Cjrocn (7wartsjexels in het karL, aarom een loopstal Storm raast over het eiland Koop nü IVOROL Onrustige Zenuwen? Maak korte metten met Uw brandend maagznnr. "SATERDAG 23 JANUARI 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7422 COURANT |tc B itgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel 'j Handelsdrukkerij -Oen Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De heer Rutten en zijn zoons hebben •ze stal in de eerste plaats gemaakt ior arbeidsbesparing. Ongetwijfeld is ie verkregen. De uren die anders ge- loeid zijn om al het vee afzonderlijk te eren zijn vervallen. Eenmaal voeren r dag. Ook het minstens lx per dag 3aitmesten en schoonmaken van groep en djiestgang vervallen geheel. In deze stal- ruimte zijn automatische drinkbakken geplaatst, zodat het dier ook kan drinken yanneer het dorst heeft. De vrijheid van de dieren is eveneens ~~ran groot belang. Moesten zij anders een le winter op een goede vierkante me- r staan, nu beschikt ieder dier over een .pervlakte van zo'n 7 a 8 vierkante eter. Geen stalbenen en volop in bewe- ng, hetgeen ook de melkproduktie ten .ede komt. Geen beschadigde spenen, •rwijl de beesten aan de temperatuur ïwend blijven. Ze kunnen in de herfst ,nger in de wei blijven en in het vroege Torjaar is de overgang nooit groot, aardoor is er in het voorjaar ook geen bhteruitgang van de melk te verwach- en. Een voorname factor is ook dat de leren nooit hongerig of te dik zijn. Ook produktie van de mest is veel groter door steeds aantrappen van betere aliteit. Men moet echter de beschik ing hebben over veel stro, zo ongeveer de 8 kg. per dag per dier. 1 Ook het afkalven van de koeien ver dopt in het algemeen juist door veel be wegingsvrijheid gemakkelijker. Het melken t Vier uur n.m. is het melktijd. Wij wa rén van mening dat de dieren nu wel één voor één naar voren zouden worden ge haald om te worden gemolken. Ook dit is niet waar. Hadden wij al met verwonde ring naar het voeren van de dieren ge leken, nog groter was onze verbazing bij net melken. 1 Eerst werden alle ingrediënten gedes- lifecteerd in een aparte melkafdeling, [ie zich naast de speciale doorloopmelk- Bal bevindt. De melkstal was een lust voor het oog. h de loopstal zijn twee deuren aange- [racht, die ieder afzonderlijk met een andle kunnen worden geopend. Het [penen en sluiten van toegangsdeuren, levoer en afvoer der koeien in de melk- oksen, evenals het sluiten en openen er afvoerdeur om de gemolken koeien 2 verwijderen, geschiedt vanuit één cen- raal punt. In deze stal bevinden zich vier boksen [raar de koeien precies in passen. Typisch is, dat de koe die de meeste belk geeft, zorgt dat zij het eerst aan >od komt. Ze staan als het ware op hun leurt te wachten. En toen dan ook voor de eerste keer de deuren even werden geopend kwamen er twee binnen; door jen speciale gang gingen de dieren in de nelkboksen". Er worden vier koeien te- ïlijk gemolken. Ook in deze ruimte ierste volkomen rust. De dieren die molken zijn, verlaten langs een aparte litgang de melkstal. Dit alles zonder dat je boer behoeft te roepen of te jagen. De melk wordt met een melkmachine lewonnen en gaat door plastic leidingen jutomatisch naar de andere afdeling, paar staan acht bussen op een speciaal loetstuk onder een goot. In deze goot levinden zich op juiste afstanden gaten, lie er voor zorgen, dat de bussen alle icht regelmatig vollopen. Na het melken yordt alles terstond grondig gereinigd en in een desinfectierek. De melktijd is aangebroken. Hier zien we een koe de aparte melkstal in qaan. De boer hoeft haar niet te jaqen of te roepen. maakt het werk nog eenvoudiger en er kan practischer en doelmatiger worden gevoederd. Een waagstuk? De zoons van de heer Rutten hebben al de veranderingen zelf aangebracht. Er is geen timmerman of smid aan te pas ge komen. Nieuwbouw is duur maar de mo gelijkheid die de heer Rutten in zijn oude stal had, is volkomen benut. Deze zoons kunnen dan ook trots zijn op de verrichte werkzaamheden in het bedrijf. Is deze verandering geen waagstuk? Er zijn drie betonnen groepstallen verwij derd en die hebben toch ook de nodige duiten gekost. Och, de heer Rutten is zeer optimistisch, positief enthousiast, en aan de hand van de tot nu toe opgedane ervaringen lijkt dit optimisme zeker ge rechtvaardigd. Melkproduktie en gehalte zijn uitstekend, het benodigde voerge- bruik ligt zeker niet hoger, mag men dan niet optimistisch zijn? De eerste Zoals wij reeds schreven is deze stal van de heer Rutten niet de eerste in ons land. Er zijn er momenteel circa veertig in gebruik. Het merendeel is geplaatst in het Zuiden. Ook in het Noorden verschij nen er enkele. De stal op Texel is de eerste in Noordholland, waarmee wij de heer Rutten en zijn zoons gelukwensen. De heer Rutten begon zijn bedrijf op Texel in 1948 met 13 stuks vee, thans is zijn veestapel aanmerkelijk uitgebreid. En gezien zijn ondernemingsgeest zal dit zeker in de toekomst nog toenemen. Lan delijk is het zo geweest, dat vóór deze nieuwe stallen in gebruik werden geno men, de omstanders ze reeds hadden ver oordeeld. Maar gezien de toename van deze methode is wel gebleken dat deze vernieuwing baanbrekend zal werken. I Door de tijdwinst is de boer in staat f n veestapel nog meer uit te breiden. B Er leven namelijk nog enkele plannen iij deze ondernemende mensen. Mis- fchien niet dit jaar, maar dan toch zeker in 1961 hoopt de heer Rutten er nog een Baar voedersilo's bij te bouwen. Dit In de melkstal melken twee mannen vijftig koeien. Zonder roepen komen en qaan de koeien. De melk qaat door lei dingen naar een andere afdelinq waar de bussen staan. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeente Texel op donderdag 28 januari 1960 n.m. 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 18 januari 1960. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 2. Verlening van eervol ontslag aan de heer ir. J. F. Kipperman als directeur van gemeentewerken in verband met af keuring. 4. Benoeming van een directeur van ge meentewerken. Aanbevolen wordt de heer J. Veldstra, thans adjunct-directeur. 5. Opdracht aan de afgevaardigde van de gemeente naar de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. Texelse Elektriciteits-Maatschappij (T.E.M.) tot verlening van eervol ontslag aan de heer ii. J. F. Kipperman als directeur in ver band met afkeuring. 6. Vaststelling van een verordening tot het toekennen van een uitkering ineens over het 4e kwartaal 1959 aan het daar voor in aanmerking komend gemeente- personeel i.v.m. de verhoging van de kindertoelage per 1 oktober 1959. Vaststelling van de tweede wijziging van de verordening, bedoeld in artikel 4, lid 1, van de Winkelsluitingswet 1951. Beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het gewoon lager en uitge breid lager onderwijs, ingevolge artikel 55 bis der Lager-Onderwijswet 1920 voor het jaar 1960. 9. Beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het buitengewoon lager onderwijs, ingevolge artikel 32 van het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949 voor het jaar 1960. 10. Aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage ten bedrage van 210.000,—. 11. Aangaan van een geldlening van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage ten bedrage van 131.410,—. 12. Wijziging van de gemeentebegroting 1959. 13. Wijziging van de gemeentebegroting 1960. 14. Verkoop van een perceel bouwterrein te Den Burg aan de heer B. Gieze te Eierland. 15. Verkoop van een perceel bouwter rein te Den Burg aan mej. A. M. Bakker, aldaar. 16. Verkoop van een perceel bouwterrein te Den Burg aan mevr. de wed. D. Vla- ming-de Vries te Oosterend. 17. Aankoop van twee perceeltjes grond te Den Burg van de Staat der Neder landen. De storm, die in de nacht van dinsdag op woensdag opstak en verder ook de hele dag bleef razen heeft tal van ver nielingen veroorzaakt. It iDe melkbussen staan in een aparte stal. Acht bussen lopen gelijk vol. De heer a Hutten is op ons verzoek er even gaan kijken. Anders blijft de stal qesloten voor het publiek. Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. BEWIJZEN VAN NEDERLANDERSCHAP M.i.v. 1 januari 1960 zijn alle nog in omloop zijnde bewijzen van Nederlan derschap, welke geldig waren voor het reizen naar België en Luxemburg, on geldig verklaard. Deze Bewijzen kunnen dus niet meer worden gebruikt. VERGADERING Z.D.H. De jaarvergadering van de Sportver. Z.D.H. wordt gehouden dinsdagavond 26 januari in Loodmans Welvaren. Deze vergadering is voor de voetbal- en gym- afd. Ook donateurs zijn welkom. Aan vang 8 uur. 35 JAAR D.E.K. Het lag in de bedoeling van het fan farekorps D.E.K. om op 22 en 23 januari hun jaarlijkse uitvoeringen te- geven, maar door omstandigheden zijn deze uit voeringen verschoven naar 26 en 27 februari in „De Waldhoorn". Het is wel jammer, dat de uitvoering hedenavond niet kan doorgaan, want 23 januari 1925 werd D.E.K. opgericht en bestaat zij dus nu 35 jaar. De heren Jaap Kiljan, Aris Smit en Cees Dekker zijn reeds 35 jaar lid van het korps. Wijlen de heer Schmid uit Den Burg was de eerste dirigent, al spoedig ge volgd door de heer P. B. Riteco. Thans is de leiding al vele jaren in handen van de heer U. D. Bousma, die het kleine korps heeft opgevoerd en het resultaat is dat D.E.K. dit jaar bij het concours uit komt in de ere-afdeling. Proficiat D.E.K., op naar het volgende lustrum! ZITTING RUILVERKAVELING OOSTEREND De zitting van de Ruilverkaveling in de week van 25 - 30 januari is gesteld op woensdag 27 januari van 's morgens 9.00 tot 10.30 uur. handcrème Leigo dakpannen en televisiemasten hebben het begeven. Zware bomen bra ken als lucifers doormidden. Met een enorme klap kwam de kruin van een boom terecht op het dak van de woning van de heer P. Spigt aan het Schilder end. De schade bleef hier beperkt tot een ravage buitenshuis. In de Dennen en op de Hogeberg sneuvelden eveneens enkele bomen. Te De Koog en vooral aan de Ruijslaan moesten enkele schoorstenen het ont gelden. Hoog water Het water kwam woensdagmorgen be angstigend hoog. De toegang tot het havenplein werd afgesloten en het water omspoelde het kaartenloket. De N.V. TESO moest haar diensten staken, alleen in de namiddag was het mogelijk een tocht naar Den Helder te ondernemen. De tocht, die de N.V. TESO had uitge schreven naar de landbouwtentoonstel ling kwam te vervallen. Dijkbewaking ingesteld Reeds vroeg in de morgen besloten B. en W. in samenwerking met de polder besturen beperkte dijkbewaking in te stellen.. De storm sloeg twee kleine gaten In de Eierlandse dijk. Deze konden tijdig worden gedicht, zodat een ramp werd voorkomen. „De Drie Gebroeders" Aan het Koger strand verkeerde de gestrande kotter in een benarde positie. Men heeft met het whippertoestel ge tracht de heer Slot er af te halen, maar dit is niet gelukt. De kotter is nog dich- Mijnhardfs Zenuwtabletten ACTIE VLUCHTELINGENJAAR 1959-1960 Texel heeft op Oudejaarsdag meer dan 20.000 oliebollen, gebakken ten bate van de actie Vluchtelingenjaar 1959-'60, ver orberd. De resultaten van de verschillen de dorpen laten zich als volgt specifi ceren: Den Burg, bruto-opbrengst (incl. De Waal) 910,63 Oosterend, netto-opbrengst (incl. enkele bijzondere acties) 300, De Koog, netto-opbrengst 303,35 Den Hoorn, netto-opbrengst 246,05 Oudeschild, netto-opbrengst 207,46 Bruto-opbrengst ƒ1987,49 Onkosten Den Burg 222,23 Af voor centraal bestelde ingrediënten etc. 212,23 Voorlopig netto-resultaat ƒ1553.03 Op enkele nakomende nota's terzake van geleverde ingrediënten moet worden gerekend. De totale opbrengst van de actie laat het volgende beeld zien. Conform de laatste verantwoording in de courant ƒ2703,12 Gift De Havenkanters 20, Gift Chr. Middenstandsver. 5, Buurtcommissie Zd.-Eierland 10, Hobbyclub De Waal 40,50 Diverse kleine acties 9,62 Verwacht resultaat oliebollenactie ƒ1450,— Revue bootsoholieren nog onbekend Totaal ƒ4238,24 DERDE NUTSAVOND Hedenavond vindt de derde Nutsavond van het seizoen 1959-1960 plaats. De heer J. van der Walle spreekt over „Het Ca- raïbische gebied". De heer Van der Walle zal over het algemeen iets vertel len over de Antillen en daarbij prachtige kleurendia's vertonen. De aanvang is gesteld op 8 uur in hotel „De Lindeboom- Texel" ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) ZONDAGSDIENST OOSTEREND-DE COCKSDORP DOKTER SIEBINGA ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN J. DORRESTIJN, tel. 578 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 18 januari 1960 Gevonden te Den Burg: zwarte vulpen, merk Lami; paar donkerblauwgebreide wollen wanten met lichtblauwe strepen; donkerbruine (linker) lederen motor- want; geruit plastic tasje, inh. lippenstift en 3,50; grijze wollen (linker) kin- derwant; metalen duimstok; paar zwarte handschoenen. Verloren te Den Burg: metalen honde ketting; hemelsblauwe wollen gebreide wan-t; donkerbruine lederen motorhand schoen. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdageD van 16.00 tot 18.00 uur. ter onder de kust gekomen. Het ziet er nu naar uit, dat deze schuit het komende seizoen op het droge gaat meemaken. Begrafenis uitgesteld Het stoffelijk overschot van de Texelse architect N. Schermer, zou woensdag middag ter aarde worden gesteld. Door dat familieleden in Den Helder vergeefs op de bootverbinding stonden te wachten is de begrafenis een dag uitgesteld. Ruilverkaveling gedupeerd Een houten loods, die door de ruilver kavelingscommissie was ingericht als kantoor, voor haar werkzaamheden op Texel, werd eveneens door de storm op genomen. De storm van 19-20 januari zal wel enige gevolgen meebrengen. Gelukkig is er alleen materiële schade op ons eiland ontstaan. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 21 januari 1960 Geboren: Astrid, dv. Hendrik A. Dijt en Cornelia A. M. Bakker; Jacobus Cor- nelis Alberta, zv. Job Vermue en Johan na M. C. Oostveen. Ondertrouwd: Johannes J. Jongedijk en Pietje E. Ellen. Overleden: Dominicus Flapper, oud 42 jaar, echtgen. v. G. A. v. Twisk; Jan Henkes, oud 86 jaar, wednr. van Hen- dnka Vlas; Pieter Vlaming, oud 87 jaar, wednr. van Grietje Vlaming; Johanna C. Langeveld, oud 71 jaar, echtgen. van H. K. Remmers; Nicolaas Schermer, oud 62 jaar, echtgen. van Catharina Bruijn. VERTROKKEN PERSONEN Gerrit Bol (en gezin) van De Ruyter- str. 35 naar Rotterdam, RauwenhoffStr. 29a; Johanna C. Snijder (ev. Verveen) van Jan Dirksoord 34 naar Opsterland HK 105; Jannetje Vroegindewey (ev. den Dunnen) van Weverstr 27 naar Rotter dam, Ravenhorst 7; Johanna Witte (ev. Schrader) van W 21 naar Wateringen, H. Hoekstraat 33; Veronica M. Gieles, van Hollewal 22 naar Duitsland; Cornelia G. Smit, van Wilhelminalaan 84 naar Am sterdam, Curagaostraat 66 II. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 januari consultatiebureau Woensdag 27 januari a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2 uur; Den Hoorn 2.45 uur en De Koog 3.30 uur. Eén of twee Rennies gesmolten op Uw tong - •n &lle overtollig zuur if geneutraliseerd. Weg pijn en nooit meer angst voor de gevolgen van een smakelijk maal. Met Rennies achter de hand kunt u zonder zorgen alles eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit: met Rennies blust U afdoennd, in een wip, onopval lend

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1