Cjroen 2rwaitsjexels in het harL, Ledenvergadering Holl. Mij. van Landbouw afd. Texel Geraamde ruilverkavelingskosten verdubbeld De heer C. Brans veertig jaar bij de P.T.T. WOENSDAG JANUARI I960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7417 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Voor deze op woensdag 30 december j.l. gehouden vergadering bestond goede belangstelling. Er waren plm. 40 perso nen aanwezig. In zijn openingswoord gaf de voorzit ter, de heer F. R. Keijser, een kort over zicht van het jaar 1959. Speciaal werd stilgestaan bij de gevolgen van de droog te voor de uitkomsten van de Texelse landbouwbedrijven. Met dankbaarheid memoreerde spreker de hulp van be drijfsleven en overheid in de vorm van het beschikbaar stellen van suikerbieten- looLen suikerbieten. Spr. sprak de hoop uit, dat ook nog financiële hulp verstrekt zou worden. Het hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw heeft de toe zegging gedaan, dat zij er aandacht aan zal schenken, dat bij een eventuele hulp actie Texel niet zal worden vergeten. De heer Keijser wees met nadruk op de ge lukkige omstandigheid, dat ons eiland in 'deze droogtezomer kon profiteren van de waterleiding. Was dit niet het geval ge weest, dan zouden de gevolgen van de i droogte nog veel erger zijn geweest. Spr. wees vervolgens op de vreemde ziekteverschijnselen bij de schapen. De heer Keijser vreesde, dat de gevolgen tvan deze ziekte voorjaar 1960 wel tot uiting zouden komen in het aantal lam meren. Verder memoreerde spreker de uitbetaling van een bedrag van 10, per fokooi. Aan het landbouwschap is verzocht de Texelse bedrijven in verband met de gevolgen van de droogte, vrij te stellen van de heffing voor het land bouwschap. De notulen, gelezen door de secretaris, de heer Joh. Bakker Jzn., werden onge wijzigd goedgekeurd. Naar aanleiding van deze notulen deelde de heer Jac. Roeper Johzn. nog iets mede over de aanbieding van een Texels lam aan een Haagse tuinvereniging. „Texelientje" maakt het goed en ondervindt speciaal belangstelling van oud-Texelaars en an- dere Hagenaars, die op een of andere wijze contact met ons eiland hebben I gehad. Bij de behandeling van de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat door de afdeling een bedrag van 50, beschikbaar was gesteld voor de vluch telingen* Op een aanbieding van het Thomasslakkenmeelbureau omtrent het 'geven van een voorlichtingsavond, kon in verband met het grote aantal vergade ringen niet worden ingegaan. Een schrijven van het hoofdbestuur betreffende het geven van beroepsvoor- lichting werd na een mededeling van mej. Veenstra en de heer C. van Gronin gen omtrent een in de toekomst mogelijk te houden tentoonstelling over beroeps keuze aangehouden. Naar aanleiding van een ingekomen sprekerslijst merkte de heer R. Eelman Afcn. op, dat het z.i. van belang zou zijn een onderwerp over de werkzaamheden van het landbouwschap te laten inleiden. Bestuursverkiezing Vervolgens werd de bestuursverkie zing gehouden. Het resultaat van deze 'verkiezingen was, dat in de plaats van de heer Joh. Bakker voortaan mej. G. Dijt het secretariaat zal voeren. De heer C. van Rossem, die zich evenals de heer Joh. Bakker niet meer beschikbaar stelde, wordt als penningmeester opgevolgd töoor de heer F. M. Roeper Lzn. Als bestuursleden in de plaats van de heren F. M. Roeper en M. J. Kikkert werden gekozen de heren D. Kuiper en P. Koorn Tzn. De heer Wensvoort bracht hierna ver- I slag uit van de algemene vergadering te Amsterdam. Door het hoofdbestuur wordt grote aandacht besteed aan de ontwikkeling van de landbouw in ver band met de toenemende industrialisatie van ons land. In de algemene vergade ring gingen stemmen op, waarin ge klaagd werd over een grotere steun aan de akkerbouw dan de veehouderij. Mej. Veenstra gaf vervolgens een over wicht van de bedoeling van het werk van de huishoudelijke voorlichting. Zij deed een beroep op de leden van de afdeling om in voorkomende gevallen de aandacht op dit werk te vestigen. Het werk wordt overigens op 't moment nog gehandicapt door gebrek aan tijd als gevolg van het feit, dat slechts een gedeelte-van de tijd van mej. Veenstra voor Texel beschik baar is. In de toekomst zal dit vrij zeker veranderen. „Boerenulo" De heer C. P. Laan gaf als hoofd van de Lagere Landbouwschool een kort overzicht van de situatie na opening van Ide nieuwe lokalen. Met dankbaarheid gewaagde spreker er van, dat Texel één van de weinige scholen is, die volledig klaar is om het onderwijs volgens de nieuwe eisen in te richten. De heer Laan meende de landbouwschool in zijn nieu we vorm de „boerenulo" te mogen noe men. Een wezenlijke verandering van het onderwijs is, dat er thans niet alleen aandacht wordt geschonken aan het werken met de hersenen, maar ook aan het werken met de handen. De voorzitter wees vervolgens op het algemene streven om in de landbouw te komen tot nieuwe bedrijfsvormen. In dit verband noemde spr. het aantal fok- ooien, dat momenteel op Texel aanwezig is. Spreker meende, dat een aantal van 20.000 zeker de top is. De afgelopen jaren is weer duidelijk gebleken, dat de markt spoedig overvoerd is. Onbillijkheid? Mej. G. Dijt zag het als een onbillijk heid, dat de rundveehouderij steun van de overheid ontvangt en dat dit voor de schapenhouderij niet het geval is. Zij was van oordeel, dat door de afdeling bij het hoofdbestuur op deze onbillijkheid moest worden gewezen. De voorzitter merkte op, dat het dan in ieder geval nodig zou zijn gegevens te verstrekken omtrent de kostprijs van de lammeren. In het verleden is gebleken, dat hiervoor op Texel onvoldoende animo is. De heer Joh. Bakker zei er helemaal niet op ge steld te zijn om de schapenhouderij on der de garantiepolitiek van de overheid te brengen. De ervaringen met de rund veehouderij zijn naar het oordeel van de heer Bakker zeker niet zo, dat wij hier voor de schapenhouderij naar moeten verlangen. De heer Bakker wees verder op de grote tegenstand van de Franse collega's tegen invoer van Texelse scha pen in hun land. De heer M. Roeper Pzn. meende, dat door de Texelse boeren meer aandacht moest worden besteed aan de voederwin ning. Spreker zei, dat de Texelse be drijven op dit punt beslist achter staan bij hun collega's van de vastewal. De heer Joh. Roeper Johzn. onderschreef dit door er op te wijzen, dat speciaal door de Friese boeren veel meer aandacht aan de hooiwinning wordt besteed. Voorzit ter was van oordeel, dat de bijzondere positie van de Texelse bedrijven de voor naamste oorzaak was van de afwijkende wijze van landgebruik. De heer C. van Groningen gaf als zijn mening te kennen, dat vooral belangstel ling moest worden gewekt voor betere methoden van inkuilen. Spreker wees daarbij op de nieuwe methode van het maaikneuzen. Speciaal voor de droogte- gevoelige bedrijven heeft inkuilen het voordeel, dat een groot gedeelte van het wintervoeder is gewonnen vóór de droog te invalt. De ruilverkaveling Na de pauze, met erwtensoep, gaf de heer Jac. Roeper Johzn., vice-voorzitter van de Plaatselijke Commissie voor Ruil verkaveling een overzicht van de gang van zaken sinds de stemming in januari 1953. Spreker wees daarbij vooral op de factoren, die hebben geleid tot een be langrijke overschrijding van de kosten- begroting, zoals deze vóór de stemming was opgemaakt. In de eerste plaats is er de stijging van lonen en materialen. Uit voerig werd stil gestaan bij de verhoging van de kosten als gevolg van een duur dere uitvoering van de wegen, een uit breiding van het profiel van de water lopen en wijziging van tracees van we gen en waterlopen. Verder werd uiteen gezet, dat in de oorspronkelijke begroting slechts zeer weinig in de kavels was op genomen. Dit werk zou later als particu lier werk met subsidie uitgevoerd moeten worden. Een nieuwe zienswijze bij de Cultuurtechnische Dienst maakte het no dig ook het werk in de kavels in de be groting op te nemen. Geraamde kosten verdubbeld De heer Roeper verklaarde, dat de ge hele Plaatselijke Commissie van oordeel was, dat bij een uitvoering volgens het oorspronkelijke plan de ruilverkaveling op Texel niet geheel geslaagd kon ge noemd worden en de Commissie meende daarom de verantwoording te moeten nemen voor een duurdere uitvoering. Het gevolg van een en ander zal, aldus de lieer Roeper, wel betekenen, dat de aan vankelijk geraamde kosten ongeveer ver dubbeld worden. Vervolgens werd stil gestaan bij het werk van de toedeling. Spreker wees er met nadruk op, dat er geen sprake van is, dat de plannen voor het hele eiland al kant en klaar liggen. Dit werk komt n.l. tot stand door uitputtend overleg van Plaatselijke Commissie, de landmeter- deskundige en de betrokken landeige naren. De heer Roeper stond verder nog stil bij de enigszins verwarde situatie, die ontstaat als bij de toedeling een pachter een andere verpachter krijgt. De aan vankelijke bedoeling om in deze geval len toch de pachtbetaling aan de vroe OUDEJAARSDAG NIET ZONDER ONGELUKKEN Al is het dan niet door vuurwerk, toch is er op ons eiland een zeer ernstig on geluk gebeurd. Alie Vlaming, veertien jaar, wonende te Oosterend, werd in haar oog getroffen door een prop uit een :peelgoedgeweertje. Een vriendje was met dit lugubere „speelgoed" in de weer. Het meisje moest naar een ziekenhuis in Den Helder worden overgebracht. Het is niet onwaarschijnlijk dat zij een oog zal moeten missen. Ouders en opvoeders, hier zien wij weer wat dergelijk „speelgoed" teweeg kan brengen. Oosterend 1 januari was voor de heer C. Brans een heugelijke dag. Hij herdacht het feit, dat hij veertig jaar geleden bij tante Pos in dienst kwam. Veertig jaar Oosterend en omgeving voorzien van nieuws. In huiselijke kring is dit feest op de eerste dag van het jaar gevierd. De jubilaris heeft er menig rondje door het dorp en daar buiten opzitten. Het aantal kilometers dat op de fiets is afge legd bedraagt enkele duizenden. De heer Brans is steeds zijn dorp trouw gebleven en is met het verstrijken der jaren opge klommen tot besteller eerste klas. Ook de directie van het Postkantoor van Den Helder gaf blijk van belangstel ling. Vanavond zullen collega's de heer Brans met een bezoek vereren. OM TE STELEN Sportvereniging „De Zwaluw" hoopt in februari het toneelstuk op te voeren: „Een meisje om te stelen". Hoornder dames opgelet! DOOPSGEZINDE GEMEENTE Woensdag 6 januari, heden, Zuster- kring te Oudeschild. WEINIG SCHOONSCHIP TE MAKEN Den Hoorn De Hoornder jeugd had het gemakkelijk op Oudejaarsavond. Er was in het dorp weinig op te ruimen. Boven op het dorpshuis en het vereni gingsgebouw „Ons Huis" was de hele buit geplaatst. OPERATIE GESLAAGD Den Hoorn Voor de tweede maal heeft veearts De Boer een koe geope reerd. De koe van de heer Jac. Duinker, Den Hoorn, werd verlost van een spijker en een stuk draad. De koe van de heer Duinker maakt het goed. De operatie duurde 21/* uur. gere verpachter te blijven doen tot aan het eind van de ruilverkaveling zal waarschijnlijk tot veel moeilijkheden leiden. De Commissie overweegt daarom om na de toedeling in die gevallen, waarin de verhouding verpachter-pach ter zich wijzigt nieuwe overeenkomsten te sluiten. Deze kwestie is echter nog in onderzoek. Na de inleiding van de heer Roeper werden diverse vragen gesteld. Op een vraag omtrent de afschaffing van de subsidie op drainage-werkzaamheden werd medegedeeld, dat de Commissie dit zeer betreurde en diverse pogingen in het werk had gesteld om dit besluit on gedaan te maken. Dit is helaas niet ge lukt. Wel is het mogelijk de kosten voor drainage als ruilverkavelingsrente af te betalen. Eén van de vragenstellers was van oordeel, dat vóór de stemming was ge zegd, dat geen grotere kavels dan 5 ha. zouden worden toebedeeld. Geantwoord werd, dat waarschijnlijk bedoeld is, dat aan eigenaren met een grotere opper vlakte grond in ieder geval op een be paalde plaats geen kavels met een klei nere oppervlakte dan 5 ha. zou worden toebedeeld. Mogen de kosten van de ruilverkave ling straks geheel in de pacht worden doorberekend? Dit zal zonder meer zeker het geval niet zijn. Door de Grondkamer zal de pacht opnieuw worden vastgesteld en het is te verwachten, dat de pacht prijs verhoogd zal worden. In de jaar lijkse ruilverkavelingskosten zit echter ook een stuk waardevermeerdering en deze komt uiteraard ten laste van de eigenaar van de grond. Door één der aanwezigen werd opge merkt, dat de inleider te licht over de verhoging van de kosten oordeelde. Deze spreker zag de rentabiliteit van de be drijven hierdoor ernstig in gevaar ko men. Geantwoord werd, dat dit een kwestie van persoonlijk inzicht is. De Plaatselijke Commissie is echter van oor deel, dat goed verkavelde bedrijven het in een moeilijke tijd eerder redden dan bedrijven, die gehandicapt zijn door een slechte ontwatering, verkaveling en ont sluiting. Na nog diverse vragen omtrent onder delen van het werk, werd de vergade ring door de voorzitter onder dank aan de leden van de Plaatselijke Commissie en de aanwezige leden gesloten. C. v. Gr. ZILVEREN JUBILEUM Den Hoorn Na afloop van de dienst op nieuwjaarsdag in de Ned. Herv. kerk te Den Hoorn, zong mevr. L. Bruin- Trooster „Dank sei der Herr"; haar 13- jarige zoon begeleidde haar op het orgel. Deze zang was bestemd voor de heer J. A. Dros, die 25 jaar organist is bij de Hervormde Gemeente te Den Hoorn. Ondanks dat de heer Dros nu in Den Burg woont, blijft hij Den Hoorn trouw. In „Ons Huis" werd na de dienst door ds. G. H. Wolfensberger de jubilaris een horloge met inscriptie overhandigd. Mevr. Dros deelde mee in de vreugde. Zij ontving een bos bloemen. Ook de heer A. v.d. Gaag werd verrast. Hij kreeg een prachtige kinderbijbel, als blijk van waardering voor de 14 jaar, dat hij jeugdleider is geweest. Deze taak heeft hij aan jongeren overgedragen. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 6 januari Den Hurg, „Texel", bridge-drive Den Burg, De Zwaan, Kerstavond KAV. Oudeschild, R.-K. Bondshuis, Viering 3-jarig bestaan bejaardensociëteit Oude schild. Vrijdag 8 januari Den Burg, „Texel", jaarvergadering MAB-club. Den Burg, Oranjeboom, Opvoering boot- revue t.b.v. Vluchtelingenjaar '59-'60. Den Burg, „Texel", vergadering Het Witte Kruis. Zaterdag 9 januari Den Burg, „Texel", Paardensportavond Den Burg, Oranjeboom, Opvoering boot revue t.b.v. Vluchtelingenjaar '59-'60. DE BLINDENCOLLECTE „DE FAKKELS BIJEEN" BRACHT 445,35 OP! Den Burg 236,15; Oudeschild 78,50; Den Hoorn 45,De Koog 30,25; De Cocksdorp 33,20; De Waal 14,85; P.H. Polder 7,40. In Oosterend is niet gecollecteerd. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 4 januari 1960: 24 biggen 4055; 1 koe plm. 850; 4 schapen 5560; 2 rammen 95100. M.A.B.-NIEUWS Vrijdag 8 januari is onze jaarvergade- ïing. Gezien de belangrijke agenda, hoopt het bestuur op een grote opkomst. (Zie adv.) Van het klokkenfonds zijn de vol gende nummers uitgeloot: 7, 11, 14, 17, 18, 19, 23, 34, 35, 38, 39, 47, 51, 53, 56 57, 58, 60, 66, 71, 73, 78, 81, 83, 84, 89 95, 97, 103, 104, 108, 114, 117, 118, 119 en 120. Deze aandelen kunt u op de jaarver gadering inwisselen. HANDELSREGISTER Onder wijzigingen lezen wij: D. J. Barends, Texel, De Cocksdorp, Kikkertstraat 37. Kleinh. in elektro- techn. verbruikstoest. enz. U. eig. D. J Barends door overl. Zaak w.v.d. Wed. A. Barends-Bakker o.n. A. Barends-Bakker. VERKEERSEXAMEN TE DE KOOG Woensdag jl. werd in Hotel „De Toe komst" te De Koog, voor de inwoners van dit dorp en omstreken, het examen afgenomen van de algemene verkeers- cursus, welke door de afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer elke winter, telkens weer in andere dorpen wordt georganiseerd. Deze cursus beslaat het gehele terrein van de verkeerswetgeving en draagt daarom op buitengewone wijze bij tot het streven van het Verbond om een ieder vertrouwd te maken met de regels welke de weggebruikers moeten kennen. De afdeling Texel mag zich gelukkig prijzen dat zij mag beschikken over het talent van de heren Gulmans en Stomp, die het telkens weer presteren om door heldere en gedegen lesgeving grote groe pen mensen enthousiast te maken voor de Veilig Verkeersgedachte Zo ook nu weer in De Koog. Zeven cursusavonden, welke een bijzonder pret tig verloop hadden en waarbij het ge sproken woord in de instructieve films zeer tot de verbeelding van de mensen spraken, vaak zelfs zodanig, dat bij de studie nauwelijks het lijvige leerboek behoorde te worden geraadpleegd. Alle cursisten, uitgezonderd enkelen die niet op het examen verschenen, be haalden het diploma, totaal 47 personen. Wel een prachtig resultaat. Nadat door de heer Durieux namens Ge geslaagden uit dankbaarheid aan de heren docenten een aardige surprise was bereid, stak de heer Gulmans niet onder stoelen of banken, dat zij als instruc teurs bij de cursisten telkens weer een gewillig oor hadden gevonden en dat de cursisten van De Koog echt enthousiast de lessen hadden gevolgd, iets dat hun beiden echt goed had gedaan. Spreker ging uitvoerig in op de nood zaak voor een ieder, om dit soort cur sussen te volgen en sprak nog de hoop uit, dat de cursus te Den Burg in januari en februari a.s. goed bezocht zal worden. De heer Donia, secretaris van de Afde ling Texel van het Verbond besloot daar op de avond met een woord van geluk wens tot de geslaagden. Bovendien schroomde spreker niet, om de bijzondere activiteiten en verdiensten van de beide docenten op het terrein van de verkeers- instructie nog eens extra te onderstrepen. (Ingezonden) VERGADERING WITTE KRUIS Aan de inwoners van De Cocksdorp en Eierland Vrijdag 8 januari a.s. is er, zoals U in de Tex. Courant heeft kunnen lezen, een ledenvergadering van het Witte Kruis afd. Texel. Het Witte Kruis is een ver eniging, die bij de bevolking een zeer grote plaats inneemt. Dit blijkt wel uit het groot aantal leden. Het blijkt ook uit het beroep, dat er gedaan wordt op de wijkzusters, het ge bruik van de uitleeninventaris van de depóts, van het bezoek aan de consul tatiebureaus voor zuigelingen en kleu- lers en rheuma, om maar enkele aspecten van het vele werk dat het Witte Kruis doet, te noemen. Uit deze summière opsomming blijkt dus wel de belangstelling en de behoefte, maar zij ligt eigenlijk alleen maar in de materiële dus passieve zin. Begrijpelijk is het als de secretaris, bij het voorlezen van de notulen, met enige bitterheid moet constateren, dat er al weer één of twee leden buiten het be stuur aanwezig waren. Het niet aanwe zig zijn van de leden op een vergadering kan, met de voorzitter sprekende, in houden dat men het eens is met het door het bestuur gevoerde beleid. Zeer zeker werkt het bestuur met veel animo en enthousiasme, maar het zou toch wel prettig zijn voor dit bestuur als de leden ook belangstelling toonden door de le denvergadering te bezoeken en hierdoor niet alleen passief, maar ook actief te zijn. Nu spelen afstand en daardoor ver voer een grote rol, maar is het niet mo gelijk te proberen gezamenlijk tot ver voer te komen, zodat we dan een bus kunnen laten rijden. Inwoners van De Cocksdorp en Eier land, toen het twee jaar geleden een mo ment mis dreigde te lopen, in verband met de standplaats van de aan te stellen vierde wijkverpleegster, toen was U als één man bereid een vergadering te be zoeken. Toont nu ook U\y belangstelling en waardering voor het Witte Kruis door de ledenvergadering op vrijdag 8 jan. te bezoeken. Het bestuur is de belofte, die zij ons twee jaar geleden op de massale vergadering in Hotel De Hoop gedaan heeft, ten volle nagekomen. Laten wij nu tonen, dat het ons ook ernst is met het wel en wee van het Witte Kruis en laat het niet zo zijn, dat alléén de bestuurs leden beslissingen moeten nemen, en soms ingrijpende, omdat er geen leden aanwezig zijn. Als U vóór of op donderdagavond op geeft bij B. Paagman, tel. 261, of bij J. J. Westdorp, tel. 263, dat U de vergadering wilt bijwonen, kan het vervoer dus ge regeld worden en de kosten zo laag mo gelijk gehouden worden. Er wordt op U allen gerekend, J. J. Westdorp. LANTAARNPAAL BEGAF HET De toch al zo schaarse verlichting op De Wagl is in de Oudejaarsnacht nog minder geworden. Eén der Waalder in woners wilde nl. zijn Nieuwjaarswensen luide verkondigen en klom daartoe in 'n lantaarnpaal. Helaas was deze paal niet van goede kwaliteit en kwamen boven stuk en klimmer met een smak naar be neden. Moge de aandacht van de TEM hier door meteen op De Waal gevestigd zijn. Er zijn hier kruispunten gekomen in het kader van de ruilverkaveling, die drin gend verlichting behoeven. VOORLICHTINGSOCHTEND TE TE OOSTEREND Op vrijdag 8 januari a.s. zal door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting een vergadering worden gehouden in het Gebouw voor Chr. Belangen te Ooster end. Deze vergadering vangt aan voor middag 10 uur. Op deze voorlichtingsochtend worden alle grondgebruikers uit Oosterend en omgeving verwacht. De heren K. Borst en J. Zwemmer van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst te Schagen zullen een praatje houden over de waarde van grondonderzoek. Er zal worden uiteen gezet wat met de cijfers, die het grond onderzoek verstrekt gedaan kan worden. De reden waarom deze vergadering juist te Oosterend en op dit tijdstip wordt gehouden is te vinden in de om standigheid, dat de nieuwe toedeling van de ruilverkaveling voor diverse grond gebruikers te Oosterend een feit is ge worden of binnenkort zal worden. Dit is het moment, waarop het resultaat van het onderzoek van de grondmonsters, die door de ruilverkaveling zijn genomen, bekend kan worden gemaakt'. Na afloop van deze vergadering zullen dan ook voorzover dit mogelijk is de analyserap porten van deze grondmonsters aan be trokkenen worden uitgereikt. Daar in bijna alle gevallen grondge bruikers door de herverdeling grond van collega's ontvangen is het uiteraard van veel belang direct op de hoogte te wor den gesteld van de bemestingstoestand van de nieuwe percelen. Wij rekenen er daarom dan ook op, dat geen enkele grondgebruiker, die een op roep voor deze vergadering heeft ont vangen zich de kans op deze kosteloze voorlichting zal laten ontgaan.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1