Cjrocn 'l 7wartsJexeUin het harL, yyftig Krijgt De Koog tennisbaan jaar getrouwd „Mijn zoons WOENSDAG 16 MAART 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7437 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Roerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm J. Zuidewind ,,Ja, het is al heel wat jaartjes: Zuide wind, Kerkeplaats! Mijn vader heeft er 15 jaar geboerd, ik 30 jaar en nu zit mijn zoon al weer 20 jaar op de boerderij!" Dit vertelde ons de heer Zuidewind, genie tend van z'n sigaartje in het Rusthuis. Morgen is het echtpaar Zuidewind-Brou- wer 50 jaar getrouwd. De bruidegom is geboren in een boer derij nabij het Doolhof. Toen hij elf jaar was verhuisde hij naar de Kerkeplaats, waar hij al zijn jaren heeft geboerd. „De laagconjunctuur heeft in mijn tijd hoogtij gevierd. Het was voor de boer een hele toer om mee te komen. Mijn zoon, die in '40 op de plaats kwam, heeft het beter gerooid. Na die tijd is er heel wat ver beterd. En dat is maar gelukkig ook!" Al is de heer Zuidewind 75 jaar, nog dikwijls stapt hij op zijn brommer en maakt het ritje naar de Kerkeplaats. In de zomermaanden toert hij nog rustig het eiland over en weet precies wat er allemaal veranderd is op het Boltje. Zijn vrouw, 76 jaar, is rustiger van aard. Zij komt niet zo dikwijls uit huis. „Waarom zou ik, het is hier best en T. Zuidewind-Biouwer m'n drie jongens maken het goed. Eén zit er in Grave in Brabant, daar is vader vorig jaar nog geweest. M'n andere zoon zit verder weg, die is timmerman in hoe heet dat land vader O ja, Afrika. Ja, die kon maken wat hij wilde. En m'n derde die is op de plaats, die was altijd al boer. Als hij uit school kwam vroeger, dan was de boerderij alles. Ik ben geboren in Oudeschild, niet uit de boerenstand hoor, maar ja, ik heb toch aangepakt. Vroeger kreeg je de bussen smerig terug van de fabriek uit Den Helder. Maar later van de Texelse fabriek waren ze schoon. Och, we hebben het altijd fijn gehad met elkaar. Niet dat er één baas was hoor, want je moet in het leven meer geven dan nemen". Zo vertelde ons mevrouw Zuidewind, die in haar gezellige kamer in „de Gollards" een kopje thee voor ons intapte. Het bruidspaar is nog kwiek en gezond en de spreuk aan de wand- „Gezelligheid kent geen tijd" is zeker geen leugen. Wij wensen het echtpaar Zuidewind- Brouwer nog vele goede jaren! (Van een medewerker) De obligatielening van de V.V.V. Texel zal op korte termijn van start gaan. Gedacht wordt aan een emissie per 1 mei; de inschrijving zal waarschijnlijk ïond 31 maart opengesteld worden. Dit besluit is gevallen op een vergade ring van het hoofdbestuur, die vorige week is gehouden. Voorts is besloten in te gaan op een bod van de heer H. Wuis, die voor ba- lanswaarde de tennisbaan aan de Ele- mert zal overnemen. Deze transactie houdt in, dat de kans groot is dat de baan (een tegelbaan) zal worden „opge laden" en verhuisd naar De Koog naar een nader aan te wijzen plaats. Het afstoten van de tennisbaan door de V.V.V. is noodzakelijk geworden, daar het krediet voor de baan bij de gemeente moet worden afgelost en de V.V.V. niet over de liquide middelen beschikt om dit bedrag te voldoen. Ook bij de tennisclub „Deuce" bleek het niet mogelijk het be- „DE KREKELTJES" Den Hoorn Vorige week woensdag werd de jaarvergadering van de kleuter school gehouden. Mevr. L. Bruin-Troos ter, voorzitster, deelde bij de opening mee, dat de naam van de school zo spoe dig mogelijk zal worden aangebracht. Zoals U zich misschien nog wel her innert, is de naam „De Krekeltjes". Deze naam is afkomstig van de heer Van der Heerik. Spreekster zei verder, dat het de bedoeling is volgende winter weer een toneeluitvoering te geven en dat de school dan tevens haar derde lustrum gaat vieren. De administratie is bij de heer Van der Heerik in goede handen. Dit bleek uit het prima verslag, waarin tot uiting kwam, dat de school hard vooruitgegaan is. Mej. Ria Slegh werd lof toege zwaaid als leidster. Het aantal kleuters dat de school bezoekt stijgt nog steeds. Mej. Ria Slegh las het schoolverslag en al gaan de kleuters met schoolreisje niet verder dan de Dennnen, het was ook het afgelopen jaar weer een grote feestdag De voorzitster deelde mede, dat het Sinterklaasfeest, dat de laatste maal te rumoerig was, nu niet meer voor kinde ren beneden de 3 jaar toegankelijk is. Er werd opgemerkt door een moeder, waar moeten die kinderen dan blijven? Voorgesteld werd in het gymnastiek lokaal een oplossing te zoeken. In het bestuur kwam een wijziging, doordat de heer S. Zijm niet herkiesbaar was. De heer A. Boon werd in deze vaca ture gekozen. Mevr. A. Wilner-Koorn en de heer M. Witte werden herkozen. Na een rustige rondvraag volgde de pauze, waarna de heer J. Boon Kzn. en kele aardige filmpjes vertoonde nodigde bedrag van rond 5.000,- voteren. In genoemde vergadering is voorts meegedeeld, dat: informatrice mej. S. Witte met een zeer goed testimonium de A.N.V.V.-cur- sus in Den Haag heeft gevolgd; het N.V.V. (Stichting Vakantieverblij ven) rond dertig bungalows in de parti culiere sector gaat verhuren op een zake lijk prijzenniveau; de onderhandelingen voor verhuizing naar de „Karseboom" geen resultaat hebben opgeleverd; de Texelfilm voorlopig is afgevoerd van het urgentieprogramma van de V.V.V., daar gestreefd wordt naar andere mogelijkheden. Terzake de gevolgen van de brand is meegedeeld, dat gerekend wordt met een uitkering die het mogelijk zal maken de schade naar buiten tot een minimum te beperken. Uitvoerig heeft het hoofdbestuur zich beraden over de noodzaak voor de V.V.V. te blijven uitzien naar andere huisves ting, daar het pand Parkstraat 2 ge doemd is te verdwijnen. Het dagelijks bestuur heeft machtiging verkregen al datgene te ondernemen wat kan leiden tot een oplossing van dit probleem. Voorts kwamen nog aan de orde: de deplorabele staat van de Badweg en het slag in De Koog; de noodzaak de radarbunker bij Den Hoorn op te ruimen; het besluit het postkantoor te De Koog te nemen als begin- en eindpunt van de TESO-bussen; het gevaar van de ruilverkaveling voor het landschap. GESLAAGD Bij de op 12 maart j.l. te 's-Gravenhage gehouden examens slaagden de heren J Vonk en W. Boom van Oudeschild en J. S Vlaming van Oosterend voor het diploma „Bekendheid met de Bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee". Ze werden opgeleid door de heer D. M Vlas. MATTHXUS-PASSION De lijdensweken en daarmede de uit voeringen van Passionen zijn weer on derwerp van spreken en aanhoren. Reeds een paar maanden is de heer Corn. Jon ker, dirigent van de Alkmaarse Orato rium Vereniging, bezig met de voorbe reiding van de Alkmaarse uitvoeringen, die plaats zullen vinden op zaterdag 26 en zondagmiddag 27 maart, te 7.00 en 2.30 uur. Het 80 jongens sterke knapen koor oefent volijverig zijn partijen van week tot week De medewerkenden zijn: Annette de Labije, sopraan; Aafje Heynis, alt; Han le Fèvre, Evangelist, Laurens Borgtman, bas (Christuspartij); Jan Waaijer, tenor; Leo Rommerts, bas; Klaas Venneker, clavecymbel; Piet Kee, orgel, en het ver sterkt Rotterdams Kamerorkest. Alzo een bezetting die er mag wezen Evenals in 1959 zal ook nu de kerk geheel worden verwarmd. BEROEP UITGEBRACHT De Hervormde Gemeente Harlingen heeft beroep uitgebracht op ds. P. C. Klijnsma te Oosterend. GEZAMENLIJKE AVOND HERVORMDE ZUSTERKRINGEN DE KOOG EN DE WAAL De twee Hervormde zusterkringen van De Koog en de zusterkring van De Waal zullen een gezamenlijke avond houden op woensdag (heden) om 8 uur in het Jeugdhuis te De Koog. In de pauze is er een verloting ten bate van een doopvont in de Koger kerk. HERV. GEMEENTE DEN BURG Zondag 27 maart doopdienst. Aangifte а.s. donderdag 8 uur in de consistorie. ONDER AUTO Den Hoorn. De 6-jarige Arie Lap werd zondagmiddag, toen hij plotseling op Klif de weg overstak door de auto van de heer J. Hennink gegrepen. Door kalm rijden liep het ongeluk goed af. Arie kreeg een hoofdwond en een lichte hersenschudding. FEESTAVOND S.V. DE KOOG Zaterdag 12 maart j.l. hield de S.V. De Koog haar jaarlijkse feestavond. Deze werd verzorgd door de toneelvereniging t Amateurtje met het stuk „Maaike". De zaal was niet geheel gevuld toen de voorzitter van de Sportvereniging, de heer A. Mosk, deze avond opende en hij het woord aan de toneelvereniging gaf. Het stuk werd met aandacht ge volgd. Na beëindiging hiervan nam de voorzitter weer het woord, hetwelk hij in het bijzonder richtte tot de heer Vis ser, die van de 10 jaar, dat hij in het bestuur zitting heeft gehad, er 7 van als voorzitter fungeerde en nu wegens druk ke werkzaamheden deze functie meende te moeten neerleggen. Hij dankte de heer Visser voor alles wat hij in het belang van de Sportvereniging heeft gedaan en voor al het werk dat hij hiervoor verzet heeft. De leden hadden gemeend hun waardering hiervoor te moeten tonen en daarom bood hij namens allen de heer Visser een armbandhorloge aan, terwijl mevr. Visser bloemen in ontvangst mocht ?men. De heer Visser, volkomen verrast door deze geste, dankte de leden van harte voor dit blijk van waardering. Een gezellig bal besloot deze avond. VOOR DE LIEFHEBBERS! Van de zijde van het plaatselijk ar beidsbureau wordt ons verzocht er de aandacht op te vestigen dat bij een Pelle rij te Wormerveer, plaatsingsmogelijk heid bestaat voor ongeschoolden ter op leiding tot bedieningsvakman. Het aanvangssalaris voor gegadigden van 23 jr. en ouder (tot 35 jr) bedraagt 91,60 per week (bruto) -+■ 4°/o vak. toe lage en een jaarpremie. Medio juni a.s. komen royale ééngezinswoningen gereed, waarin 3 ruime slaapkamers en modern comfort. Vloerbedekking is in alle ver trekken reeds aanwezig. Huurprijs 13, per week. Tot tijdstip aanvaarding van woning 1 maal per week vrij reizen voor gezinsbezoek en pensionvergoeding. Na dere gegevens en aanmelding op het ar beidsbureau. Spoed gewenst. BEJAARDEN DE WAAL Op donderdag 17 maart a.s. zullen ook de Waalder bejaarden gaan genieten van de toneel- en zangavond te Den Burg, welke avond wordt verzorgd door „De Duinkanters" en „Advendo". Men wordt verzocht om kwart over zeven bij het Dorpshuis aanwezig te zijn, vanwaar een bus allen naar het Casino brengt. KLAVERJASCLUB DE GRAAF De stand na 8 partijen is: 1. Hartog-Stobbe 15.133 6 2. Snoek-Beuving 13.742 6 3. v.d. Hoort-v.d. Molen 12.336 5 4. Zuidewind-B. Kiewiet 11.886 3 5. Tj. Huisman-v.d. Slikke 11.856 2 J. Prins-mevr. Kooy 11.786 2 7. A. J. Huisman-mej. Bagge 11.712 5 8. A. Witte-J. Kramer 11.198 2 9. Barhorst-mevr. Kiéwiet 10.263 2 10. Echtpaar Bruin 10.104 1 11. v. Heerwaarden-Borgman 9.777 4 12. v. Leersum-v. Dorp 6.247 3 De laatste drie hebben resp. 7, 6 en 4 partijen gespeeld. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 11 maart: Jac. v. Heerwaarden-C. Dijker 02 P. Bruijn-J. Hooijberg 11 S. v. Heerwaarden Jz.-C. v. Heerwaarden 1—1 Jo Schoo-W. A. v. Zeijlen 11 A. v.d. Slikke-C. v.d. Werf 0—2 J. A. v. Enst-A. Vinke 02 G. Dros-C. Vinke 02 Jn. Stam-D. v.d. Werf 20 F. v. Sambeek-C. P. Burger 02 P. Bruijn liet ongetwijfeld de winst schieten, evenals W. A. v. Zeijlen. S. van Heerwaarden Jzn. speelt weer beter dan in de eerste helft van de competitie. Ook C. v.d. Werf doet het weer beter, terwijl G. Dros en D. v.d. Werf weinig successen boeken. BOERENLEENBANK HEEFT GOED Gisteravond werd de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden van de Coöperatieve Boerenleenbank. Uit het. jaarverslag 1959 blijkt dat 7.486.836,35 aan spaargelden bij de bank is gedepo neerd. Dit is 1.031.761,03 meer dan het vorige boekjaar. De balans sluit met een eindcijfer van 10.864.305,30, vorig jaar 9.399.500,62. Het winstsaldo bedroeg 18.938,82, vorig jaar 12.504,45. In het nummer van zaterdag komen wij hier nog even op terug. BEJAARDENUITVOERING A.s. donderdagavond zal in „Casino" te Den Burg de traditionele bejaarden avond voor de bejaarden van geheel Texel plaats vinden, dit jaar verzorgd door de zangver. „Advendo" te De Koog en de toneelvereniging „De Duinkanters" te De Koog. Er zal slechts één uitvoering worden gegeven, zodat de aanvankelijk gedachte tweede uitvoering op a.s. vrijdagavond komt te vervallen. De bejaarden, die zich dus voor de vrijdag opgaven dienen er rekening mee te houden, dat zij slechts op donderdag het optreden van de beide verenigingen kunnen meemaken. Bejaarden die zich nog niet hebben op gegeven kunnen zich terzake in verbin ding stellen met de besturen van de plaatselijke bejaardensociëteiten, de comité's, die de jaarlijkse bejaardentoch- ten organiseren c.q. met de plaatselijke dorps- of buurtcommissies. Door deze besturen wordt ook het vervoer naar en van Den Burg verzorgd. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 12 maart 1960 Gevonden te Den Burg: blauwe wollen want; rood met witte want; blauwe want met grijs; paar rode wollen gebreide wanten; ruitenwisser van auto; jongens petje (bont gevoerd); paar wollen wan ten; wit-zwarte Fox-hond (gladharig met .platte staart); linker rubber laars; bruine herenportemonnee met geld en fietssleu- teltje. Verloren te Den Burg: rechter zwart lederen dameshandschoen; cypers poesje met befje (luistert naar naam Peter); groen gevoerd jongensjasje met wit bont; grijze wanten; bruine sjaal; geel speel goedbeertje; kenteken NV-36-40; korte zwarte laars; bruine gestreepte Boxer (hond) met rode halsband: handzaag. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. OOSTERWELLER VERTELDE WEER OP BRILJANTE WIJZE Vorige week maandag hebben vele Oosterenders met intense spanning naar de heer Oosterweller geluisterd. Nadat de heer P. Riemens deze avond had geopend met het gezamenlijk laten zingen van Ps. 89 7, richtte hij een woord van welkom tot de heer Ooster weller, beter bekend als Ome Jan. Ome Jan krijgt al gauw de gelegen heid om te gaan vertellen. Het is nu een verhaal dat zich afspeelt in de Engelse havenstad Southampton en wel op twee plaatsen, nl. „Het Gouden Wagenwiel" een obscure havenkroeg en op de MULO (de hoogste klas) en het gaat om het „Geheim van het Gouden Wagenwiel". Ome Jan brengt ons in kennis met de waard en waardin met hun zoon, de fam. Kent. Deze figuren worden zo prachtig uitgebeeld, dat wij ze welhaast naast ons zien staan. Ook hun zoon Willy Kent, wiens karakter geheel verschilt met dat van zijn ouders. Vervolgens komen wij op de MULO, de hoogste klas. En als de klas met zijn leerlingen is besproken, waarin we ook aantreffen Kneil, bijge naamd „de Stier", dan begrijpen we heel goed waarom de onderwijzer Trilby naar een zenuwinrichting is geraakt en nood gedwongen de directeur zelf deze taak op zich moet nemen. Maar op zekére dag komt een nieuwe leraar, een miezerig mannetje, .pandjesjas, bolhoed en te grote schoenen. Er zijn vanzelfsprekend opmerkingen genoeg, die niet bemoedi gend zijn voor deze man. Maar Mr. Web ster, zo heet deze man, laat deze onvrien delijkheden rustig over zich heen gaan en als hij tenslotte genoeg heeft van deze vertoning toont hij keihard te zijn en dat moet in de eerste plaats de grootste bel hamel Kneil ondervinden. In een periode van drie maanden laat mr. Webster, dat miezerige mannetje, zien wat hij waard is enHet verhaal werd zo spannend dat men de tijd vergat. Iedereen had nog wel een uurtje wil len blijven om deze ontknoping mee te maken. Ome Jan vertelt zo boeiend en frappant, dat iedere persoon leeft en naar voren wordt gebracht zoals hij is. En nu moet men, en wij kunnen wel zeggen jammergenoeg, wachten tot 25 oktober a.s. op het tweede en laatste deel van het „Geheim van het Gouden Wa genwiel". De heer Riemens dankt Ome Jan voor zijn .prachtige vertelling en als Ome Jan met een kort dankgebed deze avond be sluit is een ieder dankbaar deze avond meegemaakt te hebben, maar teleurge steld dat het nog zo lang zal duren al vorens het slot van dit verhaal te kunnen horen. Toneelgroep „Het Masker" heeft zater dagavond voor een tot de laatste plaats bezette zaal in „De Oranjeboom" het to neelspel „Mijn Zoons" gebracht. Het is een stuk van de beroemde auteur Arthur Miller. Het verplaatst ons in de jaren '45-'48. De na-oorlogse jaren, waarin vele ouders nog verlangend hebben uitgezien naar de zoon, die misschien nog terug zou keren uit de wereldbrand. Het gezin Keiler is één van hen, die, al is het dan op wonderlijke wijze, op een zoon wach ten. Joe Keller, fabriekseigenaar heeft met een compagnon gewerkt aan de produk- tie van vliegtuigonderdelen. Door een fabricagefout is de compagnon in de ge vangenis geraakt, Keiler zélf ging vrij uit. De bewuste fout kostte echter vele .piloten het leven. Mevrouw Keiler heeft het moeilijk door het verlies van haar zoon, die in de oorlog piloot was. Chris, de zoon die nog thuis is, heeft ook de oorlog van nabij meegemaakt en wil trachten dit alles te vergeten. Hij neemt contact op met Ann, het meisje van zijn verdwenen broer en het ziet er naar uit dat deze twee het met elkaar eens zijn. Mevrouw Keiler is het hier niet mee eens, beducht als zij is voor complicaties. Want Ann is niet alleen de verloofde van haar zoon, maar ook de dochter van de compagnon. Die complicaties komen! Na veel strijd ontdekt Chris dat niet zijn a.s. schoonvader, maar zijn eigen vader schuldig is aan de dood van een groep piloten. Zijn eigen zoon heeft, om dat hij wist hoe zijn mede vliegers om het leven kwamen, zijn eigen toestel te gen de rotsen te pletter laten vliegen. Dit alles brengt de grote man, Joe Keller, fabriekseigenaar, tot inkeer. Het slot is dan ook treffend als hij zegt: „Ik zal gaan voor „al" mijn zoons". Het spel ,Mijn Zoons" was nu niet direct een niemandalletje. Niet voor de spelers maar ook niet voor de hoorders. Het is nu eenmaal geen pretje om ruim drie uur op een houten plank te zitten. Dit was misschien de reden dat het wat rumoerig was in de zaal. De spelers hebben prima spel getoond. De heer P. Haaker speelde als fabriekseigenaar een goede rol. Jam mer, dat hij in de scène met zijn zoon iets te overdreven was. Mevr. T. Haak speel de de rol van Keller's vrouw. Dit was zeker de moeilijkste rol. Zij wilde haar man niet verloochenen en moest toch haar zoon missen, en deze dingen zijn moeilijk te combineren. We kunnen niet anders zeggen dan dat haar opvatting goed is geweest. Chris Keiler, de zoon, die zijn vader dwohg tot boete, werd gebracht door de heer B. Heerschap. Zijn spel heeft onze meeste waardering. Hij was het die de climax wist te brengen. Echter niet alleen, ook Ann, mevr. E. Heerschap-Verstegen, heeft daar toe bij gedragen. Het echtpaar Heerschap heeft de aanwezigen spel op behoorlijk niveau gebracht. Er kwamen nog meer personen in voor. Daar waren de buren, dokter Jim Bayliss en zijn vrouw Sue. De heer A. Brans, als arts en mevrouw J. van der Struis, als zijn vrouw, brachten de goede afwisse ling in het spel. Dit deden ook de an dere buren, Frank en Lydia Lubey, A. van Zeijlen en L. Wevers. Wij hebben bewondering voor het spel van de jeug dige Van Zeijlen; niet dat alles volmaakt was, maar al doende leert men! George, de heer G. Witvliet, was de broer van Ann. Hij probeerde Ann te overtuigen dat ze verkeerd was en naar haar vader moest gaan. Als oude rot op de planken sprak de ervaring in zijn spel. En tot slot de jeugdige Bert, Carla Sweere, die door de fabriekseigenaar ge bombardeerd was tot privé-politie. Ook deze jonge kracht bracht leven in de brouwerij. Het is een goede gedachte van „Het Masker" om ook jonge krachten een kans te geven. Zo kan men altijd op meerdere spelers gaan rekenen. Het bal was gezellig en hield de stem ming er in tot diep in de nacht. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Heden, woensdag 13 maart, worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2 uur; Den Hoorn 2.45 uur en De Koog 3.30 uur. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK Woensdag 16 maart Den Burg, Hotel Texel, bridgedrive. Den Burg, Aula J. P. Thijsseschool, Vei lig Verkeerscursus. Donderdag 17 maart Den Burg, „Oranjeboom", Toneelavond HBS met „Theatre d'amour". Den Burg, Casino, bejaardenuitvoering met zangverenging „Advendo" en To neelver. „De Duinkanters". De Koog, Herv. Jeugdhuis, Grammofoon- platenconcert Oranjevereniging. Vrijdag 18 maart Den Burg, De Zwaan, bijeenkomst Kath. Arb. Vrouwenvereniging. Zaterdag 19 maart Den Burg, Oranjeboom, Familie-avond Texelse middenstandsvereniging. Den Burg, Troephuis St. Jeroen Holle- wal, Hobbyruilbeurs van 15.30-16.30 uur.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1