Groen 'kwartsJexels in het harL, Henri Knap Het is Lente De „Koningin Wihelmina'" in de vaart Humor In onze letteren Langeveld De Roolj n.v. ZATERDAG 26 MAART 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7440 COURANT Uitqave N.V v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burq - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdaqs en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Dachten verschillende lezers van ons blad dat de komst van „Koningin Wilhel- mina" een vervroegde aprilgrap was, nu kunnen we toch met zekerheid schrijven: De nieuwe boot is er! Nu is dat „nieuw" zeer betrekkelijk De boot werd gebouwd in 1927 en werd door de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland reeds afgeschreven. Er valt heel wat aan te moderniseren. Op de haven was het dinsdag avond een voor dit jaargetijde onge wone drukte Talrijke Texelaars wa ren naar Oudeschild gegaan voor de eerste kennismaking met de „grote boot" De „Koningin Wilhelmina" is voorzien van kop- en zijlading De koplading kan nu nog niet gebruikt worden, maar als met enkele jaren de haven aan het Horntje in gebruik wordt gesteld, kan ook deze toevoer van auto's op de boot in werking treden. Vele Texelaars hebben de afgelopen dagen het schip reeds bekeken. De kritiek is dan niet zuinig. Bezit De Dageraad een modern buffet, waarin de heren Bruin de passagiers van (prima) koffie etc. kunnen voorzien, de Koningin Wilhelmina moet het zonder doen. Een oud keukentje met een brak- kig fornuis stemde nu niet direct hoop vol. Want de Texelaar weet wat de koffie co de boot altijd van goed gehalte is; ze zouden dit niet gaarne missen! Hier zal dus wat aan gedaan moeten worden^ Het schip heeft ruimte voor 1000 pas sagiers en kan veertig auto's vervoeren. Vier schroeven kunnen heel wat bochten teweeg brengen. Tot eind volgende week zal de Konin gin Wilhelmina op de Waddenzee worden geprobeerd Daarna zal de N.V. TESO beslissen of de koop door zal gaan. Wij zijn maar leken op het gebied van de scheepvaart, maar is het niet mogelijk om de koplading nu reeds te gebruiken door te meren bij de lange dam? De auto's kunnen, als dat mogelijk zou zijn toch vlotter worden geladen en gelost? Nogmaals, het is maar krantenpraat! (Tot onze grote spijt is een tweetal fotocliché's, onderweg van de Amster damse clichéfabriek, zoek geraakt. In ons volgend nummer hopen wij deze te pu bliceren red.). BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 24 maart 1960 Geboren: Cornelis Anna, dv. Jacob H. Bakker en Theodora C. Veeger; Johanna Maria, dv. Bernardus H. Hoogenbosch en Theodora Bakker, Cornelia Simone, dv. Arie Vlaming en Antje Troost; Geert, zv. Pieter W. Mol en Barbara A. D. Vegter; Jacob Pieter, zv. Daniël D. Quartel en Cornelia C. de Ridder; Augustinus, zv. Franciscus Barhorst en Veronica R. Hal- sema. Overleden: Antje Dijksen, oud 88 jaar; Johanna Hopman, oud 82 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Cornelis Schumaker, van Haarlem, Houtplein 21 Srd. naar K 44; Berend Lassche (en gezin) van Rotterdam, salon wagen aan de IJsseldijk naar Den Burg salonwagen aan de Hollewal; Doede B. Zoete, van Amersfoort, Pr. Marielaan 6 naar K 83b; Dirk Bootsma (en gezin) van Wommels, Moleal 30 naar S 22b; Corne lis Coppoolse (en gezin) van Geldermal- sen, salonwagen, Rijnstraat naar salon wagen aan de Loodssingel, Oudeschild Antonius Leijen (en gezin) van Amster dam, Molukkenstraat 205 II naar H 55. VERTROKKEN PERSONEN Maatje J. Keijser (ev. Zuidewind) van De Waal 68 naar Amsterdam, Vondel- straat 17. SCHAAKNIEUWS K. Rugenbrink-C. Joustra 01 J. Hooijberg-J. Doornbos 10 A. Laan-J. L. Veldhuis 01 P. Bakelaar-A. Terpstra 10 GROOT MOTORFESTIJN Morgen wordt hier de Nationale Trial gereden, welke meetelt voor het Neder lands Kampioenschap. Er hebben al veel rijders ingeschreven, zodat de start ver vroegd moest worden. Deze is nu om 12 uur bij Bos en Duin. Het parcours is 16 km. lang en moet 4x gereden worden. Er zijn 11 non-stops in uitgezet. Als U mooi motorrijden wilt zien, en behendigheid, aan moet U zondag naar de Dennen komen. De uitslag van de wedstrijd wordt na afloop bekend gemaakt in Hotel „De Lindeboom-Texel". Als het weer mee werkt, kan het een prachtige sportdag worden. KLEREN VOOR DE VLUCHTELINGEN U ruimt op en steunt tevens alle vluchtelingen Wij nemen graag uw kleren in ont vangst. Ook oude kleren vermaken en verbreien wij. Alles is welkom. Dit geldt het hele jaar door. Bij voorbaat onze vriendelijke dank. Inlichtingen telefoon 189 en 577 Den Burg. CONCERT OP GRAMMOFOONPLATEN De Koog Donderdagavond bood de Oranjevereniging haar leden een con cert op grammofoonplaten aan". Hoewel niet veel leden hiervan gebruik hebben gemaakt, is de avond toch zeker geslaagd. De aanwezigen hebben intens genoten van de prachtige muziek en de sublieme weergave. De heer Mantje meende in zijn sluitingswoord dan ook naar voren te moeten brengen, dat de Oranjevereni ging op deze wijze voort moet gaan. De opkomst wordt steeds beter en op deze manier wordt goede muziek nader tot de mensen gebracht. Vooral het laatste is in het seizoen van groot belang. De veerboot heeft twee motoren, die samen duizend pk ontwik- Kelen, de snelheid is ongeveer 10 mijl Ook de draaimogelijkheden zijn gunstig. spreekt vanavond in Hotel „Texel" aanvang 8 uur Onderwerp Entree f 1,25 Kaarten bij Telef. 11 Den Burg DE 25E BOEKENWEEK (26 maart - 2 april 1960) Het boek is in 's mensen leven een teer punt. Dit blijkt al hieruit, dat een boe- kenliefhebber zich smartelijk gewond voelt, wanneer hij een ander hoort zeg gen: „ik lees nooit een boek, daar heb ik geen tijd voor; het is al mooi als ik de krant inkijk". Een boekenliefhebber is I altijd een soort propagandist en eigenlijk zou hij niets liever willen dan die ander maar meteen bekeren. Voor de liefhebber immers is zijn lectuur in zekere zin even noodzakelijk als z'n dagelijks brood. Gelukkig de mens die weet, dat hij bij brood alleen niet leven kan; hij bezit de gave zich boven zijn stoffelijke noden te verheffen. In deze tijd van een hoog op gevoerd levenstempo, uitgedrukt in het snelverkeer, het straatlawaai en de re- clameschreeuw, is het boek het enige middel dat de mens uit zijn activiteit in de kostbare stilte voert, waar hij tot rust komt en tot zelfinkeer. Vergeet even alles wat van buiten op U aankomt en zet U stil neer met een boek. Verdiep U in Uw lectuur en laat U er door mee slepen. Ze schenkt U nieuwe gedachten, beelden, inzichten. Want in een boek is een ander mens aan het woord en deze dwingt U te luisteren. En luisteren is een grote kunst. Dat is de betekenis van het fcoek en zo ontelbaar veel boeken zijn er in een oneindig grote verscheidenheid, dat er altijd een bij is dat U boeit. Om aan deze eenvoudige waarheden ruchtbaarheid te geven, begon men in het jaar 1932 boekenweken te houden; tijdens de bezetting moesten ze worden overgeslagen, vier jaar lang, zodat de Boekenweek van 1960 de 25e is gewor den. Deze 25c Boekenweek, van 26 maart tot 2. april, is dus vandaag begonnen. De 25e Boekenweek is op de gebruike lijke manier geopend met een gala-avond, ditmaal in het Amsterdamse Concertge bouw Tijdens deze week worden overal in den lande avonden gehouden, lezingen gegeven in zalen en op scholen van aller lei aard, meestal met medewerking van de boekhandel georganiseerd. Iedereen zal in zijn eigen woonplaats daarvan wel licht iets bemerken. Ook ontvangt ieder die deze week voor 5,boeken koopt het traditionele Boekenweekgeschenk, ditmaal een fijn en spannend verhaal „De Zalenman". Wie „De Zalenman" geschreven heeft, weet nog niemand: men mag ernaar raden uit een lijst schrijversnamen achter in het boekje opgenomen, en men kan daarmee een prijs verdienen. Bovendien bevat elk exemplaar van Het Geschenk een bon die recht geeft op aankoop (voor ƒ2,50) van een schitterend uitgevoerd groot formaat platenboek, getiteld „In 26 letters". Dit boek geeft overwegend illustratief maar ook in bon dige tekst een kundig overzicht van de betekenis van het geschreven woord voor het menselijk leven; het demon streert o.a. de invloed die de vrijheid van drukpers heeft gehad, voorts wat het boek heeft uitgewerkt op de samenle ving, de godsdienst, de gezondheidsleer, wat het bijdroeg tot de uitvindingen, de ontdekkingsreizen, de sociale verbeterin gen, de wetenschap. En natuurlijk niet in de laatste plaats komt hier aan de orde het genot, het amusement dat het boek de eeuwen door geschonken heeft, en hoe innig het verbonden is met de liefde, met het leven van elk mens indi- PROMOTIE De heer J. van Hoorn, technisch hoofdambtenaar, is benoemd tot plaats vervangend directeur van Gemeente werken. I D.E.K. STAAT ER GOED VOOR! Den Hoorn In Loodsmanswelvaren hield het fanfarecorps D.E.K. haar jaar vergadering. In zijn openingswoord kon voorzitter G. Kiljan, het erelid, de heer A. Slegh, hartelijk welkom heten. Uit het jaarverslag van de secretaris A. Smit bleek dat D.E.K. het afgelopen jaar zeer actief is geweest; ook pen ningmeester Jan Kiljan liet een optimis tisch geluid horen. Zoals bekend heeft D.E.K. vorig jaar een actie gevoerd voor het plaatsen van renteloze aandelen voor de aanschaf van nieuwe instrumenten Dit is toen geweldig geslaagd, want ƒ1850,aan certificaten van 25,en ƒ10,werden geplaatst. Ieder jaar wor den er 6 uitgeloot; 3 om 3. Op de ver- 1 gadering werd voorgesteld, nu het corps een aardig batig saldo heeft, meerdere certificaten uit te loten. Er werd echter besloten het vermelde aantal te hand haven en alsnog over te gaan tot het aanschaffen van enkele instrumenten, want bij de jeugdgroep, die onder leiding staat van de heer Jn. Kiljan, zijn nog jongens, die wel op de lesavond komen, maar geen instrument hebben. De volgende nummers kwamen bij de trekking uit de bus. Certificaten a 25, de no's. 7, 64 en 69 en 10,de no's 47. 48 en 50. De heer J. Kiljan werd herkozen en de heer A. Smit, die jarenlang het be stuur heeft vertegenwoordigd, was niet herkiesbaar. Als opvolger kwam zijn zoon Dick in het bestuur als secretaris. Ook de komende zomermaanden orga niseert D.E.K. weer het bekende „strij den". De uitnodiging om tijdens de feesten van het jubileum van Polder Eierland om het feest op te luisteren, werd in principe aanvaard. Hemelvaartsdag trekt D.E.K. naar Wijdenes om het concours deel te nemen, waar het korps in de Ere-afdeling uit komt. De tien jaar geleden gemaakte film over het dorp Den Hoorn zal, aangevuld rnet een klein programma, weer eens worden vertoond! DE TEELT VAN AARDAPPELEN IN TUINEN IS VERBODEN, TENZIJ Nu het nieuwe seizoen in land- en tuinbouw weer voor de deur staat zal men in vele vakbladen en andere kranten weer de wettelijke maatregelen van de Plantenziektenkundige Dienst voor de aardappelteelt in tuinen kunnen aan treffen. Het is volkomen begrijpelijk, dat velen zich zullen afvragen waarom men toch lastig gevallen wordt met beperkende be palingen voor het kleine hoekje aardap pelen in zijn tuintje. Het is niet zo ver wonderlijk, dat velen het nut hiervan niet inzien en geneigd zijn om hierin een uiting van overdreven perfectionisme te bespeuren. Wel weten de meeste grondgebruikers, dat het iets te maken heeft met de ziekte aardappelmoeheid". De boeren en tuin ders zijn in het algemeen wel bekend mèt, en ook overtuigd van de noodzaak van de getroffen maatregelen tegen deze besmettelijke bodemziekte. Hier voelt men wel aan, dat niet alleen het eigen belang ermee gemoeid is, maar dat hier ook een nationaal belang op het spel staat. Immers, wanneer deze ziekte ver der om zich heen zou grijpen, zodat we niet meer aan de exporteisen, die door het buitenland gesteld worden, kunnen voldoen, dan zou hierdoor de export van vele landbouwprodukten tot stilstand kunnen komen, hetgeen zonder meer een ramp zou betekenen. Bedenken we hier bij even dat de exportwaarde van onze bloembollen, pootaardappelen, bloem kwekerijproducten en boomkwekerij ge wassen alleen reeds ongeveer 340 miljoen gulden per jaar bedraagt, wat bijna 9°/o van de totale export van land- en tuin bouwproducten is, dan is de ernst hier van zonder meer duidelijk. Het zal daarom ieder weldenkend vidueel, van zijn kindsheid tot zijn grijze ouderdom, heel zijn ontwikkeling door. Een boek, kortom, „In 26 letters", dat men grijpen moet eer het te laat is, want de oplage, tegen deze belachelijke lage prijs, is natuurlijk beperkt. Tenslotte is er de gebruikelijke verzen bundel voor de jeugd speciaal, een bloemlezing ditmaal van overwegend feestgedichten van onze Nederlandse dichters, vanzelfsprekend getiteld „De Muze viert Feest". Dit fraaie, vrolijke en hups versierde boekje kost maar negen tig cent. De Muze viert Feest, wel een goede karakteristiek van deze 25e Boekenweek. Maar als de M^ize feestviert, dan moeten ae lezers de feestgangers zijn. En de werkelijke leuze van deze zilveren Boe kenweek moge luiden: DE LEZER VIERT FEEST! Laat het dan deze keer vooral een boeiend, meespelend feest worden ook voor hen die anders nooit tijd hebben. C. J. Kelk. De lente is in het land! Op vele landerijen op ons eiland zijn de tekenen te zien. Jong leven rond de boerderijen. Het aantal lammeren dat dagelijks gebo ren wordt, groeit met de dag. Het is lente grondgebruiker begrijpelijk moeten voor komen, dat de georganiseerde landbouw ter voorkoming van dit kwaad nauw sa menwerkt met de Plantenziektenkundige Dienst In de loop der jaren heeft men erva ren, dat het gevaar voor het optreden van aardappelmoeheid niet groot is, wan neer men niet vaker dan eens per drie jaren aardappelen op dezelfde grond teelt. Hierom heeft de minister van Landbouw en Visserij £en wet uitgevaar digd waarbij het verboden is vaker dan eenmaal in de drie jaren op hetzelfde perceel te telen. Nu is het in de praktijk gebleken, dat juist de tuinen vaak als een gevaarlijke besmettingsbron optreden voor de om liggende cultuurgronden. Dit is gemak kelijk verklaarbaar, omdat in een klein tuintje het aardappelperceeltje van het ene jaar grenst aan het perceeltje van het volgend jaar en er zelfs vaak „over lappingen" optreden. Om deze en andere redenen zijn tuinen in zekere zin „vat baarder" voor deze ziekte. Het gevolg is dus, dat wanneer de tuingebruikers zich niet houden aan de wettelijke voorschriften de kostbare be strijding op de land- en tuinbouwgron- den grotendeels ondermijnd wordt. Om deze reden gelden ook voor de tuinen, waaronder ook de volkstuinen zijn be grepen, dezelfde voorschriften, welke in de pratrjk terwille van eew goedkopere controle-mogelijkheid wat anders zijn uitgevoerd. Daarom is het zo belangrijk, dat iedere grondgebruiker zich aan de voorgeschreven maatregelen houdt, en daarom worden evenals de land- en tuin- bouwpercelen ook de tuintjes regelmatig op de naleving hiervan gecontroleerd, ook al lijkt dit misschien wat al te per fectionistisch. De voorschriften voor de tuinen komen globaal op het volgende neer: 1 Verreweg de meeste gemeenten in Nederland zijn geheel of grotendeels „gesaneerd". (Inlichtingen hierover wor den ten gemeentehuize verstrekt). In de ze „gesaneerde" gebieden is de teelt van aardappelen verboden, tenzij men in het bezit is van een zogenaamde „sanerings- schets", van zijn tuin, waaraan men zich dan bij de teelt moet houden. 2 In met gesaneerde gebieden is het ver boden aardappelen te telen, als men zich riet houdt aan de regel: niet vaker dan eens in de drie jaar op dezelfde grond, en niet meer dan eenderde gedeelte van het tuinoppervlak. 3. In sommige gebieden is de teelt van aardappelen in tuinen helemaal verbo den. Hiervan kan soms ontheffing wor den verleend. 4. In sommige delen van Nederland is om andere redenen de teelt van be paalde aardappel rassen absoluut ver boden. Voor verdere inlichtingen verwijzen OVERDENKING: ZWIJGEN Er zijn momenten in ons leven, dat het beter is te zwijgen dan te spreken. Dan passen wij terecht het bekende Hollandse spreekwoord toe: „Spreken is zilver, maar zwijgen is goud". Maar er is ook een zwijgen uit onbe leefdheid tegenover een mens, die wij krenken willen Een negeren botweg van een ander. Dit kan iemand, die daar het slachtoffer van is, erg pijn doen. Maar dit blijft leed, dat de één de ander aandoet. Maar nu is er ook een ander zwijgen. Dat is geen menselijk, maar goddelijk zwijgen. Wij horen niet vaak van Jezus, dat Hij geen antwoord geeft op gestelde vragen. Jezus doet het tegenover Herodes, die Jezus allerlei vragen stelt. Maar Jezus geeft geen antwoord Niet uit onbeleefd heid of om hem pijn te doen Neen Jezus zweeg, omdat Hij Herodes niets meer te zeggen had. Hij had door Johannes de Doper alles gezegd, wat Hij te zeggen had. U weet het antwoord van Herodes. Hij liet Johannes onthoofden. En nu was Jezus uitgepraat met hem. Ja, dat kan dus ook, dat Jezus ons niets meer te zeggen heeft, Hij voortaan in ons leven zwijgt. Maar dat alleen, als Hij ook met ons uitgepraat is. Als Hij her haaldelijk tot ons gesproken heeft door Zijn woord, door de kerk, door de bijbel en wij daarop nooit een antwoord hebben gegeven, het als een kennisgeving zon der meer naast ons hebben neergelegd. Wij moeten niet denken dat aan Gods geduld geen einde komen kan. Wij zien het hier aan Herodes, die een droeve rol speelt in de lijdensgeschiedenis van Jezus. Het gaat allemaal aan hem voor bij, doet hem niets. En nu leven wij weer in de lijdens weken, de weken vóór Pasen. En nu is het de vraag of ook nu dat lijden van Jezus ons niets zegt, of alles zegt. Of wij tot de erkenning gekomen zijn, dat Jezus voor ons leed. Dat het onze schuld is, die Hij daar aan het kruis droeg. Wie dat gelooft zal ook uit dankbaarheid Jezus zijn hart schenken en Hem volgen. W. A. S. 55 JAAR GETROUWD Donderdag 31 maart hoopt het echt paar P. Kok en B Kok-Stark, Molen straat, Den Burg, haar 55-jarige echt vereniging te herdenken Wij komen hier nog nader op terug. wij U naar de publikaties van de Plan tenziektenkundige Dienst, terwijl U te allen tijde inlichtingen kunt verkrijgen bij de kringkantoren van deze dienst en de Gewestelijke Raden van het Land bouwschap.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1