Cjrom c2wartsjexels in het harL, Honderden Texelaars brachten bezoek aan „Panorama" Radiocommentaar: Mooiste Jeugdherberg van Nederland Welkomstlied WOENSDAG 13 APRIL 1980 Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7445 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm In het midden de commissaris van de Koningindr. M. J. Prinsen en drs. van Dis. De trekkerskern zinqt een toepasselijk openingslied. De commissar, s was de eerste trekker in „Panorama". Op originele wijze had hij de opening verricht. Tal van genodigden waren zaterdag middag getuige van de officiële opening van Jeugdherberg Panorama1' door de Commissaris van de Koningin in Noord- holland, Dr. M. J. Prinsen, Op verzoek van de voorzitter van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale, drs. J. van Dis, hees de Commissaris de Drie kleur en speelde het Texels Fanfare hier na het volkslied. Na deze eerste plechtigheid werd hij verwelkomd door Rinske Visser, Anton Laan, Josien Marie en Anne Bart Veld wisch, gestoken in Texels costuum. Na het ontsluiten van de poort kwam de volgende verrassing. Texelse trekkers zongen het welkomstlied, dat U hiernaast afgedrukt vindt. Na het aanhoren van ae Eurovisiemars, foutloos gespeeld door het fanfare, druk te dr. Prinsen de heer Rijf de hand voor deze frisse klanken en begaf het gezel schap zich naar binnen. Het welkomstwoord werd gesproken door voorzitter drs. Van Dis, die zijn vreugde uitsprak dat de commissaris op deze dag aanwezig wilde zijn. Gaarne gaf hij het woord aan dr. Prinsen. „De opening van een jeugdherberg op Texel is een bijzondere gebeurtenis. Bij zonder, niet in de zin dat in deze tijd waar het reizen en trekken in het leven een zo belangrijke plaats heeft ingeno men, de opening van een jeugdherberg op zichzelf uitzonderlijk zou zijn. Maar nu deze jeugdherberg is gebruik geno men wordt op Texel, heb ik aan het ver zoek van Uw bestuur om de officiële ope ning te willen verrichten, gaarne gevolg gegeven om uiting te geven aan mijn sympathie voor Uw mooie eiland en te doen blijken dat wij waarlijk Texel niet uit het oog verliezen", aldus de commis saris. Hij vervolgde: „Daarnaast stel ik het op prijs gelegenheid te doen blijken van mijn belangstelling voor de jeugd herbergen in het algemeen, die zozeer bij de belangrijke taak die zij vervullen onze waardering verdienen. Bij de voortdurend in intensiviteit en in omvang groeiende behoefte aan recre atie, is de openstelling van een nieuwe jeugdherberg niet minder dan een wel daad aan de jeugd. Het is merkwaardig te constateren hoezeer in de maatschap pelijke behoeften in deze in de laatste jaren, en met name na de laatste oorlog, een duidelijke verschuiving heeft plaats gevonden Waren de week-einden enkele tientallen jaren geleden nog min of meer volledig aan de rust gewijd, in ónze tijd met zijn razend tempo kan men blijkbaar ook in de zondag de rust nog niet vinden en worden wegen gezocht om zich elders dan in eigen omgeving te ontspannen. Ook in de vakanties die anders dan in het verleden gelukkig tegenwoordig aan vrijwel ieder ten deel vallen, is er een sterke behoefte aan het zoeken van re creatie in de natuur. De nerveuze span ningen, waaraan velen in deze tijd bij hun arbeid onderhevig zijn, maakt in sterke mate de behoefte levendig aan de geestelijke rust, die de zee en het strand en de bossen ons weer doen terugwinnen. Wat dit voor de volksgezondheid bete kent is moeilijk hoog genoeg te schatten en dat de jeugd daarbij de beschikking krijgt over jeugdherbergen, die hen tegen een redelijke prijs een uitstekend verblijf verschaffen, is van eminente betekenis. Niet alleen dat de jeugdherbergen het reizen voor de jeugd praktisch op grote schaal mogelijk hebben gemaakt, door de geest van kameraadschap die daar wordt gekweekt, hebben zij bovendien een gro te paedagogische waarde." Voorts zei de commissaris, dat de ge schiedenis en de plaats van het jeugd herbergwezen in onze dagen een mar kante illustratie is van de ontwikkeling der recreatiebehoefte in de latere jaren. Het georganiseerde trekken zoals dat in het begin van deze eeuw, vooral in Duitsland door de „wandervögel" werd begonnen en dat de stoot heeft gegeven aan het jeugdherbergwezen ook in ons land, was immers oorspronkelijk speciaal bedoeld om de massajeugd in de ïndus- trieële centra in de vakantie „de stad uit te krijgen" en de band van de mens met d.e natuur, die in de steenwoestijnen te loor dreigde te gaan, te herstellen. De jeugd uit de stad heeft heden ten dage deze stimulans om er op uit te trekken gelukkig niet meer nodig. Het grote gebrek aan recreatieruimte in heel West-Europa, een gebrek dat zich in een acuter vorm openbaart dan de toeneming der bevolking op zichzelf zou doen vermoeden, verontrust ons van dag tot dag steeds meer. De jeugdherbergen van nu zijn niet meer lokkende oorden die de jeugd tot trekken aanzetten. Het zijn veeleer verzamelpunten geworden, waarin een gedeelte van de grote stroom van 'trekkers een welkom verblijf vin den, waar zij zich thuis voelt. Meer dan ooit tevoren is echter de ideële en paedagogische achtergrond van het jeugdherbergwerk, actueel en in de eerste plaats van betekenis. Wellicht juist door de massaficering van het trekken. Het moderne reizen of dat nu per trein, auto of bromfiets gebeurt en waarbij men zich wel eens afvraagt of niet te veel wordt voorbij gezien, dat ook het reizen een kunst is, die met vaardigheid moet worden bedreven, heeft immers grote ge varen. Vluchtigheid en oppervlakkigheid dreigen mèt de moderne verkeersmidde len de overhand te krijgen. Als ik het wel zie, zal juist in dit ver band deze prachtige jeugdherberg hier op Texel, die van vandaag af de jongelui uit alle windstreken zal kunnen ontvan gen, van bijzondere betekenis kunnen zijn. Het isolement van het eiland is tevens zijn kracht. De gemiddelde verblijfsduur van de trekkers is hier immers de cij fers uit het verleden wijzen het uit aanwijsbaar langer dan in de meeste jeugdherbergen elders in ons land. Inten siever contact met de mooie Texelse na tuur en het vormen van een gemeenschap met elkaar is daardoor wellicht een ge- In naam van d' Heer Prinsen doe open de poort, De tijd van ontsluiten is daar. Wees welkom, treed binnen in dit prachtig oord, De zetels staan allen reeds klaar. Wij trekkers zijn trots op dit mooie gebouw, Daarom waait nu buiten het rood, wit en blauw En tevens ons dierbaar groen-zwart, Want Texel, dat leeft in ons hart. Heb dank Commissaris, dat gij deze dag Als gast in ons midden wilt zijn, want dit overzeese gebiedsdeel behoort toch immers ook tot uw domein. Wij voelen hierin weer verstevigd de band, die Texel verbindt met de rest van ons land. Wij weten, we horen er bij Dat stemt ons vandaag ook zo blij. Wij hopen, dat ons Panorama mag zijn een waarlijk tehuis, en de jeugd van iedere natie, van ras en van kleur hier rust vindt, bezinning en vreugd. Wij wensen 't bestuur en de ouders graag kracht, Voor 't mooie maar moeilijke werk, dat straks wacht. En ieder zingt nu met ons mee: Lang leev' Panorama, hoezee! Huib de Rijmelaar. makkelijker te bereiken doel dan elders. Aan de vader en moeder van deze herberg wens ik bij de mooie maar zware taak die zij op zich hebben genomen, gaarne succes toe. Voorts verdient stellig onze hulde hel plaatselijk bestuur dat deze zo bijzonder fraaie behuizing niet alleen wist te doen ontwerpen, maar ook uit de sfeer van het plan tot realiteit heeft gebracht. Zo zal dan van nu af een bonte en in velerlei opzicht verschillend geaarde jeugdige schare zijn intrek gaan nemen in dit huis. De Genestet heeft eens ge dicht: „Mijn reisplan is een lied vol gril len en verlangen". Dr. Prinsen besloot met de volgende woorden. „Ik wil daarom deze jeugdher berg openen met de wens dat met alleen aan de grillen en verlangens van de jeugdige trekkers hier op passende wijze tegemoet zal worden getreden, maar ook dat het leven hier zich in alle opzichten zal voltrekken in overeenstemming met de inzichten en verantwoordelijkheid van ae leiding". Na een dankwoord aan Dr. Prinsen richtte drs. Van Dis zich tot burgemees ter De Koning. „Het gebouw is niet tot stand gekomen zonder moeilijkheden. Vele wegen hebben geleid tot dit resul taat. Maar het stemt ons als NJHC tot dankbaarheid van U, burgemeester De Koning, veel steun te hebben mogen ontvangen. En gaarne draag ik aan U, als voorzitter van het plaatselijk bestuur, dit gebouw over". De burgemeester wierp tijdens zijn toespraak een blik in het verleden. „In de zaal zijn mensen aanwezig van de N.V. TESO. Deze N.V. heeft, nu dertig jaar geleden, de stoot gegeven voor deze jeugdherberg. En wij zijn daar de TESO nu nog dankbaar voor. Spreker was ook verheugd over de plaatselijke trekkers- kern. Deze jongeren hebben de afgelopen weken getoond een gebouw waardig te zijn en wij hopen dat zij ook in de toe komst nog vele uren in hun eigen huis zullen doorbrengen. Geschenk van de burgerij Vervolgens begaf het hele gezelschap zich naar de hall, waar door burgemees ter De Koning het geschenk van Texel werd onthuld. Deze wandversiering is een prachtig geheel. Een symboliek van de trekkende vogel met daaronder het water en de vissen. Ontwerper J. Homan r eeft alle eer van zijn werk. De aanwe- zigen waren allen zeer verrast over deze fraaie versiering. Na de onthulling maakt dr. Prinsen een rondgang door het gebouw en neemt hierna afscheid van het gezelschap. Nadat de aanwezigen het gebouw had den bezichtigd, werd door de Trekkers- kern een echt Texels toneelstukje opge voerd, dat zeer in de smaak viel, Er zijn deze middag meer sprekers ge- weest. Na de thee werd eerst het woord gevoerd door de heer J. R. van Wijland, voorzitter V.V.V.-Texel. Deze sprak van een voorportaal voor het toerisme. De trekker is een vogel, die na de koude winter weer het zonnige land opzoekt. Wij hopen, dat hier veel van die vogels zullen komen, die na hun eerste verblijf hier, Texel ook later niet zullen vergeten. De heer M. Bakker sprak namens de KVC, die sinds enkele jaren ook op Texel een eigen jeugdherberg heeft. „Wij heb ben", aldus de heer Bakker, „in hetzelfde schuitje gezeten, bouwen en geen centen. GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men deelt ons mede, dat er vandaag, woensdag 13 april, GEEN consultatie bureau voor zuigelingen wordt gehouden. GESLAAGD Donderdag slaagden te Utrecht voor de acte „controleur-vogelwet" de heren G. de Haan en J. Nap. KON. ALG. VERENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR AFD. TEXEL Donderdag 7 april j.l. vergaderde bo vengenoemde vereniging. De Beschrijvingsbrief leverde niets op, omdat de afdeling zich met alle voorstel len van het Hoofdbestuur kon verenigen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de kwestie van het krokus-aaltje door het. laboratorium onderzocht zal worden, zo- oat we daar ter zijner tijd wel meer van zullen horen- De heer Wassenaar gaf hierna een uit eenzetting van de verschillende mogelijk heden, maar nog meer van de moeilijk heden die de Ruilverkaveling ons oiedt. Hiervoor bracht de voorzitter hem dank, waarna als laatste punt der agenda, een tochtje naar de Floriade besproken werd. Deelnemers hiervoor kunnen zich melden bij de secretaris. BEROEP AANGENOMEN Naar wij vernemen heeft Ds. Klijnsma te Oosterend het beroep naar Harlingen aangenomen. Het afscheid zal plaats vin den op 12 juni a.s. in de Hervormde kerk te Oosterend. FILMVERTONING TE DE WAAL De heer Van Tienhoven, enthousiast natuurvriend, zal het Paasweekend op Texel doorbrengen. Nu is dat op zichzelf niets bijzonders, want zovelen komen hun vrije dagen op ons eiland doorbren gen, om te genieten van Texels schoon en, in het voorjaar speciaal van de vogel wereld en de lammeren. De heer Van Tienhoven zal echter op zaterdagavond, 16 april, in het Dorpshuis „De Wielewaal" een door hemzelf opge nomen filmpje vertonen over Engeland. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dit te doen in besloten kring, maar om zoveel mogelijk Waalders te laten mee genieten, zal deze vertoning geschieden in ons Dorpshuis. HERDENKINGEN TE OOSTEREND OP 4 EN 5 MEI A.S. Op 4 mei zal men ook weer te Ooster end de gevallenen herdenken, waarbij de geestelijkheid ons verzoekt te berichten om voor deze herdenking om 7 40 uur vanaf de Julianastraat te ver trekken en niet tussentijds aan te sluiten. Oosterenders, laat deze tocht een herden king zijn. Vertel Uw kinderen wie wij in alle stilte gedenken, dat voor vele land genoten de zo duur betaalde vrijheid met de dood werd bekocht. Dit kunnen en mogen wij allen niet vergeten. Op deze herdenking zal ds. Klijnsma een herden kingswoord spreken. Op 5 mei zal in de Herv. kerk om 9 uur een interkerkelijke herdenkings plechtigheid gehouden worden, waarin de liturgie verzorgd zal worden door ds. Klijnsma en ds. Scholten, terwijl de spreker zal zijn kapelaan Koopman. Bij het betreden van de hall wordt men meteen geboeid door de prachtige versiering die is aangebracht. Vele Texelaars hebben hieraan hun steentje bij gedragen. Burgemeester De Koning heeft de wandversiering namens de burgerij aangeboden. Maar het zal net als bij ons wel in orde gevelversiering aan. In prachtig uitge- ijn gekomen. Wij vinden het prettig om met elkaar dit werk te kunnen doen, want doel en wezen liggen op hetzelfde vlak. Namens de KVC van harte geluk gewenst met dit geheel, dat zo geweldig in het landschap past". Namens de Nederlandse Onderwijzers Vereniging afd. Texel sprak de heer W. B. Boersma. Zelf geen onbekende in het Jeugdherbergwerk (het echtpaar Boers ma is verscheidene jaren „vader en moeder" geweest) sprak ook hij er zijn voldoening over uit dat Texel dit mooie gebouw rijk is. „Uw collega's, vader Veldwisch, zullen jaloers zijn". Spreker overhandigde een schitterende wagenboy. Namens de aannemers sprak de hoofd uitvoerder, de heer M. W Koorn Hij herdacht met enkele woorden de heer N. Schermer, die de architect is geweest van dit gebouw, doch die zijn werk helaas niet voltooid heeft mogen zien. De tech nisch ambtenaar van de NJHC, de heer Boerree, heeft alle tekenwerkzaamheden verder verzorgd. Ook sprak hij woorden 1 van dank tot de uitvoerder van het werk de heer P. J. Koorn, die met al zijn col lega's dit mooie gebouw heeft doen ver rijzen. Namens al de aannemers (de na men hebben wij reeds in ons vorig num mer vermeld) bood de heer Koorn een De heer Homan, Laag Keppel, ont werper van het mozaïek voerde letters is op het gebouw aange bracht: Jeugdherberg „Panorama". De letters zijn aan de voorkant voorzien van bladgoud. De heer J. Boon sprak namens de Wester Districtcommissie. De heer Boon is tevens Peet van de Texelse jeugdher berg. Dit peetschap houdt onder meer in dat alle klachten die er zijn bij hem te recht komen. Die klachten zijn er de af gelopen jaren geweest, maar de heer Boon was toch ook van mening dat nu een betere tijd zal aanbreken. Dank aan ouders De volgende spreker was N.J.H.C.-di recteur K. Leijenaar. Woorden van dank werden door hem gericht aan de heer en mevrouw Veldwisch, die de laatste jaren in zeer moeilijke omstandigheden ge huisvest zijn geweest. Hij overhandigde het echtpaar Veldwisch enkele schilder stukken voor hun privé-woning. Ook sprak de heer Leijenaar woorden van dank tot de heer Koorn. Een goede samenwerking maakte het mogelijk dit gebouw naar ieders tevredenheid te vol tooien. De rij van sprekers werd gesloten door de heer G. Boogaard., voorzitter van de Trekkerskern. Hij overhandigde enkele ioto's van het oude gebouw, die zeker een plaats zullen krijgen. Burgemeester De Koning bedankte alle sprekers afzonderlijk en al de aanwe zigen voor hun belangstelling. Zo is Texel weer een prachtig gebouw rijker. Een gebouw, waar we zeker trots op mogen zijn. De honderden bezoekers, die zondag een kijkje kwamen nemen, hebben eveneens hun bewondering uitge sproken. Er zijn tal van genodigden geweest. Het is ondoenlijk om al deze namen apart te vermelden. Een uitzondering willen wij echter maken. De heer en mevrouw Bakker (van hotel „Lyda"). Drs. Van Dis heeft hen met enkele woofden toege sproken. Dertig jaar geleden is het echt paar Bakker in de oude boerderij met dit werk begonnen. Er is dus wel wat ver anderd

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1