Cjrocn 'ZwartsJexeh in het Rouw in het Texels Museum Amsterdamse Brief WOENSDAG 17 FEBRUARI 1900 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7429 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm LIED VAN DE WEEK „Haarlem heeft een Miss Bril gekozen" Courantenbericht I Steek de vlag uit kameraden, Haarlem heeft thans een miss bril. Daarmee hebben we, hoe heerlijk! Weer een nieuwe modegril. Was een bril vroeger een schande, (Heus, men schold je er op uit,) Thans schijnt het een eer te wezen I Zo een koplamp op je snuit. I Als we zo wat blijven doorgaan Wordt het in de toekomst leuk, I Dan krijgt men miss blindedarm nog En, wie weet, ook nog miss breuk. Is het feitelijk niet treurig Dat men in ons vaderland Zulke zotternijen uitdenkt, Waar zit eig'lijk het verstand? Laat Oostzaan rustig verdrinken, Zwijg over d'ontheemden stil, Dat is alles onbelangrijk, Holland heeft thans een miss bril. 't Is natuurlijk om de business, d' Industrie komt aan zijn trek, Doch naar mijn bescheiden mening I Past hier slechts één woordje: „Gek!" Huib de Rijmelaar. 17 februari 1960. TEXELSE MARKT I Aangevoerd maandag 16 februari 1960 1 koe 775; 8 schapen 80100; 5 rammen i 90110; 22 nuchtere kalveren 4580. HERV. GEMEENTE DEN BURG Wegens ziekte van de predikant is er vanavond geen catechisatie en morgen geen kerkeraadsvergadering. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 17 februari Den Burg, Texel, bridgedrive. Den Burg, Aula J. P. Thijsseschool, eer ste cursusavond Veilig Verkeer. Donderdag 18 februari Den Burg, Oranjeboom, Revue dames koor en Plattelandsvrouwen t.b.v. Kon. Texels Fanfarecorps. Vrijdag 19 februari Den Burg, Casino, P. v.d. A., de heer Roemers spreekt over „Soc. econ. per spectieven". Den Hoorn, Loodsmanswelvaren, Uitvoe ring Sportverenging Z.D.H Eierland, Vliegveld, Plattelandsvrouwen, lezing mej. Zwaan over „Jeugdzaken". Zaterdag 20 februari Den Burg, Texel, feestavond MAB-club. De Waal, De Wielewaal, Toneeluitvoe ring „Maaike" door 't Amateurtje. Den Hoorn, Loodsmanswelvaren, toneel uitvoering sportvereniging Z.D.H. De Cocksdorp, De Hoop, Feestavond „De Vriendenkring". OP NAAR ,,'T AMATEURTJE"! Aanstaande zaterdag komt" de toneel vereniging ,,'t Amateurtje" voor de tweede maal voor het voetlicht met „Maaike". Jongstleden zaterdag was het dorpshuis in De Waal (terecht) uitver kocht. Na de tweede uitvoering zullen wij U het verslag geven van de geslaagde avond. Voor enige prettige uurtjes zaterdag dus naar De Waal; wij durven U die aanbeveling met 'n gerust hart te geven. Het echtpaar De Haan in liefdevolle zorg voor Phoca (Van een medewerker) Er heerst rouw in het Texels Museum Het echtpaar De Haan heeft het zondag moeten beleven, dat drie zeehonden ten slachtoffer vielen aan aantasting van de longen door de longworm. De slachtoffers zijn de drie makste van de zeehonden: de legendarische Phoca (al bijna vijf jaar in het bassin), Pinny en Dia. Van de glorieuze verzameling van zes zeehonden resten nu nog Robbie en de twee grijze zeehonden, Blacky en Grompy. Zoals ieder jaar kregen de zeehonden de laatste weken weer last van een ern stige hoest, die veroorzaakt wordt door de longworm, een parasiet waarvoor HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vrijdag 19 febr. 8 uur gecombineerde vergadering van de Herv. en Geref. mannenvereniging in de kerkekamer van de Gereformeerde kerk. FOTOCLUB „DE KIEKENDIEF" Donderdag j.l. kwam de Texelse foto club weer bijeen in het Dorpshuis. De opkomst was deze keer bijzonder goed. Als gast was de heer K Schrama aan wezig, die een aantal dia's vertoonde die hij gemaakt had in Curasao en Zuid- Amerika. De heer Schrama is een be ginner. Tóch hadden zijn dia's documen taire waarde. Altijd blijkt weer, dat het bij kleurendia's op de zeer precieze be lichting aankomt. Een foutieve belich ting verraadt zich direct door een afwij kende tint. Een en ander is in sterke mate afhankelijk van het gebruikte type film, en ook de personlijke smaak spreekt een woordje mee. In ieder geval is het af te raden verschillende merken film door elkaar te gebruiken. Men leert op die manier nooit een bepaalde emulsie „kennen". U begrijpt dat op de vergade ringen van de fotoclub vaak dit soort onderwerpen aan de orde komt en men kan dan ook eikaars resultaten verge lijken. Al sedert enige tijd heeft de club een eigen orgaan. De redacteur, J. Nauta jr. kan door andere drukke werkzaam heden echter niet langer voor het blaad je zorgen. Nu gaat Harry de Graaf het doen. De bekende amateurfotograaf Bas van Wingen zal zijn foto's naar Texel sturen met daarbij een geluidsband met uitleg. Dat belooft interessant te worden' Nog altijd zijn er amateurfotografen, die nog geen lid zijn van de fotoclub Laat die mensen eens (geheel vrijblij vend) een avond bezoeken. Ongetwijfeld zullen ze zich sterk aangetrokken voelen tot deze club van mensen die, om in de stijl van Karei Appel te spreken, maar „wat an rotzooien", maar intussen iet: op de been brengen! TEXEL BRACHT 1402,48 TEZAMEN VOOR TUINDORP-OOSTZAAN De geldinzameling ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Tuin- dorp-Oostzaan heeft op Texel in totaal opgebracht 1402,48, verdeeld over de zeehonden zeer gevoelig zijn. Zondag achtte de heer De Haan, directeur van het museum, het noodzakelijk medische assistentie te vragen. Een inspuiting, die vorige jaren steeds succesrijk was ge weest, kon dit keer drie van de dieren liet meer baten. In kringen van het bestuur van het Museum is de verslagenheid over het verlies van de dieren groot. Daarnaast is men dankbaar, dat de longworm een ziekte waarvan men nog te weinig weet om steeds doeltreffend te kunnen optre den althans nog drie dieren heeft ge paard, zodat de grote attractie van het museum niet in één klap geheel is ver nietigd. Het rampzalig verlies stelt echter eens te meer de grote noodzaak in het dag licht grote spoed te betrachten met de uitvoering van de nieuwbouwplannen van het museum. De grondoorzaak van dood van de drie zeehonden is te wijten aan de onmogelijkheid in het mu seumbassin steeds over fris zeewater te beschikken. Weliswaar wordt het water (150.000 liter) dag en nacht gefilterd, maar reeds is bewezen dat de ziekte kiemen van de longworm zo microsco pisch klein zijn,, dat ze door middel van filters niet uit het water te verwijderen Den Burg 508,68 Oosterend 191,18 De Cocksdorp 149,75 Oudeschild 121,11 De Koog 113,52 Eierland 113,03 Den Hoorn 106,95 De Waal 98,26 f 1402,48 Totaal Hartelijk dank aan alle gevers. zijn. Het wordt wenselijk geacht bij de nieuwbouw van het museum de beschik king te krijgen over een leiding naar zee, opdat regelmatig fris zeewater kan wor den opgepompt ter vervanging van het „gebruikte" water. Deze methode is de beste garantie om de kans op ziekte kiemen zo gering mogelijk te houden, Door een laboratoriumanalyse zal ge poogd worden wetenschappelijke gege- ïs omtrent de doodsoorzaak van de zeehonden is verkrijgen. Over de long wormziekte bij vee is reeds veel bekend; de zeehondenparasiet is een nog onbe kende vijand, bestand tegen vorst en aroogte, en van een zo gevaarlijke kracht, dat de parasiet met recht de gesel van de zeehond mag worden ge noemd. BEGRAAFPLAATS VAN OUDESCHILD OPGEKNAPT Het kerkhof van Oudeschild op de Hoogeberg heeft een waardiger aanzien gekregen. De mannen van G S.W. zijn enkele maanden actief bezig geweest om van het verwaarloosde geheel weer een behoorlijke begraafplaats te maken. In het bijzijn van de kerkbesturen van de R.-K. en de N-H. kerk te Oudeschild is het werk vrijdagmiddag om 3 uur op geleverd. De heer Hin bracht de dank over van het bestuur aan de mannen van de G.S.W. Deze konden allen een pakje sigaretten in ontvangts nemen, terwijl de niet-rokers met een speculaas naar huis gingen De dodenakker is ingrijpend gewijzigd. De paden zijn opgehoogd, verbreed en van een laag fijn grind voorzien. De graven die in de loop der tijd wat zijn verzakt, zijn thans weer in oude staat, Vooral de entree van het kerkhof fraaier geworden. Voor het hek is een rotonde, waardoor de auto's gemakkelijk kunnen omdraaien. De verbinding met de hoofdweg, die gevormd werd door een modderig pad, is nu een mooi met grind bedekt weggetje geworden. Oudeschild's doden kunnen thans waardig worden ontvangen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Woensdag 17 februari a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot vier uur. Als ik door het raam van de kamer, waar ik dagelijks werk, naar buiten kijk, zie ik een rij geparkeerde auto's. Daar boven, aan de overkant van de gracht enkele achttiende eeuwse halsgevels en op de pannendaken ouderwetse school stenen met zware staven ijzer aan de nokken van de daken vastgezet. Op een van de ijzeren stangen zit een paar hout duiven, zich min of meer als silhouet af tekenend tegen de grijze lucht. In het licht van een schrale voorjaarszon zijn die duiven aan het trekkebekken, ze neigen de kopjes steeds weer tot elkaar. Zo prettig schijnen de vogels het liefdes spel te vinden, dat er geen einde aan schijnt te komen. Opkijkend van mijn papier stel ik vast, dat ze al langer dan een uur daar in de hoogte bezig zijn. De lente lijkt wel vroeg dit jaar Mijn gedachten dwalen af naar Tessel. Had ik de redacteur van deze krant niet beloofd, dat ik hem af en toe een Am sterdamse brief zou schrijven? En moet ik het dan over vogels heb ben, waarvan er volgens de roep op Tessel zo héél veel zijn? Zoveel meer dan in de grote stad? Is dat eigenlijk wel zo? Heb ik niet in de Tesselaar gelezen, dat juist houtduiven in de steden een toe vlucht vinden na gejaagd en verjaagd te zijn op het platteland? Het wemelt in Amsterdam en omgeving van wilde of halfwilde eenden, waarvan de kleinsten alleen maar door ratten worden aange vallen. En er zijn de duizenden meeuwen, wachtend op overgeschoten boterham men, waarmede de vele kantoorbedien den hen plegen te voeden. En is er niet een grote vogelrijkdom in het Amster damse Bos, dat een vooruitziend gemeen tebestuur een kwart eeuw geleden hal verwege Amstelveen aan deed leggen? Hoevele Tesselaars hebben dit bos ooit bezocht. Hoevele Tesselaars komen Amsterdam nooit verder dan de naaste omgeving van Nieuwedijk en Kalver- straat? Ik heb toch weer over vogeltjes ge schreven en begrijp, dat het tijd wordt U te berichten over het leven in Amster dam. Dat ik niet alleen maar mijmeren mag, maar dat ik U ook meer feitelijks berichten moet. Welaan dan! Gisterenavond was ik in het Concert gebouw, dat volkomen gevuld met 3000 mensen, een ietwat ongewone aanblik bood. Rond het gebouw was dezelfde drukte van af- en aanrijdende auto's als men daar iedere donderdagavond aan schouwen kan. Maar in de zaal zelf was het minder stijf, minder gereserveerd dan op die avonden. Er waren veel mooi uitgedoste dames op de heren lette ik minder met waarschijnlijk (nogal) dure avondtoiletten en met kunstig ver zorgde coiffures. Zij hadden kennelijk hun best gedaan er zo voordelig moge lijk uit te zien. Eerlijkheidshalve moet ik schrijven, dat sommigen daarin wel wa ren geslaagd. Het concert werd gegeven ten bate van het Rampenfonds, meer in het bizonder voor de slachtoffers van de overstroming in het Tuindorp Oostzaan. poosten en andere werkkrachten van het gebouw werkten belangeloos mede. Ook ae zaal kostte „niks". Er werd een populair programma uitgevoerd, fragmenten van Italiaanse opera's, die zelfs Uw berichtgever wel luidend in de oren klonken. Mag ik schrijven wat ik in geen enkele krant gelezen heb, dat Hans Kaart een open baring was? Ik kende hem alleen uit een stuk of wat films en had hem ook wel op het toneel gezien. Ik wist dat hij een aar of vijf geleden naar Milaan was ge gaan om te studeren voor operazanger. Maar als zanger had ik hem nog nooit gehoord. In Nederland was geen plaats voor hem, maar in Londen werd hij met een geëngareerd en zong daar met groot succes rollen van betekenis in Covent Garden. t Is jammer dat het meer zo gaat in ons kleine landje. Een week of wat ge leden is Aafje Heijnis, een begenadigde alt van grote ingetogenheid, ook in Lon den opgetreden met haar begeleider, de heer Van den Boogert. De laatste is mijn buurman en hij vertelde mij van het overweldigend succes, dat zij in Londen hadden behaald. Ik las de Engelse kran ten, die dit getuigden. In ons land i: Aafje Heijnis echter genoodzaakt ir achterafgelegen dorpen in rokerige zalen met tochtige tonelen op te treden. Een geluk voor die dorpen, zeker, maar geen erkenning voor de zangeres. Kaart, een robuuste, nog jonge zong dan met het Concertgebouw-orkest. Als toegift kregen wij na een lang-aan- houdend applaus het overbekende smart- lied van de paljas, die op moest treden als was hij gebroken door persoonlijke smart. De laatste tonen van de zang waren nauwelijks verklonken of laaiend enthousiasme stond de gehele zaal op, bracht hem opnieuw een dave rende hulde. De Minister-President De Quay, enkele ministers, de burgemeester van Amsterdam, allen klapten mee. Tot Kaart gelegenheid kreeg te danken. Ontroerd gewaagde hij van de eer, die hem te beurt gevallen was „met het beste orkest van de wereld" te mogen ingen. Hij vertelde hoe welwillend men hem op de repetities tegemoet getreden was en hoe hij „op van de zenuwen" deze avond het podium had beklommen. „Het komt hem toe, hij heeft het verdiend" zo hoorde men aan alle kanten. En van avond heeft hij zijn meesterschap be wezen". De gehele voorstelling, die voor de Tuindorpers 20.000,— gebracht, was hartverwarmend. Bij alle bezwaren tegen het leven in een grote stad in te brengen, moet men toch vaststellen, dat een con cert als ik gisteren mocht horen, alléén in zo'n grote stad gebracht kan worden, 't Is geen wonder, dat de Tesselaars voor iets moois en voor iets goeds aan Am sterdam boven Den Helder de voorkeur geven. VL Alle leden van het Concertgebouw orkest, de dirigent Bernard Haitink en de solisten Erna Spoorenberg en Hans Kaart werkten mee zonder enige gelde lijke vergoeding te verlangen. In de pauze betrad een uiterst humoristische conférencier het podium en deelde mee, dat letterlijk „alles voor niks" gebeurde op deze avond. Zelfs de tientallen sup- BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 VanDenHelder: 6.30 9.15 10.30 15.30 11.40 16.40 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 Van Den Helder: 9.15 12.10 17.15 19.30 DE HEER A. L. J. VAN DER WAL SPRAK VOOR DE OUDLEERLINGEN VAN DE LANDBOUWSCHOOL I De heer Willem Bakker, vice-voorzit- ter der oud-leerlingenvereniging van de Lagere Landbouwschool kon slechts een j klein gezelschap verwelkomen op vrij dagavond j.l. toen de heer V.d. Wal een lezing zou verzorgen over het kweken van thee. De heer v.d. Wal heeft jaren- lang zelf op de theeplantages gewerkt en zou daar nog steeds in werkzaam ge weest zijn, ware het niet dat hij, bij de I jongste onregelmatigheden in Indonesië I het veld had moeten ruimen. Als we het j over thee hebben, dan is het interessant om eens na te gaan waar de thee in oorsprong vandaan komt en hoe het pro duct uiteindelijk bij ons terecht is ge komen. Uit Chinese geschriften hebben wij kunnen opmaken, dat thee al in het jaar 800 voor Chr. een nationale drank was in China. Maar keizer Tjin-Yun heeft in 2700 v. Chr. de drank in zijn rijk bekendheid gegeven. Het was dan ook in China, waar voor het eerst de grote theecultures ontstonden. Ook in Japan kwam de thee, maar eerst 800 jaar later. In Japan ging het drinken van de thee gepaard met een soort ceremonie. De thee die wij dagelijks consumeren niet de soort die toen in genoemde landen werd gekweekt. De internationale handel in thee da teert ongeveer van ca. 500 jaar na Chr. Toen was er al handel tussen China en Turkije. De thee werd toen in Turke tan gekweekt, waarnu nog steeds uitge breide cultures bestaan. Pas in 1559 kwam de eerste thee in Europa. In Ve netië. Al gauw hadden ook de Hollanders door, dat er met dit nieuwe produkt geld te verdienen zou zijn en zo kwam de thee ook in Nederland. Van daaruit heeft zich de handel over de overige landen van Europa uitgebreid. De Engelsen in Amerika hieven zulke hoge invoerrech ten op de thee dat de bevolking in Bos ton in haar woede twee schepen met thee deden kapseizen. Dat was in 1773; de gebeurtenis staat bekend als de Boston Tea-party". Het is de inleiding geweest tot de Vrijheidsoorlog. Thee heeft dus een niet geringe invloed gehad op de politiek. In 1826 deed men in het toenmalige Ned. Indië een geslaagde po ging om de thee daar te doen groeien. Sedert die tijd heeft er in Ned. Indië een bloeidende cultuur bestaan. In 1846 was er al 3150 ha. beplant. De thee- plant" is eigenlijk een boom die uit kan groeien tot een hoogte van ongeveer 15 - 20 meter. Er bestaan ook wel kleinere soorten, maar ze halen allemaal wel de acht meter. Ze hebben de vorm van een dennenboom, ze zijn dus kegelvormig en hebben zeer veel dunne twijgjes aan de buitenkant, allemaal bezet met blad dat een dichte mantel vormt. Deze grote bomen kunnen in de cultures niet ge bruikt worden, want het is de bedoeling dat de theebladen worden geplukt door vrouwen, die nu eenmaal niet hoger kunnen plukken dan ongeveer 2 meter. De boompjes worden klein gehouden. De jonge boompjes komen van de kweekbedden, waar ze uit zaad zijn op gegroeid. Vaak moet men voor het aan leggen van een nieuwe culture een groot stuk oerwoud weghakken. Dit is een gi gantisch werk, want er zijn stammen bij met een doorsnede van vier meter. Het hout is vaak geschikt voor timmerhout; wat overblijft moet worden verbrand. Dit verbranden mag nooit geschieden op plaatsen waar in de toekomst thee wordt geplant want de as werkt zeer schade lijk. In het bergterrein zijn vele hellin gen, die geschikt gebleken zijn voor de theecultuur. Voorwaarde is een over vloedige regenval, tenminste 2500' mm. per jaar, ruim 3 maal zoveel als in Ne derland. Het oogsten van de thee ge beurt continu. Meestal wordt dit werk gedaan door jonge vrouwen, die hier een behoorlijk loon mee verdienen. Dit loon is afhankelijk van het aantal ponden thee dat wordt binnengebracht Het komt er zeer precies op aan welke bladen van de plant worden geplukt. Verzamelt men alleen de topblaadjes, dan krijgt men weinig thee, maar van een zeer hoge kwaliteit. Neemt men daarbij ook nog het tweede en soms het derde blad, dan is de kwaliteit minder maar de hoeveel heid natuurlijk groter. Het hangt van veel ingewikkelde factoren af, welke soort nodig is op een bepaald moment. De geplukte thee gaat in grote manden naar de flenszolders van de fabriek. Hier wordt het blad in een dikke laag uitge spreid; 50 procent van het water moet uit het blad verdampen. Het blad wordt hierdoor slap en breekt niet bij de ver dere bewerking. Dan wordt het blad ge rold door een machine, die de aanvanke lijk vlakke grote blaadjes oprolt tot een soort staafjes. De kleur verandert ook: Van groen wordt het bruinzwart. Daarna wordt ge zeefd, gefermenteerd en sterk gedroogd door een hete luchtstroom. De thee is dan voor consumptie geschikt. Na nóg enkele malen zeven en sorteren wordt ze in grote triplex kisten verpakt en naar 13.00 de havens gezonden. U ziet het, vóórdat 18.00 U de thee inschenkt, gebeurt er wel het 14.20 een en ander. 19.35 De vice-voorzitter sprak dan ook de wens uit, dat de heer v.d. Wal nog eens een lezing voor een talrijker publiek zou mogen verzorgen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1