mantje als regisseur en mevr. Man tje de vereniging gaan verlaten. Door te drukke werkzaamheden zijn zij genood zaakt om tot dit besluit te komen. Bij monde van de heer P. Vermeulen werd dit naar voren gebracht. Mevr. Mantje werden bloemen en de heer Mantje een klein geschenk aangeboden. De heer Mantje sloot voor de laatste maal een avond van de „Duinkanters" en wenste allen een gezellig bal toe.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 1