Cjroen (^tmrL-Jexels in het harL, Nieuw K.I. station in gebruik genomen Jubileumrevue Ver. Oudleerlingen Derde Nutsavond Benoemingen ffiNSDAG 27 JANUARI I960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7423 COURANT Igave N.V. v.h. Langeveld <5r de Rooij 3oek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij •n Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm 1,0ns Zilveren Feest" is de veelbelo- flide titel die de Vereniging van Oud erlingen van de Lagere Landbouw- hool te Texel aan haar revue heeft ge wen, die op de planken werd gebracht gelegenheid van haar 25-jarig be- lan. Er zijn niet veel onderwijsinstituten e het klaarspelen een zo hechte band ssen de oudleerlingen te behouden. De onden van de oudleerlingen zijn zo igzamerhand bij ons een begrip ge- >rden, extra uitvoeringen waren geen tzondering. Dat dit zilveren feest nu een waarlijk ogtepunt in de reeks is geworden, wa- n wij te betwijfelen. |De start met de „kunstkoe" was aller- rdigst, de daarbij zingende dames leid- in de avond in. Voorzitter M. Eelman [groette daarna in zijn openingswoord ïrgemeester De Koning en de wethou- ;rs met hun dames, en ook de heer en evrouw Laan. In vlot tempo werd vervolgens de (in ïchts 6 weken ingestudeerde) revue af- draaid. In zijn woeste, gedroomde otorrit, kreeg Paul Eelman de lachers zijn hand. Geslaagd waren ook de ide dansjes door vier paren, waarvan dames getooid waren met fraaie hoe- lrok en luifelhoed. En dan Koos m Splunter. Ernstig en jolig. Wij gaven t tenslotte op te tellen in hoeveel [immers hij op de planken kwam. Er is deze manier wel èrg veel van hem vergd! Hij ontpopte zich als zanger, ïmorist en televisiespreker. Ook zijn irbier kwam aan echtheid niets tekort. Ook de heer C. Witte, die de regie ver het spel voerde, had een niet onbe- ingrijk deel van de revue te dragen. mm^r zit in hem beslist een goede toneel- nan. Van plankenkoorts bleek niets, hij Vaat heel gewoon, zonder boekenstijl. "n de schetsjes konden enkele sneertjes 2-)ver „ambtenaartjes", vliegtuigbenzine sn ïn inferieure lantaarnpalen natuurlijk l_ajet uitblijven. Die schetsjes waren trou- 2-yens kwalitatief bepaald niet het minste l_/an de avond. 0-^. Regelmatig werd ook een beroep ge- 0-iaan op de drie accordeonistes van het l_jezelschap, de dames Corrie Maas, Gurie zjd. Vis en Stijn Benit, steeds begeleid n ojfoor de pianist Ton Witte, die vrijwel gehele avond achter zijn instrument zat. Wij mogen U van deze avond niet alles vertellen; aanstaande zaterdag volgt immers een tweede uitvoering, en die moet voor het (dan vooral jongere) pu bliek toch ook nog enige verrassingen in petto hebben. Ook die avond wordt ge houden in „De Oranjeboom" voor een, cat staat nu al vast, uitverkochte zaal. En welke vereniging kan dat bij voor baat van haar uitvoeringen zeggen. Aan de décors was veel zorg besteed; de schilder J. Klomp kreeg daarvoor te recht van de voorzitter een compliment te incasseren. NIEUW MONUMENT Al is het dan niet op de Kogerstraat, toch heeft Texel een nieuw monument. Binnenkort wordt op de dijk tussen de polders Eendracht en Eierland een mo nument onthuld ter nagedachtenis aan hen, die in 1953 tijdens de watersnood om het leven kwamen. VOORLICHTINGSAVOND Den Hoorn In de „Waldhoorn" wordt vrijdag voorlichting gegeven op huishoudelijk gebied. Mej. Y. Veenstra zal er een babbeltje houden, terwijl de heer Laan enige films zal vertonen. Te vens is er gelegenheid tot vragenstellen. MUZIKALE KLANKEN De Eurovisie mars is het eerste num mer, dat het Koninklijk Texels Fanfare corps op haar jaarlijkse uitvoeringen ten gehore zal brengen. Deze uitvoeringen worden gehouden op vrijdag 5 en zater dag 6 februari in „De Oranjeboom". In de adv. leest U over het plaatsbespreken. Na de pauze een vrolijk spel: „Onder toezicht van de huisbewaarder". JAARVERGADERING FEESTCOMMISSIE DEN HOORN Donderdag 4 februari wordt in hotel „Loodsmans Welvaren" de jaarvergade ring gehouden van de Hoornder feest commissie. Bestuursverkiezing, 5 mei viering en volksfeesten zijn punten, die op de agenda voorkomen. Het bestuur hoopt, dat de inwoners van Den Hoorn en wijk H rijk vertegenwoordigd zullen zijn. ti gl H. „Ej por it /an ïrde 2 izin t ee hau M Ze :hze vet* t, o •ers hij anii chte 0! De voormalige boerenplaats van de Q-^lieer J. Schraag aan de Zuidhaffelderweg jaI thans ingericht als K.I.-station. In- 'endig is er heel wat in het gebouw "Veranderd. Architect B. Zijm heeft er op oortreffelijke wijze een modern station an gemaakt. Geen station waar de NS aar scepter zwaait, maar een nieuw on- (erdak voor de mannen van de K.I. Het een aan de eisen des tijds ingericht rblijf. De hoofdaannemer voor deze veran- [ering was fa. A. Blom, het metselwerk erd verzorgd door de heer G. Witte. Fa. Beumkes bracht de kleuren aan en k *jde fa. Bruijn verzorgde het elektrawerk. Het laboratorium, waar de heer J. C. *aa!yan Tunen en zijn collega K. Modder het irengewonnen sperma verwerken, is voor- °l£en van een vriescel. In deze cel worden /oot(e producten bewaard. Daarnaast is er aa!d§og een diepvries-afdeling, waar de in- ell®grediënten worden bewaard in een tem- Janj|eratuur van 79 gr. onder nul. Het sper- ma blijft op deze wijze jaren houdbaar. S"1 Toen wij een kijkje in de stad namen Zijn we werkelijk een beetje geschrok ken Monsterdieren liepen er rond! Vier stieren hebben de inseminators te ver- Borgen. 't Zijn geen beestjes om zo maar ©ven over de kop te aaien. Amarilla Roelof weegt 1200 a 1300 kg. Zijn collega Felix van Blokland doet niet voor hem tinder. Adema 175 van de Woudhoeve was wat rumoerig vergeleken bij zijn överbuurman Evertje Jorge, die de klein ste en tevens de jongste aanwinst is in de stal. Met elkaar zijn het een paar dure jongens, één exemplaar heeft een waarde van plm. 10.000, De K.I. heeft ongeveer 350 leden. Het telefoonnummer 319 wordt dikwijls ge vraagd! Dan komen de inseminators in actie. De heren van de K.I. zullen in de toekomst onder heel wat normaler om standigheden kunnen werken. Voorheen werden de werkzaamheden verricht in het laboratorium van de Vétérinair- Hygiënische Dienst aan de Hallerweg en stonden de stieren in de stal van de heer Roeper, Spang. Naast de stal zullen twee woonhuizen worden gebouwd voor de personeelsle den. Dan is het station compleet. De heer J. G. van Tunen in het laboratorium TEXELS JEUGD MUSICEERT Traditiegetrouw zal de jeugd van de heer Jan Visser ook dit seizoen haar kunnen tonen. Woensdag 3 februari vindt de jaar lijkse muziekuitvoering plaats in „De Oranjeboom". Het programma toont veel afwisseling. Twee accordeongroepjes, be ginners en gevorderden komen op de planken. Gitaren en blokfluiten zullen hun klanken laten horen en de debu- tantjes zetten hun beste beentjes voor. Medewerking wordt verder verleend door het mannenkoor van „Advendo", De Koog; zij zingen het bekende werkje ,De twaalf rovers". Veel jonge Texelaars zullen deze ivond voor het voetlicht treden. De kaartverkoop is reeds in volle gang. Liefhebbers kunnen zich van een plaats bewijs voorzien bij de heer J. Visser. (Zie ook adv. in het nummer van zaterdag). DE EERSTE? Op een perceel land aan de Hallerweg werden maandg enkele lammetjes aange troffen. De eerste op ons eiland? AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 27 januari Den Burg, Oranjeboom, Sparavond. Den Burg, Texel, vrije bridgedrive. Donderdag 28 januari Den Burg, Oranjeboom, Sparavond. Den Burg, 10.30 uur, Alg. vergadering Ver. bedrijfsvoorlichting in Hotel Texel. Den Burg, Dorpshuis, De Kiekendief. Den Burg, De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub. Lezing kap. Koopman. Oosterend, Gebouw v Chr. Belangen, Uitvoering Chr. Muziekver. Excelsior. Vrijdag 29 januari Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, uitvoering Chr. Muziekver. Excelsior. Zaterdag 30 januari Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, uitvoering Chr. Muziekver. Excelsior. Den Burg, Oranjeboom, Revue Oudleerl- Landbouwschool. VERGADERING V.V.V. AFDELING DEN HOORN Toen de voorzitter, de heer A. Slegh, donderdagavond in Loodsrr^ns Welvaren de vergadering opende, constateerde hij een goede opkomst van de leden. Na de opening was men direct al aan de rondvraag toe, want deze vergadering was uitgeschreven op verzoek van en kele leden. Daar het bestuur geen punten op de agenda had staan, werd een ieder in de gelegenheid gesteld om vragen of voor stellen te doen. De voorzitter deelde mede, dat de ge vaarlijke plek aan de Witteweg over de tilsloot in behandeling is. Het plan is daar een hek te plaatsen. De heer J. Commandeur vraagt of het mogelijk is om een pomp met zoet water bij paal 9 te plaatsen. Hierover zal con tact worden opgenomen. Ook het parkeerprobleem in de zomer werd besproken. Er werd zelfs voorge steld om in de Dorpsstraat een bord te plaatsen om aan één zijde te parkeren Dit zou het bestuur bekijken. Op de vraag om een loopplank te ma ken door het mulle zandgedeelte naar het strand, antwoordde de voorzitter, dat dit al eens eerder besproken is, maar toen niet gelukte. (Toch moet het bestuur het plan proberen door te zetten, want dit is een belangrijke verbetering). Na nog wat vrolijk heen en weer ge praat, sloot de voorzitter de vergadering. De derde Nutsavond is zeker een suc ces geworden. Had men aanvankelijk ge vreesd, dat de zaterdagavond minder geschikt zou zijn voor het organiseren van een lezing, de praktijk heeft iets anders laten zien. De zaal van hotel „De Lindeboom-Texel" was behoorlijk bezet, toen de voorzitter van het departement Texel, de heer Wieringa, een woord van welkom sprak. De heer J. van de Walle nam zijn hoor ders mee naar het Caraïbische gebied. Een land waar men evenals op Texel toerisme vindt. De vreemdelingen komen daar niet in een bepaalde periode, maar het seizoen duurt daar 52 weken. De heer Van de Walle heeft voorge dragen uit zijn romans: „Achter de spiegel" en „Slavenopstand". De kleurendia's, die wérden vertoond, waren stuk voor stuk geslaagde opna men. In Willemstad zagen wij de oudste Joodse synagoge. Het was practisch een duplo van het gebouw, dat in Amster dam te vinden is. De gehele omgeving daar doet enigszins Hollands aan. Moderne nieuwbouw, maar ook krot woningen zijn er te vinden. De heer Van de Walle is niet alleen een boeiend schrijver, maar ook een uit stekend causeur, die de kunst verstaat zijn gehoor geen tien minuten maar drie uur rond te leiden door een land, dat rijk is aan contrasten. Veldstra, adjunct-directeur Morgenmiddag komt de gemeenteraad bijeen. De punten vier en achttien heb ben betrekking op de benoeming van een nieuwe directeur voor gemeentewerken en voor de TEM. B. en W. stellen de raad voor aan Ir. J. F. Kipperman eervol ontslag te ver lenen als directeur van Gemeentewerken en TEM. Als enige candidaat wordt aanbevolen voor gemeentewerken de heer J. Veld stra, thans adjunct-directeur. Als directeur voor de TEM wordt voor gedragen de heer B. Kleinhuis, die thans adjunct-directeur is van genoemde maat schappij. B. Kleinhuis, adjunct-directeur VLIEGER GEARRESTEERD Vorige week is ook vlieger De G. ge arresteerd. Met -deze arrestatie is het on derzoek, dat de dienst Luchtvaart van de njkspolitie heeft ingesteld nog niet ten einde. De totale omvang van de benzine fraude is nog niet bekend. NUTSSPAARBANK IN 1959 Het afgelopen jaar is voor de Nuts- spaarbank weer gunstig verlopen en de beheerder, de heer W. N. de Wijn, kan tevreden zijn over de resultaten. Nu de Spaarbank in november haar intrek heeft genomen in het nieuwe ge bouw, Binnenburg 9, is het mogelijk meer service aan de spaarders te bieden De laatste maanden, november en de cember, bevestigden deze verwachting In 1959 werd totaal ingelegd ƒ1.103.261,96 en terugbetaald ƒ825.158,50, terwijl aan rente werd uitbetaald ƒ36.718,43, zodat een vooruitgang werd geboekt van 3V< ton. Het ingelegde ka pitaal is per 1 januari 1960 1.334.229,37. Er werden 214 nieuwe boekjes uitge reikt en aan het eind van het jaar meldde de 1000ste spaarder zich. Deze werd een gratis boekje met inleg aan geboden. Terwijl het aantal posten van inleg en terugbetaling rond 200 per maand was, is dit nu gestegen tot ongeveer 400. Opname van hypotheek vond regel matig plaats, zodat thans op Texel lVi miljoen uitstaat. Het bijgebouw aan de Kantoorstraat is aan de Nutsbibliotheek afgestaan zodat over een week (zie nadere aankon diging) de heer Koolhaas, hier zijn Nuts werk in een prettige sfeer kan voort zetten. Ook hier is de wens meer service te bieden aan het publiek. MAMLA T. PATSJKORIA ANTWOORDT Het was 19 december, dat mevrouw Koorn, Hoog-Koog, via Radio Moskou hoorde, dat haar brief was ontvangen en met een vertaling was doorgestuurd aan Mamia Patsjkoria, de man die zij zo'n lange tijd verborgen had in haar woning. Vorige week heeft zij antwoord ge had. Dit antwoord was ook vertaald door Radio Moskou. Een persoonlijk adres van Mamia werd niet vermeld. Hij schrijft o.m.: „Ik persoonlijk ben er van overtuigd, dat ik mijn leven te danken heb aan U, mevrouw Koorn. De Georgiërs, die in Nederland waren, hebben het allen goed en wonen in ver schillende steden van Georgië. Ik ben op het ogenblik getrouwd en heb twee kin deren. Ik werk in een fabriek als eerste technoloog. Wilt U a.u.b. bijzonder mijn groeten overdoen aan de Ned. vrienden, die op het moeilijke ogenblik broederlijke hulp verleenden aan de deelnemers van de opstand". w.g. Mamia T. Patsjkoria Mevrouw Koorn heeft geen recht streeks antwoord gehad op de vraag hoe of het met de twee andere jongens is die hij hem waren. In de brief bevond zich verder een nieuwjaarswens van Radio Moskou afd. Nederlandse uitzendingen. GOED RESULTAAT De aan het eind van het vorig jaar ge houden Nutsbazar heeft netto opge bracht 1.136,29. Een keurig resultaat UITVERKOCHT De kaarten voor de tweede uitvoering van de vereniging van oudleerlingen van de landbouwschool zijn uitverkocht. Telefonisch bestelde kaarten dienen uiterlijk vrijdag 29 januari afgehaald te worden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Heden, woensdag 27 januari worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2 uur; Den Hoorn 2.45 uur en De Koog 3.30 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 27 jan. op om 8.30 uur en gaat onder om 17.17 uur. Maan: 28 jan. N.M.; 4 febr. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 27 jan. 7.23 en 20.04; 28 jan. 8.23 en 21.02; 29 jan. 9.16 en 21.51; 30 jan. 9.59 en 22.33. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water RUIM DUIZEND BOMEN GESNEUVELD Na de storm van vorige week woens dag krijgt men thans een overzicht van de schade. In de staatsbossen zijn naa- schatting circa duizend bomen omge waaid. 'Arbeiders zijn bezig de ontstane ravage te verwijderen en de gaten op te vullen. MUZIEKVER. EXCELSIOR IN HET GOUD Deze week zal Muziekvereniging „Ex celsior" officieel haar 50-jarig bestaan herdenken. Niet alleen het bestuur heeft hier alle zeilen bijgezet om een waardige viering te organiseren; er heeft zich ook een comité gevormd, welke uit de bur gerij een cadeau zal overhandigen als blijk van waardering voor hetgeen Excel sior de burgerij in de loop der jaren heeft geboden. Voor diegenen, welke Excelsior een goed hart toedragen, is er nog steeds gelegenheid om met een gave dit cadeau te vergroten. De heer P. Riemens is gaarne bereid te ontvangen, zelfs tot het allerlaatste ogenblik. Het jubileumfestijn omvat drie dagen, donderdag, vrijdag en zaterdag a.s. Don derdag voor speciaal genodigden, vrijdag genodigden en donateurs en zaterdag donateurs en verdere belangstellenden, zolang er kaarten en plaatsen beschik baar zijn. Mogen wij Excelsior deze drie dagen een overweldigend succes toe- VERGADERING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN 19 januari hield de Bond van Platte landsvrouwen, afd Texel, haar jaarver gadering in de Landbouwhuishoud- school. In de gehouden bestuursverkie zing werd mevr. Koolhaas-Gijzelaar her kozen en werd mevr. De Lugt-Parle- vliet, Eierland, gekozen in de vacature, welke was ontstaan door overlijden van mevr. J. Stoepker-Vries. Mej. P. Rezelman uit Anna-Paulowna verzorgde het programma met haar voor drachten, proza en poëzie, enkele in het West-Friese dialect. Ook werden mededelingen gedaan over het reisje, dat omstreeks half mei ge houden zal worden naar West-Zeeuws- Vlaanderen, met bezoek aan Brugge en de Belgische kust, hiertoe uitgenodigd door de zusterafdelingen aldaar, welke onze leden gastvrijheid zullen verlenen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1