Cjroen '^warL-Jexels in het harL, Excelsior in het goud Voor jonge boer met spirit een goede toekomst in de nieuwe polder Nu nog een gapende diepte WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7425 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. De heer G. Timmer overhandigd namens de burgerij een feest- gave aan het jubile rende korps. Chr. Muziekver. „Excelsior" heeft haar vijftigjarig bestaan gevierd. Er moesten vier uitvoeringen worden gegeven om alle liefhebbers in de gelegenheid te stel len dit festijn mee te maken. Zoals wij reeds in een vorig nummer hebben vermeld, kwamen donderdag avond de genodigden in het gebouw bij een om het „Gouden Excelsior" geluk te wensen. In het keurig versierde zaaltje was ook het vaandel geplaatst. Het banier van de vereniging, waaronder de leden zich scharen om samen de gemeenschap te dienen. Behalve de medailles zagen wij op het vaandel ook de afbeelding van een opengeslagen bijbel, waarop de letters stonden van Ps. 150. Een feestpsalm. En met het lezen van deze feestpsalm opende de voorzitter, de heer J. Daalder de avond. Het is eigenlijk wel te begrij pen, dat Excelsior deze psalm op haar vaandel draagt, want hierin worden alle instrumenten genoemd. Met hun muziek willen de leden Hem loven die hen in de afgelopen vijftig jaar heeft willen be waren. De heer Daalder sprak woorden van welkom tot het voltallig college van B. en W., zusterverenigingen en tot het erelid Dirk Trap, één van de weinige oprichters die aanwezig kon zijn. Na nog diverse andere personen met een kort woord te hebben begroet, was men gekomen aan het muzikale gedeelte van deze avond. De christelijke muziekvereniging „Ex celsior" telt 28 leden, op het concours speelde zij vorig jaar in de tweede afde ling en behaalde een eerste prijs. Onder leiding van dirigent, de heer K. Brou wer, bracht het korps een zestal nummers ten gehore. Ook nu werd begonnen met Ps. 150. De Brandweermars van W. Schoote- meyer was een attractie. Opeens klonk daar de banrdweersirene door de zaal, echter vergezeld van pittige klanken. Tot slot speelde het korps een taptoe, die wij met bewondering hebben beluisterd. Na een korte pauze (de koffie was prima) werden diverse felicitaties uitge sproken. In ons vorig nummer hebben wij reeds vermeld, dat de vereniging een totaal bedrag van 1957,65 mocht ont vangen. Het bedrag is inmiddels afge rond op 2000, De heer H. Fenijn, op ons eiland beter bekend als Huib de Rijmelaar, schreef voor deze gelegenheid de revue: „Gouden Excelsior". Toen het doek voor de eerste maal op ging, zagen wij de trouwe wachter van Oosterend. De toren, welks klokgelui in de loop der jaren heeft geklonken voor vreugde en doefheid, voor rampen en hoogtijdagen. De heer Daalder las de samenvoegende tekst tussen de vele be drijven. Op het toneel verscheen op een goed moment een kinderledikantje omsloten door mannen met bolhoeden en hang- knevels. Een daverend lied weerklonk bij de geboorte van Excelsior. Wij maakten de oprichtingsvergadering mee waar be sloten werd Meester Pool te vragen als dirigent. En werkelijk, in een volgend tafereel zagen we meester Pool, heftig zwaaiend met een stevige dirigeer„knup- pel". Hij legde de grondslag van „Excel sior". Al ging het dan dikwijls met pijn, het ging toch steeds hoger. Dat ook de heer C. Bremer, die jaren dirigent is geweest, hiertoe heeft bijgedragen, is ons deze avond ook duidelijk geworden. Zo af en toe verscheen de Rijmelaar op de planken om op prettige wijze het een en ander van zijn belevenissen te ver tellen. Humor en ernst werden verenigd. Treffend was het moment toen twee le den van de vereniging, staande achter een groot houten kruis, de gevallen ka meraden herdachten. Ook hun stuw kracht in de vereniging, is niet vergeten. Tot slot van deze geslaagde revue kwa men alle leden van de vereniging op de planken en werd ons volkslied gezongen. DONDERDAG 4 FEBRUARI GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR TUBERCULOSE-BESTRIJDING Men deelt ons mede, dat er donderdag 4 februari a.s. geen consultatiebureau voor de tuberculose-bestrijding wordt gehouden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Woensdag 3 februari a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot vier uur. GOUDEN EXCELSIOR Excelsior, waar mij gevraagd werd, Om voor ons blad „De Texelaar" Een rijmpje aan uw korps te wijden, Bij het bestaan van 50 jaar, Daar wil ik graag, namens de lezers, U fel'citeren met het feest. Dat U zo eensgezind mocht vieren En nu, helaas, weer is geweest. Wanneer wij nu heel even t'rug zien. Op dit vierdaags blaasfestijn. Dat ge als „Gouden Korps" mocht vieren, Dan kan men enkel dankbaar zijn, Dat gij zó'n grote plaats steeds inneemt, In 't hart van heel de burgerij. En meer dan ooit is thans gebleken: Excelsior, dat hóórt er bij! Wat door Gemeente en Provincie En al de and'ren werd gedaan. Zal voor uw korps de stimulans zijn. Met volle kracht weer voort te gaan. Welaan dan, gouden muzikanten. Ga steeds, van eigen liefde wars, Excelsior in al uw streven. Komt, slaat de trommels. Voortwaarts, mars! Huib de Rijmelaar. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond 8 uur mannenvereniging in de pastorie. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 31 januari 1960 Gevonden te Den Burg: donkerblauwe alpinomuts; gebreide wollen sjaal (geel met 4 groene strepen); bruine portemon nee zonder inhoud; zwarte wollen hand schoen; bruinlederen gevoerde hand schoen, regenbroek; sleutels met ring; nikkelen herenpolshorloge met schakel armband; paar handschoenen (onder bruin leder, boven gehaakt katoen). Verloren te Den Burg: motorstofbril; zwarte bril in rood étui; zilveren broche; Zeeuwse knoop; rechter blauwwollen want; nikkelen hondeketting; nikkelen dameshorloge met bruin perlonbandje; kentekenplaat RS-81-38; gidsenbaret. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdageD van 16.00 tot 18 00 uur. BLOEMBOLLENTEELT OP TEXEL Dat er op Texel heel wat bollen de grond zijn ingegaan wordt U duidelijk uit onderstaand overzicht, verstrekt door de heer A. Lagerveld: Narcissen op Texel in 1960 De met narcissen beplante oppervlakte (in R.R.) met de voornaamste soorten, die op Texel worden gekweekt: 1959 1960 Gele Trompetten 10.700 11.146 Bicolor Trompetten 515 525 Witte Trompetten 323 358 Groot-Kronige 6.757 8.912 Klein-Kronige 133 277 Dubb. Variëteiten 20.809 21.312 Campernellen 30 4 Poëtaz Variëteiten 560 433 Poëtius 127 125 Totaal 39.954 43.093 Enkele belangrijkste soorten: Golden Harvest 2.535 3.411 King Alfred 1.755 1.808 Rembrandt 5.102 4.476 Unsurpassable 810 868 Carlton 5.319 7.013 Fortune 319 337 Helios 288 605 Von Sion 19.472 19.557 Krokussen-statistiek 1960 1959 1960 Blauw Early Perfection 258 243 Grand Maitrè 48 54 Purperea Glandiflorus 88 56 Purple Beauty 70 Remembrance 2.004 2.501 The Sultan 12 14 Sky Blue 115 138 Diversen Blauw 143 123 Bont: Glory of Sassenheim 139 155 King of the Striped 96 94 Pick Wick 88 142 Diversen Bont 7 6 Wit: Jeanne d'Arc 682 778 Peter Pan 55 125 Diversen Wit 66 27 Geel: Geel 36.964 40.863 Totaal 40.705 45.389 RIETDEKKER GEREED De rietdekker, de heer Zijm, is met zijn werk aan de Jeugdherberg gereed gekomen. Fa. Koorn, de aannemer, zet alle zeilen bij om voor de officiële ope ning gereed te zijn. Deze opening, zo le zen wij in een der organen van de NJHC, is bepaald op zaterdag 9 april. „MIJN ZOONS" Voor de uitvoering van de toneelgroep „Het Masker" op 12 maart a.s. zijn reeds kaarten verkrijgbaar bij de bestuurs leden. Opgevoerd wordt „Mijn Zoons" van Arthur Miller. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 3 februari Den Burg, „Oranjeboom", uitvoering Jn. Visser „Texels jeugd musiceert". Den Burg, Hotel Texel, bridgedrive. Donderdag 4 februari Den Burg, „Casino", 13.30 en 14.45 uur Schoolconcerten. Den Hoorn, „Loodsmanswelvaren", Jaar vergadering feestcommissie. Zuid-Eierland, „Bethel", Toneeluitvoe ring „Het Straatje". Vrijdag 5 februari Den Burg, „Oranjeboom", Concert Kon. Texels Fanfarecorps. Den Hoorn, „De Waldhoorn", Uitvoering leerlingen Jan Drijverschool. Zaterdag 6 februari Den Burg, „Oranjeboom". Concert Kon. Texels Fanfarecorps. Den Hoorn, „De Waldhoorn", Uitvoering leerlingen Jan Drijverschool. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 29 januari: Jo Schoo-C. Dijker 02 W. A. v. Zeijlen-J. Hooijberg 11 S Bakker-Jac. v. Heerwaarden 02 C. v. Heerwaarden-P. Bruijn 20 S. Ros-Jas. Vinke 20 A. de Haan-A. v.d. Slikke 02 S. v. Heerwaarden Jzn.-C. P. Burger 20 J. A. v. Enst-R. Zijm 02 C. Vinke-Jn. Stam 20 C. v.d. Werf-Jb. Koorn 2--0 D. v.d. Werf-F. v. Sambeek 20 Ook deze week was A. v.d. Slikke snel uit, maar nu met de volle winst. S. Ros en Jas. Vinke hadden het eveneens vlug bekeken, terwijl ook P. Bruijn nu toch langzamerhand moet leren, dat de 1V* uur bedenktijd er niet voor niets zijn. Jac. v. Heerwaarden kan z'n hoge plaats in het klassement goed handha ven. Siem en R. Zijm herstelden hun positie. Onder het motto „Voor niets gaat de zon op" 'heeft de V.V.V. dezer dagen een begin gemaakt met het rondzenden van de contributienota's voor het jaar 1960. Het is verheugend, dat enkele leden ieeds hun contributie voor 1960 over maakten alvorens zelfs de nota was ontvangen. Maar dit is uiteraard geen regel. Na alle discussie, die er over de finan ciële positie van de V.V.V is geweest, en afgaande op het begrip dat de leden voor deze discussie hebben getoond, moet aangenomen worden, dat men loyaal aan de verplichtingen zal voldoen, en dat voorkomen kan worden dat de V.V.V.- medewerkers als „deurwaarders" achter het geld aan moeten jagen. Men zal zich herinneren, dat het vorige boekjaar afgesloten moest worden met een bedrag aan uitstaande vorderingen van rond ƒ1000,welk bedrag zelfs heeft geleid tot een royementsprocedure. Thans zijn de nota's uitgestuurd, ver gezeld van een circulaire die niets ver heelt omtrent de noodzaak de V.V.V. vlot te bedienen. In overleg met betrokken instanties is besloten voortaan de V.V.V. niet meer in te schakelen bi] het innen van de jaar lijkse gulden als bijdrage voor het Texels Museum. Deze gulden hoe minimaal deze bijdrage ook was werd door velen gezien als een soort dwang. En dwang is nu eenmaal iets dat de gemiddelde mens maar matig aanstaat. Nu besloten is te komen tot een ver eniging, die het werk van het Texels Mu seum financieel gaat steunen, wil deze vereniging (Vrienden van het Texels Museum) zelf leden gaan werven. Deze regeling is veel gezonder. Maar deze regeling-in-vrijheid schept ook een grotere verantwoordelijkheid. We mogen gerust stellen, dat het voortbestaan van het Texels Museum op het spel staat. De nieuwe vereniging richt zich tot U met een oproep lid of donateur te wor den. Als V.V.V. kunnen we deze oproep al leen maar zeer in Uw aandacht aanbevelen, daar het gaat om het behoud van een stuk cultu rele recreatie. Vrijdagavond werd in hotel „De Lin- deboom-Texel" een lezing gehouden over de vestigingsmogelijkheden in de nieuwe Zuiderzee-polders. Op uitnodi ging van de Hollandse Maatschappij van Landbouw sprak de heer H. J. Döbken, voorlichtingsambtenaar van de Konink lijke Nederlandse Landbouw Commissie. Er bestond voor deze lezing een gun stige belangstelling. Het was 28 juni 1957 dat men Oostelijk Flevoland voor droog verklaarde. Droog in die zin, dat de dijk dicht was. Veel werk is er nadien verzet en moet er nog gebeuren. Jonge boerenzoons die spirit hebben kunnen hier terecht. En de moge lijkheid bestaat dat deze pioniers later een plaats in deze nieuwe polder kunnen pachten. Er zijn thans ongeveer 70 jon gens, die daar worden opgeleid door de K.N.L.C. Zij volgen, na het werk, cur sussen, om straks als de polder geheel gereed is, zich te kunnen vestigen. Deze jongens worden ondergebracht in ar- beidscantines en verblijven in viermans kamers. Het is geen troosteloos bestaan, want de commissie heeft aan alles ge dacht, het zijn gezellige verblijven. De ongehuwden betalen voor dit verblijf 10,50 per week en de getrouwden vin den hier een gratis onderdak. Dat deze drooglegging niet in een jaar tot stand is gebracht, zal een ieder be grijpen. Het is een miljoenenwerk. Jon gens die een diploma bezitten van de Middelbare Landbouwschool kunnen hier worden opgeleid tot landbouwkundig opzichter. Een goed bestaan met diverse emolumenten. Vermoedelijk zal in 1961 de eerste plaats verpacht worden. Dan moet het normale leven daar kunnen be ginnen. Dat wil dus zeggen dat de bakker en de slager zich er kunnen vestigen en alle andere middenstandsbedrijven. Jon gens, die hier werkzaam zijn krijgen ook de kans zich als middenstander te ves tigen. Smederijen en coöperaties zullen ti komen. Er moet een heel normaal le ven groeien. In deze nieuwe polder zullen vier dorpen worden gebouwd, waar in de toekomst ruim 3700 gezinnen zich kun nen vestigen. Aan de hand van een landkaart be sprak de heer Döbken de diverse grond soorten, die voor de agrariër van belang zijn. Een film liet ons zien wat er aan een vestiging vooraf gaat. Boeren worden ge polst en de bedrijven waar ze nu werk zaam zijn worden bekeken. Een groot deel van de bedrijven wordt afgestaan aan gedupeerden, zoals boeren die door ruilverkaveling gedwongen zijn te ver dwijnen. Het is een vrij strenge selectie, die op deze mensen wordt toegepast. Dit is echter nodig, want zij moeten een hele nieuwe gemeenschap opbouwen en moe ten daarom niet alleen boer zijn, maar ook het belang van de dorpskernen wil len en kunnen behartigen. Want straks moeten er voorzitters komen voor Boe renleenbank, scholen, kerkeraden, er moeten boekhouders zijn, dus de alge mene ontwikkeling is van groot belang. Het was een zeer interessante avond en jonge boeren of liefhebbers met een ander beroep kunnen, als zij hierover iets naders willen weten altijd terecht bij de heer Döbken, Espelerlaan 43, Emmel- oord. TER OVERDENKING Al is men geen technicus, al weet men van de grondlagen in de bodem weinig af, toch kan men zich de arbeid inden ken, die gepresteerd dient te worden bij het graven van een waterput. Temeer, als men een put moet delven in veen-grond. De bovenlaag hiervan wordt doorspoeld met vuil en bruinachtig water. Daarna volgt een blauwe kleilaag, waarin men al helder water aantreft. Zou men dit drinken, dan geeft dit water de smaak van een brak. Graaft men door die klei- massa heen, dan stuit men op een harde massa grint. Daar doorheen te werken is moeilijk. Toch is dit het enige wat we kunnen doen, anders treffen we nimmer zuiver water. Het beste doen we te gra ven door een dikke laag fijn zand heen. Want als de put gemetseld is en men laat de emmer neer, haalt men haar boorde vol, met heerlijk smakend en glanzend- helder water naar boven. Waarom dit verhaaltje? Omdat het zo goed past op onszelf! Heel goed begrij pen we, dat die grootste arbeid volkomen opweegt tegenover het goed, wat wij ervan kunnen krijgen. Wie heeft niet graag helder water? Durft nu iemand ook in zichzelf te graven? Boven dit stukje staat „Ter overden king". Maar durven wij over onszelf na te denken. Er zijn mensen, die dit heel veel doen, wellicht te veel en daarom zoals het spreekwoord zegt: „Te diep in de put zitten". Zij komen er niet meer uit. Deze manier is dan ook verkeerd. Maar op een gezonde, redelijke wijze na denken over het leven, onze gedragingen, ons doen en laten. Dat kan, ziende naar onze machtige maker, onze Schepper: God op z'n tijd heel goed zijn. En hierbij zal het verhaal van die oude waterput ons helpen. Wat ons het allereerst opvalt is, dat men niet aan de oppervlakte moet blij ven, maar diep moet graven. Het na denken over onszelf niet op zij zetten en zeggen: dit is voor mij te zwaar, óf: dat laat ik liever aan anderen over. Opvallend is dan die bruine en vuile waterlaag. Deze treffen we bij onszelf aan, immers zijn er dingen, die geen dag licht kunnen velen, of andere dingen, die we hartstochten noemen. Keuren we dit goed, dan zijn we opstandig tegen God. Wij moeten onszelf beteugelen. Dan zijn we echter nog lang niet klaar. We moe ten nog door die blauwe kleilaag met dat brakke water. Ziet U het? Zijn dat niet de ongeregelde menselijke verhoudingen. Die ruzies, dat haatgevoel, die onvriend schappelijke bejegeningen. Hoe moeilijk om dat alles goed te krijgen. Toch mogen we niet van dit werk afzien, want we willen helder water. Dan komt die massa grint. Wat ver velend onszelf zo te doorgronden en toch valt ons op hoe zelfgenoegzaam we zijn, wat een zucht naar eer en grootheid we voelen. Keihard is deze grintlaag. Eerst deze opruimen en verder graven. We moeten onszelf zien ten opzichte van God, alsook tegenover de mensen, als afhankelijk dan durven we onszelf weer aanpakken en weer verder graven door het zand heen. Er blijft dus steeds werk, maar als we het doen, en eindelijk de emmer laten zakken, zullen we ons ver heugd gevoelen, als zij boordevol met helder water boven komt. Het was en is de moeite waard. G. W. EXTRA BUS Bij voldoende deelname zal er naar de voorlichtingsavond op dinsdag 9 februari te Den Burg een bus rijden vanaf Den Hoorn. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij mevrouw Lap-Schrier. Oud en nieuw in harmonieus geheel. In het nummer „Voor Vrienden van Texel", dat een dezer dagen is versche nen, zagen wij een afbeelding van hotel Bos en Duin", zoals dit er in de naastt toekomst zal uitzien. Verbouwingen vinden meer plaats, maar hier zit toch wel iets bijzonders aan vast. Aannemer J. Daalder van De Cocksdorp is thans bezig een enorm gat te graven. Onder de nieuwbouw zal een indrukwekkend souterrain komen, ter grootte van 22 x 9 meter en 2,70 meter diep. Wat hierin precies gaat gebeuren is nog niet bekend. Voorlopig zal de heer Vroom daar de verwarming voor zijn ge hele bedrijf onderbrengen. Het vooraanzicht wordt ook gewijzigd. Er komt een nieuw entree met daar achter de receptie. Boven de nieuwbouw komen diverse slaapkamers. Ook wordt in dit gedeelte de privé-woning onderge bracht. De eerste werkzaamheden zijn dus ver richt, maar blijkens de advertentie wordt ook deze nieuwbouw reeds in de maand mei aangeboden. De aannemer moet dus wel aanpakken. Hopende dat vorst ach terwege blijft kan er natuurlijk veel ge beuren in drie maanden. De architect, de heer J. L. Boogaard uit Middenmeer, heeft oud en nieuw succesvol weten te verenigen. De officiële ingebruikname is dan nog wel niet aan staande, maar wij wensen eigenaar en aannemer alvast veel succes!

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1